بدون شک یکی از پرکاربردترین سایت های سهامداران و کاربران بورسی، سایت TSETMC (Tehran Securities Exchange Technology Management Co) یا مدیریت فناوری بورس تهران است. شاید بد نباشد قبل از توضیح، معرفی و آموزش سایت TSETMC شمای کلی از این شرکت و خدمات آن ارائه دهیم. “شرکت مدیریت فناوری بورس تهران” به عنوان یکی از شرکت های مجموعه ی سازمان بورس و اوراق بهادار برای ارائه خدمات به چرخه ی کامل “معاملات الکترونیکی” ابزارهای مالی به ارکان بازار سرمایه فعالیت می کند. این شرکت باهدف بهبود کیفیت خدمات و افزایش رضایت مشتریان بازار سرمایه و بهبود پیوسته ی فعالیت ها و فرایندهای خود، سامانه ی مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد ISO9001-2008 را برگزیده است. اگر بخواهیم به زبان ساده تر فرآیند و هدف این سایت را توضیح دهیم می توانیم بگوییم که معاملات سهامداران بازار، در این پنل نمایش داده می شود و شما می توانید به سادگی فرآیند معاملات را از ابتدا تا انتهای زمان معاملات مشاهده نمایید.

فهرست []

  این سایت از بخش های مختلفی تشکیل شده که در ادامه مقاله به معرفی تک تک آن ها می پردازیم:

  بخش های مختلف سایت TSETMC

  وقتی شما آدرس سایت TSETMC را در نوارابزار وارد و به سایت متصل می شوید، نمای کلی از اطلاعات سایت را در صفحه “خانه” مشاهده می کنید. در این صفحه، شما اطلاعات کلی بازار بورس و فرابورس شامل اطلاعات شاخص ها، نمادهای پربیننده و نمادهای موثر بر شاخص های بورس و فرابورس را مشاهده می کنید. اگر وقت چندانی برای بررسی سایت TSETMC ندارید و صرفاً می خواهید نمای کلی بازار را ببینید، با مشاهده تغییرات شاخص و ارزش بازار و نمادهای موثر در صفحه خانه به این اطلاعات دست می یابید.

  در قسمت بالای سایت ۷ تا زبانه مشاهده می کنید که با کلیک کردن روی هرکدام شما به اطلاعات بخشی از بازار، دست پیدا می کنید.

  همچنین در قسمت بالا سمت چپ سایت نیز نمایش فهرست و هفت زبانه دیگر را مشاهده می کنید که امکانات دیگر سایت را در اختیار شما قرار می دهد. مهم ترین این زبانه ها دیده بان بازار و جستجوی نماد است که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

  ابتدا به معرفی زبانه های بالای سایت TSETMC می پردازیم.

  TSETMC در یک نگاه

  با کلیک روی این زبانه شما به صفحه خانه منتقل می شوید و اطلاعات کلی نمایش داده می شود.

  بورس اوراق بهادار تهران TSETMC

  در این زبانه شما اطلاعات مربوط به بازار بورس اوراق بهادار تهران را مشاهده می کنید. این بخش از ۸ زبانه تشکیل شده که اولین زبانه همه اطلاعات و مابقی اطلاعات جزئی تر را نمایش می دهد. در زبانه شاخص، شما قادرید اطلاعات مربوط به شاخص ها، نمودارهای آن، برترین گروه های صنعت را مشاهده نمایید. اطلاعات ارزش بازار روزهای اخیر نیز در این زبانه قابل دسترس است.

  •  در زبانه قیمت ها، اطلاعات قیمت ها مانند بیشترین افزایش و بیشترین کاهش قیمت نمادها نمایش داده می شود. همچنین حق تقدم های بورسی، ابزارهای نوین مالی و معاملات عمده نمادهای بورسی نیز در این زبانه دیده می شوند.
  • در زبانه عرضه و تقاضا، شما برترین عرضه و برترین تقاضا را مشاهده می نمایید. درواقع برترین صفوف خرید و فروش در این زبانه قابل دسترس است.
  • اگر فعال بازار مشتقه و آتی هستید، زبانه ابزارهای مشتقه و اوراق بدهی، اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار می دهد. این اطلاعات شامل تعداد، حجم معاملات، ارزش معاملات، پیام های ناظر بازار، عرضه و تقاضای آتی، عرضه و تقاضای اختیار معامله، عرضه و تقاضای اختیار تبعی و درنهایت عرضه و تقاضای اوراق بدهی است.
  • زبانه افزایش ها و تغییرات، تعدیلات قیمتی، تغییرات ارزش بازار، بیشترین حجم و ارزش معامله و افزایش سرمایه ها را به شما نمایش می دهد.
  • زبانه نمادهای مشمول تعلیق نیز نماد معلق را با علت آن نشان می دهد.
  • زبانه آخر که همه اطلاعات است، همه این اطلاعات را به صورت یکجا نمایش می دهد.

  فرابورس ایران TSETMC

  این قسمت از ۱۰ زبانه تشکیل شده که ۷ زبانه آن مشابه بورس اوراق بهادار تهران است. سه زبانه متفاوتی که در این قسمت وجود دارد شامل شرکت های کوچک و متوسط، بازار پایه، مشتقه است.

  • در زبانه شرکت های کوچک و متوسط، نمادهای پربیننده این قسمت که شامل شرکت های رشدی و شرکت های دانش بنیان است را مشاهده می نمایید.
  • در زبانه بازار پایه، نمادهای پربیننده یه تابلوی زرد، نارنجی، قرمز را به همراه اطلاعات قیمتی آن ها قابل دسترس است.
  • در زبانه مشتقه، معاملات اختیار معامله و عرضه و تقاضای آن همراه با حجم و قیمت آن درج می شود.

  بورس انرژی ایران TSETMC

  این بخش شامل ۶ زبانه است:

  • در زبانه بازار فیزیکی (نفت، گاز و سایر حامل های انرژی)، اطلاعات حجم، قیمت و تاریخ عرضه های مربوط به این بازار (عرضه های پیش رو، عرضه های در حال برگزاری، عرضه های مازاد و عرضه های انجام شده) ارائه داده می شود.
  • در زبانه بازار عمده فروشی برق، اطلاعات مربوط به پیام های ناظر، فهرست معاملات و برترین قیمت عرضه و تقاضا درج می شود.
  • در زبانه بازار مصرف کنندگان بزرگ برق، جزئیات عرضه های پیش رو، فهرست معاملات سلف و برترین قیمت عرضه و تقاضا نمایش داده می شود.
  • در زبانه سلف استاندارد، قراردادهای فعال و سررسید شده مربوط به سلف را می توانید مشاهده کنید.
  • در زبانه بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله، صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و اوراق گواهی ظرفیت را می بینیم.
  • و درنهایت زبانه مظنه یابی را مشاهده می کنیم، مظنه یابی نرخ عرضه های پیش رو و انجام شده درج شده است.

  شبکه کدال TSETMC

  گزارش های ارائه شده شرکت ها به ترتیب تاریخ در این زبانه درج شده اند. البته با مراجعه مستقیم به سایت کدال می توانید به اطلاعات دقیق تری دست پیدا کنید.

  صندوق های سرمایه گذاری TSETMC

  اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری در این بخش درج شده است.

  بورس کالا TSETMC

  این بخش از ۱۰ زبانه شامل سلف استاندارد، صندوق های کالایی، گواهی سپرده کالایی، نمای بازار آتی، نمای بازار-اختیار معامله، اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی، قیمت نمادهای فیزیکی، معاملات بازار فیزیکی، پیام ناظر، اعلانات و اطلاعیه ها می باشد. نوبت آن فرارسیده تا به معرفی ابزارهای دیگر سایت که مهم ترین آن ها دیده بان بازار است، بپردازیم. در سمت چپ بالای صفحه اصلی، ۸ زبانه را مشاهده می نماییم.

  آشنایی با منو سمت چپ سایت tsetmc

  نمایش فهرست در سایت  tsetmc

  اطلاعاتی که در این بخش می توانید بدست آورید شامل تغییر مالکیت حقیقی ها و حقوقی ها و سهامداران فعال در هر نماد است. شما قادرید از این اطلاعات خروجی اکسل تهیه کنید. همچنین می توانید گروه های یک صنعت و مقایسه شرکت ها را به لحاظ روزهای معاملاتی، مثبت و منفی بودن را مشاهده نمایید.

   

  زبان ها در سایت tsetmc

  سایت مدیریت فناوری بورس تهران به چندین زبان قابل دسترسی است.

  خانه در سایت tsetmc

  همان صفحه اصلی سایت است. با کلیک روی این زبانه به عنوان میان بر به صفحه خانه بازگردید.

  دیده بان بازار

  به مهم ترین و اصلی ترین بخش سایت TSETMC رسیدیم. شما در صفحه دیده بان قادرید نمای کلی از معاملات صنایع مختلف با جزئیاتی همچون: حجم، تعداد، ارزش، قیمت و میزان تغییرات را ببینید. در بالای صفحه دیده بان ۹ زبانه مشاهده می شود که شما قادرید از طریق زبانه قالب نمایش، نحوه مشاهده اطلاعات را تغییر و به صورت سطری، کارتی و کلاسیک مشاهده نمایید. همچنین می توانید قالب شخصی برای مشاهده اطلاعات برای خود ایجاد کنید.

  • در زبانه جستجو می توانید نماد موردنظر خود را بیابید و اطلاعات دقیق تری از آن کسب نمایید.
  • در زبانه تنظیم ها، شما می توانید اطلاعاتی که مایل به مشاهده هستید را انتخاب نمایید.
  • در زبانه مرتب سازی می توانید اطلاعات را برحسب اولویتی که مدنظرتان است مرتب نمایید؛ مثلاً اگر بخواهید معاملات به ترتیب از حجم بیشتر به کمتر مشاهده شوند، در این قسمت می توانید تنظیم کنید.
  • زبانه مشاهده سریع، صفحه دیده بان را به صورت تمام صفحه با تمام اطلاعات نمایش می دهد. یکی از بخش های کاربردی دیده بان، زبانه فیلتر است. شما می توانید فیلترهایی که خودتان تهیه کردید یا فیلترهای آماده را در این بخش وارد نمایید. به عنوان مثال فرمول صف خرید را در قسمت شرط تایپ می کنید و نامی برای آن انتخاب می کنید و سپس آن را ثبت می کنید. با انتخاب این فیلتر صرفاً نمادهایی که صف خرید دارند در صفحه دیده بان نمایش داده خواهند شد.
  • زبانه خروجی نیز از اطلاعات دیده بان به شما خروجی اکسل یا HTML می دهد و درنهایت زبانه راهنما که به معرفی این بخش می پردازد. با کلیک و انتخاب هر نماد شما می توانید اطلاعات دقیق آن را در سمت چپ دیده بان به صورت ستونی مشاهده نمایید.

  آموزش تابلوخوانی در سایت TSETMC به تفکیک نماد

  شما قادرید هم از صفحه اصلی و هم از صفحه دیده بان، از گزینه جست و جو نماد مدنظر خود را بیابید. پس از پیدا کردن نماد موردنظر صفحه ای با سه بخش اصلی را مشاهده می نمایید. در سمت راست شما اطلاعات کلی نماد شامل تعداد، حجم معامله، ارزش بازار، ارزش معاملاتی، وضعیت نماد، قیمت پایانی، قیمت معامله را مشاهده نمایید.

  در وسط صفحه بازه های قیمتی مجاز، میزان شناوری سهم، حجم مبنا در دسترس شماست.

  درنهایت در سمت چپ شما میزان خرید حقیقی و حقوقی را مشاهده می نمایید. در بالای این قسمت تعدادی گزینه موجود است که می توانید در خرید و فروش به شما کمک نماید. یکی از مهم ترین این گزینه ها اطلاعات تکمیلی است که ریز معاملات سهم با حجم های آن ها به نمایش گذاشته می شود.

  شما می توانید از طریق کلیدهای میان بر، اطلاعاتی را به این صفحه اضافه یا کم نمایید. صفحه سفارش خرید و فروش، نمودار قیمتی روزانه سهم، اطلاعیه های منتشرشده در کدال، سهم های هم گروه و سابقه قیمتی جز مواردی است که به صورت اختیاری می توانید مخفی یا در حالت نمایش بگذارید.

  در بالای صفحه هر نماد تعدادی زبانه مشاهده می کنید که هرکدام اطلاعات جزئی تر از نماد در اختیار شما قرار می دهد. سهامداران، سابقه، پیام ناظر و تغییر وضعیت جز زبانه های پرکاربرد برای هر نماد هستند. در قسمت سابقه شما با دبل کلیک کردن روی هرروز معاملاتی می توانید اطلاعات جزئی تر از معاملات آن روز را نیز دریافت کنید. همچنین در قسمت سهامداران با دبل کلیک کردن روی هر سهامدار می توانید درصد تغییرات سهامداری آن شرکت را طی روزهای مختلف مشاهده نمایید. گفتنی است اطلاعات شاخص کل بورس و فرابورس، ارزش بازار و حجم معاملات به صورت مختصر در بالای صفحه دیده بان و صفحه مربوط به هر نماد قابل دسترس است. همچنین اطلاعیه جدید کدال، توقف و بازگشایی نمادها و پیام های ناظر به صورت میان بر در پایین صفحه دیده بان و صفحه مربوط به هر نماد قابل مشاهده است. شما با کلیک روی آن ها می توانید به اطلاعات دقیق تر دست یابید.

  نتیجه گیری

  مطالبی که عنوان شد، معرفی و شمای کلی از سایت TSETMC یا مدیریت فناوری بورس تهران بود. بسیاری از گزینه های موجود در این سایت در پنل های معاملاتی مختلف قابل دسترسی است ولی درنهایت مرجع اصلی برای مشاهده معاملات همین سایت است. شما با بررسی دقیق تر گزینه های مختلف سایت TSETMC می توانید به مهارت بیشتری در معاملات دست یابید.