طلا همیشه به عنوان یک کالای باارزش برای سرمایه گذاری معرفی شده است، اما ارزش این کالای گران بها به خصوص برای افرادی که در کشورهای با اقتصاد ضعیف زندگی می کنند بالاست؛ به همین دلیل افرادی که در ایران زندگی می کنند (به دلیل اقتصاد ضعیف کشور) همواره به دنبال راهی هستند تا بتوانند ارزش سرمایه خود را حفظ کنند یا حتی سودی به دست آورند.

فهرست []

  خرید طلا به سرمایه و همچنین دانش کافی نیاز دارد تا بیشترین سود را برای فرد داشته باشد. متأسفانه هر کسی چنین مهارتی ندارد، اما هر فردی که دارای کد معاملاتی باشد می تواند واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرفام را با مبلغ کم خریداری کند. اگر شما هم قصد خرید طلا از طریق بورس را دارید بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

  ویژگی های صندوق سرمایه گذاری زرفام

  صندوق طلای زرفام آشنا نیز مانند دیگر صندوق های با پشتوانه طلا سعی دارد سرمایه افراد را جمع آوری و مدیریت کند و البته با آگاهی به این موضوع که این سرمایه گذاری نیز ریسک دارد، بالاترین میزان سود را برای خریداران واحد صندوق ایجاد کند. در ادامه مشخصات و ویژگی های جزئی تری از این صندوق سرمایه گذاری را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

  • صندوق زرفام آشنا از نوع قابل معامله (ETF) است و همین موضوع سهولت استفاده از آن را برای کاربران دوچندان کرده است؛ زیرا هر شخص تنها با ثبت نام و احراز هویت در سایت سجام و سپس ثبت نام در یکی از کارگزاری های معتبر می تواند برای صدور واحدهای این صندوق اقدام کند.
  • هر سرمایه گذار می تواند تنها با در اختیار داشتن 500 هزار تومان واحدهای این صندوق را خریداری کند (در زمان نگارش این مقاله قیمت صدور هر واحد صندوق زرفام آشنا معادل 21.781 ریال است).
  • صندوق زرفام یکی از جدیدترین صندوق ها با پشتوانه طلاست که فعالیت خود را از 25 خرداد سال 1401 آغاز کرد. البته مسئولان این صندوق در تاریخ 01/07/1393 مجوز صندوق را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کردند.
  • گواهی سپرده کالایی سکه طلا، اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا، قراردادهای مشتقه مبتنی بر سکه طلا و قراردادهای اختیار معامله سکه طلا از جمله مهم ترین بخش های این صندوق هستند که در این میان بیشترین حجم نیز مربوط به گواهی سپرده کالایی سکه طلا با حداقل 70 درصد از ارزش کل دارایی های صندوق است.

  در ادامه می توانید مشخصات مهمی را درباره این صندوق مشاهده کنید، اما در صورت نیاز امکان مطالعه و بررسی وب سایت و همچنین امیدنامه و اساسنامه صندوق نیز برای سرمایه گذاران فراهم شده است. دسترسی به تمام این اطلاعات و اسناد از طریق آدرس اینترنتی www.goldfund.ir صورت می گیرد.

  نوع صندوقاوراق بهادار مبتنی بر سکه طلا
  تاریخ شروع فعالیت25/03/1401
  بازارگردانصندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم
  مدیر صندوقشرکت سبدگردان سهم آشنا
  متولی صندوقمؤسسه حسابرسی و خدمات رهیافت و همکاران
  حسابرسمؤسسه حسابرسی رازدار
  مدیران سرمایه گذاریمحمدرضا اسلامی، محمدجواد کشاورز، پیمان تاتائی

   

  برای دانلود فایل های اساسنامه و امیدنامه صندوق پس از مراجعه به وب سایت صندوق زرفام باید نشان گر ماوس خود را روی تب «درباره ما» از نوار بالای صفحه قرار دهید و سپس از منویی که برای شما باز می شود بخش مورد نظر خود را انتخاب کنید.

  مزایای سرمایه گذاری در صندوق زرفام

  • سرمایه گذاری با مبلغ پایین: هر سرمایه گذار می تواند با 500 هزار تومان (البته در زمان نگارش این مقاله)، اقدام به خرید واحدهای صندوق زرفام کند؛ درحالی که برای خرید سکه های طلا باید سرمایه بیشتری داشته باشید.
  • صندوق سرمایه گذاری زرفام مجوزهای لازم را از سازمان بورس و اوراق بهادار و دیگر نهادهای ناظر دریافت کرده است؛ بنابراین هر سرمایه گذار می تواند با خیالی آسوده اقدام به خرید واحدهای صندوق کند؛ درحالی که با خرید طلای فیزیکی ممکن است کلاه برداران طلای تقلبی را به شما بفروشند.
  • فرایند ساده خرید واحدهای صندوق طلا نیز یکی از مزایای آن به شما می رود. درواقع شما می توانید در هر مکانی که هستید و با اتصال به اینترنت در ساعات مجاز خرید صندوق های طلا (12 الی 16) همچنین از طریق کارگزاری معتبری که در آن ثبت نام کرده اید، برای خرید واحدهای صندوق اقدام کنید.
  • متخصصان اقتصادی و کارشناسان خبره مدیریت و بازارگردانی صندوق زرفام را بر عهده دارند؛ بنابراین شما می توانید مطمئن باشید با وجود ریسک های بازار طلا، بهترین نتایج به کمک متخصصان این حوزه برای شما به دست خواهد آمد.

  نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری زرفام

  سرمایه گذاران می توانند از طریق کد معاملاتی خود در کارگزاری های معتبر، برای خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری اقدام کنند. نحوه خرید نیز بسیار ساده و همچون خرید دیگر نمادهای معاملاتی است. در زمان نگارش این مقاله برای خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری طلای زرفام باید حداقل 500 هزار تومان پول نقد را به حساب خود در کارگزاری واریز کنید. در ادامه نحوه خرید واحدهای صندوق را از طریق کارگزاری مفید شرح خواهیم داد.

  ابتدا وارد حساب خود در ایزی تریدر شوید، سپس نماد زرفام را جست وجو کنید و بر روی آن کلیک کنید. حالا در بخش ثبت سفارش روی گزینه «خرید» کلیک کنید و در پنجره کوچکی که در ستون سمت چپ به نمایش درمی آید، تعداد واحدهایی که قصد خرید آن ها را دارید در کادر اول و قیمت هر واحد برای خرید را در کادر دوم قرار دهید و درنهایت روی گزینه «ارسال خرید» کلیک کنید.

  فرایند خرید به همین راحتی انجام می شود، اما توجه داشته باشید که خرید در هر قیمتی منطقی نیست؛ به خصوص زمانی که قصد فروش واحدهای صندوق را پس از مدت کوتاهی داشته باشید. برای توضیح این موضوع باید با NAV ابطال که ارزش ذاتی هر واحد از صندوق را مشخص می کند آشنا باشید.

  برای آنکه بتوانید NAV ابطال را پیش از خرید واحدهای صندوق بررسی کنید می توانید به سایت رسمی صندوق به آدرس www.goldfund.ir مراجعه یا از اطلاعات وب سایت TSETMC استفاده کنید. اگر از وب سایت اصلی استفاده کنید قیمت صدور و NAV ابطال را در صفحه اصلی سایت مشاهده خواهید کرد، اما درصورت استفاده از وب سایت TSETMC پس از کلیک روی آیکن ذره بین و سپس جست وجوی نماد «زرفام» باید روی آن کلیک کنید و حالا قیمت خرید و NAV ابطال را بررسی و با هم مقایسه کنید.

  همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، NAV ابطال ارزش ذاتی واحدهای صندوق را نشان می دهد؛ بنابراین اگر شما واحدهای صندوق زرفام را با قیمتی بسیار بالاتر از NAV ابطال خریداری کنید، معامله خوبی را انجام نداده اید پس در زمان صدور واحدهای صندوق حتماً به این مورد توجه کافی داشته باشید.

  نحوه ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرفام

  ابطال یا فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرفام آشنا نیز مانند خرید آن بسیار ساده است. تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که انجام معاملات صندوق طلا از ساعت 12 تا 16 در روزهای شنبه تا چهارشنبه انجام می شود. همچنین برای فروش صندوق باید معامله فروش به ارزش حداقل 500 هزار تومان را ثبت کنید.

  البته این مبلغ از شروط انجام معامله در زمان نگارش این مقاله است و ممکن است در آینده تغییر کند. در ادامه نحوه ابطال یا فروش واحدهای صندوق زرفام آشنا را در کارگزاری آگاه شرح خواهیم داد.

  ابتدا واحد حساب معاملاتی خود در کارگزاری آگاه یا هر کارگزاری دیگر که در آن ثبت نام کرده اید شوید و سپس نماد «زرفام» را جست وجو کنید. از آنجا که پیش از این واحدهای صندوق را خریداری کرده اید می توانید نماد آن را در لیست دارایی های خود نیز مشاهده کنید.

  حالا باید روی سبد خرید قرمزرنگ که برای فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرفام آشنا تعبیه شده است کلیک کنید تا پنجره ای باز شود و شما بتوانید سفارش فروش خود را ثبت کنید.

  در پنجره ای که برای شما باز می شود باید قیمت هر واحد را برای فروش تعیین کنید. درواقع در این کادر باید قیمت پیشنهادی خود را برای فروش تعیین کنید؛ به این ترتیب اگر شخص یا اشخاصی قصد خرید واحدهای صندوق با این قیمت را داشته باشند، معامله انجام خواهد شد. البته قیمت باید از محدوده مشخص شده انتخاب شود.

  در کادر حجم نیز باید تعیین کنید قصد فروش چند واحد را دارید. باز هم یادآوری می کنیم که ارزش سفارش شما باید حداقل 500 هزار تومان باشد؛ مگر آنکه ارزش کل واحدهای صندوق که در اختیار دارید، کمتر از 500 هزار تومان باشد. درنهایت و پس از وارد کردن قیمت و حجم حالا باید روی گزینه «فروش» کلیک کنید تا سفارش شما ثبت و سپس معامله انجام شود.

   

  ریسک سرمایه گذاری در صندوق زرفام

  ذات سرمایه گذاری با ریسک همراه است؛ با این حال افرادی که تخصص و تجربه کافی فعالیت در یک بازار را داشته باشند می توانند ریسک سرمایه گذاری را تا میزان قابل قبولی کاهش دهند و از طرف دیگر با فعالیت های مختلف سبب افزایش سود شوند.

  در ادامه به ریسک هایی اشاره می کنیم که هر سرمایه گذاری که اقدام به خرید واحدهای صندوق زرفام آشنا می کند، باید با آن ها آشنا باشد. در صورتی که بخواهید از جزئیات مطلع شوید می توانید فایل امیدنامه صندوق را دانلود و مطالعه کنید.

  • میزان عرضه و تقاضا که می تواند متأثر از شرایط سیاسی-اقتصادی در کشور کم یا زیاد شود می تواند یکی از ریسک های خرید واحدهای صندوق زرفام باشد. با بالا رفتن عرضه، ارزش هر واحد از صندوق سرمایه گذاری زرفام افت خواهد کرد.
  • گاهی بنا به دلایلی فشار فروش به قدری بالاست که ممکن است سفارش ها کامل ثبت نشوند یا معاملات بر اثر مشکلاتی باطل اعلام شوند. نقدشوندگی که به سهولت فروش واحدهای خریداری شده اشاره دارد نیز یکی از ریسک هایی است که با وجود اینکه گردانندگان صندوق همواره تلاش می کنند مشکلی پیش نیاید، گاهی ممکن است مواردی را شاهد باشیم که کنترل آن در دست مسئولان صندوق نباشد.
  • اگر در زمان خرید به NAV ابطال توجه نکرده باشید باید بدانید ممکن است مدتی در ضرر باشید، این موضوع به خصوص برای افرادی که قصد نگه داری بلندمدت دارایی خود را ندارند، اهمیت دارد.

  سخن پایانی

  صندوق سرمایه گذاری زرفام آشنا که فعالیت خود را در سال گذشته (1401) آغاز کرده است، در دسته جدیدترین صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا به حساب می آید که توانسته رتبه اول را در بازدهی یک ماهه (16.34 درصد سود) و شش ماهه کسب کند. سرمایه گذارانی که قصد خرید طلا را دارند، اما قیمت بالای سکه های طلا یا نداشتن تجربه و دانش کافی آن ها را در این زمینه مردد کرده است می توانند با اطمینان خاطر اقدام به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرفام آشنا کنند.

  به این ترتیب گروهی از بهترین متخصصان و کارشناسان در دارایی های مختلف مربوط به طلا معاملاتی را انجام می دهند و بیشترین سود ممکن را برای سرمایه گذاران به ارمغان می آورند. ما سعی کردیم در این مقاله صندوق زرفام را معرفی کنیم و نحوه صدور و ابطال واحدهای آن را نیز شرح دهیم.

  پرسش های متداول

  صندوق زرفام از نوع قابل معامله (ETF) است؛ بنابراین سرمایه گذاران می توانند به راحتی و با داشتن کد معاملاتی، از طریق یکی از کارگزاری های معتبر اقدام به خرید و فروش واحدهای این صندوق کنند.

  برای خرید واحدهای صندوق زرفام باید حداقل 500 هزار تومان داشته باشید.

  شما می توانید واحدهای این صندوق را همچون نمادهای معاملاتی در بورس خریداری کنید یا به فروش برسانید. چگونگی صدور و ابطال واحدهای صندوق را در مقاله شرح داده ایم.

  معتبر بودن صندوق به دلیل داشتن مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهولت خرید و فروش واحدهای صندوق، مبلغ پایین موردنیاز برای خرید و سپردن امور خرید و فروش دارایی های مربوط به طلا به افرادی که دانش و تخصص کافی در این زمینه را دارند.

  ممکن است به دلایل سیاسی و اقتصادی عرضه بالا رود و ارزش واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرفام افت کند. از طرف دیگر ممکن است به دلایل مختلف مشکلات فنی ایجاد شود که معاملات به طور کامل و به درستی انجام نشوند. همچنین در صورتی که با بی توجهی به NAV ابطال اقدام به خرید کنید، ممکن است برای مدتی پس از خرید در ضرر بمانید.