این سؤال بیشتر کسان است که تازه وارد بازار ارزهای دیجیتال شدند و اطلاعات چندانی از این مفاهیم ندارند؛ افرادی که نیازمند دانستن بیشتر درباره فاکتورهای مختلف این بازار هستند، تا به راحتی معامله و خرید و فروش کنند. شما با مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید با اطمینان بیشتری وارد این بازار شوید.

فهرست []

  گری اسکیل چیست؟ (GrayScale)

  در این مقاله از خانه سرمایه قصد داریم اطلاعات مفیدی را در زمینه این صندوق سرمایه گذاری با شما به اشتراک بگذاریم. امیدواریم این مقاله بتواند به شما در این مورد کمک کند و راهگشای شما باشد. درباره نحوه و دلایل شکل گیری این صندوق و ارتباط آن با شرکت های بزرگ سرمایه گذاری مطالب بسیاری وجود دارد که ما به ویژگی ها و مدل های مختلف این صندوق و همچنین شرایط حاکم بر آن ها می پردازیم.

  تاریخچه صندوق گری اسکیل

  صندوق Grayscale Bitcoin Cash با نماد (BCHG) در سال 2018 ایجاد شد. افراد علاقه مند به سرمایه گذاری در این مدل باید حداقل 25000 دلار دارایی داشته باشند. اکنون دارایی این صندوق بیش از 163 میلیون دلار است. این مبلغ معادل 296000 بیت کوین کش است، اما صندوق Grayscale Ethereum Trust با نماد (ETHE) در سال 2017 تأسیس شد. سرمایه گذاران در این مدل باید حداقل 25000 دلار را سرمایه گذاری کنند.

  دارایی این صندوق در حدود 91/6 میلیون دلار، یعنی برابر 3.16 میلیون اتریوم است. مدل و محصول آخری که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، Grayscale Digital Large Cap Fund است. این صندوق سرمایه گذاری ترکیبی از چند ارز دیجیتال است که با نماد GDLC معامله می شود و حداقل 50000 دلار سرمایه دارد. این مدل دارای 66.9 درصد بیت کوین، 29.5 درصد اتریوم، 1.27 بیت کوین کش، 1.20 درصد لایت کوین و 1.17 چین لینک است.

  جایگاه گری اسکیل در جهان

  این صندوق که از بزرگ ترین صندوق های سرمایه گذاری در سطح جهان محسوب می شود، سال 2013 توسط شخصی به نام بری سیلبرت تأسیس شد. این صندوق که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می کند، زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری Digital Currency Group یا به اختصار (DCG) است. این شرکت با نام Bitcoin Investment Trust یا بیت کوین اینوستمنت تراست به فعالین بازار معرفی شد.

  کارشناسان معتقدند این مجموعه در آینده نزدیک تغییرات شگرفی را در جهان و تجارت به وجود می آورد و در این راه فناوری بلاک چین بسیار مؤثر است. شاید برای بسیاری از شما این سؤال مطرح باشد که نقش Grayscale در بازار ارز دیجیتال چیست و چه اهدافی را دنبال می کند؟

  نقش گری اسکیل در بازار ارز دیجیتال

  درواقع کار این شرکت، مدیریت صندوق های سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال است و اهداف متعددی را دنبال می کند. یکی از این اهداف استفاده از ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین به عنوان یک دارایی ارزشمند برای مقابله با تورم است. این دیدگاه قطعاً اتفاق می افتد و تأثیرات بسیاری در معاملات و مبادلات جهانی می گذارد.

  البته تأسیس صندوق های ETF از دیگر اهداف این شرکت به شمار می رود، اما اصلی ترین و مهم ترین دلیل و هدف شکل گیری این صندوق، ایجاد فرایند و مدلی آسان برای سرمایه گذاری افراد مختلف است؛ افرادی که بتوانند به راحتی در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کنند. از سال 2013 تاکنون این صندوق توانسته 14 مدل و محصول سرمایه گذاری را به علاقه مندان و فعالان این حوزه معرفی کند.

  نحوه رفتار سرمایه گذاران نهادی در بازار کریپتو

  ممکن است در ذهن بسیاری از افراد چنین سؤالی ایجاد شده باشد که در بازار ارزهای دیجیتال اهمیت شرکت صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل چیست؟ این شرکت به دلیل در دسترس داشتن میزان دارایی دیجیتالی و همچنین چون نهادی بوده و از قدرت تغییر در بازار برخوردار است، در دنیای کریپتو اهمیت زیادی دارد. سرمایه گذاران نهادی یا سازمانی از جمله شرکت های سرمایه گذار هستند که در بازارهای مالی فعالیت می کنند.

  گفتنی است تزریق سرمایه های نهادی به بیت کوین در سال 2021 انجام گرفت. سرانجام شرکت های گوناگونی توانستند خطر واردشدن به بیت کوین را بپذیرند و به این دارایی دیجیتال اطمینان کنند.

  علت ادامه یافتن فرایند کاهش قیمت بیت کوین

  در مبحث صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل چیست خوب است به مهم ترین دلایل ادامه یافتن کاهش قیمت بیت کوین نیز اشاره کنیم. کمپانی Grayscale به عنوان یکی از سرمایه گذاران نهادی بسیار مهم و قدیمی بیت کوین به شمار می آمد.

  حتی بیشتر افراد بر این باورند که رویکرد Grayscale سبب 40 هزار دلاری شدن بیت کوین شده است. اینکه Grayscale در بیت کوین سرمایه گذاری می کند موضوع چندان عجیبی به نظر نمی رسد. از بازیگردانان و استوانه های جهان کریپتو کارنسی می توان به DGC و همچنین زیرمجموعه های آن اشاره کرد.

  ولی دلیل ورود سایر سرمایه گذاران نهادی به بیت کوین این است که یکی از دلایل اصلی کشانده شدن سرمایه گذاران نهادی به طرف بیت کوین برآورده نشدن ریسک انتظارات و خواسته های آن ها توسط دارایی های کم است. در کشورهایی از قبیل انگلیس و آمریکا سرمایه گذاری کردن در دلار، زمین یا طلا مثل ایران با سوددهی بالا همراه نیست. سپرده گذاری پول در بانک نیز ممکن است سود منفی را برای سرمایه گذاران داشته باشد.

  گری اسکیل قدرتمندترین سرمایه گذار بیت کوین

  در چنین فضایی شرکت Grayscale و قدرت سرمایه گذاری آن اهمیت بسیار بیشتری پیدا می کند. با توجه به یک گزارش یوتودی دارایی زیر نظر مدیریت Grayscale تا یک ماه پیش به بالاتر از 13 میلیارد دلار دست یافته بود. این رقم نشان دهنده این است که توانایی این شرکت از نظر مالی به منظور زیر و رو کردن بازار ارزهای دیجیتال تا چه اندازه است. اکنون بالای 2 درصد از اتریوم های فعال در بازار در اختیار این صندوق سرمایه گذاری است.

  درحالی که راه اندازی صندوق اتریوم گری اسکیل به تازگی انجام شده و سرمایه این صندوق سرمایه گذاری مدام در حال بالارفتن است، صندوق بسیار مهم و اصلی کمپانی Grayscale صندوق سرمایه گذاری بیت کوین آن است و قسمت چشمگیری از مقدار بیت کوین هایی را که در بازار فعال هستند، در بر می گیرد. این عدد به طور تقریبی برابر با بالای 570 هزار عدد بیت کوین است که روزانه افزایش می یابد. این موضوع سبب شده است تا صندوق سرمایه گذاری بیت کوین گری اسکیل جذاب ترین گزینه برای سرمایه گذاران نهادی باشد.

  شرکت گری اسکیل و رکورد 40 هزار دلار برای نرخ بیت کوین

  تعداد زیادی از تحلیلگران، این شرکت را یکی از اصلی ترین عوامل کاهش نرخ بیت کوین می دانند. این شرکت جز اینکه نمونه برخورد یا نحوه رفتار سرمایه گذاران نهادی است، می تواند توان و انتظارات بازار را هم تغییر دهد. بسیاری از مردم متفاوت بودن نرخ بیت کوین های Grayscale و بالارفتن سطح درخواست از طرف این صندوق را مهم ترین عامل ادامه پیداکردن افزایش یافتن نرخ بیت کوین بعد از 20 هزار دلار در نظر می گیرند.

  در صندوق هایی مانند Grayscale سرمایه گذار باید مازاد ارزش بیت کوینی را که خریده است نیز بپردازد. دلیل پرداخت این اضافه ارزش این است که فروش بیت کوین های چنین صندوق هایی در شکل سهم و سهام انجام می گیرد. از عوامل رشد بیت کوین می توان به ارتقای خرید و فروش در صندوق های گری اسکیل اشاره کرد.

  گری اسکیل و سادگی معاملات

  این شکل های متنوع و مختلف و البته ایمن در سرمایه گذاری، توجه بسیاری از سرمایه گذاران و مؤسسات را به خود جلب می کند. اگرچه Grayscale با این محصولات توانسته شکل ساده ای از معاملات را ارائه کند، در برخی موارد محدودیت هایی را نیز اعمال کرده است.

  برای آشنایی شما با این مدل ها و محصولات به چند نمونه به صورت مختصر اشاره می کنیم. مهم ترین و بزرگ ترین محصول یا صندوق Grayscale بیت کوین تراست (Grayscale Bitcoin Trust) است، اما سایر مدل ها و محصولات Grayscale شامل Grayscale Bitcoin Cash، Grayscale Ethereum Trust، Grayscale Digital Large  Cap Fund است.

  شروط سرمایه گذاری به صورت کلان در صندوق

  جالب است بدانید در حال حاضر 5 صندوق از این 14 صندوق تنها در بورس قابلیت معامله دارند. البته یک مسئله مهم درباره این صندوق ها مربوط به افرادی است که قصد سرمایه گذاری به صورت عمده و مستقیم را دارند. در این حالت برای این اشخاص شرایط خاصی در نظر گرفته شده است. از جمله این شرایط می توان به ارائة تعدادی گواهینامه و تأییدیه و نگه داشتن واحدهای صندوق به مدت حداقل شش ماه اشاره کنیم.

  نکته مهم این است که شما برای سرمایه گذاری در دو صندوق از این 14 صندوق نیازمند 50000 دلار هستید، اما در 12 صندوق دیگر تنها 25000 دلار لازم دارید. شاید مهم ترین شرط در این بخش میزان درآمد شما به عنوان سرمایه گذار است. شما باید درآمدی بالغ بر 200 هزار دلار یا حداقل یک میلیون دلار در سال داشته باشید.

  نکاتی در سرمایه گذاری به صورت کلان و مستقیم

  این نکاتی که به عنوان شروط سرمایه گذاری به صورت کلان و مستقیم مطرح شده، افراد ثروتمند و ضعیف را به طور کامل تفکیک می کند. درواقع همین دیدگاه و نگرش سبب توسعه و گسترش فعالیت های Grayscale شد و بسیاری از ارزهای دیجیتال به این صندوق اضافه شدند. با وجود همه این قوانین و محدودیت ها در استفاده از صندوق Grayscale و مدل های مختلف آن، چرا این صندوق مفید است و چرا می تواند همه افراد را به ویژه افرادی که قدرت ریسک پذیری پایینی دارند مجاب کند؟

  ما برای پاسخ به این سؤال به چند شاخصه مهم این صندوق ها اشاره می کنیم. شاخصه هایی که نبود آن ها شاید قدرت ریسک پذیری افراد را به شدت پایین می آورد؛ به ویژه کسانی که قصد سرمایه گذاری با اعداد و رقم های بالایی دارند. این فاکتورها عبارت اند از نیاز نداشتن به کیف پول، کسر مالیات و حسابرسی، مدیریت پرتفلیو و از دست ندادن پول از طریق هک.

  میزان کارایی صندوق گری اسکیل

  آمارهایی که در این باره ارائه می شوند، گویای توانایی بالا و کارایی این مجموعه در طول مدت تأسیس آن هستند. این شرکت در سال 2017 توانست مدیریت دارایی هایی بالغ بر 208 میلیون دلار را بر عهده بگیرد. این میزان دارایی نه تنها پایان کار نبود، بلکه شروع تازه ای را برای Grayscale رقم زد؛ به طوری در سال 2018 جهشی فوق العاده، در ایجاد صندوق تراست سرمایه گذاری برای ارزهای دیجیتال مختلف در Grayscale اتفاق افتاد.

  علاوه بر بیت کوین این ارزها شامل اتریوم، اتریوم کلاسیک، لایت کوین، ریپل، بیت کوین کش و زی کش هستند. جالب است بدانید این شرکت تراست سرمایه گذاری برای ارز دیجیتال متمرکز به نام Horizon را در سال 2018 ایجاد کرد. دارایی های گری اسکیل روزانه در حال تغییر و افزایش است و برای ارائه دقیق این رقم باید به آخرین آمار دسترسی پیدا کنیم.

  دلیل محبوبیت صندوق گری اسکیل

  ممکن است برای بیشتر افراد این سؤال پیش آمده باشد که دلیل محبوبیت این صندوق سرمایه گذاری چیست؟ دلیل اصلی و مهم این است که این صندوق تضمین می کند در مقابل وجهی را از شما دریافت می کند. شاید شنیده اید که پلتفرمی بر اثر حمله سایبری چندین میلیون دلار دچار ضرر و زیان شده است.

  در اولین نظر امکان دارد مزیت چندان مهمی برای پرتفوی های چند 10 دلاری نباشد، ولی سرمایه گذاری بالای 40 میلیارد دلار در صندوق های این کمپانی انجام شده است که تقریباً 56 درصد از آن شامل سرمایه گذاری مؤسسه های گوناگون می شود. به علاوه مالیات هر ساله براساس قوانین و اصول مالیاتی آمریکا از سود حسابتان کم می شود و واریز سود خالصی که حساب شده به حساب شما صورت می گیرد. اکنون صندوق Grayscale دارای 648 هزار و 500 واحد از تمام بیت کوین هایی است که وجود دارند.

  مزیت خرید گری اسکیل بیت کوین تراست نسبت به بیت کوین

  این صندوق برای سرمایه گذاران شرایطی را فراهم می کند تا بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را به فهرست صندوق خود اضافه کنند بدون اینکه آن ها را خریداری نمایند؛ بنابراین آن ها می توانند سرمایه گذاری را از این طریق انجام دهند و در آخر آن را در بورس سهام از معاملات قرار دهند و برای کاربرانشان سود کافی ایجاد شود، ولی سؤال اینجاست که چرا سرمایه گذاران خرید Grayscale بیت کوین تراست را به خرید بیت کوین ترجیح دهند؟

  زیرا صندوق سرمایه گذاری تراست بیت کوین گری اسکیل سبب می شود سرمایه گذاران به آسانی و با اطمینان خاطر بیشتری معاملات خود را انجام دهند. این صندوق فعالیت های خود را زیر نظر SEC انجام می دهد و نیازی نیست بیت کوین را به طور مستقیم خریداری کند و بابت نگهداری از آن نگران باشد. یکی دیگر از مزیت های Grayscale این است که سرمایه گذاران قادر به انجام تمام سفارش های خود با کمترین اشتباه هستند.

  صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل در آینده

  عادت رفتاری کمپانی این صندوق نشان می دهد قصد دارد برای یک دوره زمانی طولانی در بازار ارزهای دیجیتال حضور داشته باشد. با توجه به گزارشی که منتشر شده است این صندوق در سه ماهه چهارم دو سال گذشته درمجموع به صورت هفتگی 251 میلیون بیت کوین خریداری کرده که خیلی چشمگیر است. چارلز ادواردز در مقابل خریدهای اخیر این صندوق ذکر کرد که دارایی های دیجیتال این کمپانی به شکل ماهانه به طور تقریبی 10 درصد بالا رفته است.

  همچنین گفته است با چنین وضعیتی این صندوق می تواند بالای 10 درصد از تمام بیت کوین های موجود در گردش بازار را به دست آورد. با توجه به مطالبی که در مطلب صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل چیست ذکر کردیم مجبوریم بپذیریم این صندوق نقش بسیار مهم و گسترده ای را در بازار ارزهای دیجیتال ایفا می کند.

  روش معامله گری اسکیل و میزان بیت کوین ها و اتریوم های قرارگرفته در اختیار این کمپانی به قدرت زیادی منجر شده که مهارکردن آن به راحتی امکان پذیر نیست. اگر می خواهید در بیت کوین سرمایه گذاری کنید، بهتر است زیر نظر گرفتن رفتارهای این سرمایه گذار قدرتمند ارزهای دیجیتال را اولویت قرار دهید.

  سخن پایانی

  صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل چیست به عنوان یکی از سؤالات پرتکرار به شمار می آید. در صورتی که یکی از افراد فعال در بازار ارزها هستید بدون شک نام این صندوق را شنیده اید که درحقیقت یکی از بزرگ ترین صندوق های سرمایه گذاری جهان است که بالای 40 میلیارد دلار دارایی دارد. در حال حاضر این صندوق از 14 صندوق سرمایه گذاری برخوردار است که تنها 5 صندوق در آن بورس از جمله بیت کوین، اتریوم، اتریوم کلاسیک، لایت کوین و بیت کوین کش قابلیت معامله دارند.

  گری اسکیل شاخص بورس صندوق بیت کوین را به عنوان یک معیار برای پیش بینی کردن نرخ بیت کوین استفاده می کند؛ به همین دلیل این صندوق از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی دیگر میزان حجم معامله های این مؤسسه بسیار بالاست. با توجه به مزیت های صندوق های سرمایه گذاری شرکت گری اسکیل (Grayscale Investment) این مجموعه روند رو به رشدی در سال های آینده خواهد داشت.

  این رشد و پیشرفت را به وضوح می توان در اعداد و ارقام میزان مشارکت مؤسسات و سرمایه گذاران مختلف مشاهده کرد. در آینده بسیار نزدیک این شرکت به عنوان یکی از قطب های تأثیرگذار بر بازار ارزهای دیجیتال به دنیا معرفی می شود.