با توجه به بی ارزش شدن واحد پولی کشورمان، متاسفانه هرکسی با هر میزان درآمدی باید به فکر سرمایه گذاری دیگری هم باشد. زمانی که حرف از سرمایه گذاری می شود، بسیاری فقط داشتن مبالغ بسیار بالا را تصور می کنند؛ درحالی که این طور نیست و به عنوان مثال، افرادی که قصد سرمایه گذاری روی طلا را دارند، می توانند حتی با داشتن 500 هزار تومان (در زمان نگارش این مقاله) نیز روی این فلز باارزش سرمایه گذاری کنند. فراهم بودن این شرایط با توجه به قیمت بالای طلا بسیار ارزشمند است؛ پس اگر شما هم برای حفظ ارزش دارایی خود و حتی کسب سود از آن به دنبال یک روش هستید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. ما قصد داریم در این مقاله صندوق سرمایه گذاری زر که این امکان را فراهم کرده است، به شما معرفی کنیم.

فهرست []

  معرفی صندوق سرمایه گذاری زر

  هدف اصلی از تشکیل صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانۀ طلا، جمع کردن دارایی های افرادی است که قصد دارند روی طلا سرمایه گذاری کنند که با انجام این کار مسئولان صندوق بتوانند انواع اوراق بهادار مبتنی بر طلا را بنا به صلاح دید خود و با توجه به شرایط بازار معامله کنند و سودی را برای خریداران واحدهای صندوق ایجاد کنند. با انجام این کار، ریسک سرمایه گذاری برای افرادی که تجربه و دانش چندانی در این زمینه ندارند، به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

  • صندوق زر یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) است که افراد می توانند پس از ثبت نام در یک کارگزاری معتبر، اقدام به خرید واحدهای این صندوق کنند.
  • سرمایه گذاران می توانند از ساعت 11:30 الی 12 برای پیش گشایش و از ساعت 12 الی 16 این صندوق ها را معامله کنند.
  • صندوق زر در سال 96 و با هدف سرمایه گذاری روی طلا تأسیس شد. این صندوق مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده است.
  • نماد صندوق طلای زرافشان امید در بورس اوراق بهادار «زر» است. بنابراین سرمایه گذاران برای خرید آن، باید پس از ورود به حساب معاملاتی خود در کارگزاری معتبر، این نماد را جست وجو کنند.
  • گردانندگان صندوق سرمایه گذاری زر مجاز هستند که با هدف بالابردن ارزش واحدهای صندوق و در نتیجه سود سرمایه گذاران، در شرایط مختلف و با کمک تجربه و دانش خود معاملاتی را روی گواهی سپردۀ کالایی سکۀ طلا، اوراق مشتقۀ مبتنی بر سکۀ طلا، تعهد خالص موقعیت های بدون پوشش در قراردادهای مشتقۀ مبتنی بر سکۀ طلا و همچنین موقعیت خرید در قرارداد اختیار معامله سکۀ طلا را داشته باشند که در این میان گواهی سپردۀ کالایی سکه بیش ترین وزن را دارد.
  • برای آنکه بتوانید تمام جزئیات را در رابطه با صندوق طلای زرافشان ایرانیان بدانید، می توانید به وب سایت رسمی صندوق به آدرس omidgoldfund.ir مراجعه کنید و فایل اساسنامه و امیدنامۀ صندوق را دانلود و با دقت مطالعه کنید.

  به طور کلی، شما می توانید با مراجعه به وب سایت صندوق، تمام اطلاعات مربوط به آن را مطالعه کنید. با این حال، برخی از مهم ترین اطلاعات مربوط به صندوق طلای زرافشان امید را نیز می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

  نوع صندوقصندوق سرمایه گذاری پشتوانۀ سکۀ طلای زرافشان امید ایرانیان
  تاریخ شروع فعالیت17/08/1396
  بازارگردانتأمین سرمایۀ امید
  مدیر صندوقتأمین سرمایۀ امید
  متولی صندوقمؤسسۀ حسابرسی و خدمات مدیریت آزمودۀ کاران
  حسابرسمؤسسۀ حسابرسی بهراد مشاور
  مدیران سرمایه گذاریوجیهه خلیلی، حسین هنری تربتی و امیرحسین مهر

   

  مزایای سرمایه گذاری در صندوق زر

  • درصورتی که شما هم، زمان و یا دانش کافی برای سرمایه گذاری روی طلا را نداشته، اما قصد انجام آن را دارید، انتخاب صندوق زر می تواند یک انتخاب منطقی برای شما باشد.
  • همچنین، افرادی که به دلیل ریسک فعالیت در بازار و عدم توانایی در انجام خرید و فروش در زمان مناسب (حتی با دانستن و پیش بینی درست شرایط) ترجیح بدهند که خود به طور مستقیم وارد بازار طلا نشوند، می توانند به راحتی و با خرید واحدهای صندوق طلای زر این مسئله را برطرف کنند.
  • صندوق زر یکی از صندوق های قابل معامله ای (ETF) است که سرمایه گذاران می توانند به راحتی واحدهای صندوق را خرید و فروش کنند؛ علاوه بر آن، امکان بررسی اطلاعات شفاف صندوق هم به صورت آنلاین وجود دارد.
  • با توجه به امکان انجام معاملات آنلاین واحدهای این صندوق، نقدشوندگی آن نیز بالا است و امکان فروش واحدهای خریداری شده بسیار راحت تر از زمانی است که شما مجبور به حضور در محل برای فروش باشید.
  • امکان خرید واحدهای صندوق با حداقل سرمایه (در زمان نگارش این مقاله هر فرد می تواند تنها با داشتن 500 هزار تومان اقدام به خرید واحدهای صندوق طلای زرافشان امید ایرانیان کند).
  • اعتبار بالای سرمایه گذاری یکی دیگر از مزایای خرید واحدهای این صندوق است؛ زیرا درصورتی که شما قصد خرید طلای فیزیکی داشته باشید، امکان کلاه برداری و خرید طلای تقلبی درصد بالایی خواهد داشت. علاوه بر خرید، نگه داری از طلای فیزیکی نیز مشکلات خود را دارد که با خرید واحدهای صندوق طلا این مسائل به کلی حل خواهند شد. صندوق زرافشان امید مجوزهای لازم برای شروع فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده است.
  • برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه بهتر است سبد دارایی شما انواع دارایی ها را در خود جای دهد، صندوق طلای زر می تواند با توجه به تفاوت ماهیتی که با سهام شرکت های مختلف دارد، ریسک سرمایه گذاری شما را در بازار کنترل کند و به این ترتیب، زمانی که بازار سرمایه شرایط نامساعدی تجربه می کند، ضرر شما را پوشش دهد.

  عکس

  نحوۀ خرید واحد صندوق سرمایه گذاری زر

  برای خرید واحدهای صندوق باید به آدرس اینترنتی صندوق زرافشان ایرانیان به آدرس اینترنتی www.omidgoldfund.ir مراجعه کنید و اطلاعات مربوط به قیمت صدور و NAV ابطال را بررسی کنید. البته، شما همچنین می توانید از وب سایت TSETMC استفاده کنید و اطلاعات لحظه ای و تاریخچه و عملکرد صندوق را بررسی کنید. نکته ای که باید به آن توجه کنید، NAV ابطال و مقایسۀ آن با قیمت صدور صندوق، در زمان خرید واحدهای صندوق است. به زبان ساده، می توان NAV ابطال را معادل ارزش ذاتی هر واحد از صندوق دانست. بنابراین، درصورتی که قیمت صدور یعنی قیمتی که شما اقدام به خرید واحدهای صندوق می کنید، بیش از NAV ابطال باشد، شما در حال خرید واحدهای صندوق با مبلغ بالاتر از ارزش واقعی آن خواهید بود. این موضوع را می توان همچون حباب سکه دانست که به موجب هیجانات و یا انتظارات تورمی ایجاد خواهند شد. بهترین زمان برای خرید واحدهای صندوق زمانی است که قیمت صدور با نرخ NAV ابطال برابر و یا حتی از آن کم تر باشد و یا حداقل فاصلۀ زیادی با آن نداشته باشد.

  صندوق سرمایه گذاری پشتوانۀ سکۀ طلای زرافشان امید ایرانیان از نوع قابل معامله است؛ به این معنی که شما می توانید به راحتی در یک کارگزاری معتبر ثبت نام کرده و با جست وجوی نماد صندوق که «زر» است، اقدام به صدور (یا خرید) واحدهای آن کنید. برای نمونه، ما نحوۀ صدور واحدهای صندوق در کارگزاری آگاه را بیان خواهیم کرد که البته نحوۀ خرید در دیگر کارگزاری ها نیز تقریباً مشابه و به صورت خرید دیگر سهام شرکت های سرمایه گذاری است.

  ابتدا وارد حساب معاملاتی خود شوید و سپس نماد زر را جست وجو کنید. در لیست روی سبد سبزرنگ کلیک کنید تا پنجرۀ خرید برای شما باز شود تا بتوانید خرید خود را انجام دهید.

  در این پنجره باید قیمت خرید را در محدودۀ مشخص شده انتخاب کنید و در کادر حجم نیز تعیین کنید که مشخص شود قصد خرید چند واحد از صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید ایرانیان را دارید. همان طورکه پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، در زمان خرید حتما به NAV ابطال توجه کنید؛ زیرا در صورت بالابودن این نرخ، شما ممکن است شما تا زمانی که قیمت از این نرخ بالاتر برود، در ضرر بمانید.

  شما همچنین باید مطمئن باشید که در تب خرید هستید. در انتها کافی است که روی گزینۀ «خرید» که به رنگ سبز است، کلیک کنید تا معاملۀ شما انجام شود و شاهد این نماد در سبد دارایی خود باشید.

   

  البته، علاوه بر کارگزاری های معتبر، سرمایه گذاران همچنین می توانند وارد سامانۀ omidibfunds.ir شوند و با آرامش اقدام به صدور (خرید) واحدهای صندوق طلای زرافشان امید ایرانیان کنند.

  نحوۀ ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری زر

  پس از خرید واحدهای صندوق زر ممکن است به هر دلیلی قصد فروش یا ابطال واحدهای خریداری شده را داشته باشید، برای این کار نیز باید به کارگزاری ای که در آن اقدام به خرید واحدهای صندوق کرده بودید، مراجعه کنید و این بار فرایند فروش را دنبال کنید. برای آنکه خرید و فروش در پلتفرم های مختلف را ببینید، این بار فروش را در ایزی تریدر کارگزاری مفید دنبال خواهیم کرد تا به شباهت فرایند در پلتفرم های مختلف پی ببرید.

  خرید و فروش واحدهای صندوق به راحتی و همچون خرید و فروش دیگر نمادها است؛ پس از جست وجوی نماد «زر» با کلیک روی آیکن ذره بین در نوار بالای صفحه، باید روی گزینۀ «فروش» در بخش ثبت سفارش کلیک کنید و سپس در پنجرۀ کوچکی که در ستون سمت چپ تصویر نمایش داده می شود، تعداد واحدهایی که قصد فروش آن ها را دارید و همچنین قیمت فروش هر واحد را از محدودۀ مشخص شده انتخاب کنید. در نهایت روی گزینۀ قرمزرنگ «ارسال فروش» کلیک کنید تا واحدهای مشخص شده به فروش برسند.

  لازم به ذکر است که برای معاملۀ واحدهای این صندوق سرمایه گذاری می توانید از ساعت 11:30 الی 12 پیش گشایش در صورت تمایل سفارشات خود را ثبت کنید و از ساعت 12 الی 16 حراج پیوسته است که معاملات در آن زمان انجام می شوند.

   

  حداقل مبلغ برای سرمایه گذاری در صندوق زر

  صندوق سرمایه گذاری زر قابل معامله در سامانه های معاملاتی است و براساس قانون سازمان بورس، افراد در زمان نگارش این مقاله می توانند با حداقل 500 هزار تومان هم اقدام به خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید ایرانیان کنند. البته، در زمان خرید باید مبلغی را نیز برای کارمزد معاملات خود در نظر بگیرید.

   

  ریسک سرمایه گذاری در صندوق زر

  سرمایه گذاری در هر بخشی می تواند با ریسک همراه باشد؛ با این حال، تلاش شده است که مجموعه ای از دستورالعمل هایی اتخاذ شود که با به کارگیری آن ها میزان ریسک کنترل شده و در عوض سود سرمایه گذاران افزایش یابد. از طرف دیگر، افراد باتجربه ای که اطلاعات بالاتری نسبت به سرمایه گذاران معمولی دارند، قطعا با وجود ریسک در بازار می توانند نتیجۀ بهتری را برای افراد ایجاد کنند. در ادامه، ریسک های مختلفی که ممکن است در زمان سرمایه گذاری روی صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید ایرانیان را متحمل شوید، بررسی خواهیم کرد.

  • با توجه به شرایط اقتصادی کشور و همچنین عرضه و تقاضا ممکن است که ارزش واحدهای صندوق افت پیدا کنند و به ترتیب دارندگان واحدهای صندوق متحمل ضرر شوند.
  • مسائلی همچون مالیات بر ارزش افزوده و مشکلات نگه داری و… نیز ممکن است در سرمایه گذاری در بخش گواهی سپردۀ کالایی، دارندگان واحدهای صندوق سرمایه گذاری زر را با ضرر مواجه کنند.
  • معاملات مشتقه در تمام بازارهای جهانی به عنوان یکی از پرریسک ترین بخش های بازارهای مالی شناخته شده است؛ با این حال، تیم باتجربه ای که مسئولیت صندوق زر را بر عهده گرفته اند، سعی دارند با کم کردن ریسک این بازار، سود حاصل از معاملات در این بخش را برای کاربران به ارمغان آوردند.
  • نقدشوندگی از دیگر مواردی است که می تواند سرمایه گذاری در صندوق زرافشان امید ایرانیان را با ریسک همراه کند و محدودیتی در فروش دارایی های کاربرانی که قصد فروش واحدهای صندوق را دارند، ایجاد کند. به عنوان مثال، ممکن است به دلیل وجود محدودیدت های سازمان بورس، بخشی از معاملات ثبت شده تعلیق یا باطل شوند.

  علاوه بر مواردی که ذکر شد، شما می توانید به وب سایت صندوق زر مراجعه کرده و امیدنامۀ آن را با دقت بررسی کنید تا بتوانید جزئیات ریسک سرمایه گذاری روی این صندوق را به طور کامل مطالعه کنید و در صورت پذیرش ریسک های آن تصمیم بگیرید که سرمایۀ خود را به این صندوق اختصاص دهید یا خیر.

   

  کلام آخر

  در این روزها که اقتصاد کشور با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کند، نحوۀ سرمایه گذاری روی طلا، ارز و… یکی از مهم ترین مهارت هایی است که هر ایرانی به آن نیاز پیدا خواهد کرد؛ البته افرادی هم هستند که به دلیل مشاغل کاری و یا نداشتن دانش و تجربۀ کافی در زمینۀ سرمایه گذاری ترجیح می دهند که این کار را به شخص یا نهاد خاصی واگذار کنند. صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید که با هدف سرمایه گذاری روی سکه های طلا طراحی شده است، با همین هدف به وجود آمده است. ما در این مقاله صندوق زرافشان امید ایرانیان را به طور کامل معرفی کردیم و نحوۀ صدور یا ابطال واحدهای آن را در کارگزاری های آگاه و مفید شرح دادیم.

   

   

  سؤالات متداول

  این صندوق از نوع ETF است؛ بنابراین کافی است که بدون اتلاف وقت و تنها با داشتن یک کد معاملاتی، از طریق کارگزاری های معتبر اقدام به خرید واحدهای صندوق کنید.

  هر شخص با داشتن کد معاملاتی می تواند با حداقل 500 هزار تومان اقدام به سرمایه گذاری روی سکۀ طلا کند.

  پس از ثبت نام و احراز هویت در سامانۀ سجام و سپس ثبت نام در یکی از کارگزاری های معتبر باید نماد «زر» را در سامانۀ معاملاتی جست وجو کرده و در بخش ثبت سفارش، حجم و قیمت را تعیین کنید. نحوۀ انجام این کار را در مقاله شرح داده ایم.

  سادگی در صدور و ابطال واحدهای صندوق، مبلغ موردنیاز کم برای خرید، نقدشوندگی بالا، کنترل ریسک توسط تیم باتجربه و اعتبار بالای صندوق.

  خرید در زمان نامناسب با قیمت بالاتر از NAV ابطال باعث می شود که خریدار متحمل ضرر شود، همچنین با توجه به شرایط اقتصاد کشور و به خصوص طلا و در پی آن میزان عرضه و تقاضا ممکن است ارزش هر واحد صندوق زر نیز افت کند و یا بالا رود. با بالارفتن عرضه، دارندگان واحدهای صندوق ضرر خواهند کرد. نقدشوندگی از دیگر مواردی است که ممکن است کاربران را در زمان فروش واحدهای صندوق با مشکل مواجه کند؛ هرچند که مسئولان این صندوق همیشه در تلاش هستند که چنین مشکلاتی پیش نیاید.