نرخ و قیمت لحظه ای دلار سنگاپور امروز بازار آزاد

دلار سنگاپور

آشنایی با واحد پول سنگاپور

هر یک دلار سنگاپور که واحد پول رسمی این کشور است، به ۱۰۰ سنت تقسیم شده است و با علامت S$ نشان داده می‌شود. اداره مالی سنگاپور به دو شکل سکه و دلار، این واحد پولی را منتشر می‌کند.

از سال ۲۰۲۰ دلار سنگاپور یکی از باارزش‌ترین ارزهای آسیا و اقیانوسیه است و مقام سیزدهمین ارز ارزشمند را به خود اختصاص داده است.

طبق توافق‌های مالی بین‌المللی دلار سنگاپور در کشورهای دیگری مانند بروئنی هم استفاده می‌شود. در این مقاله سعی بر آن است که همه اطلاعات مورد نیاز درباره دلار سنگاپور در اختیار خوانندگان قرار بگیرد. بدین‌ترتیب هر فرد قادر خواهد بود که با دانش کافی از چرخه ارز دلار سنگاپور نهایت بهره را ببرد.

تاریخچه دلار سنگاپور

براساس شواهد موجود بین سال‌های ۱۸۴۵ و ۱۹۳۹ سنگاپور واحد پول رسمی و از واحد پول کشورهای دیگر مانند مالایا، مالزی و بروئنی استفاده می‌شد. این استفاده مشترک واحد پول تا سال ۱۹۶۳ ادامه داشت تا اینکه در این سال سنگاپور با مالزی ادغام شد و بعد از دو سال سنگاپور به‌طور رسمی استقلال پیدا کرد.

در ۷ آوریل ۱۹۷۶ یک شورای پول در سنگاپور ایجاد شد و اولین سکه‌ها و اسکناس‌های رسمی این کشور منتشر شد.

در ابتدا نرخ دلار سنگاپور براساس پوند استرلینگ تعیین شد و این نرخ تا دهه هفتاد و پیدایش اعشار در نرخ دلار ثابت باقی ماند. در اول اکتبر ۲۰۰۲ شورای پولی سنگاپور منحل شد و اختیارات تصمیم‌گیری به واحد مالی و مسئول مربوطه واگذار شد.

نرخ ارز  قطعی سنگاپور بین سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۵ تعیین شد و از سال ۱۹۸۵ سیستم مبادله ارز در سنگاپور شکل گرفت که نوسان آن به شدت توسط سازمان اقتصاد و اداره پول این کشور کنترل می‌شود.

اسکناس و سکه دلار سنگاپور

در بررسی دلار سنگاپور، مطالعه تاریخچه اسکناس و سکه آن نیز ارزش به‌سزایی دارد. از این رو در این بخش به تحقیق درباره انواع سکه و اسکناس این کشور در زمان‌های متفاوت پرداخته شده است.

سکه

در سال ۱۹۶۷ اولین سری سکه‌ها در ارزهای مختلف ۱، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ سنتی و سکه ۱ دلاری منتشر شد. این سکه‌ها توسط هنرمند برجسته استوارت دولین که طراح سکه‌های استرالیا در سال ۱۹۶۶ بود، با الهام از حیات وحش و طبیعی سنگاپور، نگارگری و تولید شد.

این سکه‌های ابتدایی در سایزها و اندازه‌هایی مشابه با سکه‌های مالزی بودند و جنس همه آن‌ها به جز سکه ۱ سنتی که از برنز ساخته شد، از جنس نیکل‌مس بود. در سال ۱۹۷۶ جنس سکه ۱ سنتی از برنز به فولاد روکش‌دار مس تغییر کرد. تولید این سری از سکه‌ها تا سال ۱۹۸۵ ادامه داشت.

در سال ۱۹۸۵ سکه‌های جدید توسط کریستوفر آیرونساید در نقش‌ و نگار گل و در واحدهای ارزی ۱، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ سنتی و نیز سکه ۱ دلاری طراحی شد. یکی از تحولات پولی به همراه انتشار این سکه‌ها این بود که دیگر اسکناس یک دلاری منتشر نشد و مبادله‌های یک دلاری با سکه‌هایی به این ارزش و از جنس برنز آلومینیوم انجام شد.

علاوه بر سکه یک دلاری، سکه ۵ سنتی نیز از همین جنس بود و دیگر سکه‌ها با جنس مس‌نیکل تولید شدند. بسیاری از این جنس سکه‌ها هنوز هم در سنگاپور در حال گردش است؛ اما سکه ۱ سنتی در سال ۲۰۰۳ از گردش خارج شد.

این مطلب را حتما بخوانید:  نرخ و قیمت لحظه ای پوند انگلیس امروز بازار آزاد

در فوریه سال ۲۰۱۳ بار دیگر سکه‌های جدید ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ سنتی و ۱ دلاری، این بار با طراحی نمادهای ملی سنگاپور منتشر شد. این سکه‌های جدید از چندلایه فلز فولاداندود ساخته شده‌اند که با ویژگی‌های پیشرفته‌ای، قابلیت شناسایی سکه‌های جعلی از اصلی را فراهم می‌کردند.

اسکناس

اسکناس‌های دلار سنگاپور براساس طراحی‌های متنوعی که دارند به چند دسته تقسیم می‌شوند که در اینجا به اختصار و به‌ترتیب پیدایش معرفی شده‌اند:

سری اسکناس‌ های ارکیده

این نوع اسکناس، ابتدایی‌ترین نوع اسکناس در سنگاپور به‌شمار می‌رود و هنوز هم در گردش است. این اسکناس‌ها بین سال‌های ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۶ در واحدهای ۱، ۵، ۱۰، ۲۵، ۵۰، ۱۰۰، ۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۰هزار دلاری منتشر شدند. هر کدام از واحدهای این سری اسکناس‌ها، منقش به یک طرح گل ارکیده است که به‌عنوان گل ملی سنگاپور شناخته می‌شود.

استانداردهای روی هر اسکناس مواردی مانند نماد ملی، سر یک شیر، امضای وزیر دارایی و رئیس هیئت مدیره ارز سنگاپور را در بر می‌گیرد. از دیگر ویژگی‌های مهم این سری اسکناس وجود یک خط عمودی امنیتی در هر کدام از واحدهای این نوع اسکناس است که حتی در اسکناس ۱۰هزار دلاری، دو خط عمودی را شامل می‌شود.

سری اسکناس ‌های پرنده

دومین سری اسکناس‌های چاپ شده در سنگاپور این دسته از اسکناس‌ها هستند که در سال‌های ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۴ در همان‌های واحدهای سری ارکیده منتشر شدند. تنها تفاوت واحدی این سری با سری پیشین، جایگزین شدن اسکناس ۲۰ دلاری با اسکناس ۲۵ دلاری سری ارکیده بود.

هر اسکناس سری پرنده نشان یک پرنده در قسمت چپ سمت جلویی اسکناس دارد. مقامات مالی سنگاپور اعلام کرده‌اند که طراحی پرنده در این مجموعه اسکناس به نوعی سمبل آمادگی همیشگی ملت سنگاپور برای اوج گرفتن و موفقیت است. از دیگر استانداردهای اسکناس این سری می‌توان به وجود نشان ملی، نشان سر شیر، امضای وزیر دارایی و رییس هیئت مدیره ارز اشاره کرد.

مانند اسکناس‌های سری ارکیده، این اسکناس‌ها هم دارای یک ویژگی امنیت عمودی است. با این تفاوت که این ویژگی در اسکناس‌های ۱۰۰۰ دلاری و ۱۰هزار دلاری دوبرابر می‌شود.

سری اسکناس‌ های کشتی

سومین مجموعه اسکناس‌هایی که در سنگاپور به گردش درآمد، اسکناس‌های با نمادهای دریایی و کشتی است که در سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۹ و در واحدهای مشابه دو سری قبلی منتشر شد. تنها تفاوت در این سری جایگزین شدن اسکناس ۲ دلاری با اسکناس ۲۰ دلاری است.

در قسمت جلویی این دسته از اسکناس‌های سنگاپور طرح دریایی و در قسمت‌ پشتی یک گل ارکیده که گل ملی این کشور است، ثبت شده است. استانداردهای این سری اسکناس هم مانند استانداردهای دو سری قبلی است.

سری اسکناس ‌های پرتره

این سری اسکناس‌ها شامل طراحی پرتره یوسف این ایشاک که اولین رییس‌جمهور سنگاپور است. این اسکناس‌ها با طراحی‌های خاص نشان‌دهنده فضیلت‌های مدنی هستند. از دیگر تفاوت‌های این سری جنس اسکناس‌هاست که علاوه‌بر اسکناس کاغذی، در جنس پلیمری هم چاپ می‌شود.

از دیگر نکات قابل توجه اسکناس‌های پرتره، خط بریل حک شده روی آن‌هاست که امکان استفاده از پول را برای افراد نابینا و کم‌بینا فراهم می‌کند.

اسکناس یادبود

اولین اسکناس یادبود در ۲۴ ژوئیه سال ۱۹۹۰ برای جشن ۲۵ سالگی استقلال سنگاپور منتشر شد و از آن پس معمولا روی هرکدام از این اسکناس‌ها که در مراسم‌های ملی و در نسخه‌هایی محدود منتشر می‌شوند، یک پیام که می‌تواند امیدبخش ملت باشد به چاپ می‌رسد.

ارز در گردش

در سال ۲۰۱۲ کل ارز در گردش سنگاپور ۱/۲۹ دلار بود و دارایی‌های خارجی سنگاپور عبارت بودند از  طلا و نقره، اوراق بهادار، اسکناس یا سکه، اوراق خزانه، سهام، اوراق قرضه و هر دارایی دیگری که مورد تایید ریاست جمهوری سنگاپور بودند. در سال ۲۰۱۷ و طبق لایحه‌ای که توسط دولت و MAS اعلام شد دلار سنگاپور یکی از قدرتمندترین ارزهای در گردش شناخته شد و ذخایر خارجی سنگاپور از آوریل ۲۰۱۷ رسما به بیش‌از ۲۶۰.۷ میلیارد دلار رسید.

این مطلب را حتما بخوانید:  نرخ و قیمت لحظه ای منات آذربایجان امروز بازار آزاد

نرخ تبدیل

نرخ تبدیل دلار سنگاپور در کشورهای مختلف، متفاوت است. امروزه هر یک دلار سنگاپور در ایران مساوی است با ۳۱.۸۰۲.۶۸ ریال. از آن‌جایی که این کشور یکی از کشورهای مدرن و ثروتمند دنیاست، دلار آن مورد توجه بازار ارز است و اسکناس ۱۰هزار دلاری سنگاپور از ارزشمندترین اسکناس‌های جهان به‌شمار می‌رفت، اما اداره ارز و پول این کشور برای جلوگیری از پولشویی اسکناس ۱۰هزار دلاری را از چرخه ارز خارج کرد. این مهم خود باعث علاقه‌مندی افرادی است که به دنبال تبدیل پول خود به یک واحد ارزی قابل اطمینان هستند.

کلام آخر

سنگاپور کشوری با پیشینه تاریخی و استعماری قابل اهمیتی است و این اهمیت به دلیل آن است که این کشور با تلاش بسیار به استقلال رسمی دست یافت. امروزه این کشور از نظر اقتصادی و ارزش واحد پولی یکی از مهم‌ترین کشورهای دنیاست و دلار این کشور در چرخه ارز در گردش است.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

ترتیبی که برای خواندن مقالات" ارز "به شما پیشنهاد می‌کنیم:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ترتیبی که برای خواندن مقالات مربوطه به شما پیشنهاد می‌کنیم: