نرخ و قیمت لحظه ای دلار نیوزلند امروز بازار آزاد

دلار نیوزلند

دلار نیوزلند واحد رسمی پول کشور نیوزلند است. این واحد پولی اغلب به ۱۰۰ سنت تقسیم می‌شود. این دلار را با کد ارزی NZD
در نمادشناسی پول معرفی می‌کنند. این پول همچنین با نماد $ یا  NZ$ نشان داده می‌شود. این نماد‌ها برای تمایز از سایر ارز‌ها در نظر گرفته می‌شوند. دلار کشور نیوزلند علاوه بر این کشور، در جرایز کوک، توکلائو، نیوئه و جزایر پیتکرن استفاده می‌شود.

این واحد پولی به دلیل تصویر پرنده ملی که روی سکه یک دلاری آن مهر شده است، به طور معمول کیوی kiwi نیز نامیده می‌شود.در سال ۱۹۶۷ این پول به واحد اعشاری سنت تقسیم شد، پیش از آن به عنوان پوند نیوزلند شناخته می‌شد. کیوی در سال ۱۹۸۵ با نرخ اولیه ۴۴ سنت در برابر پول آمریکا، به ارزی شناور تبدیل شد. در اینجا به بررسی واحد پولی کشور نیوزلند به طور اجمالی خواهیم پرداخت.

دلار نیوزلند چیست؟

کاهش ارزش دلار کشور نیوزلند و تقسیم آن به ۱۰۰ سنت در سال ۱۹۶۷ رخ داد. در این زمان این واحد پولی با نرخ دو دلار با پوند جابجا شد.

در ابتدا این واحد پولی به دلار ایالات متحده متصل بود، اما پس یک سری تغییرات در نرخ ثابت ارز که تجربه‌ای متفاوت برای این پول ایجاد کرده بود، دلار نیوزلند به ارز شناور تبدیل شد. کشاورزی نقش مهمی در اقتصاد نیوزلند ایفا می‌کند؛ زیرا بیش از دو سوم صادرات این کشور، محصولات کشاورزی هستند. این موضوع یک عامل موثر بر NZD در رابطه با قیمت لبنیات است.

نیوزلند بزرگ‌ترین صادرکننده شیرخشک در جهان است؛ بنابراین اگر قیمت شیر رو به افزایش گذارد، اقتصاد نیوزلند به احتمال زیاد بهره بسیاری خواهد برد. به سبب این بهره، تجار ممکن است ارز مورد انتظار خود را از نظر قیمتی افزایش دهند. جهانگردی یکی دیگر از چرخ‌های اقتصادی نیوزلند است؛ بنابراین با کاهش هزینه سفر به نیوزلند، انتظار می‌رود اقتصاد دچار بهبودی بیشتری شود و قیمت ارز نیز افزایش یابد.

جفت ارزی دلار نیوزلند و دلار آمریکا

اگرچه نیوزلند یکی از معدود کشور‌هایی است که بخش کشاورزی آن به طور کامل با اقتصاد بین المللی در ارتباط است، اما جفت ارزی NZD / USD ممکن است به دلایل مختلف مالی که هیچ ارتباطی با اقتصاد محلی ندارد، تولید شوند.

بازار‌های نیوزلند جزو اولین محل‌هایی است که یک روزه معاملاتی جدید را ایجاد می‌کنند و ممکن است بانک‌ها و معامله‌گران از وضعیت حوادث روز آینده بی‌خبر باشند و اقدام به پیش‌بینی‌های گوناگون برای تعیین موقعیت معاملات کنند.

NZD / USD همچنین تحت تاثیر عواملی است که بر ارزش این جفت و سایر ارز‌ها تاثیر می‌گذارد. اختلاف نرخ بهره بین بانک نیوزلند با نام RBNZ و نظام رزرو آمریکا نیز تاثیراتی بر بازار می گذارند. به‌طور واضح این موضوع هنگامی که بانک فدرال برای تقویت دلار آمریکا در فعالیت‌های بازار آزاد مداخله می‌کند، رخ می‌دهد. به طور مثال، ارزش NZD / USD به نسبت مداخله ممکن است کاهش یابد.

تاریخچه دلار نیوزلند

ارز نیوزلند بیش از ۱۶۰ سال سابقه دارد. در‌واقع در طول دهه ۱۸۰۰، نیوزلند از سکه‌ها و اسکناس‌های مستقل خود استفاده می‌کرده است. قبل از اینکه پول انگلیس ارزی قانونی تلقی شود، این استقلال وجود داشته است.

با وجود استقلال، تا سال ۱۹۳۳ که نیوزلند اولین سکه‌های رسمی خود را بر اساس پوند انگلیس، شیلینگ و پنس صادر کرد و تا قبل از این صدور، هیچ واحد پولی رسمی به منظور ارز جهانی برای نیوزلند وجود نداشت. در اولین سکه‌ها، عکس‌های پرندگان بومی نیوزلند وجود داشت، این سکه‌ها به همراه عکس پادشاه انگلیس نیز در پول نیوزلند دیده می‌شد.

این مطلب را حتما بخوانید:  نرخ و قیمت لحظه ای درام ارمنستان بازار آزاد

در سال ۱۹۳۴، با تاسیس بانک ذخیره نیوزلند، تنها منبع تهیه اسکناس شکل گرفت. اسکناس‌های اصلی طرح‌های متنوعی داشتند؛ از جمله نشان ملی، پادشاه مائوری توحیاو و قله میتر فیورلند. سه سال طول کشید تا بانک رزرو، ارز واقعی پوند، شیلینگ و پنس را با دلار و سنت اصلی جایگزین کند. در سال ۱۹۶۷، بانک ۲۷ اسکناس جدید و ۱۶۵ میلیون سکه جدید صادر کرد.

سکه‌ های دلار نیوزلند

با معرفی دلار به عنوان ارز رسمی کشور نیوزلند، سکه‌ها در قالب ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ سنت پدیدار شدند. سکه‌های ۱ و ۲ سنتی برنز و سایر سکه‌ها از جنس کوپرو نیکل بودند. برای سهولت در انتقال، اندازه‌های ۵، ۱۰ و ۵۰ سنتی به همان اندازه شش پنس، شیلینگ و فلورین به ترتیب جایگزین شدند.

تا سال ۱۹۷۰، سکه ۱۰ سنتی تصویر افسانه‌ای یک شیلینگ را روی خود داشت. در نقوش جلویی سکه‌ها، پرتره آرتولد ماشین از ملکه الیزابت دوم نیز مشهود بود. ضلع‌های معکوس سکه‌های معرفی شده در سال ۱۹۶۷ از طرحی که در ابتدا برای آن‌ها در نظر گرفته شده بود پیروی نمی‌کردند. نسخه نهایی سکه‌ها مطابق با انتظارات عمومی به شکلی محافظه‌کارانه‌ای در معرض عموم قرار گرفت.

در سال ۱۹۸۶، نیوزلند تصویری جدید از ملکه رافائل مالکوف را روی سکه ایجاد کرد. سکه‌های ۱ و ۲ سنتی برای آخرین بار در سال ۱۹۸۷ ضرب شدند و سکه‌های جمع آوری شده در سال ۱۹۸۸، بازسازی شدند. سکه‌ها در آوریل ۱۹۹۰ به تولید جهانی درآمدند. فقدان سکه‌های ۱ و ۲ سنتی به این معنی بود که معاملات نقدی به طور معمول به نزدیک‌ترین ۵ سنتی یا ۱۰ سنتی، به نسبت ۲۰۰۶ باید گرد شود. این روند به Swedish rounding معروف است.

در ۱۱ فوریه ۱۹۹۱، سکه‌های ۱ و ۲ دلاری آلومینیوم برنز برای جایگزینی اسکناس‌های  ۱ و ۲ دلاری موجود، ارائه شدند. در سال ۱۹۹۹، پرتره ایان رنگ برادلی از تصویر ملکه، بسیار معروف شد که به همین منظور افسانه‌ای در این رابطه برای ضرب روی سکه شکل گرفت. در نوامبر ۲۰۰۴، بانک ذخیره اعلام کرد که لازم است ۵ سنتی از گردش خارج شود و سکه‌های ۱۰، ۲۰ و ۵۰ سنتی کوچک‌تر شوند. این کار با فولاد آبکاری‌شده صورت گرفت.

تغییرات عمومی و اولین سکه‌های رنگی

پس از ۲۰۰۴، دوره ارائه عمومی برای دلار نیوزلند، به مدت سه ماه در فوریه ۲۰۰۵ به پایان رسید. بانک ذخیره در ۳۱ مارس اعلام کرد که با تغییرات پیشنهادی خود پیش خواهد رفت. دوره تغییر در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۶، با استفاده از سکه‌های قدیمی تا اکتبر ۲۰۰۶ آغاز شد. سکه‌های ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ قدیمی در این دوره حق قانونی نداشتند. در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۱۵، بانک رزرو نیوزلند، اولین سکه گردشی یادبود را به مناسبت صدمین سال فرود گالیپولی صادر کرد. این سکه به تعداد یک میلیون با قالب ۵۰ سنت ضرب شد.

در تاریخ ۱ اکتبر ۲۰۱۸، بانک پولی نیوزلند، دومین سکه گردشی دلار نیوزلند را برای یادبود به مناسبت صد سالگی روز آتش بس ارائه داد. این سکه نیز به تعداد ۲ میلیون در قالب ۲۰ سنت ارائه شد.

اسکناس‌ های دلار نیوزلند

در سال ۱۹۶۷، اسکناس‌های ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۱۰۰ دلاری معرفی شدند. به جز ۵ دلاری بقیه نسخه‌ها پوند قدیم بودند.

سری اصلی اسکناس‌های دلار نیوزلند تصویر ملکه الیزابت دوم را نشان می‌دادند. در حالی که در پشت آن تصویر پرندگان و گیاهان بومی وجود داشت. نمونه‌ها در سال ۱۹۸۱ به دلیل تغییر چاپگر، دچار تغییرات جزئی شدند. اسکناس‌های ۵۰ دلاری نیوزلند در سال ۱۹۸۳ اضافه شدند که در واقع فاصله زیادی که بین اسکناس ۲۰ و ۱۰۰ دلاری است، پر کنند. اسکناس‌های ۱ و ۲ دلاری پس از جایگزینی، در سال ۱۹۹۱ متوقف شدند.

سری جدید نمونه‌ها، معروف به سری پنجم در سال ۱۹۹۲ به بازار معرفی شد. روبه‌روی هر نمونه، تصویری از نیوزلند و در پشت سر تصویر یک پرنده بومی و مناظر این کشور نمایان بود. در سال ۱۹۹۱ نمونه‌های پلیمری سری ۶، جایگزین نمونه‌های کاغذی شدند. طرح مذکور روی اسکناس‌ها به طور تقریبی یکسان باقی ماندند. واضح‌ترین تغییرات مرتبط به وجود دو پنجره در این اسکناس‌ها است.

این مطلب را حتما بخوانید:  نرخ و قیمت لحظه‌ای دینار عراقی امروز بازار آزاد

در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، نمونه‌های سری ۷ منتشر شد که باعث تازه‌سازی نمونه‌های قبلی  و بهبود ویژگی امنیتی نیز شد.

نرخ ارز دلار نیوزلند به نسبت کشورهای خارجی

با خرابی سیستم برتون وودز در سال ۱۹۷۱، هم استرالیا و هم نیوزلند، نظام ارزی را ثابت نگه داشتند و سپس آن را به یک میخ ثابت در برابر دلار آمریکا درآوردند. در سپتامبر ۱۹۷۴، استرالیا در تلاش بود نوسانات مرتبط با میخ دلار را در برابر سبد ارز مرسوم به شاخص وضعیت تجاری نزدیک کند. از اواخر دهه ۱۹۹۰، در حواشی جنگ سرد،  دلار آمریکا تاثیری کلی و کمتری بر ارزش دلار نیوزلند در برابر ارز‌های دیگر ایجاد کرد.

دلار نیوزلند؛ واحد پولی با سابقه طولانی

دلار نیوزلند با نماد NZD یکی از ارز‌های مطرح بازار جهانی است. این ارز به سبب صنعت موجود در این کشور رونق‌های متفاوتی را به این کشور بخشیده است. نیوزلند به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان لبنیات توانسته است ارز خود را به نسبت دلار آمریکا متفاوت نشان دهد.

یکی از نکات جالب در رابطه با ارز نیوزلند این است که این ارز حتی در دوره استعمارگری انگلیس، ارزی مستقل محسوب می‌شد. پس از ضرب اولین سکه‌ها، این استقلال به طور علنی در جهان مطرح شد. امروزه دلار نیوزلند را برخی همتراز با دلار آمریکا تلقی می‌کنند زیرا جفت ارزی این دو پول، در حمایت از یکدیگر و گاه در مقابله با هم، تاثیرات بسیاری در اقتصاد ایجاد کرده‌اند.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوینکس دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوکوین دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
تبدیل دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

ترتیبی که برای خواندن مقالات" ارز "به شما پیشنهاد می‌کنیم:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ترتیبی که برای خواندن مقالات مربوطه به شما پیشنهاد می‌کنیم: