نرخ و قیمت لحظه ای دینار بحرین امروز بازار آزاد

دینار بحرین

قیمت لحظه ای دینار بحرین


آشنایی با واحد پول بحرین

واحد پول رسمی کشور بحرین، دینار است. این کشور در واقع جزیره‌ای در خلیج فارس در نزدیکی عربستان سعودی است. دینار در نماد‌شناسی ارز‌های جهانی، با علامت اختصاری BHD معرفی شده است. این واحد پولی به ۱۰۰۰ فیل یا فلس تقسیم می‌شود. نام دینار درواقع از واژه دینار رومی گرفته شده است. همچنین دینار بحرین به اختصار در عربی د.ب و در لاتین BD نشان داده می‌شود. به طور معمول این واحد دارای سه رقم اعشار است. دینار در سال ۱۹۵۶ معرفی شد. سکه‌ها و اسکناس‌های بحرین در همین سال در معرض عموم قرار گرفتند.

در ابتدای رواج دینار جدید، ابوظبی دینار بحرین را به رسمیت پذیرفت. این پذیرش سبب شد در سال ۱۹۷۳ وابستگی آن به درهم امارات متحده عربی تغییر کند و درنهایت به دلار متصل شود.

دینار بحرین چیست؟

BHD از ۱۰۰۰ فولو، فیل یا فلس تشکیل شده است. در واقع فیل‌ها به منظور جمع استفاده می‌شوند. دینار بحرین ارز بسیار ارزشمند است و به طور رسمی در مقایسه با دلار آمریکا با نرخ ۲.۶۵۲ معامله می‌شود. نام دینار از دینار رومی می‌آید که سکه نقره استانداردی در زمان روم باستان بود. این نام متعلق به ۲۱۱ الی  ۲۴۴ سال قبل از میلاد مسیح است که در آن زمان نیز به عنوان ارزی معتبر وجود داشت. قبل از سال ۱۹۶۵، بحرین از روپیه خلیج فارس به عنوان واحد پولی استفاده می‌کرد.

واحد پول رسمی کشور بحرین از دیروز تا امروز

دینار‌های بحرین از سال ۱۹۵۶ شروع به گردش کردند و روند تبدیل خود را با نرخ تبدیل ۱ دینار در مقابل ۱۰ روپیه ایجاد کردند. تا سال ۱۹۷۳، هیئت ارزی بحرین اسکناس‌های موردنیاز را صادر می‌کرد. پس از سال ۱۹۷۳، مسئولیت صدور پول بر عهده آژانس پولی بحرین قرار گرفت. در سال ۱۹۸۰، دینار به نرخ ثابت ۰.۳۷۶ دینار در مقابل ۱ دلار، به ارز آمریکا پیوست. این پیوستن درواقع برای دینار مزایای استفاده از حقوق ویژه صندوق بین‌المللی پول را میسر کرد.

همواره نوساناتی برای دینار وجود دارد. به طور عمده به دلیل بی‌ثباتی در منطقه، این نوسانات بر ارزش دینار تاثیراتی می‌گذارند. با این حال ارزش این واحد پولی همواره حفظ شده است. در سال ۲۰۰۶، آژانس بحرین، تغییر نام خود را با عنوان بانک مرکزی رسمی بحرین به اختصار CBB معرفی کرد.

CBB بر بانک‌های مرسوم و تابع جریانات اسلامی نظارت دارد. همچنین بر بیمه، بنگاه‌ سرمایه‌گذاری و سایر موسسات مالی نظارت ویژه‌ای دارد. اسکناس‌های بحرین توسط بانک مرکزی بحرین مدیریت ارزی می‌شوند. از سال ۲۰۱۶، دینار بحرین گردش اسکناس را با ویژگی‌های امنیتی پیشرفته آغاز کرد. نمونه‌های جدید همچنین خطوطی را برای کمک به افراد کم‌بینا مطرح کردند.

راه اندازی اسکناس های جدید

در سال ۲۰۰۸، بانک مرکزی بحرین گروه جدیدی از اسکناس‌ها را راه‌اندازی کرد که از لحاظ فنی، چهارمین سری اسکناس رسمی در بحرین محسوب می‌شدند. این شماره‌های جدید، هم آینده درخشان بحرین را  ارج نهادند و هم میراث گذشته این کشور را به تصویر کشیدند. اگرچه بحرین از نظر اقتصادی برای رسیدن به توسعه با چالش‌های بسیاری روبه‌رو شده است؛ اما همچنان به عنوان سریع‌ترین کشور در حوزه رشد اقتصادی کشورهای عربی ارزیابی می‌شود. طبق داده‌های بانک جهانی تا سال ۲۰۱۶، کشور بحرین و واحد پول رسمی آن، نرخ تورم سالانه ۵.۷ را تجربه کرده‌اند؛ درنتیجه رشد تولید ناخالصی داخلی آن برابر ۳.۹ درصد بوده است.

این مطلب را حتما بخوانید:  نرخ و قیمت لحظه ای یوان چین امروز بازار آزاد

سکه ‌های دینار بحرین

در سال ۱۹۶۵، سکه‌ها در واحد‌های ۱، ۵، ۱۰، ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ فیل تولید شدند. فیل‌های ۱، ۵ و ۱۰ از نوع برنز صادر شدند و بقیه در قالب نیکل کاپرو در معرض عموم قرار گرفتند. سکه ۱ فیل پس از سال ۱۹۶۶ تولید نشد. سکه ۱۰۰ فیلی دوفلزی در اکتبر ۱۹۹۲ معرفی شد. در این سال، برنج در قالب‌‌های ۵ و ۱۰ جایگزین برنز شدند.

یک سکه ۵۰۰ فیلی دو فلزی در سال ۲۰۰ با شکلی از بنای مروارید منتشر شد. این سکه در پاسخ به شورش بحرین که منجر به تخریب بنای یادبود شکل گرفت، در ۱۸ مارس ۲۰۱۱ متوقف شد. اگرچه بانک بحرین اظهار داشت که ضرب قطعه ۵۰۰ فیلی مدتی قبل متوقف شده بود؛ اما این سکه همچنان برای استفاده در دسترس بود. اما پس از اقدامات جمع‌آوری از سوی بانک، دیگر اثری از آن‌ها یافت نشد.

اسکناس‌ های دینار بحرین

در ۱۶ اکتبر ۱۹۶۵، هیئت ارزی بحرین، اسکناس‌هایی را با ارزش‌های یک چهارم، یک دوم، ۱، ۵ و ۱۰ دینار معرفی کرد. نمونه‌های ۱۰۰ فیل نیز در ۲ سپتامبر ۱۹۶۷ معرفی شدند. در سال ۱۹۷۳، آژانس پولی بحرین، صدور پول کاغذی را بر عهده گرفت و از ژوئیه ۱۹۷۸، با اسکناس ۲۰ دیناری خانواده جدیدی از اسکناس‌های عربی را معرفی کرد. اسکناس‌های یک دوم، ۱، ۵ و ۱۰ دیناری نیز در دسامبر ۱۹۷۹ منتشر شدند.

اسکناس‌های ۱۰۰ فیل در نوامبر ۱۹۸۰، توسط هیئت ارزی و سایر اسکناس‌ها نیز در ۳۱ مارس ۱۹۹۶ جمع‌آوری شدند. باقی مانده‌ قابل مبادله تا یک سال بعد از طریق تحویل به بانک غیرقابل دسترس شدند. سومین شماره اسکناس توسط آژانس پولی بحرین با همان اسامی قبلی از یک دوم تا ۲۰ دینار، در مارس ۱۹۹۳ منتشر شدند. این مجموعه در سال ۱۹۹۸ با تغییرات مختلفی از نظر ویژگی‌های رنگی و امنیتی به‌روزرسانی شد. با این حال، نمونه‌هایی از چاپ جعلی آن یافت شدند.

مقامات بحرین وجود نسخه‌های جعلی را تایید نکردند اما شواهد بر آن است که ۷ میلیون نسخه غیر‌مجاز برابر با ۳۶۵ میلیون دلار آمریکا توسط یک چاپگر آرژانتینی چاپ شده‌‌اند.

تفاوت‌ نمونه‌های اصلی دینار بحرین با چاپ جعلی در قسمت‌های زیر مشهود بود:

  • وجود سایه انداخته‌شده در پس‌زمینه‌ای متفاوت از نام عربی آژانس پولی بحرین؛
  • فاصله زیاد بین دو حرف عربی در شماره سریال افقی.

اسکناس ‌های غیرمجاز

اسکناس‌های جعلی از طریق کشور‌های مختلف آفریقایی و اروپایی به صورت هوایی قاچاق می‌شدند و در حوالی ژوئن ۱۹۹۸، درحالی‌که اسکناس ۲۰ دیناری به‌روز شده در بحرین منتشر شده بود، در بلژیک، سوئیس و خلیج فارس مبادله می‌شدند.

مقادیر زیاد سوءظن ایجاد شده از سوی نمونه‌های مجاز و غیرمجاز سبب شد شناسایی از سوی کارشناسان انجام شود. پس از شناسایی، آژانس پولی بحرین به افرادی که به اشتباه اسکناس‌های غیرمجاز را پذیرفته بودند، اجازه داد که آن‌ها را با ارز مجاز در بانک مبادله کنند.

در تاریخ ۱ آگوست ۱۹۹۸، اسکناس‌های ۲۰ دیناری جدید، با طرحی از  نمونه‌های ارتقا یافته به همراه هولوگرام و این بار به جای رنگ بنفش با رنگ هلویی منتشر شدند. طرح اصلی اسکناس‌های بنفش دینار بحرین، در ژوئن ۱۹۹۸ فقط در حدود ۷ هفته در گردش بودند؛ بنابراین به‌ندرت توسط مجموعه‌داران دیده می‌شوند. در سپتامبر ۲۰۰۶، آژانس پولی بحرین به بانک مرکزی بحرین تغییر نام داد. در ۱۷ مارس ۲۰۰۸، بانک مرکزی بحرین اولین سری نمونه‌های خود را ارائه داد. نمونه‌های ارائه‌شده توسط سازمان پولی جدید، به عنوان سری چهارم واحد پول رسمی بحرین، میراث این کشور و همچنین توسعه آن را منعکس می‌کنند.

در ۴ سپتامبر ۲۰۱۶، بانک مرکزی بحرین، نسخه‌های به روز شده اسکناس‌های ۱۰ و ۲۰ دیناری را با ویژگی‌های امنیتی پیشرفته و خطوط لمسی اضافه شده در مرکز سمت جلوی پول برای افراد نابینا در معرض عموم قرار داد.

این مطلب را حتما بخوانید:  نرخ و قیمت لحظه ای طلا و سکه امروز بازار آزاد

قیمت ارزی دینار کشور بحرین

در دسامبر ۱۹۸۰، دینار به طور رسمی به حقوق ویژه قرعه‌کشی صندوق بیم‌المللی پول پیوست. با پیوستن به SDR، ۱ دلار برابر با ۰.۳۷۶ BHD ثابت شد. با این نرخ به طور تقریبی، هر دینار بحرین برابر با ۲.۶۵۹۵۷ دلار در نظر گرفته شد. مقدار مذکور، ۱۰ ریال عربستان صعودی نیز نامیده می‌شود.

نرخ دینار در سال ۲۰۰۱ رسمی شد و ریال سعودی در هر نقطه از بحرین قابل فروش در نظر گرفته شد. به استثنای اسکناس ۵۰۰ ریال صعودی که فقط در سوپرمارکت‌های بزرگ، فرودگاه‌ها و مغازه‌های الکترونیکی پذیرفته می‌شود. قبل از تصویب یورو از سوی مالت در ۱ ژانویه ۲۰۰۸، این واحد سومین ارز بود و ارزشی بیشتر از دینار کویت و لیر مالت داشت. پش از اتخاذ یورو از سوی مالت، دینار مقام دومین واحد ارزی باارزش را در بازار کسب کرد.

سخن آخر

دینار بحرین واحد پول این کشور است و در زبان عربی د.ب و در زبان انگلیسی BHD شناخته می‌شود. این ارز امروزه یکی از با‌ارزش‌ترین ارز‌های بازار جهانی محسوب می‌شود. دولت بحرین برای راه‌یابی ارز خود به بازار جهانی، راه‌کارهایی ازجمله ایجاد ارتباط با ریال عربستان و سپس ارتباط با دلار آمریکا اتخاذ کرد. ارتباط با دلار آمریکا سبب شد دینار بحرین در SDR، به طرز ویژه‌ای مطرح شود. امروزه بحرین نقش دومین واحد پرارزش دنیا را بر عهده دارد.

در میان کشور‌های عربی، نه تنها از نظر ارزش ارز بلکه از نظر توسعه، بحرین یک کشور پر‌سرعت در حوزه پیشرفت شناخته می‌شود. با تمام تفاسیر جالبی که در رابطه با دینار بحرینی وجود دارد، این کشور چندین بار در معرض جعل اسکناس‌های خود قرار گرفته است. در برخی موارد، جعل را تکذیب و در یک مورد بسیار پر‌سر‌و‌صدا به مردم خود اجازه داد تا پول‌های جعلی اشتباه را تعویض کنند. در پی تعویض پول‌های جعلی، اسکناس‌هایی با امنیت بسیار بالا وارد بازار بحرین شدند که همواره هیچگونه جعلی از پس آن برنیامده است.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کیوسک دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت ۲۴
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

۴.۳/۵ (۳ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.