نرخ و قیمت لحظه ای دلار هنگ کنگ امروز بازار آزاد

دلار هنگ کنگ

آشنایی با واحد پول رسمی هنگ کنگ

واحد پول رسمی کشور هنگ کنگ، دلار هنگ کنگ نام دارد که یکی از پرفروش‌ترین ارزهای جهان محسوب می‌شود.

کد ارزی دلار منطقه هنگ کنگ به شکل HKD نشان داده می‌شود. این واحد پولی هم در هنگ کنگ و هم در سرزمین همسایه مانند ماکائو که واحد اصلی آن پاتاکا است، به دلیل وابستگی به دلار، استفاده می‌شود.

هر دلار مخصوص هنگ کنگی را به ۱۰۰ سنت تقسیم می‌کنند. این تقسیم توسط سازمان هیئت ارزی دولت و بانک ارزی هنگ هنگ تاییده شده است.

بر اساس مجوز اداره پولی هنگ کنگ، سه بانک تجاری مجاز به انتشار اسکناس‌های خود برای گردش عمومی هستند. در حالی که طرح تمامی این پول‌ها در یک فرقه مشابه هستند، اسکناس‌ها به شکل ویژه‌ای توضیح و اداره می‌شوند.

از آوریل ۲۰۱۹، این دلار نهمین ارز معامله شده در جهان محسوب شد. خصوصیات تاریخی این دلار دلیل خوبی برای شناخت بیشتر این واحد ارزی است.

تاریخچه دلار هنگ کنگ

هنگامی که هنگ کنگ به عنوان بندر تجارت آزاد در سال ۱۹۴۱ تاسیس شد، هیچ ارز محلی برای گردش روزمره نداشت. درواقع ازرهای خارجی مانند روپیه هند، واحد‌های اسپانیایی- مکزیکی و سکه‌های چینی در این زمان بسیار رایج بودند.

از سال ۱۸۲۵، سیاست دولت انگلیس بر آن شد که سه نقره استرلینگ را به تمام مستعمرات خود معرفی کند و بدین منظور در سال ۱۸۴۵ سکه‌های اسپانیایی- مکزیکی با ارزش قانونی ۴ شلینگ و ۲ پنیس تعیین شدند.

تلاش برای معرفی سکه استرلینگ نتوانست بر التزام محلی قوی نسبت به سیستم دلار نقره اسپانیا فائق شود، حتی با وجود اینکه این واحد در تیراژ گسترده‌ای قرار داشت.

همچنین تا سال ۱۸۵۸ دولت انگلیس تمام تلاش خود را کرد که تاثیرگذاری بر وضعیت ارز کانادا را متوقف کند؛ اما در دهه ۱۸۶۰ نه تنها کانادا بلکه هنگ کنگ چنین بستری را نپذیرفت.

اگرچه ارز‌های محلی، سال‌ها بعد به‌طور غیررسمی در هنگ کنگ پخش می‌شدند اما در سال ۱۸۶۳ ضرابخانه‌ سلطنتی لندن شروع به انتشار سکه‌های فرعی ویژه‌ای برای هنگ کنگ در سیستم دلار کرد.

چینی‌ها دلار‌های جدید هنگ کنگی را به خوبی دریافت نکردند و در سال ۱۸۶۸ ضرابخانه بسته شد. ماشین‌آلات موجود در ضرابخانه نیز به ژاپنی‌ها فروخته شد. با این کار اولین سکه‌های ین در سال ۱۸۷۰ ساخته شدند.

در سال ۱۸۷۳، بحران بین المللی نقره، منجر به کاهش ارزش نقره در برابر ارز‌های مبتنی بر طلا شد. ازآنجا که دلار نقره در ایالات متحده و کانادا به یک استاندارد مبادله متصل بود، ارزش نقره در امتداد سواحل چین کاهش یافت.

دلار هنگ کنگ در اوایل قرن بیستم

در سال ۱۸۹۵، شرایط به حدی تغییر کرد که دلار اسپانیایی- مکزیکی کم شد. مقامات هنگ کنگ و شهرک‌های تنگه به مقامات لندن فشار وارد کردند. این فشار مبتنی بر انجام اقدامات لازم برای تهیه منظم نقره بود.

سرانجام در مسیر تلاش تنظیم ضرب سکه، قانونی برای سکه‌های دلاری لندن در هنگ کنگ وضع شد.

دلار‌های تجاری جدید انگلیس در ضرابخانه کلکته و بمبئی برای استفاده در هنگ کنگ و شهرک‌های تنگه ساخته شدند.

در سال ۱۹۰۶ سکه‌ نقره دلاری صادر شد و به یک استاندارد مبادله طلا با ارزش ثابت ۲ شیلینگ و ۴ پنس متصل شد. این رویداد نقطه اوجی برای واحد پول هنگ کنگ و واحد تنگه بود.

تا سال ۱۹۳۵، فقط هنگ کنگ و چین در حد استاندارد‌های نقره باقی ‌ماندند. در آن سال هنگ کنگ، اندکی پس از چین، نقره را رها کرد و به استرلینگ رو آورد. در این زمان مفهوم دلار هنگ کنگ به عنوان واحد متمایز پدید آمد.

این مطلب را حتما بخوانید:  نرخ و قیمت لحظه ای بات تایلند امروز بازار آزاد

در پی اشغال ژاپن، ین نظامی ژاپن تنها وسیله مبادله روزمره در هنگ کنگ بود.

هنگامی که ین برای اولین بار در دسامبر ۱۹۴۱ معرفی شد، با نرخ ۱ ¥ = ۲ HK $ در بازار قرار گرفت. با این حال در آگوست ۱۹۴۲، نسبت نرخ مذکور برای دلار ۲ برابر، یعنی ۴ دلار در برابر ۱ ین شد.

در سپتامبر ۱۹۴۵، تمامی اسکناس‌های ین نظامی در مستعمرات ژاپن توسط وزارت دارایی ژاپن باطل اعلام شد.

 دلار هنگ کنگ در دوره پس از جنگ جهانی دوم

در دوره پس از جنگ جهانی، دلار منطقه هنگ کنگ پنج مسیر تاریخی زیر را سپری کرد:

  • دلار هنگ کنگ در منطقه استرلینگ؛
  • دلار و تاثیرات کاهش ارزش پوند در ۱۹۶۷؛
  • دلار و سیستم ارزی شناور در ۱۹۷۴ الی ۱۹۸۳؛
  • دلار و سیستم نرخ ارز پیوندی از سال ۱۹۸۳؛
  • دلار پس از سال ۱۹۹۷.

موارد مذکور جریانات پیچیده‌ تاریخی گوناگونی با خود به همراه دارد که در اینجا به طور اجمالی اشاره خواهیم کرد.

پس از پایان جنگ، دلار هنگ کنگ با نرخ ثابت و مشابه با نرخ قبل به استرلینگ متصل شد. این اتصال در وضعیتی بود که انگلستان همچنان تلاش می‌کرد منطقه استرلینگ را در کشور‌های مستعمره خود حفظ کند.

در دهه ۱۹۶۰، انگلیس نقش خود را به عنوان تعیین‌کننده ارز رسمی ذخیره در منطقه استرلینگ به شکلی دشوار و ناکارآمد دید. این ناکارآمدی سبب شد در سال ۱۹۶۷ ارزش دلار هنگ کنگ در مقابل پوند، مجددا ارزیابی شود.

پس از توقف تبدیل طلا و دلار در ۱۹۷۱، انگلیس نرخ ثابت ارز با دلار را رها کرد و کنترل ارز را به کشور‌های منطقه استرلینگ سپرد.

از سال ۱۹۷۴، این واحد پولی به ارز دیگری متصل نشد و نظام پولی خود را به سیستم شناور تغییر داد؛ اما این پایان کار دلار هنگ کنگ نبود.

در اکتبر ۱۹۸۳، واحد پول هنگ کنگ به دلار آمریکا با نرخ ۷.۸ متصل شد و به طور رسمی در سیستم بورس قرار گرفت. این اتفاق تا سال ۱۹۹۷، به انواع مذاکرات و مباحث مختلف وابسته بود.

سکه‌ های دلار هنگ کنگ

در سال ۱۸۶۳ سکه‌های ۱ میل، ۱ سنت و ۱۰ سنت معرفی شدند. در سال ۱۸۶۶، نیم دلار و ۱ دلار نیز به بازار عرضه شدند. تولید ۱ میل در سال ۱۸۶۶ به پایان رسید؛ در حالی که عرضه نیم دلار و ۱ دلاری در ۱۸۶۸ متوقف شد.

در ۱۸۹۰ نیم دلار با ارزش ۵۰ سنت به طور مجدد تولید شد. این تولید در سال ۱۹۰۵ به تعلیق درآمد.

در سال ۱۹۳۴، آخرین سکه‌های یک سنتی صادر شدند و دیگر سکه‌ای صادر نشد زیرا ژاپنی‌ها مانع از عرضه این سکه‌ها می‌شدند.

در سال ۱۹۶۰ سکه‌های ۱ دلاری نیکل معرفی شدند، سپس اندازه آن‌ها در سال ۱۹۷۸ کاهش یافت.

از سال ۱۹۹۳، قبل از تاسیس HKSAR، سکه‌های پرتره ملکه الیزابت به تدریج از گردش در هنگ کنگ خارج شدند.

در اوایل سال ۱۹۹۷، به مناسبت انتقال حق حاکمیت هنگ کنگ، دولت مجموعه جدیدی از سکه‌های یادبود صادر کرد. موضوعات صدور این سکه‌ها به فرهنگ چین و بناهای تاریخی مرتبط بود.

امروزه‌ سکه‌هایی با واحد های ۱، ۲، ۵ و ۱۰ HK$، ۱۰،۲۰ و ۵۰ سنت توسط سازمان پولی هنگ کنگ به نمایندگی از دولت صادر می‌شوند.

اسکناس ‌های دلار هنگ کنگ

سه بانک تجاری اسکناس‌های خود را برای گردش عمومی در منطقه دلار هنگ کنگ صادر می‌کنند.

بانک‌های منتشر‌کننده پول در هنگ کنگ، طرح‌های اسکناس خود را با اسامی، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ دلار هنگ کنگ در اختیار بازار قرار می‌دهند.

در‌حالی‌که فقط اسکناس ۱۰ دلاری هنگ کنگ توسط سازمان پولی هنگ کنگ صادر می شود، در مجموع گردش اسکناس برای سه صادرکننده مختلف در این کشور رایج است.

در سال ۱۸۴۵، اولین بانک خصوصی با نام بانک شرقی تاسیس شد. این بانک اسکناس‌هایی شامل ۱، ۵، ۱۰، ۲۵، ۵۰، ۱۰۰ و ۵۰۰ دلار را وارد بازار کرد.

این مطلب را حتما بخوانید:  نرخ و قیمت لحظه ای پوند انگلیس امروز بازار آزاد

طبق دستورالعمل ارزی در ۱۹۳۵، اسکناس‌هایی با ارزش ۵ دلار به بالا توسط بانک‌های محلی مجاز به صدور شدند.

در سال ۱۹۴۱، دولت اسکناس‌های ۱، ۵ و ۱۰ سنتی را به دلیل دشواری در حمل به هنگ کنگ معرفی کرد زیرا  در همین سال یک کشتی حامل سکه‌های ۱ سنتی در دریا غرق شده بود.

در سال ۱۹۴۵، دولت بدون اعمال تغییراتی پس از جنگ جهانی، اسکناس‌های ۱، ۵، ۱۰ سنتی و ۱ دلاری را صادر کرد. همچنین بانک‌های دیگر اسکناس‌های ۵، ۱۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۵۰۰ دلاری را صادر کردند.

اسکناس ۱ دلاری در سال ۱۹۶۰ جایگزین سکه‌ها شد و تنها اسکناس‌های ۱ سنتی پس از ۱۹۶۵ صادر شدند.

در سال ۱۹۴۵، اسکناس‌های ۵ دلاری با سکه جایگزین شدند، در‌حالی‌که اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری در سال ۱۹۷۷ معرفی شد.

در سال ۱۹۸۵، ۲۰  دلاری معرفی شد در‌حالی‌که در سال ۱۹۹۳ سکه‌ ۱۰ دلاری به بازار ورود کرد.

از سال ۱۹۹۴ الی ۲۰۰۲ برای انتقال اسکناس ۱۰ دلاری به قالب سکه، تمهیداتی صورت گرفت. اما همچنان اسکناس‌های قدیمی ۱۰ دلاری به‌ندرت در حال گردش هستند.

در گرامیداشت دهمین سالگرد بازگشت هنگ کنگ به چین، یک نمونه ۱۰ دلاری پلیمری در ژوئیه ۲۰۰۷ صادر شد.

سری جدی اسکناس‌های دلار هنگ کنگ از سال ۲۰۱۰ وارد بازار شدند. در سال ۲۰۱۵، یکی از بانک‌های هنگ کنگ برای جشن ۱۵۰ سالگی تاسیس خود، اسکناس ۱۵۰ دلاری صادر کرد.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم

ترتیبی که برای خواندن مقالات" ارز "به شما پیشنهاد می‌کنیم:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ترتیبی که برای خواندن مقالات مربوطه به شما پیشنهاد می‌کنیم: