عرضه اولیه سهام چیست و چرا همیشه سودآور است؟

عرضه اولیه سهام شرکت‌ها یکی از گزینه‌های بسیار جذاب برای سرمایه‌ گذاران، به ویژه افراد تازه ‌وارد در بورس به شمار می‌رود. چون سهام‌هایی که در این عرضه به فروش می‌رسند در بیشتر مواقع سودآور هستند و به همین دلیل، طرفداران زیادی دارند.

در این قسمت از خانه سرمایه، خرید عرضه اولیه را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

عرضه اولیه سهام (Initial Public Offering)

این اصطلاح که ترجمه عبارت «Initial Public Offering (IPO)» است به اولین روز عرضه سهام یک شرکت در بازار بورس اشاره می‌کند که در آن، درصد مشخصی از کل سهام شرکت برای نخستین بار در بازار بورس عرضه می‌شود.

تجربه نشان داده که بیش از ۹۰% از عرضه‌های اولیه‌ای که در بورس انجام می‌‌شوند سودآور هستند. توجه داشته باشید که عرضه اولیه یک شرکت در بورس به این معنی نیست که آن شرکت، تازه کار خودش را شروع کرده است. بلکه به این معنی است که به تازگی اجازه خرید و فروش سهام آن در بورس صادر شده است.

حتی گاهی شرکت‌های دولتی با سال‌ها سابقه کار در این عرضه شرکت کنند. شرایط خرید و فروش سهام در عرضه‌های اولیه کمی با سهام‌های عادی متفاوت است.

حالا سوال درست این است که چگونه می‌توان سهام‌های این چنینی را خریداری کرد؟

چگونه عرضه اولیه بخریم؟

روش‌های گوناگونی برای خرید عرضه اولیه سهام وجود دارند. اما در این مقاله فقط به روش‌هایی که در بورس تهران مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌پردازیم.

تا همین چند وقت پیش، عرضه‌های اولیه‌ای که در بورس انجام می‌شدند به روش حراج با اولویت زمان صورت می‌گرفتند. به این ترتیب که سهم‌ها طی فرآیندی که سرمایه‌ گذاران حقیقی در آن نقشی نداشتند، ابتدا کشف قیمت می‌شد؛ یعنی قیمتی که سرمایه ‌گذاران برای اولین بار می‌توانستند آن سهام را خریداری کنند، مشخص می‌گشت.

سپس با توجه به تعداد سهام شرکت و تعداد سهامی که قرار بود عرضه شود، سهمیه هر فرد برای خرید سهام عرضه اولیه مشخص و ساعت سفارش گذاری تعیین می‌گردید.

مثلا بورس اعلام می‌کرد که عرضه سهام شرکت «a» در ساعت ۱۲:۳۰ آغاز می‌شود و هر سرمایه گذار می‌تواند ۱۰۰۰ سهم را در قیمت ۱۰۰ تومان سفارش بگذارد.

پس در این روش، قیمت خرید، ساعت خرید و حداکثر حجم خرید از قبل کاملا مشخص می‌شد و شما باید در ساعت مشخص شده سفارش خود را در سیستم ثبت می‌کردید. اگر هم تعداد سهم‌های تقاضا شده از تعداد سهم‌های عرضه شده بیشتر می‌شد، اولویت با افرادی بود که سفارش خود را زودتر ثبت کرده بودند.

اما مدتی است که روش خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ تغییر پیدا کرده است.

منظور روش بوک بیلدینگ چیست؟

به تازگی در بورس تهران از روش جدیدی به نام «بوک بیلدینگ» برای خرید عرضه اولیه رونمایی شده است. مهم‌ترین مزیت این روش، امکان ثبت سفارش به قیمت‌های متفاوت است.

در روش بوک بیلدینگ، هر سفارش با توجه به حداکثر حجم مشخص شده و در قیمتی که خریدار تعیین می‌کند در سامانه معاملات ثبت خواهد شد. به این ترتیب، در تخصیص سهام، بی‌عدالتی ایجاد نمی‌شود.

در روش بوک بیلدینگ هر خریدار با توجه به تحلیل و بررسی‌های خود، درخواست خرید سهام را در ساعتی مشخص که از قبل توسط ناظر بازار اعلام می‌شود، در سیستم معاملاتی ثبت می‌کند.

یکی از معایب روش بوک بیلدینگ، قیمت و محدودیت مثبت و منفی ۱۰ درصد است. با وجود آن که نهاد عرضه کننده، یک قیمت را به عنوان کف قیمت سهم مشخص می‌کند. اما سرمایه گذاران می‌توانند سفارش خرید خود را در بازه‌ای بین این قیمت کف و ۱۰% بالاتر از آن قرار دهند.

مشکل این است که به احتمال زیاد چنین کاری باعث می‌شود تا افراد در سقف قیمتی ثبت سفارش و خرید سهام را انجام دهند که ممکن است باعث ایجاد صف خرید در عرضه اولیه شود.

به صورت کلی، شما در این روش راحت‌تر از روش حراج، خرید خواهید کرد. هم چنین دیگر اولویت با سفارش زودتر نیست و شما نباید خیلی سریع سفارش خود را ثبت کنید. بلکه بر اساس تحلیل خود آن قیمتی را که در بازه مشخص شده انتخاب کرده و در آن قیمت، سفارش خود را ثبت می‌کنید.

خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ

عرضه اولیه در روش بوک بیلدینگ به این صورت اجرا می‌شود:

شرکتی که شرایط پذیرش در بازار بورس یا فرابورس را دارد و به اصطلاح در بازار «درج نماد» شده است توسط یکی از شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری یا تامین سرمایه، ارزش گذاری می‌شود.

این تعیین ارزش پس از بررسی کامل بنیادی شرکت، تخمین سودآوری آتی، تخمین نرخ بازدهی مورد انتظار سرمایه گذار و استفاده از روش‌های ارزش‌گذاری همچون تنزیل جریانات نقدی انجام می‌شود.

با توجه به ماهیت روش بوک بیلدینگ، قیمتی به عنوان حداقل قیمت مورد تایید قرار می‌گیرد و سقف قیمتی که معمولا ۱۰ درصد بیشتر از حداقل قیمت است تعیین می‌گردد تا تمام سرمایه گذاران علاقه‌مند به شرکت در اولین عرضه، متناسب با تحلیلشان درخواست قیمتی خود را ثبت کنند.

اما در ادامه چه اتفاقی می‌افتد؟

حداقل ۴۸ ساعت کاری قبل از انجام اولین عرضه، اطلاعیه آن در سایت سازمان بورس یا فرابورس منتشر می‌شود. در آن اطلاعیه حداکثر تعداد سهام قابل سفارش، تاریخ انجام اولین عرضه و دامنه قیمت مجاز تعیین می‌گردد.

در روز مشخص شده برای عرضه، اطلاعیه شروع دوره معاملات عرضه اولیه در سایت سازمان بورس و توسط ناظر بازار اعلام می‌شود.

پس از آن، شما به مدت ۲ ساعت فرصت دارید تا درخواست خود را ثبت کنید. پس از پایان دوره سفارش سرمایه گذاران، سازمان بورس متناسب با تعداد متقاضیان و سقف تعداد سهام قابل عرضه، شروع به تخصیص سهام به تمام متقاضیان می‌کند.

فرض کنید کل تعداد سهام قابل عرضه ۵۰ میلیون سهم و تعداد سرمایه گذارانی که درخواست خود را ثبت کرده‌اند ۵۰ هزار نفر باشد. از طرفی هر سرمایه گذار تا سقف ۲۰۰۰ سهم اجازه درخواست خرید داشته است. با وجود اینکه کل سرمایه گذاران ۲۰۰۰ سهم را درخواست داده‌اند اما به هر سرمایه گذار هزار سهم تخصیص داده خواهد شد.

از زمان آغاز عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ تا اکنون، بیشتر عرضه‌های اولیه در سقف قیمتی انجام شده‌اند. بنابراین به خریداران توصیه می‌شود که درخواست خرید خود را نیز روی سقف قیمتی ثبت کنند تا سهام به آنها تخصیص داده شود.

برای خرید عرضه‌های اولیه توجه به اطلاعیه ناظر در روز عرضه بسیار مهم است. زیرا این اطلاعیه شامل موارد مهمی از جمله بازه قیمت سهمیه مجاز هر فرد و زمان مجاز ارسال سفارش است.

در روزهایی که شرکت‌ها اولین عرضه خود را انجام می‌دهند، ترافیک بالایی در سایت کارگزار‌ی‌ها ایجاد می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که از قبل حساب کاربری خود را شارژ کنید تا در روز عرضه با مشکل روبه‌رو نشوید.

تفاوت روش بوک بیلدینگ با روش قبلی

در روش بوک بیلدینگ هر کد بورسی (هر فرد) تنها از طریق یک کارگزاری و از طریق یک درخواست می‌تواند در اولین عرضه شرکت کند. یعنی نمی‌توانید در یک سفارش ۲۵۰ سهم و در سفارش دوم ۱۵۰ سهم را ثبت کنید. بلکه باید در یک سفارش ۴۰۰ سهم را سفارش بدهید.

در روش قبلی، افراد از طریق چندین کارگزاری سفارش خود را ثبت می‌کردند تا بالاخره یکی از کارگزاری‌ها سفارش آن‌ها را ثبت کند. ولی در روش بوک بیلدینگ با توجه به وجود زمان دو ساعته جهت ارسال سفارش این مشکل برطرف شده است.

افزایش قیمت سهم در روز پس از اولین عرضه، به حمایت سهم از سوی سهام‌دار عمده و وجود تقاضای مناسب از سوی سرمایه گذاران بستگی دارد. این موضوع به جز چند مورد محدود، انجام شده و در نتیجه حداقل بازدهی ۱۵ درصدی را محقق کرده است.

این مطلب را حتما بخوانید:  نحوه خرید عرضه اولیه در کارگزاری مفید، آگاه و فارابی

چگونه می‌توان بدون نقدینگی، سهام اولین عرضه را خریداری کرد؟

برخی از کارگزاری‌ها با هدف جذب مشتری، بدون داشتن موجودی ریالی از سوی سرمایه گذار و به نمایندگی از او عرضه اولیه را خریداری می‌کنند.

در واقع، آنها با این کار به سرمایه گذار اعتبار می‌دهند. معمولا اگر سرمایه گذار پس از چند روز کاری با کارگزاری‌ تسویه حساب کند، صاحب سهام خواهد شد. در غیر این صورت کارگزاری، سهام را می‌فروشد تا بدهی سرمایه گذار را تسویه کند.

چگونه از عرضه اولیه سود کنیم؟

عرضه اولیه سهام در بورس

بر اساس یک باور قدیمی در میان فعالان بازار، خرید عرضه اولیه سودآور است. تجربه نیز بر این باور مُهر تایید می‌زند. چون تاکنون بیش از ۹۰% عرضه‌های اولیه بورس حداقل بین ۲۰-۳۰% سود را برای خریداران آن به ارمغان آورده‌اند. حتی در برخی موارد این سود به بیش از ۱۰۰% نیز رسیده است.

این موضوع باعث شده که تقاضا برای سهم‌هایی که برای اولین بار عرضه می‌شوند افزایش پیدا کند. این افزایش تقاضا در کنار محدودیت‌های خریدی که در زمان عرضه اولیه وجود دارند، باعث می‌شود که تقاضا برای سهم عرضه شده نسبت به تعداد سهامی که در بازار عرضه می‌شود، بیشتر باشد.

در نتیجه، اگر سهام ارائه شده در زمان اولین عرضه را خریداری کنید به دلیل مواردی که گفته شد، به احتمال زیاد چند روزی شاهد صف خرید در سهمتان خواهید بود.

البته همان‌طور که گفته شد این اتفاق در بیشتر مواقع رخ می‌دهد و همیشگی نیست. پس نمی‌توان از قبل با اطمینان گفت که قیمت آن سهم حتما در روزهای آینده رشد می‌کند.

چرا قیمت سهام شرکت‌ها بعد از اولین عرضه رشد می‌کند؟

عرضه اولیه سهام در بورس به روش بوک بیلدینگ

همان‌طور که با هم گفتیم، یکی از علت‌های رشد قیمت سهم بعد از اولین عرضه، وجود دو محدودیت است؛ محدودیت در تعداد سهام قابل خریداری و محدودیت در تعداد سهام عرضه شده.

گذشته از این‌ها معمولا در این جور مواقع، سهام شرکت کمی ارزان‌تر از ارزش ذاتی که توسط تحلیل‌گران برآورد شده، عرضه می‌شود تا برای سرمایه گذاران جذابیت بیشتری داشته باشد.

این کار باعث افزایش تقاضا برای آن سهم می‌شود. این جذابیت قیمتی در کنار عواملی که توضیح داده شد، باعث می‌شود تا قیمت سهام شرکت‌ها بعد از عرضه اولیه رشد کند.

بعد از مدتی با افزایش قیمت سهم و هم چنین عرضه سهامداران عمده و سرمایه گذارانی که در ابتدا سهم را خریداری کرده‌اند کم‌کم تقاضا برای سهم کاهش پیدا می‌کند.

در این هنگام می‌گویند که سهم، متعادل شده است. پس از این ماجرا، سرمایه گذاران با آن سهم نیز مثل سایر سهم‌های بازار برخورد می‌کنند.

از این به بعد رشد و افت قیمت سهم به عملکرد آن شرکت بستگی پیدا می‌کند. حتی اگر آن سهم به شکل هیجانی رشد کرده باشد، باز هم این احتمال وجود دارد که افت زیادی را تجربه کند.

چه زمانی بهترین وقت برای فروش عرضه اولیه است؟

عرضه اولیه سهام با حفظ منافع سرمایه‌ گذاران باعث رونق بازار بورس و توسعه اقتصادی می‌شود. در واقع این عرضه، یک رابطه برد–برد را ایجاد می‌کند.

البته این بدان معنا نیست که سرمایه‌ گذاران باید سهام تازه عرضه ‌شده را برای مدت نامشخصی در سبد سرمایه‌ گذاری خود داشته باشند. از نظر تئوریک و بر اساس آنچه در دنیا رایج است قیمت فروش عرضه اولیه سهام را به گونه‌ای تعیین می‌کنند تا شرکت‌کنندگان بتوانند از بازدهی ۱۰ تا ۲۰ درصدی بهره‌مند شوند.

در حقیقت، نمی‌توان در مورد زمان مناسب برای فروش سهام اولین عرضه نظر قطعی داد. چون این موضوع به عوامل مختلفی مانند نیاز شما به نقدینگی حاصل از این عرضه، خرید اولین عرضه به صورت اعتباری از کارگزار و در نتیجه تسویه‌حساب با آن و مواردی از این دست، بستگی دارد.

سهامداران می‌توانند از فردای روز عرضه، سهام خود را به فروش برسانند. اما برای دانستن بهترین زمان برای فروش سهم، باید برخی موارد را در نظر داشته باشید:

 • ارزیابی وضعیت فعلی و آینده شرکت عرضه‌ شده در بازار بورس
 • توجه به میزان بزرگی و کوچکی شرکت عرضه ‌شده در بازار بورس
 • مطالعه تحلیل بنیادی سهام عرضه اولیه در سایت‌های تحلیل‌گری و کانال‌های خبری کارگزاری‌ها
 • بررسی رفتار سهامداران عمده در ایام معاملات سهم پس از اولین عرضه 
 • بررسی روند فعلی بازار بورس 

بازار سهام مانند هر فعالیت اقتصادی دیگر، دوره‌های متفاوتی از رکود، رشد، رونق و در نهایت نزول را تجربه می‌کند. این سیکل در طول زمان به صورت متوالی اتفاق می‌افتد.

اگر سهام یک شرکت در زمان رکود یا نزول بازار عرضه شود معمولا به دلیل خروج سرمایه، حجم تقاضا برای اولین عرضه افت پیدا می‌کند.

در چنین شرایطی به دلیل جو منفی حاکم بر بازار، تعداد روزهای مثبت در سهام عرضه اولیه پایین‌تر از دوران رونق خواهد بود. ولی در دوران رونق و صعود شدید بازار، قضیه برعکس است.

از آنجایی که حجم نقدینگی بزرگی در بازار در جریان دارد معمولا تقاضای سنگینی برای سهام ایجاد می‌شود. در نهایت، این موضوع می‌تواند برای مدتی باعث تشکیل صف‌های خرید سنگین در آن سهم شود.

یکی از مهمترین نشانه‌های خروج از سهم تازه‌وارد به بازار، برچیدن صف‌های خرید است. از آنجا که در روز نخست عرضه، تعداد بالایی از سهامداران برای خرید اقدام می‌کنند، تعداد سهم محدودی نصیب هر کد معاملاتی می‌شود. بنابراین سهامداران در روزهای آتی به خرید سهم اقدام می‌کنند.

این ماجرا باعث می‌شود که تشکیل صف خرید به صورت روزانه انجام شود. شاید سهامدار عمده شرکت با عرضه سهم بتواند صف خرید را کوتاه‌تر کند اما این صف دوباره تشکیل می‌شود.

هنگامی که دیگر صف خریدی برای سهم باقی نماند و به تعادل برسد، می‌توان آن را نشانه‌ای برای فروش در نظر گرفت.

۱- فروش عرضه اولیه سهام از منظر تئوریک

از منظر تئوریک و بر اساس آنچه در دنیا رایج است قیمت فروش عرضه اولیه سهام را به گونه‌ای تعیین می‌کنند تا شرکت‌کنندگان در عرضه اولیه بتوانند از بازدهی ۱۰ تا ۲۰ درصدی بهره‌مند شوند.

لازم به ذکر است که شرکت‌هایی که خواهان ورود به بورس هستند از طریق نهادهای مالی هم چون شرکت‌های تأمین سرمایه و یا شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری مورد تائید سازمان بورس، ارزش‌گذاری می‌گردند و پس از آن سهامداران عمده با توجه به ارزش ذاتی به‌دست‌آمده قیمتی را جهت ورود به بورس به سازمان بورس ارائه می‌دهند.

۲- فروش عرضه اولیه سهام در عمل

آنچه در عالم واقع اتفاق می‌افتد بسیار متفاوت‌تر از آن چیزی است که پیش از این خدمت شما بیان شد و دارای جزییات بسیاری است که در ادامه خدمت شما تشریح خواهد شد. در ادامه توجه شما را به نکات ذیل جلب می‌نماییم:

۳- به تحلیل بنیادی انجام‌شده درباره شرکت توجه نمایید

خوشبختانه با ورود اینترنت در معاملات بورس و گسترش آن شاهد انتشار رایگان تحلیل بنیادی سهام عرضه اولیه در سایت‌های مختلف تحلیلگری و کارگزاری هستیم. حتماً دو تا ۵ تحلیل بنیادی از سایت‌هایی که به آن‌ها اطمینان دارید، مطالعه نموده و برآیند نظرات در رابطه با ارزش ذاتی آن سهام را در نظر بگیرید.

این موضوع می‌تواند نسبت به دیدگاه شما در رابطه با فروش عرضه اولیه مهم و مؤثر باشد. البته گاهی اوقات در تحلیل‌های انجام‌شده گران بودن قیمت سهام در عرضه اولیه نتیجه می‌شود.

در این حالت چنانچه از چشم‌انداز صنعت و یا خاص نبودن سهامدار عمده مطمئن هستید می‌توانید در عرضه اولیه خرید نمایید.

برای مثال سهم پرداخت الکترونیک سامان کیش با نماد سپ که دارای حاشیه‌هایی در زمان عرضه اولیه بود گران ارزیابی شد با این وجود این سهم حدود ۵۰ درصد بازدهی ایجاد کرد.

۴- به اندازه شرکت عرضه‌شده توجه نمایید

لازم به ذکر است که برای تعیین اندازه شرکت بایستی تعداد سهام شرکت را در قیمت پایانی سهام( در مورد سهام آماده عرضه، قیمت تعیین‌شده در عرضه اولیه) ضرب نمایید و از این دریچه ارزش بازار سهام را محاسبه نمایید.

معمولاً اگر ارزش ریالی به دست آمده کمتر از ۱۰۰۰ میلیارد ریال بشود می‌توان گفت که این شرکت در سهام کوچک دسته‌بندی می‌گردد و چنانچه بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ میلیارد ریال شود در دسته شرکت‌های متوسط قرار گرفته و بالاتر از آن را معمولاً جزو شرکت‌های بزرگ به حساب می‌آوریم.

این مطلب را حتما بخوانید:  خرید عرضه اولیه از چند کارگزاری امکان پذیر است؟

برای مثال به دو سهم کشاورزی و دامپروری بینالود با نماد زبینا و پتروشیمی پارس با نماد پارس توجه فرمایید.

تعداد سهام زبینا: ۴۰۰ میلیون سهم

سقف قیمت سهم در عرضه اولیه: ۱۵۲۴ریال

ارزش بازار شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود:

۴۰۰۰۰۰۰۰۰ * ۱۵۲۴ = ۶۰۹۶۰۰۰۰۰۰۰۰

بنابراین زبینا جزو سهام کوچکی بوده که در بورس عرضه شده است.

تعداد سهام پارس: ۶ میلیارد

سقف قیمت سهم در عرضه اولیه : ۲۴۰۰۰ ریال

ارزش بازار شرکت پتروشیمی پارس:

۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰ * ۲۴۰۰۰ = ۱۴۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

همان‌طور که مشاهده می‌کنید ارزش بازار شرکت پتروشیمی پارس در زمان عرضه اولیه ۱۴۴ هزار میلیارد ریال بوده است.

نکته حائز اهمیت اینکه معمولاً شرکت‌های بزرگی مانند پتروشیمی پارس در زمان عرضه اولیه تنها به میزان ارزش ذاتی خود رشد می‌کنند و معمولاً هیچ رفتار هیجانی در معاملات این سهام رؤیت نمی‌گردد. در حالی که در معاملات سهام کوچک چنین امری روی نمی‌دهد و بعضاً شاهد تحقق بازدهی‌های بالای ۵۰ درصد هم در آن بوده‌ایم.

برای نمونه سهم زشگزا که متعلق به شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد است پس از عرضه اولیه بازدهی ۷۴ درصدی را محقق کرده است.

۵- روند فعلی بازار را مدنظر قرار دهید

بازار بورس مانند هر فعالیت اقتصادی دیگر دارای دوره‌های متفاوتی از رکود، رشد و رونق دارد و پس از آن مجدداً شروع روند نزولی را شاهد هستیم و این سیکل طی زمان به صورت متوالی اتفاق می‌افتد.

اگر شرکتی در زمان رکود و یا نزول بازار عرضه گردد معمولاً به دلیل خروج سرمایه حجم تقاضا برای عرضه اولیه افت پیدا می‌کند و به همین دلیل چون جو عمومی بازار منفی هست تعداد روزهای مثبت در سهام عرضه اولیه پایین‌تر از دوران رونق خواهد بود.

اما در دوران رونق و صعود شدید بازار (مانند شهریور سال ۱۳۹۷) زمانی که یک سهم عرضه اولیه می‌شود از آنجایی که حجم نقدینگی بزرگی در بازار در جریان است عموماً تقاضای سنگینی برای سهام ایجاد می‌گردد که در نهایت می‌تواند برای مدت طولانی شاهد تشکیل صف‌های خرید سنگین در آن سهم باشیم.

۶- رفتار سهامداران عمده را در ایام معاملات سهم پس از عرضه اولیه رصد نمایید

همان‌طور که پیش از این نیز ذکر گردید به دلایل مختلف تقاضا برای خرید سهام پس از عرضه اولیه در سقف قیمتی ایجاد می‌شود و بعضاً شاهد تقاضای چند صد میلیونی نیز هستیم.

اما از آنجایی که تعداد معدودی از ۵ تا ۱۰ درصد از سهام شرکت در دست سرمایه‌گذاران بازار بورس قرار دارد و هم‌چنین با توجه به روش بوک بیلدینگ در عرضه اولیه تعداد سهام هر فرد نیز بسیار معدود است در نتیجه این وظیفه سهامدار عمده است تا از سهم حمایت کند و از طریق عرضه سهام به متقاضیان معاملات روزانه سهم انجام می‌گیرد.

در این رابطه ذکر دو نکته ضروری است:

۱- چنانچه سهم عرضه‌شده در بازار بورس مورد معامله قرار گیرد، آنگاه سهم دارای حجم مبنا خواهد بود. بنابراین یکی از وظایف سهامداران عمده این هست تا عرضه روزانه را به گونه‌ای انجام دهند تا به اصطلاح حجم مبنا پر شود و در نتیجه قیمت پایانی نیز مثبت کامل بخورد.

با این وجود مواردی رؤیت شده که به دلیل عدم حمایت لازم از سوی سهامدار عمده معاملات روزانه سهم تازه عرضه‌شده به اندازه حجم مبنا انجام نمی‌شود و در نتیجه قیمت پایانی کمتر از ۵ درصد رشد می‌نماید.

اگر این موضوع برای دو الی سه روز ادامه پیدا کنه ممکن است که اثر منفی بر تقاضای سهام بگذارد و این موضوع موجب خالی شدن صف خرید سهم بشود.

۲- بعضاً مشاهده می‌شود که یک سهم طی چند روز کاری صف خرید سنگینی دارد و در آن ایام به صورت معمول معامله می‌شود. اما در یک روز معاملاتی با وجود اینکه صف خرید سنگینی وجود دارد اما به دلیل عرضه سنگین از سوی سهامدار عمده که از آن تحت عنوان عرضه آبشاری نیز یاد می‌شود به یک‌باره صف خرید به طور کامل عرضه می‌شود و بعضاً شاهد افول قیمت آخرین معامله نیز هستیم.

در این صورت لازم است تا شما اقدام به تصمیم‌گیری کنید تا با سهم می‌مانید و یا اینکه از آن خارج می‌شوید.

۷- وضعیت فعلی و آینده صنعت و شرکت را ارزیابی کنید

هر شرکتی که عرضه می‌گردد دارای محصولاتی است و در صنعت خاصی فعال است. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار بهتر است تا در مورد محصولات اصلی این شرکت‌ها و چشم‌انداز آینده آن، صنعتی که در آن فعال است و وضعیت آن صنعت و اینکه آیا روند روبه رشدی را می‌توان از آن انتظار داشت و یا این صنعت موردحمایت دولت قرار دارد یا اینکه وابسته به اقتصاد جهانی است و … تحقیق کنید تا از این دریچه بتوانید تصمیم‌گیری بهتری در رابطه با فروش عرضه اولیه، ماندن با آن و حتی خرید سنگین‌تر در آن و … اتخاذ کنید.

برای مثال شرکت کشت و دام قیام اصفهان با نماد زقیام در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۷ در قیمت ۲۳۶۹ ریال عرضه اولیه شد و بازدهی اولیه حدود ۴۵ درصدی (با لحاظ سود نقدی)  محقق کرد (لازم به ذکر است که به این بازدهی در بازار، بازدهی اولیه می‌گویند) پس از آن معاملات سهم متعادل شد.

اما با توجه به افزایش نرخ ارز و به تبع آن انتظار رشد قیمت فرآورده‌های گوشتی می‌توانستید در آن قیمت‌ها خرید سنگینی را انجام بدهید و بعد از حدود ۱۱ ماه سود حدود ۵۰۰ درصدی را نصیب خود نمایید.

اولین عرضه، همیشه سودآور نیست!

با هم گفتیم که در بیشتر موارد، اولین عرضه برای سرمایه گذاران سودآور است. اما گاهی هم خرید سهم در عرضه اولیه می‌تواند به ضرر شما تمام شود.

بازار بورس شاهد چندین نمونه از عرضه‌های اولیه بوده است که بعد از عرضه، نه تنها رشد زیادی نکردند بلکه دچار افت قیمت هم شده‌اند. این افت قیمت دلیل‌های گوناگونی دارد.

مثلا قیمت سهم در هنگام اولین عرضه، تفاوت چندانی با ارزش واقعی آن سهم نداشته یا سهم هنگامی عرضه شده که شرایط کلی بازار مناسب نبوده است.

پس اجازه ندهید باور سودآور بودن این سهم‌ها مانع از بررسی دقیق قبل از خرید شود.

بررسی یک نمونه آگهی اولین عرضه

در ادامه می‌توانید آگهی اولین عرضه نماد «تاصیکو» را مشاهده کنید. در این اطلاعیه موارد زیر آورده شده است:

 • تاریخ عرضه
 • تعداد سهام و معادل درصد از سهام کل شرکت
 • بخش، گروه و طبقه سهام
 • نماد
 • کف و سقف قیمتی
 • مدیر و متعهد عرضه
 • حداکثر سقف خرید حقیقی و حقوقی

آگهی عرضه اولیه

برای اطلاع از اولین عرضه‌ شرکت‌ها باید اخبار سایت‌های بورسی و کانال‌های خبری را پیگیری کنید. بیشتر کارگزاری‌ها نیز این عرضه‌ها را به مشتریان خود اطلاع می‌دهند.

پس از اینکه از تاریخ اولین عرضه اطلاع پیدا کردید، حوالی ساعت ۱۰ صبح همان‌ روز سایت «tsetmc» را باز کرده و اطلاع‌رسانی‌های ناظر بازار را دنبال کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

میانگین امتیازات: 3.7 / 5. تعداد امتیاز: 37

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز میدهید

153 دیدگاه
 1. احمدم می گوید

  سلام. با تشکر
  سوال:
  قیمت سهم در عرضه اولیه چگونه محاسبه میشه. مثلا میگن کف و سقف قیمت سهم عرضه اولیه . اینو چطور محاسبه میکنند.؟

  با تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   فرایندی برای ارزشگذاری وجود دارد و توسط شرکت‌هایی که این مجوز را دارند ارزشگذاری انجام میگیرد.

 2. فاعزه می گوید

  سلام در حال آشناییت برای ازدواج هستم و طف مقابل مدام میخواد که من وارد بورس بشم تا از طریق من بتونه ارز اولیه بگیره!به نظر شما این کار درست هست؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   خرید سهام عرضه اولیه از طریق حساب معاملاتی شما صورت می‌پذیرد. واریز و برداشت مبالغ نیز توسط خود شما انجام می‌شود.
   در واقع شما مالک قانونی دارایی موجود در حساب معاملاتی بوده و تمام سود یا زیان و مسئولیت‌های آن بر عهده خود شما است.
   از لحاظ قانونی خرید سهام عرضه اولیه مانعی ندارد، اما با توجه به شرایط فوق با یک مشاور قانونی مشورت کنید.

 3. احسان می گوید

  سلام آیا امکان خرید کمتر از حداکثر سهام قابل خرید عرضه اولیه هست یا نه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بله

 4. رامین اسوار می گوید

  سلام یه سوال داشتم من عرضه اولیه هارو میتونم بلند مدت نگه دارم و سود بیشتر کنم؟ مثلا چندین عرضه اولیه که میخریم و جمع میشه روی هم منظورمه فقط راستی امکان این وجود داره که مثلا برای یه عرضه اولیه که ۱۵۰ سهم خریدیم و شده ۱۹۰ اون ۱۹۰ کم هم بشه؟ و اگه سود کم بشه پول که خودمون ریختیم یعنی همون ۱۵۰ که کم نمیشه نه؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   نگهداری یا فروش همه سهام که شامل عرضه اولیه هاهم هستند امکان پذیر است. بله قیمت سهم بستگی به عوامل متعددی دارد

 5. امیر می گوید

  سلام
  ۱- معمولا عرضه اولیه شرکت چند روز ادامه خواهد داشت به عبارتی کی به اتمام میرسد ؟
  ۲- ایا هر روز تعداد مشخص قابل خرید است یا پس از اولین روز عرضه دیگه محدودیت حجمی از بین میرود ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   عرضه اولیه در یک روز انجام می شود و محدودیتی در روزهای بعد بجز محدودیتهای عادی هسته معملاتی وجود ندارد

 6. بهزاد می گوید

  سلام
  من سرمایه زیادی برای خرید سهام ندارم فقط در حد خرید عرضه اولیه میتونم سهام بخرم اگه این عرضه اولیه ها رو بخرم و همشونو نگهدارم بهتره یا بعد یه مدت بفروشم و سهام دیگه ای بخرم
  دید من بلد مدته چیزی در حدود دو سه سال
  باتشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   باتوجه به حجم بالای متقاضی در عرضه های اولیه و تخصیص تعداد کمی از سهام به هر فرد سودآوری عرضه اولیه مانند سالهای گذشته نخواهد بود. می توانید از تجمیع خرید عرضه اولیه ها به سهم خوبی وارد شوید

 7. مبینا می گوید

  سلام.ببخشژد من سوالم این هست که یک عرضه اولیه که طبق توافقنامه مابصورت خودکار سیستم برامون میخره ایا ممکنه بعد مجددا من همان عرضه اولیه را به هرتعدادکه بخواهم سفارش بدهم؟یا عرضه های اولیه فقط یکبار قابل دریافتن؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   بعد از عرضه اولیه سهم در روزهای بعد مانند سهام دیگر قابل خرید می باشد

 8. آرش تنهایی می گوید

  با سلام اگر کسی بتونه یکسال دوسال عرضه اولیه که خریده نگه داره بازدهی بیشتری نداره نسبت به یکماه و دوماه؟؟ زمان تو سود دهی تاثیری داره؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   معمولا عرضه اولیه به دلیل درخواست های زیاد برای خرید تا مدتی پیوسته رشد خواهند داشت

 9. یاسی می گوید

  خیلی ممنونم مطالب واقعا خوبی بود (:

 10. حديث می گوید

  سلام وقتتون بخیر،من فرم توافق نامه کارگذاری مفید و قبول کردم که برام عرضه اولیه بخره حسابمم شارژ کردم ،ایا بازم نیازه خودم کاری انجام بدم؟یا اینکه خودشون برام ثبت میکنن؟؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   نیازی به انجام کاری نیست براساس توافقنامه خرید انجام می شود

 11. علی لطفی می گوید

  من ۱۱تیر ۹۹ عرضه اولیه سیتا ۳۰۰ سهم خریداری کردم ۴۶۸۰۰۰ فرداش زده شما ۴۷۲۰۰۰ حدودا سود کردین و دارایی من شده ۹۸۷۰۰۰ ولی وقتی ۵۰۰۰۰۰ تقا ظای برداشت وجه کردم قدرت خریدم شده منفی ۴۷۰۰۰۰ حدودا بی زحمت راهنمایی بفرمایید این سود ۱۰۰ درصدی کاذب چیه و چرا فردای عرضه اولیه خود به خود حذف میشود ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   درصد رشدی که مشاهده می شود مربوط به آخرین قیمت سهم (۱۰۰۰ریال)و قیمت روز(۱۵۷۵۰ ریال) می باشد. سامانه ها در چند روز گذشته با مشکلات بروزرسانی مواجه بوده اند که بروزرسانی خواهند شد

 12. امیرمهدی می گوید

  سلام خسته نباشید
  من امروز عرضه اولیه ساعت ۱۲ خریداری کرده بودم و ثبت شده بود اما تا ساعت ۱۲:۳۰ مهلت داشتیم، منساعت ۱ که سایت مفید و دیدم پول من برگشت خورده بود… چرا؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با توجه به خیل عظیم شرکت‌کنندگان در عرضه اولیه و رقابت تنگانگ برای ثبت درخواست و مشکلات کندی هسته معاملات احتمال این که درخواست شما به صورت کامل ثبت نشده باشد و یا پیغام ثبتی که سیستم به شما نمایش داده است اشکال داشته باشد وجود دارد

 13. علی می گوید

  سلام . درباره عرضه اولیه به روش بازگشایی نماد هم توضیحاتی میدید؟ مرسی.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در صورتی که به تشخیص هیئت پذیرش، سهام شناور آزاد شرکت و تعداد سهامداران آن بزرگتر یا مساوی حد نصاب‌­های بازار و تابلوی مربوطه سهام، موضوع دستورالعمل پذیرش باشد، عرضه اولیه به روش گشایش، بدون دامنه نوسان قیمت و به ترتیبی که در ماده ۲۲ دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران آمده است، انجام می­‌شود. قیمت پایانی سهم در روز عرضه اولیه، میانگین موزون معاملات روزانه سهم در آن روز خواهد بود (اطلاعیه این نوع عرضه اولیه، حداقل ۲ روز کاری قبل از عرضه، توسط بورس منتشر می­‌شود. مدیرعامل بورس می‌­تواند کشف قیمت سهم را به معامله حجم مشخصی از سهام ناشر مشروط کند و در صورت عدم انجام معامله در حجم مشخص شده، معاملات را تأیید نکرده و عرضه را به جلسه دیگری موکول نماید. همچنین در عرضه اولیه به روش فوق، باید بخش معینی از سهام شرکت که توسط بورس تعیین می­‌شود، قابل معامله باشد).
   بورس می­‌تواند محدودیت‌هایی به شرح ذیل در زمان عرضه اولیه به روش گشایش اعمال نماید. در صورت اعمال هر یک از این محدودیت‌ها، بورس ملزم است موضوع را به طور مقتضی قبل از گشایش نماد به منظور دریافت سفارش، اطلاع‌رسانی کند:
   ممنوعیت فروش مجدد سهام خریداری شده در همان جلسه معاملاتی توسط مشتریان
   محدودیت خرید در عرضه اولیه توسط سهامداران مدیریتی
   عدم رعایت این محدودیت‌ها، تخلف کارگزار بوده و موضوع، جهت رسیدگی به مرجع رسیدگی به تخلفات ارجاع خواهد شد. در عین حال بورس می‌­تواند سفارش‌­هایی که موجب عدم رعایت این محدودیت‌ها شده است را راساً اصلاح یا حذف نماید. در این موارد، کلیه مسئولیت‌­های احتمالی ناشی از اصلاح یا حذف سفارش بر عهده کارگزار مربوطه است و بورس مسئولیتی ندارد.

   1. علی لطفی می گوید

    من ۱۱تیر ۹۹ عرضه اولیه سیتا ۳۰۰ سهم خریداری کردم ۴۶۸۰۰۰ فرداش زده شما ۴۷۲۰۰۰ حدودا سود کردین و دارایی من شده ۹۸۷۰۰۰ ولی وقتی ۵۰۰۰۰۰ تقا ظای برداشت وجه کردم قدرت خریدم شده منفی ۴۷۰۰۰۰ حدودا بی زحمت راهنمایی بفرمایید این سود ۱۰۰ درصدی کاذب چیه و چرا فردای عرضه اولیه خود به خود حذف میشود ممنون

    1. خانه سرمایه می گوید

     با سلام دوست عزیز
     درصد رشدی که مشاهده می شود مربوط به آخرین قیمت سهم (۱۰۰۰ریال)و قیمت روز(۱۵۷۵۰ ریال) می باشد. سامانه ها در چند روز گذشته با مشکلات بروزرسانی مواجه بوده اند که بروزرسانی خواهند شد

 14. مصطفی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  خرید ارز اولیه نمیشه لیست شرکت هارو دید؟
  من میخام بخرم(کارگزاری اگاه)هیچ اطلاعاتی از ارزه کننده سهام نزده و فقط سقف و کف قیمت و تعداد سهم مشخص شده برای خرید

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   اطلاعات مربوط به عرضه اولیه در سایت کدال موجود می باشد

 15. مجتبی می گوید

  سلام خدمت ادمین عزیز.من چند روز پیش سهام مخابرات خریدم ولی الان چندروزه وضعیت نماد شده ممنوع_متوقف دیگه نمیتونم سهاممو بفروشم یا بخرم میشه یه توضیح بدید چرا وضعیت نماد سهام ممنوع شده و چطوری باید بفروشمش و احتمالا کی مجاز میشه

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   برای اطلاع از علت توقف معاملات نماد به اطلاعیه های مربوط مراجعه شود

 16. رامین تشکری می گوید

  سلام برای خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینک ایا اگر حساب ما در کارگزاری پر باشد خود کارگزار ان را برای ما میخرد؟ ممنون میشم یکی پاسخ من را بدهد خیلی ممنون میسشم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   روش کارگزاریها در ثبت سفارش عرضه اولیه برای مشتریان متفاوت است. با پشتیبانی کارگزاری خود تماس بگیرید

 17. مهرزاد می گوید

  با سلام
  تو مثال بالا منظور از سقف تعهد خرید(۵۰ درصد از کل سهام قابل عرضه) چیه؟؟سهم قابل عرضه تو این مثال ۷۰۰۰ سهمه

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   سقف تعهد خرید حداکثر مقدار سهامی است که متعهد خرید تعهد میکند در روز عرضه ی اولیه سهام و در صورت عدم مشارکت مردم در خرید سهم ، بخرد.

 18. رضا می گوید

  سلام من تازه میخوام وارد بورس بشم
  کدبورسی هم گرفتم
  میخواستم راهنمایی کنیدبرای خرید عرضه اولیه شرکتها دقیقا کجا مراجعه و چه مراحلی رو باید طی کنم؟ با تشکر

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   باید یک کارگزاری را انتخاب کنید. پس ازتکمیل اطلاعات و احراز هویت مجدد برای کارگزاری امکان معامله در بازار برای شما فراهم می شود.

 19. Razi می گوید

  سلام آیا اونایی که یارانه نمیگیرن بهشون عرضه اولیه تعلق نمیگیره؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   باسلام دوست عزیز
   کلیه افراد دارای کد بورسی امکان درخواست خرید عرضه اولیه را دارند

 20. رضا می گوید

  سلام ببخشید سوال داشتم اگه عرضه اولیه که ثبت شده ۱ ماه گذشته کمی سودم کرده اگه بخوام حذفش کنم مشکلی پیش میاد؟؟ پولم برمیگرده ؟؟ یا خیر لطفا توضیح بدید ممنونم

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   سهم مذکور قابل فروش است

 21. احمد می گوید

  با سلام .
  ببخشید من هیچ اطلاعی از بورس ندارم .میخواستم سهامی که دولت داد بدون کد بورس خریداری کنم مهلت تموم شد ایا دوباره عرضه میشه چند مرحله بود یا نه .الان دو برابر شد عرضه اولیه هم همین گونه رشد میکنه ..میشه یکم توصیح بدید ..ممنون

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   برای اطلاع از بورس مطالعه شود
   برای خرید صندوق دوم etf دولتی منتظر اطلاع رسانی رسانه های جمعی بمانید
   برای عرضه اولیه نیاز به کد بورسی دارید

 22. اهورا می گوید

  سلام.
  در روش بوک بیلدینگ، چطور می شه سفارش رو ثبت کرد؟ باید با کارگزاری تماس گرفت؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در روش بوک بیلدینگ هر کد بورسی (هر فرد) تنها از طریق یک کارگزاری و از طریق یک درخواست می‌تواند در عرضه اولیه شرکت کند.

 23. عبداله می گوید

  اگر کسی سهام عرضه اولیه بانک مهر سال۸۹ خرید کرده ولی کد بورسی نداشته الان چجوری باید وضعیت ان اطلاع باید

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با امور سهام بانک تماس بگیرید

 24. سارا می گوید

  سلام. من با اپلیکیشن آپ عرضه اولیه خریدم. اون زمان کد بورسی نداشتم. من چطور میتونم اون سهام عرضه اولیه رو چک کنم و کجا میتونم ببینم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   متقاضیان برای انجام معاملات ثانویه واحدهای سرمایه‌گذاری تحت تملک خود، باید در فرصت مناسب نسبت به اخذ کد بورسی اقدام نمایند.

 25. حسین می گوید

  سلام آیا ۳۰ درصد سهمی که از سوی شخص به بانک فروخته میشه رو میشه لغو کرد یا خیر من از طریق سامانه ایوا ۳۰ درصد رو زدم کد پیگیری گرفتم ولی خبری نیست لطفا راهنمایی کنید

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   امکان لغو وحود ندارد

 26. سپيده می گوید

  چرا عرضه ى اولیه هر روز سود نمیده؟
  مثلا آریا دیروز ١٣ تومن سود داد امروز چرا نداد؟
  مگه هر روز مثبت نمیخوره؟!

  1. خانه سرمایه می گوید

   چرا عرضه اولیه از زمان شروع تا حداقل ۵۰% سود میده ولی خب بستگی به پرکردن حجم مبنا و قیمت پایانی سهم هم داره که تو قیمتش تاثیر میذارن و باید اون ها رو هم در نظر بگیرید

 27. محمد می گوید

  با سلام اگر مبلغ عرضه اولیه ها کمتر از ۵۰۰۰۰۰ تومان باشند چگونه میتوان بعدا آنها را فروخت؟

  1. پشتیبان می گوید

   عرضه اولیه ٢٠٠ تومنم باشه میشه فروخت مشکلی پیش نمیاد

 28. هانی می گوید

  با سلام من پس از خرید عرضه اولیه در اولین روز در پورتفوی لحظه ای نرخ سود و زیان را ۹۸ درصد منفی زد؟ علت چیست؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید

 29. علی ص می گوید

  سلام وقت بخیر
  با وجود آزاد سازی سهام عدالت و انتخاب و فعال سازی کارگزاری انتخاب شده از سوی ما
  چه کاری باید از طرف ما صورت بگیره تا بتونیم سهام عدالت آزاد شده در کارگزاری من ( مفید ) نمایش داده بشه ؟
  کی به حساب ما میشینه سهام عدالت که بتونیم باهاش سهم خرید و فروش کنیم ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   بعد از انتخاب روش آزادسازی مستقیم در سامانه سهام عدالت، به بانکی که شبای آن برای واریز سود سهام عدالت معرفی شده مراجعه و درخواست فروش ۳۰% از سهام را ثبت می کنید

 30. علی می گوید

  با سلام
  در خرید عرضه اولیه میشه بیشتر از سقف قیمت، خرید کرد؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلام خیر نمیشه نه کمتر از کف و نه بیشتر از سقف

 31. حسن‌شاهرودی مجد می گوید

  سلام.سهام‌پیزدخریدزدم‌توکارگزاری فارابی ‌توسبدم‌نشست‌ولی‌‌روزبعد‌پیامش‌پاک‌شد

  ازحسابم‌‌وپولش‌برگشت‌به‌حسابم

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   با بخش پشتیبانی شرکت کارگزاری مربوطه تماس حاصل فرمایید.

 32. حسین می گوید

  سلام ، من معتقدم بورس یه نوع قماره و اینکه هر شرکتی که پول کم بیاره میاد بخشی از سهامشو میزاره تو بورس تا با پول مردم چاق و چله بشه بعدشم ماها که اندک سرمایه ای داریم پولمون از دستمون بره ، به نظر من اقتصاد رابطه مستقیمی با بورس داره و اینکه چطوری میشه که اقتصاد یه جامعه رو به نابودی باشه ولی بورس هر روز بیاد و سود بده آیا دلش به حال ما سوخته؟؟؟؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   یکی از فلسفه‌های اصلی ایجاد بازار بورس، جذب سرمایه‌های خرد و کلان عموم به منظور مشارکت و تأمین مالی شرکت‌ها و پروژه‌های عمده با نظارت نهادهای قانونی است؛ که در تمام کشورهای جهان این فرآیند همواره در جریان است. افرادی که سرمایه خود را صرف خرید سهام شرکت‌های بورسی می‌کنند، در واقع به عنوان صاحب سهام در سود و زیان حاصل از فعالیت‌های واحد تجاری مذکور سهیم می‌شوند. این موارد تنها گوشه‌ای از دلایلی است، که نتوان به بازار بورس لقب قمار نسبت داد!
   در مورد شرایط فعلی بورس ایران توجه داشته باشید؛ که عامل اصلی رونق و صعودهای پیاپی قیمت سهم و شاخص‌های بازار، ورود حجم سنگین نقدینگی سرگردان به این بازار است و مشکلات اقتصادی کلان بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

 33. سعید می گوید

  با سلام
  سوالی داشتم
  من نتونستم عرضه اولیه پیزد رو ثبت سفارش کنم
  حالا میتونم شنبه خرید کنم یعنی ایا سهمی بهم تعلق میگیره که شنبه خریداری کنم
  و اگر بهم تعلق میگیره میتونم ۱۰۰۰پیزد خریداری کنم

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   برای خرید سهام عرضه اولیه در روزهای پس از عرضه، اولا می توان بالاتر از تعداد اگهی عرضه سفارش ثبت کرد و دیگر محدودیتی وجود ندارد و از این لحاظ مانند یک سهام عادی است ولی با توجه به این که در سهام عرضه اولیه در چند روز ابتدایی پس از عرضه با تقاضای بسیار بالا و صف های خرید روبرو هستیم، ضمن این که حتما باید راس ۸:۳۰ سفارش خود را ثبت کنید، احتمال تخصیص بسیار پایین است.

 34. AMIR می گوید

  با سلام
  سوالی داشتم
  من نتونستم عرضه اولیه پیزد رو خریداری کنم
  میتونم شنبه خرید کنم
  بعد به هر نفر ۱۴سهم رسیده
  من میتونم ۱۰۰۰تا بخرم روز شنبه یا این که باید برای عرضه اولیه آریا صبر کنم

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   مشکلات مربوط به عدم خرید سهام عرضه اولیه از طریق بخش پشیبانی شرکت کارگزاری که در آن‌ حساب معاملاتی دارید، قابل پیگیری است.
   تصمیم به خرید هر کدام از عرضه‌های اولیه کاملاً مربوط به خود شخص سرمایه‌گذار است؛ ولی به منظور انتخاب سهام مناسب باید شرایط بنیادی شرکت‌ها را ارزیابی کنید(از طریق مشاوران سرمایه‌گذاری یا تحلیل خودتان).

 35. محمد می گوید

  سلام و خسته نباشید . برای خرید سهام ، منظور هر نمادی سقف قیمت و مبلغ خواستی باید خرید کرد ، یا نه فرد میتواند به فرض از یک نماد مثلا خپارس فقط به مقدار ۲۰۰هزار تومان خرید کند .؟ ممنون

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   درواقع در شرایط قانون قعلی حداقل مبلغ اهمیت دارد، برای مثال ضرب تعداد در قیمت خرید شما در خپارس نباید از ۵۰۰ هزار تومان کمتر باشد.

 36. کاظم می گوید

  سلام برای من سفارش خودکار عرضه اولیه پیزد دوبار خطا داده و خریداری نکرده و مبلغش بلوکه شده اشکال از کجاست؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   تا شنبه منتظر بمانید، در صورتی که سهام به پرتفو شما تخصیص داده نشده باشد، هزینه مذکور به موجودی شما بازگشت داده می شود ، اگر همچنان پول بلوکه بود و سهامی نیز تخصیص داده نشده بود از طریق کارگزاری خود پیگیری کنید.

 37. میثم می گوید

  سلام میخواستم ببینم واسه خرید عرضه اولیه فقط شارژ حساب کافی هست و دیگه نیاز به انجام کار دیگه ای نیست؟؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   در صورتی که کارگزاری شما خدمت خرید خودکار عرضه اولیه را ارائه دهد و در صورتی که شما این گزینه را فعال کرده باشد، بله در صورت داشتن مانده حساب، خرید خودکار عرضه اولیه برای شما انجام می شود و در عیر این صورت لازم است در روز عرضه اولیه در بازه زمانی مشخص شده توسط ناظر جهت ثبت سفارش اقدام به ثبت سفارش خرید کنید.

 38. پری می گوید

  سلام
  ثبت نامی های جدید تا چه زمان فقط میتونن عرضه اولیه بخرن بعد وارد بازار آزاد بشن؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   برای اینکه شما بتوانید در بورس اقدام به خرید و فروش سهام بکنید، نیاز به یک کدمعاملاتی دارید. به کد معاملاتی، کد بورسی یا کد سهامداری نیز گفته می شود.سپس توسط یک کارگزاری و ار پنل آن کارگزاری اقدام به خرید و فروش می کنید

 39. Sghnd می گوید

  سلام در عرضه اولیه اگر درخواست سفارش خودکار توسط کار گزاری بدهیم حتی اگه عرضه اولیه در فرابورس باشد خرید انجام می‌شود؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   بله انجام می شود.

 40. اسو می گوید

  سلام ببخشید میخاستم بدونم در صورتی که سهام عدالت خودمون رو خصوصی کرده باشیم و کد بورسی گرفته باشیم میتونیم عرضه اولیه خریداری کنیم باهاش

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   بله

 41. محمد می گوید

  با سلام
  عرضه اولیه رو در چه محدوده قیمتی بگیری؟ سقف؟ کف؟ یا بین این دو؟ میگن اگر قیمت کف تعیین کنیم شلید چیزی بهمون نرسه

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   با توجه به حجم بالای تقاضا در عرضه های اولیه، سفارش خود را در سقف قیمتی ثبت کنید.

 42. علی می گوید

  سلام؛
  خواستم بدونم قیمت بازگشایی عرضه اولیه یک شرکت چطور تعیین می شود؟قیمت اسمی که ۱۰۰ تومنه اما بعضی شرکتا مثلا ۳۰۰ تومن بعضی ها ۱۸۰۰ تومن و… قیمت گذاری میشوند.لطفا در مورد معیار قیمت گذاری شرکتهایی که تازه وارد بورس می شوند توضیح دهید. ممنون

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   شرکت ها برای عرضه در بورس مورد ارزشگذاری یا در بیان دقیق تر و صحیح تر ارزشیابی قرار میگیرند و کارشناسان ارزشگذاری از طریق روش های مرسوم ارزشگذاری در مالی، ارزش سهام شرکت ها را محاسبه می کنند، جهت اقبال سرمایه گذاران و جذابیت سهام این شرکت ها، این نوع از سهام معمولا ارزان تر از ارزش محاسباتی خود عرضه می شوند. از جمله این روش ها می توان به روش تنزیل جریانات نقدی، روش ضرائب، روش NAV و… اشاره داشت.

 43. زهرا می گوید

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم که واسه ی خرید عرضه اولیه حتما باید ثبت سفارش کنیم یا نیازی نیست ثبت سفارش کنیم همین که پولمون تو حساب کارگزاریه خود کارگزاری به صورت خودکار برامون ثبت سفارش میکنه

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام واحترام،
   در صورتی که در سامانه معاملاتی کارگزاری خود گزینه خرید خودکار عرضه اولیه را فعال کرده باشید( البته پیش شرط این موضوع این است که کارکزاری شما چنین خدمتی را ارائه دهد)، بله تنها در صورتی که پول در حساب کارگزاری شما موجود باشد، نیازی به ثبت سفارش نخواهد بود. اما در صورتی که این خدمت از سمت کارگزاری شما ارائه نشود یا از سمت شما فعال نشده باشد، باید حتما در بازه زمانی مشخص شده توسط ناظر، اقدام به ثبت سفارش کنید.

 44. جواد می گوید

  سلام
  حداقل خرید عرضه اولیه چقدر است؟
  مثلا با ۱۰۰ هزار تومان میشود؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   حداقل خرید عرضه اولیه را باید مطابق با آگهی عرضه تعیین کرد، ممکن است در یک عرضه حتی کمتر از ۱۰۰ هزار تومان به هر کد نیز برسد.

 45. H می گوید

  سلام من یک سوالی داشتم اون هم اینه که من سه چهار روز دیگه کد بورسیم را دریافت خواهم کرد، می خواستم ببینم بلافاصله بعد از گرفتن کد می توانم به خرید و فروش اقدام کنم. قصد دارم اقدام به خرید عرضه اولیه کنم. مشکلی که ندارد؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   خیر مشکلی ندارد.

 46. H می گوید

  سلام من یک سوالی داشتم و اون هم اینه که من حدودا سه چهار روز دیگر کد بورسیم را دریافت خواهم کرد، می خواستم ببینم بلافاصله بعد از اینکه کد بورسی را دریافت کردم می توانم به خرید و فروش اقدام کنم. قصد دارم اقدام به خرید عرضه اولیه کنم. مشکلی که ندارد؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   شما برای اقدام به خرید نیازمند نام کاربری و رمز عبور از جانب کارگزاری خواهید بود، لذا اگر این دو را دریافت کردید، بله بلافاصله می توانید اقدام به خرید عرضه اولیه کنید.

 47. علیرضا می گوید

  سلام وقت بخیر
  عرضه اولیه بورس با عرضه اولیه فرابورس چه فرقی دارن . ما با کد بورسیمون عرضه اولیه فرابورس رو هم میتونیم بخریم؟ یا نحوه خریدش فرق داره؟ و به همون اندازه سود داره؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   تفاوت تنها در بازار معاملاتی بورس یا فرابورس بوده که بسته به این که شرکت ها شرایط کدام بازار و کدام تابلو را احراز کنند، در انجا معامله می شوند.
   و در نحوه خرید تفاوتی وجود ندارد. هردو رانیز می توانید بخرید.

 48. معین می گوید

  مرسی سایتتون عالیه

 49. بهار می گوید

  سلام ممنون از مقالتون درباره خرید عرضه اولیه اتوماتیک میشه یه راهنمایی کنید؟میخوام بدونم ک ایا توافقنامه کارگزاری مبنی بر خرید عرضه اولیه سهام بصورت اتوماتیک رو بپذیرم بهتره یا خودم شخصا خرید کنم؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام،
   در صورتی که قصد خرید تمام عرضه اولیه ها را دارید، گزینه اتوماتیک کمک می کند زمانی که امکان ثبت سفارش را ندارید، از خرید عرضه اولیه جا نمانید.

 50. حسن می گوید

  سلام قبل از شروع خرید عرضه اولیه باید کارگزار خود را مشخص کنیم .

  1. خانه سرمایه می گوید

   سلام بله

 51. فیروز می گوید

  کارگزاری مفید با آگاه چه تفاوتی داره؟از نظر شما کدوم بهتره؟

  1. پشتیبان می گوید

   با سلام و احترام
   هر کدام از شرکت‌های کارگزاری خدمات و مزایای خاص خود را دارند و شما باید با توجه به نیاز و مؤلفه‌های خدمات مالی مورد نظر خود، کارگزارتان را انتخاب کنید.

 52. رویا می گوید

  سلام من کد آفلاین از یک کارگزاری دارم واز طرف کارگزاری برای من پیام اومده ک “با سلام ; به استحضار مشتریان گرامی می رساند.
  با توجه به عرضه اولیه سهم غگیلا در روز چهارشنبه مورخ ١٠/٠٢/١٣٩٩ ، خرید نماد مذکور صرفاً به صورت آنلاین و یا اینترنتی انجام پذیر خواهد بود” این یعنی من نمیتونم عرضه اولیه سهام اون نماد رو خریداری کنم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   با پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید

 53. razi می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید آیا عرضه اولیه همانطور که سقف سهام قابل خرید داره کف سهام قابل خرید هم داره؟ یعنی مثلا وقتی میگن به هر شخص ۸میلیون سهم میرسه آیا حداقل مقدار قابل خرید هم داریم؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   سلام نه عرضه اولیه حداقل نداره و حداکثر داره

 54. امیر می گوید

  سلام. ببخشید میشه بفرمایید که کدوم یکی از کارگزاری ها بهتر اند؟؟؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   مطالعه این مطلب به شما کمک می کند

 55. احمد می گوید

  باسلام متاسفانه عرضه اولیه برای عده خاصی است روز اول به نسبت مساوی به همه سهم تعلق می گیرد اما از روز دوم دیگر خرید سهم مشکل می شود! چرا؟ اول اینکه بقول سازمان ، سیستم هنگ می کند.دوم اینکه عده ای به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند.سوم اینکه کارگزاری هایی مثل آگاه،مفید،فارابی و… که صندوق سهامی دارند اول برای خودشان ودیگران سبدگردانی می کنند تا سود ببرند چهارم،آنهایی که دستشان توی کار است وخارج از برنامه دو لپی میخورند و یک شبه میلیاردر می شوند و سازمان هم در رفع این ناهنجاری ها ،عاجز است خب راه حل چیست؟خب مشخص است روز بعد از عرضه اولیه،حقوقی سهام را در بازار با ۵ درصد به کلیه سهامداران مجددا عرضه کند و بعد مثلا ۱۰ روز آن را آزاد کند بدین ترتیبی همه با سرمایه مساوی می توانند خرید و فروش نمایند این نکته هم جای ابهام دارد که چرا شرکتی که تازه وارد بورس شده و عملکردش در بورس مشخص نشده بایستی روزانه و بدون محدودیت روزی ۵ درصد افزایش داشته باشد چرا مثلا ۲ درصد را لحاظ نمی کنند؟مگر کشف قیمت صورت نگرفته است؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   دامنه مجاز نوسان به حدود سقف و کف قیمتی گفته می‌شود که هر سهم در هر روز معاملاتی می‌تواند داشته باشد. در حال حاضر محدودیت نوسان قیمت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران برای سهام مثبت ۵ درصد تا منفی ۵ درصد است و برای حق تقدم سهام از مثبت ۱۰ درصد تا منفی ۱۰ درصد در نظر گرفته می‌شود.
   اما بر اساس مقررات بازار سرمایه روزهای خاصی وجود دارد که سهم از این محدودیت تبعیت نمی‌کند؛ (البته نظر ناظر بازار ارجحیت دارد.)
   بازگشایی سهام پس از مجمع عمومی عادی سالانه برای تقسیم سود
   بازگشایی سهام پس از مجمع فوق‌العاده برای کاهش یا افزایش سرمایه
   بازگشایی پس از اعلام افزایش یا کاهش سود هر سهم یا EPS به ‌شرط آنکه از ۲۰ درصد بیشتر باشد.
   به عبارت دیگر، در این ۳ روز، سهم بدون نوسان قیمت، داد و ستد می‌شود

 56. علی می گوید

  با سلام من سجام رو ثبت نام کردم حالا میخوام عرضه اولیه بخرم میشه راهنماییم کنید ؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   معامله‌گران برای آن‌که بتوانند در بازار سرمایه فعالیت کنند، باید کد بورسی داشته باشند. کد بورسی به مانند شناسنامه معامله‌گر در بازار سرمایه است که آن را می‌توان به صورت رایگان از کارگزاران بورس دریافت کرد.

   برای دریافت کد بورسی، کافی است یک بار با در دست داشتن مدارک احراز هویت (اصل کارت ملی و شناسنامه) و اطلاعات حساب بانکی (نام بانک، شماره حساب، نام شعبه، کد شعبه، نوع حساب و شماره شبا) به نزدیک‌ترین کارگزار بورس در محل زندگی خود مراجعه کرده و تقاضای دریافت کد بورسی کنید. گفتنی است طبق دستور‌العمل جدید معاملات برخط (آنلاین)، افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند بدون داشتن مدرک دیپلم، تنها با در دست داشتن مدارک احراز هویت و اطلاعات حساب بانکی، به سامانه معاملاتی آنلاین دسترسی پیدا کنند.

 57. علی می گوید

  سلام
  یک سوال داشتم
  حداکثر سهمیه هر کد چرا انقدر بالا اعلام میشه؟در صورتی که کمتر به هر کد میرسه
  مثلا برای عرضه اولیه شستا حدکثر ۱۰۰۰۰ سهم مجموعا ۸۶٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اعلام شده
  در صورتی که معلومه که این مقدار به هر کد نمیرسه و نهایتا ۱/۲ به هر کس میرسه
  با توجه به افراد شرکت کننده در عرضه

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   تعداد عرضه اولیه سهام توسط آگهی اعلام می گردد ولی اینکه به هر متقاضی چند سهم می رسد از تقسیم تعداد سهام عرضه شده بر تعداد متقاضیان آخرین عرضه اولیه بدست می آید.

 58. محمد می گوید

  سلام
  امکان خرید عرضه اولیه بعد از حذف کردن سفارش خرید ثبت شده در سیستم معاملات وجود دارد؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   در بازه زمانی مشخص، مجاز به ثبت مجدد می باشید

 59. ساناز می گوید

  سلام من تا به حال خرید عرضه اولیه رو انجام ندادم و امروز آشنا شدم تا حدودی میتونین راهنماییم کنین برای خرید؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   سلام دوست عزیز
   میتونین این مقاله رو مطالعه کنین :
   https://khanesarmaye.com/buy-ipo/

 60. لیلی می گوید

  اوقات بکام، یه سوال فنی از یه تازه وارد! فقط با داشتن کد بورسی، یعنی فقط احراز هویت در سجام، بدون احراز هویت در کارگزاری، امکان خرید عرضه اولیه هست؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   معامله‌گران برای آن‌که بتوانند در بازار سرمایه فعالیت کنند، باید کد بورسی داشته باشند. کد بورسی به مانند شناسنامه معامله‌گر در بازار سرمایه است که آن را می‌توان به صورت رایگان از کارگزاران بورس دریافت کرد.

   برای دریافت کد بورسی، کافی است یک بار با در دست داشتن مدارک احراز هویت (اصل کارت ملی و شناسنامه) و اطلاعات حساب بانکی (نام بانک، شماره حساب، نام شعبه، کد شعبه، نوع حساب و شماره شبا) به نزدیک‌ترین کارگزار بورس در محل زندگی خود مراجعه کرده و تقاضای دریافت کد بورسی کنید. گفتنی است طبق دستور‌العمل جدید معاملات برخط (آنلاین)، افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند بدون داشتن مدرک دیپلم، تنها با در دست داشتن مدارک احراز هویت و اطلاعات حساب بانکی، به سامانه معاملاتی آنلاین دسترسی پیدا کنند.

 61. معصومه می گوید

  سلام ببخشیدمن تازه میخام واردبورس وخریدسهم اولیه بشم ازمطالب فوق یه چیزایی فهمیدم ولی الان گیج شدم ویه سری چیزاشونمیفهمم میشه یه توضیح کلی وساده برام بدید.

  1. خانه سرمایه می گوید

   با سلام دوست عزیز
   برای اینکه شما بتوانید در بورس اقدام به خرید و فروش سهام بکنید، نیاز به یک کدمعاملاتی دارید. به کد معاملاتی، کد بورسی یا کد سهامداری نیز گفته می شود.سپس توسط یک کارگزاری با دسترسی به سامانه معاملات آنلاین اوراق بهادار اقدام به خرید و فروش می کنید

 62. مسعود می گوید

  سلام وقت بخیر
  برای عرضه اولیه مثلا الان واسه شستا گفتن ۸،۶ میلیون شارژ کنید ولی حدود نفری ۳،۵ گیر هر کد میاد.
  ما که میدونیم نهایت ۴،۰ میلیون بهمون میدن، اگه کمتر از ۸،۶ شارژ کنیم چجوری میشه؟
  مشکلی پیش نمیاد یا به همون نسبت سهم کمتری بهمون میدن؟

  1. خانه سرمایه می گوید

   سلام
   مثلا اگه شما ۴میلیون شارژ کنین و به هر کد ۴٫۲۰۰ برسه به شما همون ۴ تومن تعلق میگیره ولی اگه به هر کد ۳٫۵۰۰ برسه به شما هم همون ۳٫۵۰۰ میرسه

 63. ليلا می گوید

  سلام ممنونم بخاطر توضیحاتتون
  من یه سهام عرضه اولیه خریدن الان هم تو پرتفوی هستش اما تو تاریخچه سفارشات زده منقضی شده اما پولمم برگشت داده نشده. نمیدونم چرا اینجوری شده

  1. خانه سرمایه می گوید

   باید از پشتیبانی کارگزاریتون سوال کنید

 64. مصطفی فراغت می گوید

  با سلام و صلوات جهت سلامتی شما / سپاس از مقاله ی بسیار مفید شما

  1. پشتیبان می گوید

   سلاو وقت بخیر.
   از اینکه مطالب برای شما مفید بود خوشحالیم.
   موفق و پرسود باشید

 65. نالو می گوید

  برای من با اینکه درخاستمو زود ثبت کردم حتی شارژمم کم شد نخریدن?

 66. ابراهيم می گوید

  بسیار جالب بود بهره بردیم

  1. پشتیبان می گوید

   سلاو وقت بخیر.
   از اینکه مطالب برای شما مفید بود خوشحالیم.
   موفق و پرسود باشید

 67. میلاد می گوید

  با سلام خرید عرضه اولیه معمولا تا چند روز بعد عرضه وارد پرتفوی میشه؟

  1. پشتیبان می گوید

   یک روز کاری بعد از عرضه

 68. بردیا می گوید

  سلام شرمنده میخواستم ببینم عرضه اولیه های آتی با تاریخ عرضه مشخص هستند که اطلاع رسانی نمایید.
  ممنون میشم اگه لیست و تاریخ برای بنده ایمیل شود.
  با تشکر از اطلاع رسانی شما دوستان

  1. پشتیبان می گوید

   سلام ووقت بخیر.
   دوست عزیز تا زمانی که سازمان بورس شرکت ها را تایید ننماید زمان عرضه اولیه شرکت ها مشخص نمیگردد

 69. حسن آزادی می گوید

  ممنون از راهنمایی شما

  1. سحر می گوید

   سلام من امروز تو عرضه اولیه شگویا تا ساعت۱۲:۲۰ظهر پول کافی تو حسابم بود اما سر یه اشتباه و خیال اینکه سهم خریداری نمیشه یه خرید انجام دادم و خوشبختانه یا متاسفانه انجام شد و پول از حسابم کم شد در عرض۱۰دقیقه باز حساب رو شارژ کردم و‌پول رفت تو حسابم اما الان با اینکه ثبت سفارش سهام رو‌داشتم هنوز هیچی واسم ثبت نشده!میخواستم ببینم ممکنه بخاطر اون۱۰دقیقه که حسابم خالی شده بود و اتفاقا ساعت۱۲:۳۰بود واسه من سهمو نخریده باشه؟

   1. پشتیبان می گوید

    اصولا برای شما ثبت سفارشتان با موفقیت انجام می شود و کارگزاری به شما مبلغی اعتبار می دهد که شما با شارژ حساب این اعتبار که بدهی به کارگزاری می باشد برداشت میشود. و اینکه اختصاص سهام عرضه اولیه, روز کاری بعد از انجام ثبت سفارش انجام می پذیرد. شما باید تا روز کاری بعدی منتظر باشید تا در پرتفوی شما بنشیند.
    موفق و پرسود باشید

    1. ماری می گوید

     سلام وقت بخیر
     من از طریق کارگزاری یک عرضه اولیه خریدم طی اون‌دوساعت پول از حسابم کم شد و نوشت ثبت شده است ولی الان ک رفتم دیدم پولم برگشت داده شده
     یعنی نتونستم بخرم؟

     1. خانه سرمایه می گوید

      با سلام دوست عزیز
      متاسفانه خیر

   2. ‌کوروش می گوید

    ببخشیدمن اگه دومیلیون سهام عرضه بگیرم اگه به هرنفریک میلیون وپانصدبرسه تکلیف پانصددیگه چی میشه باتشکر

    1. پشتیبان می گوید

     با سلام و احترام،
     این مبلغ به موجودی مانده حساب شما در کارگزاری بازگشت داده می شود.

 70. روشن محمدی می گوید

  سلام ببخشید اگه عرضه اولیه رو به حداقل قیمتی که هست خرید کنیم مشکلی پیش میاد؟

  1. پشتیبان می گوید

   سلام ووقت بخیر.
   دامنه قیمتی بر اساس حراج قیمتی می باشد و در قیمت های پایین در صورتی که تقاضا کننده کمی داشته باشد شما می توانید با قیمتی که در نظر گرفته اید خریداری کنید اما در صورت تقاضای بالا به قیمت شما ممکن است سهمی تعلق نگیرد. موفق و پیروز باشید

   1. حسینی می گوید

    با سپاس از لطفتون
    در کل خوب بود

 71. Sajjad Jashni می گوید

  ممنون خوب بود

 72. حسین سپاسگزار می گوید

  اطلاعات خوبی بود

 73. علیرضا جهاندوست می گوید

  باسلام
  مفید بود باتشکر

  1. تحلیلگر بورس می گوید

   سلام. پیشنهاد می شود سری مقالات عرضه اولیه را هم دنبال کنید. لینک آن در:
   https://khanesarmaye.com/series/ipo/

  2. علی اکبر می گوید

   سلام الان عزضه اولیه دیگه نمیشه خرید؟به روش بوک بیلدینگ فقط باید سهام خریداری بشه؟

   1. مهدی می گوید

    عرضه اولیه یعنی سهامی که دفعه اول هست داره وارد بورس میشه و خرید این سهام به روش بوک بیلدینگ صورت میگیره

 74. احمد افشون می گوید

  خوب بود متشکرم

 75. دانشچی می گوید

  عالی بود تشکر

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱۵ ویدیو هدیه از نکات کلیدی سرمایه گذاری!

0 +
نفر تاکنون در این دوره شرکت کرده‌اند