ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

سامانه سجام بورس چیست؟

سامانه سجام

بازار سرمایه از زمان شروع به کار تا امروز با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است. یکی از مهم‌ترین تغییرات این بازار با ورود تکنولوژی به وقوع پیوست که در سال ۱۳۸۴ پس از تصویب مقررات بازارها و نهادهای مالی در مجلس شورای اسلامی ایجاد شد. پس‌ از آن روند تغییرات از خریدوفروش حضوری و تلفنی سنتی به سمت حساب‌های آنلاین و انجام معاملات به ‌صورت الکترونیکی کشیده شده است. به‌ طوری‌ که در حال حاضر این موضوع به یک امر عادی در معاملات بازار بورس تبدیل شده و رقابت بین کارگزاری‌ها در گسترش ظرفیت سامانه جهت پذیرش مشتریان جدید است. یکی از موضوعاتی که تا چندی پیش کماکان رویه‌های سنتی خود را حفظ کرده بود شیوه‌های پرداخت سود توسط شرکت‌های سهامی و رویه‌های ثبت‌نام در نهادهای مالی مختلف همچون کارگزاری‌ها، صندوق های سرمایه‌گذاری و غیره بود. سامانه بورسی سجام برای برطرف کردن همین مشکل ایجاد شد. با خانه سرمایه همراه باشید تا در مورد این سایت، بیشتر بدانید.

✔ سایت سامانه سجام بورس

در حال حاضر، این سایت فقط جهت ثبت‌نام اولیه سرمایه‌گذاران کاربرد دارد. بنابراین باید در مرحله اول با مراجعه به این سایت، اطلاعات هویتی، بانکی، بورسی و سکونت خود را طبق مراحل خواسته‌ شده و به ترتیب پر کنید.

www.sejam.ir

در واقع مخزن و مرجع اصلی داده‌ها و اطلاعات سرمایه‌گذاران بازار بورس در این سایت ذخیره می‌گردد. پس از نهایی کردن ثبت‌نام اولیه و ثبت‌نام نهایی‌تان می‌توانید با مراجعه به این سایت، اطلاعاتتان را مشاهده کرده و حتی آنها را ویرایش کنید.

✓ سامانه سجام چیست؟

«سجام» مخفف «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است که توسط شرکت «سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» و زیر نظر سازمان بورس با هدف ایجاد سامانه یکپارچه، فراگیر و ارائه خدمات بهتر و سریع‌تر به سرمایه‌گذاران ایجاد شده است. طبق مصوبه اعلامی از سوی سازمان بورس اوراق بهادار، تمام سرمایه‌گذاران فعلی که پیش از شهریور ۱۳۹۷ کد بورسی دریافت کرده‌اند باید به سامانه ثبت‌نام سجام به آدرس «https://profilesejam.csdiran.com/» مراجعه کرده و اطلاعات خواسته‌ شده را وارد کنند. از طرفی، اگر افراد تازه‌وارد در بورس به کارگزاری‌ها مراجعه می‌کنند باید علاوه بر پر کردن اطلاعات لازم که کارگزاری از افراد تقاضا می‌کند، وارد سامانه سجام شده و اطلاعات خواسته‌ شده را هم تکمیل کنند. در مقاله بعدی، شیوه پر کردن فرم‌ها در سامانه سجام را توضیح خواهیم داد. در نهایت، با انجام هر دو مرحله گفته شده، کارگزاری طی مدت‌زمان مشخصی کد بورسی و کد معاملاتی را برای افراد صادر خواهد کرد. لازم به ذکر است که از اوایل سال ۱۳۹۷ در طی چند مرحله به معامله گران فرصت داده شد تا اطلاعات خود را در سامانه سجام ثبت‌نام کنند که در مرحله اول این فرصت تا پایان شهریور ۹۷ به طول انجامید.

در تازه‌ترین دستورالعمل از تمام سرمایه‌گذاران قدیمی بازار سرمایه خواسته‌ شده که تا پایان سال ۱۳۹۷ اطلاعات هویتی خود را در سامانه ثبت کنند. اگر ثبت‌نام اولیه در این سامانه انجام نگیرد و مهلت مقرر به اتمام برسد، آن‌گاه کد معاملاتی افراد بسته می‌شود و اجازه انجام معاملات را از دست می‌دهند. این روند تا زمانی که سرمایه گذاران ثبت‌نام خود را در سامانه به انجام برسانند، ادامه خواهد داشت. پس از ثبت‌نام در سامانه، یک کد ۱۰ رقمی برای شما پیامک می‌شود که باید با استفاده از آن احراز هویت غیر حضوری یا الکترونیکی را از طریق اپلیکیشن های سیگنال، آپ و کارگزاری آشنا انجام دهید و یا با مراجعه به یکی از شعب منتخب دفاتر الکترونیک دولت یا کارگزاری‌ها، مراحل نهایی را انجام دهید تا ثبت اطلاعات شما در سامانه سجام نهایی گردد و احراز هویت شوید. بدین ترتیب کد بورسی برای شما ارسال خواهد شد.

سامانه سجام بورس

[irp posts=”37301″ name=”چگونه در سامانه سجام بورس ثبت نام کنیم”]

✔ مزایای سامانه سجام

۱- ثبت‌نام آسان در کارگزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری

تا قبل از عملیاتی شدن سامانه سجام، افراد مجبور بودند بخش عمده‌ای از وقت خود را برای مراجعه حضوری و پر کردن تعداد بی‌شماری از اطلاعات تلف کنند. این موضوع زمانی بغرنج‌تر می‌شد که مشتری از کارگزاری فعلی خود رضایت نداشت و مجبور بود تمام مراحل فوق را دوباره طی کند؛ گاهی این چرخه، چندین و چندبار تکرار می‌شد. هرچند این مسئله برای افرادی که درگیر بازار سرمایه هستند زیاد به چشم نمی‌آید؛ ولی با این‌ وجود، مسئله مهمی بود که بارها موضوع شکایت سرمایه‌گذاران شده بود.
هم‌چنین متقاضیان انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند درآمد ثابت، درآمد متغیر و مختلط نیز که افراد مبتدی و حرفه‌ای بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند نیز مجبور بودند اطلاعات ثابت و تکراری را در فرم‌های مختلفی که از سوی سازمان تعریف ‌شده بود وارد کنند و وقت بسیاری را در تایم اداری از دست بدهند. با راه‌اندازی سامانه سجام، این بخش مهم از فرایند ثبت‌نام با سرعت بیشتری انجام شد. به این ترتیب، سرمایه گذاران تازه‌کار با پر کردن اطلاعات در سامانه سجام، می‌توانند به هنگام مراجعه‌های بعدی خود به انواع نهادهای بازار سرمایه مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تأمین سرمایه – معمولا برای اشخاص حقوقی – و سایر کارگزاری‌ها زمان بسیار کمتری را از دست بدهند.

۲- دریافت بی‌دغدغه سود مجامع

 تا قبل از عملیاتی شدن سامانه سجام، رویه پرداخت سود به شکل‌های مختلفی صورت می‌گرفت که رایج‌ترین آنها را در ادامه برایتان می‌گوییم. پس ‌از آنکه شرکت‌ها در مجمع عمومی عادی خود قسمتی از سود هر سهم (EPS) محقق شده را بین سهامداران تقسیم می‌کردند، سرمایه‌گذاران باید طبق اطلاعیه‌ای که در سامانه «codal.ir» منتشر می‌شد به یکی از شیوه‌های زیر – با توجه به برنامه شرکت – برای دریافت سود تقسیم‌ شده دست به کار می‌شدند.
یکی از این روش‌ها دریافت شماره ‌حساب سرمایه‌گذاران از طریق ایمیل و واریز سود تقسیمی به‌حساب آن‌ها بود. روش دیگر، معرفی یک بانک به سرمایه‌گذاران بود تا با مراجعه به آن در تاریخ مشخص‌ شده و ارائه کارت ملی و کد بورسی خود سود تقسیمی را دریافت کنند. جدا از هزینه‌های بی‌موردی که در این روش به شما وارد می‌شد، مسئله اصلی داشتن یک سبد سهام متنوع با اهداف مختلف بود؛ مثلاً شاید شما از ۹ سهم موجود در سبد خود، تنها روی سود تقسیمی (DPS) دو سهم حساب باز کرده‌ بودید. از طرفی به دلیل عدم توجه به تاریخ مجمع برخی از سهام خود، نماد بسته شده، به مجمع می‌رود، سودی را تقسیم می‌کند و چون تاریخ پرداخت تا زمان سرمایه‌گذاری‌تان فاصله زیادی دارد فراموش می‌کنید که DPS را بگیرید و به‌ این ‌ترتیب هزینه‌ای به شما تحمیل می‌گردد. یکی از مزایای مهم سامانه سجام کمک به سرمایه‌گذاران در این زمینه است. به این ترتیب برای هر سهمی که با آن به مجمع می‌روید و از آن سود تقسیمی طلب دارید در تاریخ اعلام ‌شده از سوی شرکت، وجوه مربوط به سود تقسیمی به ‌حساب «شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» واریز می‌گردد. سپس این شرکت، وجوه مربوطه را به‌ حساب‌های اعلامی از سوی شما در این سامانه واریز می‌کند. می‌توانید روند پرداخت سود را در شکل زیر مشاهده کنید.

حساب اعلامی از سوی سرمایه‌گذار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه شرکت

همان‌طور که مشاهده می‌فرمایید این سامانه زمینه‌ای برای راحتی سرمایه گذاران ایجاد کرده است.

[irp posts=”11458″ name=”تفاوت EPS و DPS چیست؟”]

۳- امکان ویرایش سریع اطلاعات

اگر در گذشته، اطلاعات ثبتی شما نزد یک کارگزار – مانند آدرس محل سکونت یا شماره‌ حساب اعلامی و … – تغییر می‌کرد باید حتما موضوع را به تمام نهادهای بازار سرمایه مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا کارگزاری اعلام می‌کردید و شاید بابت این موضوع نیاز به مراجعه حضوری و صرف وقت داشتید که این خود موضوعی فرسایشی محسوب می‌شد. در حالی‌ که با راه‌اندازی سامانه سجام، می‌توانید به راحتی اطلاعات خود را ویرایش کنید.

۴- دسترسی به ‌تمام سرویس‌های بازار سرمایه مانند تغییر کارگزار ناظر

 تصور کنید که در دو کارگزاری مختلف در حال معامله هستید و برنامه‌تان این است که سهم «ولساپا» را تنها از طریق کارگزاری «الف» انجام دهید. حالا اگر این موضوع را فراموش کرده و بخشی از سهام ولساپا را از طریق کارگزاری «ب» انجام دهید باید برای یکی کردن کارگزاری‌ها به کارگزاری «ب» مراجعه می‌کردید، گواهی سهام را می‌گرفتید و فرم تغییر کارگزار ناظر را پر می‌کردید تا بتوانید تحویل اوراق گواهی سهام ولساپا را به کارگزاری «الف» منتقل کنید. این در حالی است که با راه‌اندازی سامانه سجام تنها با انجام چند عملیات ساده این فرایند انجام خواهد شد.

مؤلف : احمد لحیم گرزاده

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۹۱ رای) ۴.۵
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات نحوه ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی به شما پیشنهاد میکنیم:

344 نظر ثبت شده
صادق اقايي
صادق اقايي
612 روز قبل
سلام آیادوباره برای دریافت کدبورسی دربورس کالا باید درسجام ثبت نام کردچون یکباربرای بورس اوراق بهادارثبت نام کرده ام.
خانه سرمایه
خانه سرمایه
603 روز قبل
باسلام دوست عزیز خیر نیازی به ثبت اطلاعات در سجام ندارید ولی مدارک و مراحل اخذ کد بورس کالا باید طی شود
salar
salar
826 روز قبل
بعد من هنوز سهاممو باز نکردم پارسال گفتن میشه بفروشی من نرفتم باز کنم امسال میخواستم برم باز کنم گفتن نمیشه دیگه سهامو فروخت الان باهاش چکار کنم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
822 روز قبل
باسلام دوست عزيز شما روش ازادسازي غيرمستقيم را انتخاب كرده ايد مي توانيد با دريافت كد بورسي نسبت به فروش شركتهاي سرمايه گذاري استاني اقدام كنيد
salar
salar
826 روز قبل
سلام من سهام عدالت دارم میخوام بفروشمش الان دیگه نمیشه سهام عدالتو فروخت اصلا نمیدونم باهاش چکار کنم به هیچ دردم نمیخوره گفتن قراره یه وامی بدن ولی من داستان وامو نفهمیدم چیه
خانه سرمایه
خانه سرمایه
804 روز قبل
باسلام دوست عزيز بانک مرکزی شیوه نامه صدور کارت رفاهی را به پنج بانک ملت، ملی، تجارت، صادرات و رفاه کارگران ابلاغ کرده است.با مراجعه به آنها مي توانيد اقدام كنيد
م صادق
م صادق
960 روز قبل
سلام وقتتون بخير آيا براي كسي كه سالها پيش سهام عدالت خريده و آزاد سازي هم انجام نداده و فقط سود سهام سالي يبار مياد ب حسابش و سهمي هم تو بورس نخريده ثبت نام در سجام لزومي داره؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
959 روز قبل
باسلام دوست عزيز اجباري براي دريافت كد بورسي نيست
معصومه
معصومه
1022 روز قبل
سلام وقت بخیر بنده ۸ ماه قبل برای خرید سهام بانک ملت در سامانه سجام ثبت نام کردم و کد بورسی دارم ...آیا اکنون لازم است برای سهام عدالت مجدد در سامانه سجام ثبت نام کنم ؟ تشکر
خانه سرمایه
خانه سرمایه
970 روز قبل
باسلام دوست عزيز خير نيازي نيست
علی
علی
1191 روز قبل
سلام ببخشید یک سوال داشتم هنگام احراز هویت میگه کدملی با سریال کدملی نمیخونه مشکل از کجاست؟
داود بیانلو خمسه
داود بیانلو خمسه
902 روز قبل
سلام من .تو اروپا هستم و کارت ملی و تو ایران گم کردم. چکار باید بکنم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
894 روز قبل
باسلام دوست عزيز از طريق سفارت اقدام كنيد
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1191 روز قبل
با سلام دوست عزیز پشت کات ملی جدید یک سریال ۹ رقمی به همراه یک حرف انگلیسی و یا یک کد رهگیری ۱۰ رقمی در رسید اقدام برای تغییر کارت ملی وجو دارد که باید وارد شود آنرا به صورت صحیح وارد کنید
پری
پری
1193 روز قبل
من بعد اهراز هویت کد معملاتی دریافت کردم . بازم احتیاج هست برم کارگزاری انتخاب کنم؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1190 روز قبل
با سلام دوست عزیز باید یک کارگزاری را انتخاب کنید. پس ازتکمیل اطلاعات و احراز هویت مجدد برای کارگزاری امکان معامله در بازار برای شما فراهم می شود.
کرمی
کرمی
1193 روز قبل
با سلام من میخام تو سجام ثبت نام کنم ولی موقع وارد کردن کد ملی و شماره موبایل پیام میده که این کد ملی با شماره تلفن دیگری ثبت شده است، الان باید چکار کنم؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1193 روز قبل
باسلام دوست عزیز به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید
مینا
مینا
1191 روز قبل
عذر میخوام من سهامم حدودا ۱۲ سال پیش تعلق گرفته بهم، بعد من دوسال پیش اسم کوچک م رو عوض کردم ولی تو سامانه سهام عدالتم هنوز اطلاعات هویتیم با اسم کوچک قبلی من هست، من تو سجام ثبت نام کردم و اطلاعاتم رو کامل کردم وبه مرحله ارسال کد پیگیری که رسیدم برام پیام اومد که اطلاعات هویتی شما اشتباه است، میشه راهنمایی بفرمایین چیکار باید بکنم؟ من شناسنامه جدید دریافت کردم و سریال شناسنامه جدید،کارت ملی عوض شده و کارت های بانکی هم به اسم جدیدم هست،حتی شماره شبایی که تو سامانه سهام عدالت ثبت شده کارت بانکی به اسم کوچکیم هست اسم کوچک قبلی رو بزنم و کد پیگیری دریافت کنم بعد دوباره برم تو ویرایش و اسمم رو درست کنم شدنیه؟ ممنونم
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1191 روز قبل
با سلام دوست عزیز لطفا با ۱۵۶۹ شماره تماس پشتیبانی سجام تماس بگیرید
علب
علب
1194 روز قبل
من کد بورسی دارم ولی به سایت سرمایه گداری میرم میگه تو سجام ثبت نشده ایا ممکن کسیکه کد بورسی باشه تو سجام نباشه
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1194 روز قبل
با سلام دوست عزیز در اوایل سال ۱۳۹۷ و در چندین مرحله به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران فرصت داده شده تا اطلاعات خود را در سامانه سجام به طور کامل ثبت کنند. پایان شهریور سال ۹۷ مرحله اول این فرصت بود همچنین آخرین فرصتی که به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در این رابطه داده شد تا پایان سال ۹۷ بود. معامله‌گران باید اطلاعات هویتی خود را تا این زمان تکمیل و ثبت می‌کردند. افرادی که در زمان تعیین شده اطلاعات خود را کامل نکرده باشند و ثبت‌نام اولیه را در این سامانه انجام ندادند، دیگر نمی‌توانستند معامله‌ای انجام دهند و تمام معاملات آنها بسته شد.
محمد
محمد
1196 روز قبل
سلام من چرا ۵روزه با برنامه سیگنال احراز هویت کردم ولی هنوز کد معاملاتی برام نیومده ؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1196 روز قبل
با سلام دوست عزیز پس از دریافت پیامک مبتنی بر موفقیت آمیز بودن فرآیند، نتیجه احراز هویت حداکثر تا یک هفته برای شما ارسال می‌شود.پساز تایید احراز هویت کدبورسی ارسال می شود