با ورود افراد بسیاری به بازار بورس ایران شاهد اوج گیری معاملات انواع سهام شدیم. این معاملات چه در روند مثبت افزایش پیدا کنند و یا چه در روند منفی اوج بگیرند، باعث پیدایش صف خریدوفروش سهام شرکت ها می شوند.

فهرست []

  با انتشار اخبار مختلف بسیاری از این افراد برای خرید سهام خاصی اقدام می کنند و یا تنها با زیان دهی یک سهام برای فروش آن عجله می کنند، تمامی این رفتارهای هیجانی و از روی بی تجربگی باعث ایجاد صف خریدوفروش سهام می شوند. البته تشکیل صف خرید یا فروش همیشه ناشی از هیجان نیست و سهام شرکتی می تواند با اخبار مثبت یا منفی خود صف تشکیل دهد.

  صف های تشکیل شده در بازار سرمایه برگرفته از مفهومی به نام «دامنه نوسان» است. این مفهوم به منظور ایجاد نظم و جلوگیری از ایجاد هیجان کاذب شکل گرفته است.

  نقش دامنه نوسان در صف خریدوفروش سهام

  دامنه نوسان بیشترین تغییرات مجاز قیمت سهام موجود در یک روز معاملاتی در بازار بورس را بازگو می کند. دامنه صرفاً در بازارهای بورس ایران مشاهده می شود و در بازارهای بین المللی توسعه یافته این دامنه وجود ندارد. بر اساس قوانین بازار بورس ایران دامنه نوسان برای سهام ۵ درصد در نظر گرفته شده است. برای مثال اگر قیمت سهامی در روز گذشته ۱۰۰۰ تومان باشد، این قیمت به عنوان نقطه صفر در نظر گرفته شده و قیمت این سهم در روز معاملاتی بعد می تواند تا ۱۰۵۰ یا ۹۵۰ رشد مثبت یا منفی داشته باشد. دامنه نوسان و تغییرات قیمتی در روز معاملاتی سبب ایجاد صف های خرید یا فروش می شوند.

  روند شکل گیری صف خرید یا صف تقاضای سهام

  صف خرید نشان دهنده بیشتر بودن میزان تقاضا نسبت به عرضه یک سهام در یک روز معاملاتی است. هرچقدر میزان این تقاضا بیشتر باشد صف های خرید طولانی تری ایجاد می شود. صف خرید در حالتی ایجاد می شود که قیمت نهایی یک سهم به بالاترین میزان مجاز در روز معاملاتی رسیده باشد که در بازار بورس ایران همان رشد پنج درصدی است.

  در این وضعیت دیگر فروشنده ای در بازار وجود ندارد ولی از سوی دیگر خریداران برای خرید آن با یکدیگر رقابت می کنند زیرا دیگر امکان افزایش قیمت وجود نداشته و بایستی خریداران در صف خرید منتظر بمانند تا فروشنده ای اقدام به فروش سهام موردنظر کند. هرچقدر زودتر برای خرید این گونه سهم اقدام کنید، در حقیقت در صف خرید سهام جزو نفرات اول هستید، فرآیند خرید زودتر انجام شده و شانس خرید شما افزایش خواهد یافت.

  شاید بسیاری فکر کنند که اگر در برابر تقاضای موردنظر، عرضه ای وجود نداشته باشد پس معامله ای انجام نشده و صف خریدوفروش سهام هم وجود نخواهد داشت. درصورتی که در بازار سرمایه این قابلیت وجود دارد که معامله گران می توانند سفارش خرید یا فروش سهام موردنظر خود را ثبت کنند و منتظر قطعی شدن سفارش خود در بازه های زمانی کوتاه مدت یا بلندمدت باشند. وقتی که عرضه با تقاضا همخوانی داشته باشد، در همان لحظه ثبت معاملات بر خط سهام با ثبت سفارش خود قادر خواهند بود سهامدار یک شرکت شده و یا سهام موجود در سبد سرمایه گذاری خود را به وجوه نقد تبدیل کنند.

  اما زمانی که عرضه با تقاضا همخوانی ندارد، افراد می توانند با ثبت سفارش خود از چند روز تا چند ماه در صف خریدوفروش سهام باقی بمانند تا معامله موردنظر آن ها انجام شود؛ اما بایستی در یاد داشته باشید که بازار بورس محیطی پویا است و همواره خریداران و فروشندگان جدیدی به آن وارد می شوند که از تجربه کم بعضاً دانش بسیار پایینی نسبت به خریدوفروش سهام برخوردارند و درنتیجه در کنار وارد نمودن میزان بالایی نقدینگی به بازار، باعث برهم زدن تعادل میزان عرضه و تقاضا می شوند و با عدم کنترل رفتارهای هیجانی خود باعث ایجاد صف سهام می شوند.

  جایگاه سهامدار در صف خرید یا فروش

  برای آگاهی از میزان موقعیت خود در صف خریدوفروش سهام به راحتی با مراجعه به صفحه آنلاین معاملات کارگزاری (معاملات بر خط سهام) می توانید از جایگاه ثبت سفارش خود در معامله سهام موردنظر در صف سهام مطلع شوید و بدانید که در بین چند نفر برای خرید سهام اقدام نموده اید.

  اما نکته قابل توجه در صف خریدوفروش سهام این مسئله است که معامله گران خرد بازار بورس توان ایجاد صف تقاضا و عرضه را ندارند و نمی توانند در سهم های خریداری شده خود صف خرید یا صف فروش سهام ایجاد کنند. صف خرید سهام تابع روند قیمتی حاکم در بازار بوده و نمی توان به خودی خود شاهد مازاد تقاضا بود بلکه افزایش طرفداران برای خرید سهم یک شرکت و در کنار آن عدم تمایل سهامداران به فروش سهم همان شرکت باعث ایجاد صف خرید شده که لحظه به لحظه با رشد ارزش ذاتی سهام این صف می تواند حتی طویل تر شود.

  نحوه خرید سهام در صف خرید معاملاتی

  بالا رفتن تقاضا برای خرید یک سهم و از سوی دیگر نبود عرضه در قیمت سهم مجاز روزانه سبب می گردد که افراد اگر دست به ثبت معاملات خود بزنند، وارد صف خرید شوند. افراد که زودتر از دیگران سفارش خرید خود را ثبت کنند، موفق به خرید زودتر خواهند شد.

  در صف های خرید همیشه صف اول بالاترین قیمت مجاز روزانه را پیشنهاد می دهند و در صف قرار می گیرند پس اگر شما یک سهم را بررسی کرده اید و مطمئن هستید که سهم روند صعودی در پیش خواهد گرفت تنها کاری که می توانید برای خرید سریع انجام دهید این است که در ساعت هشت و سی دقیقه ی صبح که زمان سفارش گیری است سفارش خرید خود را ثبت کنید که در جایگاه بالاتری قرار بگیرید تا در صورت احتمال فروش سهم به شما زودتر از بقیه سهام تعلق بگیرد.

  روش خرید سریع سهام در بورس

  اگر بخواهید یک سهام را در بورس ایران خریداری کنید و آن سهم در حال حاضر صف خرید داشته باشد باید نکاتی را در نظر بگیرید:

  برای مثال فرض کنید سهام خودرو را می خواهید خریداری کنید.

  اگر ساعت ۱۰ صبح بخواهید سفارش خرید خود را ثبت کنید و این سهم در حالت صف خرید باشد محال است نوبت به شما برسد. زیرا نهایت به ۲۰۰ یا ۳۰۰ نفر اول صف نوبت خرید می رسد و باقی سفارش ها در پایان روز کاری بورس لغو می شوند.

  درواقع در حالتی یک سهم صف خرید می شود که عرضه برای آن کم است. پس همان مقدار کم به کسانی می رسد که درخواست خود را سریع تر ثبت کرده باشند.

  مهم ترین فاکتور در نفر اول بودن زمان ثبت سفارش است! اما چگونه ممکن است بین ده ها هزار نفر بتوانیم جزو نفرات اول باشیم؟

  باید در زمان بازگشایی بورس شما جزو نفرات اولی باشید که درخواست خرید خود را ثبت می کند.

  ۱- باید اینترنت پرسرعت داشته باشید.

  استفاده از اینترنت بدون قطعی و پرسرعت جزو ملزومات کار در بازار بورس است.

  باید زمانی که درخواست ثبت سفارش را می زنید درخواست شما بدون معطلی به کارگزاری برسد تا کارگزاری شما آن را به هسته معاملات برساند.

  پس سعی کنید از سرویس دهنده ای اینترنت بگیرید که پینگ پایینی به کارگزاری شما داشته باشد.

  ۲- استفاده از کارگزاری مناسب و معروف

  همان طور که گفتیم درخواست شما به کارگزاری می رسد و کارگزاری باید آن را به هسته معاملات بورس ارسال کند.

  هرچقدر هم شما سریع باشید اگر کارگزاری کند باشد یا سرعت عمل نداشته باشد نوبت به شما نمی رسد.

  پس لازم است پرس وجو کنید و بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنید.

  ۳- کامپیوتر سرپا و خالی از ویروس و بد افزار

  مطمئن باشید که سیستم شما به روز و خالی از ویروس باشد، زیرا وجود این بدافزارها باعث می شود سرعت ارسال درخواست ها به اینترنت با کندی همراه باشد.

  پس آنتی ویروس را دریابید!

  ۴- ساعت ۸:۲۹ دقیقه بیدارباشید!

  مهم ترین مسئله ای که باید رعایت کنید این است که رأس ساعت ۸:۲۹ صبح همه چیز آماده باشد.

  یعنی سیستم روشن باشد داخل سامانه معاملات ورود کرده باشید و سفارش را وارد کرده باشید و منتظر باشید تا ۸:۲۹ دقیقه شود و روی دکمه ثبت سفارش بزنید.

  شما می توانید چند ثانیه قبل از شروع پیش گشایش به عنوان مثال، ساعت ۸:۲۹:۵۷، ۱۰ تا ۱۰۰ هزارتومانی ثبت کنید. گزینه هایی که زمان ثبت سفارش از شما تأییدیه می گیرد را قبل از سرخطی زدن غیرفعال کنید تا زمان شما تلف نشده، سپس کلیک کنید. به این روش خرید کردن، سرخطی زدن گفته می شود.

  ۵- خرید بالاتر از قیمت پایانی!

  قیمت سفارش را باید ۵ درصد بالاتر از قیمت پایانی روز قبل بگذارید.

  در پایان همه چیز مثل یک دوئل است و برنده کسی است که در سریع ترین زمان درخواست خود را ثبت کند.

  نکات حائز اهمیت و کلیدی در خرید و فروش سهام

  کنترل حرص و طمع در هنگام مشاهده صف سنگین سهام بسیار اهمیت دارد. زمانی که با تحلیل های تکنیکال و بنیادی، وارد بازار سرمایه شده اید و سهامی را خریداری کرده اید، دیگر نیازی به نگرانی و ترس در موقع دیدن صف نیز نیست؛ زیرا می دانید که با افزایش آستانه قیمت بایستی در کدام قیمت سود شناسایی کنید. یا با پایین آمدن حد قیمتی سهام در چه میزان حد ضرر خود را در نظر گرفته و برای فروش سهام اقدام کنید. تمامی ترفندهای معاملاتی شما را نسبت به بازه های زمانی خریدوفروش سهام آگاه می کنند.

  وجود صف های خرید سهام نشان دهنده صعود مداوم قیمت سهام نخواهد بود. برعکس وجود صف های فروش سهام نیز نمایانگر روند نزولی افت قیمت نخواهد بود. عامل های درونی و بیرونی بسیاری بر نوسانات قیمت سهام بر بازار سرمایه تأثیر می گذارند، صرف وجود صف های طولانی نمی توان بدون فکر و هیجان زده وارد این صف ها شد زیرا ممکن است در آینده با زیان قابل توجهی روبرو شوید و حتی اصل سرمایه خود را از دست دهید.