ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

خرید اتوماتیک عرضه اولیه چگونه انجام می شود؟

خرید خودکار عرضه اولیه

خرید اتوماتیک عرضه اولیه همیشه یکی از دغدغه ها و درعین حال جذابیت های سرمایه گذاری در بورس بوده است. عرضه اولیه به زبان ساده یعنی فروش سهام یک شرکت که به تازگی وارد بازار بورس یا فرابورس شده است. سال هاست که بسیاری از کارگزاری ها در روزهای عرضه اولیه با مشکلات زیادی روبرو می شوند، که علت این مشکلات ترافیک بسیار بالای مراجعه کنندگان به سایت های کارگزاری و برخی اوقات هسته مرکزی بورس بوده است که گاهی اوقات این مشکلات موجب می شد مشتریان نتوانند سهام عرضه اولیه مورد نظرشان را بخرند.

ثبت‌نام در وبینار فارکس

خرید عرضه اولیه به صورت اتوماتیک چیست؟

خرید اتوماتیک عرضه اولیه به صورت اتوماتیک امکانی است که سهولت خرید برای عرضه اولیه ها را فراهم می آورد و در حال حاضر برخی از کارگزاری ها این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده اند. حتما تا به حال برایتان پیش آمده که در روز و زمان عرضه اولیه (که معمولا ۲ ساعت است) کاری برایتان پیش آمده باشد و نتوانید برای عرضه اولیه سفارش بگذارید. ممکن است هم چندین کد بورسی برای خرید عرضه اولیه داشته باشید و ورود و خروج (لاگین و لاگ اوت) به حساب های بورسی مختلف برای شما زمانبر باشد.

چه زمانی به خرید اتوماتیک عرضه اولیه نیاز داریم؟

عموماً در زمان عرضه اولیه به دلیل تعداد زیاد درخواست کنندگان خرید ممکن است سامانه های معاملات آنلاین، درگاه های بانکی متصل به نرم افزارهای معاملاتی و یا حتی هسته بورس با شلوغی و کندی مواجه شوند. این کندی ممکن است مانع از ارسال سفارش خرید عرضه اولیه در مهلت تعیین شده، شود و یا این فرایند را با سختی و کندی بسیار به انجام رساند. همچنین ممکن است به دلیل مشغله کاری یا فراموشی مشتری برای ارسال سفارش، امکان سفارش گذاری به منظور خرید عرضه اولیه وجود نداشته باشد.

چرا ثبت سفارش دو روز جلوتر نیز در تخصیص عرضه اولیه قابل قبول است؟

روش فعلی برای ارسال سفارش خرید عرضه اولیه در بازار بورس و فرابورس، روش بوک بیلدینگ است. در روش ارسال سفارش به شیوه بوک بیلدینگ، سفارشات بر روی یک نماد در بازه زمانی مشخصی که توسط سازمان بورس از پیش اطلاع رسانی شده است، دریافت می شود؛ یعنی مشتریان فرصت دارند تا طی چند ساعت و بدون هیچ گونه اولویت زمانی سفارش خود را ثبت کنند. در روش بوک بیلدینگ به جای تعیین یک قیمت مشخص، یک بازه قیمتی دارای بالاترین و پایین ترین آستانه قیمتی اعلام می شود. همچنین در این روش حجم یا حداکثر تعداد سهامی که هر فرد می تواند دریافت کند نیز از طریق اطلاع رسانی های سازمان بورس اعلام می شود. پس از اتمام مهلت سفارش گیری نیز تعداد سهم هر کد بورسی مشخص می شود که این تعداد بر اساس کل افرادی است که در مهلت مقرر سفارش خود را ثبت کرده اند. لذا با در نظر گرفتن این روش، فرقی نمی کند شما اولین نفری هستید که در روز عرضه سفارش خرید ثبت می کند یا آخرین نفر، زیرا به همه افراد که پیش از اتمام مهلت سفارش گیری، درخواست خود را ارسال کرده اند، عرضه تخصیص داده خواهد شد.

امکان خرید اتوماتیک در کارگزاری ها

امکان خرید اتوماتیک عرضه اولیه در کارگزاری های مختلف به صورت های مختلفی فراهم شده است، در برخی از آن ها امکان ثبت سفارش دو روز جلوتر از عرضه فراهم شده و در روز سفارش بدون مراجعه به اکانت خود به صورت اتوماتیک سهم عرضه اولیه برای شما خرید می شود و در برخی دیگر، عرضه اولیه حتی بدوت ثبت سفارش در صورت داشتن موجودی کافی برای شما خریداری شده و تخصیص داده می شود. این امر در صورتی امکان پذیر است که پیش از این توافق نامه مربوط به رسال سفارش عرضه اولیه را قبول کرده باشید.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۵۱ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات عرضه اولیه سهام به شما پیشنهاد میکنیم:

125 نظر ثبت شده
حسن احمدی
حسن احمدی
803 روز قبل
چرا عرضه اولیه قطع شده .. قبلا هر هفته میآمد... لطفا راهنمایی بفرمائید
خانه سرمایه
خانه سرمایه
802 روز قبل
باسلام دوست عزیز خرید اتوماتیک عرضه اولیه بر اساس آخرین دستورالعمل سازمان بورس لغو شده است
حسن احمدی
حسن احمدی
803 روز قبل
چرا غرض اولیه قطع شده .. قبلا هر هفته میآمد... لطفا راهنمایی بفرمائید
خانه سرمایه
خانه سرمایه
802 روز قبل
باسلام دوست عزیز خرید اتوماتیک عرضه اولیه بر اساس آخرین دستورالعمل سازمان بورس لغو شده است. می توانید به صورت شخصی خودتان ثبت سفارش کنید تا خرید انجام شود
رضا
رضا
814 روز قبل
سلام..کارگزاری هایی که با امضای توافق عرضه اولیه، بدون سپرده گزاری اقدام به خرید عرضه اولیه میکنند را نام ببرید. تشکر..
خانه سرمایه
خانه سرمایه
812 روز قبل
باسلام دوست عزیز با توجه به دستورالعمل جدید سازمان بورس کلیه توافق نامه ها لغو شده است
امیر
امیر
1004 روز قبل
عرضه اولیه حآفرین ارائه شد و توی کارگذاری اومد برای خرید. و من مبلغی خرید زدم و از نسابم پول کم شد. چند ساعت بعد عرضه اولیه لغو شد. الان پول من توی شروع مجدد عرضه اولیه میره یا برمیگرده به حسابم؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1002 روز قبل
باسلام دوست عزيز مبلع به حساب شما عودت داده مي شود
مهران سليماني
مهران سليماني
1097 روز قبل
سلام کارگزاری ها برای خرید اتوماتیک هزینه ای دریافت میکنند؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1095 روز قبل
باسلام دوست عزیز خیر هزینه ای دریافت نمی شود
مهناز
مهناز
1103 روز قبل
سلام آیا برای کودکان زیر ۱۸ سال که کد بورسی دارند میشه عرضه اولیه خرید کرد و اگر میشه خرید امکان خرید و فروش داریم؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1102 روز قبل
باسلام دوست عزیز از طریق ولی کودک این امکان وجود دارد
حمید
حمید
1143 روز قبل
باسلام میشه با کد ملی عرضه اولیه خرید و فروش کرد؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1141 روز قبل
باسلام دوست عزیز باید کد بورسی داشته باشید
علی قلی پور
علی قلی پور
1151 روز قبل
آیا کارگزاری ها برای کد های حقوقی هم به صورت اتوماتیک عرضه اولیه ها را میخرند ؟
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1133 روز قبل
باسلام دوست عزیز از کارگزاری خود استعلام کنید
نوشین
نوشین
1172 روز قبل
سلام. چگونه می توان تنظیمات خرید خودکار را کنسل کرد؟
پشتیبان
پشتیبان
1171 روز قبل
با سلام و احترام بسته به شرایط پلتفرم‌های معاملاتی کارگزاری‌ها متفاوت است، اما در حالت معمول با مراجعه به بخش پروفایل و قسمت توافق‌نامه‌ها می‌توانید حالت خرید خودکار را غیرفعال کنید. در غیر این صورت با بخش پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید، تا کارشناسان مربوطه شما را راهنمایی کنند.
هج
هج
815 روز قبل
سلام من چقدردارایی باید در حسابم باشد برایه خرید اتوماتیک عرضه اولیه توسط کارگزاری مفید مرسی ازصبرتان
خانه سرمایه
خانه سرمایه
812 روز قبل
باسلام دوست عزیز با توجه به دستورالعمل جدید سازمان بورس کلیه قراردادهای خرید خودکار عرضه اولیه لغو شده است و شما باید در زمان مناسب برای ثبت سفارش اقدام کنید
مم مهمان
مم مهمان
1172 روز قبل
سلام،من حساب مفیدمو روز قبل شارژ کردم خرید خودکار هم فعال بود،پول هم کسر شده،الان که نگاه میکنم تعداد سهمی ک ب من رسیده مشخصه و یک تیک سبز داره آیا این به معنیه خریده موفقه؟
پشتیبان
پشتیبان
1171 روز قبل
با سلام و احترام بله در صورتی که در پرتفوی سپرده‌گذاری خود این سهم را مشاهده می‌کنید، یعنی سفارش (خرید سهام) با موفقیت انجام شده است. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر با بخش پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید.