بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با دیگر بازارهای مالی، بسیار جدید است. با وجود اشتراکات زیاد در میان تمام بازارهای مالی می توان گفت هر بازار ویژگی های خاص خود را دارد. در این میان بازار ارزهای دیجیتال زیرساخت کاملاً متفاوتی با دیگر بازارها دارند و هدف از ایجاد آن نیز تغییر در سیستم مالی و اقتصادی بوده است. برای بررسی وضعیت ارز دیجیتال موردنظر خودتان می توانید علاوه بر تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی و سنتیمنت، از نوع دیگری از تحلیل استفاده کنید که کاملاً مخصوص بازار ارزهاست و در دیگر بازارها کاربرد ندارد.

فهرست []

  آموزش سایت گلسنود (Glassnode)

  برخی وب سایت ها با جمع آوری داده های مناسب برای تحلیل آنچین (On-chain) به شما کمک می کنند درک بهتری از وضعیت بازار داشته باشید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید. در ادامه آنچین را برای شما شرح می دهیم و سپس به بحث اصلی مقاله یعنی آموزش سایت گلسنود می پردازیم که یکی از بهترین پلتفرم ها برای تحلیل آنچین است.

  تعریف تحلیل درون زنجیره ای یا آنچین (On-Chain)

  پیش از این نیز گفتیم که بازار ارزهای دیجیتال بازاری نسبتاً جدید است که زیرساختی متفاوت از دیگر بازارهای مالی دارد. اطلاعات و داده ها در بازار ارزها از طریق بلاک چین جابه جا می شوند. در این نوع تحلیل درواقع شبکه بلاک چین آنالیز می شود؛ برای مثال تعداد آدرس هایی که فعال هستند، تعداد آدرس هایی که بالای 100 واحد بیت کوین دارند یا هر اطلاعات دیگری که از طریق تراکنش هایی که در بلاک چین انجام می شوند قابل جمع آوری هستند.

  همان طور که می دانید بلاک چین غیرمتمرکز بوده و دسترسی به اطلاعات آن برای همه فراهم شده است. برخی وب سایت ها با جمع آوری این داده ها و قراردادن نمودار آن ها در کنار نمودار قیمتی، برای کاربران و فعالان بازار ارزهای دیجیتال، شاخص هایی را ایجاد کرده اند.

  فعالیت در بازارهای مالی بدون تجربه و دانش سودی برای فعالان نخواهد داشت. ممکن است برخی اوقات به صورت تصادفی و در پی جریان بازار، سودهایی را کسب کنید، اما قطعاً این سود ادامه دار نخواهد بود.

  تحلیل های مختلف در بازارهای مالی به کمک معامله گران آمده اند تا با استفاده از این تحلیل ها بتوان پیش بینی نزدیک تری به واقعیت از آینده داشت. استفاده از یک نوع تحلیل به تنهایی نمی تواند نتایج بسیار خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد؛ چراکه این تحلیل ها مکمل هم هستند. برای آموزش انواع تحلیل ها بهتر است به جای آنکه زمان و سرمایه خود را هزینه کنید، با شرکت در یک دوره آموزش ارز دیجیتال هرچه زودتر به موفقیت برسید.

  کاربرد سایت گلسنود

  Glassnode یکی از سایت هایی است که امکان انجام تحلیل آنچین را برای کاربران فراهم کرده است. کاربران با مراجعه و ثبت نام در این وب سایت می توانند شاخص های مختلف را بررسی کنند، اما استفاده از وب سایت گلسنود تنها خاص معامله گران نیست.

  • تحلیل آنچین

  با بررسی شاخص های سایت گلسنود می توان وضعیت شبکه بلاک چین را بررسی کرد؛ برای مثال هش ریت، سختی شبکه، تعداد آدرس های فعال و اطلاعات این چنینی که در نمودارهای جداگانه در این وب سایت وجود دارند. بررسی و تحلیل مواردی که مربوط به شبکه بلاک چین هستند، همان تحلیل آنچین (On Chain) به شمار می آیند.

  • تدوین استراتژی

  یکی از مهم ترین کاربردهای وب سایت گلسنود، تدوین استراتژی برای معامله گران است؛ به این ترتیب مثلاً با بررسی شاخص آدرس های فعال متوجه می شوید بیت کوین هنگام بالارفتن تعداد آدرس های فعال یا کاهش آن ها چه رفتار قیمتی از خود نشان داده است. در آینده نیز زمانی که تعداد آدرس های فعال افزایش یا کاهش داشته باشند، شما می دانید احتمالاً بیت کوین چه رفتاری از خود نشان می دهد. به این ترتیب با بررسی شاخص های مختلف و مشاهده رفتار قیمتی بیت کوین در شرایط مختلف یک استراتژی معاملاتی برای خود تدوین می کنید.

  • گردآوری آمار برای مقالات و کنفرانس ها

  استفاده از وب سایت گلسنود (Glassnode) محدود به معامله گران نیست و حتی محققان و افرادی که قصد نوشتن مقاله یا اجرای کنفرانس را داشته باشند، می توانند به داده های این وب سایت که بسیار معتبر هستند اعتماد کنند. برای آوردن داده ها در مقالات نمی توان از هر منبعی استفاده کرد.

  آموزش گام به گام ثبت نام در سایت گلسنود

  اکنون که با این وب سایت بسیار کاربردی برای بازار ارزهای دیجیتال آشنا شدید، حتماً می خواهید در آن ثبت نام کنید. برای ثبت نام در سایت گلسنود Glassnode کافی است به آدرس آن مراجعه کنید. پس از کلیک روی لینک وب سایت با صفحه ای مانند تصویر زیر روبه رو می شوید. در این مرحله باید روی دکمه Sign up در بالا و سمت راست صفحه کلیک کنید. توجه داشته باشید در دفعات بعدی که قصد ورود به حساب کاربری تان را دارید، باید روی گزینه Log In کلیک کرده و سپس آدرس ایمیل و رمز عبور خودتان را وارد کنید.

  اما برای ثبت نام، پس از کلیک روی گزینه Sign Up صفحه ای پیش روی شما قرار می گیرد که باید اطلاعات خواسته شده را در کادرهای آن وارد کنید. اطلاعات خواسته شده در این مرحله به ترتیب نام، نام خانوادگی، آدرس ایمیل و یک رمز عبور است. سپس با کلیک روی کادر پایینی، موافقت خود را با قوانین سایت گلسنود اعلام و درنهایت نیز روی گزینه مشکی رنگ Sign Up کلیک کنید.

  ثبت نام شما در اینجا به پایان می رسد. تنها کافی است به ایمیل خود مراجعه کرده و روی گزینه Active Account به معنای فعال سازی حساب کاربری در ایمیلی که سایت گلسنود برای شما ارسال کرده است، کلیک کنید تا حساب کاربری شما فعال شود. پس از ثبت نام و فعال سازی، شما با صفحه ای مانند شکل پایین روبه رو خواهید شد و حالا می توانید از داده های فوق العاده ارزشمند وب سایت گلسنود استفاده کنید تا معاملات پرسودتری را داشته باشید.

   سرویس های رایگان و پولی

  در کنار نام شاخص ها در سایت گلسنود می توانید T1، T2 و یا T3 را ببینید که با توجه به نوع حساب کاربری خودتان می توانید به هرکدام دسترسی داشته باشید. اگر در کنار نام یک شاخص علامت T1 آورده شده باشد، به این معناست که این شاخص برای همه کاربران و به صورت رایگان در دسترس است.

  در این میان شاخص های دیگری نیز هستند که کاربران با پرداخت هزینه می توانند به آن ها دسترسی داشته باشند. این شاخص ها با اطلاعات دقیق تر و به روزتری که در اختیار کاربران قرار می دهند، می توانند نقاط بهتر و دقیق تری برای ورود و خروج از معاملات را به کاربران نشان دهند.

  انواع حساب کاربری در سایت گلسنود (Glassnode)

  • استاندارد (Standard)

  شاخص هایی که به صورت رایگان ارائه می شوند، بنیادی ترین اطلاعات را به کاربران می دهند. اگر شما یک کاربر در سطح استاندارد باشید، اطلاعات شاخص های T1 را با به روزرسانی 24 ساعت پیش دریافت می کنید، اما دسترسی به شاخص های T2 و T3 برای شما ممکن نیست و اگر به این داده ها نیاز داشته باشید، باید حساب کاربری خود را ارتقا دهید.

  • پیشرفته (Advanced)

  T2 (Tier 2) سرویس پیشرفته تری است که اطلاعاتی جزئی تر و به روزتر را ارائه می دهد که معمولاً معامله گران حرفه ای از این نوع حساب کاربری استفاده می کنند. همان طور که در شکل هم می بینید، اگر کاربری به اطلاعات به روزتری نیاز داشته باشد، باید با پرداخت هزینه ای، سطح حساب خود را از استاندارد به پیشرفته تغییر دهد. اگر شما یک کاربر سطح پیشرفته باشید، اطلاعات شاخص های T1 را با به روزرسانی هر ساعت و شاخص های T2 را با به روزرسانی هر 24 ساعت دریافت خواهید کرد.

  هزینه شارژ سطح Advanced 39 دلار به صورت ماهانه است و در صورتی که هزینه 12 ماه را یکجا بپردازید، هر ماه برای شما 29 دلار هزینه خواهد داشت؛ به عبارت دیگر 348 دلار در سال باید برای این سرویس هزینه کنید.

  • حرفه ای (Professional)

  سرویس های حرفه ای برای کاربران حرفه ای و حتی سازمان ها بسیار مفید هستند و اطلاعات دقیقی را با به روزرسانی هر 10 دقیقه ارائه می دهند. درواقع کاربران سطح حرفه ای اطلاعات تمام شاخص ها را با به روزرسانی هر 10 دقیقه دریافت می کنند. برای سطح حرفه ای شما امکان پرداخت به صورت ماهیانه را نخواهید داشت، بلکه باید سالیانه و 799 دلار به ازای هرماه پرداخت کنید؛ یعنی 9588 دلار برای یک سال.

  گزارش های تخصصی در بخش Insights

  در این بخش از سایت گلسنود که شبیه یک مجله آنلاین است، می توانید تحلیل های هفتگی را ببینید. بیشتر تحلیل های آنچین در سایت های ایرانی از این بخش از سایت گلسنود ترجمه شده و در اختیار کاربران فارسی زبان قرار می گیرند.

  معرفی شاخص های پرکاربرد سایت گلسنود

  وب سایت گلسنود Glassnode یک پایگاه داده است که تعداد بسیار زیادی از شاخص ها را می توانید در آن بررسی کنید. امکان بررسی همه شاخص ها در این مقاله وجود ندارد؛ با این حال سعی می کنیم شاخص های کاربردی سایت گلسنود را برای شما معرفی کنیم. همان طور که در شکل پایین مشاهده می کنید، فهرست معیارهای (Metrics) مختلف در این ستون قرار گرفته است که البته هر متریک شامل چندین شاخص است.

  برای مثال Addresses شامل شاخص هایی است که آدرس ها را از جوانب مختلف بررسی می کنند؛ مثلاً شاخص آدرس های فعال بیت کوین یا آدرس هایی که موجودی آن ها کمتر از یک واحد بیت کوین است و دیگر شاخص های مربوط به آدرس ها در این بخش قرار گرفته اند. همچنین اگر شما به دنبال شاخص خاصی روی یک رمزارز مشخص باشید، می توانید در دو کادر بالایی، ارز دیجیتال موردنظر و شاخصی که قصد بررسی آن را دارید، جست وجو کنید. در ادامه برخی از کاربردی ترین شاخص ها را بررسی می کنیم.

  • Addresses Active

  آدرس ها را می توان از ابعاد مختلف بررسی کرد. پس از ورود به سایت گلسنود در ستون سمت چپ روی Addresses کلیک کنید تا بتوانید شاخص های مختلف آن را مشاهده و یکی را انتخاب کنید. این امکان برای کاربران فراهم شده است تا شاخص موردنظر خود را در یک بازه زمانی خاص بررسی کنند. این بازه به طور پیش فرض از ابتدای سال 2009 تا تاریخ روز قبل از بررسی شاخص است؛ با این حال اگر فردی به اطلاعات و داده های جدیدتر، یعنی داده های مربوط به 24 ساعت قبل هم نیاز داشته باشد، باید حساب کاربری خود را ارتقا دهد.

  پس از کلیک روی معیار Addresses تعداد زیادی از شاخص های مربوط به آدرس را می بینید که هرکدام از این شاخص ها رتبه بندی شده اند. همان طور که پیش از این نیز بیان کردیم، اگر یک شاخص از نوع T1 باشد، به این معناست که همه کاربران می توانند به صورت رایگان از داده های آن استفاده کنند. Active Addresses یکی از همین شاخص هاست و این شاخص به آدرس هایی اشاره دارد که بیت کوین داشته و فعال هستند و به عبارت دیگر تراکنش هایی را انجام می دهند.

  شکل، خط سیاه رنگ نمودار قیمتی را نشان می دهد که در سایت های تحلیلی مانند تریدینگ ویو (Trading View) نیز به آن دسترسی داریم، اما نمودار نارنجی رنگ تعداد آدرس های فعال را نشان می دهد. همان طور که می بینید در آن نواحی که قیمت رشد داشته است، تعداد آدرس های فعال نیز با افزایش روبه رو بوده است. بالارفتن تعداد آدرس های فعال در شبکه، اقبال عمومی به بیت کوین، افزایش تقاضا برای این ارز و همچنین افزایش نقدینگی در شبکه را نشان می دهد که می تواند به افزایش قیمت نیز منجر شود.

  سیگنال: معمولاً زمانی که تعداد آدرس های فعال افزایش داشته باشند، قیمت بیت کوین (دیگر ارزها) افزایش خواهد یافت.

  شاخص های دیگری همچون آدرس های فرستنده (Sending Addresses) یا آدرس های گیرنده (Receiving Addresses) که به ترتیب به تعداد کیف پول هایی اشاره دارد که بیت کوین ارسال می کنند و تعداد کیف پول هایی که بیت کوین دریافت می کنند نیز در این بخش به صورت رایگان وجود دارند که می توانید از آن ها استفاده کنید، اما برای بررسی شاخص های بیشتر مانند شاخصی که تعداد آدرس های با موجودی بیشتر از 100 واحد بیت کوین را نشان می دهد، باید با پرداخت مبلغی، نوع حساب کاربری خود را تغییر دهید تا به شاخص های T2 و T3 هم دسترسی داشته باشید.

  • Exchanes Balance

  در بخشی که به صرافی ها مربوط است نیز می توانید اطلاعاتی مانند ورود و خروج بیت کوین یا هر ارز دیگری را به صرافی ها بررسی کنید. با ورود بیت کوین به صرافی ها احتمال نزول قیمت وجود خواهد داشت؛ چراکه معمولاً کسانی که اقدام به انتقال بیت کوین یا هر دارایی دیگر خود به صرافی می کنند، معمولاً قصد فروش آن را دارند. شرایط این چنینی را در زمان انتشار سویه جدید کرونا یعنی امیکرون (Omicron) شاهد بودیم.

  با انتشار این ویروس فعالان بازار خبر را یک سیگنال منفی تلقی کرده و اقدام به انتقال بیت کوین های خود به صرافی کردند و سپس بیت کوین های خود را فروختند. به زبان ساده می توان گفت روند ورود بیت کوین به صرافی در تضاد با روند قیمتی آن است. همان طور که در شکل زیر هم مشاهده می کنید، با افزایش تعداد بیت کوین هایی که وارد صرافی می شوند (نمودار نارنجی رنگ) نمودار قیمتی کاهش می یابد. برعکس یعنی زمانی که تعداد بیت کوین هایی که وارد صرافی می شوند روندی کاهشی به خود بگیرد، قیمت بیت کوین افزایش خواهد یافت.

  سیگنال: افزایش موجودی صرافی ها به کاهش قیمت منجر خواهد شد و برعکس.

  در بخش Exchanges بیش از 50 شاخص وجود دارد که صرافی ها را از جوانب مختلف بررسی کرده است. البته شاخص های این بخش از نوع T2 و T3 هستند؛ به این معنا که برای استفاده از آن ها باید حساب کاربری خود را از حالت استاندارد به پیشرفته یا حرفه ای ارتقا دهید. نمودار نارنجی رنگ مربوط به شاخص و نمودار سیاه رنگ نیز به قیمت ارز مربوط است که شما می توانید با بررسی دقیق و یافتن یک رفتار در مواقع مشابه، یک استراتژی معاملاتی برای خود طراحی کرده یا آینده ارز را پیش بینی کنید.

   

  توجه داشته باشید که بررسی شاخص های مختلف تنها برای بیت کوین انجام نمی شود و شما می توانید با توجه به شاخص و ارزهایی دیجیتالی که شاخص موردنظر برای آ ن ها طراحی شده است، ارز دیجیتال موردنظر خود را از میان ارزهای موجود انتخاب کنید؛ برای مثال شاخص Exchange Balance که پیش از این بررسی کردیم، برای ارزهای دیجیتال مختلفی از جمله بیت کوین، اتریوم، تتر، USDC، SUSHI و… طراحی شده است و شما می توانید هرکدام از ارزهای موجود را انتخاب کنید، اما در مقابل برخی از شاخص ها تنها برای بیت کوین طراحی شده اند.

  برای پیداکردن فهرست ارزهای دیجیتالی که می توان در هر شاخص بررسی کرد، کافی است با رفتن به صفحه شاخص موردنظر و سپس اسکرول به پایین، فهرست ارزهای دیجیتال مناسب بررسی در شاخص را در بخش Assets بررسی کنید. البته بد نیست بدانید فهرستی از شاخص ها و ارزهای دیجیتال قابل تحلیل روی آن ها در بخش کاتالوگ (Catalog) قرار گرفته است که در آینده به بررسی این بخش از سایت گلسنود خواهیم پرداخت.

  با این حال از آنجا که عمر بیت کوین بیشتر از دیگر ارزهاست و حجم معاملات نسبتاً بالایی دارد، می توان تحلیل بهتری روی آن انجام داد. این نکته را هم فراموش نکنید که تحلیل برخی ارزهای دیجیتال به دلیل محدودبودن داده های موجود از آن ارز، ممکن نیست که البته این موضوع درباره تحلیل تکنیکال که به گذشته رفتار قیمتی مربوط است نیز صدق می کند.

  در بخشی که در شکل مشخص کردیم، امکان انتخاب ارز دیجیتال موردنظر از کادر اول و جست وجوی شاخص موردنظر از کادر دوم فراهم است؛ با این حال شاخص ها به طور پیش فرض، بیت کوین را نشان می دهند.

  • جریان نهفته موجودیت تعدیل شده (Entity-Adjusted Dormancy Flow)

  از این شاخص برای یافتن نقاطی استفاده می شود که احتمال می رود ارز قصد صعود قیمتی را داشته باشد. شاخص Entity-Adjusted Dormancy Flow به نسبت ارزش بازار در حال حاضر و ارزش نهفته سالانه بازار برحسب دلار اشاره دارد. Dormancy در این شاخص به تعداد روزهایی اشاره دارد که بیت کوین ها خرج نشده باقی مانده اند. همان طور که در شکل نیز دیده می شود، زمانی که نمودار نارنجی رنگ که همین شاخص را نشان می دهد به محدوده خاکستری رنگ برخورد کند، می توان انتظار یک افزایش قیمت را از بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال داشت، نمودار مشکی رنگ هم براساس نمودارهای دیگر سایت گلسنود، به نمودار قیمتی ارز اشاره دارد. البته همان طور که مشاهده می کنید، این شاخص از نوع T2 است؛ درنتیجه برای داشتن آخرین به روزرسانی آن، باید حتماً نوع حساب کاربری خود را ارتقا دهید.

  سیگنال: زمانی که نمودار به محدوده خاکستری رنگ برسد، می توان آن را به عنوان یک سیگنال صعودی در نظر گرفت.

  • Hash Ribbon

  این شاخص که تا به امروز تنها می توان از آن برای تحلیل بیت کوین استفاده کرد، می تواند سیگنال های قوی را برای انجام معاملات به ما بدهد. دو میانگین متحرک (مووینگ اوریج) 30 MA و 60 MA البته براساس هش ریت و نه قیمت بیت کوین، قرار است در پیداکردن نقاط مناسب برای ورود به معاملات به ما کمک کنند. در برخی از بازه های زمانی، مثلاً بعد از رویداد هاوینگ که هر چهار سال رخ می دهد و پاداش ماینرها نصف می شود، شرایط کاپیتولاسیون ماینرها که طبق آن برخی از ماینرها اقدام به فروش بیت کوین های خود برای تهیه دستگاه های ماینر قوی تر می کنند، اتفاق می افتد.

  هش ریت و قیمت بیت کوین با هم هم بستگی دارند، زمانی که ماینرها اقدام به فروش بیت کوین های خود کنند، قیمت و هش ریت بیت کوین هر دو کاهش خواهند داشت، اما این کاهش همیشگی نیست و با اتمام فروش بیت کوین های برخی از ماینرهای ضعیف تر برای به روزرسانی دستگاه های خود، شاهد کاهش فشار فروش در بازار خواهیم بود. درواقع این شاخص زمان اتمام فشار فروش ناشی از عرضه ماینرها و به زبان ساده کف قیمت بیت کوین را به ما نشان می دهد.

  اما ببینیم برای کسب سود و گرفتن سیگنال چطور می توانیم از این شاخص استفاده کنیم. البته پیش از هر چیز باید بدانید این شاخص از نوع T2 است؛ به این معنا که شما اگر به اطلاعات به روز این شاخص دسترسی خواهید داشت که حساب کاربری خود را ارتقا دهید- همان طور که در شکل زیر هم دیده می شود- از ناحیه خط چین به بعد این شاخص اطلاعاتی به ما نمی دهد و تنها نمودار قیمتی در آن بخش فعال است.

  درواقع زمانی که میانگین های متحرک 30 و 60 وارد نواحی قرمزرنگ می شوند، به این معناست که بیت کوین در حال کف سازی است و برای یک روند صعودی آماده می شود. خروج از نواحی قرمزرنگ یکی از شرایط لازم برای صعود است که البته این فاکتور به تنهایی کافی نیست و زمانی که MA 30 یا همان نمودار سبزرنگ، MA 60 یعنی نمودار آبی رنگ را رو به بالا قطع یا به اصطلاح کراس کند، می توانیم انتظار یک صعود قیمتی را از بیت کوین داشته باشیم.

  توجه داشته باشید در بسیاری از مواقع استفاده از چنین شاخص هایی برای آنکه سیگنال قوی به سرمایه گذار داده شود، با کمی تأخیر اتفاق می افتد که سبب جاماندن سرمایه گذاران از بخشی از سود احتمالی می شود. راه حل می تواند این باشد که وقتی قیمت و میانگین های متحرک به نواحی قرمزرنگ برسند، در صورتی که از دیگر تحلیل های خود سیگنال ورود دریافت کردید، می توانید به صورت پله ای خرید خود را انجام دهید.

  از آنجا که استفاده از این شاخص نباید تنها ملاک برای ورود به معاملات باشد، انتظار می رود سرمایه گذاران به کمک انواع تحلیل های موجود، نقاط ورود مناسب به معاملات را پیدا کرده و با بررسی و کنار هم قراردادن تحلیل های خود بتوانند پیش بینی هایی با کمترین میزان خطا ارائه دهند.

  • Puell Multiple

  Puell Multiple یکی دیگر از شاخص های بسیار کاربردی است که میزان سود را در مقایسه با 365 روز یا همان یک سال گذشته نشان می دهد. زمانی که سرمایه گذاران سود خوبی را در مقایسه با یک سال گذشته کسب می کنند، احتمالاً به فروش کوین های خود می اندیشند که همین عامل می تواند سبب ریزش قیمت بیت کوین شود. این شاخص تا امروز تنها برای بیت کوین (BTC) و لایت کوین (LTC) ارائه شده است.

  همچنین اگر شاخص های مختلف سایت گلسنود را بررسی کرده باشید، حتماً متوجه آیکون یوتیوب در کنار عبارت Metric Tutorial شده اید. درواقع با کلیک کردن روی این گزینه شما می توانید ویدئوی آموزشی این شاخص را که توسط سایت گلسنود آماده شده است، تماشا کنید و نحوه سیگنال گرفتن از آن را آموزش ببینید.

  اما این شاخص را می توانید در دسته شاخص های مربوط به ماینر (Miner) پیدا کنید، همچنین باید بدانید شاخص Puell Multiple از نوع T2 است و برای دریافت به روزترین اطلاعات از آن باید حساب کاربری خود را با پرداخت هزینه ارتقا دهید. اگر هنگام بررسی این شاخص قصد داشتید تنها بر یک بازه زمانی خاص، مثلاً از ماه فوریه سال 2020 تا انتهای سال را تمرکز داشته باشید، می توانید به راحتی با درگ کردن دو اهرم چپ و راست در پایین شاخص این کار را به راحتی انجام دهید. این اهرم ها برای تمام شاخص های سایت گلسنود وجود دارند.

  اکنون که با این شاخص آشنا شدید، بهتر است ببینیم چطور می توان از اطلاعات آن در معاملات خود استفاده کرد و سود برد. همان طور که در شکل نیز مشخص است، دو نوار قرمز و سبزرنگ در بالا و پایین شاخص به چشم می خورد. زمانی که شاخص Puell Multiple به نوار قرمزرنگ بالایی برسد، یک سیگنال فروش صادر می شود و معمولاً پس از رسیدن شاخص به این ناحیه شاهد بالارفتن میزان عرضه و درنتیجه کاهش قیمت هستیم.

  برعکس این شرایط وقتی پیش می آید که شاخص نارنجی رنگ Puell Multiple به ناحیه سبزرنگ پایین می رسد. رسیدن به این ناحیه نیز می تواند به عنوان سیگنالی برای آغاز یک روند صعودی تلقی شود؛ درنتیجه می توان گفت با رسیدن شاخص Puell Multiple به نوار سبزرنگ پایین، می توان انتظار داشت تقاضا و در پی آن قیمت ارز بالا برود.

  سیگنال: رسیدن شاخص به ناحیه قرمزرنگ سیگنال فروش و رسیدن شاخص به ناحیه سبزرنگ سیگنالی برای خرید است.

  • RHODL Ratio

  شاخص RHODL Ratio یا Realized HODL Ratio درواقع نسبت تعداد بیت کوین هایی که برای یک هفته نگه داری شده اند به بیت کوین هایی را نشان می دهد که در بازه 1 تا 2 ساله نگه داری شده اند. همچنین این شاخص به ارزش تمام شده بیت کوین هایی که هولد (هودل) شده اند نیز اشاره دارد. برای محاسبه این شاخص، طول موج های ایجادشده در یک هفته را به طول موج های ایجادشده در 1 تا 2 سال تقسیم کرده و عدد به دست آمده در تعداد روزهایی که اطلاعات شاخص ثبت شده است، ضرب می شود. درواقع طول موج ها براساس بیت کوین های خرج نشده در کیف پول ها اندازه گیری می شوند.

  می توان از این شاخص این گونه برداشت کرد که وقتی شاخص RHODL Ratio به ناحیه قرمزرنگ می رسد، سیگنال افت قیمت صادر می شود؛ یعنی برخی سرمایه گذاران در چنین مواقعی اقدام به فروش دارایی خود می کنند؛ به عبارت دیگر افرادی که به سود رسیده اند، ممکن است بیت کوین های خود را بفروشند. برعکس این حالت نیز ممکن است رخ دهد؛ یعنی زمانی که شاخص به نوار سبزرنگ پایین می رسد، می توان آن نواحی را کف قیمت دانست؛ یعنی جایی که برخی اقدام به خرید بیت کوین می کنند و می توان انتظار یک رشد قیمت را داشت.

  سیگنال: رسیدن شاخص RHODL Ratio به ناحیه قرمزرنگ سیگنال فروش و رسیدن آن به نوار سبزرنگ سیگنال خرید تلقی می شود.

  MVRV Z-Score

  این شاخص ارزش واقعی بیت کوین را با ارزش روز آن مقایسه می کند. در این نمودار نیز دو نوار به رنگ های سبز و قرمز داریم. وقتی شاخص به نوار بالایی که قرمزرنگ است برسد، به این معناست که بیت کوین در حال معامله شدن در بالای قیمت واقعی خود است؛ درنتیجه زمان خوبی برای خرید نیست.

  در مقابل زمانی که شاخص MVRV Z-Score به نوار سبزرنگ در پایین صفحه برسد، می توان چنین برداشت کرد که ارزش واقعی بیت کوین بیش از این است و این ارز در حال معامله شدن در قیمتی زیر ارزش واقعی خود است. در چنین شرایطی احتمال افزایش قیمت ارز وجود دارد؛ بنابراین وقتی شاخص به این ناحیه برسد، خرید بیت کوین منطقی است. این شاخص را می توان برای تحلیل بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و لایت کوین (LTC) استفاده کرد.

  سیگنال: زمانی که شاخص به نوار قرمزرنگ برسد، سیگنال فروش و زمانی که شاخص به نوار سبزرنگ برسد، سیگنال خرید بیت کوین از این شاخص صادر می شود.

  بخش های مختلف سایت گلسنود (Glassnode)

  • Dashboard

  در بخش داشبورد (Dashboard) شما می توانید به مهم ترین شاخص ها دسترسی داشته باشید؛ البته امکان شخصی سازی داشبورد با توجه به نیاز شما نیز وجود دارد. برای این کار پس از ورود به حساب کاربری در صفحه اصلی روی گزینه Dashboard و سپس روی + Create Dashboard کلیک کنید.

  با کلیک روی گزینه Dashboard شاخص های مهم مربوط به بیت کوین که به صورت پیش فرض انتخاب شده اند، مشاهده می شوند که می توانید با انتخاب + Create Dashboard داشبورد شخصی خودتان را بسازید. پس از ایجاد داشبورد دسترسی به شاخص های موردنظر برای شما بسیار ساده خواهد بود و در مواقع موردنیاز کافی است به بخش داشبورد مراجعه کنید و نیازی به جست وجوی آن ها نیست.

  در این مرحله و پس از کلیک روی Create Dashboard باید یک نام برای داشبورد خود انتخاب کرده و سپس روی گزینه Create کلیک کنید. باید بدانید شما محدودیت ندارید و می توانید بیش از یک داشبورد برای خود ایجاد کرده و شاخص های موردنظر خود را به آن اضافه کنید.

  پس از ایجاد یک داشبورد حالا باید شاخص های مدنظرتان را به آن اضافه کنید. این کار با کلیک روی گزینه Add Metric انجام می شود. پس از کلیک روی این گزینه صفحه ای پیش روی شما قرار می گیرد که به شما امکان انتخاب ارز دیجیتال و شاخص موردنظر را می دهد.

  • Workbench

  در این بخش می توانید شاخص های مختلف را با هم مقایسه، ترکیب یا ایجاد کنید. با استفاده از اطلاعاتی که می توانید از خدمات ارائه شده در این بخش جمع آوری کنید، تحلیل و پیش بینی شما با دقت بالاتری محقق خواهد شد. فراموش نکنید تحلیل آنچین و تمام اطلاعاتی را که می توان از آن به دست آورد، نمی توان به تنهایی استفاده کرد و درواقع تحلیل آنچین در کنار دیگر تحلیل ها می تواند یک پیش بینی نزدیک تر به واقعیت را برای شما داشته باشد.

  • Trading View

  اگر در حین استفاده از اطلاعات سایت گلسنود به تحلیل تکنیکال هم نیاز داشتید، می توانید با کلیک روی گزینه Trading View در نوار بالایی به این پلتفرم تحلیلی بسیار قوی دسترسی داشته و تحلیل خود را انجام دهید.

  • Alerts

  زمانی که شما به عنوان معامله گر قصد تحلیل داشته باشید، به دنبال نقاط ورود و خروج مناسب هستید تا بتوانید بیشترین سود را کسب کنید. اگر نیاز داشتید ارز موردنظر شما به نقطه خاصی برسد، می توانید با ایجاد یک Alert و افزودن جزئیاتی مانند ارز دیجیتال موردنظر، شرط هشداردادن و نام برای هشدار، از بررسی مدام نمودارها خلاص شوید؛ به این ترتیب زمانی که ارز دیجیتال مربوط به هدف موردنظر و درواقع تحقق شرط واردشده رسید، به شما هشدار داده می شود. همچنین می توانید تنظیم کنید این هشدار را هر یک ساعت دریافت کنید یا در بازه های زمانی موردنظر دیگر.

  برای ایجاد یک هشدار باید از نوار بالای صفحه روی Alerts کلیک کنید و سپس با کلیک روی Create Alerts و انتخاب ارز دیجیتال و متریک موردنظرتان، شرایط هشدار را در صفحه ای مانند شکل زیر وارد کرده و درنهایت روی گزینه Create کلیک کنید.

  • Compare

  یکی از کاربردی ترین بخش ها در سایت گلسنود (Glassnode) بخش مقایسه (Compare) است؛ به این ترتیب کاربران می توانند رابطه شاخص های مختلف یک ارز یا شاخص های مشترک دو ارز متفاوت را با هم مقایسه کنند و به این ترتیب رابطه بین آن ها را کشف کنند تا بتوانند رفتار مشخص بین آن ها را تشخیص دهند و در آینده برای کسب سود از آن استفاده کنند؛ برای مثال می توان تعداد آدرس های فعال بیت کوین و اتریوم را با هم مقایسه کرد و فهمید این دو ارز از لحاظ آدرس های فعال چه رابطه ای با هم دارند. برای این کار کافی است وقتی در بخش Chart قرار دارید، روی گزینه Compare کلیک کنید.

  در این مرحله باید روی گزینه ADD کلیک کنید تا بتوانید ارز و شاخص موردنظر خود را برای مقایسه اضافه کنید. اگر با مفهوم کرولیشن (Correlation) یا ضریب هم بستگی آشنا باشید، درک این بخش برای شما بسیار ساده خواهد بود و حتماً متوجه می شوید که تا چه اندازه می توان تنها از همین بخش سایت گلسنود به اطلاعات جامع دست یافت.

  با انتخاب Metrics، امکان اضافه کردن ارز دیجیتال و شاخص موردنظر برای شما فراهم می شود؛ برای مثال می توانید ارز دیجیتال را خود بیت کوین نگه دارید یا آن را به اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال تغییر دهید. این شرایط برای متریک هم برقرار است؛ یعنی شما می توانید متریک موردنظر خودتان را انتخاب کنید که می تواند آدرس های فعال، آدرس های با بالانس بالای 1000 واحد بیت کوین یا هر شاخص دیگری باشد. درنهایت با کلیک روی گزینه Add هر دو شاخص در یک شکل به نمایش درمی آیند که این موضوع می تواند مقایسه دو شاخص را برای شما بسیار ساده کند.

  همان طور که در شکل زیر می بینید، می توانیم هر دو شاخص را در یک چارت مشاهده کنیم و تطابق دهیم یا اختلاف آن ها را بررسی کرده و رابطه ای میان آن ها پیدا کنیم. در این تصویر آدرس های فعال بیت کوین (به رنگ سبز) و آدرس های فعال اتریوم (به رنگ صورتی) را می بینیم. امکان اضافه کردن شاخص بیشتر نیز وجود دارد. همان طور که در نمودار نیز مشخص شده، اتریوم از جولای سال 2015 به بازار ورود کرده است.

  • Forum

  در بخش فروم (Forum) کاربران و تحلیلگران می توانند نظرات خود را درباره این حوزه با هم به اشتراک بگذارند، اما این بخش تنها برای کاربران پیشرفته (Advanced) و حرفه ای (Pofessional) استفاده می شود و کاربران سطح استاندارد (Standard) که از خدمات رایگان سایت گلسنود استفاده می کنند، نمی توانند از این بخش بهره مند شوند.

  • Pricing

  بخش Pricing نیز مربوط به هزینه خدمات مختلف سایت گلسنود (Glassnode) است. افرادی که قصد ارتقای سطح کاربری خود را دارند، یا وب سایت هایی که قصد استفاده از API سایت گلسنود را دارند، می توانند هزینه سرویس های مختلف را از این بخش مشاهده کنند.

  • API در گلسنود

  API به تعامل بین سایت ها و سرویس های مختلف اشاره دارد؛ برای مثال فرض کنید شما یک وب سایت اقتصادی دارید و می خواهید قیمت سکه طلا را به صورت زنده در وب سایت خود ارائه دهید. به روزرسانی این اطلاعات در هر لحظه اصلاً کار منطقی نیست؛ در این صورت شما با دریافت API از یک وب سایت مرجع که قیمت سکه را به صورت زنده ارائه می دهد، می توانید به هدف خود برسید. وب سایت گلسنود یک پایگاه داده بسیار گسترده است که می تواند در بسیاری از پلتفرم ها و سایت های مختلفی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت دارند، استفاده شود.

  • Catalog

  برای دیدن فهرست تمام شاخص ها و ویژگی هرکدام از آن ها نیز بخشی در سایت گلسنود در نظر گرفته شده است و کاربران می توانند برای پیداکردن انواع شاخص و دانستن نوع آن ها (T1, T2, T3) به این قسمت سایت گلسنود مراجعه کنند. برای استفاده از این بخش باید در صفحه اصلی سایت گلسنود به پایین صفحه اسکرول کرده و بخش Catalog را از میان دیگر بخش های موجود انتخاب کنید.

  پس از کلیک روی Catalog در صفحه اصلی به بخش کاتالوگ (Catalog) هدایت می شوید. در این بخش با اطلاعاتی که در شکل زیر می بینید، روبه رو خواهید شد. در ستون اول نام شاخص به همراه نوع آن (T1,T2, T3) مشاهده می شود. در ستون وسط نیز ارزهای دیجیتالی مشخص شده اند که می توان به وسیله این شاخص تحلیل کرد و درنهایت در ستون سوم بازه های زمانی (تایم فریم) موجود برای تحلیل این شاخص تعیین شده اند.

  برای مثال در شکل زیر شاخص Block Size برای تحلیل بیت کوین، اتریوم و لایت کوین قابل استفاده است و می توان در تحلیل این شاخص تایم فریم های ماهانه، هفتگی، روزانه، ساعتی و 10 دقیقه ای را بر شاخص اعمال کرد.

  سخن پایانی

  بازار ارزها بسیار جدید و کمی متفاوت از دیگر بازارهای مالی است. این موضوع سبب شده است در تحلیل ارزهای دیجیتال در کنار تحلیل تکنیکال، بنیادی و سنتیمنت به اطلاعات دیگری نیز نیاز داشته باشیم. از آنجا که داده ها در بازار ارزهای دیجیتال روی بلاک چین منتقل می شوند، می توان از این اطلاعات که بسیار مفصل هم هستند، در تحلیل و حتی ایجاد یک استراتژی استفاده کرد.

  تحلیل اطلاعات برگرفته شده از بلاک چین دراصطلاح آنچین (On-chain) نامیده می شود که تنها در بازار کریپتوکارنسی کاربرد دارد. چند سایت با جمع آوری این اطلاعات و داده های ارزشمند، خدمات بسیار ویژه ای را به کاربران و فعالان بازار ارزها ارائه داده اند. یکی از بهترین منابع برای انجام تحلیل آنچین، سایت گلسنود است که سعی کردیم در این مقاله به صورت بسیار ساده به شما آموزش دهیم و برخی شاخص های کاربردی آن را معرفی کنیم.

  پرسش های متداول

  تحلیل آنچین به آنالیز داده هایی که از طریق بلاک چین در دسترس هستند، اشاره دارد.

  انجام تحلیل آنچین، تدوین استراتژی و استفاده از داده ها در مقالات.

  خیر، کاربران در سایت گلسنود به سه گروه استاندارد، پیشرفته و حرفه ای تقسیم می شوند.

  شاخص های T1 برای همه به صورت رایگان در دسترس است، اما برای بررسی شاخص های T2 و T3 باید حساب کاربری خود را ارتقا دهید.

  خیر، ارزهای دیجیتال دیگری مانند اتریوم، لایت کوین و… هستند که می توان آن ها را در این سایت بررسی کرد.

  شاخص هش ریبون (Hash Ribbon) درواقع کاهش فشار فروش بیت کوین ها توسط ماینرها و به زبان ساده کف قیمت را به فعالان بازار نشان می دهد.

  زمانی که شاخص به نوار قرمزرنگ برسد، سیگنال فروش و زمانی که شاخص به نوار سبزرنگ برسد، سیگنال خرید بیت کوین صادر می شود.

  Exchange Balance یک شاخص کاربردی است که با توجه به روند ورود و خروج بیت کوین به صرافی ها اطلاعاتی را به کاربران می دهد.