در زمان های گذشته در اروپا افراد روی نیمکت هایی در میدان اصلی شهر می نشستند و به مبادله پول های خود با سایر افراد اقدام می کردند. از آنجا که بانک در ایتالیایی به معنای نیمکت است، با گذشت زمان مراکزی که وظیفه مبادله پول، اوراق بهادار و… را داشتند، بانک نامیده شدند. با گذشت زمان و به وجود آمدن واژه بورس و همچنین تغییر و تحول در نظام بانکداری همه چیز شکل تازه ای به خود گرفت و کارگزاری ها و صرافی ها نیز به وجود آمدند. امروزه تعداد این کارگزاری ها به قدری افزایش یافته است که دیگر نمی توان به سادگی به انتخاب یک کارگزاری برای شروع و انجام معاملات اقدام کرد.

فهرست []

  کارگزاری صبا تأمین یکی از کارگزاری های فعال در حوزه بورس و فرابورس است که در این مقاله قصد داریم شما را با این کارگزاری، نحوه ثبت نام، احراز هویت و انجام معاملات در آن آشنا کنیم تا بتوانید تصمیم گیری کنید که آیا این صرافی برای انجام معاملات مناسب است یا خیر؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

  تاریخچه فعالیت کارگزاری صبا

  کارگزاری صبا تأمین (سهامی خاص) در تاریخ 10 فروردین 1374 با نام اولیه شرکت کارگزاری کیمیا با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در اداره ثبت شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسید. این کارگزاری در سال 1383 با هدف ورود به صنعت سرمایه گذاری کشور به سهامی عام تغییر یافت و 10 سال بعد، در سال 1393 توسط سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان یک نهاد مالی پذیرفته شد.

  در حال حاضر نیز این شرکت جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه گذاری صبا تأمین و واحد تجاری نهایی گروه شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی محسوب می شود.

  موضوع فعالیت و خدمات کارگزاری صبا تأمین

  این شرکت انواع خدمات کارگزاری، معامله گری، بازارگردانی و خدمات مالی و مشاوره ای را ارائه می دهد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

  1. معامله اوراق بهادار اعم از سهام، اوراق مشارکت، حق تقدم خرید سهام، اختیار معامله و قراردادهای آتی برای دیگران و…
  2. معاملات کالاهای پذیرفته شده
  3. بازساری و بازگردانی اوراق بهادار و کالاهای پذیرفته شده
  4. مدیریت صندوق های سرمایه گذاری
  5. نمایندگی ناشر برای ثبت اوراق بهادار و دریافت مجوز عرضه
  6. سبدگردانی اوراق بهادار
  7. بازاریابی برای فروش اوراق بهادار
  8. ارائه مشاوره و انجام کلیه امور اجرایی برای پذیرش اوراق بهادار یا کالا در هریک از بورس ها و بازارهای خارج بورس به نمایندگی از عرضه کننده کالاها یا ناشر
  9. مشاوره درباره قیمت گذاری اوراق بهادار
  10. ارائه مشاوره در زمینه روش فروش و عرضه اوراق بهادار
  11. مشاوره در زمینه طراحی، خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار
  12. مشاوره در زمینه سرمایه گذاری و مدیریت ریسک
  13. مشاوره در زمینه ادغام، تملک، تغییر و تجدید ساختار سازمانی و مالی شرکت ها
  14. مشاوره در زمینه طراحی و تشکیل نهادهای مالی

  آموزش ثبت نام در کارگزاری صبا تأمین

  برای ثبت نام در این کارگزاری ابتدا از طریق لینک https://sababroker.ir وارد سایت مربوط شوید. سپس مانند تصویر زیر روی گزینه ثبت نام غیرحضوری کلیک کنید.

  حال از قسمت ثبت نام فیلدهای مربوط به کد ملی، شماره موبایل، رمز عبور کد امنیتی را وارد کرده و در پایان روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

  توجه کنید که رمز عبور شما باید ویژگی های مشخص شده در تصویر زیر را داشته باشد.

  در این قسمت کد ارسالی به شماره موبایل واردشده در قسمت ثبت نام را در بخش کد تأیید وارد کنید و سپس تأیید را بزنید.

  در این بخش اگر قبلاً در سامانه سجام ثبت نام کرده باشید، وارد مرحله بعد می شوید، اما درصورت ثبت نام نکردن پیام نمایش داده شده در تصویر زیر به شما نشان داده می شود. شما می توانید با کلیک روی گزینه «با اطلاع از وضعیت سجامی خود مایل به ادامه ثبت نام هستم» ثبت نام خود را تکمیل و سپس در سجام ثبت نام کنید (درصورت ثبت نام نکردن در سجام قادر به انجام معاملات نخواهید بود).

  اگر کد معرف دارید، می توانید در قسمت بعد با فعال کردن تیک معرف، کد معرف خود را وارد کنید؛ در غیر این صورت روی «ثبت» کلیک کنید و وارد مرحله بعد شوید.

  پس از ثبت نام شما باید 5 مرحله نمایش داده شده در تصویر را طی کنید. پس از تکمیل مراحل زیر شما می توانید وارد حساب کاربری خود در کارگزاری شوید و شروع به انجام معاملات کنید.

  آموزش احراز هویت در کارگزاری صبا

  احراز هویت غیرحضوری در این صرافی به دو روش «احراز هویت از طریق سایت» و «احراز هویت از طریق اپلیکیشن» انجام می شود. برای احراز هویت از طریق سایت ابتدا روی «احراز هویت غیرحضوری» کلیک کنید.

  سپس در صفحه نمایش داده شده، تلفن همراه و کد امنیتی را وارد کرده و روی «تأیید» کلیک کنید.

  در این بخش نیز کد ملی، کد پیگیری 10 رقمی سجام و کد امنیتی را وارد کرده و روی ارسال کلیک کنید.

  برای احراز هویت از طریق اپلیکیشن نیز می توانید از بخش نرم افزارهای کاربردی (تصویر زیر) اپ احراز هویت را دانلود کنید و مراحل بالا را از طریق اپلیکیشن انجام دهید.

  انجام معاملات در کارگزاری صبا

  انجام معاملات اعم از واریز، برداشت و خرید و فروش را می توانید از طریق سایت یا اپلیکیشن رایان همراه انجام دهید. برای انجام معامله از طریق سایت روی «سامانه اکسیر» کلیک کنید.

  در این صفحه نام کاربری و رمز عبوری را که کارگزاری برای شما ارسال کرده است، وارد کرده و روی «ورود به سامانه» کلیک کنید (اگر در سجام ثبت نام نکرده اید، مطابق تصویر زیر روی ثبت نام در سجام کلیک کنید و پس از ثبت نام به صفحه مربوطه برگردید و وارد حساب کاربری خودتان در کارگزاری شوید).

  اگر می خواهید معاملات را از طریق اپلیکیشن انجام دهید، می توانید از بخش نرم افزارهای کاربردی مطابق با نوع سیستم عامل تلفن همراه خود، اقدام به دانلود اپ رایان همراه کنید و مراحل گفته شده را از طریق آن انجام دهید.

  برای شروع معامله ابتدا لازم است حساب خود را شارژ کنید. برای این منظور می توانید مطابق تصویر زیر با انتخاب گزینه پرداخت شتابی، مبلغ موردنظر برای شارژ حساب خود را انتخاب کرده و از طریق درگاه پرداختی اقدام به پرداخت و شارژ حساب خود کنید. پس از شارژشدن حساب، مبلغ شارژشده در بخش «مانده قابل معامله» (تصویر زیر) به شما نشان داده می شود.

  برای خرید سهام پس از انتخاب شرکتی که قصد خرید سهام آن را دارید، روی آیکون سبزرنگ که نشان دهنده خرید است کلیک کنید تا صفحه ای مانند صفحه زیر باز شود. با بازشدن این صفحه می توانید پس از انتخاب قیمت خرید خود با توجه به سقف حداقلی و حداکثری بازار و تعداد سهم هایی که قصد خرید آن ها را دارید، روی گزینه خرید کلیک کرده و خرید خود را تکمیل کنید.

  برای فروش سهم پس از انتخاب شرکت موردنظر خود، روی آیکون سبد خرید قرمزرنگ که مختص فروش است کلیک کنید تا صفحه زیر برای شما نشان داده شود. حال می توانید با مشخص کردن قیمت و تعداد سهمی که قصد فروش دارید، روی گزینه فروش کلیک کنید. پس از فروش سهم، مبلغ به «مانده قابل معامله» شما اضافه می شود.

  برداشت وجه

  برای برداشت وجه می توانید به راحتی هم از طریق سایت و هم از طریق اپلیکیشن با کلیک روی گزینه «تقاضای وجه» و مشخص کردن مبلغ موردنیاز برای برداشت، اقدام به برداشت وجه کنید. وجه تقاضا داده شده به شماره حسابی که هنگام احراز هویت وارد کرده اید، واریز می شود.

  چشم انداز صبا تأمین

  کارگزاری صبا تأمین، فعال در حوزه بازار سرمایه با ارائه خدماتی مانند انجام معاملات، مشاور عرضه و پذیرش در بورس و فرابورس، تمامی نیازهای مجموعه شستا و هلدینگ های تابع آن را تأمین می کند. از مهم ترین اهداف این شرکت می توان به ارتقای رتبه کارگزاری در شاخص های صنعت کارگزاری در بازار سرمایه اشاره کرد. به همین منظور صبا تأمین تلاش می کند با حضور فعال و مؤثر در حوزه بازار سرمایه در 5 سال آتی، ارزش معاملات خود را در میان کارگزاری های کشور به بیش از 5 درصد کل ارزش معاملات کارگزاری های کشور ارتقا دهد.

  همچنین به عنوان کارگزاری خانواده تأمین اجتماعی، صبا تأمین تلاش می کند با بهره گیری از تعاملات و ارتباطات مؤثر برون سازمانی، با گسترش حوزه و دامنه فعالیت با استفاده از تکنولوژی های به روز، به یک برند معتبر در میان کارگزاری های کشور تبدیل شود.

  این کارگزاری بازوی اجرایی شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی در حوزه ارائه خدمات کارگزاری و تسهیل تأمین مالی در بازار بورس و فرابورسی است و به گفته خودشان در تلاش اند ضمن پایبندی به قانون و شفافیت عملکرد، اصل احترام به حقوق مشتریان را نیز همواره رعایت کنند و به ارزش های محوری سرمایه گذاری تأمین اجتماعی متعهد باشند.

  سخن پایانی

  در این مقاله به معرفی کارگزاری صبا تأمین پرداختیم که یکی از کارگزاری های معتبر در زمینه بورس و فرابورس است که قدمت آن به بیش از 10 سال می رسد. این کارگزاری قصد دارد با انجام فعالیت های مداوم و کاربردی در این عرصه روز به روز خدمات خود را بهبود بخشد. رابط کاربری سایت صبا تأمین را می توان تا حدودی ساده و قابل دسترس دانست و آموزش های قرار داده شده در سایت این کارگزاری از مزایای آن برای افراد مبتدی در بازار سرمایه است.

  پرسش های متداول

  صبا تأمین (سهامی خاص) ابتدا در تاریخ 10 فروردین 1374 با نام اولیه شرکت کارگزاری کیمیا با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در اداره ثبت شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسید.

  احراز هویت غیرحضوری در این صرافی از دو روش «احراز هویت از طریق سایت» و «احراز هویت از طریق اپلیکیشن» انجام می شود.

  انجام معاملات اعم از واریز، برداشت و خرید و فروش را می توانید از طریق سامانه اکسیر یا اپلیکیشن رایان همراه انجام دهید.