ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
وبینار آموزش ترید از صفرِ صفر رایگان شد!
search

آموزش گام به گام کار با پلتفرم فارابیکسو کارگزاری فارابی

فارابیکسو

سیستم معاملاتی فارابیکسو توسط کارگزاری فارابی به بازار سرمایه معرفی شد. طرح و ظاهر این سیستم با سیستم های معاملاتی دیگر متفاوت است. در ادامه این مقاله از خانه سرمایه سری به این سیستم می زنیم.

پلتفرم فارابیکسو فارابی

شیوه ورود به سامانه

فارابیکسو

بعد از افتتاح حساب در کارگزاری فارابی و گرفتن نام کاربری و رمز عبور می توانید وارد سامانه فارابیکسو شوید. شما می توانید در سایت کارگزاری فارابی به راحتی کد آنلاین خود را دریافت کنید؛ این سامانه به پیسکو پیک معروف است که برای گرفتن امضا در درب منزل شما اقدام می کند.

ابتدا به سراغ توضیح آیکون ها می رویم. آیکون هایی مانند معاملات، گزارشات، درخواست ها و همچنین امکاناتی مثل دیده بان هات لیست و غیره. 

فارابیکسو

نمای کلی سیستم فارابیکسو بدین صورت است. ابتدا به سراغ ابزارهایی مثل دیده بان می رویم که در تصویر نشانگر موس روی آن قرار گرفته است.

دیده بان

اصطلاح دیده بان در فارابیکسو عبارت است از آخرین قیمت درصد تغییرات نماد که امکان دسته بندی کردن آن ها به طور دلخواه و بر اساس نیاز کاربر مهیا شده است.

هات لیست

فارابیکسو

هات لیست که به رنگ آبی و با نشان آتش مشخص شده است شامل روانشناسی بازار آن روز، کندل ها، خریداران و فروشندگان قوی سهم های آن روز، رصد بازار و غیره می شود که برای سهامدار بسیار مفید است. هات لیست، یکی از ابزارهای به روز و بسیار کارآمد برای معامله گران است که درصد خطا را در خرید و فروش ها بسیار کاهش می دهد.

منظور از گاوهای بازار در فارابیکسو چیست؟

فارابیکسو

 گاوهای بازار، سهم هایی هستند که بازدهی خوبی برای سهام دار می سازند. درصورت ریزش این سهم ها به آن ها خرس های بازار هم گفته می شود. در این بخش، سهم های با بازدهی بالا از لحاظ نمودارهای تکنیکالی با بازدهی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت معرفی و بررسی می شوند.

مثلا اولین بخش از نمودار «rsi» به وضعیت نموداری مطلوب سهام خودرو «خریخت» و دیگر سهم ها پرداخته است که می توانند برای سهام دار سود خوبی رقم بزنند.

تا اینجای کار به امکانات جدید فارابیکسو که در دیگر کارگزاری ها وجود دارند پرداختیم. در ادامه به سراغ قسمت های مهم دیگری هم چون معاملات، گزارشات و غیره می رویم.

بخش معاملات در فارابیسکو

فارابیکسو

در این بخش که به دو دسته کلاسیک و پیشرفته تقسیم شده، دارایی سهام مشتری نمایش داده می شود. معمولا در بخش کلاسیک به ثبت سفارش از طریق تابلو معاملات می پردازیم اما در روش پیشرفته، معامله گر از طریق نمودار و بررسی کندل های نمودار شمعی مربوط به سهام، اقدام به خرید می کند.

در ادامه می خواهیم به چگونگی ثبت سفارش و خرید و فروش معاملات در این سیستم بپردازیم.

ثبت سفارش

یکی از ویژگی های منحصر به فرد سامانه فارابیکسو، نحوه ثبت سفارش آن است؛ به گونه ای که کادر ثبت سفارش به صورت معلق باز می شود و این امکان را به کاربر می دهد که بتواند به صورت هم زمان چندین کادر ثبت سفارش را باز کند.

از دیگر ویژگی های کادر ثبت سفارش، امکان دسترسی به این پنجره از تمامی صفحه سامانه است. بدین صورت که در هر لیستی که نام نماد در آن وجود داشته باشد، با قرار گرفتن روی نماد، دکمه های خرید/فروش ظاهر می شوند و کاربر می تواند با کلیک روی آن کادر ثبت سفارش را فراخوانی کند.

فارابیکسو

ثبت‌نام در وبینار فارکس

کادر ثبت سفارش به دو قسمت اطلاعات نماد و فرم ثبت سفارش تقسیم می گردد. کاربر می تواند با کلیک روی دکمه، قسمت مربوط به اطلاعات نماد را مخفی نموده و فقط قسمت فرم ثبت سفارش را در اختیار داشته باشد.

فارابیکسو

پس از ورود اطلاعات مربوط به سفارش، می توان ثبت سفارش را انجام داد. این کار به دو شیوه انجام می شود:

روش اول این که روی ثبت سفارش کلیک کنید. در صورت صحیح بودن اطلاعات، سفارش به هسته معاملات ارسال خواهد شد و در این حالت کادر ثبت سفارش به صورت کپی از اطلاعات قبلی باز می ماند.

در روش دوم با کلیک روی دکمه ارسال و بستن، پس از ارسال سفارش، کادر ثبت سفارش بسته خواهد شد. در کادر ثبت سفارش می توانید وضعیت سفارش را به فروش یا خرید تغییر دهید.

فارابیکسو

کادر آبی در مواقع خرید و کادر قرمز در مواقع فروش نمایان خواهد شد.

گزارش ها

فارابیکسو

در بخش گزارش ها به ارائه عملکرد معامله گر پرداخته می شود. اطلاعاتی مانند خریدها و فروش های سهام با جزئیات کامل ارائه می شوند. همچنین شما می توانید انتخاب کنید که فقط خریدها یا فقط فروش ها را ببینید.

درخواست ها

فارابیکسو

یکی دیگر از آیکون هایی که در فارابیکسو بسیار مورد استفاده قرار می گیرد آیکون درخواست ها است که مثل سیستم های قبل، از پرداخت الکترونیکی، اعلامیه واریز وجه، درخواست پرداخت وجه، درخواست اعتبار، درخواست تغییر کارگزار ناظر و افزایش بیکسو واریز تشکیل شده است. در ادامه هر کدام را به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

راهنمای پرداخت الکترونیکی

فارابیکسو

در قسمت درخواست ها وقتی گزینه پرداخت الکترونیکی را انتخاب می کنیم وارد این قسمت می شویم که باید میزان مبلغ دلخواه را وارد کنیم. به طور پیشفرض، درگاه بانکی سامان انتخاب شده است. نوع حساب، همیشه همان اوراق بهادار است. پس از انتخاب گزینه ثبت سیستم، سامانه به طور اتوماتیک وارد سیستم بانک می شود.

در ادامه، پس از وارد کردن اطلاعات عملیات، پول به حساب آنلاین شما واریز می گردد. در سیستم فارابیکسو این امکان فراهم شده که پنج درخواست آخر را ببینیم.

اعلامیه واریز وجه

فارابیکسو

هنگامی که کاربر به صورت اینترنتی یا از طریق تلفن بانک یا مراجعه حضوری به بانک، مبلغی را به حساب کارگزاری واریز می کند، باید برای شارژ حساب کاربری خود روی درخواست پرداخت وجه در سامانه آنلاین کلیک کند تا مبلغ واریزی از سمت واحد مالی کارگزاری کنترل و تایید شود.

به محض تایید از سمت واحد مالی، حساب کاربری به اندازه مبلغ واریزی شارژ می گردد. با کلیک روی درخواست پرداخت وجه، پنجره ای برای وارد کردن اطلاعات بانکی ظاهر خواهد شد. به شکل زیر دقت کنید.

درخواست پرداخت وجه

فارابیکسو

هنگامی که معامله گر بخواهد از حساب آنلاین خود پول برداشت کند باید به قسمت درخواست پرداخت وجه برود.

گام بعدی پر کردن اطلاعات خواسته شده مانند مبلغ، نوع حساب – که همیشه اوراق بانکی است – حساب بانکی معرفی شده به کارگزاری و در آخر انتخاب گزینه ثبت است.

درخواست اعتبار از فارابیکسو

فارابیکسو

زمانی که معامله گر به اعتبار نیاز داشته باشد می تواند در این قسمت از کارگزاری درخواست اعتبار کند. کارگزاری پس از بررسی در لزوم به معامله گر اعتبار اختصاص خواهد داد.

درخواست تغییر کارگزار ناظر

فارابیکسو

معامله گر می تواند ناظر معامله های خود در کارگزاری را عوض کند. برای این کار باید از قسمت درخواست تغییر کارگزار ناظر، دست به کار شود. در کارگزاری های دیگر این امکان فقط به صورت تلفنی صورت می گیرد.

افزایش اعتبار فارابیکسو

فارابیکسو

«بیسکو واریز» امکان دیگری از فارابیسکو است که در آن می توان پول را واریز و از امکاناتی نظیر سیگنال های معامله گران با بازدهی بالا استفاده کرد.

بازار

فارابیکسو

در قسمت بازار معامله می توان همه بازار را رصد کرد؛ از سهم های که امروز پر بازده هستند تا سهم هایی که بیشترین بار منفی را داشته اند. می توان از این ایکون در ساعت های فعال بازار استفاده کرد.

فارابیکسو

«بیسکو tv» دیگر امکان جدید در بازار سرمایه است. این سامانه توسط معامله گران مشهور و نامدار به ارائه فایل های تصویری راجع به بازار، اطلاعات سهم ها، میزان بازدهی آن ها، نزول یا صعود بازار می پردازد.

پرتفو

فارابیکسو

پرتفو، تعداد سهم ها و مقدار سود و زیان شما را به صورت لحظه ای نمایش می دهد که به رنگ سبز در تصویر برای شما نمایان شده است.

وضعیت بازار

فارابیکسو

این قسمت، نمایانگر وضعیت و زمان فعلی بازار است که سه وضعیت زیر را نمایش می دهد:

پیش گشایش: از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۹:۰۰ است و در این بازه زمانی امکان ثبت، ویرایش و حذف سفارش وجود دارد.

معاملات پیوسته: از ساعت ۹:۰۰ تا ساعت ۱۲:۳۰ است و امکان انجام معاملات در این وضعیت وجود دارد.

بازار بسته: از ساعت ۱۲:۳۰ روز معاملاتی حاضر تا ساعت ۸:۳۰ فردا، بازار بسته خواهد بود.

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۴۰ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵
ترتیبی که برای خواندن مقالات پلتفرم های معاملاتی به شما پیشنهاد میکنیم:

260 نظر ثبت شده
جواد
جواد
611 روز قبل
سلام خسته نباشید ببخشید سفارش فروش رو که میزنم متن میاره که با تعهد نامه را از پروفیل فعال کنم نتونستم فروش بزنم از لطفا راهنمایی کنید ممنون
خانه سرمایه
خانه سرمایه
528 روز قبل
باسلام دوست عزیز باید در قسمت تعهدنامه ها تیک موافقت با معاملات را فعال کنید
حسین
حسین
1075 روز قبل
سلام بعد از ثبت سفارش فروش کی تایید میشه؟ وروز بعدی بازم درخواست فروش بزنیم یانه
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1024 روز قبل
باسلام دوست عزيز معاملات در همان روز معتبر هستند و تاييد بعد از ثبت توسط بورس انجام مي شود
سپهر
سپهر
1110 روز قبل
با ، سلام دوتا سوال از خدمتتون دارم، یکی اینکه در فارابیکسو امکان پیش نویس سفارش وجود داره یا نه؟ و اینکه اگه همزمان چند پنجره سفارش باز کنیم آیا با یه بار کلیک همه ی سفارش ها ارسال میشه یا نه؟ممنون و یه خواهش، متاسفانه سرعت فارابیکسو خیلی کند هست و در بعضی مواقع هنگ میکنه، لطفا یه فکری بکنید وگرنه خیلی ها تغییر کارگزاری میدن
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1110 روز قبل
باسلام دوست عزیز در پنجــره ثبــت سفارشــات بعــد از کامــل کــردن اطاعــات ســفارش، کنــار دکمــه ثبــت ســفارش،دکمه معامــات ســه گانــه کــه بــه صــورت پیشــفرض غیرفعــال میباشد را مــی بایســت فعــال نماییــم. . بعــداز فعــال کــردن دکمــه ســه گانــه مــی بایســت بــرروی دکمــه اضافــه بــه ســبد ســفارش کلیــک نماییــد تــا ســبد بــاز شــود و ســهم بــه ســبد اضافــه شــود
یوسف
یوسف
1125 روز قبل
باسلام . بنده اگر بخواهم در پنل کاربری خودم میزان سود مجمع که به من تعلق گرفته را ببینم در کدام قسمت نمایش داده میشود لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1097 روز قبل
باسلام دوست عزیز در کنار نماد یک تصویر ساختمان نمایش داده می شود روی آن کلیک کنید
ملکیان
ملکیان
1133 روز قبل
با سلام سود مجمع رو چجوری باید دریافت کنیم.همسر من در کارگزاری مفید است سود مجامع به حساب بانکیش ریخته میشه ولی من که فارابی هستم هنوز هیچ سودی دریافت نکردم لطفا راهنمایی فرمایید.
پشتیبان
پشتیبان
1132 روز قبل
با سلام و احترام نحوه واریز سود مجامع به سیاست‌های کاری خود شرکت مربوط بوده و شرکت‌های کارگزاری در این فرآیند دخالتی ندارند. برخی شرکت‌ها به صورت سنتی و با پیگیری شخص سهامدار و برخی دیگر به صورت خودکار از طریق شماره حساب سجام واریز سود را انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه باید با بخش امور سهام شرکت تماس بگیرید.
مهدی اسکندری
مهدی اسکندری
1133 روز قبل
باسلام خدمت شما.ببخشید من الان ۶ الی ۷ روزه تو کارگزاری فارابی غیرحضوری احراز هویت کردم کد بورسی هست.ولی رمز عبور با نام کاربری برام نمیاد.چیکار کنم.مشگل از کجاست.لطفا راهنمایی کنید باتشکر
پشتیبان
پشتیبان
1132 روز قبل
با سلام و احترام برای پیگیری صدور کد معاملاتی باید با بخش پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید.
tooraj
tooraj
1135 روز قبل
با سلام و خسته نباشید کد معاملاتی همان کد بورسی هست درسته من ثبت نام کردم و نام کاربری و رمز عبور برام ارسال شده از طریق فارابی راهنمایی کنید چطور میتونم سهم بخرم آیا حضوری به کارگزاری فارابی برم میتونن واسم سهم بگیرن ممنون
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1133 روز قبل
باسلام دوست عزیز بله امکان مراجعه حضوری وجود دارد و از طریق مرکزتماس نیز این امکان وجود دارد
۵لام
۵لام
1142 روز قبل
سلام. چطور میتونم پول واریز کنم. که منم. تو بورس شرکت کنم
پشتیبان
پشتیبان
1141 روز قبل
با سلام و احترام باید در ابتدا در سامانه سجام ثبت‌نام نموده و سپس از شرکت کارگزاری مورد نظر کد معاملاتی بگیرید. سپس با استفاده از گزینه واریز وجه موجود در سامانه معاملاتی می‌توانید عملیات شارژ حساب و پس از آن خرید سهام را انجام دهید.
علیرضا
علیرضا
1146 روز قبل
سلام خسته نباشید میشه بفرماییدطریقه فعال سازی دکمه پیش فرض معاملات سه گانه درفارابیکسوچگونه میباشد ممنون
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1120 روز قبل
باسلام دوست عزیز در پنجــره ثبــت سفارشــات بعــد از کامــل کــردن اطاعــات ســفارش، کنــار دکمــه ثبــت ســفارش،دکمه معامــات ســه گانــه کــه بــه صــورت پیشــفرض غیرفعــال میباشد را مــی بایســت فعــال نماییــم. . بعــداز فعــال کــردن دکمــه ســه گانــه مــی بایســت بــرروی دکمــه اضافــه بــه ســبد ســفارش کلیــک نماییــد تــا ســبد بــاز شــود و ســهم بــه ســبد اضافــه شــود
سیدافشارقدمی قلندری
سیدافشارقدمی قلندری
1153 روز قبل
نام کاربری ورمز عبور من که ثبت نام وبه صورت غیر حضوری احراز هویت هم کردم در تاریخ هفتگ مهرماه کی ارسار میشود.
خانه سرمایه
خانه سرمایه
1150 روز قبل
باسلام دوست عزیز حدود یک هفته تا ۱۰ روز کاری زمان می برد