تحلیل آنچین (On Chain) چیست؟

با توجه به منابع و اطلاعات گسترده ای که امروزه در دسترس سرمایه گذارن حوزه ارزهای دیجیتال قرار دارد، یادگیری نحوه سرمایه گذاری اصولی در بازار پرنوسان و پرریسک رمزارزها می تواند برای بسیاری از افراد چالش برانگیز باشد. بازار ارزهای دیجیتال به سرعت در حال توسعه است و پلتفرم های متعددی برای انجام وظایف دشواری مانند تجزیه و تحلیل داده های درون شبکه ای یا تحلیل آنچین (On Chain) استفاده می شوند.

فهرست []

  تجزیه و تحلیل درون زنجیره ای (On Chain)، یک استراتژی تحقیقاتی نوظهور است که هدف آن استخراج و بررسی داده های موجود در مورد تراکنش های عمومی بلاک چین است. صرف نظر از این مسئله که شما یک کاربر مبتدی در حوزه ارز باشید یا یک سرمایه گذار حرفه ای، ابزارهای تحقیقاتی که اطلاعات و داده های مختلف را برای تجزیه و تحلیل شبکه ای کاربران جمع آوری می کنند، به کاربران در تصمیم گیری های آگاهانه تر و سریع تر برای استفاده از فرصت ها کمک می کنند.

  از جمله ابزارهای شناخته شده در میان کاربران فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، پلتفرم های تجزیه و تحلیل زنجیره ای هستند که در حال حاضر چندین سایت معتبر مانند سایت های کریپتوکوانت و گلسنود در این زمینه به صورت حرفه ای فعالیت می کنند و خدمات بسیار خوبی به کاربران خود ارائه می دهند. با توجه به شباهت پلتفرم های تحلیل آنچین، قصد داریم در این مقاله به مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت بپردازیم.

  مقایسه سایت گلسنود (Glassnode) و کریپتوکوانت (CryptoQuant)

  کریپتوکوانت و Glassnode دو ابزاری هستند که با استفاده از آن ها سرمایه گذاران می توانند داده های مورد نیاز خود را به صورت دقیق تر تجزیه و تحلیل کنند، درک خود از یک شبکه را بهبود بخشند و حرکت بازار را با دقت بیشتری زیر نظر بگیرند. علاوه بر آن این امکان برای کاربران وجود دارد که اطلاعات خود را با همکاران و دیگر کاربران به اشتراک بگذارند و از دانش دیگران استفاده کنند.

  در ادامه به معرفی و مقایسه سایت Glassnode و کریپتوکوانت خواهیم پرداخت. کاربران می توانند با توجه به اینکه در کدام سایت راحت تر به نتیجه می رسند، یکی از سایت ها را برای تحلیل آنچین استفاده کنند.

  سایت کریپتوکوانت (Cryptoquzant)

  پیش از آنکه مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت را آغاز کنیم، بهتر است برای آشنایی بیشتر با پلتفرم ها در ابتدا تعریف کوتاهی از وب سایت کریپتوکوانت داشته باشیم. Cryptoquant یکی از ارائه دهندگان پیشرو در زمینه تجزیه و تحلیل جامع بازار بوده و هدف آن تبدیل شدن به یک مرکز آموزشی برای سرمایه گذاران خرده فروش معمولی است. «کی یانگ جو» مدیر عامل سایت کریپتوکوانت درباره فعالیت این پلتفرم گفته است: «برای بیشتر سرمایه گذاران تصمیم گیری مبتنی بر داده های موجود به دلیل کمبود زمان و دانش، بسیار دشوار است و بدون داده و اطلاعات درست، سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یک قمار خواهد بود. ما به عنوان یک ارائه دهنده داده، فعالیت خود را آغاز کردیم و اکنون مأموریت ما این است که با ارائه داده های قابل درک و دیدگاه های جامعه محور، امکان فعالیت در بازارهای ارزهای دیجیتال را برای همه فراهم کنیم».

  کاربران در این وب سایت می توانند نمودارهای مختلف را بررسی و آن ها را براساس دسته بندی، معیارها و مبادلات فیلتر کنند. اینفلوئنسرها، تحلیلگران و سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال از داده های کریپتوکوانت برای تولید محتوا و ارائه دیدگاه های خود استفاده کرده و در پلتفرم های مختلف مانند توئیتر و تلگرام منتشر می کنند.

  سایت گلسنود (Glassnode)

  مقایسه سایت Glassnode و کریپتوکوانت را با معرفی سایت گلسنود ادامه می دهیم. یکی از اولین سایت هایی که متوجه شد معیارهای استاندارد برای انجام تجزیه و تحلیل با کیفیت بالا درباره ارزهای دیجیتال کافی نیستند، سایت گلسنود بود. درواقع این سایت در خط مقدم ادغام شاخص های مختلف ارزهای دیجیتال قرار دارد.

  این سایت یک پلتفرم تجزیه و تحلیل داده است که معیارها و ابزارهای پیشرفته روی شبکه بلاک چین را در اختیار سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال قرار می دهد تا کاربران بتوانند از منظری متفاوت به بلاک چین نگاه کنند. سرمایه گذاران با استفاده از این سایت قادر خواهند بود شاخص های مختلف را بررسی کنند، با یکدیگر ادغام کنند و درنهایت اطلاعات بیشتری را که به طورکلی از نمودارهای معمولی قابل مشاهده نیست، به دست بیاورند.

  انواع حساب کاربری در سایت های کریپتوکوانت و گلسنود

  برای مقایسه سایت Glassnode و کریپتوکوانت ابتدا به معرفی انواع حساب کاربری در سایت Cryptoquant می پردازیم.

  • Basic (پایه)

  کاربران سطح Basic به پرداخت هزینه نیاز ندارند. در این سطح از حساب کاربری، اطلاعات اساسی و محدود در اختیار سرمایه گذاران خرد و علاقه مند به ارزهای دیجیتال قرار خواهد گرفت.

  • Advanced (پیشرفته)

  اگر معامله گر خرد هستید، سطح کاربری پیشرفته (Advanced) مناسب شما خواهد بود. اطلاعاتی که سرمایه گذار در سطح پیشرفته دریافت خواهد کرد، بیشتر از سطح Basic است، برای عضویت در این سطح لازم است ماهیانه 39 دلار توسط کاربر پرداخت شود (چنانچه هزینه یک سال اشتراک را یکجا پرداخت کنید، هزینه عضویت برای هر ماه 29 دلار محاسبه خواهد شد).

  • Professional (حرفه ای)

  اگر یک سرمایه گذار به صورت حرفه ای در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کند و شاخص های سطح پیشرفته برای تحلیل روند حرکت یک ارز دیجیتال کافی نباشد، این امکان برای سرمایه گذار فراهم است تا با عضویت در سطح Professional از شاخص های حرفه ای تر آن سطح نیز استفاده کند. هزینه عضویت در این سطح برای هر ماه 109 دلار است. همانند بخش Advanced، چنانچه هزینه یک سال را پرداخت کنید، این مبلغ برای شما 99 دلار خواهد بود.

  • Premium

  مؤسسات مالی زیادی در سراسر دنیا وجود دارند که برای فعالیت خود در حوزه ارزهای دیجیتال به اطلاعات لحظه ای و بسیار حرفه ای نیاز دارند. مؤسسات برای دسترسی به اطلاعات با بالاترین کیفیت می توانند با پرداخت 799 برای هر ماه به عضویت در سطح Premium درآیند.

  انواع حساب کاربری در سایت گلسنود

  • استاندارد (Standard)

  حساب کاربری استاندارد در سایت Glassnode رایگان است و کاربران در این سطح از کاربری می توانند تنها به بخشی از اطلاعات و نمودارهای این پلتفرم دسترسی داشته باشند. کاربران این سطح تنها مجاز به استفاده از شاخص های T1 هستند.

  • پیشرفته (Advanced)

  برای عضویت در سطح کاربری پیشرفته سرمایه گذاران موظف به پرداخت هزینه ماهیانه به مبلغ 39 دلار هستند (در صورتی که کاربری پرداخت یک ساله را انتخاب کند، هزینه عضویت در سطح Advanced برای وی 29 دلار برای هر ماه محاسبه خواهد شد). پس از عضویت در این سطح امکان دسترسی کاربران به اطلاعات و معیارهای بیشتر و به روزتر از سطح استاندارد فراهم خواهد شد. داده ها در این سطح از کاربری هر 24 ساعت به روز خواهد شد.

  • حرفه ای (Professional)

  اگر شما یک معامله گر حرفه ای هستید، احتمالاً مبلغ بالایی را سرمایه گذاری می کنید؛ بنابراین نیازمند دریافت اطلاعات و شاخص های حرفه ای تر نیز هستید. برای آنکه بتوانید شاخص های حرفه ای را بررسی کنید، می توانید با پرداخت 799 دلار در ماه از سطح کاربری Professional استفاده کنید و اطلاعات لازم را دریافت کنید. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که برای عضویت در سطح حرفه ای باید هزینه یک سال را پرداخت کنید، به بیانی دیگر باید 9588=799*12 دلار پرداخت کنید و پرداخت به صورت ماهیانه در این سطح وجود ندارد.

  • نهادی (Institutional)

  این سطح از کاربری مناسب سازمان ها و مؤسسات مالی است که نیاز به معیارهای فوق حرفه ای دارند. سازمان ها برای استفاده از خدمات این سطح از کاربری باید مستقیم با وب سایت گلسنود تماس بگیرند و درباره قیمت به توافق برسند.

  شاخص های کاربردی در مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت

  معرفی شخص های کاربردی یکی از اصلی ترین بخش های مقایسه سایت Glassnode و کریپتوکوانت است که در ادامه به آن می پردازیم.

  • شاخص Exchange Reverse

  کاربران به کمک شاخص Exchange Reverse می توانند تحلیلی از تعداد رمزارزهای ذخیره شده در صرافی ها را به دست بیاورند. پس از ورود به این بخش با نموداری ترکیبی از دو رنگ «سفید» و «آبی» مواجهه خواهید شد که نمودار «سفیدرنگ» به روند قیمتی بیت کوین اشاره دارد و نمودار «آبی رنگ» تعداد بیت کوین های موجود در صرافی ها را نمایش می دهد. صعودی بودن نمودار آبی رنگ نشان دهنده افزایش تعداد ارزهای دیجیتال درون صرافی است و نزولی بودن آن به کاهش تعداد ارزهای دیجیتال انباشته شده در صرافی ها اشاره دارد.

  با توجه به این موضوع که در بیشتر مواقع انتقال ارز دیجیتال از کیف پول به صرافی ها بیانگر آن است که سرمایه گذار مایل به فروش ارز دیجیتال خود است، کاربران می توانند چنین برداشت کنند که احتمالاً قیمت ارز دیجیتال کاهش پیدا خواهد کرد. برعکس این مسئله نیز صادق است؛ یعنی اگر سرمایه گذار ارز دیجیتال خود را از صرافی به کیف پول انتقال دهد، می توان انتظار افزایش قیمت آن ارز را داشت.

  به بیان ساده، در این شاخص اگر نمودار «آبی رنگ» نزولی باشد، می توان احتمال افزایش قیمت ارز دیجیتال را داشت و اگر نمودار روند صعودی در پیش بگیرد، می توان چنین برداشت کرد که قیمت ارز دیجیتال روندی نزولی به خود خواهد گرفت.

  • استفاده از این شاخص مستلزم پرداخت هزینه و ارتقای سطح کاربری بوده و در سایت Glassnode ارائه نشده است.

   

  ورود و خروج ارز دیجیتال به صرافی

  • شاخص Exchange Netflow در سایت کریپتوکوانت

  مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت را با معرفی یکی دیگر از شاخص ها ادامه می دهیم. در شاخص Exchange Netflow کاربران با دو مدل نمودار خطی و نمودار کندلی (شمعی) روبه رو خواهند بود. نمودار خطی که به رنگ سفید نمایش داده شده، بیانگر روند قیمتی ارز دیجیتال است.

  علاوه بر نمودار خطی دو نمودار کندلی به رنگ های «سبز» و «قرمز» نیز در تصویر مشاهده می شود که ورود (نمودارهای سبز رنگ) و خروج (نمودارهای قرمز رنگ) ارز دیجیتال به صرافی را نمایش می دهند. همان گونه که در مطالب پیش اشاره شد، با خروج ارز دیجیتال از صرافی احتمال افزایش قیمت ارز دیجیتال شدت می گیرد و برعکس، ورود ارز دیجیتال از کیف پول به صرافی را می توان یک نشانه برای کاهش قیمت آن ارز دیجیتال در نظر گرفت.

  ر صورتی که نمودارهای «قرمز رنگ» در این شاخص ارتفاع و قدرت بیشتری داشته باشند، می توان انتظار افزایش قیمت ارز دیجیتال را داشت و اگر قدرت نمودارهای «سبز رنگ» بیشتر باشد، یعنی تعداد بیت کوینی که وارد صرافی شده است بیشتر است؛ درنتیجه احتمال کاهش قیمت ارز بیشتر خواهد بود. برای بهره مندی از جدیدترین داده ها در این شاخص، لازم است سطح کاربری خود را ارتقا دهید.

  افزایش تعداد و ارتفاع نمودار سبز رنگ = کاهش قیمت

  افزایش تعداد و ارتفاع نمودار قرمز رنگ = افزایش قیمت

  • شاخص Exchange Balance در سایت گلسنود

  شاخص Exchange Balance تحلیلی از ورود و خروج ارزهای دیجیتال به صرافی ارائه می دهد که هرچه تاریخچه و حجم معاملات یک ارز بیشتر باشد (مانند بیت کوین) تحلیل ارائه شده معتبرتر خواهد بود. اگر حجم زیادی از یک ارز دیجیتال از کیف پول به صرافی انتقال یابد (نمودار نارنجی رنگ صعودی) می توان آن را نشان از کاهش قیمت ارز دیجیتال دانست؛ زیرا معمولاً این کار با قصد فروش ارز دیجیتال انجام خواهد شد.

  برعکس چنانچه انتقال ارز دیجیتال از صرافی به کیف پول ها افزایش یابد (نمودار نارنجی رنگ کاهشی شود)، می توان نتیجه گرفت که آن ارز دیجیتال در آینده روند صعودی به خود خواهد گرفت. شاخص Exchange Balance رایگان نیست و کاربران برای استفاده از این شاخص لازم است سطح کاربری خود را افزایش دهند.

  شاخص Exchange Inflow در مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت

  • شاخص Exchange Inflow در کریپتوکوانت

  شاخص Exchange Inflow تنها نشانی از ورود بیت کوین (هر ارز دیجیتال) را به صرافی ها ارائه می دهد. این شاخص دو نمودار خطی (قیمت ارز دیجیتال) و نمودار کندلی (حجم بیت کوین های انتقالی به صرافی ها) دارد. با توجه به اینکه شاخص Exchange Inflow ورود ارز دیجیتال به صرافی را جداگانه بررسی می کند، این انتقال لزوماً به معنای فروش ارز دیجیتال نیست.

  یعنی ممکن است سرمایه گذار تصمیم گرفته باشد ارز دیجیتال خود را در صرافی استیک کند، در ایرداپ شرکت کند و یا در نظر داشته باشد معامله ای را انجام دهد. Exchange Inflow در صرافی Cryptoquant چهار شاخص دارد که هر یک محدوده خاصی را بررسی می کنند.

  • Inflow Total تمامی آدرس های منتقل شده به صرافی را بررسی می کند.
  • Inflow Top10 تحلیلی از کل مبلغ ارز دیجیتال ورودی به صرافی را در 10 تراکنش برتر ارائه می دهد.
  • Inflow Mean این شاخص میانگین مقدار ارز دیجیتال در هر تراکنش را بررسی می کند.
  • Inflow Mean(MA7) میانگین متحرک 7 روزه ورودی ارزهای دیجیتال به صرافی را به صورت میانگین ارائه می دهد.

  (استفاده رایگان از این شاخص محدود است و در صورتی که بخواهید از اطلاعات به روز این شاخص استفاده کنید، باید حساب کاربری خود را ارتقا دهید).

  • شاخص Exchange Inflow در گلسنود

  مقایسه سایت Glassnode و کریپتوکوانت را با بررسی شاخص Inflow پیش می بریم. این شاخص در سایت گلسنود در دو نوع Exchange Inflow Volume (Total) و Exchange Inflow Volume (Mean) ارائه شده است و تحلیلی از ورود ارزهای دیجیتال (BTC, ETH, …) به صرافی ها در اختیار کاربران قرار می دهند.

  Exchange Inflow Volume (Mean) میانگین ارزش ارزهای انتقال داده شده به صرافی را بررسی می کند و Exchange Inflow Volume (Total) تمامی آدرس ها را گزارش می دهد.

   

  مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت در شاخص MVRV

  • شاخص MVRV در کریپتوکوانت

  شاخص MVRV یکی از اندیکاتورهای پرکاربرد در بازار ارزهای دیجیتال است که ارزش روز ارز دیجیتال را به ارزش واقعی آن می سنجد و کاربران را از ارزش واقعی یک ارز دیجیتال آگاه می کند. کاربران با کمک این شاخص متوجه خواهند شد که آیا قیمت یک ارز دیجیتال واقعی است و یا خیر.

  • شاخص MVRV Ratio

  اندیکاتور MVRV Ratio پایین ترین (کف) و بالاترین (سقف) قیمت بازار ارز را تعیین می کند که در این شاخص، محدوده کف 1 (نوار سبز رنگ) و محدوده سقف را 3.7 (نوار قرمز رنگ) در نظر گرفته شده است. هرگاه این شاخص (نمودار آبی رنگ) پایین تر از بازه 1 قرار بگیرید به این معناست که ارز دیجیتال با قیمتی پایین تر از ارزش واقعی خود در حال معامله است؛ درنتیجه می توان انتظار افزایش قیمت را داشت.

  قرارگرفتن شاخص MVRV Ratio در محدوده ای بالاتر از عدد 3.7 نشان از آن دارد که ارز دیجیتال با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی خود در حال معامله است و احتمالاً روند حرکتی ارز دیجیتال نزولی خواهد شد. برای استفاده دقیق تر از این شاخص باید با پرداخت هزینه سطح کاربری خود را ارتقا دهید.

  • شاخص MVRV در سایت گلسنود

  همان طور که بیان شد، شاخص MVRV ارزش روز یک ارز دیجیتال را به ارزش واقعی آن می سنجد و به بیان ساده مشخص می کند که آیا قیمت یک ارز دیجیتال در حال حاضر منصفانه است یا نه. علاوه بر Ratio MVRV که در سایت Cryptoquant هم ارائه شده است، شاخص MVRV Z-Score نیز در این وب سایت وجود دارد. با توجه به اینکه اندیکاتور Ratio MVRV را در بخش Cryptoquant شرح داده ایم، در این بخش تنها به معرفی شاخص MVRV Z-Score می پردازیم.

  • شاخص MVRV Z-Score

  همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، دو نوار قرمز رنگ و سبز رنگ به صورت افقی روی نمودار مشخص شده اند. ورود شاخص MVRV Z-Score به نوار قرمز رنگ نشان از آن دارد که ارز با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی خود در حال معامله است (احتمال کاهش قیمت ارز دیجیتال) و ورود به نوار سبز رنگ بیانگر آن است که ارز با قیمتی پایین تر از ارزش واقعی خود در حال معامله است (احتمال افزایش قیمت ارز دیجیتال است).

  در میان شاخص های سایت کریپتوکوانت، شاخص MVRV Z-Score وجود ندارد و در صورتی که تمایل داشته باشید از این شاخص بهره ببرید می توانید از سایت Glassnode استفاده کنید.

  مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت در شاخص CDD

  یکی دیگر از شاخص های بررسی شده برای مقایسه سایت Glassnode و کریپتوکوانت، شاخص (Coin Days Destroyed) CDD است. این شاخص تعداد روزهایی را که سرمایه گذاران ارز دیجیتال خود را در کیف پول نگهداری کرده اند، نشان می دهد. برای به دست آوردن ضریب CDD باید تعداد روزهایی را که ارز دیجیتال در کیف پول نگهداری شده است، در واحد ارز دیجیتال ضرب کرد؛ برای مثال اگر 20 واحد اتریوم داشته و به مدت یک سال آن را در کیف پول هولد کرده باشید، مقدار CDD را می توانید با ضرب 20 واحد اتریوم در 365 روز به دست آورید.

  7300=20*365

  • شاخص CDD در سایت کریپتوکوانت

  کاربرد شاخص CDD از این لحاظ مهم است که سرمایه گذار می تواند با مطالعه آن متوجه شود که دیگر سرمایه گذاران چه مدت آن ارز دیجیتال را هودل کرده اند. روشن است که اگر یک سرمایه گذار تعداد زیادی از یک ارز دیجیتال را داشته باشد و پس از مدت زمان نسبتاً طولانی قصد فروش آن ها را داشته باشد (شاخص CDD بالا باشد)، می تواند نشان از آن باشد که سرمایه گذار به اهداف خود رسیده است و احتمالاً با فروش دارایی سرمایه گذار، قیمت ارز دیجیتال حرکت نزولی خود را آغاز خواهد کرد.

  به بیان ساده افزایش شاخص CDD (کندل آبی رنگ) می تواند نشان از کاهش تمایل سرمایه گذاران به هولد آن ارز باشد؛ در نتیجه ممکن است آن ارز کاهش قیمت را تجربه کند (نوار سفید رنگ) و بالعکس کاهش شاخص CDD بیانگر آن است که سرمایه گذاران بلندمدت تمایل به هولدکردن ارز داشته و می توان به افزایش قیمت ارز خوش بین بود. کاربران برای استفاده از این شاخص باید سطح کاربری خود را ارتقا دهند تا بتوانند شاخص را با اطلاعات به روز مشاهده کنند.

  افزایش CDD= کاهش قیمت

  کاهش CDD = افزایش قیمت

  • شاخص CDD در سایت گلسنود

  شاخص CDD در مطالب پیش شرح داده شده است. تفاوت این شاخص در سایت Glassnode نسبت به سایت Cryptoquant رنگ کندل های شاخص CDD است که با رنگ نارنجی مشخص شده است (نمودار قیمت ارز دیجیتال به رنگ سفید است). برای استفاده از آخرین و به روزترین داده ها باید حداقل در سطح کاربری Advanced باشید.

  شاخص Puell Multiple و مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت

  شاخص Puell Multiple یک معیار برای تخمین سطح فشار فروش ارز از طرف ماینرهاست و تخمینی از زمان فروش بیت کوین به دست ماینرها ارائه می دهد؛ به بیان ساده شاخص Puell Multiple از نسبت ارزش روز بیت کوین ماین شده به میانگین ارزش 365 روز گذشته آن به دست می آید. تمایل فروش بیت کوین از طرف ماینرها سبب افزایش عرضه و در نتیجه کاهش قیمت خواهد شد.

  ر مقابل اگر ماینرها تمایلی به فروش بیت کوین های ماین شده نداشته باشند، سبب می شود عرضه کاهش پیدا کند و متعاقباً قیمت بیت کوین افزایش پیدا کند. نکته ای که باید در شاخص Puell Multiple به آن توجه شود، محورهای افقی در نمودار این شاخص هستند که با تعدادی عدد مشخص شده اند.

  هرگاه شاخص به زیر 0.5 (نوار سبز رنگ) برسد، می توان انتظار رشد قیمت بیت کوین را داشت و اگر شاخص به بالای عدد 4 برسد نشان از شروع روند نزولی بیت کوین خواهد بود. نمودار شاخص Puell Multiple به صورت خطی و به رنگ آبی نمایش داده شده است.

  • شاخص Puell Multipl در سایت گلسنود

  شاخص Puell Multipl در سایت کریپتوانت نیز با همین نام شناخته می شود و فرمول آن از نسبت ارزش روز بیت کوین استخراج شده بر میانگین ارزش 365 روزه به دست می آید. (پیش از این شاخص Puell Multipl را به طور کامل شرح داده ایم).

  استفاده از اطلاعات به روز این شاخص رایگان نیست و کاربران برای استفاده از این داده ها باید با پرداخت هزینه، سطح کاربری خود را ارتقا دهند؛ هرچند حتی کاربران سطح استاندارد نیز می توانند این شاخص را البته با محدودیت بررسی کنند.

  شاخص Funding Rate در مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت

  با استفاده از شاخص Funding Rate می توان روند و قیمت ارز دیجیتال را پیش بینی کرد، این واحد برای اعمال همگرایی قیمت بین قراردادهای Perpetual و نقدی (Spot) استفاده می شود. با توجه به اینکه معاملات آتی را می توان در دو نوع سنتی آتی (Futures) و Perpetual انجام داد، بهتر است پیش از توضیح درباره شاخص Funding Rate اشاره کوچکی به تفاوت این دو نوع معامله بپردازیم.

  برخلاف قراردادهای آتی (سنتی)، قراردادهای Perpetual تاریخ انقضا ندارند و معامله گران می توانند معاملات خود را در صورتی که لیکویید نشوند برای همیشه حفظ کنند و این موضوع به مرور زمان می تواند موجب فاصله گرفتن قیمت ارز دیجیتال در بازارهای نقدی و Perpetual شود.

  برای حل این مشکل صرافی های ارزهای دیجیتال مکانیسمی را ایجاد کردند تا اطمینان حاصل شود که قیمت قراردادهای Perpetual خیلی از قیمت ارز در بازار نقدی فاصله نمی گیرد که در طی آن معامله گران Perpetual مبلغی را به یکدیگر پرداخت می کنند. مبلغی که میان معامله گران Perpetual مبادله می شود را فاندینگ ریت Funding Rate می نامند.

  • Funding Rate در سایت کریپتوکوانت

  فاندینگ ریت درواقع پرداخت های دوره ای است که براساس میزان اختلاف قیمت در بازار نقدی و Perpetual تعیین می شود و معامله گران باید آن را به یکدیگر پرداخت کنند. زمانی که نرخ فاندینگ ریت مثبت (نمودار سبز رنگ) است، معامله گران خرید در قراردادهای دائمی، هزینه فاندینگ ریت را به معامله گران فروش می پردازند. این عامل سبب می شود برخی از خریداران برای پرداخت نکردن هزینه، معاملات خرید خود را ببندند که خود باعث کاهش قیمت می شود.

  برعکس، زمانی که نرخ فاندینگ ریت منفی (نمودار نارنجی رنگ) باشد، معامله گران فروش باید هزینه فاندینگ ریت را به معامله گران خرید بپردازند، در این حین ممکن است افرادی معامله فروش خود را ببندند یا عده ای معاملات خرید باز کنند که سبب افزایش قیمت خواهد شد.

  فاندینگ ریت = روند نزولی

  فاندینگ ریت = روند صعودی

  • Funding Rate در سایت گلسنود

  Futures Perpetual Funding Rate

  فاندینگ ریت که در سایت Glassnode با نام کامل Futures Perpetual Funding Rate ارائه شده است و تفاوت خاصی با فاندینگ ریت در سایت Cryptoquant ندارد. تنها تفاوت موجود این است که تنها سرمایه گذارانی که سطح کاربری خود را ارتقا داده اند، امکان استفاده از آن را دارند و امکان استفاده رایگان و محدود از این شاخص در سایت گلسنود وجود ندارد.

  Hash Ribbon

  در مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت ممکن است با شاخص یا بخشی برخورد کنید که در سایت دیگری وجود نداشته باشد؛ برای نمونه شاخص Hash Ribbon در سایت Cryptoquant طراحی نشده است. این شاخص به کمک میانگین متحرک (مووینگ اوریج) 60D (آبی رنگ) و 30D (سبز رنگ) که تحلیلی براساس هش ریت ارائه می دهند، می تواند به کاربران در پیداکردن نقطه ورود و خروج کمک شایانی بکند.

  در نمودار مربوط به Hash Ribbon نمودارهای قرمز رنگی به صورت عمودی وجود دارند، هرگاه این شاخص (نوار آبی و سبز رنگ) وارد نواحی قرمز رنگ (عمودی) شوند، می توان چنین برداشت کرد که بیت کوین در حال کف سازی است و با خروج از ناحیه قرمز رنگ، روندی صعودی در پیش خواهد گرفت. علاوه بر خروج از ناحیه قرمز رنگ باید به نمودارهای سبز رنگ و آبی رنگ نیز توجه کرد. هرگاه D30 (سبز رنگ) بالاتر از D60 (آبی رنگ) قرار گرفت، احتمال روند صعودی بیت کوین افزایش می یابد.

  استفاده از اطلاعات به روز این شاخص رایگان نیست و لازم است کاربران سطح کاربری خود را افزایش دهند.

  بخش های کاربردی سایت کریپتوکوانت

  سایت کریپتوکوانت علاوه بر شاخص های بسیاری که ارائه داده است، چندین بخش دارد که کاربران با کمک آن ها قادر هستند استفاده از شاخص ها را بهینه تر کنند. در ادامه مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت به معرفی چند بخش کاربردی سایت کریپتوکوانت می پردازیم.

  • Dashboard

  در این بخش از سایت کریپتوکوانت کاربران می توانند برای مطالعه راحت تر روند حرکت ارز دیجیتال، شاخص (برای مثال Exchange Inflow) مورد نظر، صرافی و… را از میان شاخص های ارائه شده در سایت انتخاب و آن را در بخش داشبورد اضافه کنند.

  • Pro Chart

  این امکان برای کاربران سایت کریپتوکوانت وجود دارد که نمودارهای حرفه ای سایت Trading View را در بخش Pro Chart مشاهده کنند، از تحلیل دیگر تحلیلگران استفاده کنند و تحلیل خود را نیز با دیگران به اشتراک بگذارند. استفاده از این بخش رایگان نیست و کاربران برای دسترسی به این بخش ملزم هستند سطح کاربری خود را ارتقا دهند.

  • Alert

  با توجه به پرنوسان بودن بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر سرمایه گذاران به دنبال یک نقطه ورود یا خروج مناسب هستند. در بخش Alert به معنای هشدار، کاربران می توانند با تنظیم اطلاعات مورد نظر، زمانی که یک ارز دیجیتال در شرایطی قرار گرفت که کاربر به دنبال آن ها بود، با دریافت هشدار از سایت و البته بررسی بیشتر اقدام به بازکردن معامله کند. برخی از تنظیمات این بخش رایگان نیستند. بخش هشدار (Alert) در وب سایت Glassnode نیز وجود دارد.

  • Quicktake

  کاربران مختلف سایت کریپتوکوانت می توانند تحلیل های خود را در بخش Quicktake قرار دهند. با بررسی دیگر تحلیل های موجود در این بخش از سایت، هر کاربر قادر است از اطلاعات و دیدگاه دیگران نیز استفاده کند و نگاه جامع تری به بازار داشته باشد.

  • Pricing

  در ادامه مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت Pricing را شرح می دهیم. همان طور که در مطالب پیش ارائه شد، اجازه دسترسی کاربران به اطلاعات و شاخص ها در سطح های مختلف متفاوت است. هر چه سطح یک کاربر بالاتر باشد، می تواند شاخص های بیشتری را با اطلاعات به روزتری بررسی کند. خدمات در کریپتوکوانت در چهار سطح ارائه می شود که در مطالب پیشین به آن ها اشاره شد.

  • API

  یکی از خدماتی که سایت کریپتوکوانت به کاربران سطح پیشرفته و بعد از آن (سطح های کاربری غیر رایگان) ارائه می دهد API است. API که کوتاه شده عبارت Application Programing Interface است، به معنای «رابط برنامه نویسی اپلیکیشن» است و مانند یک رابط میان برنامه و وب سایت ها عمل می کند و به آن ها اجازه می دهد با یکدیگر در تعامل باشند؛ برای مثال اگر کاربری یک وب سایت مربوط به ارزهای دیجیتال داشته باشد، می تواند با استفاده از این بخش داده های ارائه شده در سایت کریپتوکوانت را در وب سایت یا صفحه خود به راحتی به اشتراک بگذارد.

  بخش های کاربردی سایت گلسنود

  • Dashboard

  مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت را با معرفی بخش های متفاوت ادامه می دهیم. بخش Dashboard در سایت گلسنود علاوه بر ارائه شاخص های کاربردی، این امکان را برای کاربران فراهم کرده است تا بتوانند یک داشبورد اختصاصی با توجه به ارز و شاخص مورد نظر خود تنظیم کنند. برای ایجاد یک Dashboard اختصاصی کافی است روی گزینه Create Dashboard کلیک کرده و یک نام برای آن انتخاب کنید. پس از ایجاد یک داشبورد کافی است با کلیک روی گزینه Add Metric ارز دیجیتال و شاخص موردنظر را به آن داشبورد اضافه کنید تا بعد از این دسترسی سریع و آسانی به آن شاخص داشته باشید.

  • Trading View

  چنانچه در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت داشته باشید، نام سایت Trading View را شنیده اید. Trading View یک ابزار تحلیل تکنیکال قدرتمند است که کاربران می توانند نمودارهای قیمت را برای بازارهای مالی مختلف و طیف گسترده ای از دارایی ها از جمله سهام، جفت ارز، ارزهای دیجیتال و… در آن مشاهده کنند.

  علاوه بر آن این پلتفرم با ادغام شبکه های اجتماعی به معامله گران این اجازه را می دهد که با یکدیگر در ارتباط باشند و بتوانند از تحلیل دیگر سرمایه گذاران نیز استفاده کنند. کاربران سایت گلسنود در صورت نیاز به تحلیل تکنیکال می توانند از بخش Trading View به این پلتفرم قدرتمند دسترسی داشته باشند.

  • Alerts

  زمانی را در نظر بگیرید که شما بنا بر تحلیل خود، نقطه ورود و یا خروج مناسب به معاملات یک ارز دیجیتال را پیدا کرده باشید، ولی با توجه به مشغله کاری قادر نباشید به طور مداوم نمودارهای قیمتی را بررسی کنید. بخش Alerts این امکان را به کاربران می دهد که با فعال کردن یک زنگ هشدار (بنا بر ارز دیجیتال و شاخص مورد نظر) معامله خود را در زمان مورد نظر انجام دهند.

  به زبان ساده با آگاه کردن سایت از شرایطی که به دنبال آن هستید، می توانید در آن مواقع با دریافت یک هشدار نمودار قیمتی را بررسی کرده و درصورت مساعدبودن شرایط معامله ای را باز کنید.

  • Compare

  بخش Compare به کاربران سایت گلسنود کمک می کند تا بتوانند شاخص های مشابه یا متفاوت را برای یک ارز دیجیتال یا ارزهای مختلف با یکدیگر مقایسه کنند؛ برای نمونه کاربران می توانند تعداد آدرس های فعال در ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم را با یکدیگر مقایسه کنند.

  • Forum

  همان طور که از نام Forum (انجمن) پیداست، این بخش از سایت مانند یک پلتفرم برای گفت وگو و تبادل نظر عمل می کند. کاربران در بخش Forum قادر هستند با دیگر کاربران در ارتباط باشند، نظر خود را بیان کنند و از تحلیل و نظر دیگران نیز استفاده کنند. یادآور می شویم تنها کاربران سطح پیشرفته و حرفه ای قادر هستند از این بخش استفاده کنند.

  • Pricing

  همان طور که در مطالب پیش بیان کردیم کاربران سایت گلسنود در چهار سطح طبقه بندی می شوند، برای ارتقا به سطوح بالاتر لازم است ماهیانه هزینه ای پرداخت شود. برای اطلاع از میزان هزینه هر سطح کافی است وارد بخش Pricing شوید و مطالب را مطالعه کنید و درصورت تمایل و با پرداخت هزینه به یکی از سطوح ارتقا یابید.

  • API

  API به معنای «رابط برنامه نویسی اپلیکیشن» امکان تعامل دو وب سایت یا برنامه را فراهم می کند. استفاده رایگان از API در سایت گلسنود محدود است و درصورت نیاز می توان با پرداخت هزینه و ارتقای سطح کاربری به شکل گسترده تر از این بخش استفاده کرد (در مطالب پیش به شرح API پرداخته شده است).

  جدول مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت

  مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت را با ارائه جدولی به پایان می رسانیم. همان طور که در مطالب پیش اشاره شد نمی توان یک سایت یا ابزار را به عنوان بهترین نام برد، هر معامله گری باید با توجه به نیازها و تحلیل خود یک ابزار مناسب را انتخاب کند. در این مقاله سعی کردیم به معرفی و مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت بپردازیم و با ارائه یک جدول مقایسه کلی و جامعی از این دو سایت داشته باشیم.

  شاخص های کاربردی برای مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت

   

  نمودار این شاخص «آبی رنگ» است و تعداد ارزهای موجود در صرافی ها را نمایش می دهد. برای استفاده از داده های به روز نیاز به ارتقای سطح کاربری است. Exchange Netflow ورود و خروج ارز از صرافی این شاخص ورود ارز دیجیتال به صرافی را با نمودارهای «سبز رنگ» و خروج ارز دیجیتال را با نمودارهای «قرمز رنگ» از دیجیتال را نمایش می دهد. برای استفاده از به روزترین داده ها نیاز به ارتقای سطح کاربری است. برای دریافت تحلیل از ورود و خروج ارز به صرافی از شاخص Exchange Balance استفاده می شود. این شاخص با نموداری به رنگ نارنجی نمایش داده می شود. شاخص Exchange Balance از نوع T2 است. Exchange Inflow ورود ارز دیجیتال به صرافی را با نمودار کندلی (سبز رنگ) نشان می دهد و در چهار مدل ارائه شده است.

  Inflow Total

  Inflow Top10

  Inflow Mean

  Inflow Mean (MA7) این شاخص در وب سایت گلسنود با نمودار کندلی (نارنجی رنگ) نمایش داده شده و در دو مدل ارائه شده است.

  Exchange Inflow Volume (Total)

  Exchange Inflow Volume (Mean) اندیکاتور MVRV Ratio کف و سقف قیمت بازار ارز را تعیین می کند. در این شاخص، محدوده کف عدد 1 (نوار سبز رنگ) و محدوده سقف عدد 3.7 (نوار قرمز رنگ) در نظر گرفته شده است. برای استفاده از به روزترین داده ها نیاز به ارتقای سطح کاربری است. این شاخص در دو مدل ارائه شده است.

  MVRV Ratio

  شاخص باید در محدوده 1 و 3.7 قرار داشته باشد.

  MVRV Z-Score

  ورود شاخص به نوار «قرمز رنگ» نشان از آن دارد که ارز با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی خود در حال معامله است و ورود به نوار «سبز رنگ» بیانگر آن است که ارز با قیمتی پایین تر از ارزش واقعی خود در حال معامله است

  برای استفاده از به روزترین داده ها نیاز به ارتقای سطح کاربری است. مدت زمانی که سرمایه گذار ارز دیجیتال را هودل کرده است، نشان می دهد. این شاخص با نمودار کندلی و به رنگ آبی مشاهده می شود. برای استفاده از به روزترین داده ها نیاز به ارتقای سطح کاربری است. CDD در گلسنود با نمودار کندلی (نارنجی رنگ) نمایش داده می شود. برای استفاده از به روزترین داده ها نیاز به ارتقای سطح کاربری است. این شاخص تخمینی از زمان فروش بیت کوین به دست ماینرها ارائه می دهد، نمودار این شاخص به رنگ آبی است.

  هرگاه شاخص به زیر 0.5 (نوار سبز رنگ) برسد می توان انتظار رشد قیمت بیت کوین را داشت و اگر شاخص به بالای عدد 4 برسد نشان از شروع روند نزولی بیت کوین خواهد بود.

  برای استفاده از به روزترین داده ها نیاز به ارتقای سطح کاربری است. نمودار این شاخص به رنگ نارنجی است.

  هرگاه شاخص به زیر 0.5 (نوار سبز رنگ) برسد می توان انتظار رشد قیمت بیت کوین را داشت، چنانچه شاخص به بالای عدد 4 (نوار قرمز رنگ) برسد نشان از شروع روند نزولی بیت کوین خواهد بود.

  برای استفاده از به روزترین داده ها نیاز به ارتقای سطح کاربری است. پرداخت های دوره ای که براساس میزان اختلاف قیمت در بازار نقدی و Perpetual تعیین می شود.

  زمانی که نرخ فاندینگ ریت مثبت (نمودار سبز رنگ) روند نزولی

  و زمانی که نرخ فاندینگ ریت منفی (نمودار نارنجی رنگ) روند صعودی است.

  استفاده رایگان برای کاربران محدود است و درصورت نیاز به داده های به روزتر باید سطح کاربری ارتقا یابد. Hash Ribbon

   

   

  این شاخص به شکل نوارهای آبی (D60) و سبز رنگ (D30) نمایش داده می شود، هرگاه وارد نواحی قرمز رنگ (عمودی) شوند، می توان چنین برداشت کرد که بیت کوین در حال کف سازی است و با خروج از ناحیه قرمز رنگ، روندی صعودی در پیش خواهد گرفت. استفاده رایگان محدود، درصورت نیاز به داده های به روزتر باید سطح کاربری ارتقا یابد.

  بخش های مختلف برای مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت

  Quicktake تعامل با دیگر کاربران

  مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت برای هزینه عضویت

  Basic

  رایگان

  Advanced

  صورت حساب ماهانه – ماهیانه 39 دلار

  صورت حساب سالانه- ماهیانه 29 دلار

  Professional

  صورت حساب ماهانه – ماهیانه 109 دلار

  صورت حساب سالانه- ماهیانه 99 دلار

  Premium

  صورت حساب سالیانه- ماهیانه 799 دلار Standard

  رایگان

  Advanced

  صورت حساب ماهانه – ماهیانه 39 دلار

  صورت حساب سالانه- ماهیانه 29 دلار

  Professional

  تنها صورت حساب سالیانه دارد- ماهیانه 799 دلار

  Institutional

  تماس با سایت

  اطلاعات مورد نیاز سایت برای مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت

  شاخصکریپتوکوانتگلسنود
  Exchange reverseنداردExchange InflowMVRVCDDPuell MultipleFunding Rateاین شاخص در گلسنود با نموداری به رنگ نارنجی نمایش داده می شود و فقط کاربرانی با سطح کاربری بالا امکان استفاده از این شاخص را دارند.ندارد
  بخش های مختلفکریپتوکوانتگلسنود
  Dashboardدارددارد
  Trading Viewبرای دسترسی به Trading view باید از بخش Pro chart استفاده شود.دارد
  Alertدارددارد
  داردبرای تعامل با دیگران باید از بخش Forum استفاده شود.
  Pricingدارددارد
  APIدارددارد
  Compareندارددارد
  Pricingکریپتوکوانتگلسنود
  هزینه عضویت
  اطلاعاتکریپتوکوانتگلسنود
  سال تأسیس20182018
  کشورکرهآلمان
  آدرس سایتwww.cryptoquant.comwww.glassnode.com

  سخن پایانی

  در این مقاله سعی کردیم به معرفی و مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت بپردازیم که دو پلتفرم قدرتمند در زمینه تجزیه و تحلیل داده (تحلیل آنچین) هستند. به کمک این ابزار کاربران قادر هستند اطلاعات لازم را در زمان کمتر و در یک مکان داشته باشند، درواقع کاربر قادر است با استفاده از این سایت ها زحمت خود را به حداقل برساند و بتواند تصمیم گیری های مهم را در زمان کمتر بگیرند.

  اگرچه این ابزارهای تحقیقاتی برای یادگیری در مورد بازار و روندها بسیار مفید هستند، توصیه می شود کاربران، یک پروژه را شخصاً بررسی کنند، وایت پیپر مربوط به ارز دیجیتال را به خوبی مطالعه کنند و برای انجام معاملات تنها از اطلاعات این سایت ها استفاده نکنند. این ابزارها تنها برای بهبود تجزیه و تحلیل داده های در جریان بر روی بلاک چین کاربرد دارند و استفاده از ابزارهای مختلف در کنار دانش شما، آن ها را قدرتمندتر می کند.

  صنعت کریپتویک صنعت جدید و رو به رشد است و همیشه مطالب بسیاری برای یادگیری در این حوزه وجود دارد. برای موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال ناچارید به مطالب و مفاهیم موجود در این بازار تسلط داشته باشید که برای رسیدن به چنین دانشی شرکت در یک دوره آموزش ارز دیجیتال مناسب ترین روش است، آموزش دیدن و گذراندن این دوره ها قادر خواهید بود تحلیل ها را به تنهایی انجام دهید و پورتفولیوی خود را به خوبی مدیریت کنید.

  پرسش های متداول

  تحلیل آنچین به تجزیه و تحلیل داده های موجود روی شبکه بلاک چین اشاره دارد.

  می توان گفت کدام سایت بهترین پلتفرم برای تحلیل آنچین است. هر سایت نقاط ضعف و قوتی دارد که کاربران با توجه به نیاز خود می توانند یکی از آن ها را انتخاب کنند. تلاش ما بر آن بود که در این مقاله به مقایسه سایت گلسنود و کریپتوکوانت که دوتا از بهترین وب سایت ها در این زمینه هستند، بپردازیم تا بررسی این سایت ها برای کاربران ساده تر شود.

  گلسنود خدمات خود را در 4 سطح ارائه می دهد. سطح استاندارد در این سایت رایگان است و داده های ارائه شده در این سطح نیز محدودتر هستند. برای استفاده از به روزترین داده ها باید سطح کاربری خود را ارتقا دهید.

  شاخص های متفاوتی در سایت گلسنود ارائه شده است؛ از جمله شاخص های پرکاربرد در این سایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  شاخص های متعددی در سایت کریپتوکوانت وجود دارند، اما می توان از شاخص های زیر به عنوان کاربردی ترین شاخص های این پلتفرم نام برد.