کاربردهای متاورس چیست، اولین سوالی است که بعد از سوال متاورس چیست برای شما ایجاد می شود. در مقاله متاورس چیست، به طور کامل در مورد این فناوری جدید و ارزهای متاورس صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم به مهمترین کاربردهای متاورس اشاره کنیم.

فهرست []

  تنها سی سال پیش بود که اینترنت در دسترس عموم قرار گرفت و بیست سال پیش بسیاری از کسب و کارها متوجه شدند که داشتن وب سایت یک ضرورت برای بازاریابی است. طولی نکشید که شبکه های اجتماعی نیز وارد میدان شدند و امروزه شاهد کاربردهای فراوان آن ها در عرصه های مختلف هستیم. اما در همین میان یک نسل جدید از اینترنت به نام متاورس وجود دارد که یک دنیای واقعیت مجازی است. شما در این فضا می توانید بجای مشاهده ویدیوها و اشکال در فضای دو بعدی اینترنت آن ها را به صورت 360 درجه در یک فضای سه بعدی مشاهده کنید.

  آموزش در متاورس

  کاربرد متاورس در آموزش و تحصیل اولین بار توسط مارن لوین، مدیر ارشد بازرگانی متا، با مضمون اینکه متاورس در آموزش به برگزاری کلاس ها کمک می کند مطرح شد. در واقع کاربردهای متاورس در آموزش آنقدر گسترده است که نمی توان به سادگی از آن گذشت. به عنوان مثال با دنیای متاورس می توان به راحتی کلاس درس را به هر نقطه ای از جهان منتقل کرد، و همه چیز از آسمان شب گرفته تا یک ماشین مسابقه را به فرصتی برای یادگیری تبدیل کرد. از اوایل سال 2020، تحصیلات حدود 91 درصد از دانش آموزان و دانشجویان در سراسر جهان مختل شد. با این اتفاق همه آن ها مجبور شدند که به سرعت خود را با شرایط وفق داده و به یادگیری از راه دور در بستر اینترنت روی آوردند، به گونه ای که دیگر در حال حاضر به یک امر عادی تبدیل شده است. این نشان می دهد که در حال حاضر دیگر دسترسی به فناوری یک ضرورت است، نه یک امتیاز.

  اگر ما بتوانیم فناوری و تکنولوژی را به عنوان یک ابزار کاربردی برای یادگیری در طول یک بیماری بپذیریم، به همین راحتی جزء اولین پذیرندگان متاورژن تبدیل می شویم.

  ایده اولیه متاورس در آموزش

  اصلاح متاورس اولین بار در سال 1992 توسط نیل استفنسون، نویسنده داستان های علمی تخیلی، مطرح شد. او جهان دیجیتالی را تصور می کرد که می توان از طریق فناوری واقعیت مجازی به آن دسترسی داشت. این چشم انداز نیل، امروزه دیگر یک داستان نیست. دنیای متاورس نه تنها دارای فضاهای مجازی گسترده خواهد بود، بلکه عناصر دنیای دیجیتال را قادر می سازد تا به راحتی تنها با استفاده از هدست یا عینک دیجیتال چشم از دنیای واقعی بردارند.

  متاورس یک بازی برای آموزش است، زیرا فرصت های بی پایانی را برای یادگیری فراهم می کند. این امکانات یادگیری همه جانبه، به معلمان این امکان را می دهد که رشته های علوم پایه و سنتی مانند ریاضیات و علوم تجربی را ترکیب کنند و یک تجربه یادگیری جامع و جذاب را ارائه دهند.

  به عنوان مثال، یک معلم می توان به دانش آموزان خود یک ماشین مسابقه را نشان داده، و سپس نحوه ساخت، سرعت حرکت، درجه حرارت و سرعت تایرهای آن را بررسی کند.

  از طریق استفاده از سناریوهای واقعی زندگی، نظریه های مطرح شده در علوم مختلف، معنا و ارتباط کاملاً جدیدی پیدا می کنند؛ زیرا مربیان می توانند با پر کردن شکاف های بین تئوری و عملی، آموزش خود را دقیق تر و جذاب تر کنند.

  متاورس در آموزش؛ از رویا تا واقعیت

  آیا هنوز هم تصور می کنید که آموزش واقعیت مجازی در دنیای متاورس مانند یک رویا است؟ در پاسخ باید بگوییم که در حال حاضر در بریتانیا، کالج برادفیلد، یک مدرسه خصوصی به طور مستقل آموزش مبتنی بر واقعیت مجازی را در درس های تاریخ، جغرافیا و علوم گنجانده است و به دانش آموزان اجازه می دهد که این موضوعات را در بعد جدیدی تجربه کنند. بنابراین متاورژن در حال حاضر نیز وجود دارد؛ اما

  مسئله پذیرش انبود و مقرون به صرفه بودن است. علاوه بر بازخورد مثبت اولیه دانش آموزان در کالج برادفیلد، مطالعات بیش تر در کلاس های درس در کشور چین نیز نشان می دهد که واقعیت مجازی می تواند تاثیر زیادی بر کارایی نتایج آزمون ها داشته باشد؛ به این صورت که دانش آموزانی که با استفاده از روش واقعیت مجازی آموزش می بینند، معمولاً از افرادی که چنین نیستند، بهتر عمل می کنند.

  مزایای متاورس در آموزش

  دنیای متاورس تضمین می کند که برنامه های درسی همیشه به روز، مفید و مرتبط باقی می مانند و این امکان را برای ما فراهم می کند که به تجزیه و تحلیل به روز و متخصص در سراسر دنیای واقعی دسترسی داشته باشیم. مثلاً، می توانیم به آسمان شب نگاه کنیم و از نیل دگراس تایسون بخواهیم ساختار کهکشان راه شیری را توضیح دهد.

  تخصص از هر جایی حاصل می شود، نه فقط از کتاب های درسی و کلاس های درس. با این حال، نه تنها روش های کنونی یادگیری ما، بلکه اشکال ارزیابی ما نیز قدیمی است. امتحان کتبی هم برای کسب و هم برای نمایش مهارت های عملی موردنیاز برای مشاغل مختلف بی فایده است. تصور کنید اگر یک کارآموز بتواند به جای بازبینی برای یک امتحان کتبی، تجربه واقعی و عملی را با سیم کشی یک دوشاخه مجازی، تعمیر یک زهکش مسدود شده یا حتی انجام یک عملیات، بدون عواقب خطرناک و واقعی نشان دهد. علم در این مورد قاطع است: یادگیری از طریق انجام دادن مقدم تر از یادگیری با حفظ کردن است.

  معایب متاورس در آموزش

  ممکن است بسیاری از والدین و معلمان این تصور را داشته باشند که متاورس می تواند به سادگی زمینه اعتیاد آوری به اینترنت را در کودکان ایجاد کند؛ اما این دلیل موجهی برای عدم استفاده از متاورس نیست، بلکه این نیز نیازمند مدیریت تعامل فرزندان با این فضا است، نه صرفاً ممنوع کردن آن. مدارس می توانند دسترسی بر روی وب سایت های را زمان بندی کنند و برای دانش آموزان خود محدودیت در استفاده قرار دهند. بنابراین با وجود مضرات استفاده از اینترنت، این فضا می تواند یک سود خالص برای آموزش در سراسر جهان باشد و تنها

  لازمه آن کنترل و مدیریت درست است.

  مطالعات علمی مختلف نشان دهنده این است که تجربیات یادگیری زمانی موثر هستند که سرگرم کننده باشند. گیمیفیکیشن یا بازی سازی، همان چیزی است که متاورس را به یک گزینه ایده آل برای کلاس درس تبدیل می کند.

  مارکتینگ در متاورس

  متاورس را می توان به عنوان یک فضای مجازی سه بعدی توصیف کرد که در آن کاربران می توانند از طریق آواتارهایی که شبیه آن ها هستند دور هم جمع شوند و حرکاتشان را تقلید کنند تا بتوانند با یکدیگر و محیط اطراف تعامل داشته باشند. در این فضا شما می توانید کسب و کار خودتان را اعم از فروش آنلاین، ساخت کلیپ و… را با ساخت فضایی سه بعدی استارت برنید.

  مزایای متاورس در مارکتینگ

  متاورس تکرار بعدی اینترنت و دنیای رسانه های اجتماعی خواهد بود، اما تفاوت هایی نیز دارد. در ادامه به کاربردهای متاورس در کسب وکارها می پردازیم:

  1. کاربران می توانند از طریق واقعیت مجازی (VR) وارد شوند و با نام تجاری جدید، از امتحان کردن پوشاک گرفته تا کاوش در یک بخش از املاک به تعامل بپردازند.
  2. کاربران می توانند در هر نقطه از جهان مستقر شوند و هرگونه موانع جغرافیایی در تجارت الکترونیک را از بین ببرند.
  3. کاربران به یک کیف پول دیجیتال در متاورس مجهز خواهند شد که معاملات خرید را راحت تر می کند.
  4. کاربران می توانند آزادانه در اطراف متاورس تله پورت کنند تا بتوانند در گروه ها شرکت کنند و به رویدادها بپیوندند.
  5. کاربران با کمک ویدیوهای 360 درجه و مدل سازی سه بعدی، درگیر نوع جدیدی از تجربه داستان گویی خواهند شد که به این معنی است که تبلیغات باید تغییر کند.

  تجارت در متاورس

  راه های زیادی برای تجارت در متاورس وجود دارد. خرید سهام مرتبط، تجارت ارزهای رمزنگاری شده، یا تجارت ETF. همه این دارایی ها از طریق یک کارگزار قابل اعتماد قابل دسترسی هستند. با استفاده از پلت فرم های مختلف و معتبر، معامله گران می توانند در معرض طیف گسترده ای از ابزارهای مرتبط با متاورس، قرار بگیرند.

  برای مجموعه ای از کسب و کارها، مانند خرید زمین در متاورس کانال بازاریابی دیگری در حوزه های مرتبط آن ها ایجاد شده است. در این کانال ها استراتژی های Omnichannel برای بازاریابی، فروش، و CX باید به گونه ای تکامل یابد که واقعیت مجازی را نیز شامل شود.

  مجموعه دوم، کسب وکارها بومی متاورس خواهند بود، درست مانند امروزه که شرکت های بومی دیجیتالی غیرحضوری وجود دارد.

  معایب انجام تجارت در متاورس

  سرمایه گذاری و تجارت در بخش های جدید هر کسب و کاری همیشه با ریسک همراه بوده و هست. متاورس نیز از این قاعده مستثنی نیست، به ویژه در سال های اولیه تا سال 2035 تمامی کسب و کارها در آن با ریسک همراه خواهد بود.

  تعامل غیرقابل پیش بینی کاربر

  در حالی که متاورس ممکن است از برنامه های دو بعدی و تعامل مبتنی بر دسکتاپ پشتیبانی کند، در درجه اول در واقعیت مجازی VR وجود خواهد داشت.

  با این حال، محموله های هدست واقعیت مجازی در مقایسه با کل جمعیت جهان و به طور خاص، تعداد کاربران رسانه های اجتماعی نسبتاً کم است. کاربران و کسب وکارهای مختلف بسته به ترجیحات شخصی و شرایط خود ممکن است واکنش متفاوتی نسبت به VR نشان دهند.

  تجربه سفر در متاورس

  چه کسی عاشق سفر نیست؟ در طول تعطیلات، سفر یکی از محبوب ترین فعالیت هایی است که افراد برای گذراندن روزهای تعطیل خود انتخاب می کنند. قدم زدن در شهر جدید، ملاقات با افراد جدید، رفتن به یک ماجراجویی جدید، همگی چیزهایی هستند که سفر را برای ما به یک فعالیت مهم تبدیل کرده اند، اما می دانیم که زمان چیزی است که به یک مانع تبدیل می شود.

  مزایای متاورس در سفر

  خوشبختانه، امروزه فناوری به ما این امکان را می دهد تا بدون نیاز به حضور فیزیکی در آنجا سفر را تجربه کنیم، و چیزی که این تجربه را بین حضور در آن مکان و دیدن آن ها در ویدیو متفاوت می کند، تجربه اول شخص است. اینجاست که متاورس، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) وارد تصویر می شوند.

  دنیایی غوطه ور با محتوای واقع گرایانه، تخیل مخاطب را تقویت می کند و به آن ها امکان می دهد از طریق یک تجربه شگفت انگیز درست مانند زمانی که در آنجا حضور می یابد، از مکان لذت ببرند.

  گردشگری واقعیت مجازی مرز جدیدی است که هنوز در جریان اصلی قرار نگرفته است. یوتیوب و سایر سرویس های میزبانی محتوای اصلی در حال افزایش مخازن محتوای ویدیویی 360 درجه خود هستند. با این حال، برخلاف سفرهای معمولی که معمولاً با آزادی همراه است، محتوای ویدیویی فعلی فقط به شما امکان می دهد آنچه را که برای دیدن شما ضبط شده است مشاهده کنید.

  یکی دیگر از موارد استفاده از ورود گردشگری به واقعیت مجازی، نمایش مکان های دیدنی معروف مانند لوور است. این کار با تبدیل ساختمان به فضایی قابل استفاده برای فعالیت های مختلف مانند نمایشگاه های هنری، کنسرت های موسیقی، یا به طور ساده مکانی که می توانید با دوستان خود در آن بنشینید، انجام شد.

  کاربردهای متاورس در سفر نیز می تواند بسیار زیاد و شگفت انگیز باشد. به عنوان مثال تصور کنید که در حال بازدید از مکانی تاریخی هستید، اگر شما بخواهید این بنا را از سمت راست مشاهده کنید و همراه شما بخواهد این بنا را از سمت چپ مشاهده کند، درست مانند واقعیت می توانید هر کدام به سمت مورد نظر خود حرکت کرده و بنا را از زاویه ای که می خواهد بازدید کند.

  معایب متاورس در سفر

  با توجه به قابلیت های شکفت انگیز متاورس در سفر، یک نکته منفی که وجود دارد این است که استفاده از این امکانات در حال حاضر تنها بر روی فیلم های ضبط شده امکان پذیر است.

  سوشال مدیا (شبکه های اجتماعی) در متاورس

  مارک زاکربرگ اخیراً اعلام کرده است که شبکه اجتماعی فیس بوک در حال تبدیل شدن به یک شرکت “متافورس” است. این در حالی است که تارا سویشر، روزنامه نگار فناوری بر این باور است که اپل یا گوگل ممکن است برای رهبری انقلاب متاورس مناسب تر باشند.

  به نظر می رسد شبکه اجتماعی فیس بود که به برندهایی مانند Oculus (سخت افزار)، پلتفرم واقعیت مجازی فیس بوک هوریزون و تیم اجرایی تازه تشکیل شده فیسبوک متاورس، مجهز است، آماده راه اندازی از فضای دو بعدی به سه بعدی است.

  برای وارد شدن به دنیای متاورس از طریق فیسبوک هیچ تجربه قبلی نیاز نیست و تنها کافیست موارد زیر را آماده کنید:

  1. برای خود یک هدست Oculus 2 تهیه کنید.
  2. یک حساب کاربری Oculus ایجاد کنید.
  3. برای فیس بوک Horizon [در حال حاضر در نسخه بتا] ثبت نام کنید.
  4. و آواتار خود را در داشبورد Oculus Home ایجاد کنید.

  مزایای متاورس در شبکه های اجتماعی

  هنگامی که وارد Horizon می شوید، می توانید کارهایی مانند بازدید از جهان های مختلف با محوریت علایق و موضوعات خاص انجام دهید. همه چیز از باغبانی گرفته تا بازی و مدیتیشن و حتی گروه های اجتماعی مرتبط با گروه های فیس بوک را خواهید یافت.

  فیس بوک به شما امکان می دهد لحظاتی را در Horizon از طریق گروه های فیس بوک به اشتراک بگذارید، مانند به اشتراک گذاری سلفی ها و دنیاهای خود از دنیای سه بعدی خود با مخاطبان دو بعدی. همچنین قابلیت های دیگر نظیر همکاری با دیگران، میزبانی رویدادها، ملاقات، سلفی گرفتن و ایجاد روابط معنادار، آواتار به آواتار امکان پذیر است.

  گیمینگ (بازی) در متاورس

  بازی های دیجیتالی شاید اولین بخشی بود که عموم مردم به کمک آن با فناوری متاورس آشنا شدند. بنابراین، طبیعی است که در پذیرش و توسعۀ روزبه روز این فناوری پیشگام باشند. بازی دیجیتالی Second Life را می توان به عنوان نزدیک ترین نمونۀ زنده از یک متاورس در نظر گرفت که گیمرها در آن می توانند خرید کنند، غذا بخورند و سایر فعالیت های زندگی واقعی را در دنیای مجازی انجام دهند. بسیاری از بازی های محبوب و دوبعدی را می توان با استفاده از فناوری Metaverse به بازی های سه بعدی تبدیل کرد و فرصت های جدیدی در این صنعت ایجاد کرد. به عنوان مثال، می توان با طراحی یک بازی سه بعدی این امکان را برای گیمرها فراهم کرد که با کمک تجهیزات لازم، خود در بازی حضور داشته باشند و به کاوش و مبارزه بپردازند.

  با استفاده از گیمینگ در متاورس، کاربران می توانند به راحتی با قرار گرفتن در یک فضای سه بعدی به تعامل با یکدیگر و کسب تجربه بپردازند. آن ها با استفاده از متن، چت و صدا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و دنیای جدیدی از اشیا و افراد موجود در آن فضا را کشف می کنند.

  از مزایا و کاربردهای مهم گیمینگ در متاورس این است که کاربران با استفاده از بازی های مطرحی مانند سند باکس، اکسی اینفینیتی، سکند لایف و… می توانند به کسب درآمد از متاورس و ارزهای دیجیتال بپردازند.

  تفریح در متاورس

  فرض کنید که عینک و هدست خود را می گذارید و سریعاً وارد فضای خانه خود می شوید. می بینید که بعضی از قسمت های خانه شما به صورت مجازی بازسازی شده است و چیزهایی را دارد که فقط در دنیای مجازی امکان پذیر است؛ و هر چیزی که از نظر شما بسیار زیباست را با منظره ای فوق العاده الهام بخش نشان می دهد. شما می توانید در این فضا به راحتی به صورت مجازی لباس خود را انتخاب کرده و به ملاقات و تفریح با دوستان خود به کافی شاپ، سینما، کنسرت، تماشای فوتبال تیم محبوبتان و… بروید.

  به عنوان مثال تصور کنید که دوستان شما در کنسرت خواننده مورد علاقه تان در یک نقطه دیگر دنیا هستند. با استفاده از دنیای متاورس می توانید به راحتی با استفاده از ابزار فراهم شده وارد کنسرت شوید و در کنار دوست خود و سایر افراد به تماشای آن بپردازید و لذت ببرید و در تمامی لحظات قبل و بعد از کنسرت حضور داشته باشید.

  در این فضا شما می توانید دوستانتان را دعوت کنید تا به آواتار شما سر بزنند و به شما بپیوندند؛ با هم به تماشای فیلم، کنسرت و سایر مکان های تفریحی بروید.

  همچنین می توانید، هر فردی را که بخواهید با خود همراه کنید و شروع به برگزاری جشن تولد، سورپرایز کردن دوستان خود و… کنید.

  کار در متاورس

  بعد از دورکار شدن بسیاری از کسب و کارها به دلیل شیوع کرونا، باید راه حل بهتری جایگزین می شد. از متاورس می توان به عنوان یکی از این روش ها اشاره کرد. اما کارکردن در فضای متاورس چه شکلی خواهد بود؟ فرض کنید بتوانید بدون رفت و آمد وارد دفتر کارتان شوید و محیط شرکت و اطراف خود را حس کنید. تمامی برخوردهای اتفاقی، دیدن همکاران و… همه جا امکان پذیر باشد. حال تصور کنید که محیط کار ایده آل شما آماده است و در مقایسه با محیط واقعی می توانید کارهای بیش تری کنید. این در حالیست که شما در خانه خود با لباس راحتی نشسته اید و تنها فضایی که می خواهید را به صورت سه بعدی مشاهده می کنید. در صورت تمایل می توانید فردی را برای ملاقات دعوت کنید و با او در فضای سه بعدی ارتباط بگیرید.

  همچنین در صورت نیاز به جلسه گروهی می توانید با همکاران خود در هر بخش شرکت ارتباط بگیرید و در مورد مسائل مربوط به پروژه های مختلف تصمیم گیری کنید.

  ورزش در متاورس

  شما می توانید در این فضای سه بعدی به راحتی به ورزش دلخواه خود نظیر بوکس، دوچرخه سواری و… با افراد واقعی یا تخیلی در هر نقطه ای از جهان که می خواهید بپردازید. دلتان می خواهد یک ورزش گروهی انجام دهید؟ شما می توانید تنها با یک سرچ ساده افرادی را که تمایل دارند تا با شما بازی کنند را به بازی دعوت کنید و از لحظات خود لذت ببرید. می خواهید مسابقه دچرخه سواری برگزار کنید؟ این کار بسیار ساده است، شما می توانید بر روی دوچرخه ورزشی خود در خانه نشسته و در این فضا هرکس را که می خواهید انتخاب کنید و با آن ها مسابقه دهید. این موارد تنها برخی از ورزش های هیجان انگیزی است که می توانید در این فضا انجام دهید و از لحظات خود لذت ببرید.

  دیگر کاربردهای متاورس

  صنعت خودرو در متاورس

  بدون شک،Metaverse  قادر است تجربه های هیجان انگیز و جدیدی را برای کاربران صنعت خودرو فراهم نماید. نمایشگاه های خودرو را در نظر بگیرید که به صورت مجازی و در یک محیط متاورسی ایجاد شده اند. با این کار نه تنها محدودیتی از نظر جغرافیایی برای کاربران وجود نخواهد داشت بلکه این امر به صرفه جویی در هزینه های شرکت ها نیز کمک خواهد کرد. از دیگر کاربردهای این فناوری در صنعت خودرو می توان به طراحی خودروهای خودران اشاره کرد. خودروهایی که بدون نیاز به راننده و تنها با اتصال به یک اینترنت پرسرعت قادر هستند حرکت کنند و موانعی همچون خودرهای دیگر یا اشخاص را تشخیص دهند.

  پزشکی در متاورس

  با کمک فناوری متاورس پزشکان می توانند از این محیط مجازی به عنوان ابزاری برای ارزیابی سلامت بیمار استفاده کنند و بیماران را در حین انجام انواع وظایف پیچیده در دنیای واقعی تحت نظر قرار دهند. علاوه بر آن، آموزش پزشکان و پرستاران از طریق روش های معمولی زمان زیادی می برد و آموزش عموماً باید توسط یک متخصص که احتمالاً بسیار پرمشغله هم است ارائه شود اما این فناوری به شکل عالی می تواند برای آموزش آناتومی، روش های عمل و کنترل عفونت استفاده شود. همچنین، استفادۀ یک کارآموز از یک شبیه ساز واقع بینانه، همچنین اجرا و تمرین مراحل و تکنیک ها بسیار بهتر از تماشای یک ویدئو است.

  درمان فوبیا با متاورس

  افرادی که از فوبیا (ترس بیمارگونه از یک چیز خاص مانند سوارشدن هواپیما، ترس از حیوانات و…) رنج می برند، قادر هستند با کمک فناوری متاورس بر این بیماری غلبه کنند. درمان این مشکل با کمک  فناوری Metaverse بسیار کارآمدتر، ارزان تر و ایمن تر از درمان در دنیای واقعی است. به عنوان مثال، شخصی که ترس از سفر هوایی داشته باشد، می تواند از یک صندلی و عینک واقعیتمجازی استفاده کند و نمای بیرون از پنجرۀ هواپیما، لحظۀ برخاستن، پرواز و فرود را شبیه سازی کند. روشن است که استفاده از هواپیمای واقعی برای درمان فوبیای پرواز بسیار هزینه بر و مشکل ساز خواهد بود.

  مد و زیبایی در متاورس

  برندهای جهانی مانند گوچی و نایک با معرفی لباس ها و کفش های طراحی شدۀ خود در بازی های مختلف به دنیای Metaverse  راه یافته اند. شرکت گوچی با پلتفرم بازی Roblox همکاری کرده است تا به اين ترتیب، زیورآلات دیجیتالی خود را به فروش برساند. همچنین، شرکت های کوچکی مانند DressX که در حوزۀ مد و پوشاک فعالیت می کنند، بازاریابی محصولات خود را از طریق متاورس انجام می دهند.

  علاوه بر آنچه از کاربرد متاورس در زمینۀ مد و زیبایی گفته شد، بد نیست بدانید که با کمک فناوری Metaverse  می توان پیش از خرید یک لباس، ابتدا آن را به صورت دیجیتالی پرو کرد و در صورت تمایل لباس را خریداری کرد.

   واقعیت افزوده با متاورس

  واقعیت افزوده، علمی است که دنیای مجازی و دنیای واقعی را از طریق اپلیکیشن هایی که برای این کار طراحی شده اند ادغام می کند. دسترسی به این فناوری تقریباً آسان است و کافی است که یک تلفن یا دستگاه هوشمند داشته باشید و با استفاده از دوربین آن وارد دنیای مجازی شوید. به عنوان مثال، بازی Pokemon نمونه ای از فناوری واقعیت افزوده است که گیمرها می توانند در آن پوکمون های مجازی را در دنیای واقعی ببینند و آن ها را در دنیای واقعی به حرکت درآورند.

  هوش مصنوعی با متاورس

  هوش مصنوعی در فناوری های مختلفی مانند گوگل، تشخیص چهره در گوشی های هوشمند، بازی های رایانه ای و… که روزانه از آن ها استفاده می شود، وجود دارد که می توان با کمک فناوریMetaverse  این قابلیت ها را واقعی تر هم کرد. به عنوان نمونه، در بازی های رایانه ای می توان عملکرد شخصیت های مقابل گیمر (غیربازیکن) که بخش مهمی از محیط بازی را تشکیل می دهند، بهبود بخشید به طوری که بتوانند به زبان های مختلف صحبت کنند تا قادر باشند با همۀ گیمرها ارتباط برقرار کنند. علاوه بر آن، می توان از هوش مصنوعی برای ساخت آواتارهای سه بعدی، به روشی واقعی تر نیز استفاده کرد.

  طراحی سه بعدی با متاورس

  اگرچه فناوری طرح های سه بعدی جدید نیست اما در طول همه گیری کرونا و به ویژه در زمینۀ املاک و مستغلات بسیار شکوفا شده است. برای بازدید مجازی از ساختمان های واقعی و بررسی آن ها ازMetaverse  کمک گرفته شد. با کمک این فناوری و با استفاده از دوربین و عینک های سه بعدی می توان ساختمان و اشیاء فیزیکی اطراف را به داده های دیجیتالی تبدیل کرد و یک دنیای مجازی که بسیار شبیه به دنیای واقعی است را ساخت.

  NFT در متاورس

  همان طور که حتماً می دانید، متاورس یک دنیای سه بعدی متشکل از  طرح های گرافیکی است که می توان آن ها را به عنوان توکن غیرمثلی ((NFT معامله کرد. این NFTها از آواتار کاربران در بازی ها شروع می شوند و به دنیای وسیع تری که شامل زمین ها و مکان ها هستند ختم می شوند. حجم اقتصاد مجازی (کالاهای مجازی مانند لباس، زمین، آواتار و… که بازیکنان در پلتفرم های مختلف بازی خریداری می کنند) به طور تقریبی بیش از هزار میلیارد دلار (بدون احتساب خرید و فروش NFT؛ مانند یک اثر هنری) تخمین زده می شود.

  اینترنت اشیاء

  اینترنت اشیا از طریق دستگاه ها و حسگرها، دنیای فیزیکی را به اینترنت پیوند می دهند. یکی از کاربردهای اینترنت اشیا در متاورس، جمع آوری داده ها از دنیای واقعی و سپس انتقال آن ها به دنیای دیجیتالی (Metaverse) است که به بهبود و افزایش دقت دستگاه های دیجیتالی درون متاورس کمک می کند. ازجمله کاربردهای اینترنت اشیا می توان به کنترل امنیت، روشنایی و سرمایش و گرمایش خانه های مسکونی با استفاده از این فناوری اشاره کرد. به عنوان مثال، کاربران می توانند با مجهزکردن محل سکونت خود و اتصال به اینترنت، سیستم گرمایشی منزل خود را پیش از رسیدن به خانه روشن کنند تا خانه گرم شود.

  خریدکردن در متاورس

  براساس یک نظرسنجی (در سال 2019(که در مورد واقعیت افزوده (Metaverse) انجام شده است، 66درصد مردم استفاده از واقعیت افزوده را هنگام خرید و تصمیم گیری برای خرید مثبت می خوانند. فکر کنید همان طور که در خانۀ خود نشسته اید، کاناپه ای را از یک فروشگاه اینترنتی  برای خانۀ خود بپسندید. در چنین شرایطی، اگر شما ابزار واقعیت افزوده را داشته باشید و آن شرکت نیز این فناوری را پیاده سازی کرده باشد، شما قادر هستید کاناپه را در خانۀ خود و به شکل سه بعدی ببینید و پس از ارزیابی زیبایی آن تصمیم به خرید بگیرید.

  جمع بندی

  در این مقاله به کاربردهای متاورس در عرصه های مختلف اعم از آموزش و تحصیلات، سفر و… پرداختیم. دنیای متاورس آماده است تا در عرصه های مختلف به سرعت رشد کند و فرصت های مختلف را برای بازاریابان، دانش آموزان و انواع کسب وکارها فراهم کند. این دنیای واقعیت مجازی آنقدر بزرگ و پیچیده است که هر روز می تواند یک کاربرد و ویژگی جدید را رونمایی کند و همه را شگفت زده نماید.

  سوالات متداول

  دنیای متاورس تضمین می کند که برنامه های درسی همیشه به روز، مفید و مرتبط باقی می مانند و این امکان را برای ما فراهم می کند که به تجزیه و تحلیل به روز و متخصص در سراسر دنیای واقعی دسترسی داشته باشیم.

  فیس بوک به شما امکان می دهد لحظاتی را در Horizon از طریق گروه های فیسبوک به اشتراک بگذارید، مانند به اشتراک گذاری سلفی ها و دنیاهای خود از دنیای سه بعدی خود با مخاطبان دو بعدی.

  خوشبختانه، امروزه فناوری به ما این امکان را می دهد تا بدون نیاز به حضور فیزیکی در آنجا سفر را تجربه کنیم، و چیزی که این تجربه را بین حضور در آن مکان و دیدن آن ها در ویدیو متفاوت می کند، تجربه اول شخص است.