برترین ارزهای دیجیتال گیمینگ

امروزه صدها نوع ارز دیجیتال در دنیا وجود دارد؛ از این رو سرمایه گذاران این امکان را دارند که در پروژه های مختلفی سرمایه گذاری کنند. یکی از این پروژه ها، ارزهای دیجیتال گیمینگ هستند که به تازگی رشد کرده اند و افراد زیادی به آن ها علاقه دارند. این توکن ها، دو صنعت به شدت محبوب یعنی ارز دیجیتال و بازی های ویدئویی را با هم ترکیب کرده اند. بسیاری از این بازی ها، بازی های آنلاینی هستند که از ارز دیجیتال به عنوان ارز داخل بازی استفاده می کنند. بازیکن ها نیز ارز دیجیتال بازی را برای خرید کاراکتر و اسلحه به کار می برند. همچنین این بازی ها از مدل Play-to-Earn پشتیبانی می کنند و بازیکن می تواند با کامل کردن تسک های مختلف، درآمد کسب کند. در نیمه اول سال ۲۰۲۱ شرکت هایی که در زمینه بازی های بلاک چین فعال هستند، بیش از ۴۷۶ دلار سرمایه جذب کردند. از آنجا که این پروژه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است، در آینده ای نزدیک پتانسیل رشد فراوانی دارد. در ادامه، فهرستی از بهترین توکن های گیمینگ که ممکن است در آینده رشد کنند، آمده است؛ پس با ما همراه باشید:

فهرست []

  1. اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

  Axie را به جرئت می توان یکی از بهترین بازی های متاورس دانست. این بازی محبوبیت بسیاری در میان علاقه مندان به بازی های بلاک چین دارد و در عین حال یکی از برترین ارزهای دیجیتال گیمینگ از لحاظ سهم بازار محسوب می شود. Axie Infinity از بازی محبوب پوکمون الهام گرفته است و بازیکن های آن با استفاده از موجوداتی به نام آکسی، امکان خرید، معامله و مبارزه را دارند. هر آکسی به صورت کاملاً منحصربه فرد از آکسی دیگر خلق می شود و به صورت NFT شکل می گیرد؛ یعنی هر فردی مالک Axie خود است. برای شروع بازی باید حداقل سه عدد آکسی داشته باشید، اما در ادامه با تولیدمثل آکسی ها می توانید آکسی های جدیدتری در اختیار بگیرید، یا آکسی های فعلی خودتان را بفروشید.

  یکی از دلایل محبوبیت بازی بلاک چین آکسی این است که بازیکن ها با برنده شدن در نبردهای بازی می توانند توکن AXS کسب کنند. برخی بازیکن ها تنها از این طریق ماهیانه صدها هزار دلار درآمد دارند و در برخی کشورها نیز افراد از شغل خودشان استعفا می دهند تا بتوانند تمام وقت به این بازی بپردازند. ارزش سهام این بازی در ابتدای سال ۲۰۲۱ تنها 54/0 سنت بود، اما در حال حاضر با قیمت ۱۵۰ دلار معامله می شود و رشدی بیش از ۲۸ هزار درصد داشته است.

  2. سندباکس (Sandbox)

  سندباکس پلتفرمی غیرمتمرکز است که بازیکن ها می توانند در آن یک دنیای بازی سه بعدی برای خود خلق کنند. نکته جالب این است که این کار با استفاده از ابزارهای اسکریپت نویسی مجازی انجام می شود؛ از این رو شما به هیچ گونه دانش کدنویسی نیازی نخواهید داشت. کاربران با استفاده از ارزهای دیجیتال گیمینگ LAND می توانند در فضای این پلتفرم بازی کنند. درواقع هر LAND یک قطعه زمین مجازی است که در این بازی فروخته می شود. توکن SAND توکن بومی سندباکس است و کاربران از آن برای پرداخت های داخل بازی مانند خرید تجهیزات و LAND استفاده می کنند. تعداد توکن های LAND محدود است و تنها ۱۶۶ هزار و ۴۶۴ عدد از آن موجود است. به همین دلیل برخی قطعات زمین این بازی با قیمتی بیش از ۵۰ هزار دلار خرید و فروش شده است. سندباکس با شرکت های مختلفی برای توسعه پلتفرم خود همکاری می کند؛ برای مثال این پلتفرم در آخرین همکاری خود با شرکت Atari تلاش کرده است تا تم پارک های مجازی را به پلتفرم خویش اضافه کند. سلبریتی های مختلفی نیز از جمله Snoop Dogg و Deadmau5 با این پلتفرم همکاری دارند و داخل بازی دارای زمین مجازی هستند. براساس آمار بیش از ۱۰۰ هزار دنیای مختلف داخل این بازی خلق می شود و قیمت توکن آن نیز در سال اخیر بیش از 3 هزار درصد رشد داشته است.

  3. انجین کوین (Enjin Coin)

  Enjin Coin روشی برای سرمایه گذاری در بازی های بلاک چین است. این پلتفرم تنها به یک بازی خاص محدود نیست و می تواند با انواع مختلف بازی ها ارتباط برقرار کند. شرکت توسعه دهنده این پلتفرم ابزارهای مختلفی برای توسعه نرم افزار در اختیار توسعه دهنده های مختلف قرار می دهد و این افراد می توانند با استفاده از کیت های معرفی شده، دارایی های دیجیتالی مختلفی مانند ارزهای دیجیتال گیمینگ داخل بازی یا آیتم های خاص را برای بازی های بلاک چینی خودشان خلق کنند. کاربران نیز می توانند از کیف پول Enjin برای نگهداری آیتم هایی که در بازی های متصل به پلتفرم Enjin به دست آورده اند، استفاده کنند. زمانی که توسعه دهنده ها آیتمی را بر روی پلتفرم Enjin خلق می کنند، باید به اندازه ارزش آن، ارز Enjin را داخل یک قرارداد هوشمند قفل کنند. این موضوع سبب می شود Enjin در دنیای حقیقی نیز ارزش بسیاری داشته باشد. ارز Enjin در ابتدای سال ۲۰۲۱ با قیمت 13/0 دلار معامله می شد، اما در ماه آپریل همین سال به قیمت ۴ دلار رسید. انتظار می رود به دلیل کاربردپذیری بالا، قیمت این توکن در آینده رشد چشمگیری داشته باشد.

  4. دیسنترالند (Decentraland)

  دیسنترالند روی بلاک چین اتریوم خلق شده و یک پلتفرم واقعیت مجازی است. شبیه دیگر دنیاهای مجازی، این پلتفرم نیز قطعات زمینی را با عنوان LAND عرضه می کند که کاربران می توانند به هر شکلی که دوست دارند از آن ها استفاده کنند. آنچه دیسنترالند را از دیگر پلتفرم های موجود متمایز کرده، آزادی زیادی است که در اختیار بازیکن ها قرار می دهد. می توانید از ارزهای دیجیتال گیمینگ LAND برای ایجاد بازی، آثار هنری، فعالیت های مختلفی مانند توریسم دیجیتال و… استفاده کنید. در عین حال این پلتفرم جوامع گوناگونی با عنوان District دارد که برای تم های خاصی طراحی شده اند؛ برای مثال یکی از بزرگ ترین جوامع آن Aetheria است که با استفاده از آثار هنری cyberpunk ایجاد شده است.

  توکن بومی دیسنترالند MANA نام دارد که برای پرداخت های داخل بازی مانند خرید LAND از آن استفاده می شود. همچنین MANA توکن حاکمیتی بازی نیز محسوب می شود و دارندگان آن در بازی حق رأی دارند. این پلتفرم و توکن مانا هنوز در مراحل اولیه ایجاد پایگاه کاربران خودشان هستند، اما در آینده می توانند رشد چشمگیری داشته باشند.

  5. همسایه من آلیس (My Neighbor Alice)

  این بازی هنوز در مراحل تست قرار دارد و یک بازی ساخت و کشاورزی محسوب می شود. در این بازی، کاربران می توانند در یکی از شش جزیره بازی زمین بخرند و مزرعه خودشان را گسترش دهند. همچنین امکان خرید حیوانات مختلف داخل فروشگاه بازی وجود دارد. طراحی این بازی بسیار زیباست و بازی های مزرعه داری کلاسیک را در ذهن بیشتر افراد تداعی می کند. توکن آلیس (Alice) از ارزهای دیجیتال گیمینگ اصلی این بازی به شمار می رود و برای خرید از فروشگاه بازی استفاده می شود. در عین حال می توانید با کامل کردن تسک های مختلف این توکن را کسب کنید. امکان سپرده گذاری توکن Alice و کسب درآمد از آن نیز برای شما فراهم شده است. سرمایه گذاری روی توکن Alice ریسک بیشتری از دیگر توکن ها دارد. از آنجا که این بازی هنوز عرضه نشده، تصمیم گیری درباره آینده آن هم کمی سخت است. البته احتمال موفقیت این توکن بازی بیشتر از احتمال شکست آن است و درصورت عرضه بازی ممکن است افزایش قیمت چشمگیری داشته باشد.

  6. ایلوویوم (Illuvium)

  این بازی که قرار است در سال ۲۰۲۲ عرضه شود، یک بازی RPG به سبک بازی های فاینال فانتزی و پوکمون است. بازیکن ها کنترل کاراکترهایی به نام هانتر را در اختیار دارند و با گشت و گذار در محیط بازی ممکن است با موجوداتی به نام Illuvial مواجه شوند. این موجودات NFT هستند و زمانی که یکی از آن ها را اسیر کنید، داخل کیف پول شما ذخیره خواهد شد. همچنین بازیکن ها با برنده شدن در نبردها و تورنومنت ها می توانند توکن ایلوویوم کسب کنند. با اینکه بسیاری از افراد این بازی بلاک چین را با آکسی مقایسه می کنند، چند تفاوت عمده در ساختار آن ها وجود دارد. برخلاف آکسی، ایلوویوم در محیطی سه بعدی و دنیای آزاد خواهد بود و حالت داستانی دارد. درصورت موفقیت این بازی می تواند بسیاری از گیمرهای سنتی را نیز جذب کند. ارزش توکن ایلوویوم و سهم بازار ارزهای دیجیتال گیمینگ آن حتی پیش از عرضه بازی نیز رشد چشمگیری داشته است. همین رشد یکی از دلایلی است که بسیاری از سرمایه گذارها این توکن را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند. اگر خیلی اهل ریسک نیستید، می توانید منتظر عرضه بازی بمانید تا ببینید گیمرها چه نظری درباره آن دارند.

  7. ییلد گیلد گیم (Yield Guild Games)

  بسیاری از بازی های بلاک چین محبوب از NFT استفاده می کنند. بازی YGG نیز یکی از این بازی هاست. هدف این بازی افزایش محبوبیت سرمایه گذاری روی NFT های عرضه شده در بازی های مختلف مانند آکسی اینفینیتی و سندباکس است. این کار با فروش و اجاره NFT انجام می شود و دارندگان ارزهای دیجیتال گیمینگ غیر مثلی می توانند با اجاره دادن توکن های خودشان به کسب درآمد بپردازند؛ برای مثال اگر آکسی داشته باشید، می توانید آن را به کمک Yield Guild Games اجاره دهید و کاربران دیگر به ازای درصدی از درآمد کسب شده از طریق آن ها، از آکسی های شما در بازی های خودشان استفاده کنند. توکن این پلتفرم در ژولای ۲۰۲۱ ایجاد شد و به فاصله یک ماه پس از عرضه، بیش از ۵۵۰ درصد رشد داشت. با توجه به اینکه NFT ها برای بازی های بلاک چین اهمیت بسیار بالایی دارند و YGG نیز کاربرد بسیار بالایی در این زمینه دارد، قیمت توکن های آن ممکن است در آینده با رشد چشمگیری مواجه باشد.

  8. استار اطلس Star Atlas

  Star Atlas یک بازی چندنفره آنلاین بسیار محبوب به شمار می آید که روی بلاک چین ایجاد شده است. این بازی در محیطی علمی- تخیلی در سال ۲۶۲۰ اتفاق می افتد که در آن سه دسته مختلف بر سر منابع و کنترل دنیا با یکدیگر رقابت می کنند. می توانید دارایی هایی را که در این بازی وجود دارند، در دنیای واقعی معاوضه کنید و در ازای آن ها پول بگیرید.

  آیا سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال گیمینگ منطقی است؟

  حتی در بازار ارز دیجیتال ها، توکن های بازی یک سرمایه گذاری پر ریسک به شمار می روند. با وجود این افراد بسیاری توانسته اند از طریق این توکن ها به سودهای چشمگیری دست بیابند. سؤالی که ممکن است در ذهن بسیاری از شما وجود داشته باشد این است که آیا این ترند ادامه دار خواهد بود یا تنها مدت کوتاهی به رشد خود ادامه می دهد. اگر قصد دارید روی هریک از این توکن ها سرمایه گذاری کنید، بهتر است پیش از شروع به صورت کامل درباره آن ها تحقیق کرده و بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید.

  سوالات متداول

  حتی در بازار ارزهای دیجیتال، توکن های بازی یک سرمایه گذاری پر ریسک به شمار می روند. با این وجود افراد زیادی هم توانسته اند از طریق این توکن ها به سودهای چشمگیری دست پیدا کنند.

  YGG یک پلتفرم آنلاین است که هدف آن افزایش محبوبیت سرمایه گذاری روی NFTهای عرضه شده در بازی های مختلف مثل آکسی اینفینیتی و سندباکس است

  My Neighbour Alice یک بازی ساخت و کشاورزی محسوب می شود. در این بازی کاربران می توانند در یکی از شش جزیره بازی زمین بخرند و مزرعه خودشان را گسترش دهند. همچنین امکان خرید حیوانات مختلف هم داخل فروشگاه بازی وجود دارد.

  Axie را می توان به جرات یکی از بهترین بازی های بلاکچین دانست. این بازی محبوبیت بسیار زیادی در بین علاقه مندان به بازی های بلاکچین دارد و در عین حال برترین رمزارز بازی از لحاظ سهم بازار محسوب می شود.