مدتی پیش فیس بوک، شرکتی که پلتفرم هایی از جمله اینستاگرام و واتساپ را در اختیار دارد، تصمیم گرفت نام خود را به متا پلتفرم (Meta Platforms) یا به اختصار متا (Meta) تغییر دهد. تغییر نام تجاری برای مصرف کنندگان معمولی این اپلیکیشن غافلگیرکننده بود، اما مارک زاکربرگ، مؤسس فیس بوک ادعا کرد که تغییر نام به این معناست که این شرکت در حال انشعاب بوده و به بیش از یک محصول مرتبط است. همچنین اضافه کرد که متاورس بهتر می تواند منعکس کننده کارهایی باشد که شرکت انجام می دهد. در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال قصد داریم به مبحث متاورس فیس بوک و دلیل تغییر برندینگ فیس بوک به متا بپردازیم.

فهرست []

  متا چیست؟

  متا نام تجاری جدیدی است که مارک زاکربرگ آن را جایگزین فیس بوک کرده است. شرکت فیس بوک که در زمینه رسانه های اجتماعی، طراحی و ساخت فناوری های جدید گسترش یافته است، از مدت ها قبل با تغییر لوگوی خود در مقر کالیفرنیا و پوشاندن آن با ایموجی (لایک)، ذهن ها را به سمت تغییر نام احتمالی خود کشاند.

  فیس بوک و تغییر برندینگ به متا

  در 28 اکتبر، زمانی که تغییر نام تجاری فیس بوک به متا اعلام شد، مارک زاکربرگ طی نامه ای دلیل این تغییر نام را انعکاس بیشتر کارهایی عنوان کرد که این شرکت انجام می دهد. متن نامه به این شرح است: «در حال حاضر نام تجاری فیس بوک تنها نشان دهنده یک محصول مرتبط است و نمی تواند منعکس کننده همه کارهایی باشد که امروزه شرکت انجام می دهد، چه برسد به آینده. با گذشت زمان، امیدوارم که ما به عنوان یک شرکت متاورس دیده شویم و در ساخت آینده ای که می خواهیم، کمک کنیم». این تغییر نام تنها روی شبکه مادر اعمال شد و نام فیس بوک در شبکه اجتماعی آن همچنان پابرجاست، اما لوگو و نام متا هنگام واردشدن به شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام که زیر نظر فیس بوک فعالیت می کنند، نمایش داده می شود. این حرکت شرکت فیس بوک را می توان بازتاب کار گوگل هنگام تغییر نام شرکت مادر خود در سال 2015 به آلفابت دانست؛ گوگل نیز مانند فیس بوک با این تغییر نام نشان داد که فراتر از یک موتور جست وجوست.

  اهداف مارک زاکربرگ از متاورس

  براساس سخنان زاکربرگ، از این پس دیگر فیس بوک تمرکز اصلی این شرکت نخواهد بود و قصد دارد منابع خود را برای ساخت محصولات واقعیت مجازی به کار گیرد. زاکربرگ همچنین درباره این تغییر نام افزود، متا به معنای فراتر بوده و نشان دهنده این است که حرکت شرکت فراتر از آنچه امروز است، خواهد بود؛ این بدان معناست که در درازمدت، کاربران برای استفاده از خدمات این شرکت دیگر نیازی به استفاده از فیس بوک نخواهند داشت.

  دلیل تغییر نام فیس بوک

  دلایل مختلفی برای این تغییر نام ناگهانی فیس بوک وجود دارد، اما مهم ترین آن را می توان گره خوردن فیس بوک با یک سری رسوایی ها، اخبار منفی و پر سر و صدا و خود مارک زاکربرگ دانست. اعتمادپذیرنبودن فیس بوک تنها به زمان قطعی چندساعته و افشاگری هایی که به تازگی اتفاق افتاد، مربوط نیست، بلکه این شرکت از مدت ها قبل در میان شرکت های تکنولوژی جهان کمترین میزان اعتمادپذیری را در میان کاربران خود داشت. با وجود غافلگیرکننده بودن خبر تغییر نام فیس بوک باید گفت، ممکن است هدف مارک زاکربرگ که زمانی تحسین برانگیزترین مدیرعامل سیلیکون بود، این باشد که با تغییر نام برند خود بتواند بدنامی هایی مانند رعایت نکردن حریم شخصی کاربران، رسوایی کمبریج آنالیتیکا، کمک به ترویج خشونت در میانمار و… که این برند را به یک برند سمی تبدیل کرده است، از خود دور کند و شرکت یک تریلیون دلاری خود را نجات دهد. این در حالی است که زاکربرگ تنها دلیل تغییر برند خود را «تمرکز بیشتر بر متاورس» اعلام کرده است.

  نظرات تحلیلگران در خصوص متاورس فیس بوک

  در ادامه به نظرات برخی تحلیلگران درباره تغییر نام فیس بوک به متا می پردازیم:

  – Kyla Lam تحلیلگر تحقیقاتی ARVR/Wearables در IDC درحالی که این تغییر نام را منطقی دانست، گفت: «من فکر می کنم چندین دلیل وجود دارد که فیس بوک به متا تغییر نام داد. دلیل اول این است که فیس بوک با اتهامات متعدد درمورد حفظ حریم خصوصی و ایمنی مواجه است؛ از این رو از نام جدید به عنوان حواس پرتی برای مردم استفاده می کند تا درمورد تغییر نام تجاری با وجود شهادت فرانسیس هاوگن افشاگر علیه فیس بوک، صحبت کنند. ثانیاً این امر به آرام کردن سرمایه گذاران کمک می کند؛ زیرا قیمت سهام آن به تازگی کاهش یافته است؛ درنتیجه وجود یک شرکت مادر به ساده کردن عملیات کمک می کند و می تواند شفافیت و وضوح بیشتری در ارزیابی سایر پلتفرم های زیر نظر آن از جمله فیس بوک، اینستاگرام و بخش های تجاری مرتبط با واقعیت افزوده و واقعیت مجازی به طور مستقل داشته باشد».

  لام افزود که این نام خود احتمالاً بازتابی از تمایل فیس بوک برای افزایش دسترسی و درآمد تبلیغاتی است. همچنین ادامه داد که «بیش از 97 درصد از درآمد فیس بوک از تبلیغات حاصل می شود و درحالی که اعتماد فیس بوک در حال کاهش است، تعهد آن به این پروژه متاورس توانایی آن را علاوه بر تبلیغات در ایجاد ارزش و زیرساخت ها نیز نشان می دهد».

  – تامی پارکر، تحلیلگر اصلی در گلوبال دیتا (Global Data)، به Trusted Reviews گفت: «اگرچه این اقدام ممکن است نگرانی ها درباره امنیت آن را برطرف نکند، اما این تغییر نام می تواند به رشد فیس بوک کمک کند. تغییر نام فیس بوک به پلتفرم های متا، حرکتی مثبت و آینده نگر برای این شرکت است؛ زیرا تمرکز آن بر مفهوم متاواژه در حال تکامل جوامع مجازی با فناوری های واقعیت مجازی است. شبکه اجتماعی فیس بوک مانند اینستاگرام، واتساپ و مسنجر نام خود را حفظ کرده است، اما تمامی این پلتفرم ها به عنوان یک زیرشاخه از متا در نظر گرفته می شوند که قرار است از رسانه ها و شبکه های اجتماعی فراتر رود. متا تمام پلتفرم هایی را که فیس بوک در حال حاضر در اختیار دارد، از جمله فیس بوک، واتس اپ، اینستاگرام، مسنجر و آکیولوس (Oculus Rift) در بر می گیرد».

  – مارتا پینتو، مدیر ارشد تحقیقات IDC، نیز تمامی موارد مطرح شده توسط پارکر را منعکس کرد، اما اضافه کرد که این تغییر نام همه مشکلات فیس بوک را حل نمی کند. پینتو می گوید: «از نظر من، تغییر نام تجاری به دو دلیل اصلی منطقی است: همان طور که مارک زاکربرگ اشاره کرد، درواقع فیس بوک به یک شرکت فناوری تبدیل شده و نام تجاری با مأموریت و چشم انداز شرکت همسو نیست. از سوی دیگر، افشاگری های منفی ثابت در اطراف فیس بوک کاملاً آسیب رسان هستند و ارزش ویژه برند را از بین می برند، بنابراین یک نام جدید می تواند مفید باشد». او گفت: «این جنبش چشم انداز آینده نگر مارک زاکربرگ را نشان می دهد؛ زیرا تیک توک در این مدت رشد سریع تری از فیس بوک داشته و فیس بوک برای اختراع خود به عنوان یک شبکه اجتماعی در حال حاضر به زمان نیاز دارد».

  آینده متاورس فیس بوک

  متاورس فیس بوک این شرکت را به تلفیقی از کانال های ارتباطی، خرید آنلاین، رسانه های اجتماعی، تولیدکننده سخت افزار، ارائه دهنده خدمات، پلتفرم تبلیغاتی و غیره تبدیل کرده است. واضح است که یک استراتژی جدید پشت این برند است و این تغییر نام تنها یک تغییر ظاهری نیست. بسیاری از افراد از این تغییر نام فیس بوک برای منحرف کردن ذهن مردم از اتهامات مربوط به حریم خصوصی و مسائل امنیتی انتقاد می کنند؛ درحالی که برخی کارشناسان مانند لام معتقدند که پس از گذشت زمان زیاد این تصمیم زاکربرگ می تواند در این امر تأثیرگذار باشد. میزان موفقیت این تصمیم زاکربرگ درباره تغییر ذهنیت مردم با تغییر نام، با توجه به روابط عمومی بدی که این شرکت درمورد مسائل مربوط به حریم خصوصی و ایمنی خود و اتهامات اثبات نشده دارد، 50-50 است؛ زیرا ممکن است اعلام این تغییر نام تجاری به عنوان یک سرپوش تلقی شود و وضعیت را بدتر کند. همچنین ممکن است بر گردش مالی و شهرت کارکنان تأثیر بگذارد. علاوه بر این، متاورس فیس بوک یک پروژه بلندمدت است که ساخت آن حداقل 10 تا 15 سال زمان می برد، اما متاورس برای شرکتی مانند فیس بوک که می خواهد تصویر برند جدیدی داشته باشد، می تواند برای نسل های جوان جذاب باشد و از این رو استعدادهای جدیدی را جذب کند.

  متاورس فیس بوک بازتاب گوگل

  به گفته پارگر تحلیلگر اصلی در گلوبال دیتا تغییر برند فیس بوک بازتاب حرکت مشابه گوگل در سال 2015 است. پارکر می گوید: «این وضعیت تقریباً شبیه این است که گوگل در سال 2015 نام خود را به آلفابت تغییر داد و عملیات Google را به یک شرکت تابعه آلفابت تبدیل کرد و به سرمایه گذاران، تبلیغ کنندگان و کاربران نشان داد که شرکت به طورکلی بازارها و فرصت های درآمدی جدید را بررسی می کند». پارکر اضافه کرد، اگرچه زمان بندی آن مشکوک است، اما به وضوح حرکتی است که مدت زیادی است در حال انجام است. پارکر می گوید: «اگرچه بسیاری از منتقدان معتقدند تغییر نام فیس بوک عمدتاً واکنشی به تشدید نظارت های دولتی و نظارتی است که این شرکت در سراسر جهان با آن مواجه است، نام جدید بسیار بزرگ تر از آن است».

  شبکه اجتماعی فیس بوک تنها یک بخش جزئی از یک شرکت چندبعدی بود و تا زمانی که کل کسب و کار نام فیس بوک را یدک می کشید، این شرکت یک شرکت تک بعدی به نظر می رسید، اما با این تغییر نام دیگر یک شرکت چندبعدی است و در حال پیشی گرفتن از فعالیت های گذشته خود است. هرچند متاورس فیس بوک ممکن است یکی از راه هایی باشد که از آن در مقابل حوادث گذشته محافظت کند، از آنجا که ساختار شرکت تغییر نکرده است، این تغییر نام به محافظت از شرکت در برابر قانون گذاران کمک نمی کند.

  جمع بندی

  در این مقاله به بررسی متاورس فیس بوک پرداختیم. به طورکلی اینکه این ریسک بزرگ مارک زاکربرگ برای تغییر نام برند به متا جواب می دهد یا نه، در گذر زمان مشخص می شود، اما بسیاری از تحلیلگران این حرکت زاکربرگ را منطقی می دانند و معتقدند این تغییر نام می تواند ذهنیت منفی را درباره رعایت نکردن حریم خصوصی کاربرانش بهبود بخشد، اما در این میان مارک زاکربرگ دلیل تغییر برند فیس بوک به متا را نشان دادن چندوجهی بودن شرکت اعلام کرد و معتقد است نام فیس بوک به تنهایی نشان دهنده فعالیت های بزرگی نیست که در این شرکت انجام می شود و تنها یک شبکه اجتماعی منفرد را نشان می دهد. در ابتدا تصور می شد لوگوی متا در شبکه های زیرشاخه فیس بوک مانند اینستاگرام، واتساپ و… نشان داده نشود، اما در حال حاضر در این شبکه های اجتماعی با حفظ نام برنامه، لوگو و نام متا در صفحه ورودشان نمایش داده می شود.

  سوالات متداول

  متا نام تجاری جدیدی است که مارک زاکربرگ آن را جایگزین فیس بوک کرده است. شرکت فیس بوک از مدت ها قبل با تغییر لوگوی خود در مقر کالیفرنیا و پوشاندن آن با ایموجی (لایک)، ذهن ها را به سمت تغییر نام احتمالی خود کشاند.

  میزان موفقیت این تصمیم زاکربرگ درباره تغییر ذهنیت مردم با تغییر نام، با توجه به روابط عمومی بدی که این شرکت درخصوص مسائل مربوط به حریم خصوصی و ایمنی خود و اتهامات اثبات نشده دارد، 50-50 است؛ زیرا ممکن است اعلام این تغییر نام تجاری به عنوان یک سرپوش تلقی شود و وضعیت را بدتر کند.

  دلایل مختلفی برای این تغییر نام ناگهانی فیس بوک وجود دارد؛ اما مهم ترین آن را می توان گره خوردن فیس بوک با برخی رسوایی ها، اخبار منفی و پرسر و صدا و خود مارک زاکربرگ دانست.