ارز دیجیتال سوشی سواپ چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن

ارز دیجیتال سوشی سواپ

فهرست این مقاله

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال سوشی سواپ

نمودار سوشی سواپ


معرفی ارز دیجیتال سوشی سواپ (SushiSwap)

ارز دیجیتال سوشی سواپ یکی دیگر از ارزهای دیجیتال محبوب در دنیای کریپتوکارنسی است که توسط آشپز نومی ساخته شده است. این ارز دیجیتال با قرار گرفتن در لیست بایننس شروع شگفت انگیزی داشت و قیمت آن به شدت افزایش یافت. این ارز دیجیتال به دلیل اینکه تمامی توکن‌های آن به یکباره عرضه شدند قابل استخراج نمی‌باشد، اما مانند هر ارز رمزنگاری شده دیگر ویژگی‌های جالبی دارد که در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال به آن خواهیم پرداخت. اگر شما نیز علاقه‎‌مند به کسب دانش در زمینه کریپتوکارنسی هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال سوشی سواپ یک مبادله غیرمتمرکز (DEX) مجهز به قراردادهای هوشمند سازنده بازار خودکار (AMM) اختصاصی خود است که توسط آشپز نومی ایجاد شده و با بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود.

SushiSwap صرافی‌های غیرمتمرکز را برای انجام معاملات نظیر به نظیر ارزهای رمزنگاری شده به صورت ایمن و بدون نیاز به واسطه ارائه می دهند؛ همچنین مجهز بودن به AMM خاص خود به این معنی است که به جای استفاده از اوردر بوک مانند مبادلات سنتی، از یک الگوریتم قیمت گذاری برای قیمت گذاری دارایی استفاده می‌شود. مبادلات سوشی سواپ یک پروژه دیفای است که توسط جامعه اداره می‌شود و هدف آن ایجاد هماهنگی بهتر برای مشارکت کنندگان در شبکه از طریق تقسیم درآمد و اثرات شبکه مبتنی بر جامعه است.

حمله خون آشام سوشی سواپ

سوشی سواپ به عنوان چنگال Uniswap ظهور کرد، یکی دیگر از AMM DEX که در سال ۲۰۲۰ تبدیل به یکی از محبوب ترین پروژه‌های DeFi شد. کد آن منبع باز بود و توسعه دهندگان سوشی سوآپ متوجه شدند که تعدادی راهکار برای بهبود می‌توانند اضافه کنند. 

برای شروع پروژه، SushiSwap با ارائه مشوق‌های بیش‌تر به ارائه دهندگان نقدینگی (LP) – یک روند بحث برانگیز معروف به “حمله خون آشام” ، کاربران و نقدینگی را از یونی سواپ جلب کرد.

این یک تاکتیک موفق بود و بیش از ۹۰٪ از نقدینگی برخی از استخرهای Uniswap به SushiSwap منتقل می‌شد.

چه کسانی بنیانگذار سوشی سواپ هستند؟

بنیانگذاری SushiSwap در آگوست سال ۲۰۲۰ توسط آشپز مستعار Nomi و 0xMaki صورت گرفت. جزئیات کمی از این دو به جز صفحه  توییتری آن‌ها شناخته شده است.

این پروژه بلافاصله پس از راه اندازی کاربران زیادی را به خود جلب کرد و در تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۲۰ در لیست صرافی بایننس قرار گرفت.

مدیر عامل شرکت مبادله مشتقات صرافی FTX و شرکت بازرگانی کمی Alameda Research ، سام بانکمن فرید، در ۶ سپتامبر به طور عملی کنترل SushiSwap را به دست گرفت و در ۹ سپتامبر انتقال توکن‌ها را از Uniswap به سیستم عامل SushiSwap انجام داد.

پس از اخذ مدرک فیزیک از دانشگاه MIT، بانکمن-فرید به شرکت تجاری کمی جین استریت پایتخت پیوست، جایی که برای اولین بار با ارزهای رمزپایه روبرو شد. سام بانکمن-فرید اکنون نام آشنایی در فضای رمزنگاری است و او ابتدا از طریق لیست توکن SUSHI در بورس مشتقات FTX درگیر سوشی سواپ شد.

ویژگی‌ های ارز دیجیتال سوشی سوآپ

ارز دیجیتال سوشی سواپ

به عنوان یک سازنده بازار خودکار (AMM)، سوشی سواپ با خلاص شدن از شر اوردر بوک و در عین حال اجتناب از مشکلات نقدینگی، خود را از مبادلات سنتی غیر متمرکز متمایز می‌کند.

اگرچه شباهت‌های زیادی به مادر AMM  یونی سواپ و سایر موارد دارد، SushiSwap برای افزایش تأثیری که شرکت کنندگان در شبکه می‌توانند در آینده داشته باشند، تغییرات مهمی ایجاد کرده است.

برخی از کاربران Uniswap به آنچه که به عنوان سطح پایین کارمزد ارائه دهندگان نقدینگی در نظر گرفته شده است، راضی نبودند. همچنین انتقاداتی در مورد مشارکت سرمایه داران خطرپذیر در سیستم عامل و عدم تمرکززدایی در حاکمیت یونی سواپ وجود داشت.

نوآوری اصلی سوشی سواپ معرفی توکن SUSHI بود. LPها در SUSHI پاداش می‌گیرند، اما بر خلاف یونی سواپ، توکن‌های SUSHI همچنین به دارندگان آن‌ها این حق را می‌دهد که حتی پس از اینکه به طور فعال تأمین نقدینگی را متوقف کردند، همچنان بخشی از هزینه‌ها را به عنوان پاداش دریافت کنند.

علاوه بر این، این رمز همچنین با ارائه حقوق حاکمیت به دارندگان SUSHI، مشکل تمرکززدایی یونی سواپ را حل می‌کند. با همان روحیه، SushiSwap رویکرد “پرتاب عادلانه” توزیع را اتخاذ کرد، که بدان معنی بود که هیچ تخصیص توکنی برای سرمایه گذاران خطرپذیر وجود ندارد.

مزایا و معایب سوشی سواپ

از مزایای این ارز دیجیتال می‌توان به دریافت پاداش حتی در صورت برداشت وجوه توسط کاربر اشاره کرد؛ همچنین از معایب این ارز دیجیتال می‌توان به قابل استخراج نبودن آن به دلیل عرضه یکباره توکن توسط توسعه دهنده این رمز ارز و تنها امکان بدست آوردن آن از طریق خرید و فروش اشاره کرد و همین امر سبب شده تا این ارز دیجیتال گزینه مناسبی برای پس انداز نباشد.

ارز دیجیتال سوشی سواپ چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال سوشی سواپ

سوشی سواپ خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده مختلف را بین کاربران امکان پذیر می‌کند. ۰.۳٪ هزینه برای تسهیل هر مبادله اخذ می‌شود، ۰.۲۵٪ آن به تأمین کنندگان نقدینگی و ۰.۰۵٪ به SUSHI تبدیل می‌شود و به کاربران دارای رمز SUSHI توزیع می‌شود. 

هر کسی می‌تواند با اتصال کیف پول اتریوم به حساب SushiSwap خود، به استخرهای سوشی سواپ نقدینگی اضافه کند. سپس کاربران، هر دو دارایی استخر را در یک قرارداد هوشمند با نسبت ۱: ۱ قفل می‌کنند. به عنوان مثال، اگر آن‌ها می‌خواستند نقدینگی به ارزش ETH 2 به استخر SUSHI-ETH اضافه کنند، ابتدا باید ETH 1 آن را از طریق عملکرد Swap به SUSHI تبدیل کنند.

همچنین کاربران می‌توانند با تهیه ارزهای رمزپایه برای استخرهای جدید، نقدینگی را برای جفت های معاملاتی که هنوز وجود ندارند تأمین کنند. به عنوان اولین LP ، کاربران می‌توانند نسبت مبادله اولیه (قیمت) را مانند سایر افراد که از طریق آربیتراژ به این مجموعه توکن اضافه کرده اند تنظیم کنند. 

کاربرانی که ارزهای رمزنگاری شده خود را به یک بخش نقدینگی عرضه می‌کنند، توکن‌های ارائه دهنده نقدینگی SushiSwap (SLP) را دریافت می‌کنند، که نشان دهنده سهم متناسب از دارایی‌های جمع شده است و به کاربران اجازه می‌دهد هر زمان که بخواهند از وجوه خود و هرگونه هزینه رمزنگاری استفاده کنند.

اقدام تعجب برانگیز سرآشپز نومی

برای اطمینان از پایداری پروژه، صندوق توسعه ای تأسیس شد که ۱۰٪ از کل SUSHI های موجود در بازار را دریافت می‌کند. هیچ قفلی روی این صندوق‌ها یا هر نوع برنامه واگذاری وجود نداشت.

در ۵ سپتامبر ۲۰۲۰ سرآشپز نومی با برداشتن کل سهام SUSHI خود از صندوق توسعه و فروش آن برای تقریبا ۱۸ هزار اتریوم، که در آن زمان بیش از ۱۳ میلیون دلار بود، بسیاری از مردم، از جمله بنیانگذار xMaki0 را متعجب کرد.

اگرچه سرآشپز نومی در ابتدا سعی داشت اقدامات خود را به عنوان موضوعی مثبت برای پروژه توجیه کند، اما بسیاری از کاربران او را به جلب کلاهبرداری خروج متهم کردند، و از بین رفتن اعتماد جامعه نسبت به او باعث شد که از پروژه دور شود.

پس از این اتفاق سام بنکمن-فرید برای تلاش و ادامه فعالیت جامعه وارد عمل شد. سرآشپز نومی روز بعد کنترل پروژه را به بانکمن-فرید منتقل کرد، وی آن را در یک کیف پول چند امضایی قرار داد (با ۹ امضاکننده که توسط کاربران SushiSwap رأی داده اند) که باعث غیرمتمرکز شدن آن می شود.

اما این پایان خوش ماجرا نبود؛ دو روز پس از مهاجرت، سرآشپز نومی نزدیک به ۱۴ میلیون دلار را به حساب صندوق توسعه بازگرداند و از کاربران SushiSwap عذرخواهی کرد.

کاربرد سوشی سواپ

ارزش SUSHI از دسترسی به حقوق حاکمیت و جوایز دائمی که به سرمایه گذاران ارائه می‌دهد حاصل می‌شود.

هر کسی می‌تواند پیشنهادی را برای ایجاد تغییر در اکوسیستم SushiSwap ارسال کند، اما کاربران تنها در صورت داشتن و نگهداری توکنه SUSHI خود حق رای دادن دارند. اگرچه قراردادهای رأی گیری در حال حاضر برای SushiSwap الزام آور نیست، کاربران قصد دارند حکومت خود را به یک سازمان خودمختارغیرمتمرکز (DAO) تغییر دهند. این کار رای گیری را لازم الاجرا می‌کند و نتیجه آن به طور خودکار توسط قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود.

برخلاف برخی دیگر از پروژه‌های دیفای مانند yearn.finance ، SUSHI بدون حداکثر عرضه ایجاد شده است، یعنی قیمت SushiSwap و محدودیت بازار با کمبود همراه نبود. از آنجایی که تورم، عرضه توکن بازار را کمرنگ می‌کند، معمولاً انتظار می‌رود این تأثیر منفی بر قیمت SUSHI بگذارد.

با این حال، به منظور توزیع ۰.۰۵٪ از حجم معاملات به دارندگان SUSHI، سوشی سواپ برای پرداخت پاداش باید SUSHI را خریداری کند. این کار در صورت کافی بودن حجم معاملات، فشار خرید در بازار ایجاد می کند که می‌تواند تورم را خنثی کرده و قیمت SushiSwap را حفظ کند.

کیف پول های ارز دیجیتال سوشی سواپ

ارز دیجیتال سوشی سواپ

برای انتخاب کیف پول سوشی سواپ برای ذخیره توکن های سوشی سواپ خود به یک کیف پول سازگار با اتریوم ۲۰ نیاز خواهید داشت و سپس باید با توجه به استفاده، نوع نیاز و کاری که قصد دارید با آن انجام دهید ولت خود را انتخاب کنید.

  • کیف پول های سخت افزاری (معروف به کیف پول سرد)

مانند Ledger یا Trezor با ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین ، ایمن ترین گزینه را ارائه می‌دهند. با این حال ، قیمت آن‌ها گران‌تر و درک آن‌ها دشوار است، بنابراین احتمالاً برای کاربران باتجربه با ذخیره مقدار زیادی توکن SushiSwap مناسب‌تر است.

  • گزینه ساده تر و معمولا رایگان، کیف پول های نرم افزاری

ین موارد را می‌توان در تلفن هوشمند یا رایانه شما بارگیری کرد. MetaMask و WalletConnect نمونه‌هایی از محصولاتی هستند که توسط پلتفرم SushiSwap پشتیبانی می‌شوند. این موارد برای انجام معاملات راحت‌ترند اما نسبت به سخت افزارهایشان از امنیت کمتری برخوردار هستند، به این معنی که برای کاربران بی‌تجربه با مقادیر کمتری از توکن های سوشی سواپ مناسب‌ترند.

  • کیف پول یا مبادله آنلاین

این کیف پول به کیف پول گرم شناخته می شوند و با مرورگر وب می توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. این موارد نسبت به گزینه‌های دیگر از امنیت کمتری برخوردار هستند و کاربران را ملزم می‌کنند که به یک سیستم عامل برای مدیریت توکن‌های SushiSwap اعتماد کنند.

این موارد برای کاربرانی که مقادیر کمی از سکه‌های SUSHI را در دست دارند یا معاملات مداوم انجام می‌دهند، بهترین حالت را دارند. فقط مطمئن شوید که سرویسی با اقدامات امنیتی قوی و شهرت خوب انتخاب کردهاید.

SushiSwap Staking

کاربرانی که می‌خواهند رمزنگاری بیش‌تری روی سکه‌های SUSHI خود بدست آورند می‌توانند آن‌ها را از طریق برنامه SushiBar به عنوان سهام خود قرار دهند. آنها به سادگی مقدار انتخاب شده از توکن‌های SUSHI خود را در قراردادهای هوشمند SushiSwap قرار می‌دهند و در ازای آن توکن های xSUSHI را دریافت می‌کنند، که نشان دهنده سهم کاربران SushiSwap به علاوه هر عملکردی است که در هنگام خرید کسب شده است.

هزینه ترید ارز دیجیتال سوشی سواپ

ارز دیجیتال سوشی سواپ

هر کسی می‌تواند با اتصال کیف پول خود به صرافی، دارایی‌های رمزنگاری شده را از طریق SushiSwap مبادله کند. پس از اتصال، کاربران همچنین می‌توانند نقدینگی خود را در استخرهای SushiSwap تأمین کرده و وجوه یا درآمد خود را در هر زمان با رمزهای SLP خود برداشت کنند.

شاید مهم‌ترین مورد استفاده از SUSHI (غیر از پاداشهای همیشگی که به آن اعطا می‌شود) عملکرد آن در اداره پروتکل است. کاربران می‌توانند پیشنهادها را در انجمن ارسال کرده و در مورد آن‌ها بحث و گفتگو کنند و سپس از طریق سیستم رأی گیری اسنپ شات سوشی سواپ  به آن‌ها رأی دهند.

چه تعداد سکه سوشی sushiswap در گردش وجود دارد؟

عرضه SUSHI با صفر شروع شد و شروع به ضرب در بلوک شماره ۱۰،۷۵۰،۰۰۰ اتریوم کرد. برای ۱۰۰۰۰۰ بلوک اول (حدود ۲ هفته)، SUSHI 1000 در هر بلوک برای ایجاد انگیزه در پذیرش اولیه پروتکل ضبط شد.

برای هر شماره بلوک بعدی پس از آن دوره، SUSHI 100 ایجاد شد. از مارس ۲۰۲۱، در حدود ۱۴۰ میلیون SUSHI و در مجموع ۲۰۵ میلیون SUSHI عرضه شده در گردش است که با توجه به نرخ بلوک اتریم این مقدار افزایش می‌یابد.

در سپتامبر ۲۰۲۰، Glassnode تخمین زد که از طریق این مدل عرضه SUSHI هر روز ۶۵۰،۰۰۰ افزایش می یابد و منجر به عرضه ۳۲۶.۶ میلیون در یک سال پس از راه اندازی و تقریبا ۶۰۰ میلیون پس از دو سال می‌شود.

اندکی پس از این، جامعه SUSHI رای داد که به تدریج مقدار SUSHI ضرب شده در هر بلوک را کاهش دهد تا زمانی که در سال ۲۰۲۳ به حداکثر میزان تأمین ۲۵۰ میلیون SUSHI برسد.

صرافی های پشتیبان کننده

ارز دیجیتال سوشی سواپ

با مراجعه به هریک از صرافی‌های آنلاین زیر می‌توانید اقدام به خریدوفروش توکن های SUSHI نمایید.

  • صرافی بایننس (Binance): پشتیبانی از جفت ‌ارزهای سوشی/ بیت ‌کوین و سوشی/ تتر (USDT).
  • صرافیio: پشتیبانی از جفت ارز سوشی/ تتر.
  • صرافی بالانسر (Balancer): پشتیبانی از جفت ارز سوشی/ چین ‌لینک (LINK).
  • صرافی هیت‌بی‌تی‌سی (HitBTC): پشتیبانی از جفت ارز سوشی/ بیت ‌کوین

عوامل تاثیرگذار بر ارز دیجیتال سوشی سواپ

قیمت SushiSwap تحت تأثیر بسیاری از عوامل سنتی مانند اخبار پروژه و جزئیات توسعه، احساسات بازار، جریان ارزهای رمزپایه در مبادلات و اقتصاد قرار دارد. به طور خاص، قیمت SUSHI و محدودیت بازار پس از قرار گرفتن در لیست بایننس افزایش یافت و پس از آنکه آشپز نومی با بسیاری از دارایی‌های رمزنگاری پروژه کنار رفت، به طرز چشمگیری کاهش یافت.

بر خلاف برخی دیگر از ارزهای رمزپایه، قیمت SUSHI نیز تحت تأثیر برنامه انتشار آن و بنابراین نرخ بلوک اتریوم است. علاوه بر این، خریدهای عادی توکن های SUSHI توسط SushiSwap به منظور پرداخت پاداش به کاربرانش، فشار خرید در بازار را ایجاد می‌کند و در نهایت می‌تواند قیمت آن و سقف بازار را افزایش دهد.

قیمت این ارز دیجیتال در ۱۳ مارس ۲۰۲۱ با مارکت کپ بیش از ۲.۸ میلیارد دلار به بیش از ۲۳ دلار رسید. در این زمان سوشی سواپ همچنین از نظر ارزش قفل شده کل (TVL) در پروژه از Uniswap پیشی گرفت و به یک TVL بیش از ۴.۵ میلیارد دلار رسید.

آینده ارز دیجیتال سوشی سواپ

در سپتامبر ۲۰۲۰ ، دارندگان SUSHI رأی دادند که برنامه انتشار SUSHI را تغییر دهند و حداکثر میزان عرضه را تحمیل کنند. این تغییرات و توانایی ایجاد سایر پیشرفت‌ها، در نتیجه تأثیر بر درآمد بالقوه پروتکل در آینده، می‌تواند در نهایت تقاضای توکن را تحریک کرده و قیمت SUSHI و سقف بازار را افزایش دهد.

نتیجه گیری

بنابراین به طور خلاصه، این ارز دیجیتال راهی آسان و سریع در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا دارایی‌های ارز رمزنگاری شده را رد و بدل کنند و با مشارکت رمزنگاری در یک مجموعه نقدینگی، کارمزد کسب کنند.

برخلاف یونی ‌سواپ، تأمین‌کنندگان اولیۀ نقدینگی در سوشی‌ سواپ از مهم‌ترین مشارکت‌کنندگان این پروتکل محسوب می‌شوند، بنابراین حتی با برداشت وجوه، آن‌ها همچنان پاداش دریافت خواهند کرد.

این کسب درآمد پس از خروج رمزنگاری خود از استخرها و گفتن در مورد نحوه اجرای ارز دیجیتال سوشی سواپ، این مورد را بهبود می‌بخشد.

سوشی سواپ در بنیان آن قطعاً اشکالاتی داشت، مانند تورم بدون کنترل و عدم حمایت از بودجه توسعه، که به آشپز نومی اجازه می‌داد قسمت عمده‌ای از آن‌ها را برداشت کند. با این حال، اقدامات سرآشپز Nomi منجر به غیر متمرکز شدن SushiSwap شد و کاربران آن رأی دادند تا عرضه SUSHI را محدود کنند، این امر سوشی سواپ را برای سرمایه گذاران بسیار امن‌تر می‌کند.

سوشی سواپ مطمئناً در بخش دیفای موجی ایجاد کرده و از نظر ارزش کل قفل شده به سرعت از بسیاری دیگر از پروژه‌های DeFi مستقر پیشی گرفته است و با چشم انداز محصولات جدید مانند وام دهی و محدودیت سفارشات، افزایش شهابی سوشی سواپ ممکن است بیش از حد باشد.

سوالات متداول

چگونه سوشی سواپ را بفروشیم؟

اگر قبلاً توکن‌های SushiSwap را در اختیار دارید و آن‌ها را در کیف پول خود نگهداری می‌کنید، می‌توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود و انتخاب گزینه پرداخت مورد نظر خود، آن‌ها را به راحتی بفروشید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت سوشی کدامند؟

قیمت SushiSwap تحت تأثیر بسیاری از عوامل سنتی مانند اخبار پروژه و جزئیات توسعه، احساسات بازار، جریان ارزهای رمزپایه در مبادلات و اقتصاد قرار دارد.

صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال سوشی سواپ کدامند؟

بایننس، هیت بی تی سی، بالانسر و آی او معتبرترین صرافی‌های آنلاین پشتیبانی کننده از سوشی سواپ هستند.

چگونه کیف پول سوشی سواپ را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب کیف پول سوشی سواپ برای ذخیره توکن‌های SushiSwap خود به یک کیف پول سازگار با اتریوم ۲۰ نیاز خواهید داشت و سپس باید با توجه به استفاده، نوع نیاز و کاری که قصد دارید با آن انجام دهید ولت خود را انتخاب کنید.

چه کسانی بنیانگذار سوشی سواپ هستند؟

بنیانگذاری SushiSwap در آگوست سال ۲۰۲۰ توسط آشپز مستعار Nomi و 0xMaki صورت گرفت.

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت ۲۴
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
 آبان تتر
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

۴.۲/۵ (۵ امتیاز)
ترتیبی که برای خواندن مقالات" انواع توکن ها "به شما پیشنهاد می‌کنیم:
این مطلب را حتما بخوانید:  ارز دیجیتال دیسنترا لند چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن
2 پاسخ
  1. سلام ممنون از مطالب خوبتون

  2. مقاله خیلی خوبی بود. ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ترتیبی که برای خواندن مقالات مربوطه به شما پیشنهاد می‌کنیم: