ارز دیجیتال سوشی سواپ یکی دیگر از ارزهای دیجیتال محبوب در دنیای کریپتوکارنسی است که توسط آشپز نومی ساخته شده است. این ارز دیجیتال با قرار گرفتن در لیست بایننس شروع شگفت انگیزی داشت و قیمت آن به شدت افزایش یافت. این ارز دیجیتال به دلیل اینکه تمامی توکن های آن به یکباره عرضه شدند قابل استخراج نمی باشد، اما مانند هر ارز رمزنگاری شده دیگر ویژگی های جالبی دارد که در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال به آن خواهیم پرداخت. اگر شما نیز علاقه‎ مند به کسب دانش در زمینه کریپتوکارنسی هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست []

  ارز دیجیتال سوشی سواپ یک مبادله غیرمتمرکز (DEX) مجهز به قراردادهای هوشمند سازنده بازار خودکار (AMM) اختصاصی خود است که توسط آشپز نومی ایجاد شده و با بلاک چین اتریوم اجرا می شود.

  SushiSwap صرافی های غیرمتمرکز را برای انجام معاملات نظیر به نظیر ارزهای رمزنگاری شده به صورت ایمن و بدون نیاز به واسطه ارائه می دهند؛ همچنین مجهز بودن به AMM خاص خود به این معنی است که به جای استفاده از اوردر بوک مانند مبادلات سنتی، از یک الگوریتم قیمت گذاری برای قیمت گذاری دارایی استفاده می شود. مبادلات سوشی سواپ یک پروژه defi/’>دیفای است که توسط جامعه اداره می شود و هدف آن ایجاد هماهنگی بهتر برای مشارکت کنندگان در شبکه از طریق تقسیم درآمد و اثرات شبکه مبتنی بر جامعه است.

  حمله خون آشام سوشی سواپ

  سوشی سواپ به عنوان چنگال Uniswap ظهور کرد، یکی دیگر از AMM DEX که در سال 2020 تبدیل به یکی از محبوب ترین پروژه های DeFi شد. کد آن منبع باز بود و توسعه دهندگان سوشی سوآپ متوجه شدند که تعدادی راهکار برای بهبود می توانند اضافه کنند. 

  برای شروع پروژه، SushiSwap با ارائه مشوق های بیش تر به ارائه دهندگان نقدینگی (LP) – یک روند بحث برانگیز معروف به “حمله خون آشام” ، کاربران و نقدینگی را از یونی سواپ جلب کرد.

  این یک تاکتیک موفق بود و بیش از 90٪ از نقدینگی برخی از استخرهای Uniswap به SushiSwap منتقل می شد.

  چه کسانی بنیانگذار سوشی سواپ هستند؟

  بنیانگذاری SushiSwap در آگوست سال 2020 توسط آشپز مستعار Nomi و 0xMaki صورت گرفت. جزئیات کمی از این دو به جز صفحه  توییتری آن ها شناخته شده است.

  این پروژه بلافاصله پس از راه اندازی کاربران زیادی را به خود جلب کرد و در تاریخ 1 سپتامبر 2020 در لیست صرافی بایننس قرار گرفت.

  مدیر عامل شرکت مبادله مشتقات صرافی FTX و شرکت بازرگانی کمی Alameda Research ، سام بانکمن فرید، در 6 سپتامبر به طور عملی کنترل SushiSwap را به دست گرفت و در 9 سپتامبر انتقال توکن ها را از Uniswap به سیستم عامل SushiSwap انجام داد.

  پس از اخذ مدرک فیزیک از دانشگاه MIT، بانكمن-فرید به شركت تجاری کمی جین استریت پایتخت پیوست، جایی که برای اولین بار با ارزهای رمزپایه روبرو شد. سام بانکمن-فرید اکنون نام آشنایی در فضای رمزنگاری است و او ابتدا از طریق لیست توکن SUSHI در بورس مشتقات FTX درگیر سوشی سواپ شد.

  ویژگی های ارز دیجیتال سوشی سوآپ

  به عنوان یک سازنده بازار خودکار (AMM)، سوشی سواپ با خلاص شدن از شر اوردر بوک و در عین حال اجتناب از مشکلات نقدینگی، خود را از مبادلات سنتی غیر متمرکز متمایز می کند.

  اگرچه شباهت های زیادی به مادر AMM  یونی سواپ و سایر موارد دارد، SushiSwap برای افزایش تأثیری که شرکت کنندگان در شبکه می توانند در آینده داشته باشند، تغییرات مهمی ایجاد کرده است.

  برخی از کاربران Uniswap به آنچه که به عنوان سطح پایین کارمزد ارائه دهندگان نقدینگی در نظر گرفته شده است، راضی نبودند. همچنین انتقاداتی در مورد مشارکت سرمایه داران خطرپذیر در سیستم عامل و عدم تمرکززدایی در حاکمیت یونی سواپ وجود داشت.

  نوآوری اصلی سوشی سواپ معرفی توکن SUSHI بود. LPها در SUSHI پاداش می گیرند، اما بر خلاف یونی سواپ، توکن های SUSHI همچنین به دارندگان آن ها این حق را می دهد که حتی پس از اینکه به طور فعال تأمین نقدینگی را متوقف کردند، همچنان بخشی از هزینه ها را به عنوان پاداش دریافت کنند.

  علاوه بر این، این رمز همچنین با ارائه حقوق حاکمیت به دارندگان SUSHI، مشکل تمرکززدایی یونی سواپ را حل می کند. با همان روحیه، SushiSwap رویکرد “پرتاب عادلانه” توزیع را اتخاذ کرد، که بدان معنی بود که هیچ تخصیص توکنی برای سرمایه گذاران خطرپذیر وجود ندارد.

  مزایا و معایب سوشی سواپ

  از مزایای این ارز دیجیتال می توان به دریافت پاداش حتی در صورت برداشت وجوه توسط کاربر اشاره کرد؛ همچنین از معایب این ارز دیجیتال می توان به قابل استخراج نبودن آن به دلیل عرضه یکباره توکن توسط توسعه دهنده این رمز ارز و تنها امکان بدست آوردن آن از طریق خرید و فروش اشاره کرد و همین امر سبب شده تا این ارز دیجیتال گزینه مناسبی برای پس انداز نباشد.

  ارز دیجیتال سوشی سواپ چگونه کار می کند؟

  سوشی سواپ خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده مختلف را بین کاربران امکان پذیر می کند. 0.3٪ هزینه برای تسهیل هر مبادله اخذ می شود، 0.25٪ آن به تأمین کنندگان نقدینگی و 0.05٪ به SUSHI تبدیل می شود و به کاربران دارای رمز SUSHI توزیع می شود. 

  هر کسی می تواند با اتصال کیف پول اتریوم به حساب SushiSwap خود، به استخرهای سوشی سواپ نقدینگی اضافه کند. سپس کاربران، هر دو دارایی استخر را در یک قرارداد هوشمند با نسبت 1: 1 قفل می کنند. به عنوان مثال، اگر آن ها می خواستند نقدینگی به ارزش ETH 2 به استخر SUSHI-ETH اضافه کنند، ابتدا باید ETH 1 آن را از طریق عملکرد Swap به SUSHI تبدیل کنند.

  همچنین کاربران می توانند با تهیه ارزهای رمزپایه برای استخرهای جدید، نقدینگی را برای جفت های معاملاتی که هنوز وجود ندارند تأمین کنند. به عنوان اولین LP ، کاربران می توانند نسبت مبادله اولیه (قیمت) را مانند سایر افراد که از طریق آربیتراژ به این مجموعه توکن اضافه کرده اند تنظیم کنند. 

  کاربرانی که ارزهای رمزنگاری شده خود را به یک بخش نقدینگی عرضه می کنند، توکن های ارائه دهنده نقدینگی SushiSwap (SLP) را دریافت می کنند، که نشان دهنده سهم متناسب از دارایی های جمع شده است و به کاربران اجازه می دهد هر زمان که بخواهند از وجوه خود و هرگونه هزینه رمزنگاری استفاده کنند.

  اقدام تعجب برانگیز سرآشپز نومی

  برای اطمینان از پایداری پروژه، صندوق توسعه ای تأسیس شد که 10٪ از کل SUSHI های موجود در بازار را دریافت می کند. هیچ قفلی روی این صندوق ها یا هر نوع برنامه واگذاری وجود نداشت.

  در 5 سپتامبر 2020 سرآشپز نومی با برداشتن کل سهام SUSHI خود از صندوق توسعه و فروش آن برای تقریبا 18 هزار اتریوم، که در آن زمان بیش از 13 میلیون دلار بود، بسیاری از مردم، از جمله بنیانگذار xMaki0 را متعجب کرد.

  اگرچه سرآشپز نومی در ابتدا سعی داشت اقدامات خود را به عنوان موضوعی مثبت برای پروژه توجیه كند، اما بسیاری از کاربران او را به جلب کلاهبرداری خروج متهم کردند، و از بین رفتن اعتماد جامعه نسبت به او باعث شد كه از پروژه دور شود.

  پس از این اتفاق سام بنکمن-فرید برای تلاش و ادامه فعالیت جامعه وارد عمل شد. سرآشپز نومی روز بعد کنترل پروژه را به بانكمن-فرید منتقل كرد، وی آن را در یك کیف پول چند امضایی قرار داد (با 9 امضاكننده كه توسط کاربران SushiSwap رأی داده اند) كه باعث غیرمتمرکز شدن آن می شود.

  اما این پایان خوش ماجرا نبود؛ دو روز پس از مهاجرت، سرآشپز نومی نزدیک به 14 میلیون دلار را به حساب صندوق توسعه بازگرداند و از کاربران SushiSwap عذرخواهی کرد.

  کاربرد سوشی سواپ

  ارزش SUSHI از دسترسی به حقوق حاکمیت و جوایز دائمی که به سرمایه گذاران ارائه می دهد حاصل می شود.

  هر کسی می تواند پیشنهادی را برای ایجاد تغییر در اکوسیستم SushiSwap ارسال کند، اما کاربران تنها در صورت داشتن و نگهداری توکنه SUSHI خود حق رای دادن دارند. اگرچه قراردادهای رأی گیری در حال حاضر برای SushiSwap الزام آور نیست، کاربران قصد دارند حکومت خود را به یک سازمان خودمختارغیرمتمرکز (DAO) تغییر دهند. این کار رای گیری را لازم الاجرا می کند و نتیجه آن به طور خودکار توسط قراردادهای هوشمند اجرا می شود.

  برخلاف برخی دیگر از پروژه های دیفای مانند yearn.finance ، SUSHI بدون حداکثر عرضه ایجاد شده است، یعنی قیمت SushiSwap و محدودیت بازار با کمبود همراه نبود. از آنجایی که تورم، عرضه توکن بازار را کمرنگ می کند، معمولاً انتظار می رود این تأثیر منفی بر قیمت SUSHI بگذارد.

  با این حال، به منظور توزیع 0.05٪ از حجم معاملات به دارندگان SUSHI، سوشی سواپ برای پرداخت پاداش باید SUSHI را خریداری کند. این کار در صورت کافی بودن حجم معاملات، فشار خرید در بازار ایجاد می کند که می تواند تورم را خنثی کرده و قیمت SushiSwap را حفظ کند.

  کیف پول های ارز دیجیتال سوشی سواپ

  برای انتخاب کیف پول سوشی سواپ برای ذخیره توکن های سوشی سواپ خود به یک کیف پول سازگار با اتریوم 20 نیاز خواهید داشت و سپس باید با توجه به استفاده، نوع نیاز و کاری که قصد دارید با آن انجام دهید ولت خود را انتخاب کنید.

  • کیف پول های سخت افزاری (معروف به کیف پول سرد)

  مانند Ledger یا Trezor با ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین ، ایمن ترین گزینه را ارائه می دهند. با این حال ، قیمت آن ها گران تر و درک آن ها دشوار است، بنابراین احتمالاً برای کاربران باتجربه با ذخیره مقدار زیادی توکن SushiSwap مناسب تر است.

  • گزینه ساده تر و معمولا رایگان، کیف پول های نرم افزاری

  ین موارد را می توان در تلفن هوشمند یا رایانه شما بارگیری کرد. MetaMask و WalletConnect نمونه هایی از محصولاتی هستند که توسط پلتفرم SushiSwap پشتیبانی می شوند. این موارد برای انجام معاملات راحت ترند اما نسبت به سخت افزارهایشان از امنیت کمتری برخوردار هستند، به این معنی که برای کاربران بی تجربه با مقادیر کمتری از توکن های سوشی سواپ مناسب ترند.

  • کیف پول یا مبادله آنلاین

  این کیف پول به کیف پول گرم شناخته می شوند و با مرورگر وب می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید. این موارد نسبت به گزینه های دیگر از امنیت کمتری برخوردار هستند و کاربران را ملزم می کنند که به یک سیستم عامل برای مدیریت توکن های SushiSwap اعتماد کنند.

  این موارد برای کاربرانی که مقادیر کمی از سکه های SUSHI را در دست دارند یا معاملات مداوم انجام می دهند، بهترین حالت را دارند. فقط مطمئن شوید که سرویسی با اقدامات امنیتی قوی و شهرت خوب انتخاب کردهاید.

  SushiSwap Staking

  کاربرانی که می خواهند رمزنگاری بیش تری روی سکه های SUSHI خود بدست آورند می توانند آن ها را از طریق برنامه SushiBar به عنوان سهام خود قرار دهند. آنها به سادگی مقدار انتخاب شده از توکن های SUSHI خود را در قراردادهای هوشمند SushiSwap قرار می دهند و در ازای آن توکن های xSUSHI را دریافت می کنند، که نشان دهنده سهم کاربران SushiSwap به علاوه هر عملکردی است که در هنگام خرید کسب شده است.

  هزینه ترید ارز دیجیتال سوشی سواپ

  هر کسی می تواند با اتصال کیف پول خود به صرافی، دارایی های رمزنگاری شده را از طریق SushiSwap مبادله کند. پس از اتصال، کاربران همچنین می توانند نقدینگی خود را در استخرهای SushiSwap تأمین کرده و وجوه یا درآمد خود را در هر زمان با رمزهای SLP خود برداشت کنند.

  شاید مهم ترین مورد استفاده از SUSHI (غیر از پاداشهای همیشگی که به آن اعطا می شود) عملکرد آن در اداره پروتکل است. کاربران می توانند پیشنهادها را در انجمن ارسال کرده و در مورد آن ها بحث و گفتگو کنند و سپس از طریق سیستم رأی گیری اسنپ شات سوشی سواپ  به آن ها رأی دهند.

  چه تعداد سکه سوشی sushiswap در گردش وجود دارد؟

  عرضه SUSHI با صفر شروع شد و شروع به ضرب در بلوک شماره 10،750،000 اتریوم کرد. برای 100000 بلوک اول (حدود 2 هفته)، SUSHI 1000 در هر بلوک برای ایجاد انگیزه در پذیرش اولیه پروتکل ضبط شد.

  برای هر شماره بلوک بعدی پس از آن دوره، SUSHI 100 ایجاد شد. از مارس 2021، در حدود 140 میلیون SUSHI و در مجموع 205 میلیون SUSHI عرضه شده در گردش است که با توجه به نرخ بلوک اتریم این مقدار افزایش می یابد.

  در سپتامبر 2020، Glassnode تخمین زد که از طریق این مدل عرضه SUSHI هر روز 650،000 افزایش می یابد و منجر به عرضه 326.6 میلیون در یک سال پس از راه اندازی و تقریبا 600 میلیون پس از دو سال می شود.

  اندکی پس از این، جامعه SUSHI رای داد که به تدریج مقدار SUSHI ضرب شده در هر بلوک را کاهش دهد تا زمانی که در سال 2023 به حداکثر میزان تأمین 250 میلیون SUSHI برسد.

  صرافی های پشتیبان کننده

  با مراجعه به هریک از صرافی های آنلاین زیر می توانید اقدام به خریدوفروش توکن های SUSHI نمایید.

  • صرافی بایننس (Binance): پشتیبانی از جفت ارزهای سوشی/ بیت کوین و سوشی/ تتر (USDT).
  • صرافیio: پشتیبانی از جفت ارز سوشی/ تتر.
  • صرافی بالانسر (Balancer): پشتیبانی از جفت ارز سوشی/ چین لینک (LINK).
  • صرافی هیت بی تی سی (HitBTC): پشتیبانی از جفت ارز سوشی/ بیت کوین

  عوامل تاثیرگذار بر ارز دیجیتال سوشی سواپ

  قیمت SushiSwap تحت تأثیر بسیاری از عوامل سنتی مانند اخبار پروژه و جزئیات توسعه، احساسات بازار، جریان ارزهای رمزپایه در مبادلات و اقتصاد قرار دارد. به طور خاص، قیمت SUSHI و محدودیت بازار پس از قرار گرفتن در لیست بایننس افزایش یافت و پس از آنکه آشپز نومی با بسیاری از دارایی های رمزنگاری پروژه کنار رفت، به طرز چشمگیری کاهش یافت.

  بر خلاف برخی دیگر از ارزهای رمزپایه، قیمت SUSHI نیز تحت تأثیر برنامه انتشار آن و بنابراین نرخ بلوک اتریوم است. علاوه بر این، خریدهای عادی توکن های SUSHI توسط SushiSwap به منظور پرداخت پاداش به کاربرانش، فشار خرید در بازار را ایجاد می کند و در نهایت می تواند قیمت آن و سقف بازار را افزایش دهد.

  قیمت این ارز دیجیتال در 13 مارس 2021 با مارکت کپ بیش از 2.8 میلیارد دلار به بیش از 23 دلار رسید. در این زمان سوشی سواپ همچنین از نظر ارزش قفل شده کل (TVL) در پروژه از Uniswap پیشی گرفت و به یک TVL بیش از 4.5 میلیارد دلار رسید.

  آینده ارز دیجیتال سوشی سواپ

  در سپتامبر 2020 ، دارندگان SUSHI رأی دادند که برنامه انتشار SUSHI را تغییر دهند و حداکثر میزان عرضه را تحمیل کنند. این تغییرات و توانایی ایجاد سایر پیشرفت ها، در نتیجه تأثیر بر درآمد بالقوه پروتکل در آینده، می تواند در نهایت تقاضای توکن را تحریک کرده و قیمت SUSHI و سقف بازار را افزایش دهد.

  نتیجه گیری

  بنابراین به طور خلاصه، این ارز دیجیتال راهی آسان و سریع در اختیار کاربران قرار می دهد تا دارایی های ارز رمزنگاری شده را رد و بدل کنند و با مشارکت رمزنگاری در یک مجموعه نقدینگی، کارمزد کسب کنند.

  برخلاف یونی سواپ، تأمین کنندگان اولیۀ نقدینگی در سوشی سواپ از مهم ترین مشارکت کنندگان این پروتکل محسوب می شوند، بنابراین حتی با برداشت وجوه، آن ها همچنان پاداش دریافت خواهند کرد.

  این کسب درآمد پس از خروج رمزنگاری خود از استخرها و گفتن در مورد نحوه اجرای ارز دیجیتال سوشی سواپ، این مورد را بهبود می بخشد.

  سوشی سواپ در بنیان آن قطعاً اشکالاتی داشت، مانند تورم بدون کنترل و عدم حمایت از بودجه توسعه، که به آشپز نومی اجازه می داد قسمت عمده ای از آن ها را برداشت کند. با این حال، اقدامات سرآشپز Nomi منجر به غیر متمرکز شدن SushiSwap شد و کاربران آن رأی دادند تا عرضه SUSHI را محدود کنند، این امر سوشی سواپ را برای سرمایه گذاران بسیار امن تر می کند.

  سوشی سواپ مطمئناً در بخش دیفای موجی ایجاد کرده و از نظر ارزش کل قفل شده به سرعت از بسیاری دیگر از پروژه های DeFi مستقر پیشی گرفته است و با چشم انداز محصولات جدید مانند وام دهی و محدودیت سفارشات، افزایش شهابی سوشی سواپ ممکن است بیش از حد باشد.

  سوالات متداول

  چگونه سوشی سواپ را بفروشیم؟

  اگر قبلاً توکن های SushiSwap را در اختیار دارید و آن ها را در کیف پول خود نگهداری می کنید، می توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود و انتخاب گزینه پرداخت مورد نظر خود، آن ها را به راحتی بفروشید.

  عوامل تاثیرگذار بر قیمت سوشی کدامند؟

  قیمت SushiSwap تحت تأثیر بسیاری از عوامل سنتی مانند اخبار پروژه و جزئیات توسعه، احساسات بازار، جریان ارزهای رمزپایه در مبادلات و اقتصاد قرار دارد.

  صرافی های پشتیبانی کننده ارز دیجیتال سوشی سواپ کدامند؟

  بایننس، هیت بی تی سی، بالانسر و آی او معتبرترین صرافی های آنلاین پشتیبانی کننده از سوشی سواپ هستند.

  چگونه کیف پول سوشی سواپ را انتخاب کنیم؟

  برای انتخاب کیف پول سوشی سواپ برای ذخیره توکن های SushiSwap خود به یک کیف پول سازگار با اتریوم 20 نیاز خواهید داشت و سپس باید با توجه به استفاده، نوع نیاز و کاری که قصد دارید با آن انجام دهید ولت خود را انتخاب کنید.

  چه کسانی بنیانگذار سوشی سواپ هستند؟

  بنیانگذاری SushiSwap در آگوست سال 2020 توسط آشپز مستعار Nomi و 0xMaki صورت گرفت.