خرید زمین در متاورس، یکی از موضوعات پرجستجویی است که بعد از تغییر نام فیسبوک به متا و پررنگتر شدن مفهوم متاورس، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. تقاضا برای خرید زمین مجازی در دنیای دیجیتال سه بعدی به شدت افزایش یافته و می توان گفت این بازار به نحوی شباهت هایی با بازار املاک و مستغلات دنیای واقعی دارد. خرید زمین در متاورس فرایند به نسبت ساده ای است که می توانید با استفاده از راهنمای زیر به تنهایی آن را اجرا کنید. در ادامه این مطلب به توضیح این مراحل می پردازیم.

فهرست []

  خرید زمین در متاورس؛ راهی برای کسب درآمد از متاورس

  در این پروسه برخی سرمایه گذاران درباره آینده و میزان سوددهی این نوع سرمایه گذاری دچار شک و تردید شده و گروهی دیگر نیز با در نظر گرفتن رشد بازار ارزهای دیجیتال به سرمایه گذاری در متاورس امیدوار هستند. توجه داشته باشید که هنگام خرید زمین نوع پروژه انتخابی به صورت مستقیم بر کارهایی که می توانید با زمین خود انجام دهید، تأثیرگذار است. اگر زمین مدنظر از ترافیک کافی برخوردار باشد، فضای مناسبی برای برگزاری رویدادهای مختلف مانند کنفرانس ها یا حتی اجاره فضاهای تبلیغاتی به شمار می آید.

  پس از آنکه مارک زاکربرگ مالک مجموعه فیس بوک برنامه خود را برای ورود به متاورس اعلام کرد، آگاهی جهانی درمورد این فضا به سرعت افزایش یافت، اما باید دانست متاورس چیست و چه کاربردی دارد؟ در یک تعریف ساده متاورس را می توان یک واقعیت دیجیتالی سه بعدی آنلاین معرفی کرد که کاربران از نقاط مختلف جهان را در تمام جنبه های زندگی به یکدیگر متصل می کند. شما می توانید در این دنیا به محل کار خود بروید، در فعالیت های اوقات فراغت شرکت کرده و هویت های دیجیتالی را میزبانی کنید. در طراحی و اجرای متاورس جهت شبیه سازی زندگی واقعی از ترکیب عناصر مربوط به واقعیت مجازی و واقعیت افزوده استفاده شده است.

  اما جالب است بدانید مفهوم «Metaverse» از سال ها پیش وجود داشته و موضوع جدیدی نیست. درواقع ایده متاورس نخستین بار در رمان علمی- تخیلی به نام Snow Crash نوشته Neal Stephenson معرفی شد، اما این ایده تخیلی به تازگی به دلیل فرصت های سرمایه گذاری که پس از اعلام فیس بوک در متاورس به وجود آمد، به واقعیت تبدیل شده و محبوبیت پیدا کرده است. یکی از این فرصت های تجاری خرید و فروش املاک دیجیتالی است. طبق پیش بینی کارشناسان با ورود افراد بیشتر به این فضا، نیاز به خرید و استفاده از املاک دیجیتالی نیز افزایش خواهد یافت.

  نحوه خرید زمین در متاورس

  1. خرید زمین در متاورس توسط پلتفرم های اختصاصی انجام می شود که از میان آن ها Sandbox و Decentraland بهترین گزینه هستند.
  2. برای استفاده از هر دو برنامه لازم است ابتدا افزونه کروم به نام Metamask را دانلود کنید که کیف پول رمزنگاری شده برای نگهداری و مدیریت ارزهای دیجیتال است.
  3. در قدم بعدی لازم است ارز SAND (برای پلتفرم Sandbox) یا ارز MANA (برای پلتفرم Decentraland) را خریداری و در کیف پول خود ذخیره کنید.
  4. پس از تأمین مالی اکانت شما آماده خرید زمین در متاورس خواهد بود. در ادامه هریک از این مراحل را به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

  مراحل خرید زمین در متاورس

  گام اول: ساخت کیف پول ارز دیجیتال

  نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که در متاورس امکان خرید زمین از طریق دلار و به طورکلی ارزهای فیات وجود ندارد و به همین دلیل لازم است حساب خود را از طریق ارزهای دیجیتال شارژ کنید. درنتیجه قبل از هر چیزی برای نگهداری ارزهای خود باید یک کیف پول دیجیتالی مناسب انتخاب و راه اندازی کنید. با توجه به نوع پلتفرم انتخابی ارز دیجیتال مرتبط را تهیه کرده و کیف پول خود را شارژ کنید. به این ترتیب با خرید ارز SAND در Sandbox و با خرید ارز MANA در Decentraland زمین را خریداری خواهید کرد. برای افزایش امنیت دارایی ها و جلوگیری از اینکه آن ها هنگام راه اندازی کیف پول دیجیتالی از بین بروند، عبارت بازیابی را به صورت آفلاین یادداشت کرده و در یک مکان مطمئن نگهداری کنید. همچنین اطلاعات موجود در کیف پول دیجیتالی را به عنوان «حساب بانکی مجازی» خود در نظر بگیرید و با افراد دیگر به اشتراک نگذارید.

  گام دوم: انتخاب پلتفرم برای خرید زمین در متاورس

  پس از راه اندازی کیف پول و خرید ارز چند انتخاب برای شما وجود دارد. درمورد نخست شما می توانید مستقیم روی یک پلتفرم متاورس، مانند Decentraland یا Sandbox ملک خریداری کنید. از طرف دیگر نیز امکان خرید زمین از طریق یک پلتفرم شخص ثالث مانند OpenSea نیز وجود دارد. براساس نظر کارشناسان پلتفرم های شخص ثالث گزینه بهتری برای سرمایه گذاران تازه واردی هستند که برای اولین مرتبه قصد خرید زمین در متاورس را دارند.

  OpenSea و NonFungible.com به کاربران این امکان را می دهد تا بدون نیاز به پرش از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر، قطعات زمین مجازی را خریداری کنند. پلتفرم های مختلف زمین هایی با امکانات متفاوت همراه با قیمت های متنوع ارائه می دهند. یکی دیگر از مزایای استفاده از پلتفرم های شخص ثالث این است که خریداران می توانند قیمت زمین مدنظر را براساس واحد ارزی دنیای واقعی ارزیابی کنند. این موضوع درک میزان هزینه پرداختی برای خرید زمین در متاورس را برای فرد آسان تر می کند.

  اما مزیت استفاده از پلتفرم های مستقیم خرید زمین در متاورس این است که سرمایه گذار درک بهتری از امکانات موجود در فضای اطراف زمین خود به دست آورده و اطلاعاتی خوبی را درباره همسایگان زمین به دست خواهد آورد. درنهایت می توان گفت پس از کسب تجربه کافی به عنوان سرمایه گذار، استفاده از این پلتفرم های مستقیم گزینه مناسب تری خواهد بود.

  گام سوم: ثبت پیشنهاد و نهایی کردن خرید زمین در متاورس

  در دنیای واقعی سخت ترین مرحله در هنگام خرید املاک و زمین، به توافق رسیدن بر سر قیمت است، اما در حال حاضر هنگام خرید زمین در دنیای مجازی متاورس هیچ چالشی در این باره وجود ندارد. درواقع در دنیای مجازی متاورس پس از جست وجو و انتخاب زمین مدنظر، تنها کاری که باید انجام دهید، چند کلیک ساده و نهایی کردن مراحل ثبت سفارش خرید است. با این حال شما می توانید در پلتفرم دیسنترالند (Decentraland) پیشنهاد خریدی را ثبت کرده و درصورت موافقت مالک با قیمت مدنظر خود، مراحل خرید زمین را نهایی کنید.

  نحوه NFT زمین مجازی در متاورس و فروش آنلاین آن

  گام اول: جست وجو و انتخاب یک قطعه زمین در متاورس

  ابتدا لازم است در میان قطعات زمین آماده فروش جست وجو کرده و پس از ارزیابی موارد در دسترس، مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. هنگام انتخاب قطعه زمین مناسب بهتر است به فاصله زمین مدنظر از مکان های معروف توجه داشته باشید. هرچه زمین انتخابی شما به مرکز شهر و مکان های محبوب نزدیک تر باشد، به همان اندازه نیز قیمت زمین افزایش خواهد یافت.

  پس از انتخاب قطعه زمین مناسب، روی آن کلیک کنید تا اطلاعات بیشتر درباره زمین به شما نمایش داده شود. همان طور که در بالا اشاره شد، برای ثبت سفارش خرید لازم است کیف پول خود را ایجاد و شارژ کنید. در ادامه به آموزش اتصال کیف پول به پلتفرم می پردازیم.

  گام دوم: اتصال کیف پول به پلتفرم

  برای اتصال کیف پول به پلتفرم، ابتدا روی گزینه «Jump In» کلیک کرده و سپس با استفاده از کیف پول دیجیتالی خود مراحل ثبت نام را تکمیل کنید.

  بلافاصله پس از آنکه مراحل ثبت نام را انجام دادید و خرید خود را تأیید کردید، زمین مجازی خریداری شده به کیف پول شما ارسال می شود. به این ترتیب شما مالک رسمی دارایی مجازی خریداری شده هستید و صحت این ادعا در بلاک چین تأیید خواهد شد. از آنجا که خرید زمین شامل پرداخت هزینه های Gas نیز می شود، لازم است حساب خود را کمی بیشتر از قیمت درج شده روی قطعه زمین مدنظر شارژ کرده باشید.

  گام سوم: تأیید خرید

  اگر ارز کافی در کیف پول خود داشته یا با فروشنده بر سر قیمت به توافق رسیده باشید، خرید شما به راحتی انجام می شود. شما می توانید خرید زمین مجازی را در کیف پول دیجیتالی خود تأیید کنید؛ برای مثال به منظور تأیید خرید زمین در کیف پول Trust Wallet به بخش Collectibles و در کیف پول Metamask به بخش NFTs بروید.

  نکات مهم هنگام خرید زمین در متاورس

  اساساً زمین ها، املاک و مستغلات موجود در متاورس، توکن های غیرقابل تعویض یا همان NFT هستند که به دلیل توجه گسترده سرمایه گذاران به این روش سرمایه گذاری جدید، محبوبیت کسب کرده اند. توجه به این بازار سبب افزایش تعداد کلاه برداران این حوزه شده است؛ بنابراین برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده مالی بهتر است همواره از پلتفرم های رسمی و معتبر خرید کنید. از سوی دیگر به خاطر داشته باشید با وجود جذابیت های موجود، همچنان متاورس یک قلمرو ناشناخته محسوب می شود. سرمایه گذاری دیجیتالی املاک و مستغلات نیز شکل بسیار جدیدی از سرمایه گذاری است که به سرعت در میان سرمایه گذاران بزرگ جهانی در حال گسترش است.

  تا یک سال گذشته، این امکان وجود داشت تا یک ملک دیجیتالی را تنها با پرداخت چند صد دلار خریداری کنید، اما با ورود به سال 2021، تنها برای شروع سرمایه گذاری به چند هزار دلار نیاز است. به دلیل جدیدبودن این نوع سرمایه گذاری، هنوز تاریخچه کافی درباره تراکنش های انجام شده وجود نداشته و درنتیجه تعیین نحوه رفتار بازار مجازی خرید زمین در متاورس امکان پذیر نیست. در حال حاضر این بازار مانند بازار ارزهای دیجیتال نوسان بسیاری داشته و به ثبات مشخصی نرسیده است. درنهایت این موارد به معنای انصراف از خرید زمین و سرمایه گذاری در متاورس نیست. توجه به این نکته مهم است که هیچ گونه داده ای درباره آستانه قیمت و تعیین سطح تقاضا برای چنین دارایی جدیدی وجود ندارد؛ درنتیجه لازم است پولی که برای سرمایه گذاری در متاورس وارد می کنید، سرمایه مازاد شما باشد.

  نتیجه گیری

  خرید زمین در متاورس یکی از جدیدترین راه های سرمایه گذاری در دنیای دیجیتالی است. در این نوع سرمایه گذاری لازم است ابتدا یک کیف پول دیجیتالی تهیه کنید و سپس متناسب با پلتفرم خرید انتخابی، حساب خود را با رمز ارز شارژ کرده و زمین مدنظر را انتخاب و خریداری کنید.

  سوالات متداول

  Sandbox و Decentraland

  بله. اگر زمین مدنظر از ترافیک کافی برخوردار باشد، فضای مناسبی برای برگزاری رویدادهای مختلف مانند کنفرانس ها یا حتی اجاره فضاهای تبلیغاتی به شمار می آید.