بازی سکندلایف زمانی که در سال ۲۰۰۳ به بازار عرضه شد، یک دنیای مجازی سه بعدی بود که کاربران در آن می توانستند هرکسی باشند که دوست داشتند. این بازی در همان سال اول توانست توجه زیادی را به خودش جلب کند. با وجود اینکه این بازی یک محیط آنلاین است، تأثیر آن حتی به دنیای واقعی هم رسید و حتی شامل یک اقتصاد مجازی هم بود که با پول واقعی مدیریت می شد. درواقع بازی سکندلایف یک محیط پیچیده و سرشار از مخاطرات و احتمالات فراوان است. این بازی در سطح ابتدایی خود، یک محیط آنلاین است که توسط یک شرکت مستقر در سانفرانسیسکو با نام Linden Lab طراحی شده است. سکندلایف یک محیط آنلاین است که کاربران آن (که با نام شهروند شناخته می شوند) می توانند با استفاده از آواتار خودشان را به صورت مجازی معرفی کنند و با دیگر آواتارها، مکان ها و اشیاء تعامل داشته باشند.

بازی سکندلایف چیست؟ (Second Life)

بازی سکندلایف تنها یک چت روم ساده نیست و شهروندان این بازی می توانند کارهایی فراتر از تعامل با دیگر کاربران انجام دهند؛ برای مثال کاربر می تواند با دنیای اطراف خودش تعامل داشته باشد و ساختمان، اشیاء یا حتی انیمیشن های مختلفی را داخل بازی ایجاد کند. چیزهایی که کاربر داخل بازی ایجاد می کند، با اسم User-generated Content یا محتوای تولیدی توسط کاربر شناخته می شود و همین محتواها چیزی است که سبب شده سکندلایف به محیطی آنلاین و منحصربه فرد تبدیل شود. همچنین به دلیل محدودیت های بسیار کمی که این بازی دارد، بیشتر محتواهای تولیدی برای 18+ سال هستند و تنها بزرگ سالان می توانند در این بازی حضور داشته باشند.

در بازی سکندلایف کاربران می توانند در دورهمی های اجتماعی، کنسرت های زنده، رویدادهای خبری و حتی کلاس های دانشگاه شرکت کنند. درواقع تمامی کارهایی که می توانید در دنیای واقعی انجام دهید، در بازی سکندلایف هم انجام می شود. از امکانات متعدد این بازی، امکان خرید زمین، خرید لباس و گجت های مختلف و دورهمی با دوستان است. همچنین می توانید داخل بازی کارهایی را انجام دهید که در دنیای واقعی غیرممکن هستند؛ برای مثال آواتارها می توانند پرواز کرده یا به هر لوکیشن دیگری تلپورت کنند. برخی شهروندان بازی سکندلایف هم برنامه های کوچکی طراحی می کنند که با نام اسکریپت شناخته می شوند و به آواتارها یا اشیای موجود در بازی قابلیت های جدیدی اضافه می کند؛ مثلاً برخی کاربران با استفاده از این اسکریپت ها می توانند اشیای داخل بازی را کپی کرده یا انیمیشن های ویژه ای به آواتار خودشان اضافه کنند.

در بسیاری از جهات، سکندلایف شبیه بازی های MMORPG است. مثل بازی های MMORPG کاربر می تواند خودش را با استفاده از یک آواتار سه بعدی قابل شخصی سازی به بازی معرفی کند. کاربران در یک دنیای آنلاین حضور دارند و با افراد و مناظر جدید مواجه خواهند شد، اما برخلاف بازی های MMORPG کاربر داخل یک بازی نیست، بلکه در محیطی مجازی حضور دارد که هزاران بازی مختلف داخل آن قرار گرفته است. درواقع مثل دنیای واقعی هیچ هدف یا تسک از پیش تعیین شده ای داخل این بازی برای شما وجود ندارد و کاملاً آزادانه می توانید داخل آن زندگی کنید.

در اواسط دهه ۲۰۰۰ میلادی این بازی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بود، اما پس از مدتی از محبوبیت این بازی کاسته شد و در سال ۲۰۱۸ تعداد کاربران فعال این پلتفرم به ۵۰۰ هزار نفر رسید؛ درحالی که پنج سال قبل این بازی ماهانه 1 میلیون کاربر فعال داشت. در سال ۲۰۲۰ به دلیل محدودیت های ناشی از کرونا و اینکه مردم مجبور بودند در خانه های خودشان بمانند، محبوبیت این بازی باز هم افزایش یافت و کاربران بیشتری به آن پیوستند.

گفتنی است در این بازی علاوه بر فروش آواتارها و شخصیت های که خلق می کنید، راه های دیگری نیز برای کسب درآمد وجود دارد. شما می توانید به یک مالک تبدیل شوید و با اجاره یا فروش زمین کسب درآمد کنید. همچنین می توانید در این فضا به دنبال شغل هایی همچون نوازندگی باشید یا در دیگر بیزینس های موجود در بازی شرکت کنید. همچنین این بازی امکان طراحی بازی های مختلف و همچنین مکان هایی مانند سالن های بازی یا موسیقی را فراهم می آورد که این امر راه دیگری برای کسب درآمد است.

آموزش بازی سکندلایف به صورت گام به گام

در ادامه این مقاله نحوه کار این بازی و نحوه بازی کردن آن را به شما آموزش خواهیم داد؛ پس. تا انتها پایان مقاله با ما همراه باشید:

آواتارها در بازی سکندلایفدر ادامه این مقاله نحوه کار این بازی و نحوه بازی کردن آن را به شما آموزش خواهیم داد؛ پس تا پایان ماله با ما همراه باشید:

آواتارها در بازی سکندلایف

 

در بازی سکندلایف کاربران جدید باید در اولین مرحله آواتار اختصاصی خودشان را انتخاب کنند. شما می توانید تعیین کنید که جنسیت آواتار شما زن باشد یا مرد و لزوماً نیازی نیست جنسیت آواتار با جنسیت واقعی شما تطابق داشته باشد. سپس می توانید آواتار را با توجه به نیاز خودتان شخصی سازی کنید. با وجود اینکه امکان استفاده از آواتارهای آماده نیز وجود دارد، این کار سبب می شود بقیه متوجه شوند که کاربر تازه وارد است؛ به همین دلیل بازیکنان قبل از شروع بازی ترجیح می دهند آواتار خودشان را شخصی سازی کنند.

یکی از مفاهیم خیلی مهم برای شخصی سازی آواتار، Inventory است. داخل Inventory شما عناصر مختلفی مثل مو، پوست، اشیای مختلف، انیمیشن ها، اجزای بدن و… قرار دارد و گنجایش آن هم نامحدود است. کاربر می تواند Inventory خودش را باز کند و لباس، رنگ مو، رنگ پوست و… را تغییر دهد. همچنین می تواند هر وقتی که دوست داشته باشد، عناصر مختلفی را به Inventory آواتار خودش تغییر دهد و امکانات متعددی را برای شخصی سازی آواتار خودش در اختیار خواهد داشت. شما هم هر چقدر که دوست داشته باشید، می توانید آواتار خودتان را تغییر دهید. هیچ چیزی در بازی سکندلایف همیشگی نیست و می توانید هر زمانی که دوست داشتید تمامی اجزای آواتار خودتان را تغییر دهید.

راه رفتن و حرف زدن در بازی سکندلایف

 

کنترل های بازی سکندلایف ممکن است در ابتدا برای کاربران جدید کمی پیچیده به نظر برسد. رابط کاربری این بازی شامل منوها، کلیدها و میانبرهای صفحه کلید مختلفی است. برای برخی از کاربرهای بازی سکندلایف ممکن است این کنترل ها خیلی سخت به نظر برسد و بلافاصله بازی را ترک کنند. در سال ۲۰۰۹ تنها ۱۰ درصد از کاربران جدید پس از ساخت اکانت و امتحان کردن بازی دوباره به آن سر زدند.

آواتارها می توانند از طریق راه رفتن، پروازکردن یا تلپورت به مقصد خودشان برسند. راه رفتن در بازی از طریق کلیدهای جهت نما انجام می شود؛ برای مثال فشاردادن کلید فلش بالا سبب می شود کاربر رو به جلو حرکت کند. چرخاندن موس نیز باعث می شود سر آواتار جابه جا شود و از این طریق می توانید به اطراف نگاه کنید. در قسمت پایین صفحه چندین کلید وجود دارد که یکی از آن ها کلید پرواز یا fly است. با کلیک کردن روی این کلید آواتار به بالا پرتاب خواهد شد و می تواند مثل سوپرمن پرواز کند. با پروازکردن می توانید از روی آب یا دیگر موانعی که روی زمین با آن ها روبه رو می شوید عبور کنید.

تلپورت نیز سریع ترین روش برای جابه جاشدن در بازی سکندلایف است. با بازکردن نقشه می توانید آواتار خودتان را به پرواز درآوردید. در صورتی که نقشه را باز کنید، یک پنجره باز می شود که نقشه بازی سکندلایف روی آن قرار داد و با دابل کلیک کردن روی مقصد خودتان می توانید به آنجا تلپورت کنید. برخی از لوکیشن ها ممکن است دارای محدودیت هایی برای تلپورت باشند؛ برای مثال نمی توانید به جزیره های شخصی تلپورت کنید. در این شرایط کاربر به نزدیک ترین نقطه به لوکیشن مقصد منتقل خواهد شد، اما نمی تواند بدون اجازه وارد مناطق محدود شود و باید قبل از ورود از مالک آن اجازه بگیرد.

حرف زدن نیز به روش های مختلفی انجام می شود. در صورتی که میکروفون داشته باشید می توانید از آن برای چت صوتی استفاده کنید تا با کاربران دیگر ارتباط داشته باشید. همچنین امکان استفاده از چت باکس برای ارتباط با دیگر کاربران وجود دارد. چت هایی که از طریق چت باکس انجام می شوند، به صورت عمومی انجام شده و تمامی کاربران حاضر در منطقه می توانند آن ها را ببینند؛ به همین دلیل توصیه می شود از قابلیت Instant Message برای ارسال پیام های شخصی استفاده کنید.

ایجاد اشیای مختلف در بازی سکندلایف

 

یکی از ویژگی های بازی سکندلایف این است که می توانید اشیای مختلفی را داخل آن خلق کنید. تمامی اشیاء، ساختمان ها و ماشین های پرنده ای که داخل بازی سکندلایف وجود دارند، توسط کاربران خلق شده اند. خلق اشیای جدید خیلی آسان است، اما برای خلق آن ها به کمی تمرین و یادگیری اسکریپت نویسی نیاز دارید. خوشبختانه در بازی سکندلایف یک محیط تحت عنوان سندباکس وجود دارد که می توانید ساخت اشیای مختلف را تمرین کنید. سندباکس یک فضای عمومی است که بدون هیچ گونه نگرانی امکان این را دارید تا اشیای مختلفی بسازید و مهارت های خودتان را تقویت کنید. به سه روش مختلف می توانید از ابزار خلق اشیاء استفاده کنید:

  1. کلیک کردن روی کلید Build در پایین صفحه
  2. راست کلیک روی زمین یا هر فضای خالی دیگر و انتخاب گزینه Build از منوی بالای Viewer
  3. فشاردادن کلیدهای ctrl-4 یا ctrl-b

اگر ابزار خلق اشیاء را باز کنید، به صورت پیش فرض پنجره Create برای شما باز خواهد شد که توسط یک چوب جادو مشخص شده است. در بالای صفحه لیستی از ۱۵ شی ء ابتدایی مثل مکعب، مخروط، لوله و… قرار دارد که می توانید از طریق کشیدن، بریدن، وصل کردن به دیگر اشیاء و… آن ها را تغییر دهید و اشیای مختلف خودتان را به سادگی خلق کنید.

همچنین می توانید اسکریپت های مختلفی را به اشیایی که خلق کرده اید اختصاص دهید. برای این کار در منوی Edit روی گزینه Scripts کلیک کرده و سپس گزینه New Script را انتخاب کنید. در ادیتور اسکریپت یک منوی بازشو وجود دارد که از طریق آن می توانید ده ها دستور کدنویسی مختلف را انتخاب کنید. البته باید درک کاملی از LSL داشته باشید تا بتوانید اسکریپت های قدرتمندی خلق کنید. نکته جالب بازی سکندلایف این است که شما حقوق معنوی تمام عناصری ر که خلق می کنید، در اختیار خواهید داشت؛ یعنی شما می توانید تصمیم بگیرید که کاربران دیگر بتوانند عناصر ایجادشده توسط شما را ادیت کنند یا خیر! همچنین می توانید اشیایی که خلق می کنید را هم در بازارچه بازی بفروشید.

اقتصاد بازی سکندلایف

اقتصاد بازی سکندلایف براساس یک ارز مجازی به نام دلار لیندن (Linden Dollar) مدیریت می شود. کاربران می توانند از طریق یک صرافی دلار آمریکا را به دلار لیندن و بالعکس تبدیل کنند. صرافی رسمی این بازی با عنوان LindeX شناخته می شود و نرخ ارز آن نیز مثل ارزهای واقعی نوسان دارد. در اکتبر ۲۰۰۷ هر دلار آمریکا برابر با ۲۶۷ دلار لیندن بود، ولی در آگوست ۲۰۲۱ می توانستید هر دلار آمریکا را با ۳۲۰ دلار لیندن معاوضه کنید. درواقع قیمت دلار لیندن برابر با ۰.۰۰۳۱ دلار بود. بیشتر تراکنش های داخل بازی هم با استفاده از دلار لیندن انجام می شوند.

اولین فردی که از طریق تراکنش های داخل بازی سکندلایف میلیونر شد، کاربری به نام Ailin Graef بود که در سال ۲۰۰۶ توانست به این سطح درآمد برسد. گرائف از طریق خرید و فروش زمین توانست به این مقدار ثروت برسد. او زمین های داخل بازی سکندلایف را از شرکت سازنده آن می خرید، با استفاده از تم های خلاقانه و زیبا آن ها را تزیین می کرد و سپس آن ها را به دیگر کاربران اجاره می داد یا می فروخت. در نظر داشته باشید که تمامی تراکنش های بازی با استفاده از دلار لیندن انجام نمی شوند و برای خرید و فروش زمین و شرکت در حراجی ها به پول واقعی نیاز خواهید داشت؛ برای مثال اگر داخل بازی سکندلایف زمین بخرید، باید ۳۴۹ دلار برای راه اندازی آن پرداخت کنید و ماهیانه ۲۲۹ دلار نیز برای نگهداری زمین هزینه کنید. با این مبلغ می توانید جزیره ای به مساحت ۶۵۵۳۶ مترمربع خریداری کنید و می توانید محل قرارگیری جزیره و نوع زمین آن را هم تعیین کنید. با پرداخت ۱۴۹ دلار هزینه راه اندازی و ۱۰۹ دلار هزینه ماهیانه هم به یک خانه معمولی دسترسی خواهید داشت. در این خانه امکان استفاده از ۵۰۰۰ شی ء مختلف را خواهید داشت و ۲۰ آواتار نیز به صورت هم زمان می توانند داخل آن حضور داشته باشند.

سخن پایانی

با وجود اینکه بازی سکندلایف در مقایسه با روزهای اولیه خود محبوبیت کمتری دارد، این بازی هنوز هم توانسته است بخش زیادی از این کاربران را حفظ کند. با توجه به اینکه شرکت های مهمی مانند فیس بوک و مایکروسافت نیز به تازگی وارد فضای متاورس و دنیاهای مجازی شده اند، سکندلایف در آستانه بیستمین سالگرد تولد خود، امیدوار است که بتواند به یکی از نام های شناخته شده در این زمینه تبدیل شود.

پرسش های متداول

عضویت در بازی سکندلایف رایگان است و می توانید بدون هیچ هزینه ای داخل این بازی برای خودتان آواتار بسازید و قسمت های مختلف بازی را بررسی کنید. با وجود این اگر می خواهید یک خانه شخصی داشته باشید و بتوانید عناصر مختلفی را داخل آن خلق کنید، باید عضویت پرمیوم این بازی را خریداری کنید.

در بازی سکندلایف شما می توانید در دورهمی های اجتماعی، کنسرت های زنده، رویدادهای خبری یا حتی کلاس های دانشگاه شرکت کنید. امکان خرید زمین، خرید لباس و گجت های مختلف و ملاقات با دوستان نیز از دیگر ویژگی های این بازی به شمار می روند.

بله، کاربران سکندلایف می توانند در این دنیای مجازی پول واقعی کسب کنند. یکی از کاربران این بازی با اسم مستعار Ailin Graef توانست از طریق این بازی میلیونر شود.