معرفی کلی هج کردن

هج کردن (hedging) به معنی خرید یک دارایی برای کاهش خطر ضرر از دارایی های دیگر می باشد. هجینگ در امور مالی یک استراتژی مدیریت ریسک است که با کاهش و از بین بردن ریسک عدم قطعیت ها سروکار دارد. این استراتژی کمک می کند تا ضررهایی که ممکن است به دلیل نوسانات ناشناخته قیمت سرمایه گذاری ایجاد شود، پوشش داده شود.

فهرست []

  این سازوکار یک روش استاندارد است که سرمایه گذاران در بورس اوراق بهادار از آن استفاده می کنند تا از سرمایه های خود در برابر ضرر و زیان محافظت کنند. این استراتژی در زمینه های زیر نیز انجام می شود:

  کالاها: شامل محصولات کشاورزی، محصولات انرژی، فلزات و غیره است. خطر مرتبط با این موارد به عنوان ریسک کالا شناخته می شود.

  اوراق بهادار: شامل سرمایه گذاری در سهام، شاخص و غیره است. خطرات مرتبط با این موارد به عنوان ریسک حقوق صاحبان سهام یا ریسک اوراق بهادار شناخته می شوند.

  • ارزها: شامل ارزهای خارجی است. انواع مختلفی از خطرات مرتبط با آن وجود دارد مانند – خطر نوسانات ریسک ارزی و غیره
  • نرخ بهره: شامل نرخ های وام است. خطرات مرتبط با این موارد به عنوان خطرات نرخ بهره شناخته می شوند.
  • آب و هوا: هم چنین یکی از موضوعاتی است که امکان حفاظت از آن وجود دارد.

  امیدواریم اکنون متوجه شده باشید که منظور ما از هج کردن چیست. اکنون اجازه دهید در زیر مزایا و انواع آن ها را بررسی کنیم.

  صندوق های پوشش ریسک چه کاری انجام می دهند؟

  در صندوق های پوشش ریسک، مدیر صندوق از سرمایه گذاران خارجی پول جمع می کند و سپس مطابق استراتژی را که توسط سرمایه گذار قبول شده، به همان صورت سرمایه گذاری را انجام می دهد. نسبتی از وجوه به سهام بلند مدت تخصیص داده می شوند که در آن ها فقط سهام عادی را خریداری می کنند و هرگز فروش اعتباری انجام نمی دهند. هم چنین نسبتی از سرمایه صندوق به خرید کل مشاغل تحت مالکیت خصوصی تخصیص داده می شود، که صندوق اغلب مالکیت آنها را تحویل گرفته، عملیات آن ها را بهبود بخشیده و بعداً از عرضه اولیه آن شرکت حمایت مالی می کند.

  صندوق های پوشش ریسکی وجود دارند که به معاملات اوراق قرضه می پردازند و یا در املاک و مستغلات تخصص دارند. برخی از آن ها سرمایشان را برای کار در کلاس های دارایی خاصی مانند حق ثبت اختراع و حقوق موسیقی متمرکز می کنند.

  انواع مختلف هج کردن

  هجینگ به طور کلی به سه نوع تقسیم می شود که به سرمایه گذاران کمک می کند تا با معامله بر روی کالاها، ارزها یا اوراق بهادار مختلف سود کسب کنند. این سه دسته عبارتند از:

  • قرارداد فوروارد: این قرارداد توافق نامه ای غیر استاندارد برای خرید یا فروش دارایی های اساسی با قیمت تعیین شده در تاریخ توافق شده توسط دو طرف مستقل درگیر است. قرارداد فوروارد شامل قراردادهای مختلفی مانند قراردادهای مبادله ای برای ارزها، کالاها و غیره است.
  • قرارداد فیوچرز: یک قرارداد استاندارد برای خرید یا فروش دارایی های اساسی با قیمت تعیین شده در تاریخ خاص و مقدار استاندارد توافق شده توسط دو طرف مستقل درگیر است. قرارداد آتی شامل قراردادهای مختلف مانند کالاها، قراردادهای آینده ارزها و غیره است.
  • بازارهای پول: یکی از اجزای اصلی بازارهای مالی است که در آن وام های کوتاه مدت، استقراض، خرید و فروش با سررسید یک سال یا کمتر انجام می شود. این موضوع شامل اشکال مختلفی از فعالیت های مالی ارزها، عملیات بازار پول برای بهره، فراخوان سهام است که در آن ها وام های کوتاه مدت، استقراض، فروش و وام با سررسید یک سال یا بیشتر اتفاق می افتد.

  مزایای هج ردن

  •  می تواند برای قفل کردن سود استفاده شود.
  • معامله گران را قادر می سازد تا در دوره های سخت بازار زنده بمانند.
  • تلفات را تا حد زیادی محدود می کند.
  • از آنجا که موجب سرمایه گذاری سرمایه گذاران در طبقات مختلف دارایی می شود، نقدینگی را افزایش می دهد.
  • همچنین به صرفه جویی در وقت کمک می کند، زیرا با استفاده از این استراتژی معامله گران بلندمدت ملزم به نظارت و تنظیم سبد سهام خود با نوسانات روزانه بازار نیستند.
  • یک مکانیسم قیمت انعطاف پذیر را ارائه می دهد، زیرا به هزینه کمتری از مارجین نیاز است.
  • در صورت هج کردن موفقیت آمیز از معامله گران در برابر تغییرات قیمت کالاها، تورم، تغییرات نرخ ارز، تغییرات نرخ بهره و غیره محافظت می کند.
  • در پوشش با استفاده از معاملات اختیار، فرصتی برای معامله گران فراهم می شود تا با استفاده از استراتژی های معاملات، گزینه های پیچیده را برای به حداکثر رساندن بازده اعمال کنند.
  • به افزایش نقدینگی در بازارهای مالی کمک می کند.

  سرمایه گذاران چگونه صندوق های تامینی را پوشش می دهند؟

  استراتژی های مختلفی وجود دارد که توسط سرمایه گذاران برای کاهش ریسک استفاده می شود مانند:

  • تخصیص دارایی: با تنوع بخشیدن به پرتفوی سرمایه گذار با کلاس های مختلف دارایی انجام می شود. به عنوان مثال، شما می توانید 40 درصد سرمایه را در سهام سرمایه گذاری کنید و باقی سرمایه تان را به کلاس های دارایی ثابت تخصیص دهید. این موضوع به تعادل سرمایه گذاری کمک می کند.
  • ساختار: با سرمایه گذاری قسمت خاصی از پورتفو در اوراق بدهی و بقیه در اوراق مشتقه انجام می شود. سرمایه گذاری در بدهی ثبات را ایجاد می کند در حالی که سرمایه گذاری در اوراق مشتقه به منظور پوشش ریسک به کار گرفته می شود.
  • استفاده از اوراق اختیار: این گزینه شامل خرید اختیار خرید و اختیار روش است که به راحتی می توانید دارایی ها را مستقیماً ایمن کنید.
  • استراتژی آربیتراژ: بسیار ساده و در عین حال بسیار هوشمندانه است. این استراتژی شامل خرید یک محصول و فروش سریع آن در بازار دیگر با قیمت بالاتر است. بنابراین در صورت وجود چنین فرصتی سودی ناچیز اما ثابت تضمین می شود. این استراتژی معمولاً در بازار سهام استفاده می شود.

  بیایید یک مثال بسیار ساده از یک دانش آموز دبیرستانی در نظر بگیریم که یک جفت کفش Asics را از فروشگاه اوت لت که در نزدیکی خانه او است فقط 45 دلار خریداری کرده و آن را به قیمت 70 دلار به هم مدرسه ای خود بفروشد. دانش آموز دوم نیز خوشحال است که قیمت بسیار ارزان تری را در مقایسه با فروشگاه بزرگ که همین کفش را با قیمت 110 دلار به فروش می رساند، پیدا کرده است.

  • استراتژی کاهش میانگین: ​​شامل خرید واحد های بیشتری از یک محصول خاص است حتی اگر هزینه یا قیمت فروش محصول کاهش یافته باشد. سرمایه گذاران سهام اغلب از این استراتژی استفاده می کنند. اگر قیمت سهامی که قبلاً خریداری کرده اند به میزان قابل توجهی کاهش یابد، آن ها سهام بیشتری را با قیمت پایین خریداری می کنند. سپس، اگر قیمت بین دو قیمت خرید آن ها به نقطه ای افزایش یابد، سود حاصل از خرید دوم ممکن است ضررهای مورد اول را پوشش دهد.

  سخن آخر

  هجینگ روش مهمی است که سرمایه گذاران می توانند برای محافظت از سرمایه گذاری های خود در برابر تغییرات ناگهانی و پیش بینی نشده در بازارهای مالی از آن استفاده کنند.