به اولین مرحله از بازار که بازه زمانی ۹:۰۰-۸:۳۰ را شامل می شود؛ مرحله پیش گشایش و یا سفارش گیری می گویند. پس از این بازه زمانی، معاملات در بازار بورس بر روی نمادهای مختلف انجام می پذیرد.

مرحله سفارش گیری پیش گشایش چیست؟

مرحله پیش گشایش یکی از کلیدی ترین مراحل بازار سرمایه است چرا که شکل گیری صف خرید و فروش در هر نماد، گویای وضعیت آن نماد و شاخص های بورس در روز معاملاتی جاری است. در واقع خریداران و فروشندگان هر سهم، با توجه به انتظاراتی که از اخبار و تحولات داخلی و خارجی خواهند داشت، در مرحله پیش گشایش، سفارشات خود را در سیستم ثبت می نمایند و به عبارتی اقدام به کشف قیمت می کنند.

نکته مهمی که در سفارش گیری باید به آن توجه شود این است که طی ساعت ۹:۰۰-۸:۳۰ هیچ نوع معامله ای انجام نمی شود بلکه در این نیم ساعت، تنها امکان ثبت، ویرایش و یا حذف سفارشات سهامداران وجود دارد.

ممکن است برایتان سوال شود که مرحله سفارش گیری با چه هدفی طراحی شده است و چرا برخی افراد در این ساعت اقدام به ثبت سفارش خرید و یا فروش می نمایند.

برای رسیدن به جوابتان با ما همراه باشید:

اگر مرحله سفارش گیری به درستی و بدون اختلال توسط حقوقی ها اجرا شود، می تواند یکی از عوامل مؤثر بر قیمت هر سهم در آن روز معاملاتی باشد.

حال اگر تقاضا برای خرید و یا فروش یک سهم بسیار بالا باشد، هر ثانیه برای ثبت سفارش در مرحله سفارش گیری بسیار حایز اهمیت است زیرا در صف خرید و یا فروش، افرادی که سفارش خود را زودتر ثبت کرده باشند، شانس بیش تری برای انجام معاملات مورد نظر خود خواهند داشت و به این ترتیب، از صف های سنگین خرید و یا فروش در طی ساعات معاملات، رهایی خواهند یافت.

 در واقع، در مرحله پیش گشایش سفارشات دریافت می شود سپس، در صف نوبت دهی قرار می گیرد و بلافاصله پس از شروع معاملات، به ترتیبِ جایگاهی که در صف سفارشات وجود دارد، معاملات مربوط به آن سهم انجام می پذیرد.

 توجه داشته باشید که به ثبت سفارش در مرحله سفارش گیری، سرخطی زدن می گویند.

مواظب دام اردر ترسان باشید

اردر ترس به سفارشات با حجم های سنگینی اشاره دارد که توسط سهامداران حقوقی و یا بازیگران سهم در مرحله سفارش گیری ثبت می شوند. این افراد، در مرحله سفارش گیری اقدام به ثبت سفارش خرید و یا فروش با حجم بالا می کنند و با تشکیل صف های خرید و یا فروش سنگین، سرمایه گذاران ناوارد را و ناآشنا در بازار سهام را گول می زنند و آن ها را تشویق به ورود صف های خرید و فروش سنگین در آن سهم می کنند.

سپس پیش از اتمام زمان سفارش گیری، سهامدار حقوقی و یا بازیگران سهم، اقدام به بازپس گیری سفارش خود می نمایند. به این ترتیب موفق می شوند تا با فریب سهامداران حقیقی، سهام خود را با قیمت بالا بفروشند و یا با قیمت پایین خریداری نمایند. بنابراین اگر قصد دارید اقدام به ثبت سفارش سهمی در مرحله سفارش گیری نمایید، از ارزش واقعی آن سهم اطمینان کسب کنید.

نکته: با توجه به قانون جدید سازمان بورس از ساعت ۸:۵۵ الی ۹:۰۰ امکان ویرایش یا حذف سفارش ممکن نیست!