قانون جذب، قدم برداشتن در جهان افکار و ساختن زندگی در دنیای واقعی

قانون جذب را می توان یکی از جنجالی ترین رازهای آشکار جهان به شمار آورد؛ رازی که انسان ها ندانسته در طول قرن ها آن را در تک تک ثانیه های زندگی خود به کار می بستند اما چون از چم و خمش آگاهی نداشتند از این قدرت بی نظیر علیه خودشان استفاده می کردند. قانون جذب در مورداحساس اکنون شما است. احساس، این قدرت را دارد که افکار را به اجسام تبدیل کند. این تمام چیزی است که باید همیشه در مورد قانون جذب به یاد داشته باشیم؛ یعنی فکر، احساس را پدید می آورد و احساس، آن را به معادل فیزیکی اش تبدیل می کند؛ موضوعی ساده و بسیار قدرتمند که می تواند به یک کابوس تبدیل شود. چون بیشتر ما، فکرهای خوشایندی در سرمان نداریم و تبدیل شدن این فکرهای ناخوشایند به معادل فیزیکی شان می تواند زندگی ما را به سمت نابودی بکشاند. به همین علت باید قدرت شگفت انگیزی که در اختیارمان قرارگرفته را بشناسیم و در تمام مدت به نفع خودمان از آن استفاده کنیم. در این مقاله از خانه سرمایه به سراغ قانون جذب می رویم و آن را با جزئیات فراوان و نکته هایی بسیار کاربردی برایتان توضیح می دهیم. حتی اگر قبلاً با قانون جذب آشنا شده اید نگاهی دوباره به این مقاله بیندازید؛ شاید پاسخ پرسش های خود را لابه لای سطرهای آن پیدا کردید.

راهنمای مطالعه []

  چارلز هانل، نویسنده آمریکایی، فیلسوف و تاجر (۱۸۶۶- ۱۹۴۹):

  افکارحاکم در ذهن شما یا تمایلات ذهنی، همواره مانند یک آهنربا عمل می کنند و از آنجایی که قانون جذب می گوید که هر چیز هم جنس خود را جذب می کند، بنابراین گرایش های ذهنی به شکل ثابت، شرایط و مواردی را به سوی خود می ربایند که هماهنگ با طبیعتش باشد.

  سروکله قانون جذب از کجا پیدا شد؟

  شاید بسیاری از مردم، قانون جذب را از «مستند راز» شناخته باشند. در این مستند خانم «راندا برن» به همراه انسان هایی که از معجزه این قانون در زندگی شان استفاده می کردند مجموعه ای از اطلاعات در مورد قانون جذب را برای اولین بار در حجمی وسیع منتشر کرد؛ اما در حقیقت، راندا برن خود نیز با استفاده از کتاب هایی که ردپای این قانون را در خودشان داشتند توانسته بود زندگی اش را تغییر دهد و از مشکلات ریز و درشتش نجات پیدا کند. قانون جذب، عمری به قدمت تاریخ بشر دارد. نکته جالب اینجا است که تمام انسان های بزرگ، تمام افراد موفقی که در طول تاریخ بشریت در حال تغییر جهان بودند، از این قانون استفاده بسیاری کردند. از اندیشمندان قبل از بودا گرفته تا مولتی میلیاردرهای قرن ۲۱، همگی به شیوه ای استادانه از این قانون بهره بردند.

  چرا این قانون پنهان بوده است؟

  در طول هزاران سال، انسان های بسیار زیادی از این قانون برای رسیدن به ثروت و آرزوهای خود استفاده کردند. پنهان ماندن شیوه استفاده از این قانون به علت ترس و طمع ثروتمندان گذشته بوده که می خواستند تنها خودشان از روش جادویی این قانون اطلاع داشته باشند. چیزی که باعث شد قانون جذب تا این حد معروف و مشهور شود، پیدا کردن ردپای این قانون درگذشته و تایید کردن آن توسط دانشمندان فیزیک کوانتوم بود. دکتر «جان هاگلین» فیزیک دان کوانتوم، نظریه پرداز اجتماعی و از مروجان عرفان کوانتومی در این باره می گوید:

  مکانیک کوانتوم و کیهان شناسی کوانتومی این موضوع را که جهان هستی از فکر و اندیشه شکل گرفته می پذیرد و این نظریه که هر آنچه پیرامون ما است روزی تنها یک فکر بوده را تایید می کند؛ بنابراین همه چیز به این بستگی دارد که ما چطور از قدرت خود استفاده می کنیم؛ مثبت یا منفی. درواقع هیچ گونه محدودیتی برای نیروی بالقوه انسان ها وجود ندارد. این کار به راستی از طریق سطحی که در آن هستیم و به آن می اندیشیم، صورت می گیرد.

  چه کتاب های معتبری در مورد قانون جذب وجود دارد؟

  یکی از آشناترین کتاب ها در مورد قانون جذب، کتاب «راز» اثر راندا برن است. البته کتاب «بیندیشید و ثروتمند شوید» اثر ناپلئون هیل نیز با آنکه به طور مستقیم در مورد قانون جذب نوشته نشده اما روش های اجرای این قانون را به صورت کاملاً کاربردی و از زبان صدها زن و مرد بسیار موفق بیان کرده است. این کتاب به اندازه ای مهم است که یکی از استادان مجموعه راندا برن به نام «باب پراکتور» یک نسخه از بیندیشید و ثروتمند شوید را همیشه به همراه خودش دارد. علاوه بر این دو کتاب، کتاب های «معجزه سپاسگزاری» و «قدرت» از راندا برن در تکمیل کتاب راز منتشرشده اند. کتاب «بزرگترین راز ثروت در طول تاریخ» نوشته «دکتر جو ویتالی» – یکی دیگر از استادهای این قانون نیز بخش دیگری از قانون جذب را بیان کرده است. به جز این چند کتاب، کتاب های دیگری نیز به چاپ رسیده و در آینده هم خواهند رسید اما آنچه که ما می خواهیم در موردش سخن بگوییم در لابه لای برگه های این چند کتاب نهفته است.

  چگونه از قانون جذب استفاده کنیم؟

  روش استفاده از قانون جذب بسیار ساده است؛ اما قبل از آن باید در چند مورد با خودتان به توافق برسید. درواقع این نکته ها، قلوه سنگ های کوچک مسیر شما هستند. شاید برخی از آن ها را خودتان انداخته باشید و شاید هم به بعضی اجازه داده باشید که این سنگ ها را در مسیر زندگی شما پراکنده کنند. شناسایی مقصر، فرقی به حال شما نمی کند چون دست آخر باید مسیر خود را صاف و هموار کنید. در ادامه، نکته هایی که لازم است قبل از پرداختن به قانون جذب آن ها را بدانیم باهم دنبال می کنیم.

  فرکانس فکر را دست کم نگیرید

  مدت زیادی از اثبات فرکانس های فکر توسط دانشمندان می گذرد. درواقع این مورد که هر فکر فرکانس مخصوص به خودش را دارد، چیز جدیدی نیست؛ اما متأسفانه ما در بیشتر موردها استفاده درستی از فرکانس فکرهایمان نمی کنیم. فکرها بسیار قدرتمند هستند چون در هرلحظه سیگنال های مغناطیسی برای جذب فکرهای شبیه خود را ارسال می کنند. نکته اینجا است که تکرار یک فکر، یعنی انتشار پیوسته یک فرکانس به کائنات. افکار ما فیزیکی نیستند اما می توانند تمام چیزهای فیزیکی که در خودشان دارند را بسازند. این نیرو بسیار شگفت انگیز است و متأسفانه بیشتر مردم از آن برعلیه خودشان استفاده می کنند. معمولاً این کار بسیار ساده و در قالب یک قرارداد ذهنی انجام می شود؛ مثلاً با خودشان می گویند:

  «هر وقت پولی به دستم میاد، یه خرج بزرگ هم تراشیده می شد!» چیزهایی از این دست، بسیار فراتر از غرولندهایی ساده هستند. ما بافکرمان در حال خلق جهانی هستیم که در آن زندگی می کنیم. در همین یک جمله ساده، ترکیبی از تصور، باور و خلقت یک رویداد وجود دارد. پس یادتان باشد که فکرها، چیزهایی گذرا و بی دلیل نیستند. استفاده درست و هدفمند از آن ها چیزی است که زمینه اجرای قانون جذب را فراهم می کند.

  از فکرهایتان خبر داشته باشید

  قدم بعدی، یک کنکاش درونی است. شما باید جنس فکرهای خودتان را بشناسید و از آن ها آگاهی داشته باشید. روش این کار بسیار ساده است. تنها کاری که باید بکنید این است که در طول روز، حواستان به فکرهایی که ازسرتان می گذرد باشد. درواقع باید نقش یک تماشاچی را برای ذهن خود ایفا کنید. شاید در ابتدا کمی گیج شوید اما خیلی زود قلقش به دستتان می آید و در این کار حرفه ای می شوید. بعد از یک روز تماشا کردن فکرهایتان، روی یک تکه کاغذ، تحلیل خودتان را بنویسید. با خودتان صادق باشید. آیا از جنس فکرهایی که هرروز در سرتان می گذرد راضی هستید؟ اصلاً آن ها دوست دارید؟ این مرحله بسیار مهم است. چون تفاوت بین آنچه فکر می کنید و آنچه می خواهید را به شما نشان می دهد. آگاهی از افکارتان، اولین قدم برای تغییر آن ها است. شاید عده ای از شما با دیدن حجم افکار منفی تان بسیار نگران شده باشید؛ اما جای نگرانی نیست. باوجود آنکه فکرهای منفی نیز درست مانند فکرهای مثبت، سیگنال های مغناطیسی را برای جذب رویدادهای مشابهشان ارسال می کنند، اما از لحظه ای که تصمیم بگیرید می توانید ورق را به نفع خودتان برگردانید. قدرت فکرهای مثبت، چندین برابر بیشتر از فکرهای منفی است. قوی باشید و ادامه بدهید.

  مایکل برنارد بک ویث:

  هر چیزی که افکار گذشته در زندگی شما پدید آوردند را می توانید به وسیله تغییر در آگاهی کنونی خود به شیوه ای که می خواهید بازگردانید.

  در مقابل واقعیت زندگی خود مقاومت نکنید

  چیزی که الان هستیم، نتیجه مستقیم و صد در صد افکاری است که درگذشته داشتیم. این واقعیتی بسیار بزرگ و برای بیشتر ما بسیار دردناک است. چون در تمام طول زندگی خود به دنبال کسانی می گشتیم تا شکست های زندگی مان را بر سرشان خراب کنیم؛ از داشتن یک زندگی فقیرانه در کودکی بگیر تا سیستم آموزشی و زیرساخت های کشور، هیچ کدام از انتقادهای ما در امان نمانده اند. البته حرف ما این نیست که همیشه همه شرایط برای افراد مختلف در حد بسیار عالی بوده است. اگر نقش شرایط پایه زندگی و اندازه نقش ما در ساختن و تغییر دادن جهانمان را باهم مقایسه کنیم به عدد عجیبی می رسیم. نقش شرایط خارج از کنترل در زندگی ما چیزی حدود ۱ درصد و نقش ما ۹۹ درصد است. حالا این پرسش پیش می آید که ما باقدرت ۹۹ درصدی خود چه تغییری در زندگی مان ایجاد کرده ایم؟ چه چیزهای خواستنی را به زندگی مان جذب کرده و چه پل هایی به سمت خوشبختی تمام عیار برای خودمان زده ایم؟ در حقیقت، ما آن قدر ضعیف عمل کرده ایم که آن ۱ درصد غیرقابل پیش بینی مثل یک بادکنک بادکرده، بزرگ شده و تمام حجم زندگی مان را در برگرفته است. بزرگی این بادکنک به اندازه ای بوده که باور کردیم نقشی در تعیین ماجراهای زندگی خودمان نداریم. نقش خودتان را بپذیرید. شاید در ابتدا از اینکه تمام مسئولیت ها را بر گردن بگیرید احساس شکست و اندوه کنید، اما این احساس، در حکم همان پیله پروانه یا پوسته تخم مرغ است که جهانی بسیار شورانگیز در ورای آن انتظار شمارا می کشد.

  تکلیف خودتان را با خواسته هایتان مشخص کنید

  به زبان ساده، چه چیزی را واقعاً می خواهید؟ خواسته واقعی قلبتان چیست؟ بسیاری از ما هنوز واقعاً نمی دانیم که چه چیزی از زندگی مان می خواهیم. این ندانستن ها علت اصلی درجا زدن و پیشرفت نکردن است. چون به جای تمرکز بر یک هدف و جلو رفتن، مدام از این شاخه به آن شاخه می پریم و از هر چیزی کمی برمی داریم. دست آخر هم به جایی می رسیم که به خودمان و دیگران دروغ هایی پررنگ و لعاب می گوییم تا قلبمان دست ازسرمان بردارد و دیگر به جانمان نق نزند؛ مثلاً می گوییم:

  «دیگه از من گذشته» یا «این کار پول و پله می خواد که من ندارم». در حقیقت، تاریخ انقضای واقعی خواسته های شما تنها زمانی سر می رسد که دیگر صاحب جسم کنونی تان نباشید. تا زمانی که اهل این کره خاکی هستید و نفس می کشید، قدرت تغییر تک تک بخش های زندگی تان را دارید. پس همین امروز تکلیفتان را با خودتان و خواسته هایتان روشن کنید. تنها وقتی می توانید به مقصد برسید که مقصدی داشته باشید.

  خوب یا بد؟ کوچک یا بزرگ؟ هیچ اهمیتی ندارد

  قانون جذب با کائنات کار می کند. هر خواسته ای که داشته باشید از مسیر واسطه شما یعنی ذهنتان به طور مستقیم به گوش جهان هستی می رسد و بی چک و چانه وارد فاز اجرایی می شود. کوچک یا بزرگ بودن افکارمان یا حتی اینکه فکرهایمان چقدر برای ما سودآور یا زیان بار هستند، برای جهان هستی هیچ اهمیتی ندارد. حتی اینکه ما آن چیز را واقعاً می خواهیم یا از آن به شدت متنفر هستیم هم ذره ای برای جهان هستی مهم نیست. این قانون به افکار ما پاسخ می دهد. ما با نیروی افکارمان به جهان هستی فرمان می دهیم. کائنات، فرمان بردار بسیار خوبی است. مشکل این است که ما فرمانده خوبی نیستیم و برای همین همیشه دستورهایی برخلاف شادی و خوشبختی خودمان به جهان هستی می دهیم. اگر فرمان های ما هدفمند و اصلاح شده باشند، زندگی بر همان چرخی که می خواهیم می چرخد. باور کنید یا نه، اما سبک فکری، تنها تفاوت بین شما و افرادی است که خوشبختی، ثروت و سلامتی از سر و کولشان بالا می رود.

  موتور جذب زندگی تان را روشن کنید

  بعد از آنکه در مورد پیش نیازهای گفته شده با خودتان به توافق رسیدید، نوبت آن می رسد که موتور قانون جذب را در زندگی تان روشن کنید. قانون جذب از سه مرحله تشکیل شده است:

  • مرحله اول: خواستن

  در این مرحله باید به صورت کاملاً شفاف، خواسته خود را مشخص کنید. این خواستن باید آن قدر واضح باشد که آن را جلوی چشمانتان ببینید. تمام محدودیت ها را دور بریزید و به قلبتان این جرات را بدهید تا آنچه را که واقعاً می خواهد به شما نشان دهد. در این میان باید نکته ای را در نظر بگیرید. وقتی می خواهید خواسته خود را مطرح کنید، باید مراقب معنای مثبت یا منفی آن باشید؛ مثلاً اگر زیر بار بدهی باشید، اولین و پررنگ ترین چیزی که به نظرتان می رسد این است که می خواهید از شر تمام آن بدهی ها خلاص شوید. حواستان را حسابی جمع کنید. باوجود ظاهر فریبنده این خواسته، معنای نهفته آن خطرناک است. اگر خواسته خود را خلاص شدن از بدهی در نظر بگیرید، به جای رها شدن، بیشتر بدهکار می شوید. خواسته شما باید کاملاً مثبت باشد؛ مثلاً باوجود بدهی های زیاد، خواسته خود را رسیدن به مبلغ مشخصی پول – که بسیار بیشتر از عدد بدهی هایتان است – قرار دهید. به این ترتیب، وقتی خواسته خود را دریافت کردید، نه تنها می توانید بدهی هایتان را صاف کنید بلکه توانایی عملی کردن خواسته های دیگرتان را نیز به دست خواهید آورد. یادتان باشد، هرگز نگویید:

  «نمی توانم فلان کار را بکنم چون پولش زیاد است یا به نفوذ و قدرت زیادی نیاز دارد». واژه ها بسیار قدرتمند هستند. علاوه بر این، همیشه این گونه گفتارها لبریز از احساس حسرت و گاهی خشم نیز هستند که باعث می شوند فاز اجرایی آن ها با سرعت بالایی به راه بیفتد.

  • مرحله دوم: ایمان داشتن

  باید به عملی شدن خواسته خودتان ایمان داشته باشید. باور شما بسیاربسیار مهم است. باور کنید که نه تنها لیاقت رسیدن به خواسته تان رادارید بلکه به آسانی آن را دریافت خواهید کرد. شاید در ابتدا جنگ و جدل هایی بین منطق و قلبتان به راه بیفتد؛ مثلاً منطقتان بگوید«چطور ممکنه چیزی که می خوام اتفاق بیفته؟ اصلاً مگه میشه؟» و قلبتان پاسخ دهد «معلومه که میشه. این همه آدم توی دنیا هستن که به راحتی به خواسته هاشون می رسن. منم نفر بعدی!» اشکالی ندارد. مهم این است که از قلبتان طرفداری کنید و به نتیجه کار ایمان داشته باشید.

  • مرحله سوم: هم جهت شدن

  هم جهت شدن با خواسته تان یعنی تبدیل شدن به بزرگ ترین طرفدار قلبتان. باید با تمام وجودتان از خواسته خود حمایت کنید، آن را باور داشته باشید و مقدمات حضورش را آماده سازید. یکی از بزرگ ترین کارهایی که می توانید در مرحله هم جهت شدن با خواسته تان انجام دهید، استفاده از نیروی شگفت انگیز تصور است.

  ناپلئون هیل: هر چیزی که ذهن انسان بتواند تصور کند روزی در دستانش قرار خواهد گرفت.

  تصور، تله پورتی به آینده

  به قول انیشتین، تصور کردن همه چیز است؛ تصور، پیش نمایشی از ماجراهای آینده زندگی است. استفاده از نیروی تصور کردن، کار پیچیده ای نیست. برای انجام این کار باید مکانی خلوت را پیدا کنید و برای چند دقیقه در آنجا آرام بگیرید. بد نیست که به یک موسیقی آرام و لذت بخش هم گوش دهید. سپس چشم هایتان را ببندید و در پرده سینمای ذهنتان لذت داشتن خواسته خود را به تصویر بکشید. با خودتان فکر کنید که زندگی تان بعد از تحقق خواسته ای که دارید چه تغییری می کند؟ آن شرایط را برای خودتان بازسازی کنید و از حضور در این مکان خودساخته نهایت لذت را ببرید. ذهن شما تفاوت بین آنچه تصور می کنید و آنچه واقعاً اتفاق افتاده را درک نمی کند. به همین دلیل، تصور کردن این قدر قدرتمند است. چون چه شما به گذشته تان فکر کنید، چه حال و چه آینده، چه به خاطر بیاورید، چه ببینید و چه در ذهنتان بسازید، به هر حال با این کارتان در حال فعال کردن افکارتان و روشن کردن موتور قانون جذب به سمت ساخت نمونه فیزیکی آن فکرها هستید. اگر به دنبال یک راهنمای گام به گام برای درک عمیق تر فرایند تصور کردن هستید، بد نیست نگاهی به نسخه «ویلیام کلمنت استون» کارآفرین، نیکوکار، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی، بیندازید. اجازه بدهید این راهنما را برای دریافت چیز مشخصی مثلاً پول اجرا کنیم.

  1. مقدار مشخصی از پول را بخواهید. در این مورد مشخص کردن مقدار و زمان دستیابی به آن بسیار مهم است.
  2. آن را اعلام کرده و واضح بیان کنید. به آن ایمان بیاورید و طوری رفتار کنید که گویی اتفاق افتاده است. درواقع باید این خواسته را محقق شده به حساب بیاورید و آن را دائم در جهانتان منتشر کنید.
  3. هرروز چشمانتان را ببندید و لذت داشتن آن مقدار از پول را تجسم کنید. کارهایی که می خواهید با آن پول انجام دهید را در ذهنتان با تمام جزئیات بازسازی کنید. یادتان باشد که نکته مهم در این فرایند، رسیدن به احساس داشتن آن پول و لذت بردن از مزایای آن است.
  4. چیزی بسازید که هرلحظه، خواسته تان را به شما یادآوری کند؛ هر چیزی، فرقی نمی کند. می توانید از یک تکه کاغذ یادآوری زردرنگ استفاده کنید و آن را در دفتری که همیشه همراهتان است، گوشه میز کارتان و حتی روی لپ تاپتان بچسبانید یا یک برگه چک در وجهی که می خواهید بنویسید و آن را در کیف پولتان بگذارید. تداوم در انجام این کار، بسیار مهم است.
  5. وقتی افکار الهام شده ای دارید باید به آن ها اعتماد کنید و در جهت آن فکرها دست به عمل بزنید. این فکرهای الهام شده، دروازه هایی هستند که شمارا به سمت خواسته تان راهنمایی می کنند.

  بعد از تصور کردن چه کارکنیم؟

  شاید این پرسش برای شما نیز پیش بیاید که بعد از تصور کردن و انجام این گام های پنج گانه باید چه کار دیگری انجام دهیم؟ «جک کنفیلد» یکی از استاد های مجموعه راز و نویسنده کتاب معروف «سوپ جوجه برای روح» به این پرسش پاسخ می دهد. او می گوید:

  «بعد از تصور کردن چیزهایی که می خواهید در زندگی تان وجود داشته باشند، باید از آن حال و هوا بیرون بیایید و به چیزهایی فکر کنید که همین الان به خاطر وجودشان در زندگی خود شکرگزار هستید. به این نعمت ها و پیچ و خم ورودشان به زندگی تان فکر کنید و از داشتن آن ها واقعاً لذت ببرید. بعد از آن، روزتان را ادامه بدهید. چون قرار نیست تمام روز روی کاناپه بنشینید و فقط تصور کنید. باید برای جذب این خواسته ها به گونه ای مثبت در جریان زندگی قرار داشته باشید.»

  زمان های جادویی برای تصور کردن

  تصور کردن همیشه جواب می دهد و تاثیر خود را در سازندگی خواسته و زندگیمان آن هم به شیوه ای که ما می خواهیم می گذارد؛ اما در طول روز، دو زمان طلایی وجود دارند که تصور کردن در آن ها می تواند چندین برابر تاثیر داشته باشد. این دو زمان، آخرین دقیقه های قبل از خوابیدن و اولین ثانیه های بعد از بیدار شدن در صبح روز بعد هستند. چون ذهن شما در تمام طول شب روی تصوری که داشتید کار می کند و آن را برایتان پخته تر و شفاف تر می سازد. از طرفی، در این مدت، به دنبال راه حل هایی ساده و کاربردی برای محقق شدن این تصورها می گردد. تصور در صبح هنگام نیز به شما انگیزه تلاش و نیروی ادامه دادن می دهد. یک صبح خوب، شروع یک روز پرنشاط و سرشار از امید را برایتان به ارمغان می آورد. گذشته از تمام این ها، با گنجاندن تصورتان در این دو زمان، دیگر نیازی نیست که بخشی از روزتان را برای تصور کردن خالی کنید.

  احساس، کلید طلایی قانون جذب

  قانون جذب، موتوری است که بدون سوخت، اصلاً روشن نمی شود. سوخت قانون جذب، احساس است. هدف از تصور کردن، مشخص کردن خواسته، باور داشتن به آن و انجام کارهایی برای همسو شدن با خواسته مان، تنها و تنها رسیدن به احساس لذت بخش داشتن آن خواسته است. احساس، بسیار مهم است، چون کائنات به زبان احساس با ما سخن می گوید. در زندگی، دقیقا همان چیزی برایمان رخ می دهد که آن را احساس می کنیم نه آن چیزی که مدام در حال فکر کردن به آن هستیم. احساس ما، سیستم راهنمای نوع و جهت افکار ما است و به ما کمک می کند تا بدانیم در حال جذب چه چیزهایی به زندگی مان هستیم. وقتی به چیزی فکر می کنیم یا رویدادی را در ذهنمان به تصویر می کشیم در حال تحریک احساس خود و جذب فیزیکی آن رویداد هستیم. گفتیم که کائنات کاری به خوب یا بد بودن فکرهای ما ندارد و فقط هر چه به او فرمان بدهیم را برایمان بیشتر و بیشتر فراهم می کند. درنتیجه اگر با این فکر و تصویرسازی، حس خوب و لذت بخشی در ما ایجاد شود، زندگی مان سرشار از ماجراهای خوب و فوق العاده می شود؛ گویی که دروازه خوشبختی و ثروت را به روی ما گشوده باشند؛ اما اگر با این افکار، احساس بد و ناراحتی در وجودمان ایجاد شود، ماجراهای ناراحت کننده و ناخوشایند از سر و کول زندگی مان بالا می روند و پشت سر هم بدبیاری می آوریم. از احساس خود به عنوان یک چراغ راهنمایی استفاده کنید. برای این کار باید روی فکرهایتان آگاهی داشته باشید و جنس فکرتان را بشناسید. درنتیجه این کار می توانید سر بزنگاه، مچ فکرهای ناخوشایند و دستورهای منفی به جهان هستی را بگیرید؛ مثلاً وقتی که غرق در فکر هستید لحظه ای به خودتان بیایید و این پرسش را از خودتان بپرسید:

  «الان چه احساسی دارم؟» اگر احساس شما خوب و لذت بخش بود، به آن فکر یا تصویرسازی ادامه دهید و اگر احساس بد و ناراحت کننده ای داشتید، مسیر فکری خودتان را تغییر دهید. با انجام مداوم این کار می توانید کنترل افکارتان را دست بگیرید و قدم بسیار بزرگی در ساخت زندگی تان با به کار بردن قانون جذب بردارید. یادتان باشد، این احساس است که جاذبه را ایجاد می کند نه تصویر یا حتی فکر به چیزی که می خواهیم. در حقیقت، تصور چیزی که می خواهیم باید آن قدر قدرتمند و شفاف باشد که احساس بی نیازی کنیم. تنها در این صورت است که قانون جذب را برای خودمان فعال می کنیم و این راز واقعاً وارد عمل می شود.

  لیزا نیکولز: چیزی که فکر می کنید، چیزی که احساس می کنید و چیزی که پدیدار می شود، همیشه یکسان است؛ تمام دفعات!

  درگیر چگونه و چطور نشوید

  وقتی از تصور کردن و تعیین یک خواسته مشخص سخن می گوییم، منظورمان این است که فقط و فقط به نتیجه کار فکر کنید. اینکه چگونه چنین چیزی ممکن می شود به شما ارتباطی پیدا نمی کند. به قول باب پراکتور، شما روش رسیدن به خواسته خود را جذب خواهید کرد، البته اگر واقعاً خواسته ای بسیار روشن و مشخص داشته باشید. وظیفه ما این نیست که در جستجوی چگونه ها باشیم. چگونه یا روش رسیدن به خواسته ها از اعماق پایبندی و ایمان به چیزی که داریم نمایان خواهند شد. در حقیقت، «چگونه» جزو قلمروی کائنات است. او همیشه کوتاه ترین، نزدیک ترین، سریع ترین و هماهنگ ترین راه بین شما و خواسته تان را می شناسد. به قول «جول اوستین»، برای لحظه ای سکوت کنید و دست از قیل و غال بردارید؛ اجازه بدهید بذری که خداوند در زندگی تان کاشته است، رشد کند و جوانه بزند.

  چطور احساس رسیدن به خواسته ام را پیدا کنم؟

  برای این کار باید در مسیر رسیدن به خواسته تان قدم بردارید. اجازه بدهید با یک مثال این موضوع را روشن تر کنیم. تصور کنید که خواسته شما خرید یک مدل خاص از اتومبیل است. برای اینکه احساس رسیدن به اتومبیلتان را پیدا کنید می توانید برای ماشین آینده تان لوازم یدکی یا تزئینی بخرید، به بنگاهی بروید که مدل خودروی شمارا دارد، آن را خوب برانداز کرده و حتی با آن دور بزنید. خلاصه هر کاری که لازم است را انجام بدهید تا این خواسته از حالت فانتزی و چیزی دست نیافتنی به واقعی ترین چیز در زندگی تان تبدیل شود. این کارها به شما کمک می کند تا هر چه سریع تر به هدفتان برسید.

  تغییر احساس های ناخوشایند قدیمی

  گاهی پیش می آید که در چنگال یک فکر خاص که از قضا فکر خوبی هم نیست اسیر می شویم. خبر خوب این است که می توانیم به آسانی خودمان را از دست آن فکر، خلاص کنیم. تنها کافی است یک اقدام هوشمندانه برای انحراف از آن فکر ناخوشایند انجام دهیم؛ مثلاً می توانیم به حیوانات گرسنه یا رهاشده غذا بدهیم – دیدن سیر شدن یک موجود گرسنه آن هم به دست خودمان، می تواند جریانی خروشان از فکرهای مثبت را وارد ذهن و قلبمان کند- راه دیگر این است که مرتب موسیقی گوش دهیم. البته باید در انتخاب نوع موسیقی بسیار دقت کنیم و به دنبال آهنگ هایی با مفهوم های غم انگیز یا ناراحت کننده نرویم. حتی می توانیم به یک نوزاد، کسی که دوستش داریم یا یک بچه گربه فکر کنیم، روی آن تصویر زیبا متوقف شویم، در ذهنمان نگهش داریم و هر چیز دیگری به غیر از آن را دور بریزیم. وقتی چند بار این کار را تکرار کنیم، از دست تمام فکرهای منفی و ناخوشایند رها می شویم و کنترل احساس های درونی خود را در دست می گیریم.

  چرا آنچه نمی خواهیم هم جذب می شود؟

  کمی قبل تر باهم گفتیم که تعریف ما از خوب یا بد بودن خواسته ها برای جهان هستی هیچ اهمیتی ندارد. افکار ما احساس ها را پدید می آورند و کائنات احساس ارسال شده از سمت ما را جذب کرده، سپس فرایندی را ایجاد می کند که بیشتر و بسیار بیشتر از آن همان نوع احساس را دوباره تجربه کنیم؛ اما چرا این گونه است؟ چرا چیزهایی که با تمام وجودمان از آن ها نفرت داریم به شدت جذب می شوند؟ مشکل، اشتباه جهان هستی نیست بلکه احساس ما است. کائنات بر اساس شدت احساسی که به چیزی یا خواسته ای داریم دست به کار می شود. حالا کمی با خودتان فکر کنید. وقتی درباره چیزهایی که از آن ها متنفر هستید صحبت می کنید، پریشان نمی شوید؟ آیا احساس تنفر و انزجار سراسر وجودتان را در برنمی گیرد؟ حتی ممکن است گاهی نتوانید خودتان را کنترل کنید و از کوره دربروید. تمام این عکس العمل ها در نگاه کائنات این گونه معنا می شود:

  «من از این می خواهم، لطفا بیشتر و بازهم بیشتر از همین ماجراها و چیزها در زندگی ام ایجاد کن!» خیلی ساده و مستقیم، شما تنها چیزی را دریافت می کنید که سفارش داده اید، نه کمتر و نه بیشتر. بهترین راه حل برای رها شدن از چیزهایی که دوستشان ندارید این است که به آن ها هیچ قدرتی ندهید. برای این کار تنها کافی است به سراغ جبهه مخالف آن، یعنی چیزهای موردعلاقه خود بروید و احساستان را برای آن ها خرج کنید. مخالفت با هر چیزی آن را قدرتمندتر می کند. رهایش کنید، هیچ انرژی به آن ندهید. بگذارید به قعر گودال فراموشی سپرده شود. حتی به آن «نه» هم نگویید؛ اما در عوض در مورد چیزهایی که دوستشان دارید از جان و دل مایه بگذارید. این روشی است که تمام استادهای قانون جذب و تمام کسانی که پیروزهای بسیار عظیمی در زندگی شان تجربه کرده اند آن را به کار می گیرند.

  نقش ما در اجرای قانون جذب

  بزرگ ترین نقش ما در قانون جذب، پایبند بودن به افکاری است که داریم. ما باید به واقعیت ذاتی تصویرهایی که در ذهنمان می سازیم آگاه باشیم و آن ها را بر مبنای چیزهایی که می خواهیم بنا کنیم. نباید در طول مسیر از دریافت خواسته خود ناامید شویم یا در درونمان، خود را لایق دریافت آن خواسته ندانیم. وقتی به چیزی که می خواهیم پایبند باشیم و آن را در ذهنمان کاملاً روشن کنیم، قانون جذب فعال می شود و در جهت آن خواسته عمل می کند. یادتان باشد، شما چیزی را که بیشتر از همه به آن فکر می کنید، جذب خواهید کرد.

  کمک فنرهای قانون جذب

  جهان هستی، دونیروی تقویتی برای ما کنار گذاشته است که با استفاده از آن ها، قانون جذب به سرعت فعال می شود. درواقع این دو قانون، مدار ما را به مدار قانون جذب متصل می کنند. این دونیرو یا بهتر است نام آن ها قانون بنامیم، «سپاسگزاری» و «بخشش» نام دارند. سپاسگزاری و بخشش، مفهوم های بیگانه ای نیستند؛ اما چرا تاکنون کمکی به تغییر وضعیت ما نکرده اند؟ پاسخ در شیوه استفاده از این دو قانون نهفته است. در ادامه این مقاله به طور مفصل از بخشش و سپاسگزاری برایتان خواهیم گفت و روش درست استفاده از این قدرت ها را به شما آموزش خواهیم داد.

  پل مشترک قانون جذب و سپاسگزاری

  نکته بسیار جالب در مورد قانون جذب این است که درنهایت، جهت آن به سمت نیکی و زیبایی است. به همین دلیل است که قانون سپاسگزاری به عنوان اولین گام تغییردهنده بسیار پرسرعت برای قانون جذب در نظر گرفته می شود. جو ویتالی در این باره می گوید:

  «برای تغییر وضعیت زندگی خود، فهرستی از چیزهایی تهیه کنید که از داشتن آن ها سپاسگزار هستید. این کار، انرژی شمارا بالا می برد و شروع به تغییر افکارتان می کند». در حقیقت، ما برای شروع کار و به راه انداختن قانون جذب نیاز به انرژی درونی فراوانی داریم. بهترین و ساده ترین راه برای تأمین این انرژی درونی، سپاسگزاری است. وقتی سپاسگزاری کردن را آغاز می کنیم، با چشم هایمان چیزهایی را می بینیم که گویی مدت ها زیر هاله ای از غبار پنهان شده بودند؛ نعمت هایی بسیار بزرگ که اصلاً به چشممان نمی آمدند. سپاسگزاری کردن و در جستجوی داشته ها بودن، نه تنها گستره نگاه ما را افزایش می دهد بلکه آن را بسیار عمیق تر از گذشته می کند. یادتان باشد، سپاسگزاری کردن در مورد هر چیز، وجود آن را در زندگی تان چندین و چند برابر افزایش می دهد. پس به دقت و با خاطری آسوده از نتیجه کار، به سمت سپاسگزاری پیش بروید.

  دکتر جان دمارتینی:

  من سال ها است این موضوع را به همه می گویم که اگر به داشتن چیزی فکر کرده و بابت آن سپاسگزاری کنید آن چیز به شکلی اسرارآمیز وارد زندگی تان خواهد شد.

  قدردان بودن به معنای راضی بودن نیست

  وقتی سخن از سپاسگزاری کردن به میان می آید، برخی از ما با خودمان فکر می کنیم که این کار هم ردیف راضی بودن به وضع موجود است؛ اما واقعاً این طور نیست. سپاسگزاری کردن، قدردانی از نعمت های بزرگ و بی نظیری است که از گذشته تاکنون، بی منت و چشم داشت در اختیار ما بوده است؛ نعمت هایی مثل ثروت سلامتی، آرامش، درآمد داشتن و غیره. ما با سپاسگزاری، چشم هایمان را به روی این نعمت ها باز می کنیم تا این دید که در بدبختی مطلق روزگار می گذرانیم و همه چیز علیه ما است، تغییر کند. این کار به هیچ عنوان به معنای راضی بودن یا قانع ماندن به وضعیت موجود نیست. برعکس، ما سپاسگزاری کردن را آغاز می کنیم چون خیلی بیشتر از چیزهایی که اکنون داریم را می خواهیم. به یاد داشته باشید که قانون شگفت انگیز سپاسگزاری، یکی از نیروهای فعال کننده قانون جذب و هم سو با آن است. سپاسگزاری کردن، انرژی و جسارت لازم برای بیشتر خواستن را در اختیار شما قرار می دهد. بد نیست نگاهی تیتروار به چیزهایی که سپاسگزاری در اختیارمان قرار می دهد بیندازیم:

  • توانایی دیدن نعمت هایی که داشتیم و داریم را پیدا می کنیم
  • با تمام وجودمان درک می کنیم که زندگی مان بسیار روشن تر از آن چیزی بوده که فکرش را می کردیم
  • با سپاسگزاری کردن و دیدن نعمت های گذشته و حال، دروازه نعمت های فراوان آینده را به روی خودمان باز می کنیم
  • زندگی مان با سرعتی باورنکردنی شروع به تغییری سازنده می کند

  راندا برن و معجزه سپاسگزاری

  یکی از بهترین کتاب ها در مورد سپاسگزاری کردن، کتاب «معجزه سپاسگزاری» از راندا برن است. او در این کتاب که بعد از مجموعه راز منتشر شد، به طور خاص در مورد قدرت سپاسگزاری سخن گفته است. راندا برن این کتاب را در قالب درس و تمرین نوشته است؛ به این صورت که خواننده در طول بیست و شش روز، هرروز با یک درس و تمرین سپاسگزاری رو به رو می شود. به عنوان کسی که از معجزه سپاسگزاری بهره های فراوان برده است به شما توصیه می کنم این کتاب را تهیه کنید و روز به روز تمرین ها را انجام دهید. تنها هنگامی عمق چیزهای گفته شده در این مقاله را درک خواهید کرد که خودتان آن ها را تجربه کرده باشید. سپاسگزاری کردن، این فرصت و امکان جادویی را به آسانی در اختیارتان قرار می دهد. با این وجود، خواندن برخی از نکته های مهم گفته شده در کتاب معجزه سپاسگزاری و تعدادی از تجربه های شخصی ام در برخورد با این قانون قدرتمند، خالی از لطف نخواهد بود.

  روش درست سپاس گزاری کردن چگونه است؟

  برای آغاز سپاسگزاری تنها به یک کاغذ و قلم یا یک صفحه وُرد در لپ تاپتان نیاز دارید. بقیه کار را باید با قلبتان و گام به گام انجام دهید. هرروز باید ده مورد از نعمت هایی که درگذشته و اکنون شامل حالتان شده اند را بنویسید. شاید در ابتدا چیز زیادی به ذهنتان نرسد و حتی نتوانید تا پنجمین شماره را پرکنید. اشکالی ندارد. فقط کافی است ذهنتان را بازتر کرده و کمی بیشتر به خودتان و اطرافتان نگاه کنید. به عنوان پیشنهاد چند مورد را برایتان مثال می زنیم. موضوع های پیشنهادی برای آغاز سپاسگزاری:

  • زنده بودن
  • جسم و سلامتی
  • شغل و موقعیت
  • پول
  • روابط
  • دلبستگی ها
  • شادی
  • عشق
  • درک زندگی
  • طبیعت مثل زمین، هوا، آب و خورشید
  • انسان های دیگر
  • و…

  در حقیقت، بی نهایت موضوع برای سپاسگزاری وجود دارد. در آغاز سپاسگزاری، شما مثل فردی هستید که از روی یک پل به سطح آب برکه پیش رویش نگاه می کند. کم کم، وقتی سپاسگزاری را ادامه می دهید، نفوذ نگاهتان بیشتر می شود و قادر خواهید بود تا لایه های عمیق تر برکه را مشاهده کنید. تنها در آن زمان با تمام وجودتان درک خواهید کرد که زندگی تان غرق در نعمت و روشنایی بوده اما وسعت نگاهتان اجازه تماشای این همه زیبایی را به شما نمی داده است. این شروعی برای تغییرهای بزرگ در زندگی و استفاده جانانه از قانون جذب خواهد بود.

  دکتر فرد آلن ولف، دانشمند فیزیک کوانتوم، سخنران و نویسنده

  من از افکار رویاپردازانه یا دیوانگی های همراه با وهم و خیال با شما سخن نمی گویم. من از یک موضوع بنیادی و عمیق با شما حرف می زنم. به تازگی دانشمندان فیزیک کوانتوم به کشف چنین موضوعی اشاره داشته اند که شما بدون داشتن افکاری سازنده، قادر به ساخت جهان خودتان نخواهید بود. درواقع ذهن شما همواره در حال تجسم چیزهایی است که درک و مشاهده می کند.

  نسخه سپاسگزاریتان را بپیچید

  سپاسگزاری کردن به شیوه ای که قانون جذب را تکانی اساسی دهد، روش ساده ای دارد. دنبال کردن این روش، شاید کمتر از ده دقیقه از زمان روزانه شمارا بگیرد اما تاثیری بی نظیر در زندگی تان می گذارد. بیایید نگاهی به ترتیب این نسخه بیندازیم.

  • هرروز، فهرستی از ده نعمت زندگی تان را بنویسید که به خاطر بهره مند بودن از آن ها از خداوند سپاسگزار هستید. کمی بالاتر، در این مورد برایتان گفتیم و پیشنهادهایی برای شروع کار به شما ارائه دادیم.
  • دلیل سپاسگزاری خود از داشتن آن نعمت ها را بنویسید.
  • فهرست سپاسگزاری خود را یک بار از بالا تا پایین بخوانید. فرقی نمی کند که آن ها را با صدای بلند بخوانید یا در ذهنتان مرورشان کنید. پس از خواندن تک تک آن ها سه بار بگویید: «خدایا سپاسگزارم»
  • این سه گام را هرروز انجام دهید.

  نمونه یک سپاسگزاری

  شاید بهترین روش درک این شیوه، دیدن نمونه ای از یک سپاسگزاری باشد. به همین دلیل در این بخش، چند نمونه را برای شما فراهم کرده ایم. باهم نگاهی به آن ها می اندازیم:

  • خدایا بسیار سپاسگزارم که زنده هستم و نفس می کشم. چون زندگی هدیه ارزشمندی است که به روح ابدی من بخشیده شده است.
  • خدایا بسیار سپاسگزارم که می توانم بخوانم. چون از این راه می توانم در تجربه انسان های دیگر سهمی داشته باشم و هرروز چیزی بیاموزم.
  • خدایا بسیار سپاسگزارم که همیشه انسان های فوق العاده ای را بر سر راه زندگی من قراردادی. چون با کمک آن ها هم لحظه هایی لذت بخش و شاد را تجربه کردم و هم چیزهایی آموختم که زندگی ام را بسیار تغییر داد.

  سپاسگزاری و احساس، دو روح در یک بدن

  نکته بسیار مهم در مورد قانون سپاسگزاری، احساس شما است. همان طور که کمی قبل در بخش تصور کردن باهم گفتیم، احساس، کلید طلایی فعال سازی قانون جذب است. در مورد سپاسگزاری و تمام قانون های کارساز جهآن هم همین طور است. سپاسگزاری شما تنها زمانی دست به تغییر زندگی تان می زند که با تمام وجودتان و از اعماق قلبتان بابت چیزهایی که دارید، سپاسگزار باشید. احساس شما هرگز دروغ نمی گوید. جهان هستی نیز به احساستان دسترسی مستقیم و بدون واسطه دارد. درنتیجه، هیچ گونه ظاهرسازی کارتان را راه نمی اندازد؛ اما اگر واقعاً به خاطر تک تک چیزهایی که می نویسید سپاسگزار باشید، به زودی بولدوزری از سمت کائنات، زندگی تان را به آن شیوه ای که دوست دارید، تغییر خواهد داد. در این ماجرا هیچ شکی وجود ندارد.

  ترس از سپاسگزاری، یک جاده خاکی دوبانده!

  گاهی وقتی طعم شیرین چیزهایی که به خاطر سپاسگزاری کردن وارد زندگی مان می شوند را می چشیم، ترسی تازه را در وجودمان احساس می کنیم. می ترسیم که اگر سپاسگزاری کردن را رها کنیم، تمام نعمت هایی که از این راه وارد زندگی مان شده اند را از دست بدهیم. دوستان عزیزم، چنین چیزی در مورد سپاسگزاری کردن اتفاق نمی افتد؛ اما در مورد ناسپاسی و کوچک شمردن نعمت هایی که به آسانی در اختیار ما قرارگرفته رخ می دهد. نکته ای که باید همیشه و در همه حال به یاد داشته باشیم این است که ما نویسنده قانون های زندگی مان هستیم. اگر در کتاب قانون ما، سزای سپاسگزاری نکردن، از دست دادن همه داشته هایمان باشد، بدون شک جهان هستی تمام عزم خود را جزم می کند تا آن را به حقیقت تبدیل کند. پیشنهاد می کنیم، از قانون جذب، آگاهانه استفاده کنید؛ مثلاً می توانید قانون سپاسگزاری وجودتان را این گونه در نظر بگیرید:

  « هر وقت که سپاسگزاری کنم، نعمت های زندگی ام چندین و چند برابر می شوند. هر وقت هم سپاسگزاری نکنم، بازهم در جریان رحمت خداوند که در زندگی همه انسان ها جاری است قرار دارم». سپاسگزاری کردن نباید به یک بخش آزاردهنده و اجباری در زندگی تان تبدیل شود. چون در آن صورت، تمام قدرت های خود را از دست می دهد و از فرایند قانون جذب خارج می شود. یادتان باشد، سپاسگزاری کردن تا زمانی شگفتی ساز است که از انجام آن لذت ببرید.

  پرسش هایی در مورد سپاسگزاری

  هر موضوعی پرسش هایی را در ذهن ما ایجاد می کند. در ادامه مقاله قانون جذب، به پرسش هایی که ممکن است برای شما پیش بیاید پاسخ داده ایم. اگر به جز این ها سوال دیگری داشتید یا به توضیح بیشتری در این خصوص نیاز پیدا کردید حتماً در کامنت ها آن را مطرح کنید تا به کمک هم، به پاسخ درستی دست پیدا کنیم.

  • اگر سپاسگزاری ما به ده مورد نرسید چه کنیم؟

  هیچ اشکالی ندارد. کم کم وقتی هرروز این کار را انجام دهید، نگاهتان عمیق تر می شود و نکته های بیشتری برای سپاسگزاری در زندگی تان پیدا خواهید کرد.

  • چه زمانی برای سپاسگزاری بهتر است؟

  بهترین زمان برای سپاسگزاری کردن، اول صبح یا پایان شب است. اول صبح به این دلیل زمان مناسبی برای سپاسگزاری کردن است که ما را سرشار از انرژی فوق العاده مثبتی می کند. علاوه بر این، زمان کمتری هم از ما می گیرد. چون به طور معمول، کارهایی که اول صبح انجام می شوند از سرعت و کیفیت بالاتری برخوردار هستند. پایان شب نیز به دو دلیل توصیه می شود. دلیل اول اینکه ما یک روز کامل را پشت سر گذاشته ایم و سرشار از ایده های جذاب برای سپاسگزاری هستیم. دلیل دوم هم این است که انجام سپاسگزاری در پایان شب، با جمع کردن کلکسیونی از نعمت های زیبا و شاد، خوابی راحت را برایمان فراهم می کند. علاوه بر این تمام نعمت هایی که قبل از خواب برشمردیم، تا صبح در ذهنمان تکرار می شوند و به هنگام بر خواستن، انرژی بسیار زیادی را در وجودمان احساس می کنیم.

  • چرا باید دلیل سپاسگزاری خود را بنویسیم؟

  یکی از علت هایی که بیشتر سپاسگزاری های ما تاکنون نتیجه خاصی برایمان نداشته اند این است که ما بدون اهمیت دادن به دلیل، سپاسگزاری می کنیم. کسی که دلیلی برای سپاسگزاری کردن نداشته باشد، هرگز به احساس واقعی سپاسگزاری نمی رسد. چون یا به ارزش نعمتی که به او عطاشده پی نبرده است یا اصلاً توانایی درک ارزش آن را ندارد و فقط برای کاهش عذاب وجدانش این کار را انجام می دهد. درست است که ما هرچقدر هم تلاش کنیم نمی توانیم به اندازه ارزش واقعی نعمت هایی که به ما عنایت شده سپاسگزاری کنیم اما این بدان معنا نیست که اصلاً تلاشی در این جهت انجام ندهیم. بهترین کار این است که در حد درک و فهم خودمان و از صمیم قلب و احساسمان به خاطر چیزی که سپاسگزاری می کنیم، ممنون باشیم.

  دلیل دیگر برای نوشتن علت سپاسگزار بودن، به خود ما برمی گردد. وقتی در درونمان به دنبال علت یک ماجرا می گردیم، کم کم به سمت دنیای درونمان رشد می کنیم، بزرگ می شویم و عمق نعمتی که شامل حالمان شده را بیشتر درک می کنیم. جالب است که حتی سپاسگزار بودن هم یک نعمت بسیار بزرگ به شمار می رود.

  • آیا می توان فقط در یک مورد خاص سپاسگزاری کرد؟

  بله، محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. اگر می خواهید موردی در زندگی تان خیلی زود تغییر کند، می توانید چند بخش از ده مورد روزانه خودتان را به آن اختصاص بدهید. علاوه بر این می توانید خواسته مهم خود را روی یک کاغذ بنویسید، آن را در طول روز به همراه خودتان داشته باشید و هر بار که فرصت کردید، خواسته تان را مرور کرده و بابت دریافت آن سپاسگزاری کنید.

  • من سپاسگزاری را هرروز بااحساس خوب انجام می دهم اما زندگی ام هیچ تغییری نمی کند. آیا سپاسگزاری واقعاً اثرگذار است؟

  قانون جذب، سپاسگزاری و بخشش، بیش از اندازه حیات بشر، قدمت دارند. شکی در اثرگذار بودن آن ها وجود ندارد. اگر بعد از انجام سپاسگزاری آن هم به مدت طولانی، هیچ تغییری در زندگی شما ایجاد نشد، یعنی یک جای کارتان مشکل دارد. مهم ترین مظنون این پرونده هم «احساس» است. یادتان باشد، نباید موقع سپاسگزاری، احساس خوب داشته باشید. بلکه باید از سپاسگزاری کردنتان احساس خوب را به دست بیاورید. برای همین سپاسگزاری با کندوکاو پیرامون داشته‎هایمان شروع می شود، آن ها را می نویسیم و مرور می کنیم. وقتی با قلبمان به این نتیجه برسیم که واقعاً به خاطر چیزهایی که داریم سپاسگزار هستیم احساس شگفت انگیزی به دست می آوریم. تنها در این صورت است که کار ما نتیجه بخش می شود. یادتان باشد، احساس شوق، شادی و رضایت قلبی، نتیجه‎های سپاسگزاری هستند نه نیازهای سپاسگزاری.

  تیکامسی، رهبر ملی قبیله شونی در آمریکا

  وقتی صبح ها از خواب برمی خیزید به دلیل روشنایی روز از خداوند سپاسگزاری کنید؛ به دلیل بهره مند بودن از نعمت زندگی و همه توانایی های بی نظیرتان از خداوند سپاسگزاری کنید؛ به دلیل غذایی که برای خوردن دارید یا شادی ناشی از زنده بودنتان از خداوند سپاسگزاری کنید. اگر برای سپاسگزاری کردن دلیلی پیدا نمی کنید، بی تردید، اشکال کار، نه در کمبود نعمت ها بلکه در وجود خودتان نهفته است.

  • آیا می توان سپاسگزاری را به صورت ذهنی انجام داد؟

  بهترین شیوه برای سپاسگزاری کردن، نوشتن آن است. چون در این حالت، شما هم از قدرت نوشتن در برآورده سازی خواسته ها بهره مند می شوید، هم با خواندن دوباره آن فهرست، نعمت ها را در ذهنتان پررنگ تر کرده و در سپاسگزاری خود عمیق تر خواهید شد. اگر می خواهید می توانید سپاسگزاری را به صورت ذهنی هم انجام دهید؛ اما چیزی که ما در این مقاله روی آن تاکید داریم، سپاسگزاری به سبک نوشتن است.

  • آیا می توانیم به زبان خودمان سپاسگزاری را انجام دهیم؟ مثلاً به جای سپاسگزارم بگویم خدایا شکرت؟

  نمونه هایی از سپاسگزاری که در مقاله قانون جذب می خوانید را به چشم ایده ای برای سپاسگزاری کردن ببینید. بهترین کار این است که سپاسگزاری خود را شخصی سازی کنید و با زبان خودتان آن را بنویسید؛ اما حتماً باید روند اصلی سپاسگزاری یعنی نوشتن چیزی که بابتش شکرگزار هستید، نوشتن علت سپاسگزاری تان و مرور آخر را انجام دهید.

  • آیا می توان در مورد نعمت هایی که هنوز به ما داده نشده هم سپاسگزاری کرد؟

  ما در زمان حال زندگی می کنیم، اما همواره بخشی از وجودمان درگذشته جامانده و بخش دیگرمان در آینده حضور دارد. درنتیجه، هرکدام از ما خواسته هایی داریم که می خواهیم در آینده به آن ها برسیم. در این شرایط می توان استفاده بسیار جالبی از قانون سپاسگزاری کرد. تنها کاری که باید انجام بدهیم، تقسیم کردن سپاسگزاری روزانه خود به سه بخش است. این بخش ها شامل موارد زیر می شوند:

  • سپاسگزاری کردن به خاطر نعمت هایی که درگذشته داشتیم.
  • سپاسگزاری کردن به خاطر نعمت هایی که هم اکنون در اختیارمان قرار دارد.
  • سپاسگزاری کردن به خاطر چیزهایی که در آینده آن ها را به دست خواهیم آورد. (در این قسمت، چیزهایی که دوست دارید یا همان خواسته هایتان را مطرح کنید.)

  به این ترتیب می توانیم با سپاسگزاری کردن در سه زمان مشخص، باقدرت زیادی قانون جذب را به راه بیندازیم و دست به تغییرهای بزرگی در زندگی خودمان بزنیم.

  بودا

  بیایید لحظه ای درنگ کنیم و بیندیشیم؛ زیرا اگر امروز نکته هایی بسیار را نیاموختیم، دست کم نکته هایی اندک را آموختیم. اگر نکته هایی اندک را نیاموختیم، دست کم بیمار نشدیم و اگر بیمار شدیم، دست کم نمردیم؛ بنابراین بیایید همواره سپاسگزار باشیم.

  بخشش، دروازه ای مه آلود به سمت ثروت

  بخشش، سومین قانون بزرگ در کائنات است. قانونی که نعمت ها را در گردش نگه می دارد و قلب ها را غرق در شادی می کند. دکتر جو ویتالی، کتابی را با عنوان «بزرگ ترین راز ثروت در طول تاریخ» نوشته و در آن با تکیه بر تجربه های شخصی خود نکته های بسیار جالبی را از شگفتی های قدرت بخشش بیان کرده است. شاید شما هم داستان کسانی را شنیده باشید که از فرط بخشش مالشان به دیگران، به خاک سیاه نشستند، خانواده خود را در تنگنا قراردادند و خود را از لذت های زیبای زندگی به بهانه کمک به دیگران محروم کردند. در این مقاله، می خواهیم از کسانی برایتان بگوییم که با استفاده از نیروی بخشش و قانون جذب به ثروت های افسانه ای رسیدند. چون وقتی به شکلی واقعی ببخشید، چندین برابر آنچه بخشیده اید را به دست خواهید آورد. این سخنی است که تمام ثروتمندان و تمام انسان های موفق تاریخ، آن را تایید کرده اند. «چارلز فیلمور» بنیان گذار کلیسای یکپارچه در ۱۸۸۹، سخن جالبی در این زمینه دارد. او می گوید:

  «نباید تلاش کنیم که سرمایه خود را راکد نگه داریم تا از طریق آن خوب زندگی کنیم. نباید فکر کنید آنچه که می بخشید از طریق همان آدمی که به او بخشیده اید به شما بازمی گردد؛ اما به شما اطمینان می دهم که بیشتر ازآنچه بخشیده اید را دریافت خواهید کرد». پارادوکس زیبای بخشش و به دست آوردن، خیلی ها را از میدان بخشیدن واقعی به درکرده است؛ اما حقیقت، تنها برای کسانی که صبر می کنند و تسلیم نمی شوند، نمایان می شود. کسانی درست، مثل شما.

  چه بخششی ما را بی نیاز می کند؟

  جمع بسیار بزرگی از ما در یک سوءتفاهم گیر افتاده ایم و فکر می کنیم که انسان بخشنده ای هستیم. البته برای این کارمان هم دلیل های خوبی داریم؛ مثلاً با خودمان فکر می کنیم که چون به یک گدای بی نوا پول داده ایم، مبلغ زیادی را به یک موسسه خیریه بخشیده ایم، در جشن عاطفه ها شرکت کرده ایم یا حتی در ساخت مسجد و مدرسه همکاری داشته ایم، فرد بخشنده ای به شمار می آییم. در اینجا باید کمی مقابل شما بایستیم و بگوییم که این کارها، تنها در صورتی بخشش به حساب می آیند که یک وجه مشترک داشته باشند و آن وجه مشترک، «احساس خوب» شما در لحظه بخشش است. تمام نعمت ها و ثروت های این دنیا، یک جریان را تشکیل می دهند. وقتی به ثروت می رسیم – مقدار آن اصلاً مهم نیست – مثل یک شی در میان این جریان قرار می گیریم و از آن بهره مند می شویم. یک شی می تواند هر چیزی باشد. اگر ما از بین تمام شکل های دنیا، سد بودن را انتخاب کنیم و بخواهیم تمام ثروت و نعمتی که به ما عنایت شده را فقط نزد خودمان نگه داریم، نه تنها خود را از زیبایی های بی نظیر جاری بودن محروم می کنیم بلکه خصلت هایی مثل خسیس بودن، سیراب نشدن از داشته ها و به چشم نیامدن نعمت ها در ما پدیدار می شوند. در حقیقت، وقتی به ثروت دست پیدا می کنیم، به مقام دروازه بودن ارتقا پیداکرده ایم. زندگی خودمان و دیگران در صورتی زیبا می شود که نقش خود را بپذیریم و از آن لذت ببریم. چون هر چه از طریق ما به دیگران برسد، از طریق دیگران دوباره نزد ما بازمی گردد. وقتی یک دروازه باشید، هیچ چیز را از دست نمی دهید.

  دکتر جو ویتالی:

  این راز بخشیدن حقیقی است. بخشیدن بدون انتظار بازگشت، بخشیدن به این دلیل که قلبت تمایل به بخشیدن دارد. بخشیدن به این دلیل که لذتی در آن نهفته است و اینکه در مسیر درست زندگی قرار می گیری.

  ویژگی های یک بخشش واقعی

  شاید این طور به نظر نرسد اما بخشش، یکی از راه های افزایش ثروت است. ثروتمندان و افراد مشهور زیادی مثل اندرو کارنگی، جان راکفلر، هنری فورد، وارن بافت، بیل گیتس، ناپلئون هیل، جورج کلاسون، ایلان ماسک و غیره بارها و بارها از قدرت بخشیدن در افزایش ثروت خود سخن گفته اند. اجازه بدهید شرط های یک بخشش درست را به صورت تیتروار باهم مرور کنیم. این کار به ما کمک می کند تا به درک عمیق تری از بخشش واقعی برسیم.

  • جایی که می بخشیم

  هیچ اهمیتی ندارد که به چه کسی و در کجا می بخشیم. اصلاً مهم نیست کسی که به او می بخشیم، ثروتمند است یا ازنظر مالی مشکل دارد. تنها نکته مهم، احساس شما به هنگام بخشیدن است. برای بخشیدن، انسان ها را با معیار کیف پولشان نسنجید. با قلبتان به آن ها نگاه کنید. اگر فردی آن قدر شور و اشتیاق در شما ایجاد می کند که از احساس خوب لبریز می شوید به او مقداری پول ببخشید. اول به خانواده و اطرافیانتان نگاه کنید. تنها کافی است مدار قلبتان را روشن نگه دارید؛ جهان هستی، انسان های درست را بر سر راهتان قرار می دهد.

  • چیزی که می بخشیم

  وقتی اسم بخشش به میان می آید، بیشتر ما به پول فکر می کنیم؛ اما پول، فقط بخشی از داستان بخشش را به خود اختصاص می دهد. شما می توانید، وقتتان، دانشتان، گوش هایتان، سخنانتان، طرز تفکرتان، یک یا چند جلد کتاب و حتی تجربه هایتان را به دیگران ببخشید. ولی انتظار نداشته باشید که در قبال بخشش یک جلد کتاب، یک کامیون پول دریافت کنید. اگر بخششمان واقعی باشد از جنس همان چیزی که بخشیدیم را دریافت خواهیم کرد. اگر کتاب ببخشیم، کتاب و اگر دانشمان را ببخشیم، درهای دانشی بسیار بزرگ تر به رویمان گشوده می شود.

  • میزان اختیار ما به هنگام بخشیدن

  این مورد، یکی از بزرگ ترین تفاوت ها را بین بخشیدن واقعی و ظاهری ایجاد می کند. لحظه ای با خودتان فکر کنید. وقتی تحت تاثیر فقر کسی قرار می گیرید، تنها برای رفع نیاز او می بخشید. در این هنگام احساس شما ترکیبی از افسوس و ناراحتی است. وقتی به علت درخواست های مکرر یک موسسه خیریه، چکی با مبلغ درشت می نویسید، احساس شما ترکیبی از اجبار و عذاب وجدان است. موقعیت ها و احساس هایی از این دست کم نیستند. یادتان باشد، هیچ کدام از این موردها بخشش معنا نمی شوند. به هنگام یک بخشش واقعی، شما نه به نیاز دیگران بلکه به نیاز قلبتان پاسخ می دهید. به همین علت، سرشار از شادی، نشاط و خوشحالی می شوید، انرژی می گیرید و احساس زنده بودن می کنید.

  • شکل احساسمان در لحظه بخشیدن

  دو نکته را در مورداحساستان به هنگام بخشش به یاد داشته باشید. اول، زمانی ببخشید که احساس خوبی دارید. تصور کنید که شما باکسی بگومگو کرده اید و حسابی خسته و کلافه هستید. در این هنگام هرگز به سمت بخشش نروید. چون نه تنها بخششتان از سر منطق و هوشیاری نخواهد بود بلکه در طرف مقابل هم احساس خوبی ایجاد نمی شود. شاید به همین دلیل است که همیشه توصیه می کنند به هنگام عصبانیت، هیچ تصمیمی نگیرید و هیچ قولی ندهید! دوم اینکه بخششتان باید احساس خوبی در شما ایجاد کند. اگر بخششتان شمارا شاد و پرانرژی نکند به بیراهه رفته اید. در این حالت یا از سر اجبار و نیاز دیگران بخشیده اید، یا فرد درست را برای بخشش انتخاب نکرده اید یا در زمان اشتباه این کار را انجام داده اید. هر کاری – حتی بخشش – به زمان درستش نیاز دارد. این را فراموش نکنید.

  • مثل ترسوها نبخشید

  گاهی چون به قدرت بخشش ایمان نداریم، ترس از دست دادن پول هایی که برایشان زحمت کشیده ایم، ما را گیر می اندازند. قلبتان را سرشار از ایمان کنید و شجاعانه ببخشید. اصلاً به بازگشت آن پول فکر نکنید فقط ایمان داشته باشید که جهان هستی پاسخ بسیار خوبی به شما می دهد. به این فکر کنید که به راستی شما به عنوان یک دروازه جاری از سوی کائنات انتخاب شده اید. برای قلب و احساستان ببخشید و از آن لذت ببرید. به قول جو ویتالی، نگرش، انگیزه و دلیلی که ما با آن پولمان را به دیگران می بخشیم، مهم ترین عوامل در هدیه ما هستند. انگیزه ما برای بخشش باید به خاطر عشق و قدردانی مان برای زندگی در این دنیا باشد.

  مراقب گودال پیش رویتان باشید

  درست است که قانون جذب در اثر بخشش واقعی، چندین و چند برابر آنچه بخشیده شده را به صاحبش بازمی گرداند؛ اما باید مراقب یک مسیر انحرافی باشید. تفکر معامله ای، همان مسیر انحرافی پیش روی شما است. هرگز به این دلیل نبخشید که می خواهید چند برابر آن را دریافت کنید. جهان هستی، از عمق احساستان خبر دارد. شما هرگز نمی توانید به خودتان و جهان هستی دروغ بگویید. «باب دویل» نویسنده، سخنران، مجری تلویزیونی و از استادان قانون جذب در این زمینه می گوید:

  «اگر فکر می کنید که خب، دیگران در پاسخ بخشش من چه کاری برایم انجام می دهند؟ هیچ گاه پاسخی دریافت نخواهید کرد. چون وقتی که می بخشید، دیگر آن ها طرف حساب شما نیستند. شما ارتباطی با عمق هستی برقرار کرده اید و کائنات هیچ گاه به کسی بدهکار نمی ماند». حواستان را شش دانگ جمع کنید. اگر زمانی احساس کردید که مسیر بخششتان در حال انحراف به سمت حساب و کتاب کردن است، دست نگه دارید و کاری انجام ندهید. به ذهنتان زمان بدهید تا دوباره به مسیر درست بازگردد، آنگاه بخشش را آغاز کنید.

  دکتر پائول هارتونین:

  بخشش حقیقی، بدون بردن اسمی صورت می گیرد. اگر شخص مبلغ زیادی را به یک موسسه خیریه کمک کند که آن ها اسم او را بر سردر موسسه بگذارند، این عمل، تجارت است نه بخشیدن.

  قدم بزنید و زندگیتان را خلق کنید

  جذب مسیر رسیدن به خواسته هایمان چیزی بی شباهت به جادو نیست. گویی انسان ها، فرصت ها و حتی اشیای بی جان همچون یک جورچین سر جای خود قرار می گیرند تا تصویر واضحی از خواسته ما را به جهان فیزیکی نشان دهند. در حقیقت، تمام خواسته های بشر از قبل پاسخ داده شده اند. تنها کاری که باید به عنوان یک بشر انجام دهیم، کم کردن فاصله میان خودمان و خواسته هایمان است. برای این کار نیز قانون جذب، سپاسگزاری و بخشش، میلیاردها سال قبل از تولد ما آماده به خدمت و گوش به فرمان خلق شده اند. بدون شک، زندگی در این جهان شگفت انگیز که با افکار و احساس ما شکل جدیدی به خودش می گیرد بسیار خارق العاده و لذت بخش است. به عنوان کسی که در زندگی اش معجزه های زیادی را به تماشا نشسته به شما توصیه می کنم حداقل به مدت دو ماه، به نکته های گفته شده در این مقاله عمل کنید. اجازه بدهید، جهان هستی و کائنات، هدف خلقتشان را به شما نشان دهند. مطمئن باشید، وقتی طعم شیرین خلق کردن با ذهنتان را بچشید، آن را هرگز رها نخواهید کرد.

  خلاصه ای ازآنچه باهم گفتیم

  • قانون جذب، حقیقتی آشکار و نعمتی بی پایان و جاری در وجود ما و تمام کائنات است.
  • جهان هستی، کهکشان ها، انسان ها و هر آنچه که ذهن انسان توانایی تصورش را دارد بر اساس قانون جذب بناشده است.
  • تمام انسان های بزرگ و اندیشمندان سراسر جهان در طول تاریخ از قانون جذب استفاده کرده اند.
  • بخواهید یا نخواهید افکار شما در هرلحظه امواج مغناطیسی را به سمت جهان هستی ارسال می کند. چیزهایی که در زندگی تان می بینید، نتیجه ارسال همان امواج مغناطیسی هستند.
  • آگاهی از افکارتان، اولین قدم در تغییر فرکانس ارسالی به کائنات است.
  • بپذیرید که خودتان مسئولیت ۱۰۰ درصد زندگی تان را بر عهده دارید. زندگی شما، خوب یا بد، نتیجه فکرها و اعمال خودتان است نه دیگران.
  • خواسته های خود را به صورت شفاف و روشن مشخص کنید.
  • سه مرحله اصلی قانون جذب شامل، خواستن، ایمان داشتن و هم جهت بودن با خواسته تان است.
  • تصور کردن، پلی است که خواسته هایتان را به سمت شما هدایت می کند.
  • احساس، حرف اول و آخر را در قانون جذب می زند. تمام ماجرا به احساس خوب شما بازمی گردد.
  • چگونگی رسیدن به خواسته ها در حوزه قلمروی کائنات است. با آن درگیر نشوید و تمرکز خود را روی دریافت خواسته تان بگذارید.
  • دونیرو به کمکمان می آیند تا بهتر و قدرتمندتر از قانون جذب استفاده کنیم. آن دونیرو سپاسگزاری و بخشش هستند.
  • سپاسگزاری، وضعیت ذهنی شمارا از منفی به مثبت تغییر می دهد.
  • برای آغاز سپاسگزاری، هرروز ده مورد از نعمت هایی که درگذشته داشتید، هم اکنون دارید و در آینده خواهید داشت را بنویسید.
  • سپاسگزاری تنها در صورتی اثر می گذارد که احساستان با آن درگیر شود.
  • بخشش، به راه انداختن جریان نعمت در جهان هستی است.
  • هر چیزی که از سوی قلبتان بخشیده شود، در دستانتان قرار خواهد گرفت.
  • قانون جذب، نعمتی بی پایان برای بشریت است. آن را به نفع خودتان به راه بیندازید.

  نظر شما چیست؟

  قانون جذب را چطور می بینید؟ آیا از این نعمت بزرگ و شگفتی ساز در زندگی خود استفاده می کنید؟ اگر تجربه ای در این زمینه دارید خوشحال می شویم که آن را با ما و خوانندگان خانه سرمایه به اشتراک بگذارید.