اگر بگوییم این عادت ها هستند که باعث موفقیت و پیشرفت میلیونرها شده اند، پُر بیراه نگفته ایم؛ حتی «برایان تریسی» نیز درباره عادت ها می گوید: «افراد موفق، کسانی هستند که عادت های موفقی دارند.» این ماجرا در تحقیقاتی که توسط اقتصاددانان و جامعه شناسان روی میلیونرهای خودساخته انجام شده نیز اثبات گردیده است. از این رو بیشتر میلیونرها عادت های اقتصادی مشترک و مفیدی دارند که به آن ها در موفقیت مالی کمک می کند. مثلا بیشتر آن ها روی رشد شخصی خود تمرکز دارند و عادت‎ های موفق را در زندگی شان ایجاد می کنند. در این قسمت از خانه سرمایه به هفت عادت اقتصادی میلیونرها پرداخته ایم که باعث رشد مالی آن ها شده است. اگر شما هم به دنبال موفقیت مالی و حفظ آن در آشوب اقتصادی جهان و ایران می گردید تا پایان این گفتار با ما همراه باشید.

فهرست []

  1- میلیونرها صرفه جو هستند

  صرفه جویی اولین عادت اقتصادی میلیونرها است که به آن ها در موفقیت مالی کمک می کند. همان طور که می دانید صرفه جویی به معنای درست مصرف کردن است و طبق تحقیقات، میلیونرهای خودساخته به خوبی از اهمیت آن آگاه هستند. آنها می دانند که صرفه جویی باعث ایجاد تعادل در هزینه و درآمد می شود و یکی از عوامل چشمگیر در رشد اقتصادی است.

  ثروتمندان خودساخته به آسانی تحت تاثیر تبلیغات جامعه سرمایه داری و مصرف گراها قرار نمی گیرند و نه تنها از هزینه برای موارد غیر ضروری خودداری می کنند، بلکه هزینه های شغلی و شخصی خود را به حداقل می رسانند.

  یکی از مثال های بارز صرفه جویی میلیونرها، هزینه مسکن است. طبق تحقیقات بیشتر میلیونرها در محله ها و در خانه هایی زندگی می کنند که توانایی پرداخت هزینه آن را داشته باشند.

  بر اساس تحقیقات «سارا استنلی فالا» یکی از مدیران مالی موفق آمریکایی و نویسنده کتاب «The Next Millionaire Next Door» بیشتر میلیونر هایی که مورد تحقیق او قرار گرفته اند از خرید خانه هایی که بیش از سه برابر درآمد سالیانه آن ها است، خودداری کرده اند. اما این بدین معنا نیست که آن ها آسایش کمتری دارند.

  درواقع میلیونرها به دنبال آسایش با حداقل هزینه ممکن هستند که آن ها را از نگرانی برای ضرر مالی دور می کند. به همین دلیل است که اکثر میلیونرها افرادی خلاق هستند چون سودآوری از طریق کاهش هزینه ها باعث می شود که فرد بیشتر فکر کند و راه حل های مختلفی بیاید.

  2- میلیونرها مقدار زیادی از درآمد خود را پس انداز می کنند

  پس انداز کردن دومین عادت اقتصادی میلیونرها است. این اقدام ساده، باعث ایجاد نوعی امنیت مالی می شود. چرا که میلیونرها به خوبی از قانون پارکینسون آگاه هستند.

  این قانون می گوید هر چقدر درآمد شما افزایش یابد، به همان مقدار هم هزینه های شما زیاد می شود. به همین دلیل با کنار گذاشتن مقداری از درآمدشان، مطمئن هستند که با وجود تمام هزینه ها آرامش خاطری به اسم پس انداز دارند. به همین دلیل است که بیشتر میلیونرها می توانند تا مدتی بدون درآمد زندگی کنند یا گرفتار بدهی و وام بانکی نباشند.

  میلیونرهای موفق به خوبی آگاه هستند که مهم نیست چقدر درآمد داشته باشند بلکه مهم این است که چقدر پس انداز کنند و با برنامه ریزی دقیق همیشه پس اندازی برای خود و خانواده خود در نظر بگیرند.

  3- میلیونرها در معاملات املاک سرمایه گذاری می کنند

  درست است که میلیونرها خانه ای برای زندگی می خرند که بسیار کم هزینه تر از درآمدشان باشد، اما این امر بدین معنا نیست که آن ها فرصت سرمایه گذاری در معاملات املاک را از دست می دهند.

  از قدیم تا به امروز خرید و فروش ملک، عادت اقتصادی میلیونرها بوده است. با یک جستجوی ساده در سابقه میلیونرهای معروف متوجه می شوید که معاملات املاک سرمایه گذاری محبوب آن ها است.

  میلیونرها به خوبی آگاه هستند که سرمایه گذاری روی خانه، زمین یا هر نوع ملک به نوعی ضمانتی برای ثروت آن ها خواهد بود. چرا که طبق گفته «فرانکلین روزولت» رئیس جمهور سابق آمریکا: «املاک، سرمایه ای است که دزدیده یا گم نمی شود و یکی از مطمئن ترین سرمایه گذاری های دنیا است.» در واقع عادت میلیونرها به سرمایه گذاری در ملک از آن دسته عادت ها است که ترک آن، موجب مرض می شود.

  4- میلیونرها زمان زیادی را صرف مطالعه و تحقیق می کنند

  طبق تحقیقات انجام شده، بیشتر میلیونرها عادت دارند که به طور متوسط 10 ساعت در ماه را صرف مطالعه و تحقیق درباره سرمایه گذاری و برنامه ریزی برای آن کنند.

  از فواید این عادت تاثیرگذار این است که به آن ها چشم انداز وسیعی از سرمایه گذاری مورد نظرشان می دهد و باعث می شود برنامه ریزی مفیدتری داشته باشند.

  علاوه بر این مطالعه و برنامه ریزی به آن ها اجازه می دهد تا با آگاهی از اهداف مالی کوتاه مدت و بلندمدت، به یک تعادل اقتصادی در کار و ثروت خود دست یابند.

  یکی از نمونه های بارز میلیونرهایی که به مطالعه اقتصادی عادت دارد، «وارن بافت» سرمایه گذار و اقتصاددان آمریکایی است که 80 درصد از زمان آزاد خود را به مطالعه و تحقیق اختصاص می دهد.

  5- میلیونرها کمتر می خوابند و بیشتر کار می کنند

  کنترل کردن زمان خواب و بیداری نیز عادت اقتصادی میلیونرها به شمار می رود که تقریبا به شعار آن ها تبدیل شده است. طبق تحقیقات «سارا استنلی فالا» بیشتر میلیونرها تقریبا کمتر از 8 ساعت در روز می خوابند و 6 ساعت بیشتر از سایر آمریکایی ها کار می کنند.

  بسیاری از میلیونرها بر این باور هستند که با زودتر بیدار شدن در صبح، احساس می کنند که می توانند با اطمینان خاطر بیشتری زندگی و اوضاع اقتصادی خود را کنترل کنند.

  آن ها از این که زمان بیشتری در شبانه روز را به بیداری بپردازند، لذت می برند و از آن جا که زمان دونده ای خستگی ناپذیر است، با این کار زمان بیشتری برای کار کردن فراهم می کنند.

  6- میلیونرها زیر بار قرض نمی روند

  دوری از بدهکاری یکی از هوشمندانه ترین عادت اقتصادی میلیونرها است که در موفقیت مالی آن ها تاثیر زیادی دارد. میلیونرها نه تنها به هیچ عنوان زیر بار قرض نمی روند، بلکه از خرید اقساطی و روش های اعتباری برای پرداخت هزینه ها خودداری می کنند.

  بیشتر آن ها زمانی که می خواهند وام بگیرند، به دقت نرخ بهره را بررسی می کنند و سعی می کنند تا جای ممکن معاملات خود را با پرداخت های نقدی انجام دهند.

  میلیونرها هیچ وقت از کسی پول قرض نمی گیرند یا معاملاتی که توانایی پرداخت نقدی آن را نداشته باشند، انجام نمی دهند. به عبارت دیگر آن ها پولی که ندارند را خرج نمی کنند.

  7- میلیونرها نصیحت پذیر هستند

  هفتمین عادت اقتصادی میلیونرها استفاده کردن از توصیه افراد موفق است. به همین دلیل بیشتر آن ها عادت دارند که با افراد کارکشته در زمینه های مختلف مشورت کنند و از تجارب آن ها بهره مند شوند.

  آن ها به خوبی آگاه هستند که شروع یک سرمایه گذاری جدید یا پیچیده چقدر می تواند سردرگم کننده باشد. به ویژه زمان هایی که پای یک مسئله مالی در میان باشد با حسابداران و مشاورین مالی مشورت می کنند.

  اکثر میلیونرها می دانند که در هر سر، فکری است که می تواند به آن ها در مسیر موفقیت کمک کند.

  سخن آخر

  بسیاری از میلیونرها موفقیت خود را مدیون پرورش عادت های اقتصادی مفید هستند. با یک مطالعه ساده می توان فهمید که اکثر این عادت ها بین میلیونرهای خودساخته مشترک است.

  اکثر آن ها صرفه جو هستند و از مطالعه کردن یا شنیدن نظرات دیگران برای انجام سرمایه گذاری و مسائل مالی، استفاده می کنند. آگاهی از عادت های اقتصادی میلیونرها به ما کمک می کند تا دورنمایی تضمین شده برای موفقیت مالی به دست آوریم.

  این عادت ها الگوی مناسبی برای تمام کسانی هستند که در ابتدای راه موفقیت و دستیابی به ثروت قرار دارند. پس بیاییم برای تحقق رویاهای خود، این عادت های مفید اقتصادی را جایگزین عادت های بی فایده کنیم و باور داشته باشیم که ما هم می توانیم یکی از میلیون ها میلیونر موفق باشیم.