یکی از عوامل اثرگذار در رشد اقتصادی مداوم کشورها، توسعه بخش مالی و بازارهای مالی آن ها است. در واقع بازار و سیستم های مالی توسعه یافته تر نه تنها فعالیت سرمایه گذاری در بازارهای مالی را به موفقیت نزدیک می کنند، بلکه موجب می شوند اقتصاد یک کشور توانایی تجربه نرخ های رشد بالاتر را نیز بدست آورد. بازار مالی (Financial market) به عنوان زیرمجموعه ای از نظام اقتصادی، مکانیزمی است که در آن امکان مبادله دارایی های مالی در چارچوب قوانین و مقررات مشخص میان پس انداز کنندگان و سرمایه گذاران و جویندگان سرمایه با هزینه ای پایین محقق می شود. در این بازار دارایی های مالی مبادله می شوند. تفاوت در بازار دارایی های واقعی و بازار مالی در مصرفی یا سرمایه ای بودن کالاهای مورد مبادله در این بازارهاست. درواقع دارایی های واقعی همچون املاک و خودرو و اسباب منزل، کالاهای مصرفی هستند که جنبه پس انداز و سرمایه گذاری ندارند. خرید این قبیل کالاها به امید گرانتر شدن در آینده، به معنای بلااستفاده نگه داشتن منابع سرمایه گذار بدون ایجاد ارزش افزوده است؛ مگر آنکه کالای خریداری شده اجاره داده شده و از آن درآمدی حاصل شود.

شرط موفقیت در بازار مالی

با این حساب پیش از ورود و کسب موفقیت در بازار مالی باید شناخت لازم از ماهیت و ساز و کارهای اعمال شده بر این بازارها را بدست آورد. گرچه بازارهای مالی را بسته به معیارهای متفاوت همچون نوع دارایی ها، مرحله عرضه اوراق بهادار و سررسید تعهدات مالی می توان دسته بندی کرد؛ اما به طورکلی بخش مالی اقتصاد متشکل از سه بخش پول، بیمه و بازار سرمایه است. البته امرزوه بازار بیمه و تامین اطمینان به لحاظ حجم و اهمیت آن از بازار سرمایه جدا شده و به طور جداگانه مورد مطالعه قرار می گیرد.

بازار پول (Money market)

یکی از بخش های بازار مالی، بازار پول است. در این بازار، دارایی های مالی شبیه به پول با توان نقد شوندگی بالا و با سررسید کمتر از یک سال معامله می شوند. ویژگی اصلی این بازار استفاده از ابزارهای مالی کوتاه مدت با ریسک پایین عدم پرداخت، نقدشوندگی و ارزش اسمی بالا است. بنابراین ابزارهای مورد استفاده در این بازار نیاز به نقدینگی و تامین سرمایه در گردش را در کوتاه مدت برای فعالان آن تسهیل می کند. از جمله ابزارهای بازار پول می توان به سپرده ها، وام با وثیقه، حواله و بروات اشاره کرد.

بازار سرمایه (Capital market)

بازار سرمایه به بازار دادوستد ابزارهای مالی با سررسید بیشتر از یک سال و دارایی های بدون سررسید اطلاق می شود. بازار سرمایه در واقع تسهیل کننده فرآیند خرید و فروش ابزارهای مالی (اسناد خزانه، اوراق تجاری و گواهی سپرده) و پلی ارتباطی میان عرضه کنندگان سرمایه های خرد و کلان و متقاضیان سرمایه است. شاخص ترین ابزار مالی این بازار اوراق قرضه و مالکیت است که اکثرا با نام سهام شناخته می شود. این بخش از بازار مالی نقش مهمتری در گردآوری منابع پس اندازی و تأمین نیازهای سرمایه گذاری واحدهای تولیدی دارد. بازار سرمایه نسبت به بازار پول بسیار گسترده تر است و از تنوع ابزاری بیشتری برخوردار است. این بازار بر اساس اینکه اوراق بهادار مورد معامله در آن برای اولین بار منتشر شوند یا اوراق اولیه منتشر شده، دوباره مورد معامله قرار بگیرند به دو دسته بازار اولیه و بازار ثانویه تقسیم می شود.

در واقع در بازار ثانویه، اوراق بهادار منتشر شده در بازار اولیه قابلیت دادوستد پیدا می کنند. این بازار شرایطی فراهم می کند که فعالان این بازارمالی در صورت لزوم به آسانی بتوانند تصمیمات سرمایه گذاری خود را تغییر دهند؛ ضمن آنکه جابجا شدن مالکیت ابزارهای مالی قابلیت دادوستد در این بازار و قدرت نقدشوندگی زیادی را ایجاد می کند که به عملکرد بهتر و موفقیت فعالان این بازار مالی کمک می کند. در این حالت، از نقد شدن پیش از سررسید بدهی واحدهای متقاضی سرمایه یا ناشران اوراق بهادار جلوگیری می شود و در نتیجه ضربه های کمبود نقدینگی تأثیر محدودتری بر واحدهای سرمایه گذار خواهند داشت.

بازار تامین اطمینان

این بازار به تقلیل و توزیع مخاطرات دو بازار پول و سرمایه اختصاص دارد. بازار تامین اطمینان، زمینه انتقال و توزیع ریسک فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری را فراهم می سازد و توان ریسک پذیری سرمایه گذار و ضریب موفقیت در سایر بازارهای مالی، یعنی بازار پول و سرمایه را افزایش می دهد. بازار تامین اطمینان، ریسک افرادی را که در فعالیت های اقتصادی بزرگ و پرریسک، چه در بخش واقعی اقتصادی و چه در بازارهای پول یا سرمایه اشتغال دارند را میان پس اندازکنندگانی توزیع می کند که حاضرند ریسک بازده غیر مطمئن را بپذیرند. با این توصیف می توان گفت با ایجاد تنوع در سبد دارایی ها به خصوص ابزارهای مالی؛ ریسک معاملات و سرمایه گذاری ها کاهش داده می شوند.

بنابراین توسعه بازارهای مالی که یکی از مهم ترین ارکان جوامع مدرن هستند، می توانند به ثبات اقتصادی و سیاسی کشورها کمک کنند زیرا زمینه و پیش نیاز لازم برای اعتماد مردم به این بازارها را در پی خواهند داشت و با تجهیز منابع پس اندازی، آن ها را به سوی فعالیت های مولد اقتصادی هدایت می کند. علاوه بر این بازارهای مالی کارآمد موجب تشویق ورود و تجهیز سرمایه خارجی، بهینه سازی ساز و کار تخصیص منابع، حفظ ثبات بلندمدت نظام مالی و مورد اتکا و اعتماد واقع شدن اجزای تشکیل دهنده نظام مالی می شوند. فرآیند گسترش و توسعه بازارهای مالی در کشورهای مختلف به سطوح اقتصادی و توسعه بنیان های مالی، ساختار نهادها، سیستم حقوقی، مدیریت و… در آن کشورها بستگی دارد و موجب تخصیص بهینه پس اندازها، افزایش تنوع ریسک سرمایه گذاری، رشد سریع تر و کاهش تناوب و طول دوران های اقتصادی می شود.

ریسک های موجود در بازار مالی ایران

در نبود بهینه زیرساخت های یادشده در کشور در کنار شیوه ناکارامد مدیریت اقتصادی، بازارهای مالی در ایران مسیر توسعه یافتگی را به خوبی طی نکرده اند و در سایه تحریم ها به تدریج از بازارهای جهانی فاصله خود را بیشتر می کنند. همین مساله موجب می شود ریسک سرمایه گذاری در این بازارها چه در مقیاس خرد و چه در بعد کلان بالا رفته و بر موفقیت در بازار مالی سایه بیافکند. علاوه بر این یکی دیگر از خلأ های موجود در کشور ما، نبود نهادهای آموزشی و اطلاع رسانی در زمینه بازارهای مالی است یعنی داده های زیادی در این زمینه ها در دسترس نیست. از سوی دیگر مردم هم آگاهی چندانی از این سازوکارها ندارند؛ این در حالیست که لازمه حضور سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در هر بازاری نیازمند اطلاعات دقیق و شفاف است. در بازارهای مالی ایران انجام مطالعات امکان سنجی کاربردی همواره با تنگناها، موانع و محدودیت های بسیار همراه بوده که توجه نکردن به این موارد، در بسیاری از موارد نتایج کاربردی مطالعات بازار را به شدت منحرف می کند.

فقدان درک و نگرش تخصصی مناسب در انجام مطالعات بازار، فقدان شفافیت مناسب در بخش تدوین استراتژی توسعه اقتصادی، نبود فهرست مقدماتی اولویت های سرمایه گذاری، همسو نبودن مطالعات بازار با تحولات جهانی، نبود تفکیک پذیری مناسب تحلیل های مالی و اقتصادی و اعمال نگرشی یکسان در انجام مطالعات طرح های صنعتی، از مهمترین تنگناها و محدودیت های ساختاری مطالعات بازارهای مالی است. از سوی دیگر مواردی چون ضعف دسترسی به اطلاعات و آمار فعالیت های صنعتی و اقتصادی، تناقص و بروز اختلافات شدید در آمارهای موجود و دست اندازی به روش و ابزارهای نه چندان مناسب پردازش اطلاعات در امر پیش بینی روندهای آتی، اشتباه در ترسیم اولویت های سرمایه گذاری، وجود نداشتن رقابت در ساختار اغلب فعالیت های اقتصادی کشور از مهمترین عوامل در ناکار آمدی بازارهای مالی شمرده می شوند. عدم اطمینان از سیاست های اقتصادی کشور و نبود شفافیت در ترسیم استراتژی توسعه اقتصادی غالب در کشور، ضعف ساختاری بانک ها، ریسک های سیاسی، وابستگی اقتصاد ایران به نفت و … دلایل دیگری هستند که تراز ریسک در بازارهای مالی را افزایش می دهد.

اما علاوه بر موارد یاد شده سوگیری های سیاسی_ اقتصادی ایران، رشد پایین اقتصادی و منفی بودن سطح تجاری کشور، اقتصاد و در نتیجه بازارهای مالی کشور را نیز متاثر از خود کرده و از اعتبار ایران در تامین مالی از طریق منابع بین المللی کاسته است؛ مساله ای که بر کارایی بازارهای مالی به شدت اثرگذار است. خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم ها، بر کاهش دسترسی ایران به بازارهای تأمین مالی جهان دامن زده و ریسک سرمایه گذاری در بازارهای مالی کشور را بالاتر برده است.

تأثیر بحران های جهانی بر بازار مالی ایران

اگر چه بازارمالی ایران به ویژه در بازار سرمایه به دلیل عدم ارتباطات بین المللی و عدم سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در خارج کشور، به طور مستقیم از بحران های جهانی تأثیر نمی پذیرد، اما اثرات روانی بحران بر بازار و همچنین اثرات غیرمستقیم آن از طریق کاهش سودآوری شرکت های پذیرفته شده در بورس، کاهش نقدینگی و همچنین کاهش رشد اقتصاد کشور بر بازار سرمایه انکارناپذیر است.

اهمیت اطلاع از سازوکار بازارهای مالی و ریسک های موجود در آن ها برای سرمایه گذاران

ریسک و سود همراه همیشگی هم اند. هیچ عقل سلیمی به دنبال پذیرش ریسک، بدون کسب سود نیست. سود در بازار دارایی درواقع پاداشی است که خریدار و سرمایه گذار در ازای قبول ریسک های خاص و البته نه هر نوع ریسکی؛ به دست می آورند. به طور کلی برای کسب سود در اقتصاد دو راه بیشتر وجود ندارد: یکی کارآفرینی در سطح بنگاه و بازار محصول و بهره مندی از مزایای شبه انحصاری فعالیت ایجاد شده و دیگری تحمل ریسک در جریان خرید یک دارایی ریسکی. کسی که در بازار مالی مثلاً سهام فعالیت می کند، کارآفرینی نمی کند، پس تنها به این دلیل می تواند سود بیشتری ببرد که یا ریسک بیشتری را متحمل شده است یا در ریسک توزیع شده شریک می شود. بنگاه به تنهایی، دو راه برای تامین مالی دارد؛ اول ایجاد بدهی از طریق اخذ وام و دیگری انتشار سهام یا اوراق قرضه.

عملیات و سازوکار بنگاه ریسک زیادی به همراه دارد. اما وام دهنده در عمل ریسک زیادی متحمل نمی شود چون ماهانه اقساط خود را از وام گیرنده دریافت می کند. بنابراین تمامی ریسک و نااطمینانی عملیات بنگاه به رغم اینکه بخشی از منابع مالی آن از طریق وام تامین شده، به سهامداران منتقل می شود و این افراد به این دلیل بازده بیشتری دریافت می کنند که ریسک بالاتری را متحمل شده اند. اما در کشور ما به دلیل ناکارایی نسبی بازارها، برخی اوقات سرمایه گذاران می توانند روی موج بازار سوار شده و بدون تحمل ریسک های بالا، در مقاطعی پاداش های زیادی کسب کنند. البته در مورد روند بلند مدت چندان با اطمینان نمی توان صحبت کرد. ولی روند بلند مدت بازارهای مالی کشور ما به لحاظ بازدهی تقریباً مشابه دیگر بازارها بوده است. یعنی بازده معقول به دلیل تحمل میزان مشخصی از ریسک. بنابراین موفقیت در بازار مالی در گرو بازارهای مالی کارامد و جلوگیری از شکل گیری عدم تعادل های بزرگ است. بحران بازارهای مالی به عنوان بخشی از این عدم تعادل ها، هزینه های بزرگی بر فعالان بازارهای مالی و حتی اقتصاد کشور وارد می کند، اما توانایی ما در پیش بینی زمان بندی و ابعاد وقوع آن ها محدود است.

با این حال مبتنی بر دانش فعلی و استناد به روش های تحلیل بنیادی و تکنیکال و بهره مندی از آموزش های صحیح می توان تا حدودی ریسک سرمایه گذاری در بازارهای مالی همچون بازار سرمایه و سهام را تقلیل داد و به موفقیت در بازار مالی رسید.

۱۲ نکته طلایی و رازآلود برای موفقیت در بازار مالی ایران

به طورکلی برای موفقیت در بازارهای مالی، چگونگی مدیریت سرمایه یکی از موضوعاتی است که هر سرمایه گذار در بدو ورود و به منظور کسب موفقیت در بازارهای مالی باید آن را آموزش دیده و در معاملات خود استفاده کند. علاوه بر این باید ریسک های این بازارها را بشناسد تا ضمن حفظ ارزش سرمایه ی خود، آن ها را از شوک های منفی حفظ کرده و با کسب درآمد اضافه عملکرد موفقیت آمیزی در بازارهای مالی از خود به جای بگذارد. برای رسیدن به این منظور کسب دانش و آموزش های لازم، مدیریت سرمایه و شناخت رفتار و روانشناسی بازار سه اصلی هستند که باید به آن ها توجه کرد. هر فردی باید بداند که موفقیت در بازارهای مالی نیازمند سال ها آموزش و تمرین و تمرکز بر روانشناسی فردی و دانش تحلیل است. چند نکته بنیادین برای موفقیت در بازارهای مالی را با هم مرور می کنیم.

۱) آموزش ببینیم

سرمایه گذار پیش از ورود به هر بازاری و به ویژه ورود به بازار سرمایه ابتدا باید آموزش های لازم را از سوی مراکز آموزشی معتبر و مشاوران کارآزموده دریافت کند. تنها به این شکل است که فعالیت در بازارهای مالی از فعالیتی پر ریسک به فعالیتی تقریبا قابل پیش بینی و تحلیل پذیر تبدیل می شود. سرمایه گذار طی آموزش هایی که دریافت می کند در می یابد که تمرکز خود را بر روی حفظ سرمایه یعنی بقا قرار دهد (به ویژه در زمان هایی که سرمایه گذار به دنبال نوسان گیری از بازار است) و در مرحله بعدی به کسب سود از بازار فکر کند. این در حالیست که سرمایه گذاران غیرحرفه ای سودآوری را در الویت قرار می دهند و به همین دلیل شکست می خورند اما مبادله گران حرفه ای با تمرکز بر کم کردن زیان، سرمایه خود را افزایش می دهند. در بازارهایی مانند فارکس و یا بازار آتی سکه که سرمایه گذار قادر است با چند برابر سرمایه خود معامله کند، حساست موضوع به مراتب بیشتر است. بنابراین دریافت آموزش و تجهیز به تخصص لازم موجب می شود که سرمایه گذار برای موفقیت در یک بازار مالی درگیر هیجان معاملات نشده و سعی بر انجام معاملات منظم و منطقی داشته باشد.

 

۲) آرامش و پذیرش مسئولیت هر معامله

عملکرد احساسی در بازار اغلب موجب شکست سرمایه گذاران می شود. علاوه برآن ترس و طمع بزرگترین زیان ها را متوجه سرمایه سرمایه گذاران می کند. سرمایه گذار حرفه ای به پشتوانه دانش خود وارد بازار می شود و با آرامش، موفقیت در بازار مالی که انتخاب کرده را محتمل تر می کند. این مساله برای سرمایه گذاران در بازارهای مالی ایران به دلیل ریسک هایی که پیشتر برشمردیم بسیار مهم است.

۳) مقدار سود و زیان را از پیش تخمین بزنیم

قبل از انجام هر معامله سرمایه گذار باید میزان بازدهی سرمایه گذاری و همچنین زیان احتمالی را ارزیابی کند و تعیین کند که به ازای هر واحد سود، چه مقدار زیان را می تواند تحمل کند. درواقع پیش از انجام معامله سرمایه گذار هنوز ریسک نکرده و می تواند پارامترهای مختلف سود و زیان را بررسی کند. در نظرنگرفتن حد زیان و عدم نظارت بر حساب ها موجب می شود زیان اجازه پیشروی پیدا کرده و بخش زیادی از سرمایه سرمایه گذار از دست برود. استفاده از تحلیل تکنیکال یکی از ابزارهای مفید برای تعیین حد سود و حد زیان می باشد.

توجه به استراتژی سرمایه گذاری معکوس وارن بافت می گوید ”در بازار سهام، برای چیزی که همه افراد روی آن خوش بین هستند بهای زیادی می پردازید”. سرمایه گذاران حرفه ای می دانند که برای مثال وقتی ارزش یک سهام بنیادی، به شکلی که غیرواقعی افت می کند حتما فعالان دیگر بازار در تحلیل های خود اشتباه کرده اند. آن ها از همین فرصت بهره برده و برای کسب موفقیت در بازار مالی به جای فروش، شروع به خرید می کنند. باید در نظر داشت که سرمایه گذاری معکوس با ریسک همراه است و در این راه نباید نقش تحقیق و بررسی جدی و تخصصی را نادیده گرفت. در واقع اگر سرمایه گذار حرفه ای پی ببرد که در پشت پرده سقوط و نزول، یک دلیل بنیادی محکم وجود دارد و این سرمایه گذاری فجام خوبی نخواهد داشت، سرمایه خود را وارد بازار نخواهد کرد.

۴) تنظیم یک فایل روزنگار

تنظیم یک فایل روزنگار و ثبت بالانس ماهانه حساب می تواند میزان موفقیت سرمایه گذار در بازارهای مالی همچون بازار سهام را رصد کند. این اقدام موجب می شود که تجربه اشتباهات گذشته تکرار نشود. سرمایه گذاران موفق یک اشتباه را دوبار مرتکب نمی شوند. علاوه بر این یادداشت مداوم سود و زیان ها کمک می کند که سرمایه گذار بتواند استراتژی و سیستمی که برای معامله انتخاب کرده را مدام کامل تر کرده و بهبود ببخشد.

۵) اتخاذ یک استراتژی و بهبود مستمر آن

سرمایه گذاران و معامله گران حرفه ای برای موفقیت در بازار مالی مدام از بازخوردهایی که از استراتژی خود می گیرند در بهبود آن استفاده می کنند. آن ها سیستم ها و الگوهای مختلف را می آزمایند، ریسک و سود را تخمین می زنند و بر ساختن حسابشان تمرکز می کنند. یک استراتژی کارا در دراز مدت درصد مباده های موفق و برنده را افزایش می دهد. در غیراینصورت اگر استراتژی مناسب نباشند، کاری از دست مدیریت سرمایه ساخته نیست. یک استراتژی کارامد باید بداند چرا می خواهد وارد معامله شود و امکان برآورد سود نسبت به ریسک را داشته باشد. این استراتژی این امکان را به سرمایه گذار می دهد که مشخص کند برای کسب سود حاضر است چقدر ریسک متحمل شود و از پیش تعیین کند در چه مدت زمانی قصد معامله کردن دارد. یک سرمایه گذار حرفه ای می داند با استراتژی های کوتاه مدت نمی توان در مدت زمان طولانی معامله کرد و در صورت برخورد با مشکل در طی معامله برای خود برنامه دارد و در نهایت می داند چه زمانی از معامله خارج می شود.

۶) مکتوب کردن استراتژی خروج از بازار و عمل به آن

یکی از اشتباهات معمول سرمایه گذاران، اصرار بر نگه داشتن معامله ی ضررده است. آن ها می خواهند به معامله ضررده فرصت سوددهی دهند حال آنکه به اصطلاح “اولین ضرر، بهترین ضرر است”. درواقع نباید بر یک معامله یا یک سهم تعصب داشت.

۷) برنامه روزانه

برنامه ریزی و طرح های دقیق تدوین نحوه فعالیت برای سرمایه گذار از اهمیت بسیاری برخوردار است. طرح و برنامه ریزی مدون وحرفه ای به معنای آماده بودن برای معامله در ساعات مشخصی است. سرمایه گذار و معامله گر حرفه ای معمولاً از جدول زمانی مشخصی برای معامله تبعیت می کنند. علاوه براین پیش از شروع به معامله لازم است نگاهی اجمالی به اخبار و ادراکی از وضعیت بازارها وجود داشته باشد چراکه کنترل منظم وضعیت بازار و استفاده از آن در جهت شناخت بسترهای مناسب سرمایه گذاری می تواند موفقیت بیشتر در بازارهای مالی را به همراه داشته باشد.

۸) بودجه پشتیبان

نکته مهم دیگر اختصاص قسمتی از سرمایه خود به عنوان بودجه پشتیبان است. این امر می تواند امنیت فعالیت های مالی و اقتصادی شما را در زمان بروز بحران های اقتصادی و تاثیر آن بر بازار بورس تامین نماید.

۹) سرمایه استقراضی

سرمایه گذاران خرد معولا ریسک مبادله با پولی که متعلق به خود آن ها نیست را نمی پدیرند!.

۱۰) منابع اطلاعاتی قابل اعتماد

گاهی اطلاعات غیردقیق و اشتباهی که به سرمایه گذاران داده می شود، از روی ناآگاهی است. اما گاهی اوقات افراد آگاهانه سرمایه گذاران نوپا را به بستر زیاندهی هدایت می کنند تا به منافع خود دست یابند. در حال حاضر سایت ها، گروه های تلگرامی و سایر رسانه ها وجود دارند که در برخی موارد حتی دنبال کننده های فراوانی نیز دارند. سرمایه گذاران باید آگاه باشند که نمی توانند صرفا به این مراجع اتکا کنند چون احتمال دارد اطلاعات ناقصی را در اختیار آن ها قرار دهند. پس آنچه اهمیت دارد این است که شما به عنوان سرمایه گذار، در انتخاب مشاور خود دقت کنید و بدانید مشاور مد نظر شما به چه کسانی کمک می کند و در چه بخشی از بازار سرمایه تخصص دارد. مشاور باید به حجم سرمایه ای که می خواهید وارد جریان بازار کنید توجه کند و تشخیص دهد که حرکت در چه جهتی برای شما مناسب است.

۱۱) سودهای مبادله گران حرفه ای

افراد با دسترسی به اطلاعات درونی (Inside Information)، واسطه گران و سبد گردانان و امثال آن ها کسب می کنند نماینده سودی نیست که مردم عادی کسب می کنند، این را نباید شاخص سودآوری و موفقیت در بازارهای مالی دانست. ضمن آنکه سود مازاد (یعنی ورای سود متناسب با ریسک در بلندمدت) در بازار سهام از جنس “بازی جمع صفر” است، یعنی یک عده برنده و یک عده بازنده خواهد شد؛ همانطور که در یک شرط بندی روی مسابقه اسب سواری همه برنده نخواهند شد. مطالعات فراوان نشان می دهد که به احتمال زیاد کسانی که زود آمده و زود هم بیرون می روند، برنده و آن هایی که در دوره حباب دارایی به بازار می پیوند بازنده خواهند بود. مبادله گران غیر حرفه ای و آموزش ندیده فعال در بازارهای مالی نهایتا به صورت میانگین با ضرر از این بازار خارج می شوند. پس سعی کنید برنده از بازی خارج شوید.

۱۲) انتخاب گزینه مناسب در بازار سهام

برای انتخاب بهترین موقعیت معامله در هر بازاری باید مطالعات اقتصادی و قدرت تحلیل بالایی داشت و از سازوکار آن بازار مطلع بود. برای مثال در بازار سهام فشار تقاضا یا سرازیر شدن پول داغ (Hot Money) در بازار کاغذی می تواند در کوتاه مدت ارزش سهام یک شرکت را از ارزش ذاتی آن بالاتر ببرد اما این مساله در کوتاه مدت اتفاق می افتد زیرا ارزش سهام شرکت ها در بلندمدت نمی تواند از ارزش واقعی دارایی های مشهود و غیرمشهود شرکت فاصله زیادی بگیرد. در مورد شرکت های بزرگ فعال در صنایع بالغ بازار سهام مانند پتروشیمی، این موضوع قابل لمس تر است زیرا این شرکت ها معمولا آنقدر بلوغ یافته اند که ظرفیت رشدشان به کمترین میزان رسیده است و ارزش سهام آنها در بلند مدت به ارزش روز دارایی های ملموس نزدیک است. با این حال شرکت های فعال در صنایع روبه رشد و متکی به تکنولوژی های نوین همچون شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی و شرکت های دارویی، از آنجا که گزینه های رشد بیشتری در اختیار دارند ارزش سهام آن ها در بلندمدت می تواند در سطحی بالاتر از ارزش روز دارایی ها بایستد.