پولدار شدن و راه های عملی و کاربردی آن در ایران

پولدار شدن

توصیه هایی برای پولدار شدن

پولدار شدن نه کار آسان، و نه کار سختی است. هیچوقت برای پولدار شدن خیلی زود و یا خیلی دیر نیست. شاید به تازگی از یک بحران مالی بیرون آمده باشید، و شاید هم به تازگی کسب و کار جدیدتان را شروع کرده باشید. در هرحال، داشتن یک برنامه ذهنی منظم و منسجم به شما در پیمودن راه ثروتمند شدن کمک خواهد کرد.

با این حال، پولدار شدن هرگز چنین آسان نیست که فرمول ثابتی و تضمین شده ای داشته باشد. ولی چیزی که ثابت شده است و تمام افراد موفق به آن ایمان دارند، داشتن برنامه و پشتکار مناسب است. صرف اینکه خود را فردی ثروتمند تصور کنید و در سمینارهای راه ها و فنون سرمایه داری شرکت کنید، هرگز شما را در مسیر پولدار شدن قرار نخواهد داد. همانطور که گفته شد، هیچ فرمول ثابتی برای ثروتمند شدن وجود ندارد، ولی چند توصیه کلی را می توان مطرح کرد که توجه به آن ها می تواند شما را در رسیدن به هدفتان کمک کند. در ادامه این متن در خانه سرمایه به معرفی چند راهکار، و یا چند ایده برای پولدار شدن خواهیم پرداخت.

 • برنامه داشته باشید

اگر میخواهید پولدار شوید، پس حتماً‌ باید برنامه ای منسجم برای آن داشته باشید. برای شروع کافی است یک بودجه مشخص برای خود تعریف کنید و در طول ماه همیشه خرج های خود را در این محدوده بودجه تنظیم کنید. بودجه شما باید بتواند برای مدتی طولانی پاسخگو نیازهای شما باشد و انعطاف پذیری کافی نیز داشته باشد. داشتن یک برنامه منسجم و بودجه این اطمینان را به شما خواهد داد که حداقل هیچ بدهی نخواهید داشت. ناگفته نماند که هنگام طراحی بودجه، حتماً بخشی از درآمد ماهانه خود را باید برای پس انداز قرار دهید. این پس انداز در مواقع ضروری ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این، پس انداز شما منبع کمکی بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری و قدم گذاشتن در مسیر ثروتمند شدن خواهد داشت.

 • درآمد خود را تا جای ممکن افزایش دهید

پولدار شدن

اگر قصد پولدار شدن دارید، باید تصمیمات شغلی خود را به نحوی اتخاذ کنید تا حداکثر درآمد ممکن را داشته باشید. در ابتدای مسیر باید حساب شده عمل کرد و از اتخاذ تصمیمات هیجانی و بسیار دشوار اجتناب کرد. یافتن راه ها و روش هایی برای افزایش درآمد، یکی از اساسی و مهم ترین قدم ها برای ثروتمند شدن است.

آیا زمان آن رسیده است که از شرکت یا سازمان خود درخواست افزایش حقوق کنید؟ آیا در سازمان های دیگر قادر خواهید بود درآمد بهتری داشته باشید؟ آیا دریافت گواهینامه و یا مدارک بالاتر تاثیری در درآمد شما خواهد گذاشت؟ در این مرحله باید تمام روش های ممکن برای افزایش درآمد را مرور و بررسی کنید.

 • چندین جریان درآمدی داشته باشید

این نکته را در نظر داشته باشید که هرگز با یک جریان درآمدی فردی ثروتمند نخواهید شد. هر فردی که قصد ثروتمند شدن دارد، باید چندین جریان درآمدی برای خود ایجاد کند. به این فکر کنید که چطور می توانید درآمد دیگری برای خود ایجاد کنید. می توانید خانه ای بخرید و آن را اجاره دهید؟ کار پاره وقت دیگری می توانید انجام دهید؟ می توانید خدمتی ارائه کنید و یا جنسی را به صورت شخصی بفروشید؟

کسب و کارهای اینترنتی امروزه بسیار محبوب و همه گیر شده اند. آیا توانایی این را دارید که از منزل و به صورت پاره وقت یک کسب و کار کوچک برای خود راه اندازی کنید و خدمتی خاص و محبوب به مردم ارائه کنید؟ فقط کافیست کمی خلاقیت به خرج دهید و کمی خارج از چهارچوب های همیشگی ذهنی به این موضوعات فکر کنید، احتمالاً چندین ایده مناسب به ذهن شما خواهد رسید.

 • ایجاد درآمد غیرفعال (درآمد انفعالی)

ایجاد درآمد انفعالی یکی از بهترین راه ها برای ثروتمند شدن است. درآمد انفعالی به نوعی از درآمد گفته می شود که برای کسب آن احتیاج به انجام مداوم کاری ندارید. به عبارت دیگر، برای مدتی طولانی برای کاری که در گذشته انجام داده اید درآمد کسب می کنید. درآمد حاصل از اجاره دادن خانه خریداری شده مثالی از درآمد انفعالی است. درآمد حاصل از فروش کتابی که در گذشته نوشته بودید، سود بانکی، سود حاصل از سرمایه گذاری در بورس، فروش تبلیغات روش وبسایت و … همگی مثال هایی از درآمد غیرفعال هستند. مزیت ایجاد این نوع درآمد آن است که پایدار در اختیار شما خواهد بود و برای استمرار آن احتیاج به صرف زمان و یا زحمت زیادی ندارید.

 • حساب و کتاب خرج های روزانه

پولدار شدن

ثروتمند شدن نباید با زندگی تجملاتی و ریخت و پاش اشتباه گرفته شود. برای پولدار شدن، باید صرفه جو بود با دقت و حساب خرج کرد. بسیاری از افراد ثروتمند سوار ماشین های بسیار گران قیمت نمی شوند و در خانه های اعیانی زندگی نمی کنند. خیلی از آن ها هزینه های خود را تا جای ممکن کاهش می دهند تا منبع مالی کافی برای سرمایه گذاری های آتی خود را ایجاد کنند. هرچه صرفه جو تر باشید و پول بیشتری وارد جریان سرمایه گذاری خود کنید، زودتر به ثروت قابل قبول خواهید رسید. هرگز پس از کسب کمی درآمد قانع نباشید و شروع به خرج کردن آن نکنید. در روزهای اول سرمایه گذاری، این امر حتی ممکن است شامل فروختن ماشین خود و سرمایه گذاری با پول آن و استفاده از وسایل نقلیه همگانی باشد.

 • کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید

این گزینه به خصوص به افرادی توصیه می شود که در سنین قبل از ۳۰ سالگی به سر می برند. چراکه جوانان در این سن قابلیت ریسک پذیری بیشتری دارند و می توانند روی کسب و کاری سرمایه گذاری کنند که آینده روشن تری برای آن ها داشته باشد و آن ها را زودتر پولدار کند. کسب و کارهای جدید و به خصوص کسب و کارهای آنلاین و مجازی جدید نسبت به روش های سرمایه گذاری قدیمی توانایی بسیار بیشتری برای درآمدزایی دارند. در واقع، با شروع کسب و کار خود، منبعی با توانایی بالقوه درآمد نامحدود را پیش رو خواهید داشت، ولی با این حال ریسک های این نوع کسب و کارها نیز طبعاً بسیار بیشتر خواهد بود. برای شروع و برداشتن اولین قدم چند راه پیش رو دارید: برای شروع این کسب و کار روی توانایی ها و دانش خود فکر کنید. علایق خود را در نظر بگیرید. گزینه سوم نیز بررسی شرایط بازار و نظام عرضه و تقاضا است.

 • برنامه ریزی بلند مدت کنید

اگر در سنین جوانی به سر می برد، داشتن چنین برنامه ای بسیار توصیه می شود. شاید تصور کنید کمی زود باشد، ولی هیچ وقت برای برنامه ریزی برای دوران بازنشستگی زود نیست. یکی دیگر از مزایای این نوع برنامه ریزی آن است که سرمایه ای که برای پس انداز دوران بازنشستگی خود در نظر میگیرید، در هر برهه زمانی می تواند به عنوان پشتیبان شما عمل کند. به عبارت دیگر، در صورتی که در کسب و کار خود ضرر کردید، از این پس انداز می توانید برای پرداخت بدهی ها استفاده کنید.

 • ریسک پذیر باشید

این جمله را شاید از خیلی از افراد شنیده باشید که برای پولدار شدن باید ریسک پذیر بود. در حقیقت، اگر برای پولدار و ثروتمند شدن مصمم هستید، باید کمی از کنج راحتی خود بیرون آمده وارد مسیرهایی شوید که درباره موفقیت در آن ها حتی ممکن است تردید داشته باشید. راه ها و روش های سنتی مانند داشتن شغلی اداری و ثابت عموماً امنیت بیشتری دارند، ولی ثروت انبوه معمولاً از طریق دست زدن به ریسک های حساب‌شده به دست می آید. بسیاری از افراد موفق معتقدند که کارآفرینی چیزی جز انجام ریسک های حساب شده نیست. نگذارید ترس بر شما غلبه کند، اگر آرزوهای بزرگی دارید، پس وقتش است که از سایر احتمالات نیز استقبال کنید.

 • حساب های خود را خودکار کنید

یکی از بهترین راه ها برای مدیریت حساب ها و پولدار شدن، خودکار کردن صورت های مالی است. برای مثال، همیشه به صورت خودکار درصد خاصی از درآمد ماهانه باید صرف پس انداز بازنشستگی، بخشی صرف سرمایه گذاری های آتی و بخشی هم برای هزینه های ضروری پس انداز شود. با این کار، شما هیچوقت دیگر انجام برای این پس اندازها اهمال نخواهید کرد و مجبور خواهید بود طول ماه را با استفاده از سایر درآمد باقی مانده سپری کنید.

 • از مربی های خوبی استفاده کنید

قدم گذاشتن در مسیر موفقیت و پولدار شدن به معنای مدیریت صحیح ریسک ها و چالش های مختلف است. طبعاً شما هم همانند خیلی از افراد عادی، تجربه مدیریت چنین تجربیاتی را ندارید و تا به حال به آن ها مواجه نشده باشید. به همین خاطر، حتماً از توصیه ها و تجربیات یک مربی با تجربه استفاده کنید. این امر به خصوص در زمینه راه اندازی کسب و کار می تواند کمک های زیادی به شما کند. یک مربی مناسب می تواند توصیه های مفیدی به شما کند و در لحظات دشوار و پر ریسک، به شما یاری برساند.

 • ذهنیت خود را در مورد پول تغییر دهید

پولدار شدن

تفکرات و عقاید شما در مورد پول می تواند تا حد بسیاری زیادی رفتار شما را تحت تاثیر قرار دهد. فلسفه ذهنی شما در مورد پول چیست؟ سبک زندگی مورد علاقتان به چه شکل است؟ اگر قصد دارید در سنین جوانی ثروتمند شوید، باید ذهنیتی مستقل داشته باشید. در ذهن خود همیشه باید استقلال مالی را ستوده و در راستای رسیدن به آن تلاش کنید.

شاید این جمله کمی کلیشه ای به نظر برسد، ولی باید عمیقاً باور داشته باشید که می خواهید راه پولدار شدن را پیش بگیرید و سزاوار آن هم هستید!

 • روی خودتان سرمایه گذاری کنید

خود شما بهترین منبع هستید. برای آنکه به توانایی های خود بیفزایید و خودتان را بهتر کشف کنید، بهتر است روی خودتان سرمایه گذاری کنید. به عبارت دیگر، نگاهی دقیق‌تر به توانایی های خود، علایق و استعدادهای خود داشته باشید. در دوره های آموزشی مختلفی شرکت کنید تا این توانایی ها را به حداکثر برسانید و از طریق آن ها بتوانید جریان های درآمدی برای خود ایجاد کنید.

این امر ممکن است از طریق شرکت در دوره های کوتاه مدت مختلف و یا از طریق صرف کردن زمان و هزینه ای بیشتر و تکمیل دوره های تحصیلی به دست بیاید. در طی این دوره ها ممکن است ایده های جذاب‌تر و حرفه‌ای در ذهن شما شکل بگیرند. ممکن است با افراد خبره تر آشنا شوید و از ایده ها، یا توانایی ها و یا مشارکت آن ها برای رسیدن به هدف نهایی خود (پولدار شدن) استفاده کنید.

 • بزرگ فکر کنید

داشتن سن کم و جوانی نه تنها یک تهدید برای ثروتمند شدن شما نیست، بلکه مزیت بزرگی را نیز برای شما به همراه خواهد داشت. جوانی باعث می شود دیدگاهی خاص به جهان داشته باشید و همین امر نوعی مزیت است. جوانی باعث می شود که نکاتی را ببینید که خیلی از افراد باتجربه ممکن است متوجه آن ها نباشند.

عموماً جوانان ذهنی خلاق‌تر دارند و نگاه آن ها بزرگ‌تر از خودشان است. ذهنشان انعطاف پذیر است و به راحتی می تواند خود را در مسیر رشد و ثروت قرار دهد. بنابراین، همانطور که خودتان را مسئول موفقیت ها می بینید، شکست ها را نیز از خودتان ببینید تا با کسب تجربه کافی، در مسیر ترسیم شده خود قدم بگذارید.

 • در گزینش اطرافیان خود دقت کنید

یکی از راه های ثروتمند شدن، داشتن دوستانی ثروتمند است. روابط شخصی تا حد بسیار زیادی روی شما تاثیرگذار خواهند بود. دوستان و اطرافیان نه تنها در اخلاقیات و سبک زندگی روی شما تاثیر می گذارند، بلکه در میزان موفقیت و ثروت اندوزی شما نیز تاثیرگذار خواهند بود. بنابراین، اگر به فکر پولدار شدن هستید، حتماً با افراد پولدار و موفق ارتباط برقرار کنید. ارتباط با این افراد باعث می شود طرز فکر شما در مورد پول و درآمد تغییر پیدا کند، شرکای ثروتمند پیدا کنید و ایده های جدیدی در شما شکل بگیرند.

 • همیشه خود را به روز کنید

افراد ثروتمند و موفق بسیار زرنگ و اهل مطالعه هستند. این افراد همیشه خود را درگیر چالش یادگیری موضوعات مختلف می کنند و همیشه اطلاعات خود را به روز نگاه می دارند تا همیشه ایده ها، اطلاعات و تجربیات جدیدی دریافت کنند و از آن ها برای افزایش ثروت خود استفاده کنند.

ثروتمند شدن نیازمند تلاش فراوان، صبر فراوان و پشت کار فوق العاده است. ولی، تداوم در یادگیری به شما کمک خواهد کرد تا در هر زمانی به خوبی با محیط و شرایط وفق پیدا کنید. بنابراین، قادر خواهید بود بهترین تصمیمات مالی بلند مدتی را اتخاذ کنید که شما را می توانند به فردی پولدار و ثروتمند تبدیل کنند.

همانطور که در ابتدای متن نیز درج شده بود، هیچ فرمول مشخصی برای پولدار شدن وجود ندارد و ۱۵ مورد فوق تنها توصیه هایی بودند که رعایت آن ها می تواند شما را در قدم گذاشتن در مسیر ثروتمند شدن یاری کند. با این حال، افراد مختلف توصیه های مختلفی را ارائه می کنند که اگرچه ماهیت و چهارچوب اکثر آن ها یکسان و یا شبیه به یکدیگر است، برخی از جزئیات ممکن است در آن ها متفاوت باشد. در ادامه چند پیشنهاد دیگر برای پولدار شدن به شما معرفی خواهیم کرد. تفاوت این دسته از پیشنهادات با موارد قبلی، در مخاطره پذیرتر بودن و در عین حال عملی‌تر بودن آن ها است.

هدف گذاری کوتاه مدت کنید

برای پولدار شدن حتماً باید اهداف کوتاه مدت و ملموس تری داشته باشید. برای مثال، احتمالاً شما نیز در ذهن خود سرمایه ای میلیاردی را برای خود متصور می شوید. ولی در نظر داشته باشید که رسیدن به این سرمایه کاری آسان نخواهد بود. بنابراین، توصیه می کنیم در ابتدا سعی کنید به هدف (برای مثال) ۱۰۰ میلیون تومان برسید. سپس با استفاده از همین پس انداز و سرمایه گذاری مناسب، آن را افزایش داده و خود را به سرمایه میلیاردی مطلوب برسانید.

در شرکت ها و کسب و کارهای نوپا سرمایه گذاری کنید

پولدار شدن

در مورد سرمایه گذاری در بازار بورس حتماً چیزهایی را می دانید. ولی توصیه می کنیم سرمایه گذاری روی شرکت های نوپا را نیز حتماً در نظر داشته باشید. این شرکت ها به واسطه نوپا و نوظهور بودن خود، عموماً ارزش و بهای سهام چندان بالایی ندارند. ولی در صورتیکه با آینده نگری و مطالعه کافی توانسته باشید شرکت مناسبی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید، احتمالاً بعد از گذشت چندسال این شرکت شکوفا شده، به سودهای بالایی خواهد رسید و ارزش سهام شما نیز چندین برابر خواهد شد. در این مورد حتماً مثال ها و داستان های مختلفی در مورد ارزش سهام شرکت هایی نظیر مایکروسافت، اپل و یا نایک را شنیده باشید که در ابتدای ظهور خود، چطور به صورت ناگهانی شروع به رشد کرده و حتی سهامداران خرد آن ها نیز تبدیل به افرادی میلیاردر شده اند که وارن بافت سرآمد این افراد است. گفته می شود از زمان عرضه‌ی عمومی سهام این شرکت در سال ۱۹۸۶، سه نفر از کارمندان این شرکت، میلیاردر و حدود ۱۲ هزار نفر میلیونر شده‌اند. البته این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که تنها بخش کمی از این شرکت ها به موفقیت های بسیار چشمگیر دست پیدا می کنند. بنابراین، ورود به این عرصه با ریسک و مخاطرات مختلفی همراه خواهد بود.

خلاق باشید و به فعالیت های عام المنفعه فکر کنید

فکر کردن منفعلانه در مورد پولدار شدن هیچ نتیجه ای را با خود به همراه نخواهد داشت. بنابراین، به فکر پیدا کردن راه هایی برای خدمت به مردم باشید. اگر راهکار و ایده‌ شما مناسب باشد، قطعاً جریان درآمدی چشمگیری را نیز می تواند برای شما ایجاد کند. به مواردی فکر کنید که به نظرتان مردم ممکن است احتیاج داشته باشند و یا مواردی که می تواند جامعه را بهبود ببخشد. این را در نظر داشته باشید که خودِ شما می توانید محصولی (خدمتی) را طراحی کنید و در آینده تبدیل به محصولی محبوب شود.

یکی از مزایای فعالیت های عام المنفعه آن است که از طریق تبلیغات کلامی (تبلیغات دهان به دهان) سود بسیاری خواهید برد. ماهیت این فعالیت ها به شکلی است که مردم از آن ها استقبال کرده و به معرفی آن به دوستان و آشنایان خود خواهند پرداخت. اگر موفق با ایجاد چنین کسب و کار، محصول و یا چنین ایده‌ای شوید، مطمئن باشید در مسیر درستی برای پولدار شدن قرار خواهید گرفت. این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که هیچ کسب و کاری بدون حمایت عموم مردم موفق نخواهد شد. بنابراین، منفعت عمومی را همیشه به عنوان یک اصل در نظر داشته باشید.

سرمایه گذاری های مختلفی کنید

پولدار شدن

اگر تازه کار هستید، توصیه می کنیم در موارد مختلفی سرمایه گذاری کنید. برای مثال در بازار بورس، در خرید مسکن، زمین و یا مواردی دیگر. این امر مزایای مختلفی برای شما به همراه خواهد داشت. اولین مزیت، کاهش ریسک است. چراکه برای مثال اگر بخشی از سرمایه گذاری شما در خرید مسکن با شکست مواجه شود، ممکن است بخش دیگر (برای مثال در بازار بورس) موفق بوده و با آموزش بورس جلوی ضرر احتمالی را بگیرد. مزیت دیگر این نوع سرمایه گذاری، آشنایی شما با عرصه های مختلف سرمایه گذاری است. این آشنایی می تواند به شما کمک کند تا در بعد از مدتی مزایا و ریسک های هرکدام از این روش های سرمایه گذاری را بهتر شناخته و با شناخت بیشتری اقدام به این کار کنید.

این چرخه ساده را همیشه تکرار کنید

در پایان، اگر بخواهیم تمام مطالب فوق را به صورت خلاصه در اختیار شما قرار بدهیم،‌ می توان مدلی چند مرحله‌ای را به شما معرفی کرد.

 1. منبع درآمدی مناسبی پیدا کنید و دائماً به فکر بهبود آن باشید.
 2. بیش از مخارج خود درآمد داشته باشید.
 3. بخشی از درآمد خود را پس انداز کنید.
 4. پس انداز خود را با دقت و با مشورت روی موارد و بازارهای مختلف سرمایه گذاری کنید.
 5. چهار مرحله پیش را همیشه با دقت تحت نظر داشته باشید و آن را تکرار کنید.

در حقیقت، این مورد تنها فرمولی است که برای ثروتمند شدن می توان ارائه داد. چراکه بسیار ساده است و فعالیت خاصی برای شما مشخص نمی کند. این ۵ مرحله را می توان فرآیندی دانست که لازمه پولدار شدن است. به جز برخی موارد خاص و استثنائات، پولدار شدن بدون انجام هریک از این ۵ مرحله را شاید بتوان امری غیرممکن دانست. ثروتمند شدن بر اساس این فرمول تنها به تلاش، دانش، تصمیمات و حتی شانس شما بستگی خواهد داشت.

منابع

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

برای ثبت نام در صرافی کوینکس (CoinEx) با تخفیف کارمزد معاملات اینجا کلیک کنید!

این مطلب را حتما بخوانید:  چگونه پولدار شویم؟ دو راه پولدار شدن در ایران
این مطلب را حتما بخوانید:  چگونه یک میلیونر خود ساخته شویم؟

برای ثبت نام در صرافی بایننس (Binance) با تخفیف کارمزد معاملات اینجا کلیک کنید!

توجه: برای انجام معامله در بایننس حتما با آی پی خارج از ایران وارد شوید

X
تیرماه پرسود، شناخت فرصت‌های سرمایه‌گذاری مدرس: علی صابریان 30 خرداد 1400 ۵۹۹ هزار تومانرایگان ثبت‌نام‌ کنید