چند برابر کردن پول ممکن است برای بسیاری یک رویای محال و دست نیافتنی باشد. اما اگر فرد ریسک پذیر و باهوشی باشید، می توانید بعد از چند سال میزان سرمایه ی خود را چند برابر کنید.

فهرست []

  برای این کار باید با قواعد سرمایه گذاری، معامله، افزایش قیمت، رکود، تورم و … آشنایی داشته باشید. همیشه آدم های پیشتازی وجود دارند که قادرند آنچه را که در اطرافشان رخ می دهد، به خوبی رصد کنند. سپس با اطلاعات دقیق می دانند که پول خود را باید در چه جایی سرمایه گذاری و خرج کنند.

  برخی از افراد نیز روحیه ی ریسک پذیری بالایی دارند. اما باید یک نیروی محرکه وجود داشته باشد که آن ها را برای چند برابر کردن پول ترغیب کنند. افراد ثروتمند ذهن خلاق و ایده پردازی دارند. آن ها قادرند در هر شرایطی، راهی جدید برای پول درآوردن خود پیدا کنند.

  این ایده اولین بار توسط استوارت گلد اسمیت نویسنده ی کتاب های معروفی مثل «The Midas Method» و «هفت راز میلیاردرها» عنوان شد. گلد اسمیت در کتاب دیگری با عنوان «Double You» به ذکر مطالبی پرداخت که در آن ۲۸ مرحله را برای دو برابر کردن پول بررسی کرده بود. کتاب او در تمامی دنیا با استقبال زیادی روبه رو شد. هم اکنون نیز نظریات او توسط کسانی که به فکر چند برابر کردن پول خود هستند، اجرا می شود.

  ۱۴ روش چند برابر کردن پول

  در ادامه سعی داریم به چندین تکنیک بپردازیم که به شما کمک می کند تا سرمایه ی خود را چند برابر کنید.

  ۱- داشتن ذهن خلاق

  انسان های موفق از نظر شرایط اجتماعی و مالی با اطرافیان خود تفاوت زیادی دارند. درواقع آنچه باعث تفاوت این افراد با دیگران می شود، برخورداری از میزان بهره ی هوشی و خلاقیت است.

  انسان هایی که ذهن خلاقی دارند، می توانند در هر شرایطی که هستند، کارهای بزرگی انجام دهند. برای مثال فردی که در یک دهکده ی کوچک زندگی می کند، به نیازهای مردم آن دهکده فکر می کنند.

  سپس در فکر تولید محصول یا ارائه ی خدماتی می شود که درخورِ نیاز مردم دهکده باشد. پس اولین شرط چند برابر کردن پول تغییر ذهنیت، خلاق شدن و پیدا کردن راه جدید است. البته باید قدم اول را بردارید.

  یک ضرب المثل انگلیسی می گوید: «برای یک سفر هزار کیلومتری، باید از قدم اول شروع کنید». پس باید اراده کنید و قدم اول را برای چند برابر کردن پول بردارید.

  حتی کسانی که به یک باره ثروتمند می شود از قدم اول شروع می کنند سپس در بین راه تجربه های ارزشمندی را به دست می آورند.

  ۲- ارتباط خود را گسترده تر کنید

  برای چند برابر کردن پول به اطلاعات زیادی نیاز دارید. اطلاعات نیز از طریق ارتباط با افراد موفق و ورشکسته به دست می آید. وقتی قرار است در یک کسب و کار سرمایه گذاری کنید، باید اطلاعات مهمی در مورد شرایط مثبت و منفی آن کار داشته باشید.

  برای کسب اطلاعات مثبت باید با افراد موفق در ارتباط باشید. هم چنین باید شرایط سختِ کار و مشکلات احتمالی را هم از قبل بدانید. پس به تعامل با افراد ورشکسته در حرفه ی موردنظر نیاز دارد. از سوی دیگر ارتباط و تعامل با دیگران به گسترش کسب وکار کمک می کند.

  برای مثال اگر ثروت کنونی خود را برای راه اندازی یک شرکت خدماتی سرمایه گذاری کرده اید، قطعاً به مشتری نیاز دارید. وقتی ارتباط شما گسترده باشد، بسیاری از دوستان و آشنایان از شما خرید می کنند. حتی آن ها قادرند محصولات شما را برای دیگران معرفی کنند و به بازاریاب های رایگان تبدیل شوند.

  ۳- میزان ریسک را در نظر بگیرید

  اگر فرد ریسک پذیری باشید، به طور بالقوه استعداد چند برابر کردن پول در شما وجود دارد. البته برای به دست آوردن ثروت و چند برابر کردن پول باید به میزان سرمایه ی خود توجه داشته باشید.

  هر چه ثروت و میزان پول کمتر باشد، راحت تر می توانید آن را چند برابر کنید. برای مثال تبدیل ۲ هزارتومان به ۴ هزارتومان کار راحتی است. اما برای تبدیل ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۰۰ میلیون تومان کار سخت تر می شود. به هر میزان که پول اولیه بیش تر باشد، چند برابر کردن آن سخت تر می شود.

  پس شما باید ریسک پذیرتر باشد. اما ریسک پذیری به این معنا نیست که هر خطری را به جان بخرید. در این صورت ممکن است همان سرمایه ی اولیه را نیز از دست بدهید. اما اگر بخواهید به شرایط فعلی بسنده کنید، تغییری در میزان سرمایه ی شما ایجاد نمی شود.

  ۴- از هوش خود استفاده کنید

  اگر بخواهید فقط از نیروی بازوی خود استفاده کنید، ثروت شما پله پله بالا می رود. اما برای چند برابر کردن پول باید قدرت هوش خود را به میان بیاورید.

  برای مثال فردی که با تمام دارایی خود یک زمین خریداری می کند. بعد از دریافت وام، زمین را ساخته و آپارتمان های آن را باقیمت مناسب می فروشد. فرض کنیم او زمین را ۲۰۰ میلیون تومان خریداری و در کنار آن ۲۰۰ میلیون تومان وام دریافت کرده باشد. در این صورت او جمعاً ۴۰۰ میلیون برای ساخت وساز سرمایه گذاری کرده است. سپس با ساخت ۴ واحد آپارتمان می تواند هر یک را باقیمت ۲۰۰ میلیون تومان بفروشد. پولی که از فروش ۴ واحد آپارتمان به دست می آید، ۸۰۰ میلیون تومان است که در عرض چند ماه حاصل می شود.

  ۵- کاهش هزینه ها

  اگرچه تکنیک اصلی برای چند برابر کردن پول سرمایه گذاری است، اما نباید صرفه جویی در هزینه ها را فراموش کنید. شما در صورتی قادرید در یک کار سرمایه گذاری کنید که پول داشته باشید و مجبور نباشید وام دریافت کنید.

  برای پس انداز پول باید میزان هزینه ها از درآمد کمتر باشد. پس بهتر است هرماه مقداری از درآمد خود را پس انداز کنید و یا آن را در بانک قرار دهید تا بعدها با مجموع پس انداز خود بتوانید یک کسب وکار راه اندازی کنید.

  ۶- رکود و تورم را در نظر بگیرید

  چند برابر کردن پول بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی یک جامعه به شکست منتهی می شود. تصور کنید که شرایط اقتصادی در وضعیت تورم است و قیمت اجناس هرروز در حال افزایش است.

  شما در چنین شرایطی یک ملک را باقیمت بالا خریداری می کنید. بعد از مدتی اقتصاد به سمت وضعیت رکود حرکت می کند. در شرایط جدید قیمت ها به دلیل کاهش تقاضا، کم می شود. اگر بخواهید در شرایط رکود ملک خود را بفروشید، قطعاً سرمایه ی شما کمتر از قبل می شود. بهترین راه حل برای چند برابر کردن پول در شرایط تورم، فروش ملک است.

  سپس در شرایطی که اقتصاد در وضعیت رکود قرار دارد، می توانید یک ملک باقیمت مناسب خریداری کنید. در شرایط تورم میزان تقاضا افزایش می یابد. اضطراب ناشی از افزایش قیمت ها، بسیاری را به فکر خرید ملک یا کالا می اندازد.

  گاهی فشار ناشی از خرید به گونه ای است که باعث افزایش خودکار قیمت ها می شود. اگر فرد مطلعی باشید و بتوانید قبل از تورم شرایط آتی اقتصاد را پیش بینی کنید، می توانید قبل از تورم یک ملک خریداری کنید. سپس در شرایط تورم آن را باقیمت چند برابر بفروشید. با این کار میزان سرمایه ی شما چند برابر می شود.

  ۷- خرید اوراق قرضه و سهام

  یکی دیگر از راه های چند برابر کردن پول خرید اوراق قرضه و خرید سهام است. البته در این کار باید متبحر باشید تا از خرید سهام شرکت های در حال ورشکسته شدن، خودداری کنید.

  البته با خرید اوراق قرضه و سهام، پول شما در مدت زمان طولانی دو برابر می شود. به طور متوسط با خرید اوراق قرضه در هرسال ۵ درصد سود به سرمایه ی شما اضافه می شود. در طی ۱۴ سال و ۴ ماه میزان سرمایه ی فعلی شما چند برابر می شود.

  اگر پول خود را در بانک پس انداز کنید، با درصد سودی که در سال دریافت می کنید، بعد از چند سال میزان پس انداز دو برابر می شود. اما باید شرایط تورم را نیز در نظر داشته باشید.

  تورم باعث بی ارزش شدن پول می شود. پس اگر فرض بگیریم که شما ۵۰ میلیون تومان در بانک داشته باشید، بعد از ۱۰ سال این میزان پول به ۱۰۰ میلیون تومان تبدیل می شود.

  اگر شما در وضعیت فعلی بتوانید یک خودروی پراید خریداری کنید، ممکن است در ۱۰ سال آینده با ۱۰۰ میلیون تومان نتوانید حتی یک دوچرخه بخرید. با توجه به شرایط اقتصادی باید زمان چند برابر کردن پول را در نظر داشته باشید.

  وقتی شرایط اقتصادی یک جامعه در مدت زمان کوتاه تغییر می کند، باید پروسه ی چند برابر کردن پول نیز در مدت کوتاه انجام شود. در غیر این صورت افزایش پول به تنهایی به معنای ثروتمند شدن نیست. زیرا ارزش پول شما از بین رفته است!

  ۸- به سراغ افراد باهوش بروید

  جک ما مدیرعامل شرکت علی بابا در کشور چین، در لیست ۲۰ فرد ثروتمند در دنیا قرار دارد. زمانی که او از دلایل موفقیت و ثروتمند شدن خودش صحبت می کند، استخدام افراد باهوش را به عنوان مهم ترین دلیل ذکر می کند.

  او ابتدا یک ایده ی فروشگاه اینترنتی را در ذهن دارد. اما چون قادر نبود به تنهایی آن را عملی کند، به سراغ کسانی رفت که از هوش بالایی برخوردار بودند. اکنون مجموعه ی علی بابا در دنیا از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار است.

  ممکن است شما فرد باهوشی نباشید و یا حتی در یک کار تخصص نداشته باشید، اما مقداری پس انداز و یک ایده دارید. می توانید با کمک پس انداز خود، چند فرد متخصص و باهوش را برای عملی کردن ایده ی خود استخدام کنید.

  درواقع شما کارفرمایی هستید که از قدرت هوش دیگران برای چند برابر کردن پول استفاده می کنید. هم چنین به عنوان یک سرمایه گذار از چند جوان خلاق، باهوش و متخصص حمایت مالی کرده و سپس در سود آن ها شریک می شوید.

  ۹- اولویت بندی را فراموش نکنید

  برای چند برابر کردن پول اولویت بندی را فراموش نکنید. به این معنا که سرمایه گذاری در برخی از کارها و صرف پول در برخی دیگر از امور را براساس میزان سود آن ها رتبه بندی کنید.

  اگر در حال حاضر خرید دلار و طلا باعث افزایش میزان سرمایه ی شما می شود، حتماً آن را در اولویت خود قرار دهید. اگر بازار مسکن در حال رکود است، ضرورتی ندارد پول خود را برای خرید یک خانه (هرچند ارزان) خرج کنید. می توانید اولویت خود را خرید زمین و ساخت وساز قرار دهید.

  مثال دیگر در این زمینه، انتخاب بین تعویض وسایل و اثاثیه ی منزل و خرید ملک است. ثروتمندان افراد عجولی نیستند. اگر می خواهید ثروت خود را چند برابر کنید، باید مثل افراد ثروتمند صبور باشید. باعجله کردن فقط سرمایه ی خود را از دست می دهید.

  برای داشتن وسایل زیبا و لوکس عجله نکنید. پول خود را در یک کسب وکار سرمایه گذاری کنید. سپس با سود کسب وکار خود وسایل منزل را تعویض کنید. هرچند این کار به صبر و حوصله نیاز دارد، اما در عوض پول خود را چند برابر می کنید و از سوی دیگر به خواسته های دیگر خود نیز می رسید.

  ۱۰- قانون ۷۲ را اجرا کنید

  قانون ۷۲ یکی دیگر از راه های چند برابر کردن پول و سرمایه است. برای این قانون باید عدد ۷۲ را بر نرخ سودی که به دست می آورید، تقسیم کنید. عدد به دست آمده نشانه ی تعداد سال هایی است که میزان پول شما در آن دو برابر می شود.

  به عنوان مثال، اگر نرخ سود پول شما در هرماه ۸ درصد است، شما بعد از ۹ سال می توانید دو برابر پول خود را به دست آورید  (۷۲ تقسیم بر ۸ برابر با ۹ است). یا اگر نرخ سود پول شما ۵ درصد است، بعد از ۱۴٫۴ سال پول شما دو برابر می شود (۷۲ تقسیم بر ۵ برابر با ۱۴٫۴ است). البته قانون ۷۲ نمی تواند جزئیاتی که در افزایش درآمد و چند برابر کردن پول مؤثر هستند (مثل سرمایه گذاری، دریافت وام و …) و یا مواردی که بر کاهش درآمد مؤثرند (مثل مالیات، عوارض و …)، را مشخص کند.

  با این وجود یک راهنمای مفید برای محاسبه ی سریع و ذهنی برای دو برابر کردن پول در یک دوره ی زمانی مشخص است.

  ۱۱- قانون ۱۱۵ را اجرا کنید

  قانون ۱۱۵ نیز همانند قانون ۷۲ عمل می کند. البته این قانون برابر محاسبه ی زمان برای ۳ برابر پول کاربرد دارد. برای استفاده از این قانون کافیست ۱۱۵ را بر نرخ سود پول خود تقسیم کنید.

  برای مثال اگر نرخ سود پول شما ۸ درصد است، بعد از ۱۴ سال پول شما ۳ برابر می شود. در اینجا ۱۱۵ بر عدد ۸ تقسیم شده است که عدد ۱۴٫۳ به دست می آید. توجه داشته باشید که سه برابر کردن پول از برخی جهات نسبت به دو برابر کردن پول آسان تر است.

  اگر فرض بگیریم که ۸ درصد نرخ بهره ی پول خود را دریافت می کنید، ۹ سال طول می کشد تا این پول ۲ برابر شود. اما اگر ۵ سال دیگر صبر کنید، پول شما سه برابر می شود.

  ۱۲- سرمایه گذاری در مشاغل پررونق

  یکی از راه هایی که با کمک آن می توانید میزان سرمایه و پول خود را چند برابر کنید، سرمایه گذاری در مشاغلی است که در حال رشد هستند. به عنوان مثال کسب وکارهای اینترنتی یا استارت آپ های اینترنتی که در چند ساله ی اخیر رونق گرفته اند، یکی از این راه هاست. البته همان طور که گفتیم برای این نوع مشاغل باید افرادی را استخدام کنید که اول در کار خود متخصص باشند و دوم افراد باهوش و سازگاری باشند.

  با سرمایه گذاری بر روی کسب وکارهای نوپا می توانید میزان پول خود را در عرض یک یا دوسال چند برابر کنید. یک مثال ساده در این مورد می توانیم به شما ارائه دهیم.

  اگر فردی تنها ۵۰ میلیون تومان داشته باشد، با این پول می تواند یک مغازه اجاره کند. اما برای تهیه ی اجناس باید وام دریافت کند و یا از دیگران پول قرض بگیرد. فرض کنید او با یک فرد متخصص در شبکه های اجتماعی مشورت می کند و با پرداخت مقدار مشخصی، در دوره های کسب درآمد از اینترنت شرکت می کند. سپس تصمیم خود را برای ایجاد یک کسب وکار اینترنتی می گیرد.

  او برای آزمایش با دو میلیون تومان از دارایی خود، جنس خریداری می کند. سپس یک حساب کاربری تجاری راه اندازی کرده و محصولات را از طریق اینترنت می فروشد.

  اگر در کسب وکار حرفه ای عمل کند می تواند بعد از یک ماه ۲ میلیون تومان خود را به ۴ میلیون تومان تبدیل کند. با موفقیت اولیه این بار تمامی دارایی خود را به میان می آورد و با آن محصول خریداری کرده و از طریق اینترنت می فروشد. بعد از چند ماه این پول دو برابر می شود.

  شاید فکر کنید این فرضیه در حد یک تئوری غیرقابل اجراست. در حالی که اگر اکنون بسیاری از وب سایت های فروشگاهی و اکانت ها در شبکه های اجتماعی با اجرای همین تئوری به ثروت های کلان رسیده اند. کافیست آن را باور داشته باشید و بخواهید برای اجرای آن زمان صرف کنید.

  ۱۳- سرمایه گذاری در بورس را یاد بگیرید و شروع کنید

  یکی دیگر از روش هایی که این روزها برای چند برابر کردن پول توسط بسیاری از افراد موفق و ثروتمندان خودساخته به کار گرفته می شود، سرمایه گذاری در بورس است.

  البته برای این که بتوانید در این بازار سرمایه گذاری موفقی داشته باشید، ابتدا باید از قانونی بودن روش سرمایه گذاری و بازار موردنظر اطلاعات کافی داشته باشید. سرمایه گذاری در بازار بورس به دلیل قابلیت نقد شوندگی سریع و آسان، طرفداران زیادی دارد.

  اگر می خواهید پول شما در مدت زمان مشخصی چند برابر شود، می توانید در بازار بورس به دو شکل عمل کنید:

  • روش اول: در روش اول سود نقدی سرمایه گذار از طریق فعالیت های شرکت ها پرداخت می شود. این سود از فروش محصولات و خدمات شرکت است که بین سهام داران تقسیم می شود. پس اگر سهام یک شرکت را خریداری کنید، می توانید در سود آن شریک شوید. اما برای چند برابر کردن پول باید به سراغ شرکت هایی که بازدهی بالایی دارند و احتمال موفقیت آن ها زیاد است، بروید.
  • روش دوم: در روش دیگر شما با افزایش قیمت سهام یک شرکت، سود زیادی به دست می آورید. سهام شرکت ها نیز درنتیجه فعالیت های اثربخش و مفید مدیران آن ها افزایش پیدا می کند. بنابراین قبل از سرمایه گذاری در بازار بورس باید شرکت هایی را که مدیران متخصص دارند، انتخاب کنید. برای این مورد به مشورت با متخصصان بازار بورس نیاز دارید.

  ۱۴- هوش مالی خود را افزایش دهید

  هوش مالی به معنای توانایی ذهنی برای انجام فعالیت های اقتصادی پرسود است. شاید فکر کنید که هوش اقتصادی به طور انتسابی در شما نهاده شده است و قابل دست یابی نیست.

  در حالی که بخشی از این منطق به صورت ذاتی در همه وجود دارد. اما بخش دیگر آن را در روند جامعه پذیری می آموزید. اگر تاکنون به موفقیت مالی زیادی نرسیده اید، یکی از دلایل آن نداشتن یا پایین بودن هوش مالی است.

  شما با افزایش هوش مالی خود، مهارت پیدا کردن راه های آسان برای کسب ثروت و مدیریت مالی را در خود تقویت می کنید. یکی از راه های ساده برای افزایش هوش مالی، تغییر باورها در زندگی است.

  درواقع این باورهای ماست که شخصیت، عادت و زندگی ما را تعیین می کند. برای تبدیل شدن به فرد ثروتمند، باید باورهای خود را تغییر داد. باورهای غلط در مورد ثروت، مانع از چند برابر شدن پول می شود.

  افزایش اطلاعات مالی، کسب درآمد بیشتر، بودجه بندی پول، حفظ پول و اهرم سازی پول ازجمله روش هایی است که برای افزایش هوش مالی توصیه می شود.