شیوه صحیح پس انداز کردن شامل مجموعه ای از رفتارهاست که می تواند متحول کننده زندگی همه ما باشد. بنابراین فارغ از اینکه به چه کاری مشغولید و چه میزان درآمد دارید، می توانید با رعایت برخی اصول، به خوبی پس انداز کنید.

فهرست []

  پولدار شدن با پس انداز کردن

  یکی از مهم ترین اهداف از کار کردن، تامین نیازهای اساسی زندگی و فراهم کردن سطح قابل قبولی از رفاه و آسایش است. علاوه بر این هر فردی ممکن است برای دستیابی به اهداف خود در زندگی نیازمند بودجه مالی باشد.

  بنابراین اهمیت پس انداز در زندگی انسان ها غیرقابل چشم پوشی خواهد بود. اگر مختصر نگاهی به زندگی افراد ثروتمند داشته باشید، متوجه نکات مهمی از جمله روش های پس انداز و سرمایه گذاری خواهید شد.

  در این مطلب به مباحثی در مورد روش های پولدار شدن با پس انداز کردن پرداخته می شود، همچنین با جملات ارزشمند برخی از افراد مشهور آشنا خواهید شد.

  چرا باید پس انداز کنیم؟

  برنامه ریزی و مدیریت صحیح مسائل، امری ضروری است که منجر به موفقیت در زندگی می شود. یکی از مهم ترین کارهایی که در زندگی باید آن را مد نظر قرار دهید، پس انداز کردن است.

  مهم نیست در چه وضعیتی قرار دارید و یا درآمد ماهیانه شما در چه سطحی است. در هر شرایطی که باشید، پس انداز کردن را در اولویت های زندگی خود قرار دهید.

  ذخیره کردن مداوم مبلغ ناچیزی از درآمد، به شما آرامش خاطر می بخشد. در این شرایط دیگر نگرانی از بابت اتفاقات پیش بینی نشده نخواهید داشت.

  یکی از مهم ترین دلایل پس انداز کردن، به دست آوردن سرمایه اولیه برای سرمایه گذاری و کسب ثروت است. در واقع برای پولدار شدن با پس انداز بخشی از درآمد خود می توانید به اهدافتان برسید.

  با پس انداز کردن می توانید سرمایه گذاری کنید

  با وجود شیب تند تورم در شرایط موجود، پس انداز کردن به تنهایی مفید نخواهد بود. در عوض می توانید با پس انداز ماهیانه و سرمایه گذاری اصولی، ذخیره مالی خود را افزایش دهید. از طرفی کار کردن در تمام سال های زندگی غیر منطقی به نظر می رسد.

  سرمایه گذاری صحیح در طولانی مدت انسان را از کار کردن بی نیاز خواهد کرد. افراد برای پولدار شدن با پس انداز کردن اصولی قسمتی از درآمد ماهیانه خود، می توانند سرمایه اولیه برای ورود به بازار سرمایه را تامین کنند.

  مدیریت زندگی

  همه ما برای رسیدن به خواسته های خود در زندگی نیازمند برنامه ریزی صحیح و بودجه مالی کافی هستیم. بنابراین برای مدیریت بهتر زندگی نیاز است درآمد خود را به درستی پس انداز نموده تا در زمان مناسب از آن استفاده نماییم. مسلما همه انسان ها در طول زندگی خود به دنبال محقق کردن یک رویا یا هدف خاص هستند.

  این اهداف به زندگی معنا می دهند و اشتیاق و هیجانی در زندگی ایجاد می کنند. تحقق بسیاری از این اهداف به برنامه ریزی صحیح، هدفمند و گاها صرف هزینه نیازمند خواهد بود. مدیریت صحیح تمامی جوانب زندگی با پس انداز اصولی امکان پذیر خواهد شد.

  چگونه پس انداز کنیم تا به فردی پولدار تبدیل شویم؟

  چه راه هایی برای پولدار شدن با پس انداز کردن وجود دارد؟ پاسخ به این سوال ساده است اما عمل کردن به آن در طول زندگی می تواند مشکل باشد.

  همانطور که پیش از این نیز بیان شد، پس انداز کردن در کوتاه مدت آغازی برای سرمایه گذاری خواهد بود. توجه داشته باشید که پس انداز کردن به تنهایی هیچ فردی را ثروتمند نخواهد کرد. بلکه گردش سرمایه در بازارهای مختلف است که به انسان ثروت می بخشد.

  در این مسیر بهتر است با روش های اصولی پس انداز کردن در زندگی آشنا شوید.

  • اولین کار برای پس انداز کردن، تعیین هدف است. مسلما هدفمند بودن می تواند انگیزه قوی برای پس انداز کردن در طولانی مدت برای شما ایجاد کند.
  • گام بعدی تعیین مدت زمان برای رسیدن به هدفی است که در نظر دارید. خرید ملک، خودرو، سفرهای طولانی و یا هر هدف دیگری که برای شما ایجاد انگیزه می کند، باید در یک مدت مشخص محقق شود.
  • هزینه های غیر ضروری را کاهش دهید. این مقوله شامل موارد گسترده ای است.
  • نزدیکی محل سکونت به محل کار باعث کاهش هزینه های تردد می شود. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی هم این هزینه ها را بسیار کاهش می دهد. پولدار شدن با پس انداز کردن بخشی از درآمدتان و سپس سرمایه گذاری آن عملی خواهد شد.
  • از تعویض زودهنگام وسایل منزل خودداری کنید. به یاد داشته باشید هزینه تعمیر وسایل برقی آسیب دیده بسیار کمتر از خرید مدل های جدیدتر خواهد بود!
  • پیش از خرید، لیستی از آنچه نیاز دارید تهیه کنید. فریب زرق و برق بازار را نخورید و پس انداز کردن را همواره در اولویت خود قرار دهید.
  • از خرید در فروشگاه های مجلل و گران قیمت بپرهیزید. توجه داشته باشید که برند بودن برخی اجناس لزوما به معنای با کیفیت بودن آن ها نیست.
  • برای خرید یک کالا از بین مارک های مختلف نمونه با کیفیت تر و با قیمت مناسب تر را انتخاب کنید.
  • برای خرید، مسافرت و تفریح خود یک قاعده تعیین کنید. این کار را با خسیس بودن اشتباه نگیرید. برای پولدار شدن با پس انداز کردن هزینه های غیر ضروری می توانید به اهداف خود برسید. مطلع بودن از هزینه های مربوط و برنامه ریزی صحیح، پس انداز قابل توجهی برای شما بجای خواهد گذاشت.
  • یادداشت کردن و تهیه لیست اقلام ضروری یا غیر ضروری باعث مدیریت صحیح هزینه ها می شود. با این اقدام در خریدهای بعدی تا حد قابل توجهی از هزینه ها کاسته خواهد شد. در این لیست هزینه های جزئی را هم از قلم نیندازید. حذف بسیاری از این هزینه ها می تواند تاثیر چشم گیری در افزایش پس انداز ماهیانه داشته باشد.
  • از دریافت وام های پر سود خودداری کنید. بدیهی است که پرداخت مبلغ سود این نوع وام ها، مغایر با روش های اصولی پولدار شدن با پس انداز است.
  • نکته دیگر این که تا زمانی که بدهی های قبلی خود را پرداخت نکرده اید، قسط جدیدتری وارد لیست پرداخت های ماهیانه خود نکنید.

  برای پس انداز کردن چه گام هایی لازم است بر داریم؟

  پس انداز کردن فرآیندی زودبازده نیست. بنابراین برای موفقیت در زندگی باید آن را تبدیل یه یک عادت همیشگی در رفتار و زندگی خود کنید. لازمه این کار حذف تدریجی عادت های بد و تکرار رفتارهای صحیح است. زمانی که می توانید با مبلغ مناسبی کالای با کیفیت قابل قبولی خریداری کنید، پول خود را صرف خرید یک برند معروف با همان کیفیت نکنید.

  در حین بازدید از فروشگاه های مختلف، هرچیزی که جذاب و دیدنی به نظر می رسد را خریداری نکنید. این گونه رفتارهای هیجانی پس انداز شما را به باد می دهند. کالاهای ارزان و بی کیفیت عمر کوتاهی دارند و خرید آن ها شما را متحمل ضررهای خرید مجدد این اجناس می کند

  با ترک این چنین عاداتی گام موثری در راه پولدار شدن با پس انداز و سپس سرمایه گذاری برمی دارید.

  بهتر است پول نقد پس انداز کنیم یا پولمان را در کارت بانکی ذخیره کنیم؟

  پاسخ به این سوال ساده و کوتاه است. پس انداز پول در یک بانک معتبر به مراتب امن تر از ذخیره پول نقد است. از طرفی با پس انداز کردن پول خود در بانک می توانید از سود سالیانه آن بهره مند شوید.

  زمانی که مبلغ مشخصی از درآمدتان را به حساب پس انداز خود واریز می کنید، فراموش کنید این مبلغ را در جایی ذخیره دارید.

  به بیان دیگر، این مبلغ را در لیست هزینه های ماهیانه خود قرار ندهید. برای پولدار شدن با پس انداز این مبالغ می توانید راه را برای رسیدن به ثروت هموار کنید.

  آیا پس انداز کردن فقط مخصوص ثروتمندان است؟

  باور اشتباهی که بسیاری از مردم به آن معتقدند، این است که پس انداز کردن تنها مختص افراد پردرآمد و ثروتمند است. به عقیده این افراد تنها کسانی که ماهیانه درآمد قابل توجهی دارند، می توانند پس انداز کنند.

  در پاسخ به این افراد باید گفت پس انداز کردن یک عادت صحیح است و ارتباطی با سطح درآمد فرد ندارد. این عادات مجموعه ای از واکنش ها در زمان های بخصوص در زندگی است.

  معروف ترین سرمایه گذاران دنیا ثروت خود را از پس اندازهای اندک و استفاده صحیح از آن ها به دست آورده اند. بنابراین این باور اشتباه را کنار بگذارید و به دنبال راه هایی برای حذف هزینه های غیر ضروری و پس انداز بخشی از درآمد خود باشید.

  چرا برخی افراد توانایی پس انداز کردن پول را ندارند؟

  عدم توانایی در پس انداز کردن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ولخرجی های بی مورد، نداشتن هدف مشخص، به تعویق انداختن کارها، ترس از ریسک کردن و تغییر ناپذیری، بدهی های متوالی، همنشینی با افراد منفی باف و یا ولخرج، عدم بهره مندی از بیمه درمانی، عدم سلامت جسمی و روحی و بسیاری موارد دیگر می تواند در پس انداز نکردن افراد موثر باشد. برای پولدار شدن با پس انداز کردن ابتدا باید عادات بد را ترک کنید و رفتارهای مفیدی جایگزین آن ها کنید. این نکته را آویزه گوش خود کنید که درآمد کم و یا هر بهانه دیگری نمی تواند دلیل قانع کننده ای برای پس انداز نکردن شما باشد. یک فرد آینده نگر همواره برای شرایط غیر قابل پیشبینی پس انداز می کند تا در مواقع لزوم دچار تنش نشود.

  پس انداز کردن به شیوه ثروتمندان

  ثروتمندان از جزئیات ارزشمندی برای پس انداز کردن بهره می برند. دلیل متفاوت بودن روش پس انداز ثروتمندان با سایر افراد، سطح درآمد آن ها نیست.

  بلکه این امر به تجربه آن ها مرتبط می شود. افراد ثروتمند آموخته اند که ارزش بیشتری برای درآمد خود قائل باشند و به بهترین روش ها آن را حفظ کنند.

  یک فرد عادی پس از کم کردن هزینه های معمول، هرآنچه که باقی می ماند را پس انداز می کند. درحالی که روش ثروتمندان کاملا خلاف این شیوه است.

  وارن بافت در این زمینه معتقد است:

  ” آنچه که از خرج کردن باقی مانده را پس انداز نکنید. بلکه هرآنچه که پس از پس انداز کردن برای شما باقی مانده را خرج کنید.”

  ثروتمندان هیچگاه برای مخارج غیرضروری هزینه ای نمی پردازند. به اعتقاد آن ها، هزینه های جزئی و غیر ضروری باعث غرق شدن کشتی سرمایه شما می شود.

  ممکن است بسیاری از مبالغ کم از دید ما ناچیز باشند. اما یک فرد ثروتمند با سرمایه گذاری همین مبالغ، مانع از هدررفت منابع مالی خود می شود. پولدار شدن با پس انداز دو مقوله وابسته به یکدیگرند. از این رو با یادگیری روش های صحیح پس انداز می توانید به ثروت مورد نظر خود برسید.

  پس انداز را بهتر است صرف چه کارهایی کنیم؟

  همانطور که پیش از این بیان شد، پس انداز کردن به تنهایی کافی نیست. در جوامع امروزی با وجود نرخ بالای تورم، ذخیره پول بدون گردش آن در بازارهای سرمایه باعث افت ارزشش خواهد شد. از این رو بهترین راه برای استفاده اصولی از پس انداز، سرمایه گذاری آن است.

  خرید ارز، سکه و طلا، خرید ملک و یا پس انداز در بانک از عمده اقداماتی است که که توسط مردم انجام می شود. عده ای برای بهره وری از پس انداز خود وارد بازار بورس می شوند.

  ورود پس انداز مردم به بازار سرمایه مزایای زیادی از جمله رونق اقتصاد و صنعت یک کشور را به دنبال خواهد داشت. توجه داشته باشید که ورود به بازار سرمایه نیازمند مطالعه و آگاهی کافی از این بازار است.

  خرید سهام در بازار بورس یکی از مهم ترین روش های پولدار شدن با پس انداز خود است.

  نکاتی که لازم است پیش از شروع به پس انداز کردن بدانیم

  پیش از آغاز پس انداز لازم است لیستی از نیازهای ضروری زندگی خود تهیه کنید. با آگاهی از این جزئیات بهتر می توانید برای درآمد خود برنامه ریزی کنید. در نهایت با مدیریت صحیح درآمدها و خرج ها از هزینه های غیر ضروری خودداری می کنید.

  نکته مهم دیگر تعیین هدف است. مشخص کردن هدفی برای پس انداز می تواند انگیزه بخش و منظم کننده این فعالیت باشد.

  این اهداف می توانند خرید لوازم ضروری در زندگی همانند مسکن باشند؛ یا می تواند وسیله ارزشمندی برای شما باشد که شاید مدتها انتظار داشتن آن را کشیده اید. دقت داشته باشد که برای هر هدف مدت زمان مشخصی تعیین کنید.

  نکته آخر این که با پس انداز کردن روی خود سرمایه گذاری می کنید. با پس انداز مداوم و سرمایه گذاری اصولی، به قولی که به خودتان می دهید، عمل کنید.

  ۵ جمله از بزرگان در زمینه سرمایه گذاری

  سرمایه گذاری و رسیدن به سودهای کلان نیازمند تحقیق، مطالعه، مشورت با بزرگان و افراد با تجربه و ریسک پذیری است. ورود به هر بازاری با چشمان بسته به معنای از بین رفتن سرمایه شما خواهد بود. برای پولدار شدن با پس انداز و سرمایه گذاری، لازم است مطالعه کنید و از تجریبات افراد موفق الگو برداری کنید.

  در این بخش گزیده ای از سخنان سرمایه داران معروف دنیا بیان می شود:

  1. وارن بافت یکی از بزرگ ترین نام های دنیای سرمایه معتقد است: “زمانی که همه اشتیاق کسب ثروت دارند، شما محتاط باشید. در مقابل، زمانی که همه ترسیده اند، شما ریسک کنید و وارد عمل شوید.” به عقیده او در میان شیب های نزولی بازار سرمایه می توان فرصت های طلایی برای سرمایه گذاری یافت.
  2. فیلیپ فیشر توصیه می کند پیش از ورود به بازار سهام، در این زمینه به حد کافی یاد بگیرید و مطالعه کنید: “بازار سرمایه مملوء از سرمایه گذارانی است که از همه قیمت ها مطلعند اما از ارزش آن ها آگاه نیستند.” تحقیقات دقیق در این مورد نتایج امیدوار کننده ای را به دنبال خواهد داشت.
  3. رابرت جی آلن معتقد است اگر چه داشتن پس انداز برای مواقع اضطراری لازم و حیاتی است، اما راه موثری برای سرمایه گذاری نیست؛ “کدام میلیونر را می شناسید که با پس انداز کردن به جایگاه خود رسیده باشد؟” به گفته او پس انداز در بانک ها روشی امن است. اما سود آن جزئی و و ناکارآمد خواهد بود. بنابراین پولدار شدن با پس انداز کردن به تنهایی ممکن نخواهد بود.
  4. بنجامین گراهام در همین زمینه بیان می کند: “یک سرمایه گذار واقعی باید همیشه مثل یک سرمایه گذار عمل کند. نه یک سفته باز” برای این کار باید همواره حقایق بازار را تحلیل نموده و به درستی تصمیم بگیرد. سرمایه گذار آینده را پیشبینی نمی کند؛ بلکه بر مبنای وقایع و تحلیل ها تصمیم گیری می کند.
  5. پاول سموئلسون: “سرمایه گذاری چیزی شبیه به انتظار کشیدن برای رشد یک گیاه است. اگر به دنبال هیجان هستید، ۸۰۰ دلار بردارید و به لاس وگاس بروید!” سموئلسون معتقد است سرمایه گذاری عبارت است از مطالعه، برنامه ریزی و تصمیم گیری اصولی و صبر، که در نهایت نتایج دلچسبی به همراه خواهد داشت. بنابراین نباید سرمایه گذاری را با قمار و امثال آن اشتباه گرفت.

  داستان یک فرد مشهور که با پس انداز کردن پولدار شد

  داستان زندگی افرادی که با انتخاب مسیر صحیح زندگی به ثروت های کلان رسیده اند، بی شک می تواند الگوی مناسبی برای بسیاری از ما باشد. اغلب این افراد از شرایط سخت زندگی عبور کرده اند تا در نهایت موفق شده اند به اهداف خود برسند.

  مسلما مطالعه مسیر پر فراز و نشیب زندگی این انسان ها انگیزه بخش و راهنمای خوبی برای بسیاری از افراد مشتاق خواهد بود.

  احد عظیم زاده

  در ادامه مختصری از داستان زندگی فردی که مسیر پولدار شدن با پس انداز کردن را با موفقیت پیموده است، بیان شده است:

  احد عظیم زاده سرمایه دار کاملا موفق و نام آشنای ایرانی است که می تواند سرمشق مناسبی برای انسان های نسل امروزی باشد. او را می توان نمونه یک مولتی میلیاردر ایرانی دانست که با پس انداز اندکی که حاصل کارهای سخت روزانه بود، موفق به ایجاد تحولی عظیم در زندگی خود و اطرافیانش شد.

  احد عظیم زاده متولد سال ۱۳۳۶ در یکی از روستاهای شهرستان اسکو است. مرگ پدر و شرایط سخت زندگی، او را ناچار به ترک تحصیل و انجام کارهای سخت برای گذران زندگی نمود. به گفته او درآمد ناچیزی که در طول سال ها از حمل و فروش قالی های دستباف به دست می آورد، پس اندازی برای شروع کارهای بزرگتر بود.

  این جوان پر تلاش برای پولدار شدن با پس انداز اندک خود قدم در راه دشواری نهاد. در اوایل انقلاب اسلامی و روزهای اوج تحولات سیاسی در ایران وی تصمیم می گیرد برای ارزیابی وضعیت صادرات فرش ایرانی به کشورهای اروپایی سفر کند.

  جوانی مصمم و با اراده با وجود موانع بسیاری که در مسیر وجود داشت، توانست ابتدا وارد آلمان شود. وی در طول مدت اقامت در آلمان از نمایشگاه های مختلف فرش دیدن کرد و با سلیقه های اغلب خریداران آشنا و سپس برای اطلاع از جزئیات بیشتر وارد ژنو شد.

  عظیم زاده با کوله باری از تجربه و با انگیزه تر از گذشته به زادگاه خود بازگشت. وی با سرمایه اندکی که بخشی از آن را پس انداز و بخش دیگری را وام و قرض تشکیل می داد، کارگاه کوچکش را راه اندازی کرد.

  خوشبختی زندگی عظیم زاده

  این بخش از زندگی احمد عظیم زاده خوشبختی نام می گیرد. فرش های گرد بافته شده در کارگاه کوچک او توجه تاجران آلمانی را به خود جلب کرد. ایده ای که آن را از تاجران سوئیسی آموخت.

  اولین معامله او با تاجران اروپایی به ارزش ۱۳ میلیون تومان بود. عددی که در مقایسه با سرمایه ۱۰۰ هزارتومانی او رویایی و شگفت آور به نظر می رسید.

  مردی که امروزه یکی از بزرگ ترین کارآفرینان و تاجران برتر کشور به شمار می رود، سرمایه امروز خود را مدیون پس انداز و روش صحیح سرمایه گذاری می داند.

  آنچه که از زندگی احمد عظیم زاده و بسیاری از سرمایه داران عصر حاضر می توان دریافت این است که پولدار شدن با پس انداز کردن ارتباط مستقیمی دارد. در واقع برای کسب ثروت، ابتدا باید بیاموزیم چگونه پس انداز کنیم.