پول پول میاره یک ضرب المثل عامیانه و پرکاربرد است که اغلب ما زمانی که قصد سرمایه گذاری و یا شروع کسب و کار جدید را داریم، از آن استفاده می کنیم؛ اما آیا تا به حال به مفهوم پول پول میاره فکر کرده اید؟ آیا شما هم اعتقاد دارید با پول می توانید پول بیش تری به دست آورید؟ اگر می خواهید با مفهوم پول پول میاره آشنا شوید و مطمئن شوید که با داشتن سرمایه ی هرچند اندک، می توانید به فرد ثروتمندی تبدیل شوید، این مطلب را تا انتها بخوانید.

فهرست []

  چرا می گویند پول پول میاره

  مهم ترین دلیلی که باعث می شود هر روز کاربرد عبارت پول پول میاره بیش تر شود، امکان سرمایه گذاری با پول است. اگر شما سرمایه ای اندک داشته باشید، می توانید با آن یک کسب و کار راه اندازی کنید. سپس از طریق آن سود بیش تری کسب می کنید. برای مثال فردی که اکنون ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه دارد، می تواند با آن یک فروشگاه راه اندازی کند. سپس محصولات دست ساز خود و یا دیگران را در آن عرضه کند. همچنین می تواند با این مقدار پول مواد اولیه برای ساخت یک محصول را تهیه کند. سپس محصول را در منزل بسازد و با قیمت قابل قبول در بازار بفروشد.

  شما اگر بدون پول و سرمایه باشید، برای تأمین نیازهای خود مجبور به دریافت وام با بهره ی بالا هستید. بعد از این که پول به دست آمد باید وام خود را همراه با بهره ی آن پرداخت کنید. اگر با آن وام کسب و کار راه اندازی کنید، به سود می رسید؛ اما اگر وام را برای مصارفی غیر از کسب و کار صرف کنید، پول فعلی خود را نیز از دست می دهید. برای مثال فردی که قادر نیست هزینه ی بیماری خود را پرداخت کند، مجبور به دریافت بدهی یا وام است. او برای دریافت پول مجبور است پول بیش تری به عنوان بهره پرداخت کند. اما شرایطی را تصور کنید که فرد سرمایه ی کافی برای پرداخت هزینه های درمان خود را دارد. در این صورت نه تنها به وام نیاز ندارد، بلکه می تواند با تهیه ی بیمه ی درمان و قبل از پیشرفت بیماری در بیمارستان بستری شود و هزینه ی کمتری برای درمان خود پرداخت کند. درواقع پول به شما امکان خرید بیمه، امکانات و شرایط بهتر را می دهد. برخی از فرصت ها تنها از طریق پول تهیه می شوند. فردی که پولی برای تهیه ی بیمه ندارد، باید هزینه ی زیادی برای درمان پرداخت کند. یک مثال ساده در این مورد کسانی هستند که قادر به پرداخت هزینه ی ترمیم دندان خود نیستند. اگر در همان مراحل اولیه که دندان آسیب دیده است، آن را ترمیم کنند، مجبور نیستند بعدها هزینه ی کاشت یا ایمپلنت دندان پرداخت کنند. داشتن پول می تواند شما را از هزینه های اضافه رها کند.

  چطور می توانیم با پول به ثروت برسیم؟

  وقتی گفته می شود پول پول میاره به این معنا نیست که اگر فردی پول داشته باشد، حتماً در آینده ثروتمندتر خواهد شد. در همین راستا نیز اگر کسی امروز پول ندارد، نمی توان با قطعیت گفت که او در آینده نیز مثل وضعیت امروز و شاید بدتر شود. بلکه در کنار عبارت معروف پول پول میاره باید گفت که هوش مالی و اراده ی افراد در ثروتمند شدن یا فقر آن ها نقش و اهمیت زیادی دارد.

  شاید سرگذشت بسیاری از افراد موفق و ثروتمند را خوانده باشید. همیشه از بین افراد ثروتمند و موفق تنها تعداد کمی از ابتدا ثروتمند بوده اند. بسیاری از آن ها کار خود را از صفر شروع کرده اند. به زندگی افرادی مثل مارک زاکربرگ و یا استیو جابز نگاه کنید. آن ها از ابتدا ثروتمند نبوده اند. حتی افرادی مثل جک ما و وارن بافت از ابتدا صاحب ثروت های افسانه ای نبوده اند. بلکه هوش مالی و تلاش باعث شد ه است تا آن ها اکنون در ردیف ثروتمندترین افراد دنیا قرار بگیرند. اگر می خواهید عبارت پول پول میاره را اجرا کنید و به نتیجه برسید، ابتدا باید راه های ثروتمند شدن را پیدا کنید. افراد زیادی وجود دارند که ثروت زیادی در اختیار آن ها قرار می گیرد؛ اما به دلیل نداشتن هوش مالی و ولخرجی، به مرور زمان ثروت خود را از دست می دهند. شاید در نزدیکی شما کسانی باشند که در خانواده های ثروتمند زندگی می کنند. به آن ها ثروت زیادی به ارث می رسد؛ اما به دلیل این که توانایی جذب سرمایه و استعداد استفاده ی درست از پول را ندارند، بعد از مدتی سرمایه ی خود را از دست می دهند.
  اگر می خواهید بدانید که پول پول میاره چه زمانی از شعار به واقعیت تبدیل می شود، می توانید توصیه های زیر را به کار ببندید.

  ۱- از مهارت های خود برای افزایش سرمایه استفاده کنید

  بدون شک در هر فردی مجموعه ای از مهارت ها و استعدادها وجود دارد؛ اما برخی قادر به کشف این مهارت نیستند و به همین دلیل است که خود را بی هنر تصور می کنند. اگر در یک کار خاص مثل تجارت مهارت دارید، به دنبال توسعه ی آن باشید. علم تجارت را با تکنیک های روز دنیا یاد بگیرید. سپس از مهارت خود برای افزایش سرمایه ی موجود استفاده کنید. در اینجا به شما توصیه می کنیم در یک زمینه ی خاص در صدر قرار بگیرید. اهمیتی ندارد که مهارت شما در چه حیطه ای است. ممکن است شما در پرورش طیور و یا زنبورداری هم فرد توانمندی باشید. نوع و موضوع مهارت مهم نیست. بلکه میزان مهارت و کیفیت خدمات و محصول شما اهمیت دارد. باید در کار خود بهترین باشید تا بتوانید پول خود را چند برابر کنید.

  ۲- پس انداز را از همین حالا شروع کنید

  یکی دیگر از توصیه های مهم برای تبدیل پول به پول بیش تر، پس انداز است. اگر تابه حال به فکر پس انداز نبوده اید، از همین حالا شروع کنید. حتی اگر پول شما اندک و ناچیز است، آن را پس انداز کنید. وجود پس انداز (هرچند اندک) شما را برای صرفه جویی و پس انداز بیش تر ترغیب می کند. با داشتن یک حساب بانکی انگیزه ی شما برای پس انداز افزایش می یابد. پول کم امروز، پایه ی سرمایه ی شما در آینده است. این پایه را از هم اکنون بسازید. البته ممکن است که در بانک سود زیادی عاید شما نشود؛ اما همین که پول در بانک پس انداز می شود ذهن شما به سمت خرج کردن آن نمی رود. از سوی دیگر برای افزایش میزان پس انداز خود رغبت بیشتری دارید. حتی اگر در یک ماه میزان سود داشته ی شما ۱% باشد، با گذشت زمان متوجه تغییرات می شود. این مقدار سود به ظاهر ناچیز است؛ اما بعد از گذشت چند سال می توانید با میزان پس انداز خود یک ملک خریداری کنید.

  ۳- از فکر کردن به پول بپرهیزید

  یکی از دلایل شکست بسیاری از افراد، اهمیت دادن بیش از حد به پول است. به طوری که فکر پول تمامی ذهن آن ها را به خود اختصاص می دهد. این گروه به دلیل این که برای پول ارزش زیادی قائل اند، خدمات و محصولات آن ها تحت تأثیر سود و زیان مالی قرار می گیرد و رضایت مشتریان اهمیتی ندارد. در این صورت اگر پای پول زیادی در میان باشد، خدمات باکیفیت ارائه می دهند؛ اما اگر بدانند که قرار نیست سود زیادی عایدشان شود، از کیفیت کار خود می کاهند. شاید در کوتاه مدت این گروه پول و سود زیادی به دست آورند؛ اما به دلیل عدم رضایت مشتریان، در بلندمدت سودی عایدشان نمی شود. پس برای این گروه پول پول میاره به عرصه ی عمل نمی رسد.

  ۴- دارایی های خود را توسعه دهید

  یکی دیگر از راه هایی که از طریق آن می توانید میزان دارایی خود را افزایش دهید، توسعه ی دارایی هاست. اگر اکنون در یک خانه با متراژ ۱۰۰ متر زندگی می کنید، تلاش کنید تا خانه ی دیگری با متراژ ۱۵۰ متر و در یک محله ی بهتر خریداری کنید. برای توسعه ی دارایی های خود می توانید روی وام های بانکی حساب باز کنید. برای مثال شما از بانک ۲۰۰ میلیون تومان وام دریافت می کنید. سپس ملک فعلی خود را با قیمت ۱۵۰ میلیون تومان می فروشید. ۱۵۰ میلیون حاصل از فروش خانه و ۲۰۰ میلیون وام را با هم ترکیب کرده و با مجموع آن یک ملک دیگر به ارزش ۳۵۰ میلیون تومان خریداری می کنید. سپس با مقدار اندکی سرمایه، ملک جدید را تعمیر کنید و آن را با قیمت ۴۵۰ میلیون تومان بفروشید. با این تکنیک سرمایه ی شما ۱۰۰ میلیون تومان افزایش می یابد. البته برای خرید و فروش ملک باید به شرایط بازار و وضعیت اقتصادی نیز توجه داشته باشید. بدون تحقیق و اطلاعات درست ممکن است متضرر شوید.

  ۵- ساخت سبد سهام

  یکی از راه های دیگری که مصداق بارز پول پول میاره است، سرمایه گذاری مداوم در سهام است. سپس سود سهام را مجدداً سرمایه گذاری می کنید و با آن ثروت زیادی را به دست خواهید آورد. مطمئناً اگر سهام با پیشرفت زیادی روبه رو شود، پول شما چند برابر می شود. البته برخی از کسانی که در انتخاب سبد سهام مهارت ندارند، ممکن است سرمایه ی خود را نیز از دست بدهند. سهام در طولانی مدت سود زیادی را به دنبال دارد و با نقدینگی بیش تری همراه است. سقوط بازار بورس به معنای فرصت خرید برای کسانی است که پول نقد و اعصاب قوی دارند.

  ۶- تجارت راه بیندازید

  اگر مقداری پول دارید و می خواهید این مقدار پول را برای کسب و کار استفاده کنید، به فکر راه اندازی یک استارت آپ باشید. این روزها استارت آپ ها رونق زیادی گرفته اند. با این روش پتانسیل زیادی برای موفقیت و پول دار شدن دارید. برای مثال می توانید یک اپلیکیشن سرویس دهی برای غذا راه اندازی کنید. در این صورت کاربران می توانند در اپلیکیشن شما ثبت نام کنند و از منوی برنامه ، غذای خود را به رستوران ها اعلام کنند. فروشگاه اینترنتی نیز یکی دیگر از روش هایی است که از طریق آن می توانید یک محصول را بفروشید. تجارت از طریق اینترنت فرصت زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. در عین حال به اجاره ی ساختمان، پرداخت مالیات، پرداخت هزینه ی آب، برق و … نیاز ندارید.

  ۷- برای تبدیل پول به پول باید هزینه ها را کاهش دهید

  یکی از اشتباهات رایج بسیاری از افرادی که قادر نیستند با پول خود، پول بیش تری به دست آورند، پرداخت هزینه های زیاد است. اگر شما هزینه های زیادی داشته باشید، حتی اگر پول کافی هم وجود داشته باشد، به دلیل بالا بودن هزینه قادر به سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار جدید نیستید. در نتیجه پول شما فقط برای پرداخت نیازهای امروز صرف می شود. اما یک راه عالی برای این که بتوانید میزان دارایی خود را چند برابر کنید، اکتفا به داشته هاست. اگر به آنچه که دارید، قانع باشید نیاز نیست تا هزینه ی زیادی را صرف موارد غیرضروری کنید. در مقابل پول خود را برای به دست آوردن پول بیش تر مصرف می کنید. برای این که بدانید هر ماه چقدر هزینه کرده و چقدر درآمد داشته اید، یک صفحه ی Excel بسازید و سپس در قسمتی از آن میزان دارایی و در قسمت دیگر آن میزان هزینه ها را یادداشت کنید. به تدریج برخی از هزینه های غیر لازم را کنار بگذارید. برای مثال این ماه از خرید وسایلی مثل عطر، لباس اضافه و کفش صرف نظر کنید. در مقابل مقدار پولی را که از این راه صرفه جویی می شود، یادداشت کنید. هر ماه مقداری از هزینه های خود را کم کنید. در انتهای یک سال بخش زیادی از هزینه های اضافه کم و در مقابل پس انداز بیش تری خواهید داشت. حال با این پس انداز می توانید یک کسب و کار داشته باشید.

  ۸- سرمایه گذاری عاقلانه انجام دهید

  سرمایه گذاری یک ریسک است؛ اما اگر به درستی انجام شود می تواند به یک فرصت بزرگ تبدیل شود. برای مثال شما بر روی یک هنرمند توانمند اما بی پول، سرمایه گذاری می کنید. بعد از این که او به موفقیت نسبی دست پیدا کرد، سود حاصل از کار را با شما تقسیم می کند؛ اما اگر این فرد به هر دلیلی در کار خود موفق نشود، سرمایه ی شما از دست می رود و هیچ سودی هم عاید شما نمی شود؛ بنابراین باید در انتخاب محل سرمایه گذاری، دقیق عمل کنید و همه ی جوانب را بسنجید.
  برای این که شانس خود را در سرمایه گذاری افزایش دهید، با متخصصان و مشاوران مالی صحبت کنید. وارن بافت یکی از ثروتمندان و سرمایه گذاران موفق است که پیشنهاد می دهد:

  «کسانی که برای اولین بار وارد عرصه ی سرمایه گذاری می شوند نباید به یک باره تمامی سرمایه ی خود را در یک بخش دخیل کنند. بلکه بهتر است تنها ۳۰% از وجه نقد خود را برای خرید اوراق قرضه ی کوتاه مدت و ۷۰ درصد از آن را برای یک کار دیگر صرف کنید. درصورتی که در مورد اول ضرر کنید، تنها ۳۰ درصد از سرمایه ی شما به باد رفته است. اگر در مورد دوم خسارتی به شما وارد شود، ۳۰ درصد پس انداز دارید».

  ۹- با پول زمان بخرید

  پول پول میاره زمانی به شکل واقعی اجرا می شود که بتوانید با پول زمان را نیز بخرید. به این معنا که از طریق دادن دستمزد بیش تر به متخصصان، سرعت کار خود را افزایش دهید. برای مثال یک کارگاه تولیدی کوچک که با نیروی انسانی و دستگاه های قدیمی کار می کند؛ اما این کارگاه به دلیل قدیمی بودن تجهیزات، محصولات کمی را به بازار عرضه کند؛ زیرا زمان و نیروی کافی برای تولید محصول بیش تر را ندارد؛ اما اگر مدیران همین کارگاه، تجهیزات و دستگاه های مدرن خریداری کنند، می توانند سرعت تولید محصولات خود را افزایش دهند. افزایش محصولات بیش تر در مدت زمان کمتر به معنای خرید زمان است. اگر فرض بگیریم این کارگاه با وجود دستگاه های قدیمی در طی یک هفته ۱۰ تن محصول تولید می کند، اکنون با وجود دستگاه های پیشرفته می تواند در یک روز ۱۰ تن محصول تولید کند؛ بنابراین در ازای هر یک روز، ۹ روز زمان خریداری کرده است. خریداری زمان با وجود پول و سرمایه گذاری ممکن است. پس مصداق بارز پول پول میاره را می توان در اینجا به راحتی شرح داد.