بازیچه این موجود در بازار بورس نشوید + فیلم طنز

بازار بورس موجودی هوشیار و البته حساس است ؟

بازار بورس، بازار بسیار هشیاری است و به کوچکترین سخن و خبر حساسیت نشان می دهد و بسیار سریع در تصمیمات خود تجدید نظر می کند. به همین دلیل یک بازار بورس پویا در حالت کلی آیینه ای تمام نما از اقتصاد و وضعیت یک کشور است و شاخص بورس را دماسنج اقتصاد می نامند. بعضی مواقع مشاهده می شود سهامی که تا روز قبل خریدار نداشت ناگهان مورد علاقه بازار قرار می گیرد و برای خرید آن صف خرید تشکیل می شود و گاهی هم برعکس، با انتشار کوچکترین اخبار منفی از یک شرکت پرطرفدار، ناگهان بسیاری از سهامداران فروشنده می شوند.به همین دلیل است که اصطلاحا گفته می شود بازار بورس یک بازار هشیار و حساس است . این صف های خرید فروش به واسطه هیجانی که دارند به راحتی ما را بازیچه قرار می دهند و در نتیجه ضرر های سنگینی در بازار بورس خواهیم داشت.در این متن می خواهیم مقداری مختصر در مورد این موجود یعنی صف خرید و فروش صحبت کنیم.

دلایل ایجاد صف های خرید فروش چه می تواند باشد ؟

حساس بودن بازار بورس و پیدایش این صف ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.ولی در بسیاری از مواقع ایجاد موج شایعه در بازار و رواج خبری منفی یا مثبت در مورد سهام ، باعث ایجاد این صف ها می شود. شاید پیدا کردن ایجاد کنندگان این امواج در بازار ممکن نباشد چرا که از یک طرف عده زیادی می توانند در این امواج سهیم باشند؛ مثل سهامداران (سهامدار عمده و یا سهامدار جزئی که با سهام خود بتواند بر بازار تاثیر گذار باشد)، مدیران شرکت و یا حتی بعضی از کارگزاران بورس. از طرف دیگر هم بسیاری از سهامدارن خرد و کلان (خواه حقیقی یا حقوقی) بازار، تمام و یا بخشی از سرمایه خود را بر نوسان گیری کوتاه مدت متمرکز می نمایند.

پیدایش این صف ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.ولی در بسیاری از مواقع ایجاد موج شایعه در بازار و رواج خبری منفی یا مثبت در مورد سهام ، باعث ایجاد این صف ها می شود.

instaaa

صف خرید و صف فروش به چه کار می آید؟

روی سخن این مطلب با کسانی است که به محض اینکه برای سهمی صف تشکیل شد بدون اینکه از نیت فروشنده و یا خریدار آن سهام مطلع باشند بلافاصله تحت تاثیر هیجان آن قرار گرفته و با یک بهانه مثل توصیه یکی از دوستان و یا خواندن مطلبی در جایی  به آن صف می پیوندند و با رفتار گله ای (مقاله رفتار گله ای در بازار بورس را اینجا بخوانید ) به خود آسیب می رسانند .مسئله این است که صف خرید و صف فروش برای پریدن در آن صف ها نیست  بلکه یک نشانه است برای تحقیق بیشتر روی آن سهم و صرفا سرنخی اولیه در فرآیند تصمیم گیری خرید و فروش سهام است . آری صف خرید و فروش خوب است اما فقط و فقط به عنوان یک سرنخ خوب برای بررسی بیشتر آن سهم در بازار بورس.

 

صف خرید و صف فروش برای پریدن در آن صف ها نیست بلکه یک نشانه است برای تحقیق بیشتر روی آن سهم و صرفا سرنخی اولیه در فرآیند تصمیم گیری خرید و فروش سهام است .

فیلم طنز نشستن در صف خرید و فروش بدون فکر

فیلم  با نگاهی طنز،  رفتار انسان هایی را که با وسوسه سود (در فیلم سریعتر نوبت فرد شدن و در بازار های سرمایه گذاری سریعتر سود کردن ) و یا ترس از ضرر ( در فیلم دیر نوبت فرد شدن و در بازار های سرمایه گذاری از دست دادن سرمایه ) را بررسی می کند . روزانه بارها و بارها این اتفاق در بازار بورس رخ می دهد فردی سهمی خوب را به طمع سود کردن در سهمی دیگر می فروشد و همان فرصت را از دست می دهد و یا به امید فرار از ضرر سهم خود خود را در روز های منفی و یا صف های فروش از دست می دهد . ( البته این به این معنی نیست که صف خرید و فروش رفتن همیشه بد است و اگر آگاهانه و با تحلیل کار کنیم برخی مواقع مجبور می شویم که در صف قرار بگیریم )

 

 

چگونه بازیچه صف خرید و صف فروش در بازار بورس نشویم ؟

۱-دید بلند مدت داشته باشید

همیشه ابتدا افق های بلندمدت را در ذهن داشته باشید و بعد دست به اقدامهای کوتاه مدت بزنید.نوسان جزئی در بورس است و با یک روز صف خرید یا صف فروش شرکتی شما را ورشکست یا ثروتمند تر نمی سازد،سعی کنید همیشه با دید بلند  مدت سهمی را بخرید تا صف فروش سهم شما را هیجان زده نکند سهام های زیادی هستند که در مدت رشد خود روز های هم صف فروش داشته اند. به تصویر زیر نماد خبهمن می باشد دقت کنید در روند صعودی این سهم بارها و بارها در مقاطعی سهم صف فروش شده است ( برای درک این تصویر باید تحلیل تکنیکال را آموخته باشید) و قطعا افرادی که خبهمن را با دید بلند مدت خرید کرده بودند و شرایط و نوسان های سهم را درک می کردند درگیر صف فروش ها سهم نمی شدند و سود های بعدی را از دست نمی دادند.

دو راه که به شما دید بلند مدت می دهد

تحلیل تکنیکال و مبحث امواج الیوت

همچنین در بحث دید بلند مدت دانستن تئورری امواج الیوت و دانستن نحوه استفاده از آن به عنوان نقشه راه موضوع بسیار مهمی است که به تحلیلگران تکنیکال کمک می کند بدانند در کجای مسیر قرار دارند و بالا و پایین های مقطعی نگرانی برای آنها ایجاد نمی کند

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی و دانستن چشم انداز یک سهم و صنعت آن سهم باعث می شود بسیاری از تحلیلگران درگیر بازی های مقطعی و هیجانات نوسان ها نشوند، به گونه ای که وارد صف خرید سهمی که آینده خوبی ندارد نمی شوند و در صف فروش سهمی که آینده خوبی دارد قرار نمی گیرند.

در مجموعه ترکیب هر دو علم کمک بسیار بزرگی به سرمایه گذار در بازیچه قرار نگرفتن در صف های خرید و فروش می کند.

خبهمن

۲-حرف دیگران را در مورد صف تحلیل کنیم

از آنجایی که در اکثر مواقع هرکس منافع خودش برایش اولویت دارد اگر فردی سهمی را داشته باشد و آن سهم صف خرید و یا فروش شود بسته به منافع خود برای آن سهم تبلیغات مثبت و منفی می کند. شما همه چیز را بشنوید و بررسی کنید،ولی با تصمیم شخصی و به دور از هیجان اقدام کنید. در این حالت اگر اشتباه هم کنید، برنده اید و کسی بازنده نیست زیرا تصمیمات اشتباه باعث ایجاد تجربه در شما می شود و این ضرر را در جایی دیگر جبران خواهید کرد. در نتیجه با کارهای فوق،دیگر با حرف و اقدام کسی عمل نکرده ایم بلکه آنها را به عنوان یک کمک و یک راهنمایی شنیده ایم و هر کدام را از جهت های مختلف سبک و سنگین می کنیم و به دور از هیجان و با تحلیل خودمان بهترین انتخاب را انجام می دهیم.

۳-سوال مهمی که از خود باید بپرسید ؟

هر زمان خواستید در صف خرید و یا فروشی قرار بگیرید ، چند لحظه صبر کنید و از خود سوال کنید که این کار من بر اساس تحلیل و بررسی است و یا بر اساس هیجانی که صف های بازار برای من ایجاد می کند .بعد از پاسخ به این سوال یک گام به تصمیم گیری آگاهانه نزدیک شده اید.

نویسنده:
پیمان باغچه سرا

چطور با تخفیف کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال ثبت نام کنیم؟

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج از ایران لینک ثبت نام
کوکوین دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
کوینکس
دارد نیاز دارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت پین
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
آبان‌تتر دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
بیت 24
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد
نوبیتکس
دارد نیاز ندارد ثبت نام با تخفیف کارمزد

توجه: با وجود اینکه دو صرافی کوینکس و کوکوین هر دو فعلا بدون نیاز به تغییر IP فعالیت می‌کنند اما بهتر است برای امنیت بیشتر از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید.

برای ورود به صرافی کوینکس حتما باید با IP خارج از ایران وارد شوید.

به این مقاله امتیاز دهید تا با کمک شما کیفیت آن را بسنجیم
یک پاسخ
  1. با درود
    در تائید مطالب فوق
    وارد شدن در هر موجود حساس و هوشیار .نیاز به تلاش و انرژی خاص آن را می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.