این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب جادوی فکر بزرگ خلاصه برداری شده است!

کتاب کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم (what i wish i knew when i was 20)

تینا سیلینگ، استاد دانشگاه استنفورد، با دقت و ظرافت، دورنمایی جذاب برای گذر از دانشگاه به حیطه شغلی را در کتاب کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم ارائه دورنمایی جذاب برای گذر از دانشگاه به حیطه شغلی را در کتاب کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم ارائه می دهد. او با استفاده از برداشت بی مثال خود، به عنوان عصب شناسی که در زمینه نوآوری و کارآفرینی فعالیت می کند، نکاتی را در زمینه چگونگی کشف خلاقیت به منظور رسیدن به اهداف را مطرح می کند. اکثر نوشته های سیلینگ شبیه بدیهیات مطابق عقل سلیم هستند اما او ایده هایش را با آب و تاب ارئه می کند و برای نکاتی که یادآور می شود مثال هایی از دانشگاه استنفورد و Silocon Valley می آورد. توصیه او برای کسانی که در حال شروع کار هستند و کسانی که به دنبال بهبود و قوی تر کردن شغل شان هستند ارزشمند خواهد بود.

فهرست []

  درباره نویسنده کتاب کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم

  تینا سیلیگ دارنده مدرک دکترا و مدرس کارآفرینی و نوآوری در برنامه سرمایه گذاری تکنولوژی استنفورد (STVP) می باشد.

  نکات مهم کتاب کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم

  • پس از ورود به دنیای کار بعد از دانشگاه، مشکلات را به عنوان فرصت در نظر بگیرید. در انتظار چالش یافتن راه حل های جدید و ابتکاری باشید.
  • در اطراف خود به دنبال چیزهایی بگردید که می توانید بهبود بخشید و همچنین به دنبال ابزار مورد نیاز برای حل مشکلات.
  • جهان خود را مثل یک «مسافر خارجی» نگاه کنید تا آن را از نزدیک مشاهده کنید و از افق تازه ای ببینید.
  • برای داشتن حداکثر تجربیات جدید به دنبال فرصت های تازه باشید و درک خود از جهان اطراف را وسعت بخشید.
  • دانش عرفی را به پرسش بکشید و قوانینی را که شیوه حل مسأله را برای شما محدود می کنند بشکنید.
  • بگذارید شکست بخورید. پذیرش ریسک به شما اجازه می دهد که در راه هایی که به نظرتان ناممکن است موفق شوید.
  • برای به دست آوردن تجربه دست و پنجه نرم کردن با شرایط سخت، پذیرای چالش ها باشید و از شکست هایتان درس بگیرید.
  • محل تلاقی استعداد و علاقه خود را پیدا کنید تا مسیر شغلی رضایت بخشی را انتخاب کنید.
  • اعتبار خود را با یافتن راهی برای کار با دیگران بالا ببرید، نه در رقابت با آن ها.
  • راه خود را پیدا کنید میان آنچه خودتان می خواهید و آنچه دیگران برایتان می خواهند تفاوت بگذارید.

  مدرسه تمام شد

  شروع کار در دنیای کسب و کار ممکن است با تجربه تحصیلی شما در دانشگاه متفاوت باشد. لازم است شما با ایجاد تغییراتی در خود، که بعضاً زیرکانه اند و بعضاً نیازمند تفکر به شیوه ای متفاوت، خود را با آن وفق دهید. آمادگی برای این تغییرات و افزایش توان جهش های ضروری گام هایی حائز اهمیت هستند. برای ساختن شغلی موفق و رضایت بخش، جهان خود را به شیوه هایی جدید ببینید، چالش ها را بپذیرید و هم از پیروزی و هم از شکست درس بگیرید.

  مشکلات می توانند فرصت باشند

  شیوه ای که سیستم آموزشی جهان را عرضه می کند به کل از یاد ببرید. در مدرسه اغلب باید پاسخ صحیح را پیدا کرد، خصوصاً در امتحانات. جهان خارج از کلاس انتخاب های خیلی بیشتری پیش روی شما می گذارد که گاهی می توانند دشوار باشند. نمرات شما در مدرسه بر پایه یک نمودار زنگوله ای بودند که باعث رقابتی شدن محیط می شد:

  برد یک شخص به معنای باخت شخص دیگر بود. در یک شرکت، هدف کل سازمان ترقی است و این نیازمند همکاری افراد است. «بسیاری از ایده هایی که در اینجا ارائه شده اند ۱۸۰ درجه با درس هایی که در سیستم آموزشی سنتی به ما آموخته شده تفاوت دارند.» سیستم آموزشی به شما یاد می دهد که از مشکلات اجتناب کنید. در عوض سعی کنید یاد بگیرید که مشکلات را فرصت هایی برای یافتن پاسخ ها در نظر بگیرید. با نگاه دقیق و خلاقانه به اطراف خود، ابزارهایی در محیط پیرامونی خود خواهید یافت که می توانید برای ارائه راه حل های جدید از آن ها استفاده کنید. ممکن است خلاف ایده فکر کنید، اما درگیر شدن با مشکلات می تواند برایتان سودمند باشد. اگر از مشکلات اجتناب کنید، تبدیل به مسائل دشوار و انسداد می شوند. مهارت یافتن در توجه به مشکلات به شما اجازه می دهد بفهمید چگونه راه حل ها را از دل مشکلات بیرون بکشید.

  قوانین را بشکنید

  در کاوش محیط پیرامونی به منظور یافتن ابزار حل مسأله، با قوانین بسیاری مواجه خواهید شد. ممکن است خود شما بسیاری از این قوانین را به خود تحمیل کنید. گاهی اوقات وقتی شما در حال تلاش برای حل یک چالش یا شروع کاری هستید، قوانین شما را از پیشرفت باز می دارند. اغلب این قوانین، خصوصاً آن ها که خودتان بر خود تحمیل کرده اید، صرفاً نوعی توصیه اند. طوفان فکری خلاقانه می تواند به شما کمک کند قوانینی را بشکنید که دیدگاه شما درباره مشکلات را محدود می کنند. در حین طوفان فکری هیچ ایده ای بد نیست. با فکر بیشتر شما حتی می توانید ایده های افتضاح تولید کنید. با علم به اینکه هیچ ایده ای بد نیست، طی فاز «تولید ایده» به امکان یا عدم امکان اجرایی توجه نکنید. با دور انداختن ایده ای بالقوه خود را محدود نکنید.

  پس از انتخاب ایده هایی که می خواهید دنبال کنید، به دید انتقادی تری به آن ها نگاه کنید. وقتی تصمیم می گیرید یک ایده را بررسی کنید، آن را از نقطه نظرهای مختلف بررسی کنید. «به خودتان اجازه دهید که جهان را جهانی سرشار از فرصت و مملوء از امکانات ببینید.» شکستن قانون وسیله ای است برای دیدن به شیوه هایی جدید. شیوه سنتی حل مسأله این است که قوانین پذیرفته شده را دنبال کنیم، اما این تنها راه رسیدن به جواب نیست. بعضی از ایده های کاملاً پذیرفته شده مستلزم این هستند که شما به جایی دیگر نگاه کنید، حتی اگر این کار به قیمت کند شدن روند پیشرفت شما تمام شود. برای اینکه تصمیم بگیرید کجا قوانین را بشکنید، توجه کنید که کدام یک توصیه هستند و کدام یک قوانین دستوری ثابت. با آزمونگری آن ها را دسته بندی کنید.

  مسافر خارجی باشید

  برای سنجش پاسخ مسئله ها و به منظور یافتن راه هایی برای تجدیدنظر در قوانین پذیرفته شده، پذیرای چالش های جدید باشید. یاد بگیرید که جهان را از دریچه چشمان یک مسافر خارجی ببینید. وقتی زمان زیادی را در زندگی صرف عمل طبق الگوهای یکسان می کنید، ممکن است بسیاری از جنبه های محیط اطراف خود را نادیده بگیرید. بازدیدکنندگان مکان های جدید هم به جنبه های آشنا و هم به جنبه های غریب کار و زندگی توجه می کنند چون آنها درون سیستم اجتماعی ای که بر افراد محلی حاکم است زندگی نمی کنند. بررسی جهان از افق دید یک بیگانه، تجربه شما را وسعت می بخشد و می تواند فرصت های بالقوه و راه حل هایی را که ممکن است به طور عادی نادیده بگیرید بر شما آشکار کند. «دانش عرفی را به پرسش بکشید و قوانین اطراف خود را بازبینی کنید.» با سیستم فکری یک مسافر خارجی شما تجارب جدیدی را که ممکن است در زندگی روزمره دنبال نکنید، پذیرا خواهید شد. پیگیری طیف وسیعی از تجربیات به معنای استفاده کردن از فضاهایی است که در مسیرتان به روی شما گشوده می شوند. «کار و زندگی خود را هر چند وقت یک بار دوباره ارزیابی کنید.» خود را در موقعیتی قرار دهید که فرصت ها را به آغوش بکشید و به افق های دور از انتظار دست یابید.

  از شکست همچون یک دارائی بهره ببرید

  استفاده از شکست به عنوان جاده ای به سوی ترقی یکی از مولفه های گشوده بودن به تجربیات جدید است. از نظر ظاهری، شکست شبیه یک مشکل است و اکثر افراد تلاش می کنند تا از شکست اجتناب کنند. سیستم آموزشی به شما یاد می دهد که شکست بد است و موفقیت جایزه دارد. اما شکست می تواند شیوه مهمی برای یادگیری و درک چگونگی حل مسأله باشد. برای استفاده از شکست برای حرکت به جلو، از کسانی که بخشی از تلاشی بودند که به شکست انجامیده بازخورد بگیرید. از آن بازخورد برای اصلاح ایده خود استفاده کنید. ممکن است شما مجبور شوید راه حل هایی را در نظر بگیرید که بار اول به ذهن خودتان نرسیده اند و از آن اطلاعات برای حرکت به سوی موفقیت استفاده کنید. به آغوش کشیدن مشکلات و شکست ها به مثابه فرصت به شما کمک می کند فرایند کارآفرینی را بهتر درک کنید.

  کارآفرینی – کتاب کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم

  کارآفرین بودن به معنای شناسایی نیازها و یافتن راه حل برای آن هاست. برای شناسایی نیازها به دنبال شکاف هایی باشید که می توانید آن ها را پر کنید. شما برای یافتن فرصت های جدید، به اجازه ی هیچ کس نیاز ندارید. همه فعالیت هایی را که افراد در حوزه ای مشخص انجام می دهند در نظر بگیرید و درباره آنچه غایب است از طریق یک طوفان فکری بیاندیشید. مفهوم استفاده از محیط بلافاصل خود به عنوان ابزاری برای یافتن راه حل ها اینگونه ساخته می شود. یاد گرفتن این که شکاف ها را ببینید و به خودتان اجازه دهید کارهای جدید انجام دهید می تواند به شما برای حل بسیاری از مشکلات کمک کند. «شاهد بودن، گشوده بودن، پذیرا بودن و خوش بین بودن شانس را در مسیر شما قرار می دهد.» کارآفرین بودن خطرهایی دارد. شکست خوردن نشانه این است که شما این خطرها را پذیرفته اید. از شکست درس بگیرید و از ریسک پذیری برای وسعت دادن به مهارت هایتان استفاده کنید. به یاد داشته باشید که بعضی از محیط های حرفه ای نسبت به بقیه عدم قطعیت و ریسک بیشتری را می پذیرند. به چالش کشیدن خودتان به شما کمک می کند شکاف هایی را پیدا کنید که خودتان می توانید پرشان کنید. به فرصت هایی در محیط اطرافتان توجه کنید که شما می توانید بهبودشان بخشید و ممکن است بتوانید در آن ها تجربیاتتان را به مسیر جدیدی هدایت کنید.

  هنجارهای فرهنگی – کتاب کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم

  هنجارهای فرهنگی دریافت ما از شکست را تحت تأثیر قرار می دهند. برای مثال، در سوئد، شکست حاکی از یک عیب ساختاری است، و قوانین ورشکستگی در این کشور بسیار تنبیهی است. در اسپانیا، وصول کنندگان بدهی ها برای شرمسار کردن بدهکاران توجه همسایه ها را به آنان جلب می کنند. برعکس، Silicon Valley شکست را به عنوان جزء لاینفک نوآوری به حساب می آورد. کارآفرین بودن در محیطی که شکست را یک دارائی می داند بسیار ساده تر است. «تولید ایده نیازمند کاوش در افق امکان ها است. تولید ایده های دیوانه وار به پول نیاز ندارد و نیازی هم نیست که همه ی آن ها را عملی کرد.» صنعت کتاب مثالی را در اختیار ما می گذارد که نشان می دهد شکست سازنده چگونه می تواند یک هنجار باشد. در یک مورد در نظر بگیرید که تنها ۲ درصد از کتاب های جدید «در سال ۲۰۰۴ بیشاز ۵۰۰۰ نسخه فروش داشته اند». ناشران کتاب می دانند که اکثر عناوینی که منتشر می کنند موفق نخواهند بود. آن ها به تلاش خود ادامه می دهند چون به کتاب اهمیت می دهند و مصمم هستند که به منظور یافتن چیزی که مخاطبانشان می خواهند شکست بخورند تا کتاب های پرفروش و سودآور را کشف کنند.

  کناره گیری از کار – کتاب کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم

  با وجود اینکه پذیرش چالش ها و یادگیری از شکست ها حائز اهمیت است، دانستن اینکه کی دست از کار بکشیم نیز اهمیت دارد. مواقعی که یک پروژه به خوبی پیش نمی رود، زمانی می رسد که شما مجبورید شکست را بپذیرید. شما باید بتوانید قبول کنید که غلیرغم تمام تلاش هایتان، این شیوه به کار نمی آید. این سوالات را در نظر بگیرید آیا شما روی چیزی انرژی می گذارید که ممکن است در نهایت به موفقیت برسد؟ آیا قدرت روانی و احساسی لازم برای غلبه بر مشکلات آن را دارید یا باید به چیز دیگری روی آورید؟ «یافتن نقش درست نیازمند آزمونگری کردن در طول مسیر و امتحان کردن بسیاری نقش های جایگزین متفاوت است.» اگر تصمیم می گیرید از کار کناره گیری کنید، در نظر داشته باشید که تصمیم تان چگونه بر اطرافیان شما تأثیر خواهد گذاشت. ممکن است لازم باشد یا بخواهید در آینده با تیم این پروژه کار کنید یا ممکن است برای یک توصیه نامه به آن ها نیاز داشته باشید. زمان و چگونگی قطع همکاری تان را طوری تعیین کنید که کمترین تأثیر را روی تیم تان داشته باشد. زمان بندی برای توقف و شکل رفتن شما اهمیت زیادی دارد.

  خطرپذیری، عدم قطعیت و امکانات پیش رو

  با پیشبینی شکست خطرات ناشی از آن را محدود کنید. وقتی ایده ای به ذهنتان می رسد در این مورد فکر کنید که چگونه، کی و چرا ممکن است شکست بخورد؛ برای برخورد با مشکلات احتمالی برنامه ریزی کنید. شما تقریباً همیشه اطلاعات ناکاملی برای برآورد ریسک خواهید داشت. این دلیل دیگری است برای قبول این که چرا قبول شکست به عنوان یک احتمال اهمیت دارد. شما نمی توانید همه خطرات یک چالش را به دقت ارزیابی کنید، پس میزان تمایل خود برای قبول عدم قطعیت را برآورد کنید. «ناشران، اسباب بازی سازان، تولیدکنندگان فیلم و سرمایه گذاران خطرپذیر درک می کنند که مسیر موفقیت پر از شکست است.»

  از دیگران یاد بگیرید:

  مجبور نیستید همه چیز را خودتان بدانید. اطلاعات دیگران را برای پر کردن شکاف های برآورد ریسک خود به اطلاعات خود اضافه کنید. مقداری عدم قطعیت باقی خواهد ماند، اما اگر بتوانید آن را قبول کنید، حتی اگر پروژه شکست بخورد می توانید از آن درس بگیرید. برای اینکه موفقیت رخ دهد، احتمال وقوع شکست را بپذیرید. و بفهمید که اگر ریسکی را پذیرفتید و موثر نبود، شما شکست نخورده اید، بلکه فقط آن پروژه شکست خورده است. برای اینکه شکست را غیرشخصی کنید، پروژه را تحلیل کنید تا جنبه های موثر آن را پیدا کنید. این کار سرنخ هایی را به شما می دهد که نشان تان دهند چطور به جلو حرکت کنید و می توانند منبعی برای امکان های جدید در مسیرهای آینده باشند. «رمز موفقیت رد دادن همه ی گلوله ها نیست، بلکه توانایی سریع بهبود یافتن است.»

  شما می توانید از اعضای خانواده، دوستان و اطرافیان خود درباره شغل و گزینه های پیش رو در زندگی تان درس بگیرید. اما یادتان باشد که اینگونه ممکن است انتخاب هایتان نیز محدود شوند. برای مثال، یک مهندس زن بیشتر اوقات در دپارتمان محل کارش با زنان دیگری که مهندس بودند معاشرت می کرد. وقتی در مدرسه پسرش کسی به پسر گفته بود که باید به مهندس شدن فکر کند، پسر جواب داده بود «به هیچ وجه، مهندسی برای دخترهاست.» این مثال نشان می دهد که افراد عادت دارند امکانات را به همان طریقی ببینند که نزدیکانشان می بینند. یافتن مسیر خود یعنی تفاوت قائل شدن میان چیزی که خودتان می خواهید و چیزی که دیگران برایتان می خواهند. برای اینکه بدانید چه چیزی برای شما خوب است، به صورت دوره ای زندگی و مسیر شغلی خود را مرور کنید. «استعفا در حقیقت به صورت باور نکردنی نیروبخش است. به شما یادآوری می کند که موقعیت تان در کنترل خودتان است و می توانید هر زمان که خواستید جایی را ترک کنید.» پذیرفتن چالش های جدید و جستجو برای تجربیات تاره برای یادگیری چیزهایی که به دردتان می خورند ضروری است.

  شاید در بررسی مسیر خود راه جدیدی پیدا کنید که امیدبخش به نطر آید. برای رفتن به یک مسیر تازه، به این فکر کنید که مهارت هایتان چگونه می توانند در محیط های مختلف موثر واقع شوند و مشابهت ها را به دیگران نشان دهید. دیگران از بیرون متوجه شباهت ها نخواهند شد. چیزهایی را که دیگران به دنبالش نیستند یا نمی بینند کشف کنید و به کار بگیرید. مردم مدام می گویند «به دنبال علاقه ات برو». شما همچنین نیاز دارید به استعدادهای خود آگاه باشید و بدانید که جهان بیرون چطور برای آن ها ارزش قائل است. قسمت عمده موفقیت شغلی به تلاش و ممارست بستگی دارد، اما اگر واقعاً به کارتان علاقه داشته باشید، احتمال اینکه سخت تر کار کنید وجود دارد. برای ساختن موقعیت خود محل تلاقی استعدادها و علائق خود را پیدا کنید.

  اعتبار ارزشمندترین دارایی شما

  چه یک مسیر شغلی را یافته باشید، چه به دنبال آن باشید، در هر صورت داشتن اعتبار خوب به پیشرفت شما کمک می کند. برای داشتن اعتبار، سعی کنید از انتظارات فراتر بروید. انجام کار خواسته شده به تنهایی توجه ها را به شما جلب نمی کند. تلاش کنید به جای اینکه اهل رقابت باشید هدف محور باشید. اگر مشارکت دیگران را محدود کنید یا آن را کنار بگذارید، فراتر رفتن از انتظارات به تنهایی برای شما خوشنامی و اعتبار به ارمغان نمی آورد.

  مردم دو دسته اند:

  کسانی که برای انجام کاری که می خواهند انجام دهند منتظر اجازه دیگران می مانند و کسانی که خودشان این اجازه را به خود می دهند.

  پذیرش چالش ها مستلزم کار تیمی است. تمایل افراد به کار با شما به توانایی تان در ایجاد موقعیت هایی است که به کل تیم یا شرکت نفع برساند. کار کردن موثر در تیم به معنی شناخت اعضای تیم و پی بردن به توانایی های آن ها هم می باشد که در نتیجه آن می توانید افراد را در موقعیت های شغلی مناسبی بگذارید تا پیشرفت کنند. نقاط قوت هم تیمی های خود را بشناسید و به دنبال راه هایی باشید که طبق این نقاط قوت آن ها را در کارها مشارکت دهید. این بخشی از کمکی است که می توانید به دیگران بکنید؛ شناسایی نقاط قوت آن ها و کمک به ایشان برای هدایت تیم به سوی شرایط برد-برد. اعتبار شما در تیم نیز به توانایی تان برای تشخیص موفقیت های هم تیمی هایتان بستگی دارد. قدردانی از کسانی که شما را یاری می کنند، تأثیر زیادی بر روی تمایل آن ها به همکاری با شما در آینده دارد. «اگر به جابجا کردن مرزها ادامه دهید و برای شکست خوردن در طول مسیر خود آماده باشید، به احتمال بسیار زیاد به موفقیت دست خواهید یافت.» از قبول مسئولیت های زیاد خودداری کنید. معمولاً افراد می توانند تقریباً فقط از پس سه مسئولیت در یک زمان بر آیند. بدون اینکه انرژی خود را بین کارهای زیادی پخش کنید در مسیر پیشرفت گام بردارید. فراتر رفتن از انتظارات در تیم بخشی از کار ساختن موقعیت هایی است که به همه تیم نفع برساند. عضو خوبی از تیم بودن نیازمند این است که با همکاران خود با احترام برخورد کنید. شما در کار خود با تعداد افراد کمی تعامل خواهید داشت، پس با آن ها درست رفتار کنید. همه اشتباه می کنند و چیزی که شما انجام می دهید ممکن است به اعتبارتان لطمه بزند. می توانید آن لطمه را جبران کنید اما تغییر نگرش افراد نسبت به خودتان تلاش زیادی می طلبد.

  هرگز فرصت شگفتی ساز شدن را از دست ندهید

  افزایش یک اعتبار خوب آسان تر از درست کردن یک اعتبار لطمه خورده است. موقعیت های دشوار را از طریق این دریچه نگاه کنید که در آینده چطور می خواهید داستان را تعریف کنید. برای داشتن دورنمایی برای چگونگی برخورد با یک مسأله جاری، به این فکر کنید که شرایط با دیدی به گذشته چگونه به نظر خواهد آمد. یاد بگیرید که عذرخواهی کنید. عذرخواهی کردن بخش عمده ای از کاری است که باید برای مرمت یک اعتبار صدمه دیده انجام دهید. برای اجتناب از صدمه زدن به اعتبارتان، مذاکره کنید. به جای چسبیدن به چیزی که به نظر می رسد به طور سطحی منافع شما را تامین کند، بفهمید که شما و طرف دیگر چه دغدغه های مشترک یا منافع مشترکی دارید که بتوانید آن ها را تلفیق کنید. شما باید درکی قوی از اهداف خود داشته باشید. اینجا دوباره پیگیری دامنه وسیعی از تجربه ها و ارزیابی دوره ای مسیر شغلی تان می تواند ابزار پیشرفت را در اختیار شما بگذارد.