این مقاله از روی نسخه اصلی و انگلیسی کتاب هشت راز نظامیان برای سرمایه گذاری و کارآفرینی خلاصه برداری شده است!

کارآفرین ها خط شکننان دنیای اقتصاد هستند. بدون وجود آنها چرخ اقتصاد نمی چرخد و دروازه های پیشرفت به روی ملت ها بسته می شود؛ اما کارشان به سادگی دوران کارمندی نیست. در واقع، کارآفرینی، شباهت زیادی به زندگی نظامی دارد. اگر تاب و توان رویارویی با چالش ها و هدایت کارمندانتان را نداشته باشید، کلاهتان پس معرکه خواهد بود. در این قسمت از خانه سرمایه به سراغ یکی دیگر از آثار «رابرت کیوساکی» می رویم و کتاب «هشت راز نظامیان برای سرمایه گذاری و کارآفرینی» را ورق می زنیم. اگر می خواهید با جنبه متفاوتی از کارآفرینی آشنا شوید و راه و چاه فرماندهی در دنیای تجارت را بیاموزید، تا پایان این ماجرا ما را همراهی کنید.

دنیا به کارآفرینان نیاز دارد؛ یعنی کسانی مثل شما

از تماشای فقر و گرسنگی در جهان خسته شده اید؟ دلتان می خواهد کاری به جز کمک های جسته و گریخته برای مردم نیازمند جامعه انجام دهید؟ می خواهید تاثیری مثبت و خاطره ای ماندگار از خودتان بر جای بگذارید تا پس از مرگتان هم از شما به نیکی یاد کنند؟

پاسخ تمام این پرسش ها در این جمله کوتاه، خلاصه می شود: «کار بسازید!» مردمی که کار داشته باشند می توانند از پس مخارج زندگی شان بربیایند، با تورم مبارزه کرده و از آرامش زندگی شان محافظت کنند. شاید شما نتوانید در طول عمرتان برای کاهش نرخ تورم در کشورتان کاری انجام دهید اما همیشه می توانید با دنبال کردن کاری که دوست دارید، گشتن به دنبال سوال های بی پاسخ در آن زمینه، پاسخ دادن به آن چالش ها و آموختن پیوسته سرمایه گذاری، تاثیری ماندگار از خودتان بر جای بگذارید. به زبان ساده، همه چیز از خودتان شروع می شود.

به صدای قلبتان گوش دهید

اگر همیشه دلتان می خواست که تغییری ایجاد کنید، پس حتما توانایی و جسارت انجام آن نیز در قلبتان وجود دارد. تحول جامعه شما، مردمتان و آینده کودکانی که اکنون در فقر هستند به شجاعت شما برای پیروی کردن از خواسته قلبی تان بستگی دارد. این فراخوانی است برای کسانی که نمی خواهند فقط نظاره گر باشند بلکه می خواهند تغییری ایجاد کنند. کار بسازید، کارآفرین شوید و قبل از همه اینها برای سر پا ایستادن، روی آموزش مالی خودتان سرمایه گذاری کنید. به همین دلیل است که هشت راز نظامیان برای سرمایه گذاری به کارتان می آیند.

اگر می خواهید کارآفرین شوید باید به دگرگونی، سلام کنید

تصمیم گرفتن برای تبدیل شدن به یک کارآفرین، گام زیر صفر شما است. تبریک می گویم اما از شما می خواهم که هوشیار باشید. اگر نمی توانید شکست خوردن را تحمل کنید، اگر از بلند شدن بعد از زمین خوردن چیزی نمی دانید، اگر هنوز منتظر کسی هستید تا به جای شما تصمیم های سخت و حیاتی زندگی تان را بگیرد، اگر از ماجرای پول فقط تا اندازه خرید کردن از فروشگاه های بزرگ خبر دارید، لطفا دست نگه دارید. در آن سوی جاده و در کشور کارآفرینی، هیچ ماجرای گل و بلبلی در کار نیست.

به زبان ساده، شما با تصمیم گرفتن برای کارآفرین شدن باید خودتان را به یک سرباز تبدیل کنید. چون آنچه پیش رویتان قرار دارد، جنگیدن با تمام قوا است. هیچ کس دلش برای شما نمی سوزد، هیچ رئیس بانکی به دادتان نمی رسد، هیچ اطلاعاتی بدون پول در اختیارتان قرار نمی گیرد؛ حتی شاید مجبور شوید تا چند سال کمتر از آبدارچی شرکتتان حقوق دریافت کنید. باید آماده این ماجراها باشید. این ماجرا، میدان مینی است که به هنگام ورود به دنیای کارآفرینی باید از روی آن عبور کنید. البته اگر هشت راز نظامیان برای سرمایه گذاری را به کار بگیرید، روزهای عالی بسیاری هم در راه خواهند بود.

خودتان را مسلح کنید

بزرگترین خدمتی که می توانید به خودتان بکنید، یاد گرفتن قوانین بازی با پول، افزایش هوش مالی و سر درآوردن از روند تولید ثروت است. این چند موهبت، همانند یک بالن، شما را از روی میدان مین کارآفرینی عبور می دهند. البته به شرطی که در یادگیری، روی سماجت را سفید کنید، با تکرار و تمرین، ذهنتان را آبدیده سازید و به جای منم منم کردن، در قالب یک گروه حرفه ای کارتان را پیش ببرید.

باید گوشتان را به روی «نمی شود»، «غیرممکن است»، «سخت است» و … ببندید. چون قرار است مسیر سنگلاخی پیش رو را برای افرادی که این توانایی را ندارند هموار کنید. البته در این میان جایزه خودتان را هم برمی دارید. به زبان ساده، شما با کمک کردن به دیگران، زندگی خودتان را سرشار از ثروت، شادی و خوشی می کنید. اگر آن قدر صبور و لجباز باشید که تا رسیدن به مقصد متوقف نشوید، آنگاه هیچ چیزی جز خودتان نمی تواند سد راه پیشرفتتان شود.

یک کارآفرین تا دندان مسلح، چگونه عمل می کند؟

بیایید چند مورد از این ویژگی ها را که در کنار هم بخشی از راز نظامیان برای سرمایه گذاری را تشکیل می دهند، مرور کنیم:

 1. از نه شنیدن نمی ترسد

به عنوان یک کارآفرین باید با این حقیقت کنار بیایید که نمی توانید همه را راضی کنید. شما فقط باید روی بخشی از مردم، روی آن دسته از مخاطبان هدفتان که خواهان محصولات و خدمات شما هستند متمرکز شوید. راضی نگه داشتن آنها و پاسخ دادن به نیاز کسانی که گاهی خودشان هم از نیازهایشان بی خبر هستند، وظیفه شما در جایگاه یک کارآفرین است.

 1. روی رشد مهارت های ارتباطی خود کار می کند

کارآفرینی که نداند چطور با بقیه برخورد کند، چگونه کارمندانش را مدیریت کرده و با چه شیوه ای از سرمایه گذاران پول بگیرد مدت زیادی دوام نمی آورد. بهترین کارآفرین ها خودشان را یک فرد نظامی در نظر می گیرند که در میدان نبرد در حال مدیریت کردن افرادش است. افراد شما در کارزار فروش، کارمندانتان هستند. از طرفی، فرماندهان دیگری هم وجود دارند که برای موفق شدن در نبرد باید بتوانید از پتانسیل های آنها استفاده کنید. این فرماندهان نیز سرمایه گذارن به شمار می روند. یادتان  باشد که یک فرمانده توانا اما تنها، در هیچ نبردی پیروز نمی شود.

 1. قدرت تیم سازی و مدیریت آن را دارد

این مهم است که بتوانید کارمندان خود را به یک تیم تبدیل کرده و آن را مدیریت کنید. کارمندانتان باید همچون ملوان هایی که در یک کشتی هستند و جانشان به همکاری با یکدیگر وابسته است رفتار کنند. این ماجرا تنها زمانی پیش می آید که شما هم مثل یک ناخدای واقعی رفتار کنید.

 1. می تواند هدفی بزرگ تر از پول را به کارمندانش نشان دهد

فکر می کنید چرا «اپل» بعد از گذر سال ها و حتی پس از مرگ «استیو جابز» هنوز هم در صدر است و می درخشد؟ چرا مردم برای خرید محصولات جدید اپل، شب را در صف می خوابند؟ چرا کارمندانش متفاوت تر از دیگر کارمندان با مشتریانشان رفتار می کنند؟ بزرگ ترین دلیل این ماجرا، نشان دادن «هدف بزرگ» است.

اپل از راز نظامیان برای سرمایه گذاری خبر دارد. استیو جابز به مردم گوشی موبایل یا کامپیوتر نمی فروخت، او شکلی متفاوت از تفکر و مَنِشی ویژه را به فروش می گذاشت. تمام کسانی که از چنین چیزی خوششان بیاید، طرفدار اپل می شوند. چون آن را نشانه ای از تیم بزرگ جهانی شان می دانند. شما آیپد دارید؟ پس متفاوت هستید! نکته دقیقا همین جا است.

کارمندان اپل نیز خودشان را به چشم یک فروشنده معمولی نمی بینند. آنها خودشان را در خط مقدم این جریان و به عنوان تیم رهبری اپل در نظر می گیرند. کارمندان اپل، خودشان را از «خودی ها» می دانند. آنها اپل هستند و اپل دقیقا معنای آنها را می دهد. چه کسی می تواند در مقابل این جریان که اکنون مردم، خروش آن را حفظ می کنند بایستد؟ کار رقبای اپل که فقط گوشی یا کامپیوتر می فروشند بسیار سخت است!

با هشت راز نظامیان برای سرمایه گذاری آشنا شوید

مواردی که در ادامه می خوانید رازهایی هستند که برای زنده ماندن در صحنه نبرد از آنها استفاده می شود. هر سربازی که زنده از میدان نبرد بازگشته این اصل ها را با تمام وجودش رعایت کرده است و مهم تر از آن، فرمانده ای داشته که به این اصل ها مسلط بوده است. دنیای کارآفرینی و تجارت هم بی شباهت به صحنه نبرد نیست. بیایید این رازها را با هم بررسی کنیم:

1. اولین راز نظامیان برای سرمایه گذاری: رهبری کردن

افرادی که آموزش نظامی می بینند از همان روز اول، رهبری کردن را می آموزند. آنها یاد می گیرند که برای پیروز شدن در صحنه نبرد باید بتوانند افرادشان را به درستی هدایت کنند. هیچ جا مانند میدان نبرد، اهمیت این موضوع را به نمایش نمی گذارد. وقتی پیروزی به معنای زنده ماندن باشد، رهبری واقعی، خودش را نشان می دهد. با این وجود، بیشتر کارآفرین ها شکست می خورند. چون به جای آنکه برای رهبری کردن آموزش دیده باشند برای کارمند شدن مهیا شده اند. آنها با استراتژی ها، شگردها، مهارت حل مسئله و حتی شیوه درست شکست خوردن بیگانه هستند. به همین دلیل، هر دست اندازی در مسیر کارآفرینی برای آنها حکم دره ای را پیدا می کند که آنها را به قعر خود می کشد.

اصلی ترین اجزای یک کسب و کار کدامند؟

راز نظامیان برای سرمایه گذاری، به کارگیری پنج اصل معمولی و سه اصل غیر معمولی است. این اصول، نقطه ضعف های یکدیگر را پوشش می دهند و کارآفرین را به بهترین شکل ممکن هدایت می کنند؛ اما این اصول چه هستند؟

 1. خدمات و محصولات

هر کسب و کاری با هدف ارائه محصولات یا خدمات به وجود می آید. به زبان ساده، شما باید چیزی برای عرضه داشته باشید تا بتوانید جریانی از درآمد به راه بیندازید.

 1. سر درآوردن از قانون

راه اندازی کسب وکار، شما را با انواع مختلفی از قوانین حقوقی روبه رو می کند. نباید اجازه بدهید که چند خطِ نوشته شده در کتاب قانون، کارتان را به خطر بیندازد. تا جایی که می توانید قانون را در مورد کسب و کارتان یاد بگیرید و همیشه خودتان را با دریافت مشاوره از یک وکیل کسب و کار، آماده نگه دارید.

 1. سیستم سازی

سومین اصل که در کتاب «راز نظامیان برای سرمایه گذاری و کارآفرینی» به عنوان جزئی مهم از کسب و کار معرفی شده است، توانایی شما در سیستم سازی است. به عنوان یک کارآفرین باید از انواع سیستمها سر در بیاورید، آنها را موشکافی کرده و سیستم مورد نیاز خودتان را بسازید. در این قسمت، هوش شما با به کارگیری افراد حرفه ای برای پُر کردن بخش های مختلف سیستمتان به نمایش گذاشته می شود.

 1. رابطه سازی، شبکه سازی و گسترش آن

کسب و کار شما باید بتواند جای خودش را در میان کسب و کارهای دیگر و البته در میان مردمی که از محصولات یا خدمات آن استفاده می کنند باز کند. این موضوع با رابطه سازی و گسترش آن صورت می گیرد. نباید اجازه دهید که کسب و کارتان در گوشه صنعتتان خاک بخورد. باید به خودتان فرصت آشنا شدن با افراد بزرگ تر و به کارتان، فرصت رشد بیشتر را بدهید. وب سایت فعالی داشته باشید، در شبکه های اجتماعی به شکلی حرفه ای و هدفمند فعالیت کنید، پای ثابت همایش های صنعتتان و صنعت های وابسته باشید و از هیچ فرصتی برای رشد فکری خودتان و کسب و کارتان غافل نشوید.

 1. گذاشتن دیده بان برای جریان های ورودی و خروجی پول

شما با راه اندازی کسب و کار به دنبال ایجاد جریانی از نقدینگی هستید. بنابراین باید چهارچشمی مراقب این جریان باشید، مسیرهای ورودی و خروجی آن را به دقت زیر نظر بگیرید. در غیر این صورت، پول هایی که نمی بینید برای مخارجی که واقعا نمی دانید چه هستند خرج می شوند. پولی که برای استخدام یک حسابدار خبره و کارشناس امور مالی می دهید، قطره ای از پول هایی است که در صورت کنترل نشدن از لای انگشتان کسب و کارتان به هدر می رود.

 1. روشن کردن ماموریت برند

این همان چیزی است که باعث می شود شما و کارمندانتان با سرعتی فوق العاده رشد کنید، در برابر طوفان چالش ها مثل یک درخت تنومند ایستادگی کرده و حرفی تازه در صنعت خودتان بزنید. یادتان باشد که ماموریت برند، چیزی معنوی است و به طور مستقیم با روحیه افراد سر و کار دارد. پس آن را به پول گره نزنید.

 1. گروه سازی و کار در قلب یک مجموعه

هفتمین اصل که در کتاب «راز نظامیان برای سرمایه گذاری و کارآفرینی» نوشته شده است به توانایی شما و کارمندانتان در گروه سازی و فعالیت در قالب یک تیم برمی گردد. اگر هر کدام از کارمندانتان ساز خودش را بزند، آنگاه ماشین کسب و کارتان به جای حرکت رو به جلو مدام درجا می زند و سرمایه را می سوزاند. شما نیز برای هدایت کردن شرکتتان نیاز دارید که عضو یک گروه از رهبران یا مدیران باشید. این ماجرا نه تنها دایره انسانی پیرامونتان را گسترش می دهد بلکه شما را در جریان بهترین روش های برخورد با چالش ها و پیشرفت کردن می گذارد.

 1. رهبری کردن کسب و کار

یادتان باشد که رهبران، ساخته می شوند. هر کسی می تواند با خودسازی به یک الگو و رهبر برای دیگران تبدیل شود. این بزرگترین اصل در راز نظامیان برای سرمایه گذاری است. کسب و کارهای موفق، آنهایی هستند که توسط یک رهبر و نه فقط یک مدیر هدایت می شوند. وقتی بتوانید الگوی کارمندانتان و حتی مشتریانتان باشید، آنگاه دیگران بسیار بیشتر از شما برای برندتان تلاش خواهند کرد. حتی مشتریانتان هم با ذوق و افتخار، شما را به دیگران معرفی می کنند. چون وقتی به الگو تبدیل شوید، آنها شما را از خودی ها به حساب می آورند. موفقیت شما موفقیت آنها می شود و شکستتان آنها را غمگین می کند. جالب تر اینکه مشتریانتان می توانند به هنگام سختی ها شما را یاری دهند. چون می خواهند هدف پنهان در قلب کسب و کارتان را حفظ کنید.

2. دومین راز نظامیان برای سرمایه گذاری: شجاعانه رهبری کردن

دنیا منتظر کسی نمی ماند. افراد زیادی هستند که می خواهند زندگی خودشان و حتی مردم جهان را تغییر دهند. آنها آرزوهای بزرگی دارند ولی کارشان در همین حد و اندازه متوقف می شود. چون برای پرنده رویاهایشان بال نمی کشند و به دنبال راهی برای عملی کردن خواسته هایشان نمی گردند. به همین دلیل است که تعداد افراد حسرت به دل، کسانی که می خواستند در زندگی شان کتابی بنویسند، کسب و کاری راه بیندازند و … بسیار بیشتر از افرادی است که واقعا این کارها را کرده اند.  تغییرها تنها به دست کسانی به وجود می آیند که دست به کار می شوند و به صورت عملی برای واقعیت بخشیدن به رویایشان تلاش می کنند. داشتن هدف و قدم برداشتن در مسیر آن یکی از هشت راز نظامیان برای سرمایه گذاری است.

3. سومین راز نظامیان برای سرمایه گذاری: نظم در رهبری

وقتی پای «نظم» به میدان باز می شود کُمیت بسیاری از ما لنگ می زند. به عنوان یک کارآفرین، اگر در زندگی شخصی و روزانه خودتان نظم نداشته باشید، در کارتان و به هنگام رهبری کردن کارمندانتان هم نظم و ترتیب را رعایت نخواهید کرد. بدون شک، وقتی خودتان چنین وضعی داشته باشید دیگر نمی توانید از کارمندانتان انتظار داشته باشید که کارها را با نظم جلو ببرند. در ادامه این روند، مشتریانتان هم از دریافت محصولات با کیفیت و خدمات ستودنی محروم می شوند. البته آنها مثل کارمندانتان مجبور نیستند که شما را تحمل کنند. به همین دلیل خیلی راحت، شرکت دیگری را به جای شما انتخاب می کنند.

چگونه به یک رهبر منظم تبدیل شویم؟

ایجاد نظم در زندگی و تبدیل کردن آن به یک عادت باید در چهار جهت انجام شود:

 1. ذهنی
 2. فیزیکی
 3. روحی
 4. احساسی

نظم واقعی، ابتدا در ذهن به وجود می آید. اولویت شما برای افکارتان چیست؟ بیشتر وقت روزتان را به فکر کردن در مورد چه مسائلی اختصاص می دهید؟ نظم ذهنی، خودش را در شکل و شمایل یک برنامه ریزی رو به رشد نشان می دهد. لطفا دوباره به عبارت «برنامه ریزی رو به رشد» دقت کنید. تقریبا هیچ فردی در جهان وجود ندارد که بتواند برای شما برنامه ریزی کند. شما در جاده برنامه ریزی تنها هستید. اما می توانید از چراغی که دیگران در مسیرشان روشن کرده اند برای برداشتن قدم بعدی و امتحان کردن مسیر خودتان استفاده کنید. به همین دلیل، اگر نسبت به اشتباه های خود بی تفاوت نباشید می توانید قدم بعدی را با درصد موفقیت بیشتری بردارید و برنامه بهتری برای خودتان بریزید.

به دنبال این ماجرا، کم کم روحیه شما با پیروزی های کوچک اما پیوسته تان قوی تر می شود و گارد خود را نسبت به زمین خوردن که بخشی از فرایند یادگیری راه رفتن است پایین می آورد. آن هنگام است که از نظر احساسی هم قوی تر می شوید. البته شما همیشه می توانید با روحیه دادن به خودتان و به تصویر کشیدن موفقیت در ذهنتان، خودتان را از نظر روحی، احساسی و ذهنی قوی تر کنید. یادتان باشد که محدودیت ها ساخته و پرداخته ذهن هستند؛ نه چیزی بیشتر.

4. چهارمین راز نظامیان برای سرمایه گذاری: رهبری با احترام

برای سازندگی، ایجاد تغییر و رهبری کردن باید به قلب دیگران نفوذ کنید. این نفوذ در قدم اول از سوی شما و به وسیله «احترام گذاشتن» انجام می شود. همه دوست دارند مورد احترام قرار بگیرند. احترام گذاشتن، زبانی جهانی است که همه آن را درک می کنند و از تجربه آن لذت می برند.

کارمندانی که مورد احترام مدیرشان قرار می گیرند، بیشتر، بهتر و با کیفیت بالاتری کار می کنند. حتی اگر می خواهید فردی را از سیستم خودتان حذف کنید، این کار را با نهایت احترام و در نظر گرفتن شان انسانی او انجام دهید. یادتان باشد که برتری به پول یا قدرت نیست. بلکه به نگه داشتن ویژگی های اصیل انسانی مثل احترام گذاشتن و رفتار صادقانه است.

5. پنجمین راز نظامیان برای سرمایه گذاری: رهبری همگام با سرعت پیشرفت

جهان، تغییر می کند. کسب و کارها، روش ها و نیازها به روز می شوند. یک کارآفرین نمونه و پیشرو، از تغییرات جا نمی ماند بلکه همگام با آنها و حتی گاهی جلوتر از همه حرکت می کند. تاریخ تجارت پر است از کسب و کارهایی که در مقابل تغییر مقاومت کردند یا مدیرانشان خیلی دیر به پیشرفت ها واکنش نشان دادند. آنها در بهترین شرایط اگر از شکست خوردن جان سالم به در ببرند، در نهایت فقط یک تقلید کننده در صنعت خودشان خواهند بود. چون فرصت ایجاد تغییر را از دست داده اند؛ اما اگر از گذشته درس گرفته باشند می توانند خودشان را برای موج تغییر بعدی آماده کنند.

6. ششمین راز نظامیان برای سرمایه گذاری: رهبری با اتحاد

تنها یک دلیل برای بقای نسل امروز بشر وجود دارد و آن «اتحاد» است. اگر اجداد غارنشین ما به جای زندگی در گروه ها هر یک به دنبال یافتن غاری بودند تا به تنهایی در آن زندگی کنند، خیلی راحت طعمه جانوران شکارچی می شدند؛ اما آنها با هم بودن و در کنار هم جنگیدن با شرایط سخت را انتخاب کردند. به لطف این انتخاب است که اکنون شما در حال خواندن این واژه ها هستید. پس چطور انتظار داریم که کسب و کار ما بتواند به تنهایی در دنیای تجارت دوام بیاورد؟

یک رهبر باهوش، یک کارآفرین برتر و تمام کسانی که از راز نظامیان برای سرمایه گذاری استفاده می کنند به جای تنهایی قدم برداشتن به دنبال جمع کردن شرکت ها و گروه هایی هستند که می توانند نقص هایشان را بپوشانند و با هم سریع تر رشد کنند. دنیای کارآفرینی، صحنه بازی های انفرادی نیست. برای برنده شدن باید با دیگران متحد شوید.

7. هفتمین راز نظامیان برای سرمایه گذاری: رهبری و معلمی

رهبری کردن برای کارمندانتان، در قلب خود به معنای پذیرفتن نقش معلمی است. البته قبل از هر کسی باید یاد بگیرید که معلم خودتان باشید. هر روز چیزهای تازه تری را بیاموزید، به نظم و انضباط، به ظاهرتان و چهره ای که از خودتان به دیگران نشان می دهید اهمیت بدهید. واکنش هایتان، نوع تفکرتان در مورد پول و زندگی باید با مطالعه و نگرش بدون تعصب، عمیق تر شود. شاید در این بین متوجه شوید که نمی توانید به تنهایی از پس این خودسازی بر بیایید. در این صورت می توانید از یک مربی برای برداشتن این قدم های سرنوشت ساز کمک بگیرید. اگر واقعا آماده آموزش دیدن باشید، استاد خود را پیدا خواهید کرد.

وقتی در جریان خودسازی قرار می گیرید خود به خود روی سازمان، برند، مجموعه، تیم، کسب و کار و حتی صنعت خودتان تاثیر می گذارید. شما نیاز به تغییرات را زودتر از بقیه احساس خواهید کرد و برای اصلاحشان دست به کار خواهید شد.

8. هشتمین راز نظامیان برای سرمایه گذاری: رهبری همان فروش است

در نقش رهبر کسب و کارتان اولین چیزی که باید به صورت تمام و کمال آن را بفروشید خودتان هستید. کارمندان و مشتریان شما در صورتی به افراد وفادارتان تبدیل می شوند که از درون برایتان احترام قائل باشند و بتوانند به حرف هایتان اطمینان کنند. وقتی در مقام یک رهبر، حرف هایی می زنید یا قول هایی می دهید که نمی توانید به آنها عمل کنید، ارزش سخن خودتان را بسیار کاهش می دهید.

اگر آگاه نشوید و به این کار ادامه دهید، دیگر هیچ کس حاضر نخواهد بود که به حرف هایتان گوش دهد. حتی اگر با اهرم های فشاری مانند ترس و اخراج کردن هم بتوانید آنها را وادار کنید که به حرف هایتان گوش دهند یا در تایید سخنانتان کف بزنند، به محض اینکه رویتان را برگردانید و آن اهرم فشار ناپدید شود، اثر سخنان شما هم از بین می رود.

بهترین رهبر فروش چه کسی است؟

برای تبدیل شدن به بهترین فروشنده باید به بهترین مصرف کننده تبدیل شوید. فرقی نمی کند که محصولات و خدمات شما چه چیزهایی هستند. چون شما در صورتی می توانید مشتریانتان را به خرید محصولات تشویق کرده و به کارمندانتان روشن ترین راه پیشرفت در کسب و کارتان را نشان دهید که از اصل ماجرا خبر داشته باشید. به زبان ساده، کسی برای دستورهای یک فرمانده که از پشت گوشی فرمان صادر می کند و در صحنه نبرد حضور ندارد تره هم خرد نمی کند. سربازان – کارمندان و مشتریانتان – در صورتی به حرف هایتان گوش می دهند که شما را دوشادوش خود در صحنه نبرد ببینند. شاید از بین هشت راز نظامیان برای سرمایه گذاری و کارآفرینی، این مهم ترین و شجاعانه ترین گزینه به شمار آید.

سخن اصلی رابرت کیوساکی در کتاب هشت راز نظامیان برای سرمایه گذاری چه بود؟

کیوساکی قبل از اینکه کارش را به عنوان یک کارآفرین و سرمایه گذار شروع کند، به عنوان یک خلبان نظامی آموزش دیده بود. به همین دلیل، وقتی تصمیم گرفت که وارد دنیای تجارت و سرمایه گذاری شود، توانست از اصول نظامی برای پیشرفت خودش نهایت بهره را ببرد. از نظر او یک ذهن آموزش دیده و تجربه محور می تواند چالش های مسیر کارآفرینی را بهتر از یک ذهن خام صیقل نخورده پشت سر بگذارد.

نظر شما چیست؟

آیا شما هم با نظر رابرت کیوساکی در مورد آموزش ذهن قبل از ورود به دنیای سرمایه گذاری موفق هستید؟