معرفی پتروشیمی فن آوران

نام شرکت: پتروشیمی فن آوران

نماد: شفن

نام صنعت: مواد شیمیایی

زیرگروه صنعت: تولید مواد شیمیایی پایه به جز کود

محصولات شرکت: متانول، اسید استیک، مونواکسید کربن و هیدروژن

محصول اصلی : متانول

بازار فروش: عمدتا صادراتی

معرفی شرکت:

این شرکت در سال ۱۳۷۷ با هدف تاسیس و راه اندازی کارخانجات جهت بازاریابی و فروش محصولات شیمیایی تاسیس شده است و ظرفیت اسمی تولیدات این شرکت به شرح ذیل می باشد:

متانول با یک میلیون تن،  اسید استیک با ۱۵۰ هزار تن و مونواکسید کربن با ۱۴۰ هزار تن

البته با توجه به محدودیت های موجود پتروشیمی فن آوران در سطح ۸۰ درصد ظرفیت اسمی متانول فعالیت می کند.

مصارف متانول:

جهت مطالعه کاربردها و فرایند تولید متانو، اسید استیک و مونواکسید کربن فایل زیر را مطالعه نمایید:

Usage & PP Of Product

سایت های مرتبط :

https://www.platts.com/latest-news/petrochemicals/singapore/cfr-china-methanol-hits-35-month-high-on-tight-27769174

آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید:

۱)اسامی سهامداران عمده شرکت:

۱-۱)سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین ( تاپیکو) – بورسی ـ ۵۰٪

۲-۱)سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری (وصندوق)  – بورسی – ۱۶٫۳۶٪

۳-۱)پتروشیمی تابان فردا

۴-۱)سرمایه گذاری خوارزمی (وخارزم) – بورسی – ۳٫۴۲

۲)بندهای بااهمیت حسابرس مستقل:

۱-۲)عملیات ارزی شفن از طریق دو کارگزاری indico و golden galaxy انجام می گیرد و حجم زیادی از ارز ناشی از فروش شرکت نزد این دو کارگزاری می باشد که دلیل اصلی آن شرایط تحریمی مصوب آمریکا و مشکلات انتقال ارز می باشد.

۲-۲)شرکت های پتروالفین فن آوران و در پی آن شرکت پتروشیمی کیمیا فن آوران ماهشهر که هر دو شرکت های وابسته شفن می باشند با هدف راه اندازی فاز دو تولید متانول تاسیس شده اند که تا زمان حال حاضر هنوز به بهره برداری نرسیده است.

۳)سرمایه گذاری های کوتاه مدت:

این شرکت در سهام پتروشیمی خارک و سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین سرمایه گذاری کرده است.

هم چنین مالکیت حدود ۱۶ درصدی پتروشیمی مرجان و ۴۹ درصدی پتروشیمی فارابی را داراست.هم چنین ۴۹ درصد پتروشیمی نوین و ۶۰ درصد پتروالفین فن آوران و پتروشیمی کیمیا فن آوران ماهشهر را نیز در در پرتفوی سرمایه گذاری بلندمدت خود دارد

۴)حساب های دریافتنی تجاری و غیرتجاری:

حساب های دریافتنی شرکت عمدتا بابت مطالبات شرکت از مشتریان داخلی و به  ویژه خارجی می باشد و در نتیجه سهم حدود ۵۰ درصدی مطالبات از شرکت های خارجی، ریسک عدم وصول مطالبات ناشی از شرایطی هم چون تحریم وجود دارد.

۵)حساب های پرداختنی تجاری و غیرتجاری:

عمده حساب های پرداختنی شرکت ناشی از خدمات دریافتی پتروشیمی فجر بابت ارایه سرویس های جانبی و خدمات عمومی می باشد.

۶)فروش شرکت:

۱-۶)به لحاظ ارزش ریالی فروش حدود ۲۵ درصد فروش شرکت داخلی و مابقی صادراتی می باشد.

۲-۶)عمده فروش داخلی شفن را متانول و اسید استیک تشکیل می دهد در حالی که این دو محصول نیز تماما فروش صادراتی شرکت را تشکیل می دهند.

۳-۶)همانطور که پیش از این نیز ذکر شد به لحاظ ریالی سهم متانول داخلی و صادراتی بین ۸۰ تا ۸۵ درصد از فروش کل شرکت می باشد.

۷)منابع مهم جهت تعیین نرخ فروش محصولات:

بایستی به این نکته توجه داشته باشید که عمده صادرات محصولات پتروشیمی شرکت های ایرانی به کشور چین می باشد و به همین دلیل شما باید به دنبال نرخ متانول در چین که معروف به CFR China می باشد بوده و به برآورد قیمت صادراتی برای این شرکت باشید.توجه کنید که قیمت متانول در سایر مناطق همچون کره و تایوان و … وجود دارد.برای این منظور می توانید قیمت متانول چین یا CFR China methanol جستجو کنید.البته نشریه معتبر Platts نیز وجود دارد که به صورت هفتگی قیمت محصولات پتروشیمی را ارایه می کند که در تلگرام یا سایر شبکه های اجتماعی می توانید به آن دسترسی داشته باشید.هم چنین می توانید با جستجوی عبارت meyarbot در تلگرام قیمت هفتگی متانول در عرصه جهانی را رصد کنید.

هم چنین برای محاسبه فروش داخلی متانول با مراجعه به سایت بورس کالای ایران از نرخ های چندین ماهه متانول داخلی اطلاع پیدا کنید.

با توجه به سطخ اهمیت پایین سایر محصولات شرکت جهت محاسبه و برآورد فروش آن ها می توان با استفاده از برخی محاسبات ریاضی مقدار ریالی فروش آن ها را لحاظ کرد.

۸)سایر داده های آماری مهم و مرتبط با فروش:

۱-۸)قیمت جهانی متانول و به تبع آن قیمت داخلی متانول از قیمت جهانی نفت اثر می پذیرد و به طور کلی وقتی قیمت نفت جهش خوبی داشته و در سطوح بالاتری تثبیت می گردد قیمت متانول نیز هم رشد پیدا می کند.

۲-۸)با توجه به اینکه دلار آمریکا مبنای اصلی جهت ارزش گذاری قیمت تمامی کالاهای جهانی می باشد در نتیجه هرگونه تغییر در اقتصاد آمریکا و در پی آن شاخص دلار می تواند بر قیمت کامودیتی ها اثر بگذارد.

برای نمونه وقتی بانک مرکزی آمریکا یا همان فدرال رزرو اعلام می کند که نرخ بهره خود را افزایش می دهد به تبع آن شاخص دلار بهبود پیدا کرده و قیمت کامودیتی ها کاهش پیدا می کند.

۳-۸)نرخ تسعیر ارز مبنای مهمی برای بسیاری از شرکت های صادرات محور می باشد که کاملا وابسته به تصمیم های کابینه اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد.با توجه به اینکه سیاست ارزی در کشور شناور مدیریت شده می باشد بنابراین در زمانی که تصمیم اقتصادی بر افزایش نرخ ارز در کشور باشد می تواند اثر مثبتی را بر فروش شرکت های صادرات محور از جمله پتروشیمی فن آوران داشته باشد.

۴-۸)باید این نکته را مدنظر داشته باشید که معاملات در بازارهای جهانی کاملا تابع عرضه و تقاضا است و در نتیجه اگر سمت عرضه به دلیل انجام تعمیرات اساسی و یا سایر موارد ناگهانی و غیرمنتظره (مثلا طبق اعلام قبلی اعلام می گردد که یکی از واحدهای بزرگ تولید کننده در جهان برای مدت ۳ ماه جهت انجام تعمیرات اساسی تعطیل می گردد اما بر خلاف پیش بینی ها واحد مزبور بیش از سه ماه و به مدت نامعلوم متوقف می ماند) کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد منجر به افزایش شدید قیمت کامودیتی ها می گردد.

۹)مواد اولیه شرکت:

گاز خوراک به عنوان ماده اولیه اصلی شرکت می باشد که نرخ آن به صورت دستوری توسط وزارت نفت تعیین می شود.با توجه به فرایند تولید سایر محصولات شرکت، از متانول، گاز دی اکسید کربن و مونواکسید کربن نیز استفاده می گردد.

۱۰)بهای تمام شده شرکت:

علاوه بر مواد اولیه فوق، شرکت هزینه سنگینی را بابت گاز، آب،برق بخار و هوای تخصیصی و هم چنین لوازم و قطعات یدکی می پردازد که نرخ مرجعی ازین بابت وجود ندارد، البته ناگفته نماند که طبق افشاییات شرکت، این مواد از پتروشیمی فجر تهیه می گردد.

۱۱)هزینه های عمومی و اداری و فروش:

این هزینه خود به دو بخش تقسیم می گردد:

اول هزینه های حقوق و مشتقات آن که تابع افزایش نرخ مصوب وزارت کار و امور اجتماعی می باشد

دوم هزینه حمل محصولات صادراتی می باشد که برای این منظور بایستی بر اساس آخرین صورت مالی شرکت و با انجام یکسری محاسبات ریاضی نرخ هزینه حمل هر تن از محصولات را بطور میانگین باید محاسبه کرد.

۱۲)سایر آیتم های اثرگذار بر سودآوری:

۱-۱۲)در حال حاضر واحدهای ایرانی تولیدکننده متانول از گاز خوراک به عنوان ماده اولیه جهت تولید متانول استفاده می کنند در حالی که در چین با بزرگترین بازار عرضه و تقاضا عمدتا از ذغالسنگ به عنوان ماده اولیه تولید متانول استفاده می کنند؛ در نتیجه لازم است همواره نیم نگاهی به قیمت ذغالسنگ و اثرات احتمالی آن بر قیمت متانول نیز داشته باشیم هر چند در حال حاضر – سال ۹۷ ـ چنین اهمیتی احساس نشده است.

۲-۱۲)افزایش قیمت ذغالسنگ می تواند موجب افزایش بهای تمام شده متانول سازان چینی شده و در نتیجه افزایش قیمت متانول چین گردد.

ریسک ها و فرصت های شرکت :

۱)گاز خوراک و گاز اکسیژن مورد نیاز شرکت تنها از طریق شرکت پتروشیمی فجر تامین می­گردد.در نتیجه یکی از ریسک های مهمی که شرکت را تهدید می کند توقف یا کاهش تولید شرکت پتروشیمی فجر می باشد که در صورت وقوع می تواند محدودیت های جدی در فرایند عملیاتی شرکت ایجاد نماید.

۲)نوسانات نرخ ارز:

توجه شود که افزایش نرخ ارز موجب افزایش حاشیه سود ناخالص می گردد.توجه گردد که این شرکت عمدتا صادرات محور بوده و در نتیجه (حتی در شرایط ارز تک نرخی) سرعت افزایش فروش بیشتر از افزایش هزینه گاز خوراک خواهد بود.

به یک رویداد تاریخی مرتبط با نوسانات نرخ ارز در رابطه با شرکت پتروشیمی فن آوران توجه نمایید:

ـ در سال ۹۶ دلار حتی تا ۵۰۰۰ تومان و بالاتر رفت و همین عامل یک رویکرد مثبت نسبت به رشد شدید فروش این شرکت داشت در حالی که نرخ ارزی گاز خوراک تغییر نکرده و بر اساس دلار مبادله ای تسعیر می گردید.اما به یکباره در سال ۹۷ و پس از تصویب ارز تک نرخی در کشور؛ نرخ تسعیر فروش کاهش حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تومانی و از طرفی نرخ تسعیر گاز خوراک افزایش حدود ۵۰۰ تومانی را تجربه کرد که معاملات این سهم را با شوک شدیدی مواجه کرد که البته بیشتر جنبه روانی داشت تا جنبه تحلیلی.

۳)ریسک نوسانات نرخ بهره:

وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه این موضوع می شویم که شرکت در طی سال های اخیر وام سنگینی اخذ نکرده بلکه از سال ۹۲ به بعد اقدام به تسویه وام های خود نماید و به همین دلیل ریسک نرخ بهره(در واقع ریسک افزایش نرخ سود سپرده بانکی) چندان برای آن وجود ندارد.اما افزایش نرخ بهره به طور کلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالاخص پتروشیمی فن آوران می گردد.در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیدا کرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله شفن می گردد.

 

مولف: احمد لحیم گرزاده