معرفی پتروشیمی شیراز

نام شرکت: پتروشیمی شیراز

فهرست []

  نماد: شیراز

  نام صنعت: مواد شیمیایی

  زیرگروه صنعت: تولید مواد شیمیایی پایه – کود

  محصولات شرکت: اوره، نیترات صنعتی و …

  محصول اصلی : اوره

  بازار فروش: بیش از ۵۰ درصد صادراتی

  معرفی شرکت:

  این شرکت در سال ۱۳۴۳ تاسیس و در سال ۱۳۸۳ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است و هدف از تاسیس آن تولید، بازاریابی و فروش محصولات شیمیایی و هم چنین واردات و صادرات آن می باشد. طبق اعلام شرکت ظرفیت اسمی تولید مهم ترین محصولات شرکت به شرح ذیل می باشد:

  اوره ۱۵۶۷۰۰۰ تن در سال

  آمونیاک ۱۰۰۵۰۰۰ تن در سال

  فرایند تولید اوره و آمونیاک:

  جهت مطالعه فرایند تولید اوره و آمونیاک به فایل زیر مراجعه نمایید:

  Farayand Tolid Ure Va Amuniac

  سایت های مرتبط :

  http://fertilizerworks.com/

  https://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=urea

  https://www.cmegroup.com/trading/agricultural/fertilizer/urea-granular-fob-middle-east.html

  آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید:

  ۱)اسامی سهامداران عمده شرکت:

  ۱-۱)گسترش نفت و گاز پارسیان ( پارسان ) – بورسی ـ ۵۱٫۶۷ درصد

  ۱-۲) سرمایه گذاری مدیران اقتصاد

  ۱-۳)سرمایه گذاری هامون سپاهان

  ۱-۴)گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) – ۲٫۲ درصد

  ۲)دریافتنی های تجاری و غیرتجاری:

  عمده مطالبات شرکت از دو محل می باشد:

  اول سازمان امور مالیاتی بابت برگشت بخشی از مالیات پرداختی توسط شرکت که در نتیجه اعتراض پتروشیمی شیراز رای به نفع شرکت داده شده است.

  دوم مطالبات شرکت از شرکت های وابسته به صنایع خرید کود نیترات که این عامل بیشترین سهم را دارد.

  ۳)موجودی مواد و کالا:

  همچون سایر شرکت های پتروشیمی عمده موجودی مواد و کالای شرکت مربوط به قطعات و لوازم یدکی می باشد.

  ۴)پرداختنی های تجاری و غیرتجاری:

  عمده بدهی شرکت به سه دسته زیر تقسیم می شود:

  اول بدهی به پارسان بابت سود سهام مصوب پرداخت نشده.

  دوم بدهی به شرکت گاز استان فارس بابت تامین گاز خوراک شرکت جهت راه اندازی فرایند تولید.

  سوم بدهی به شرکت ملی صنایع پتروشیمی بابت تامین مالی ارزی انجام شده جهت خرید طرح اوره و آمونیاک سوم.

  توجه فرمایید که بدهی به شرکت ملی صنایع پتروشیمی ارزی بوده و بر اساس صورت ۱۲ ماهه ۹۶ نرخ تسعیر با ارز دولتی انجام شده اما در آن سال تفاوتی بین نرخ ارز آزاد و دولتی وجود نداشته است و ممکن است در نتیجه تغییرات سال ۹۷ و به دلیل اختلاف فی مابین ارز دولتی و آزاد، به احتمال زیاد شرکت را مجبور به تسعیر با ارز بازار ثانویه نمایند در نتیجه زیان تسعیر ارز را خواهیم داشت.

  ۵)تسهیلات مالی:

  شرکت پتروشیمی شیراز حجم سنگینی از وام ارزی دارد که شرکت را با ریسک افزایش نرخ ارز به طور قابل ملاحظه ای روبه رو کرده و می تواند در کنار آیتم فوق با زیان سنگین ناشی از تسعیر بدهی های ارزی روبه رو کند.

  ۶)فروش شرکت:

  شیراز علاوه بر اوره به عنوان محصول اصلی خود، آمونیاک، نیترات و تعدادی دیگر از محصولات را درر داخل به فروش می رساند این در حالست که اوره تنها محصول صادراتی شرکت می باشد.

  از نظر ریالی سهم اوره صادراتی بیش از ۵۰ درصد از کل فروش شرکت را تشکیل می دهد.

  از طرفی ارز ناشی از فروش محصولات صادراتی تابع قوانین تعیین شده از سوی دولت و وزارت امور اقتصاد و دارایی یا با نرخ دولتی و یا نرخ آزاد تسعیر می گردد.

  بخشی از اوره تولیدی در پتروشیمی شیراز به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در داخل فروخته می شود.در این رابطه ذکر این نکته اهمیت دارد که تا زمان حال بز اساس مصوبه ای در سال ۹۲ نرخ فروش داخلی به ازای هر کیلوگرم ۶۱۲۵ ریال بوده اما از مرداد ۹۶ می بایستی بر اساس ۹۵٪ قیمت فوب خلیج فارس قیمت گذاری انجام شود که تا زمان حال حاضر این امر تحقق نیافته است و مسائل حقوقی آن پابرجاست.

  ۷)منابع مهم جهت تعیین نرخ فروش محصولات:

  قیمت اوره را می توان از سایت fertilizerwork به صورت هفتگی برداشت کرد که معمولا نرخ میانگین آن هفته را در پایان هفته گزارش می نماید.

  همچنین با توجه به اینکه ارزش ریالی فروش آمونیاک و دیگر محصولات شرکت به جز اوره نسبت به کل فروش شرکت ناچیز می باشد می توانید با انجام یکسری محاسبات ریاضی نرخ دلاری هر تن را بدست آورده و با انجام تعدیلاتی نرخ مبنا را در تحلیل خود اعمال نمایید.

  ۸)سایر داده های آماری مهم و مرتبط با فروش:

  ۱-۸)قیمت جهانی اوره و به تبع آن قیمت داخلی اوره از قیمت جهانی نفت اثر می پذیرد و به طور کلی وقتی قیمت نفت جهش خوبی داشته و در سطوح بالاتری تثبیت می گردد قیمت اوره نیز رشد پیدا می کند به طوری که در سال ۲۰۰۸ زمانی که قیمت جهانی نفت به مرز ۱۳۳ دلار رسید قیمت اوره در سطح ۷۷۰ دلار قرار گرفته بود.

  ۲-۸)با توجه به اینکه دلار آمریکا مبنای اصلی جهت ارزش گذاری قیمت تمامی کالاهای جهانی می باشد در نتیجه هرگونه تغییر در اقتصاد آمریکا و در پی آن شاخص دلار می تواند بر قیمت کامودیتی هااثر بگذارد.

  برای نمونه وقتی بانک مرکزی آمریکا یا همان فدرال رزرو اعلام می کند که نرخ بهره خود را افزایش می دهد به تبع آن شاخص دلار بهبود پیدا کرده و قیمت کامودیتی ها کاهش پیدا می کند.

  ۳-۸)نرخ تسعیر ارز مبنای مهمی برای بسیاری از شرکت های صادرات محور می باشد که کاملا وابسته به تصمیم های کابینه اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد.با توجه به اینکه سیاست ارزی در کشور شناور مدیریت شده می باشد بنابراین در زمانی که تصمیم اقتصادی بر افزایش نرخ ارز در کشور باشد می تواند اثر مثبتی را بر فروش شرکت های صادرات محور از جمله پتروشیمی شیراز داشته باشد.

  ۴-۸)باید این نکته را مدنظر داشته باشید که معاملات در بازارهای جهانی کاملا تابع عرضه و تقاضا است و در نتیجه اگر سمت عرضه به دلیل انجام تعمیرات اساسی و یا سایر موارد ناگهانی و غیرمنتظره (مثلا طبق اعلام قبلی اعلام می گردد که یکی از واحدهای بزرگ تولید کننده در جهان برای مدت ۳ ماه جهت انجام تعمیرات اساسی تعطیل می گردد اما بر خلاف پیش بینی ها واحد مزبور بیش از سه ماه و به مدت نامعلوم متوقف می ماند) کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد منجر به افزایش شدید قیمت کامودیتی ها می گردد.

  ۵-۸)از آنجایی که از اوره به وفور در کشاورزی استفاده می شود در صورت رونق کشاورزی عموما در دنیا و یا اجرای برنامه های خاص حمایت از صنعت کشاورزی در داخل می تواند زمینه رشد قیمت اوره جهانی و داخلی را بالا ببرد.

  ۶-۸)از آنجا که در چین از زغالسنگ به عنوان ماده اولیه جهت تولید اوره استفاده می گردد به همین دلیل افزایش شدید قیمت زغالسنگ می تواند بر قیمت جهانی اوره اثرگذار باشد.از طرفی عموما گاز طبیعی در سطح جهان به جز چین به عنوان ماده اولیه جهت تولید اوره و آمونیاک استفاده می شود به همین دلیل افزایش جهانی نرخ گاز خوراک طبیعی می تواند بر قیمت جهانی اوره نیز تاثیر گذاشته و در میانمدت موجب رشد قیمتی آن گردد چون با افزایش هزینه های تولید این محصول به احتمال زیاد شرکت های اوره ساز اقدام به افزایش نرخ فروش اوره کرده تا حاشیه سود خود را حفظ نمایند.

  ۹)مواد اولیه شرکت:

  گاز خوراکی عمده ماده اولیه پتروشیمی شیراز می باشد که با توجه به نقش استراتژیک آن در ایران نرخ گذاری آن کاملا تابع مصوبات دولت می باشد.

  ۱۰)بهای تمام شده شرکت:

  علاوه بر گاز مصرفی، حقوق و دستمزد و هزینه سوخت و استهلاک از جمله عوامل بسیار مهم در تعیین بهای تمام شده شرکت می باشند.

  ۱۱)هزینه های عمومی و اداری و فروش:

  این حساب را می توان به دو بخش تقسیم کرد:

  اول هزینه های حقوق و دستمزد و مشتقات مربوط به آن که کاملا تابع مصوبات وزارت کار می باشد.البته در صورت افزایش بیش از حد تعداد نیروهای شرکت می توان انتظار افزایش غیرمنطقی این هزینه را داشت.

  دوم هزینه حمل اوره صادراتی می باشد که این عامل کاملا وابسته به وضعیت حمل و نقل دریایی ایران دارد و قطعا در شرایط تحریم به شدت با افزایش نرخ دلاری آن روبه رو خواهیم شد. لازم به ذکر است که معمولا این هزینه را با نرخ ارز آزاد تسعیر می کنند.

  ۱۲)سایر درآمدها و هزینه های غیرعملیاتی:

  این سرفصل تحت تاثیر زیان یا سود ناشی از تسعیر بدهی های ارزی و تعهد بابت کارکنان وزارت نفت به صندوق بازنشستگی معمولا رقم سنگینی را گزارش می کند و به شدت کاهنده سود شرکت می باشد.

  ۱۳)نکته بسیار مهم:

  با توجه به زیان انباشته سنگین شرکت و مشمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت، پتروشیمی شیراز بایستی در طی سال جاری مجمع عمومی فوق العاده جهت افزایش سرمایه از محل مازاد تجدد ارزیابی دارایی ها اعمال کند و یا اینکه تصمیم به انحلال بگیرد که دومین نکته تقریبا محل است در نتیجه در صورت عدم برگزاری مجمع احتمال تنزل به بازار پایه را دارد.

  ریسک ها و فرصت های شرکت :

  ۱)نوسانات نرخ ارز:

  توجه شود که افزایش نرخ ارز موجب افزایش حاشیه سود ناخالص می گردد.توجه گردد که این شرکت عمدتا صادرات محور بوده و در نتیجه (حتی در شرایط ارز تک نرخی) سرعت افزایش فروش بیشتر از افزایش هزینه گاز خوراک خواهد بود.

  ۲)ریسک نوسانات نرخ بهره:

  شرکت پتروشیمی شیراز به شدت اهرمی بوده و وام سنگین ارزی و ریالی را دریافت کرده است.در نتیجه ریسک مالی شرکت به شدت افزایش پیدا کرده است و از آنجا که بخش سنگینی از وام به صورت ارزی می باشد در نتیجه افزایش نرخ ارز نیز می تواند به شدت اثر بدی بر وضعیت شرکت خواهد گذاشت و حتی در شرایط فعلی نیز امکان استقراض شرکت بسیار پایین آمده است.از طرفی افزایش نرخ بهره در کشور نیز می تواند بر نسبت P/E شرکت اثر منفی بگذارد.

   

  مولف: احمد لحیم گرزاده