معرفی شرکت تجارت الکترونیک پارسیان با نماد رتاپ

نام شرکت: تجارت الکترونیک پارسیان

نماد: رتاپ

نام صنعت: رایانه و فعالیت های وابسته به آن

زیرگروه صنعت: مشاوره و تهیه نرم افزار

محصولات شرکت: اجاره دستگاه های کارتخوان و دستگاه های POS و کارمزد دریافتی از شاپرک

فهرست []

  بازار فروش: داخلی

  معرفی شرکت رتاپ

  شرکت تجارت الکترونیک پارسیان در سال ۱۳۷۹ با هدف ارایه خدمات الکترونیک کارت اعتباری و تجارت الکترونیک غیرهرمی و هم چنین ارایه نرم افزارهای مرتبط با این حوزه و انجام تحقیق و توسعه در این زمینه تاسیس شد. این شرکت در سال ۱۳۸۹ در فرابورس و در سال ۱۳۹۰ در بورس پذیرفته شد و از شهریور ۱۳۹۰ معاملات آن در بازار بورس آغاز شد.

  شرکت تجارت الکترونیک پارسیان به موجب مجوزهای اخذ شده از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص ارایه انواع خدمات پرداخت الکترونیکی و همچنین از وزارت صنایع و معادن در زمینه تولید نرم افزار، فعالیت های خود را عمدتاً در زمینه تأمین، نصب و پشتیبانی از دستگاه های کارتخوان فروشگاهی، ارائه خدمات پرداخت مجازی از طریق اینترنت و موبایل، صدور و شخصی سازی انواع کارت های پیش پرداخت و اعتباری، ارائه سیستم های نرم افزاری در حوزه مدیریت تراکنش های پرداخت و خدمات سوئیچ به بانک ها و مؤسسات مالی و … متمرکز ساخته است. شرکت تجارت الکترونیک پارسیان ۷۰ %از سهام شرکت تابان آتی پرداز را به عنوان شرکت فرعی دارا می باشد.

  سایت های مرتبط:

  Cbi.ir

  pec.ir

  Codal.ir

   آنچه از رویدادهای مالی نماد رتاپ باید بدانید

   اسامی سهامداران عمده رتاپ:

  ۱-۱) گروه داده پردازی بانک پارسیان

  ۲-۱) بانک تجارت – سهامی عام

  ۳-۱) شرکت سرمایه گذاری آتیه پارسیس پارس

  ۴-۱) سایر

   سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت:

  عمده سرمایه گذاری کوتاه مدت رتاپ از سپرده های سرمایه گذاری نزد بانک های مختلف و گواهی های سپرده تشکیل شده است.

  هم چنین این شرکت در سهام شرکت هایی با دید بلنمدمت سرمایه گذاری کرده است که از آن جمله می توان به شرکت های لیزینگ پارسیان، تابان آتی پرداز، آتی شهر هوشمند ایرانیان و آتیه پارسیس پارس اشاره کرد.

   حساب های دریافتنی تجاری و غیرتجاری:

  عمده حساب های دریافتنی شرکت مربوط به مطالبات از سازمان هایی است که جهت ارایه کارت خرید و هدیه به کارمندان خود به رتاپ بدهکار می باشند. هم چنین بخش قابل توجهی از این حساب مربوط به شرکت های زیرمجموعه می باشد که جهت اجرایی شدن فعالیت هایشان از رتاپ وجوهی دریافت کرده و هنوز پرداخت نکرده اند، هم چنین بابت سود سهام مصوب پرداخت نشده نیز می باشد.

   موجودی کالا:

  عمده موجودی کالا مربوط به شارژ تلفن همراه می باشد و موجودی ملزومات فنی و مصرفی در رده دوم قرار دارد.

   حساب ها ی پرداختنی تجاری و غیرتجاری:

  عمده حساب های پرداختنی تجاری شرکت به دو موضوع مربوط می باشد:

  حساب های دارندگان کارت که مربوط به وجوه پرداخت شده از سوی مراکز و سازمان ها و اشخاص می باشد که جهت ارایه کارت هدیه و کارت خرید پرداخت شده و هنوز استفاده نشده است.

  حساب های پذیرندگان کارت که به پرداخت های انجام شده بابت قبوض و خریدهای انجام شده است که در تاریخ تهیه صورت های مالی با واحدهای مربوطه تسویه نشده است.

   فروش شرکت:

  درآمد این شرکت از سه بخش تشکیل می گردد:

  بخش اول، درآمد حاصل از اجاره دستگاه های کارتخوان می باشد که از بانک ها دریافت می گردد.

  بخش دوم، کارمزد دریافتی از شاپرک، در نتیجه عملیات اینترنتی می باشد.

  بخش سوم، درآمد حاصل از شارژ سیم کارت های اعتباری می باشد که بیش از ۵۰ درصد از فروش شرکت را تشکیل می دهد.

   منابع مهم جهت تعیین نرخ فروش محصولات:

  با توجه به ماهیت و سطح اهمیت عملکرد شرکت های PSP نرخ درآمد آن ها به صورت دستوری از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی تعیین می گردد.

  هم چنین نرخ کارمزد خرید پین شارژ نیز به صورت قراردادی بین رتاپ و شرکت های ارایه دهنده خدمات مخابراتی انجام می پذیرد.

   سایر داده های آماری مهم و مرتبط با فروش:

  ۸-۱) یکی از مهم ترین عوامل اثرگذار بر سودآوری رتاپ، بحث افزایش تعداد دستگاه های کارتخوان اجاره داده شده و یا افزایش شدید عملیات اینترنتی می باشد، بنابراین هرگونه اخباری که در این رابطه منتشر می شود می تواند موجب رشد قیمت رتاپ گردد.

  ۸-۲) هر گاه نرخ تسعیر ارز افزایش پیدا می کند و از طرفی تراز ارزی شرکت مثبت می باشد(دارایی های ارزی بیش از بدهی های ارزی باشد) می تواند موجب رشد سودآوری این شرکت گردد.

  ۸-۳) هر گاه دستورالعمل جدیدی از سوی بانک مرکزی مبنی بر تغییر نرخ درآمدی شرکت های PSP منتشر شود، می تواند تاثیر بسزایی در سودآوری این شرکت ها گردد.

  ۸-۴) فروش شارژ سیم کارت ها علی رغم حجم بالای آن در درآمد شرکت های حوزه PSP، اما به دلیل برگشت بخش اعظم درآمد این بخش به شرکت های مخابراتی، کمترین حاشیه سود را برای آن ها دارد.

   بهای تمام شده شرکت:

  بخش اعظم بهای تمام شده مربوط به اعتبار دریافت شده جهت فروش پین شارژ از اپراتورهای تلفن همراه می باشد و پس از آن هزینه استهلاک دستگاه های اجاره داده شده و هزینه های نمایندگی جهت جذب مشتری و تراکنش بخش قابل توجهی از بهای تمام شده را تشکیل می دهد.

   توجه: این شرکت سالانه هزینه سنگینی را صرف تبلیغات می کند که این آیتم را در سرفصل هزینه های عمومی و اداری و فروش گزارش می نماید.

   

   سایر درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی:

  عمده سایر درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی رتاپ به سود حاصل از سپرده گذاریها، تسعیر ارز و در بخش غیر عملیاتی به سرمایه گذاری ها، فروش دارایی ثابت و فروش سرمایه گذاری بلند مدت شرکت اشاره دارد.

   ریسک ها و فرصت های رتاپ

   

   نوسانات نرخ ارز:

  افزایش نرخ ارز علی رغم مثبت بودن تراز ارزی به دلیل افزایش نرخ خرید دستگاه های کارتخوان و هم زمان افزایش هزینه های استهلاک، می تواند در میانمدت به ضرر شرکت گردد مگر آنکه نرخ درآمد کارمزد دریافتی از سوی بانک مرکزی افزایش مناسبی پیدا کند.

   ریسک نوسانات نرخ بهره:

  وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه این موضوع می شویم که شرکت در طی سال های اخیر وام سنگینی اخذ نکرده به همین دلیل ریسک نرخ بهره(در واقع ریسک افزایش نرخ سود سپرده بانکی) چندان برای آن وجود ندارد.اما افزایش نرخ بهره به طور کلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالاخص تجارت الکترونیک پارسیان می گردد.در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیدا کرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله رتاپ می گردد.

   افزایش تعداد رقیبان:

  یکی از مهم ترین ریسک هایی که رتاپ را تهدید می کند افزایش تعداد رقیبان شرکت و ظهور شرکت های جدید در حوزه PSP می باشد و این عامل در صورت تحقق، می تواند درآمدهای شرکت را محدودتر کند و یا هزینه های زیادی را جهت حفظ سطح فعلی درآمدی ایجاد نماید.

   ریسک کلان:

  همانطور که پیش از این ذکر شد منبع اصلی سودآوری شرکت وابسته به دستورالعمل بانک مرکزی جهت تعیین نرخ کارمزد می باشد، در شرایط فعلی زمان تغییر در دستورالعمل های بانک مرکزی زیاد می باشد و این می تواند اثر منفی بر وضعیت شرکت های این حوزه داشته باشد.

   ریسک امنیت اطلاعات:

  یکی از مهم ترین وظایفی که بر عهده شرکت های حوزه PSP می باشد تامین فضای امنیتی مناسب جهت انجام مبادلات غیرفیزیکی است در نتیجه هرگونه دستبرد به این سیستم و ایجاد اختلال در این سیستم می تواند موجب کاهش درآمدهای شرکت گردد.