نام شرکت: زرین معدن آسیا

نماد: فزرین

نام صنعت: فلزات اساسی

زیرگروه صنعت: فلزات گرانبهای غیرآهنی

محصولات شرکت: کنسانتره سرب و کنسانتره روی

محصول اصلی: کنسانتره روی

بازار فروش: عمدتا داخلی

معرفی شرکت زرین معدن آسیا (فزرین)

شرکت زرین معدن آسیا در سال ۱۳۸۳ با هدف تولید و فرآوری مواد معدنی و استخراج و بهره برداری از معادن تاسیس شد و در تاریخ ۱۳۹۰ در لیست شرکت های پذیرفته شده در بورس اوذاق بهادار درآمد و از سال ۱۳۹۱ سهام آن در بازار مورد معامله قرار گرفت. در ابتدا ظرفیت تولید این شرکت معادل ۲۵۰۰۰ تن کنسانتره سرب و ۱۷۰۰۰۰ تن کنسانتره روی بوده که از سال ۱۳۹۱ با مجوز وزارت صنعت و معدن به ۲۶۵۰۰۰ تن کنسانتره روی و ۳۶۰۰۰ تن کنسانتره سرب تغییر یافت.

آنچه از رویدادهای مالی فزرین باید بدانید

اسامی سهامداران عمده شرکت

۱-۱) آقای ابراهیم جمیلی

۱-۲) سرمایه گذاری صنعت و معدن اعتماد ایرانیان

۱-۳) آقای مصطفی فیروزی نیاکی

۱-۴) آقای تقی کرمی

۱-۵) صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران

۱-۶) سایر

حساب ها و اسناد دریافتنی تجاری

عمده مطالبات این شرکت از شرکت های زیرمجموعه اش می باشد که به دلیل مجموعه ای از مراودات فیمابین مانند فروش نسیه کنسانتره ایجاد شده است.

سرمایه گذاری های کوتاه و بلندمدت

این شرکت به صورت محدود در سهام شرکت کیمیای زنجان گستران و به صورت کنترلی در سهام شرکت های گسترش صنایع روی ایرانیان, سیمین معدن قزلچه و توسعه معادن زرین سرب خاورمیانه سرمایه گذاری کرده است.

حساب ها و اسناد پرداختنی

عمده پرداختنی تجاری فزرین به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اصلی ترین تامین کننده مواد اولیه می باشد.

فروش شرکت

۵-۱) این شرکت کنسانتره روی سولفوره و کنسانتره سرب سولفوره می فروشد که البته کنسانتره روی سهم اصلی را در فروش شرکت دارد.

۵-۲) عمده فروش شرکت داخلی می باشد با این وجود عوامل زیر نقش مهمی در تعیین نرخ فروش فزرین ایفا می کنند:

الف) مقدار فروش

ب) نرخ جهانی شمش روی

پ) هزینه استحصال (TC) که هر ساله توسط شرکت باید مشخص گردد.

ت) عیار سنگ معدنی که از آن برای تولید کنسانتره استفاده می شود و این عامل نیز هر ساله بایستی توسط شرکت اعلام گردد.

ث) نرخ تسعیر ارز – با توجه به اینکه هر ساله بخشی از فروش شرکت به خارج صادر می گردد.

منابع اصلی جهت تعیین نرخ فروش

بر اساس آنچه در بالا توضیح داده شد کنسانتره روی اصلی ترین محصول شرکت می باشد که برای ما پیش بینی نرخ آن از اهمیت زیادی برخوردار است.برای مشاهده روزانه نرخ جهانی شمش روی می توان به سایت بورس کالای لندن به نشانی www.lme.com مراجعه کرد و در آن نرخ جهانی تمامی فلزات غیرآهنی را به صورت روزانه رصد کرد و تغییرات آن را بررسی کرد. هم چنین برای دستیابی به هزینه TC و عیار سنگ معدن شرکت می بایست به گزارش تفسیری مدیریت، گزارش فعالیت هیئت مدیره, عیار خاک معدنی تامین کندده و یا سایر شفاف سازی های منتشره فزرین مراجعه کرد.

عوامل موثر بر فروش

۷-۱) یکی از عواملی که می تواند بر روی قیمت جهانی محصولات غیرآهنی به ویژه روی اثرگذار باشد انجام طرح های عمرانی گسترده در اقتصادهای بزرگ دنیا همچون چین و آمریکا می باشد و در زمان انتشار این اخبار شاهد رشد قابل ملاحظه قیمت های جهانی در مدت یک الی سه ماهه و در مقابل با انتشار اخبار منفی هم چون آغاز جنگ تجاری به مرور از قیمت آن ها کاسته خواهد شد.

۷-۲) با توجه به اینکه دلار آمریکا مبنای اصلی جهت ارزش گذاری قیمت تمامی کالاهای جهانی می باشد در نتیجه هرگونه تغییر در اقتصاد آمریکا و در پی آن شاخص دلار می تواند بر قیمت کامودیتی ها اثر بگذارد. برای نمونه وقتی بانک مرکزی آمریکا یا همان فدرال رزرو اعلام می کند که نرخ بهره خود را افزایش می دهد به تبع آن شاخص دلار بهبود پیدا کرده و قیمت کامودیتی ها کاهش پیدا می کند.

۷-۳) نرخ تسعیر ارز مبنای مهمی برای بسیاری از شرکت های صادرات محور می باشد که کاملا وابسته به تصمیم های کابینه اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد.با توجه به اینکه سیاست ارزی در کشور شناور مدیریت شده می باشد بنابراین در زمانی که تصمیم اقتصادی بر افزایش نرخ ارز در کشور باشد می تواند اثر مثبتی را بر فروش شرکت های صادرات محور از جمله زرین معدن آسیا داشته باشد.

۷-۴) باید این نکته را مدنظر داشته باشید که معاملات در بازارهای جهانی کاملا تابع عرضه و تقاضا است و در نتیجه اگر سمت عرضه به هر دلیلی (مثلا طبق اعلام قبلی اعلام می گردد که یکی از واحدهای بزرگ تولید کننده در جهان برای مدت ۳ ماه جهت انجام تعمیرات اساسی تعطیل می گردد اما بر خلاف پیش بینی ها واحد مزبور بیش از سه ماه و به مدت نامعلوم متوقف می ماند) کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد منجر به افزایش شدید قیمت کامودیتی ها می گردد.یکی از موارد حائز اهمیت در رابطه با کامودیتی ها اشاره به ذخایر بورس لندن از هر کدام از محصولات من جمله روی می باشد که در نتیجه کاهش عرضه و کمبود ذخایر این بورس زمینه برای افزایش شدید قیمت های کامودیتی ها فراهم می گردد.

مواد اولیه شرکت

فزرین عمدتا خاک معدنی خود را از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تهیه می کند با این وجود به دلیل محدودیت های حاکم به دنبال تامین خاک معدنی از سایر معادن کشور و منطقه خاورمیانه می باشد.

بهای تمام شده شرکت

عمده بهای تمام شده فزرین از مواد اولیه تشکیل شده و ÷س از آن هزینه حقوق و دستمزد دومین آیتم بااهمیت می باشد.

سایر درآمدهای عملیاتی

در این سرفصل سود سهام دریافتی از شرکت گسترش صنایع روی ایران گزارش می گردد که رقم قابل توجهی در ر دوره بوده است.

ریسک ها و فرصت های شرکت زرین معدن آسیا

مواد اولیه فزرین

همانطور که پیش از این ذکر شد این شرکت خود دارای معدن نبوده و خاک معدنی را از شرکت دولتی تهیه و تولید مواد معدنی ایران تهیه می کند که با توجه به افزایش شرکت های رقیب امکان کاهش سهمیه برای این شرکت وجود دارد و در نتیجه فزرین بایستی به دنبال تامین ماده اولیه از شرکت ها و معدن های دیگر باشد که البته شرکت در این رابطه اقداماتی را انجام داده که در مراحل اولیه قرار دارد.

نوسانات نرخ ارز

توجه فرمایید که حدود ۱۰ درصد از فروش ریالی کل شرکت صادراتی بوده که با توجه به افشاییات شرکت در کشور مقصد معادل ریالی فروش را دریافت می کند و در حساب ها منظر می نماید که البته این خود یک نوع ریسک برای شرکت به حساب می آید.

ریسک نوسانات نرخ بهره

وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه این موضوع می شویم که شرکت در طی سال های اخیر وام سنگینی اخذ نکرده و به همین دلیل ریسک نرخ بهره (در واقع ریسک افزایش نرخ سود سپرده بانکی) چندان برای آن وجود ندارد. اما افزایش نرخ بهره به طور کلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالاخص زرین معدن آسیا می گردد. در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیدا کرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله فزرین می گردد.

تحریم های اقتصادی ایران

یکی از مباحثی که همواره شرکت های ایرانی با آن درگیر می باشند بحث تحریم های اقتصادی از سوی آمریکا می باشد. البته همانطور که بیان گردید عمده فروش فزرین داخلی می باشد از طرفی شرکت اعلام کرده که به محصولات این شرکت در داخل به شدت نیاز می باشد و به همین دلیل این موضوع می تواند اثر تحریم های خارجی را کمرنگ نماید.

مالیات و عوارض

یکی از تهدیدها بحث عوارض آلایندگی می باشد که در صورت جدی شدن این مورد می تواند هزینه سنگینی را به فزرین وارد آورد.

مولف: احمد لحیم گرزاده