معرفی اجمالی از معادن بافق

نام شرکت: معادن بافق

نماد: کبافق

نام صنعت: استخراج کانه های فلزی

زیرگروه صنعت: استخراج کانه های فلزی غیرآهنی

محصولات شرکت: کنسانتره سرب و کنسانتره روی

محصول اصلی : کنسانتره روی

بازار فروش: تماما صادراتی

معرفی شرکت

این شرکت در سال ۱۳۴۵ با هدف بهره برداری از معدن سرب و روی کوشک تاسیس و در سال ۱۳۷۵ وارد معاملات بورس شده است.هدف اصلی شرکت استخراج و بهره برداری و صادرات و واردات محصولات معدنی می باشد. ظرفیت اسمی تولید این شرکت معادل ۲۰ هزار تن کنسانتره روی و ۴۰۰۰ تن کنسانتره سرب می باشد، با این وجود در طی سالیان اخیر ظرفیت عملی کبافق به طور میانگین حدود ۱۸۰۰۰ تن کنسانتره روی و ۲۰۰۰ تن کنسانتره سرب می باشد که البته با توجه به صادراتی بودن این شرکت می تواند با گسترش یا محدودیت بازار هدف این شرکت این ظرفیت تغییر نماید.

فهرست []

  سایت های مرتبط :

  www.lme.com

  آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید

  ۱)اسامی سهامداران عمده شرکت:

  ۱-۱)شرکت خدمات بازرگانی پیمان امیر – ۷۶٪

  ۲)بندهای بااهمیت حسابرس مستقل:

  ۱-۲)بابت خریدهای انجام گرفته طی سال های ۱۳۸۷ الی ۱۳۹۴ مالیات ارزش افزوده ای پرداخت شده که به حساب هزینه منظور شده و چون شرکت تماما صادرات محور می باشد در نتیجه هیچ مالیات بر ارزش افزوده ای برای وی منظور نمی گردد به همین دلیل از اداره مالیاتی مالیات های پرداخت شده را مطالبه کرده و اداره مالیات آن را پذیرفته است، با این وجود هیچ ثبتی انجام نشده و چون مبلغ دقیقی از سوی طرفین تایید نشده به همین دلیل درصورت تایید نهایی طرفین، سودد انباشته شرکت افزایش خواهد یافت.

  ۲-۲)تمامی عملیات خارجی اعم از فروش محصولات، تامین مواد اولیه از خارج، صدور صورتحساب برای خریدار و انجام امور بانکی به شرکت واسطه ای به نام نوین آلیاژ سمنان واگذار شده است که ازین بابت ریسک فعالیت و وصول مطالبات وجود دارد مگر تحرم ها به طور کامل برطرف گردد.

  ۳)حساب ها و اسناد دریافتنی تجاری:

  همانطور که پیش از این ذکر شد عمده حساب های دریافتنی شرکت با توجه به ماهیت فروش شرکت(حق العمل کاری) از شرکت نوین آلیاژ سمنان تشکیل شده است.

  ۴)دارایی های در جریان تکمیل:

  شرکت طرح توسعه ای را در سال ۱۳۹۵ آغاز کرده که با عملیاتی شدن آن ظرفیت تولید شرکت ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده و بنابراین ظرفیت تولید کنسانتره روی سولفوره به ۲۸۰۰۰ تن و کنسانتره سرب سولفوره به ۵۶۰۰ تن خواهد رسید که در صورتی که بتواند تمامی افزایش ظرفیت تولیدی را صادرات کند می تواند اثر بااهمیتی بر روی سودآوری شرکت داشته باشد.

  ۵)حساب ها و اسناد پرداختنی:

  عمده حساب های پرداختنی شرکت مربوط به سود تقسیمی پرداخت نشده به سهامدار عمده یعنی بازرگانی پیمان امیر و بدهی به دولت بابت حقوق مالکانه معادن می باشد.

  ۶)فروش شرکت:

  ۱-۶)این شرکت کنسانتره روی سولفوره و کنسانتره سرب سولفوره می فروشد که البته کنسانتره روی سهم اصلی را در فروش شرکت دارد.

  ۲-۶)تمامی فروش شرکت صادراتی بوده و به همین دلیل فروش کبافق از سه آیتم زیر اثر می پذیرد:
  الف) مقدار فروش

  ب)نرخ جهانی شمش روی

  پ)هزینه استحصال(TC ( که هر ساله توسط شرکت باید مشخص گردد).

  ت)عیار سنگ معدنی که از آن برای تولید کنسانتره استفاده می شود و این عامل نیز هر ساله بایستی توسط شرکت اعلام گردد.

  ث)نرخ تسعیر ارز

  ۷)منابع اصلی جهت تعیین نرخ فروش:
  بر اساس آنچه در بالا توضیح داده شد شمش روی اصلی ترین محصول شرکت می باشد که برای ما پیش بینی نرخ آن از اهمیت زیادی برخوردار است.برای مشاهده روزانه نرخ جهانی شمش روی می توان به سایت بورس کالای لندن به نشانی www.lme.com مراجعه کرد و در آن نرخ جهانی تمامی فلزات غیرآهنی را به صورت روزانه رصد کرد و تغییرات آن را بررسی کرد. هم چنین برای دستیابی به هزینه TCو عیار سنگ معدن شرکت می بایست به گزارش تفسیری مدیریت، گزارش فعالیت هیئت مدیره و یا سایر شفافسازی های منتشره کبافق مراجعه کرد.

  ۸)عوامل موثر بر فروش:

  ۱-۸)یکی از عواملی که می تواند بر روی قیمت جهانی محصولات غیرآهنی به ویژه روی اثرگذار باشد انجام طرح های عمرانی گسترده در اقتصادهای بزرگ دنیا همچون چین و آمریکا می باشد و در زمان انتشار این اخبار شاهد رشد قابل ملاحظه قیمت های جهانی در مدت یک الی سه ماهه و در مقابل با انتشار اخبار منفی هم چون آغاز جنگ تجاری به مرور از قیمت آن ها کاسته خواهد شد.

  ۲-۸)با توجه به اینکه دلار آمریکا مبنای اصلی جهت ارزش گذاری قیمت تمامی کالاهای جهانی می باشد در نتیجه هرگونه تغییر در اقتصاد آمریکا و در پی آن شاخص دلار می تواند بر قیمت کامودیتی ها اثر بگذارد.

  برای نمونه وقتی بانک مرکزی آمریکا یا همان فدرال رزرو اعلام می کند که نرخ بهره خود را افزایش می دهد به تبع آن شاخص دلار بهبود پیدا کرده و قیمت کامودیتی ها کاهش پیدا می کند.

  ۳-۸)نرخ تسعیر ارز مبنای مهمی برای بسیاری از شرکت های صادرات محور می باشد که کاملا وابسته به تصمیم های کابینه اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد.با توجه به اینکه سیاست ارزی در کشور شناور مدیریت شده می باشد بنابراین در زمانی که تصمیم اقتصادی بر افزایش نرخ ارز در کشور باشد می تواند اثر مثبتی را بر فروش شرکت های صادرات محور از جمله معدنی بافق داشته باشد.

  ۴-۸)باید این نکته را مدنظر داشته باشید که معاملات در بازارهای جهانی کاملا تابع عرضه و تقاضا است و در نتیجه اگر سمت عرضه به هر دلیلی (مثلا طبق اعلام قبلی اعلام می گردد که یکی از واحدهای بزرگ تولید کننده در جهان برای مدت ۳ ماه جهت انجام تعمیرات اساسی تعطیل می گردد اما بر خلاف پیش بینی ها واحد مزبور بیش از سه ماه و به مدت نامعلوم متوقف می ماند) کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد منجر به افزایش شدید قیمت کامودیتی ها می گردد.یکی از موارد حائز اهمیت در رابطه با کامودیتی ها اشاره به ذخایر بورس لندن از هر کدام از محصولات من جمله روی می باشد که در نتیجه کاهش عرضه و کمبود ذخایر این بورس زمینه برای افزایش شدید قیمت های کامودیتی ها فراهم می گردد.

  ۵-۸)صادرات این شرکت به کشور چین می باشد در نتیجه مادامی که در دوران تحریم کشور چین با ایران مراودات و مبادلات خود را حفظ نماید خطری این شرکت را تهدید نخواهد کرد.

  ۹)مواد اولیه شرکت:

  کبافق خود دارای معدن می باشد و در نتیجه هزینه کمتری را نسبت سایر شرکت ها که مواد اولیه را می خرند دارد.

  ۱۰)بهای تمام شده شرکت:

  عمده بهای تمام شده شرکت شامل حقوق و دستمزد و هزینه های مرتبط با آن می باشد. یکی از نکات بااهمیت برای شرکت هایی که خود دارای معدن می باشند مسئله حق مالکیت معدن است که دولت با توجه به سیاست هایی که در دست دارد هر ساله نرخ های متفاوتی را برای آن تعیین می کند و در سال ۹۶ و ۹۷ نرخ آن در حد ۱۵ درصد می باشد. هم چنین تمامی شرکت های معدنی بر طبق دستورالعمل مشخصی که دریافت می کنند معمولا سالانه به میزان مشخصی حق برداشت دارند و اگر مازاد بر آنچه به آنها اعلام شده برداشت نمایند مشمول جریمه خواهند شد و این نکته ای است که باید به آن توجه داشت.

  ۱۱)سایر آیتم های اثرگذار بر سودآوری:

  ۱-۱۱)یکی از نکاتی که تولید و فروش کبافق را تهدید می کند مساله کمبود آب می باشد.

  یکی از نکات حائزاهمیت در فرایند تولید این شرکت استفاده از آب و منابع آبی می باشد که برای این منظور طبق افشاییات صورت مالی شرکت حق انشعاب آب را نیز خریداری کرده با این وجود چون طرف کبافق دولت می باشد و از طرفی کم آبی به شدت ایران را تهدید می کند در نتیجه می تواند باعث اختلالاتی در فروش شرکت شود.

  ۲-۱۱) با بررسی حساب هزینه های عمومی و اداری و فروش دو نکته توجه ما را به خود جلب می کند:

  اول بحث هزینه حق العمل کاری فروش می باشد، همانطور که پیش ازین نیز ذکر شد کبافق برای فروش محصولات از یک شرکت فرعی استفاده می نماید و در نتیجه درصدی از فروش خود را به صورت حق العمل کاری به آن شرکت پرداخت میی کند و چون درصدی از ارزش ریالی فروش می باشد به همین دلیل با افزایش نرخ هر تن از محصولات، نرخ پرداختی به آن شرکت نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

  دوم بحث هزینه حمل محصولات به آن شرکت است که این مورد نیز با توجه به تناژ ارسالی سال به سال متفاوت خواهد بود.

  ریسک ها و فرصت های شرکت

  ۱)معادن تحت اختیار شرکت:

  همانطور که پیش ازین ذکر شد شرکت خود دارای معدن می باشد و این عامل یک مزیت به حساب می آید.اما دو نکته شرکت را تهدید می کند:

  اول بحث حق مالکانه دولت می باشد که در صورتی که دولت تصمیم به افزایش نرخ حق مالکانه بگیرد می تواند بر سودآوری شرکت اثر بااهمیت بگذارد.

  دوم اجبار شرکت به تعطیلی معادن تحت اختیارش و در نتیجه کبافق مجبور به تامین مواد اولیه از دیگر شرکت ها و یا کشورها شود که در این صورت بهای تمام شده شرکت به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

  ۲)نوسانات نرخ ارز:

  توجه فرمایید که شرکت تماما صادرات محور بوده و در نتیجه تصمیمات ارزی دولت به شدت بر سودآوری این شرکت اثر خواهد گذاشت.

  ۳)ریسک نوسانات نرخ بهره:

  وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه این موضوع می شویم که شرکت در طی سال های اخیر وام سنگینی اخذ نکرده بلکه از سال ۹۲ به بعد اقدام به تسویه وام های خود نماید و به همین دلیل ریسک نرخ بهره(در واقع ریسک افزایش نرخ سود سپرده بانکی) چندان برای آن وجود ندارد.اما افزایش نرخ بهره به طور کلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالاخص معادن بافق می گردد.در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیدا کرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله کبافق می گردد.

  ۴)تحریم های اقتصادی ایران:

  یکی از مباحثی که همواره شرکت های ایرانی با آن درگیر می باشند بحث تحریم های اقتصادی از سوی آمریکا می باشد.البته همانطور که بیان گردید کبافق تمام صادرات خود را به چین انجام می دهد بنابراین مادامی که چین مراودات خود را با ایران حفظ نماید مشکل چندانی برای فروش شرکت پیش نخواهد آمد و تنها مشکل تاخیر در دریافت وجوه خواهد بود.، اما در صورتی که چین نیز به آمریکا بپیوندد و ایران را تحریم نماید در این صورت مشکلات عدیده ای برای کبافق پیش خواهد آمد.

  ۵)مالیات و عوارض:

  در حال حاضر مالیات بر صادرات با هدف تشویق شرکت ها به انجام صادرات صفر بوده است.یکی از نکات اثرگذار وضع مالیات بر فروش حتی برای محصولات صادراتی می باشد که در این صورت هزینه سنگینی را به سهامداران این شرکت ها وارد خواهد آمد.

  هم چنین یکی دیگر از تهدیدها بحث عوارض آلایندگی می باشد که در صورت جدی شدن این مورد می تواند هزینه سنگینی را به کبافق وارد آورد. همینطور بحث مالیات و عوارض بر محصولات وارداتی از سوی چین نیز می تواند درآمد فروش را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

  مولف: احمد لحیم گرزاده