فاکتورهای مهم بنیادی در فرآوری مواد معدنی ایران

نام شرکت: فرآوری مواد معدنی ایران

نماد: فرآور

نام صنعت: فلزات اساسی

زیرگروه صنعت: فلزات گران بهای غیر آهنی

محصولات شرکت: شمش روی

محصول اصلی : شمش روی

بازار فروش: داخلی و صادراتی

معرفی شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

 

این شرکت در سال ۱۳۷۰ باهدف فرآوری انواع کانی ها و به طور متمرکز تولید شمش و ورق روی و همچنین سولفات روی تأسیس شد و در سال ۱۳۷۹ به سهامی عام تبدیل و در سال ۱۳۸۱ در بازار بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

ظرفیت اسمی تولید انواع محصولات شرکت

شمش روی دارای ظرفیت ۱۸ هزار تن و سولفات روی دارای ظرفیت ۶۰۰۰ تن در سال هست.

کاربرد فلز روی(به عنوان محصول اصلی فرآور)

جهت مطالعه کاربردهای فلز روی فایل زیر را دانلود نمایید:

Zinc

سایت های مرتبط :

http://www.kitcometals.com/charts/zinc_historical_large.html

https://www.lme.com/en-GB/Metals/Non-ferrous/Zinc#tabIndex=0

https://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=zinc

آنچه از رویدادهای مالی فرآور باید بدانید

اسامی سهامداران عمده شرکت

 

۱-۱)توسعه معادن روی ایران – کروی

۲-۱)سرمایه گذاری تأمین اجتماعی نیروهای مسلح

۳-۱)سایر

حساب های دریافتنی تجاری

 

وقتی به حساب های دریافتنی شرکت مراجعه می کنیم متوجه می شویم که عمده دریافتنی تجاری شرکت مربوط به مطالبات از شرکت بازرگانی توسعه صنعت روی که واسط فروش شمش روی برای این شرکت و هم چنین طلب از اداره مالیات بر ارزش افزوده هست که آیتم دوم موقت و پس از وصول دیگر گزارش نخواهد شد.

سرمایه گذاری های بلندمدت

 

این شرکت در سهام فملی، فاسمین، فارس، تاپیکو، بورس کالای ایران و گروه بهمن مهم ترین سهامی است که این شرکت در آن اقدام به سرمایه گذاری نموده است.

 پرداختنی های تجاری

 

عمده پرداختنی تجاری شرکت مربوط به بدهی این شرکت به تأمین کنندگان مواد اولیه شرکت هست و ازآنجاکه بیش از ۹۵ درصد از مواد اولیه از داخل تأمین می گردد و از طرفی شرکت وام ارزی ندارد می توان گفت که افزایش نرخ ارز برای شرکت مثبت هست.

فروش شرکت

 

همان طور که پیش ازاین ذکر شد شمش روی هم در داخل و هم به صورت صادراتی بفروش می رسد، فروش داخلی با توجه به قیمت جهانی شمش روی و طبق توافق طرفین نرخ گذاری می گردد اما فروش صادراتی با توجه به نرخ جهانی و نرخ تسعیر در گزارش ها لحاظ می گردد.

منابع مهم جهت تعیین نرخ فروش محصولات

 

بر اساس آنچه در بالا توضیح داده شد شمش روی اصلی ترین محصول شرکت هست که برای ما پیش بینی نرخ آن از اهمیت زیادی برخوردار است.برای مشاهده روزانه نرخ جهانی شمش روی می توان به سایت بورس کالای لندن به نشانی www.lme.com مراجعه کرد و در آن نرخ جهانی تمامی فلزات غیر آهنی را به صورت روزانه رصد کرد و تغییرات آن را بررسی کرد.

سایر داده های آماری مهم و مرتبط با فروش

 

۱-۷)یکی از عواملی که می تواند بر روی قیمت جهانی محصولات غیر آهنی به ویژه روی اثرگذار باشد انجام طرح های عمرانی گسترده در اقتصادهای بزرگ دنیا همچون چین و آمریکا هست و در زمان انتشار این اخبار شاهد رشد قابل ملاحظه قیمت های جهانی در مدت یک الی سه ماهه و در مقابل با انتشار اخبار منفی هم چون آغاز جنگ تجاری به مرور از قیمت آن ها کاسته خواهد شد.

۲-۷)با توجه به اینکه دلار آمریکا مبنای اصلی جهت ارزش گذاری قیمت تمامی کالاهای جهانی می باشد درنتیجه هرگونه تغییر در اقتصاد آمریکا و در پی آن شاخص دلار می تواند بر قیمت کامودیتی ها اثر بگذارد.

برای نمونه وقتی بانک مرکزی آمریکا یا همان فدرال رزرو اعلام می کند که نرخ بهره خود را افزایش می دهد به تبع آن شاخص دلار بهبود پیداکرده و قیمت کامودیتی ها کاهش پیدا می کند.

۳-۷)نرخ تسعیر ارز مبنای مهمی برای بسیاری از شرکت های صادرات محور هست که کاملاً وابسته به تصمیم های کابینه اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد.با توجه به اینکه سیاست ارزی در کشور شناور مدیریت شده هست بنابراین درزمانی که تصمیم اقتصادی برافزایش نرخ ارز در کشور باشد می تواند اثر مثبتی را بر فروش شرکت های صادرات محور ازجمله فرآوری مواد معدنی ایران داشته باشد.

۴-۷)باید این نکته را مدنظر داشته باشید که معاملات در بازارهای جهانی کاملاً تابع عرضه و تقاضا است و درنتیجه اگر سمت عرضه به هر دلیلی (مثلاً طبق اعلام قبلی اعلام می گردد که یکی از واحدهای بزرگ تولیدکننده در جهان برای مدت ۳ ماه جهت انجام تعمیرات اساسی تعطیل می گردد اما برخلاف پیش بینی ها واحد مزبور بیش از سه ماه و به مدت نامعلوم متوقف می ماند) کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد منجر به افزایش شدید قیمت کامودیتی ها می گردد.یکی از موارد حائز اهمیت در رابطه با کامودیتی ها اشاره به ذخایر بورس لندن از هرکدام از محصولات من جمله روی هست که درنتیجه کاهش عرضه و کمبود ذخایر این بورس زمینه برای افزایش شدید قیمت های کامودیتی ها فراهم می گردد.

مواد اولیه شرکت

 

مواد اولیه شرکت شامل خاک معدنی، اسیدسولفوریک و پودر روی هست که اصلی ترین آن خاک معدنی است که از شرکت های کالسیمین، تهیه و تولید مواد معدنی ایران تهیه می گردد، از طرفی لازم به ذکر است که اسیدسولفوریک را در جهت تولید سولفات روی خریداری کرده اما تا پایان سال ۱۳۹۶ گزارشی از بهره برداری خط تولید این محصول به میان نیامده است.

بهای تمام شده شرکت

 

بهای تمام شده شرکت عمدتاً از مواد اولیه و سربار اثر می پذیرد. پیش ازاین در رابطه با مواد اولیه توضیح داده شد، اما سربار شرکت عمدتاً از آیتم هایی تشکیل شده است که می توان درمجموع با نرخ رشد حقوق و دستمزد سالیانه مصوب وزارت کار افزایش داد و تفکیک خاصی را نمی توان قائل گردید.

سایر آیتم های اثرگذار بر سودآوری

 

۱)فولاد گالوانیزه  ازجمله صنایعی است که در آن به وفور از روی استفاده می گردد به همین دلیل افزایش قیمت این محصول فولادی منجر به افزایش قیمت روی خواهد شد.

۱۱)سود حاصل از سرمایه گذاری ها

عمده سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت مربوط به سود سپرده بانکی است که در شرایطی که فرآور بتواند به لحاظ ریالی فروش خود را با افزایش مناسبی همراه کند عموماً این آیتم رشد قابل ملاحظه ای خواهد کرد مگر در شرایطی که طرح توسعه ای در جریان داشته باشد.

۱۲)هزینه های عمومی و اداری و فروش

هزینه های عمومی و اداری و فروش این شرکت به سه دسته تقسیم می شود:

دسته اول مرتبط با هزینه حقوق و دستمزد و تمامی موارد مرتبط با آن است که می توان آن را متناسب با افزایش حقوق و دستمزد سالانه مصوب وزارت کار افزایش داد.

دسته دوم هزینه حمل محصولات صادراتی است که با انجام یکسری محاسبات ریاضی می توان نرخ دلاری آن را در طی دو سال مالی اخیر محاسبه کرده و با انجام تعدیلاتی برای سال مالی جاری محاسبات مربوطه را لحاظ کرد، حتماً توجه نمایید که نرخ مزبور هزینه حمل بر اساس هر تن محصول است. و دسته سوم سایر هزینه های اداری که شامل ملزومات اداری و … می شود.

ریسک ها و فرصت های شرکت

 

مواد اولیه شرکت

 

عمده خاک معدنی که ماده اولیه و اصلی فرآور به حساب می آید از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تهیه می گردد و با توجه به افزایش احتمالی تعداد رقبا فرآور مجبور است که به سایر معادن جهت تأمین مواد اولیه اقدام نماید

نوسانات نرخ ارز

 

توجه شود که افزایش نرخ ارز موجب افزایش حاشیه سود ناخالص می گردد.توجه گردد که این شرکت عمدتاً صادرات محور بوده و درنتیجه (حتی در شرایط ارز تک نرخی) سرعت افزایش فروش بیشتر از افزایش بهای تمام شده خواهد شد.

ریسک نوسانات نرخ بهره

 

وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه می شویم که شرکت وام سنگینی اخذ نکرده است و درنتیجه ریسک افزایش نرخ بهره برای شرکت وجود ندارد. اما افزایش نرخ بهره به طورکلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالأخص شرکت فرآوری مواد معدنی ایران می گردد.در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیداکرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله فرآور می گردد.

 

مؤلف: احمد لحیم گرزاده