فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش با نماد سپ

نام شرکت: پرداخت الکترونیک سامان کیش

فهرست []

  نماد: سپ

  نام صنعت: رایانه و فعالیت های وابسته به آن

  زیرگروه صنعت: مشاوره و تهیه نرم افزار

  محصولات شرکت: اجاره دستگاه های کارتخوان و دستگاه های POS و کارمزد دریافتی از شاپرک

  بازار فروش: داخلی

   معرفی شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش

  شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش در سال 1382 با هدف ارایه خدمات الکترونیک پرداخت اعم از بانکی و غیربانکی تاسیس شد و در سال 1396 مجوز ورود به بورس را گرفت و در سال 1397 به بازار بورس راه یافت و سهام آن از 13 خرداد 1397 در بازار عرضه شد. ارایه خدمات پرداخت الکترونیک، توسعه بستر فنی رایانه ای و مخابراتی  برای گسترش انواع کارت ها اعم از Debit، Credit، prepaid و loyalty cards و … می باشد.

  سایت های مرتبط:

  Cbi.ir

  Sep.ir

  Codal.ir

   آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید:

   

  اسامی سهامداران عمده شرکت:

  1-1)بانک سامان – سهامی عام

  2-1)بانک رفاه کارگران– سهامی عام

  3-1)شرکت بیمه سامان – سهامی عام

  4-1)گروه توسعه مالی و اقتصادی سامان

  و …

   سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت:

  بر اساس سابقه این حساب در سپ، از مبالغ سپرده شده نزد بانک ها با نرخ سود ثابت و یا سرمایه گذاری در واحدهای صندوق های با درآمد ثابت تشکیل شده است.

  تجارت الکترونیک سامان کیش در سهام ارتباطات ماهواره ای سامان، کیش سل پارس و نرم افزاری تندر نور با هدف بلندمدت سرمایه گذاری کرده است و هم چنین مالکیت توسعه تجارت الکترونیک سامانه کیش به میزان 49 درصد داراست که البته این شرکت منحل شده است.

  حساب های دریافتنی تجاری و غیرتجاری:

  مطالبات سپ از شاپرک مهم ترین قلم حساب های دریافتنی تجاری می باشد و مابقی عمدتا مطالبات از بانک های طرف قرارداد می باشد.

   موجودی کالا:

  عمده موجودی کالا از موجودی ولت ( که شامل میزان اعتبار سپ نزد سه اپراتور تلفن همراه می باشد که با واریز وجه توسط سپ افزایش و با خرید شارژ توسط مشتریان از میزان اعتبار کاهش می یابد) و موجودی ملزومات می باشد.

   حساب ها ی پرداختنی تجاری و غیرتجاری:

  عمده پرداختنی های سپ بابت بدهی به سازمان های دولتی  به دلیل شارژ کارت هدیه و کارت های خرید می باشد.

   فروش شرکت:

  درآمد این شرکت از سه بخش تشکیل می گردد:

  بخش اول، درآمد حاصل از اجاره دستگاه های کارتخوان می باشد که از بانک ها دریافت می گردد.

  بخش دوم، کارمزد دریافتی از شاپرک، در نتیجه عملیات اینترنتی می باشد.

  بخش سوم، درآمد حاصل از شارژ سیم کارت های اعتباری می باشد که بیش از 50 درصد از فروش شرکت را تشکیل می دهد.

   منابع مهم جهت تعیین نرخ فروش محصولات:

  با توجه به ماهیت و سطح اهمیت عملکرد شرکت های PSP نرخ درآمد آن ها به صورت دستوری از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی تعیین می گردد.

   سایر داده های آماری مهم و مرتبط با فروش:

  8-1)یکی از مهم ترین عوامل اثرگذار بر سودآوری سپ، بحث افزایش تعداد دستگاه های کارتخوان اجاره داده شده و یا افزایش شدید عملیات اینترنتی می باشد، بنابراین هرگونه اخباری که در این رابطه منتشر می شود می تواند موجب رشد قیمت سپ گردد.

  8-2)هر گاه نرخ تسعیر ارز افزایش پیدا می کند و از طرفی تراز ارزی شرکت می باشد(دارایی های ارزی بیش از بدهی های ارزی باشد) می تواند موجب رشد سودآوری این شرکت گردد.

  8-3)هر گاه دستورالعمل جدیدی از سوی بانک مرکزی مبنی بر تغییر نرخ درآمدی شرکت های PSP منتشر شود، می تواند تاثیر بسزایی در سودآوری این شرکت ها گردد.

  8-4)فروش شارژ سیم کارت ها علی رغم حجم بالای آن در درآمد شرکت های حوزه PSP، اما به دلیل برگشت بخش اعظم درآمد این بخش به شرکت های مخابراتی، کمترین حاشیه سود را برای آن ها دارد.

   بهای تمام شده شرکت:

  بخش اعظم بهای تمام شده مربوط به اعتبار دریافت شده جهت فروش پین شارژ از اپراتورهای تلفن همراه می باشد و پس از آن هزینه استهلاک دستگاه های اجاره داده شده بخش قابل توجهی از بهای تمام شده را تشکیل می دهد.

   سایر درآمدهای غیرعملیاتی:

  سایر درآمدهای غیرعملیاتی عمدتا از سود ناشی از سپرده ها و سرمایه گذاری های شرکت ناشی می شود.

   ریسک ها و فرصت های شرکت

   

   نوسانات نرخ ارز:

  افزایش نرخ ارز علی رغم مثبت بودن تراز ارزی به دلیل افزایش نرخ خرید دستگاه های کارتخوان و هم زمان افزایش هزینه های استهلاک، می تواند در میانمدت به ضرر شرکت گردد مگر آنکه نرخ درآمد کارمزد دریافتی از سوی بانک مرکزی افزایش مناسبی پیدا کند.

  ریسک نوسانات نرخ بهره:

  وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه این موضوع می شویم که شرکت در طی سال های اخیر وام سنگینی اخذ نکرده به همین دلیل ریسک نرخ بهره(در واقع ریسک افزایش نرخ سود سپرده بانکی) چندان برای آن وجود ندارد.اما افزایش نرخ بهره به طور کلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالاخص پرداخت الکترونیک سامان کیش می گردد. در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیدا کرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله سپ می گردد.

  افزایش تعداد رقیبان:

  یکی از مهم ترین ریسک هایی که سپ را تهدید می کند افزایش تعداد رقیبان شرکت و ظهور شرکت های جدید در حوزه PSP می باشد و این عامل در صورت تحقق، می تواند درآمدهای شرکت را محدودتر کند و یا هزینه های زیادی را جهت حفظ سطح فعلی درآمدی ایجاد نماید.

  ریسک کلان:

  همانطور که پیش از این ذکر شد منبع اصلی سودآوری شرکت وابسته به دستورالعمل بانک مرکزی جهت تعیین نرخ کارمزد می باشد، در شرایط فعلی زمان تغییر در دستورالعمل های بانک مرکزی زیاد می باشد و این می تواند اثر منفی بر وضعیت شرکت های این حوزه داشته باشد.

   ریسک امنیت اطلاعات:

  یکی از مهم ترین وظایفی که بر عهده شرکت های حوزه PSP می باشد تامین فضای امنیتی مناسب جهت انجام مبادلات مالی غیرفیزیکی است در نتیجه هرگونه دستبرد به این سیستم و ایجاد اختلال در این سیستم می تواند موجب کاهش درآمدهای شرکت گردد.

  مولف: احمد لحیم گرزاده