ثانیه
دقیقه
ساعت
روز
پرسودترین کانال سیگنال VIP جفت‌ارزها رایگان شد!

فاکتورهای مهم بنیادی در شرکت کارت اعتباری ایران کیش

معرفی شرکت کارت اعتباری ایران کیش با نماد رکیش

نام شرکت: کارت اعتباری لیران کیش

نماد: رکیش

نام صنعت: رایانه و فعالیت های وابسته به آن

زیرگروه صنعت: مشاوره و تهیه نرم افزار

محصولات شرکت: اجاره دستگاه های کارتخوان و دستگاه های POS و کارمزد دریافتی از شاپرک

بازار فروش: داخلی

معرفی شرکت کارت اعتباری ایران کیش

 

شرکت کارت اعتباری ایران کیش در سال 1382 با هدف ایجاد و اداره شبکه های گسترده رایانه ای، ارایه خدمات پرداخت و هم چنین اجاره و پشتیبانی دستگاه های خودپرداز و پایانه فروش و … تاسیس شد و در 23 اسفند 1390 در بازار بورس پذیرفته شد.

سایت های مرتبط

Cbi.ir

Irankish.com

Codal.ir

آنچه از رویدادهای مالی رکیش باید بدانید

 

  اسامی سهامداران عمده شرکت:

 

1-1)شرکت سرمایه گذاری ایرانیان

2-1)بانک تجارت – سهامی عام

3-1)سرمایه گذاری خوارزمی – سهامی عام

4-1)سرمایه گذاری گوهران امید – سهامی عام

و …

 حساب های دریافتنی تجاری و غیرتجاری:

عمده حساب های دریافتنی رکیش بابت مطالبات از بانک های مختلف بابت اجاره دستگاه های کارتخوان و شرکت شاپرک بابت عملیات اینترنتی می باشد.

 موجودی کالا:

مهم ترین قلم موجودی کالای رکیش در کنار تجهیزات جانبی پایانه های فروش، موجودی دستگاه های M-POS یا همان موبایل پوز می باشد. این دستگاه ها یکی از جدیدترین تکنولوژی های پرداخت می باشد که در صورت راه اندازی در آینده نزدیک می تواند رکیش را با سود خوبی همراه نماید.

 حساب های پرداختنی تجاری و غیرتجاری:

عمده پرداختنی های رکیش مربوط به بدهی این شرکت به تامین کنندگان تجهیزات و اداره مالیات می باشد. لازم به ذکر است که بدهی بابت سود سهام مصوب مجمع در سرفصل مربوط به این آیتم گزارش می گردد.

 فروش شرکت:

درآمد این شرکت از سه بخش تشکیل می گردد:

بخش اول، درآمد حاصل از اجاره دستگاه های کارتخوان و پایانه های فروش می باشد که از بانک ها دریافت می گردد.

بخش دوم، کارمزد دریافتی از شاپرک، در نتیجه عملیات اینترنتی می باشد.

بخش سوم، درآمد حاصل از شارژ سیم کارت های اعتباری می باشد.

 منابع مهم جهت تعیین نرخ فروش محصولات:

با توجه به ماهیت و سطح اهمیت عملکرد شرکت های PSP نرخ درآمد آن ها به صورت دستوری از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی تعیین می گردد.

 سایر داده های آماری مهم و مرتبط با فروش:

7-1)یکی از مهم ترین عوامل اثرگذار بر سودآوری رکیش، بحث افزایش تعداد دستگاه های کارتخوان و پایانه های فروش اجاره داده شده و یا افزایش شدید عملیات اینترنتی می باشد، بنابراین هرگونه اخباری که در این رابطه منتشر می شود می تواند موجب رشد قیمت این سهم گردد.

7-2)هر گاه نرخ تسعیر ارز افزایش پیدا می کند و از طرفی تراز ارزی شرکت می باشد(دارایی های ارزی بیش از بدهی های ارزی باشد) می تواند موجب رشد سودآوری این شرکت گردد.

7-3)هر گاه دستورالعمل جدیدی از سوی بانک مرکزی مبنی بر تغییر نرخ درآمدی شرکت های PSP منتشر شود، می تواند تاثیر بسزایی در سودآوری این شرکت ها گردد.

7-4)فروش شارژ سیم کارت ها علی رغم حجم بالای آن در درآمد شرکت های حوزه PSP، اما به دلیل برگشت بخش اعظم درآمد این بخش به شرکت های مخابراتی، کمترین حاشیه سود را برای آن ها دارد.

 بهای تمام شده شرکت:

بخش اعظم بهای تمام شده این شرکت مربوط به استهلاک تجهیزات اجاره داده شده، هزینه پیمانکاران، حقوق و دستمزد و حساب های مربوط به آن می باشد.

 سایر درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی:

سایر درآمدهای غیرعملیاتی از سود ناشی از سپرده ها و سرمایه گذاری های شرکت ناشی می شود. هم چنین سایر درآمدهای عملیاتی شرکت بابت فروش پین شارژ سیم کارت می باشد.

ریسک ها و فرصت های رکیش

 

 نوسانات نرخ ارز:

افزایش نرخ ارز علی رغم مثبت بودن تراز ارزی به دلیل افزایش نرخ خرید دستگاه های کارتخوان و هم زمان افزایش هزینه های استهلاک، می تواند در میانمدت به ضرر شرکت گردد مگر آنکه نرخ درآمد کارمزد دریافتی از سوی بانک مرکزی افزایش مناسبی پیدا کند.

 ریسک نوسانات نرخ بهره:

وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه این موضوع می شویم که شرکت در طی سال های اخیر وام سنگینی اخذ نکرده به همین دلیل ریسک نرخ بهره(در واقع ریسک افزایش نرخ سود سپرده بانکی) چندان برای آن وجود ندارد.اما افزایش نرخ بهره به طور کلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالاخص کارت اعتباری ایران کیش می گردد.در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیدا کرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله رکیش می گردد.

 افزایش تعداد رقیبان:

یکی از مهم ترین ریسک هایی که رکیش را تهدید می کند افزایش تعداد رقیبان شرکت و ظهور شرکت های جدید در حوزه PSP می باشد و این عامل در صورت تحقق، می تواند درآمدهای شرکت را محدودتر کند و یا هزینه های زیادی را جهت حفظ سطح فعلی درآمدی ایجاد نماید.

 ریسک کلان:

همانطور که پیش از این ذکر شد منبع اصلی سودآوری شرکت وابسته به دستورالعمل بانک مرکزی جهت تعیین نرخ کارمزد می باشد، در شرایط فعلی زمان تغییر در دستورالعمل های بانک مرکزی زیاد می باشد و این می تواند اثر منفی بر وضعیت شرکت های این حوزه داشته باشد.

 ریسک امنیت اطلاعات:

یکی از مهم ترین وظایفی که بر عهده شرکت های حوزه PSP می باشد تامین فضای امنیتی مناسب جهت انجام مبادلات غیرفیزیکی است در نتیجه هرگونه دستبرد به این سیستم و ایجاد اختلال در این سیستم می تواند موجب کاهش درآمدهای شرکت گردد.

مولف: احمد لحیم گرزاده

 

به این مقاله امتیاز دهید
(۱۴۲ رای) ۴.۴
۱۲۳۴۵

2 نظر ثبت شده
خالد دوشا
خالد دوشا
1458 روز قبل
سلام ببخشید دوره غیر حضوری می باشد ؟ هزین آموزش چقدر  می باشد
پشتیبان
پشتیبان
1386 روز قبل
لطفا با مشاورین اموزشی به شماره ۹۱۰۰۷۵۹۰ تماس بگیرید