معرفی پتروشیمی آبادان

نام شرکت: پتروشیمی آبادان

نماد: شپترو

نام صنعت: مواد شیمیایی

زیرگروه صنعت: تولید محصولات شیمیایی – پلاستیک اولیه و مواد ترکیبی

محصولات شرکت: PVC، DDB و سود محرق

محصول اصلی : PVC

بازار فروش: داخلی و صادراتی

معرفی شرکت:

شرکت پتروشیمی آبادان در سال ۱۳۴۵ تاسیس و در سال ۱۳۷۴ در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد و طبق اساسنامه هدف از ایجاد آن تولید PVC، DDB و سود محرق می باشد. ظرفیت اسمی تولید این شرکت برای PVC معادل ۱۱۰۰۰۰ تن درسال، DDB با ۱۰۰۰۰ تن در سال و سود سوزآور ۲۳۰۰۰ تن در سال می باشد مشروط بر آنکه روزانه در سه شیفت کاری فعالیت شرکت ادامه پیدا کند.

فهرست []

  اطلاعاتی در رابطه با PVC :

  Mavared Masraf

  سایت های مرتبط :

  www.sunsirs.com

  دیاگرام تولید PVC:

  created_PVC

  آنچه از رویدادهای مالی شرکت باید بدانید:

  ۱)اسامی سهامداران عمده شرکت:

  ۱-۱)سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) – سهامی عام

  ۲-۱)سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری – سهامی عام

  ۳-۱)بیمه مرکزی ایران

  ۴-۱)تولیدی پلیمرهای صنعتی پولیکانوین

  و …

  ۲)سرمایه گذاری های کوتاه مدت و بلندمدت:

  شامل سرمایه گذاری در بازار پول – سپرده بانکی می باشد. از طرفی سرمایه گذاری های بلندمدت شرکت نمایانگر مالکیت بیش از ۹۰ درصدی شپترو در دو شرکت تولیدی پلیمرهای صنعتی پولیکانوین و شرکت کشت و صنعت سبز پاسارگاد می باشد.

  ۳)حساب های دریافتنی تجاری و غیرتجاری:

  عمده حساب های دریافتنی شپترو از شرکت های زیرمجموعه به ویژه شرکت تولیدی پلیمرهای صنعتی پولیکا نوین می باشد.

  ۴)حساب ها ی پرداختنی تجاری و غیرتجاری:

  عمده پرداختنی های شپترو بابت بدهی به تامین کنندگان کالا و مواد اولیه و هم چنین بدهی به شرکت های تابع وزارت نفت می باشد.

  ۵)فروش شرکت:

  ۵-۱)محصول اصلی شغدیر PVC  و  DDB و سود محرق(سود سوزآور) می باشد. این شرکت معمولا نصف فروش PVC و تمام فروش سود سوزآور را در داخل و ومابقی را صادر می نماید، هم چنین DDB را نیز فقط صادر می کند.بسته به این موضوع که تغییرات نرخ جهانی PVC و نرخ دلار چگونه باشد سهم فروش داخلی از ۵۰ تا ۷۰ درصد متغیر می باشد.

  ۶)منابع مهم جهت تعیین نرخ فروش محصولات:

  بایستی به این نکته توجه داشته باشید که عمده صادرات محصولات پتروشیمی شرکت های ایرانی به کشور چین می باشد برای مشاهده قیمت جهانی محصول شپترو به نشریه PLATTS رجوع نمایید که با جستجوی این عبارت در تلگرام می توانید به نشریه مربوطه که به صورت هفتگی منتشر می شود دسترسی پیدا کنید.

  ۷)سایر داده های آماری مهم و مرتبط با فروش:

  ۱-۷)قیمت جهانی PVC و به تبع آن قیمت داخلی آن  از قیمت جهانی نفت اثر می پذیرد و به طور کلی وقتی قیمت نفت جهش خوبی داشته و در سطوح بالاتری تثبیت می گردد قیمت PVC  نیز هم رشد پیدا می کند.

  ۲-۷)با توجه به اینکه دلار آمریکا مبنای اصلی جهت ارزش گذاری قیمت تمامی کالاهای جهانی می باشد در نتیجه هرگونه تغییر در اقتصاد آمریکا و در پی آن شاخص دلار می تواند بر قیمت کامودیتی هااثر بگذارد.

  برای نمونه وقتی بانک مرکزی آمریکا یا همان فدرال رزرو اعلام می کند که نرخ بهره خود را افزایش می دهد به تبع آن شاخص دلار بهبود پیدا کرده و قیمت کامودیتی ها کاهش پیدا می کند.

  ۷-۳)نرخ تسعیر ارز مبنای مهمی برای بسیاری از شرکت های صادرات محور می باشد که کاملا وابسته به تصمیم های کابینه اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران می باشد.با توجه به اینکه سیاست ارزی در کشور شناور مدیریت شده می باشد بنابراین در زمانی که تصمیم اقتصادی بر افزایش نرخ ارز در کشور باشد می تواند اثر مثبتی را بر فروش شرکت های صادرات محور از جمله پتروشیمی آبادان داشته باشد.

  ۷-۴)باید این نکته را مدنظر داشته باشید که معاملات در بازارهای جهانی کاملا تابع عرضه و تقاضا است و در نتیجه اگر سمت عرضه به دلیل انجام تعمیرات اساسی و یا سایر موارد ناگهانی و غیرمنتظره (مثلا طبق اعلام قبلی اعلام می گردد که یکی از واحدهای بزرگ تولید کننده در جهان برای مدت ۳ ماه جهت انجام تعمیرات اساسی تعطیل می گردد اما بر خلاف پیش بینی ها واحد مزبور بیش از سه ماه و به مدت نامعلوم متوقف می ماند) کاهش قابل ملاحظه ای داشته باشد منجر به افزایش شدید قیمت کامودیتی ها می گردد.

  ۸)مواد اولیه شرکت:

  مواد اولیه شرکت از اتیلن، کلر، EDC و VCM می باشد که بیش از ۹۰ درصد آن از شرکت های داخلی تامین می گردد که به سه شیوه می توان نرخ آن را محاسبه کرد:

  استفاده از نرخ های بورس کالا. دوم رجوع به آخرین گزارش حسابرسی شده شرکت و محاسبه نرخ هر کدام از مواد اولیه و اعمال تغییراتی در آن در صورت نیاز. سوم استفاده از روش تحلیل افقی در محاسبه ارزش مواد اولیه که این آیتم را می بایست با روش دوم تلفیق کرد.

  ۹)بهای تمام شده شرکت:

  علاوه بر مواد اولیه به عنوان اصلی ترین آیتم بهای تمام شده، سربار نیز بخش مهمی را در بهای تمام شده ایفا می کند که آن نیز از هزینه برق و گاز، استهلاک، لوازم و ابزار مصرفی و هزینه حقوق تشکیل می شود.

  ۱۰)سایر آیتم های اثرگذار بر سودآوری:

  ۱)هرگونه افزایش در قیمت محصولات اتیلن، کلر، EDC و VCM می تواند منجر به کاهش حاشیه سود ناخالص گردد.

  ۲)با توجه به کاربرد گسترده PVC در صنایع مختلف مانند صنعت پوشاک، ساخت بطری، تجهیزات پزشکی و … می توان چنین برداشت کرد که هرگونه گسترش فعالیت این صنایع می تواند منجر به افزایش تقاضای این محصول شده و در نهایت به افزایش سودآوری این شرکت ها کمک نماید.

  ۳)در صورت اجرایی شدن طرح های عمرانی گسترده در کشورهای مختلف جهان من جمله چین و آمریکا به عنوان دو ابر قدرت اقتصادی در دنیا می تواند قیمت جهانی PVC را افزایش دهد.

  ۱۱)هزینه های عمومی و اداری و فروش:

  عمده هزینه های عمومی و اداری و فروش شپترو را هزینه حقوق و دستمزد تشکیل می دهد که تغییرات آن تابع دو آیتم می باشد:

  اول مصوبات دولتی در این زمینه است، دوم افزایش یا کاهش تعداد کارکنان این شرکت.

  عوارض آلایندگی تشکیل شده که آن هم تابع تصمیمات دولتی می باشد و در صورت افزایش نرخ این آیتم با افزایش هزینه ها روبه رو خواهد شد.

  ۱۲)سایر درآمدهای عملیاتی و غیرعملیاتی:

  سایر درآمدها(هزینه ها)ی عملیاتی عمدتا از سود و زیان ناشی از تسعیر ارز تشکیل می شود. اما سایر درآمدها(هزینه ها)ی غیرعملیاتی از آیتمی تحت عنوان هزینه مستمری کارکنان بازنشسته قبل از موعد اثر می پذیرد.

  ۱۳)سایر نکات بااهمیت:

  شرکت در حال تکمیل واحد کاربری تکنولوژی واحد کلر آلکالی می باشد که پیرو آن کلر دریافتی شرکت به میزان ۲٫۵ برابر افزایش خواهد یافت و در نتیجه EDC تولیدی نیز رشد و در نهایت VCM و سود سوزآور افزایش بیشتری از نظر مقداری خواهد داشت.

  یکی از برنامه های مهم و بسیار اثرگذار شرکت تغییر در واحد الفینی شرکت به منظور تبدیل به پروپیلن می باشد در حالی که در حال حاضر DDB به عنوان یک محصول منسوخ شده تولید می گردد.شرکت در حال برنامه ریزی برای جابه جایی از محصول DDB به پروپیلن است و به دنبال ایجاد واحدی با ظرفیت ۱۳۲۰۰ تن می باشد و در این صورت شاهد جهش فوق العاده ای در این سهم خواهیم بود.

  ریسک ها و فرصت های شرکت :

  ۱)نوسانات نرخ ارز:

  با توجه به اینکه تنها ارتباط شرکت با نرخ ارز، در رابطه با درآمدها می باشد بنابراین هرگونه افزایش نرخ ارز می تواند موجب افزایش سودآوری شرکت گردد.توجه فرمایید که تا تاریخ تهیه این گزارش هیچ وام ارزی رویت نشده است پس هیچ نکته منفی در این رابطه نمی توان منظور کرد.

  ۲)ریسک نوسانات نرخ بهره:

  وقتی به ترازنامه شرکت مراجعه می کنیم متوجه این موضوع می شویم که شرکت در طی سال های اخیر وام سنگینی اخذ نکرده به همین دلیل ریسک نرخ بهره(در واقع ریسک افزایش نرخ سود سپرده بانکی) چندان برای آن وجود ندارد.اما افزایش نرخ بهره به طور کلی منجر به افزایش حداقل نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران می شود و به طور عمومی موجب افزایش ریسک نرخ بهره در سطح کلی بازار و بالاخص پتروشیمی آبادان می گردد.در نقطه مقابل با کاهش نرخ بهره بانکی نسبت قیمت به درآمد بازار افزایش پیدا کرده و همین عامل موجب افزایش جذابیت در تمامی نمادها من جمله شپترو می گردد.

  ۳)ریسک متغیرهای کلان:

  همانطور که پیش از این مطرح شد بخشی از محصولات شرکت صادر و بخش دیگر از طریق بورس کالا به فروش می رسد.بنابراین مسائل تحریم اقتصادی و برخی تصمیمات دولت در رابطه با شیوه قیمت گذاری محصولات در بورس کالا می تواند بر افزایش یا کاهش شدید قیمت محصولات شپترو موثر واقع شود.

  ۴)ریسک تصمیمات کلان اقتصادی در کشورهای مقصد:

  در حال حاضر بازارهای هدف شپترو محدودیت خاصی هم چون اعمال عوارض یا تعرفه بر روی کالاهای ایرانی اتخاذ نشده است در صورتی که چنین محدودیت هایی وضع گردد فروش صادراتی این شرکت با محدودیت های جدی روبه رو می شود.

  مولف: احمد لحیم گرزاده