جاستین سان

جاستین سان (Justin Sun) یا یوچن (YuChen)، متولد 30 جولای 1990 به عنوان یک کارآفرین جوان در حوزه ی فن آوری از کشور چین شناخته می شود. وی از سال 2007 تا 2011 در دانشگاه پکن تحصیل کرد و لیسانس خود را در رشته تاریخ دریافت کرد. از سال 2009 تا 2010 نیز در رشته علوم و هنرهای لیبرال در دانشگاه هنگ کنگ چین تحصیل کرد و پس از آن از سال 2011 تا 2013 در دانشگاه پنسلیوانیا تحصیل کرد و مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد سیاسی را دریافت کرد.

سان همیشه تمایل زیادی به داشتن شهرت و اعتبار توجه زیادی داشته است. او دانش آموز خوب و شیفته ایده های لیبرال بود و هرگز از ایستادگی در برابر قدرت بزرگتر دست برنمی داشت.

در پروفایل GQ اولیه سان که در چین منتشر شد، وی دوران مدرسه خود را به یاد آورد و گفت كه او اغلب «رهبر افكار مدرسه» بود كه اغلب مخالف جریان اصلی بود. سان، منتقد جدی سیاست های مدرسه، همچنین نویسنده ای توانا بود که مقالاتی پر از انتقاد شدید از دولت چین داشت.

فردی که قصد داریم به شما معرفی کنیم مجله ی فوربز در سال 2017 او را در لیست سی نفره ی افراد موفق زیر 30 سال قرار دارد.

جاستین سان چه دستاوردهایی دارد؟

  • قبل از بنیان گذاری ترون (Tron (TRX))، جاستین سان به مدت دو سال به عنوان نماینده ارشد و مشاور در شرکت ریپل (Ripple) مشغول به کار بود.
  • او همچنین بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی شبکه اجتماعی PEIWO نیز هست، این شبکه اجتماعی با وجود ردصلاحیت از سمت دولت مورد پسند بسیاری از مردم واقع شد.
  • او در سال 2017 در یک مراسم افتتاحیه سیستم عامل ارز رمزنگارشی شده خود را معرفی کرد که تنها در چین 63 میلیون یورو بدست آورد.
  • وی همچنین مدیرعامل شرکت BitTorrent است که در سال 2019 خریداری کرد و صاحب Poloniex (ارز رمزنگاری شده نسبتاً شناخته شده) است.
  • او یک کارآفرین خلاق در حوزه فناوری، بنیان گذار پلتفرم ارز رمزنگاری شده TRON و مدیر عامل فعلی شرکت Rainberry است.
  • در سال 2011 او روی جلد مجله چینی Yazhou Zhoukan، در لیست رقبای هفته در آسیا قرار گرفت. در سال 2014 از او به عنوان رهبر جهانی جوانان در گردهمایی سالانه داووس در سوئیس نام برده شد و در سال 2015 کانال تلویزیونی CNTV چین او را به عنوان یکی از مهم ترین کارآفرینان جدید معرفی کرد.

رابطه جک ما و جاستین سان

جک ما، مدیر عامل Alibaba، از جاستین سان که روزهای 26 سالگی اش را می گذراند درخواست کرد تا در دانشگاه هوپان تحصیل کند. جاستین از شخص جک ما درس هایی گرفت و از آن زمان این دو دوستان خوبی شدند.

شایعات حاکی از آن است که وقتی جاستین سان با دولت چین به مشکلاتی برخورد، جک ما با استفاده از نفوذ خود در دستگاه دولتی به حل برخی از مشکلاتی که بر سر راه وی بود پرداخت. جاستین نیز با اهدا حدود 1.2 میلیون یورو به دانشگاه هوپان در آوریل 2019، هزینه ی آن را به خوبی بازپرداخت کرد.

قبل از اینکه جاستین با ارز رمزنگاری شده مورد توجه قرار گیرد، او قبلاً سابقه رسانه ای داشته است.

نحوه ی ثروتمند شدن سان به این صورت بود که وی با سرمایه گذاری اولیه در بیت کوین به یک میلیونر کاغذی تبدیل شد و در بازگشت به پکن در سال 2013، به Ripple Labs، شرکت آمریکایی که پروتکل پرداخت ریپل را توسعه داده بود، پیوست. در همان سال، او Peiwo، یک برنامه دوست یابی اجتماعی مبتنی بر صدا را تأسیس کرد.

جاستین سان بنیان گذار ترون (TRX)

TronFi دارای خصوصیات مثبت آشکار و رقابتی است. کمترین آن این است که هزینه های کمتری نسبت به ارز اتریوم دارد که بسیاری از سرمایه گذاران خرده فروشی را از ورود به این فضا منع کرده است.

ثانیا، Tronfi برای سرمایه گذاران خرده فروشی چینی قابل دسترسی است: توسط توسعه دهندگان چینی برای مخاطبان چینی به زبان چینی طراحی شده است. کانال بازاریابی آن به جای تلگرام یا دیگر اپلیکیشن های مورداستفاده جهانی در WeChat (یک اپلیکیشن ساخت چین) است.

جاستین سان اغلب در رسانه ها منفی است!

سان به عنوان یک استاد بازاریاب واقعی، همیشه با هر کاری که انجام می دهد توجه مردم را به خود و شرکت هایش را جلب می کند. او در دسامبر 2019 قول داد که 1 میلیون دلار به سازمان گرتا تونبرگ کمک کند به علت که این نیز نگرانی های مشترکی مبنی بر گرم شدن کره زمین دارد. این کار وی از نظر دو میلیون دنبال کننده اش در توییتر نوعی تحقیر به حساب آمده است.

واقعیت این است که ارز رمزنگاری شده برای استخراج شدن به مقدار زیادی انرژی نیاز دارد. از آنجا که انرژی ارزان در چین موجود است، حدود 50٪ از تمام استخراج کنندگان این ارزها در این کشور هستند.

باور بر این است که استخراج ارز رمزنگاری شده به آلودگی هوا در چین دامن می زند؛ بنابراین او به این دلیل مورد انتقاد جمع زیادی از مردم است.

در سال 2019، جاستین سان به داشتن دنبال کنندگان جعلی در توییتر متهم شد و دیگر موردی که ممکن است برایش دردساز شود این است که او هنوز به طور کامل هزینه خرید شرکت بیت تورنت را پرداخت نکرده است.

قرار ناهار با بزرگترین سرمایه گذار جهان؟!

جاستین سان وقتی به شهرت جهانی دست یافت که در تابستان سال 2019، 4 میلیون یورو برای صرف ناهار با وارن بافت، سرمایه گذار افسانه ای و مدیر عامل Berkshire Hathaway پرداخت. او ادعا کرد که می خواست اولین کسی باشد که وارن بافت را برای سرمایه گذاری در حوزه ی ارزهای رمزنگاری شده تشویق می کند.

منتقدان این کارآفرین جوان ادعا کردند که او از همه چیز برای بازاریابی استفاده کرده است. از آنجا که این داستان سبب ایجاد جریان های خبری زیادی در سراسر جهان شد، موفقیت آمیز قلمداد می شود. هیاهوی رسانه ای قابل چشم پوشی نیست.

اما همانطور که مصاحبه کننده CNBC به سان گفت:

«وارن بافت بین کوین را با قمار در لاس وگاس مقایسه کرده و ارزهای رمزنگاری شده را سم موش صحرایی خوانده»

سان با خیالی راحت خندید و تأکید کرد که وارن بافت به عنوان یکی از موفق ترین سرمایه گذاران جهان، منابع اطلاعاتی درستی ندارد.

چندی بعد، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، دونالد ترامپ در توییتی نوشت که طرفدار بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه نیست چرا که ارزش آنها به اندازه ی باد هواست!

سان برای پاسخ به این توئیت گفت:

«آقای رئیس جمهور، شما با اخبار جعلی گمراه شده اید، بیت کوین و بلاک چین بهترین فرصت برای ایالات متحده است! من دوست دارم شما را به همراه رهبران کریپتوکارنسی و سرمایه گذار بزرگ وارن بافت در تاریخ 25 ژوئیه به صرف ناهار دعوت کنم.»

یک هفته بعد، حساب توییتر Tron اعلام کرد که قرار ناهار به دلیل سنگ کلیه ی سان به تعویق افتاده است.

اما درست پس از آن که سان اعلام کرد در حال برنامه ریزی مجدد ناهار خود با وارن بافت است، روزنامه های چینی اخباری منتشر کردند مبنی بر اینکه سان نه تنها به جمع آوری پول، قماربازی و پولشویی غیرقانونی متهم بود، بلکه گویا توسط مقامات چینی در پکن بازداشت شد و علت لغو قرار ملاقات او نیز تحریم و ممنوع الخروج شدن وی از طرف دولت چین بوده است.

سان ادعاهای مطرح شده را رد کرد و گفت که وی تحت درمان سنگ کلیه قرار دارد. وی به ماندارین نوشت: «جمع آوری کمک های مالی غیرقانونی از شبکه درست نبود» و افزود که ترون با مقامات «همکاری فعال» دارد تا بتواند الزامات قانونی را رعایت کند. وی افزود که ترون در سنگاپور، جایی که در آن واقع شده است، از قوانین و مقررات پیروی می کند و این ادعای پولشویی «درست نیست».

دولت چین به سان اعتماد ندارد!

جاستین سان هر روز بیشتر از روز قبل زیر نظر دولت چین قرار می گیرد. این دولت کمونیست که قبلاً طرفدار ارزهای رمزپایه ای بود که مشاغل زیادی را فراهم می کرد، به دو دلیل تغییر شیوه داده است:

1- استخراج ارزهای رمزنگاری شده به انرژی ارزان متکی است و در چین این به معنای استفاده از معادن ذغال سنگ آلوده است که هنوز هم بیشتر انرژی چین را تأمین می کنند. دولت پکن از آن زمان برای کاهش اثر کربنی آن، قوانین سختگیرانه ای را بر کل صنعت ارزهای رمزنگاری شده وضع کرد.

2- دلیل دوم این که ارزهای رمزنگاری شده اطلاعات را مخفی می کنند. از آنجا که هیچ بانک مرکزی درگیر نیست، رمزگذاری در چندین مورد با فعالیت های مجرمانه مرتبط بوده است. به هر حال پرداخت بین دو کیف پول رمزارزی از یک اسم به اسم دیگر انجام نمی شود؛ بلکه بیشتر از یک کیف پول به کیف پولی دیگر است. غالباً ثبت نام با یک نام حتی ضروری نیست، که به معنای ناشناس بودن است.

چین از زمان رونق اقتصادی اش در قرن اخیر چندین میلیاردر خودساخته داشته است  این بدان معنی است که افراد ثروتمند با استفاده از رمزنگاری پول خود را به واحدهای بزرگ مالیاتی منتقل می کنند. بنابراین، به طور ویژه از زمان روی کار آمدن رئیس جمهور شی جین پینگ، دولت چین میلیاردهایی را که از پرداخت مالیات شانه خالی می کنند، شکار می کند.

بعد از انتشار خبرهای مربوط به قرار ملاقات جاستین سان با وارن بافت، شایعاتی حاکی از آن بود که وی یکی از همین افراد محکوم به فرار مالیاتی است، اما وی با عنوان مدیرعامل ترون این موضوع را چندین بار رد کرده است.

درگیری با بنیانگذار اتریوم (Ethereum)

شاید بدانید که اتریوم نیز یکی از ارزهای رمزنگاری شده محبوب به حساب می آید که در کنار بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال برای خرید و فروش مورد استفاده قرار می گیرد.

بنیان گذار اتریوم، Vitalik Buterin در چندین مورد با جاستین سان بر سر توییتر درگیر شد. در آوریل 2018، سان نموداری را به نمایش گذاشت که استدلال می کرد ترون (TRON) یک پروتکل برتر نسبت به اتریوم (Ethereum) است.

Buterin از طریق توییتر جاستین سان را به عدم درستی در نشان دادن توانایی های سیستم عامل ترون متهم کرد و به ادعاهای قبلی دزدی ادبی توسط دیگران علیه وی و TRON اشاره کرد. Buterin در ماه سپتامبر در حالی که از سخنان بحث برانگیزی که در مورد رشد بالقوه بازار صنعت بلاک چین ارائه کرد، تلنگرهایی را با عنوان روش های نادرست جذب افراد به سیستم ارزهای رمزپایه زد.

موفقیت یا عدم موفقیت؟!

اولین موفقیت مهم سان برنامه Peiwo بود که به «مرا همراهی کن» ترجمه می شود، برنامه ای با یک اتاق گفتگوی زنده با ده میلیون کاربر که از نظر کاربران یک موفقیت بزرگ محسوب می شد. اما این برنامه قابلیت های منفی نیز داشت که سرانجام، از فروشگاه های اپلیکیشن های اپل و اندروید حذف شد و مقامات چینی آن را به همراه سایر مواردی که «ارزش های سوسیالیستی را بر هم می زند» تعطیل کردند.

در جایی بین سفر مداوم سان به این سو و آن سو از پکن به سانفرانسیسکو، وی بیت تورنت را به قیمت 140 میلیون دلار خریداری کرد. بخشی از آنچه این معامله را منحصر به فرد کرد فضای برخورد ابرقدرت ها بود که آن را احاطه کرده بود. در تابستان 2018، برخی از کارشناسان آمریکایی می گفتند سیاست تجاری ایالات متحده و چین با وجود سود کم به اقتصاد آمریکا آسیب رسانده و پارانویای جنگ سرد برانگیخته است.

پس از خرید بیت تورنت، سان ناگهان با یک پا در پکن و پای دیگر در سانفرانسیسکو درگیری های مربوط به آن را آغاز کرد.

کارمندان ارشد بیت تورنت نگران بودند که دولت ایالات متحده ممکن است این همکاری ها را موشکافی کند، اما خطرات ناشی از جنگ تجاری ایالات متحده و چین متوجه سان نبود.

یکی از کارمندان ارشد سابق می گوید: «جاستین به موانع نگاه می کند و فکر می کند که می تواند از آنها عبور کند، این ذهنیت یک کارآفرین است که از برخی جهات عالی است. اما این شامل قانون شکنی در جنبه های کم اهمیت کارها نیز می شود.»

من فکر می کنم که اشکالی ندارد

سان با ابراز «من فکر می کنم که اشکالی ندارد» سعی کرد این نگرانی ها را برطرف کند.

به هرحال که جک ما، مدیرعامل شرکت Alibaba توسط نماینده ایالات متحده آمریکا برای نقض IP در لیست سیاه قرار دارد. اما بیت تورنت دقیقاً به این دلیل زنده مانده بود که کارمندان ارشد شرکت و وکلا از مناطق خاکستری دوری می کردند.

آن ها یک فناوری ارائه دادند در حالی که محتوایی غیرقانونی توزیع نکردند: «ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که کارها را به صورت قانونی انجام می دهیم.»

دیدگاه سان از موفقیتش در شرکت ترون

سان از قدرت تخیل بسیار گسترده ای در غرب وحشی کریپتو کارنسی جهان دارد. فضایی که قوانین نامشخص هستند و مقررات نیز به طور کامل اجرا نمی شوند. از زمان انتشار بیت کوین رمز ارزهای زیادی ظهور کرده اند که برای رسیدن به تسلط در این حوزه فعالیت های گسترده و بعضاً عجیبی انجام می دهند اما اغلب ارزش آنها را می توان به راحتی حدسی زد. بخش های فروش آنها روی ارز متمرکز است که قابل دستکاری یا کنترل نیست و «غیر متمرکز کردن شبکه ((Decentralization)) شعار رسمی بازاریابی است که ترون نیز از آن استفاده می کند.

با کسب موفقیت های بیشتر سان، بیت تورنت از ساختمان قدیمی خود خارج شد که توسط یک رمپ آزادراه احاطه شده بود و به یک آسمان خراش در مرکز شهر واقع در خیابان 301 هوارد منتقل شد. کارمندان از دفتر جدید خود بسیار راضی بودند و شرایط بسیار بهتری را تجربه می کردند، آنها سان را فقط از طریق چت ویدیویی می شناختند.

سان سرانجام برای ساخت امپراطوری رمزنگاری خود به سانفرانسیسكو رفت. او به کارمندان خود می گفت که یک روز، او ثروتمندتر از بیل گیتس خواهد شد.

اما شرکت ترون ممکن است بی پول باشد. اخیراً اخباری از طریق کانال ترون در اپلیکیشن وی چت منتشر شد مبنی بر اینکه ترون دریافت کننده کمک هزینه 2 میلیون دلاری ویروس کرونا از دولت ایالات متحده است و آنها به زودی انتظار دریافت کمک مالی دیگری از دولت ایالات متحده دارند.

کلام آخر

جاستین سان یکی از آن چهره های فراموش نشدنی و به نوعی بحث برانگیز در دنیای ارزهای رمزنگاری شده است چرا که او به برخورد انتقادی با بیت کوین مشهور است.

سوال این است که آیا او یک فرد عجیب و غریب است یا یک نابغه؟ قطعاً افرادی که در دنیای تکنولوژی و سرمایه تبدیل به غول های شکست ناپذیر شدند دیوانه بودن را تنها راه رسیدن به موفقیت می دانند.