تولید ناخالص داخلی (GDP) برآوردی از ارزش کل کالاها و خدمات تولیدی و ارائه شده در داخل یک کشور در طول یک دوره مشخص، معمولاً یک سال است. تولید ناخالص داخلی معمولاً برای تخمین قدرت های اقتصادی جهان استفاده می شود.

فهرست []

  میزان تولید ناخالص داخلی معمولاً با استفاده از روش مخارج اندازه گیری می شود. روشی که در آن تولید ناخالص داخلی را با جمع کردن هزینه های کالاهای مصرفی جدید، مخارج سرمایه گذاری جدید، مخارج دولت و ارزش خالص صادرات (صادرات منهای واردات) محاسبه می شود.

  در بیشتر نقاط جهان، تولید ناخالص داخلی کشورها با شرایط مختلف اقتصادی در مقابل پس زمینه رشد اقتصادی بلندمدت در طول زمان در نوسان است. با این حال، جالب است بدانید با وجود این فراز و نشیب ها، اقتصادهای برتر که با تولید ناخالص داخلی اندازه گیری می شوند، به راحتی از جایگاه های برتر خود خارج نمی شوند، اما در سال 2020، با شروع همه گیری کووید-19 شرایط اقتصادی بسیاری از کشورها تغییر کرده است.

  به دلیل کاهش قیمت انرژی، کاهش توریسم، کاهش حجم تجارت و تعطیلی فروشگاه ها به دلیل قرنطینه، کشورها شاهد کاهش بی سابقه ای در تولید ناخالص داخلی بوده اند. اگرچه بسیاری از اقتصادها در سه ماهه سوم سال 2020 بهبودی پیدا کردند، بیشتر 25 کشور برتر رشد تولید ناخالص داخلی منفی را برای سال تجربه کردند.

  روش های اندازه گیری تولید ناخالص داخلی

  در این مقاله چندین روش رایج برای اندازه گیری تولید ناخالص داخلی معرفی شده است که همه آن ها از پایگاه داده بانک جهانی استخراج شده اند:

  ۱- تولید ناخالص داخلی اسمی (Nominal) به دلار آمریکا

  این روش ابتدایی ترین و رایج ترین روش اندازه گیری و مقایسه تولید ناخالص داخلی در میان کشورها با استفاده از قیمت های محلی و ارزهای تبدیل شده به دلار آمریکا با استفاده از نرخ مبادله بازار ارز است. این معیاری است که برای تعیین رتبه بندی کشورها در لیست 25 برتر استفاده شده است.

  ۲- تولید ناخالص داخلی تعدیل شده قدرت خرید (PPP) به دلار بین المللی فعلی

  این یک روش جایگزین برای مقایسه تولید ناخالص داخلی اسمی بین کشورهاست. در این روش ارزها را براساس سبد کالایی که در آن کشورها خریداری می شوند، به جای نرخ مبادله ارز، تنظیم می کنند. با استفاده از این روش درواقع تفاوت هزینه زندگی در کشورهای مختلف نیز تعدیل و در نظر گرفته می شود.

  ۳- رشد تولید ناخالص ملی

  این معیار نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی اسمی در قیمت ها و ارزهای محلی است که سرعت رشد اقتصاد یک کشور را به صورت تخمینی مشخص می کند.

  ۴- تولید ناخالص داخلی سرانه، به دلار فعلی آمریکا

  این معیار تولید ناخالص داخلی اسمی تقسیم بر تعداد افراد یک کشور است. درواقع معیار تولید ناخالص داخلی سرانه، میزان تولید اقتصاد یک کشور به ازای هر نفر را اندازه گیری می کند. این معیار همچنین می تواند به عنوان یک معیار بسیار تقریبی از درآمد یا استاندارد زندگی برای افرادی که در یک کشور زندگی می کنند استفاده شود.

  حال که با معیارهای مختلف آشنا شدید، باید بدانید که در سراسر این مقاله، اصطلاح تولید ناخالص داخلی به تولید ناخالص داخلی اسمی به دلار آمریکا اشاره دارد، مگر اینکه خلاف آن بیان شود.

  قدرت های اقتصادی جهان؛ بررسی ۲۵ کشور برتر جهان در اقتصاد

  ایالات متحده آمریکا؛ برترین کشور در میان قدرت های اقتصادی در جهان

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 20.89 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 20.89 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -3.6%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 63413.510 دلار

  اقتصاد ایالات متحده اولین و یکی از برترین قدرت های اقتصادی جهان است که با تولید ناخالص داخلی اسمی اندازه گیری می شود. بیشترین سهم در تولید ناخالص داخلی، بخش خدمات اقتصادی است که شامل امور مالی، املاک، بیمه، خدمات حرفه ای و تجاری و مراقبت های بهداشتی می شود.

  ایالات متحده دارای اقتصاد نسبتاً باز است که سرمایه گذاری تجاری و سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در این کشور تسهیل می کند. اقتصاد ایالات متحده در خط مقدم فناوری در بسیاری از صنایع قرار دارد، اما با تهدیدهای فزاینده ای به شکل نابرابری اقتصادی، افزایش هزینه های خالص مراقبت های بهداشتی و امنیت اجتماعی و زیرساخت های رو به زوال مواجه است.

  چین

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 14.72 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 24.27 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: 2.3% 15
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 10434.816 دلار

  کشور چین دومین تولید ناخالص داخلی اسمی جهان را از نظر دلار فعلی و بزرگ ترین تولید ناخالص داخلی اسمی جهان را از نظر PPP دارد. با رشد سالانه ای که به طور مداوم از ایالات متحده پیشی می گیرد، چین ممکن است در مسیر تبدیل شدن به یکی از  قدرت های اقتصادی جهان از نظر تولید ناخالص داخلی اسمی در سال های آینده باشد. چین به تدریج اقتصاد خود را در چهار دهه گذشته توسعه داده است و به دنبال آن توسعه اقتصادی و استانداردهای زندگی بسیار بهبود یافته است. با این حال چین با چالش های مهمی مانند پیرشدن سریع جمعیت و تخریب شدید محیط زیست مواجه است.

  ژاپن

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 5.06 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 5.25 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -4.6%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 40193.321 دلار

  ژاپن در جایگاه سوم قدرت های اقتصادی جهان است. تولید ناخالص داخلی آن در سال 2019 از مرز 5 تریلیون دلار عبور کرد. همکاری قوی بین دولت و صنعت و دانش فنی پیشرفته، اقتصاد تولیدی و صادرات محور ژاپن را ساخته است. بسیاری از کسب وکارهای بزرگ ژاپنی به عنوان شبکه ای از شرکت های به هم پیوسته به نام keiretsu سازمان دهی شده اند.

  پس از دهه 1990 و تأثیر رکود بزرگ جهانی، ژاپن در سال های اخیر تحت سیاست های نخست وزیر سابق شینزو آبه شاهد رشد صعودی صنعت اقتصاد خود بوده است. با این حال، ژاپن از نظر منابع طبیعی فقیر است و به واردات انرژی وابسته است؛ به ویژه پس از تعطیلی عمومی صنعت انرژی هسته ای پس از فاجعه فوکوشیما در سال 2011. این کشور همچنین با جمعیتی که به سرعت در حال پیر شدن است در حال دست و پنجه نرم کردن است.

  آلمان

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 3.85 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 4.52 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -4.6%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 46208.426 دلار

  کشور آلمان در رتبه چهارم در میان قدرت های اقتصادی جهان قرار گرفته است و تولید ناخالص داخلی آن در سال 2020 برابر با 3.85 تریلیون دلار بوده است. آلمان همچنین بزرگ ترین اقتصاد اروپاست. آلمان صادرکننده برتر وسایل نقلیه، ماشین آلات، مواد شیمیایی و سایر کالاهای تولیدی بوده و دارای نیروی کار بسیار ماهر است.

  با این حال، آلمان برای رشد اقتصادی خود با چالش های جمعیتی مواجه است. نرخ باروری پایین آن، جایگزینی نیروی کار سالخورده را دشوارتر می کند و درصد بالای مهاجرت، سیستم رفاه اجتماعی آن را تحت فشار قرار می دهد.

  انگلستان

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 2.76 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 3.08 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -9.7%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 41124.531 دلار

  بریتانیا در جایگاه پنجم قدرت های اقتصادی جهان قرار دارد. این کشور در سال 2019 تولید ناخالص داخلی 2.83 تریلیون دلاری داشت که 9.7 درصد در مقایسه با سال قبل کاهش یافته بود. اقتصاد بریتانیا توسط بخش بزرگ خدمات آن به ویژه در امور مالی، بیمه و خدمات تجاری هدایت می شود. روابط تجاری گسترده این کشور با قاره اروپا به دلیل قطعنامه برگزیت پس از رأی سال 2016 برای خروج از اتحادیه اروپا (EU) بسیار پیچیده شده است؛ از 31 ژانویه 2020، بریتانیا رسماً عضو اتحادیه اروپا نیست.

  هند

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 2.66 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 8.97 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -7.3%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 1927.737 دلار

  کشور هند با تولید ناخالص داخلی 2.66 تریلیون دلاری در سال 2020، ششمین قدرت اقتصادی در جهان است که بیش از 7 درصد کمتر از سال 2019 رشد داشته است. هند به دلیل جمعیت زیادش، کمترین تولید ناخالص داخلی سرانه را در فهرست ما دارد.

  اقتصاد هند ترکیبی از کشاورزی سنتی روستایی و صنایع دستی در کنار رونق صنعت مدرن و کشاورزی مکانیزه است. هند صادرکننده عمده خدمات فناوری و برون سپاری تجاری است و بخش خدمات سهم بزرگی از تولید اقتصادی آن را تشکیل می دهد.

  آزادسازی اقتصاد هند از دهه 1990 رشد اقتصادی را تقویت کرده است، اما مقررات تجاری غیرقابل انعطاف، فساد گسترده و فقر مداوم چالش هایی را برای توسعه مداوم ایجاد می کند.

  فرانسه

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 2.63 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 3.15 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -7.9%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 39030.442 دلار

  کشور فرانسه در سال 2020 تولید ناخالص داخلی 2.63 تریلیون دلاری داشت که آن را در رتبه هفتم در میان قدرت های اقتصادی جهان قرار داده است. گردشگری صنعت مهمی است و فرانسه هر ساله بیشترین بازدیدکننده از کشورهای خارجی را دارد. فرانسه دارای یک اقتصاد مختلط است که بسیاری از مشاغل خصوصی و نیمه خصوصی در طیف متنوعی از صنایع را شامل می شود.

  با این حال، هنوز دخالت شدید دولت در بخش های کلیدی خاصی مانند صنایع دفاع و تولید برق وجود دارد. تعهد دولت فرانسه به مداخله اقتصادی به نفع برابری اجتماعی نیز چالش هایی را برای اقتصاد ایجاد می کند، مانند بازار کار سخت با نرخ بیکاری بالا و بدهی زیاد نسبت به سایر اقتصادهای پیشرفته.

  ایتالیا

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 1.89 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 2.49 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -8.9%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 31714.247 دلار

  هشتمین تولید ناخالص داخلی جهان متعلق به ایتالیا با 1.89 تریلیون دلار در سال 2020 است که از سال 2019، 8.9 درصد کمتر است. اقتصاد و سطح توسعه ایتالیا به طور قابل توجهی بسته به منطقه متفاوت است. درواقع در مناطق شمالی اقتصاد توسعه یافته تر و مناطق جنوبی با اقتصادی توسعه نیافته روبه روست. ایتالیا به دلیل بدهی عمومی بسیار بالا، سیستم قضایی ناکارآمد، سیستم بانکی ضعیف، بازار کار ناکارآمد با بیکاری مزمن جوانان، با رشد اقتصادی دائمی کندی مواجه است.

  کانادا

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 1.64 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 1.83 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -5.3%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 43258.252 دلار

  کشور کانادا در سال 2020 دارای 1.64 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی بود و همین موضوع باعث قرار گرفتن این کشور در رتبه نهم قدرت های اقتصادی جهان شد. کانادا دارای صنعت استخراج انرژی توسعه یافته ای است و سومین ذخایر بزرگ نفت در جهان را دارد. کانادا همچنین دارای بخش های تولید و خدمات موفقی است که عمدتاً در مناطق شهری نزدیک مرز ایالات متحده مستقر هستند.

  رابطه تجارت آزاد کانادا با ایالات متحده به این معناست که سالانه سه چهارم صادرات کانادا به بازار ایالات متحده تعلق می گیرد. روابط نزدیک کانادا با ایالات متحده نیز به این معناست که این کشور تا حد زیادی به موازات بزرگ ترین اقتصاد جهان توسعه یافته است.

  کره جنوبی

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 1.64 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 2.24 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -0.9%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 31631.557 دلار

  کره جنوبی با تولید ناخالص داخلی 1.64 تریلیون دلاری در سال 2020، دهمین کشور در میان قدرت های اقتصادی جهان است. اقتصاد کره جنوبی یک داستان موفقیت در قرن بیستم است؛ زیرا امروزه این کشور به عنوان یک اقتصاد پیشرفته و صنعتی تثبیت شده در نظر گرفته می شود. کره جنوبی که به دلیل استراتژی رشد مبتنی بر صادرات و تسلط شرکت های بزرگ تجاری خود شناخته می شود، در دهه های اخیر شبکه ای از توافق نامه های تجارت آزاد ایجاد کرده است که ۵۸ کشور را پوشش می دهد که بیش از سه چهارم تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می دهند. این شرکت تولیدکننده و صادرکننده عمده لوازم الکترونیکی، تجهیزات مخابراتی و وسایل نقلیه موتوری است. با این حال، با وجود این پیشرفت، کره جنوبی نیز اکنون با برخی از چالش های مشابهی مواجه است که بسیاری از اقتصادهای پیشرفته دیگر با آن دست و پنجه نرم می کنند؛ از جمله رشد کند و پیرشدن نیروی کار.

  روسیه

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 1.48 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 4.13 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -3٪
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 10126.762 دلار

  کشور روسیه با تولید ناخالص داخلی 1.48 تریلیون دلار تا سال 2020، یازدهمین قدرت اقتصادی در جهان بود؛ اگرچه این میزان رشد در مقایسه با سال 2019، 3 درصد کاهش یافته بود. روسیه طی 30 سال پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به سمت اقتصاد مبتنی بر بازار حرکت کرده است، اما مالکیت و مداخله دولت در تجارت هنوز مشاهده می شود. اقتصاد روسیه به عنوان صادرکننده پیشرو نفت و گاز و همچنین سایر مواد معدنی و فلزات، به شدت به نوسانات قیمت کالاهای جهانی حساس است.

  برزیل

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 1.44 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 3.15 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -4.1%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 6796.867 دلار

  برزیل با تولید ناخالص داخلی 1.44 تریلیون دلار در سال 2020، دوازدهمین کشور در میان قدرت های اقتصادی جهان و بزرگ ترین اقتصاد آمریکای جنوبی است. اقتصاد متنوع برزیل طیف وسیعی از صنایع سنگین مانند تولید هواپیما و خودرو تا استخراج منابع معدنی و انرژی را در بر می گیرد. علاوه بر این، برزیل به عنوان صادرکننده عمده قهوه و دانه سویا نیز شناخته می شود که بخش بزرگی از اقتصاد این کشور را تشکیل می دهد.

  کشور برزیل در سال 2017 از یک رکود شدید خارج شد و در این مسیر به یک سری رسوایی های فساد در سطح بالا دچار شد. در پی این رویدادها، برزیل مجموعه ای از اصلاحات اقتصادی عمده را با هدف مهار مخارج عمومی و بدهی، سرمایه گذاری در زیرساخت های انرژی، کاهش موانع سرمایه گذاری خارجی و بهبود شرایط بازار کار انجام داد.

  استرالیا

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 در ایالات متحده فعلی: 1.33 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 1.34 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -0%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 51692.872 دلار

  کشور استرالیا با تولید ناخالص داخلی 1.33 تریلیون دلار در سال 2020 سیزدهمین قدرت اقتصادی در جهان است. استرالیا یک اقتصاد داخلی نسبتاً باز را با شبکه گسترده ای از ترتیبات تجارت آزاد با شرکای تجاری در سراسر حاشیه آسیا و اقیانوسیه ترکیب می کند. این استراتژی اقتصادی تا حد زیادی به منابع طبیعی فراوان استرالیا و صنایع صادراتی کشاورزی وابسته است. این موضوع استرالیا را نیز در برابر نوسانات تقاضای جهانی کالاها و قیمت انرژی (زغال سنگ و گاز طبیعی)، فلزات (سنگ آهن و طلا) و محصولات کشاورزی (محصولات گوشت گاو و گوسفند) آسیب پذیر کرده است.

  اسپانیا

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 1.28 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 1.81 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -10.8%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 27063.277 دلار

  اسپانیا در سال 2020 تولید ناخالص داخلی 1.28 تریلیون دلاری داشت که آن را به چهاردهمین کشور در میان قدرت های اقتصادی جهان از نظر تولید ناخالص داخلی تبدیل کرده است. اقتصاد اسپانیا در طول رکود بزرگ، با افزایش بیکاری بیش از 25 درصد و افزایش بدهی ملی با وجود تلاش برای ریاضت مالی، به شدت آسیب دید. در سال های اخیر به دلیل کاهش تورم و هزینه های نیروی کار، سرمایه گذاری خارجی و افزایش رقابت پذیری صادرات اسپانیا، از جمله ماشین آلات تولیدی و مواد غذایی، بهبود یافته است. با این حال، بی ثباتی سیاسی توانایی دولت برای حفظ اصلاحات بیشتر اقتصادی را مختل کرده است.

  مکزیک

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 1.07 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 2.42 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -8.3%
  • سرانه تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 8329.382 دلار

  تولید ناخالص داخلی مکزیک در سال 2020 1.07 تریلیون دلار بود که آن را به پانزدهمین کشور در میان قدرت های اقتصادی جهان تبدیل کرد. طی سه دهه گذشته، مکزیک به عنوان یک اقتصاد تولیدی تحت یک سری ترتیبات تجارت آزاد با ایالات متحده، کانادا و 44 کشور دیگر ظاهر شده است.

  مکزیک در زمینه انواع صادرات، از جمله لوازم الکترونیکی مصرفی، وسایل نقلیه، قطعات خودرو و همچنین محصولات نفتی و کشاورزی نیز فعالیت می کند. تجارت بین المللی مواد مخدر چالشی مداوم برای توسعه مکزیک است و مستقیماً به خشونت و فساد در این کشور شدت می بخشد.

  اندونزی

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 1.06 تریلیون دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 3.3 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -2.1٪
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 3869.687 دلار

  اندونزی با تولید ناخالص داخلی 1.06 تریلیون دلار تا سال 2020  کشور شانزدهم در میان قدرت های اقتصادی جهان بود. اقتصاد اندونزی بزرگ ترین اقتصاد در آسیای جنوب شرقی است و عمدتاً مبتنی بر صنعت صادرات کالا است. صادرات عمده شامل زغال سنگ و فرآورده های نفتی، علاوه بر کالاهای کشاورزی مناسب برای مصارف صنعتی، مانند لاستیک و روغن نخل است.

  هلند

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 913.86 میلیارد دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 1.03 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -3.8%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 52,397.192 دلار

  هلند با تولید ناخالص داخلی 913.86 میلیارد دلار در سال 2020، هفدهمین کشور قدرتمند در زمینه اقتصادی در میان قدرت های اقتصادی جهان است. کشور هلند با برخی از تولیدات صنعتی و همچنین استخراج و فرآوری نفت، مرکز حمل و نقل تجاری بزرگ است. این کشور بخش کشاورزی بسیار توسعه یافته ای دارد و دومین صادرکننده بزرگ محصولات کشاورزی در جهان است.

  سوئیس

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 752.25 میلیارد دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 619.79 میلیارد دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -2.4%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 87,09797 دلار

  کشور سوئیس در سال 2020 تولید ناخالص داخلی 752.25 میلیارد دلاری داشت که آن را به هجدهمین قدرت اقتصادی در جهان تبدیل کرد. سوئیس دارای بخش خدماتی بزرگ، از جمله خدمات مالی و بخش تولید با فناوری پیشرفته است که توسط نیروی کار بسیار ماهر کار می کند. نهادهای حقوقی، سیاسی و اقتصادی با کیفیت بالا و زیرساخت های مستحکم زمینه را برای یک اقتصاد مولد با یکی از بالاترین تولید ناخالص داخلی سرانه در جهان فراهم می کند.

  ترکیه

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 719.95 میلیارد دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 2.37 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: 1.8%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 8536.4102 دلار

  کشور ترکیه با تولید ناخالص داخلی 719.95 میلیارد دلار در سال 2020، رتبه نوزدهم در میان قدرت های اقتصادی جهان است. ترکیه دارای یک اقتصاد کاملاً باز است و بخش های صنعتی و خدماتی بزرگی دارد. صنایع عمده نیز شامل الکترونیک، پتروشیمی و تولید خودروست. آشفتگی سیاسی و دخالت در درگیری های مسلحانه منطقه ای منجر به بی ثباتی بازار مالی و ارز و اطمینان نداشتن درباره آینده اقتصادی این کشور در سال های اخیر شده است.

  عربستان سعودی

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 700.12 میلیارد دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 1.63 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -4.1%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 20110.3107 دلار

  عربستان سعودی در سال 2020 با تولید ناخالص داخلی 700.12 میلیارد دلاری به رتبه بیستم در بین قدرت های اقتصادی جهان تبدیل شد. اقتصاد عربستان به شدت بر پایه نفت استوار بوده و بزرگ ترین صادرکننده نفت در جهان است. دولت عربستان سعودی بسیاری از صنایع بزرگ این کشور را از طریق شرکت نفتی خود، آرامکو، در اختیار دارد و اداره می کند.

  با این حال، با توجه به نگرانی های زیست محیطی جهانی که سبب افزایش علاقه به توسعه منابع انرژی غیر فسیلی شده است، عربستان سعودی به دنبال تنوع بخشیدن به اقتصاد خود از طریق تشویق سرمایه گذاری خصوصی بیشتر در مراقبت های بهداشتی و سایر صنایع خدماتی است. همچنین دولت عربستان سعودی شروع به خصوصی سازی حداقل بخشی از آرامکو و در اواخر سال 2019 عرضه اولیه عمومی (IPO) را برای این شرکت آغاز کرده است.

  لهستان

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 596.62 میلیارد دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 1.3 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -2.5%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 15721113 دلار

  لهستان با تولید ناخالص داخلی 596.62 میلیارد دلار در سال 2020، بیست و یکمین قدرت اقتصادی در جهان است. صنایع سنگین از جمله تولید آهن و فولاد، ماشین سازی، کشتی سازی و استخراج زغال سنگ بخش مهمی از اقتصاد لهستان است. فضای مناسب تجاری و سیاست های کلان اقتصادی مناسب لهستان به این کشور اجازه داد تا تنها کشور اتحادیه اروپا باشد که از رکود اقتصادی پس از بحران مالی 2008 در امان باقی بماند. با این حال، ساختارهای قانونی و نظارتی ناکارآمد و جمعیت سالخورده چالش هایی برای رشد مداوم لهستان در آینده هستند.

  سوئد

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 541.22 میلیارد دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 568.71 میلیارد دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -2.9%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 52274.4118 دلار

  کشور سوئد با تولید ناخالص داخلی 2020 541.22 میلیارد دلار، کشور بیست و دوم در میان قدرت های اقتصادی جهان است. سوئد کشوری با اقتصاد رقابتی، استاندارد زندگی بالا و ترکیبی از سرمایه گذاری آزاد در کنار یک دولت رفاه اجتماعی سخاوتمندانه است. اقتصاد تولیدی این کشور به شدت به صادرات خارجی از جمله ماشین آلات، وسایل نقلیه موتوری و مخابرات متکی است. این کشور پذیرای تعداد زیادی مهاجر جدید بوده است؛ بنابراین با ادغام آن ها در جامعه این کشور و بازار کار آن با یک چالش کوتاه مدت تا میان مدت مواجه است.

  بلژیک

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 521.86 میلیارد دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 608.15 میلیارد دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -5.7%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 45,159.3123 دلار

  تولید ناخالص داخلی بلژیک در سال 2020 521.86 میلیارد دلار بود که آن را به بیست و سومین کشور در میان قدرت های اقتصادی جهان تبدیل کرده است. بلژیک یک مرکز تجاری و حمل و نقل است که دارای اقتصاد متنوعی با ترکیبی از خدمات، تولید و صنعت با فناوری پیشرفته است.

  بلژیک به دلیل ادغام عمیق با دیگر اقتصادهای اروپا، نسبت به نوسانات در عملکرد کلی اقتصادی همسایگان خود بسیار حساس است. همچنین با بدهی عمومی بالایی نسبت به تولید ناخالص داخلی خود مواجه است که می تواند مانعی برای رشد این کشور باشد.

  تایلند

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا: 501.64 میلیارد دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 1.27 تریلیون دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -6.1%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 7,186.9128 دلار

  تایلند با تولید ناخالص داخلی 501.64 میلیارد دلار در سال 2020، بیست و چهارمین کشور در میان قدرت های اقتصادی جهان است. اقتصاد تایلند علاوه بر سیاست های طرف دار سرمایه گذاری، از زیرساخت های باکیفیت نسبتاً بالایی برخوردار است. تایلند به شدت به صادرات وابسته است که حدود دو سوم تولید ناخالص داخلی آن را تشکیل می دهد. عمده صادرات آن شامل الکترونیک، محصولات کشاورزی، وسایل نقلیه موتوری و قطعات و محصولات غذایی است. تایلند همچنین دارای صنعت گردشگری بین المللی قابل توجهی است. بخش کشاورزی آن تقریباً 10٪ اقتصاد آن را تشکیل می دهد.

  اتریش

  • تولید ناخالص داخلی اسمی 2020 به دلار آمریکا فعلی: 433.26 میلیارد دلار
  • GDP تعدیل شده 2020 به دلار بین المللی فعلی: 496.23 میلیارد دلار
  • رشد تولید ناخالص داخلی 2020: -6.7%
  • تولید ناخالص داخلی اسمی سرانه 2020 به دلار آمریکا: 48586.8133 دلار

  اتریش دارای یک اقتصاد بازار توسعه یافته با نیروی کار ماهر و استاندارد زندگی بالاست که دارای بخش وسیع در خدمات، صنعت و کشاورزی کوچک هر چند بسیار توسعه یافته است. این کشور دارای روابط نزدیک با سایر اقتصادهای اتحادیه اروپا و همچنین ایالات متحده، سومین شریک تجاری بزرگ آن است.

  سخن پایانی

  در این محتوا به 25 اقتصاد برتر جهان اشاره کردیم که هریک تحت تأثیر همه گیری کرونا طی سه سال گذشته، نوسانات زیادی را تجربه کرده اند. از جمله مهم ترین چالش های قدرت های اقتصادی جهان، افزایش سن نیروی کار است. چالشی که صنایع و بخش های خدماتی این کشورها را تحت تأثیر قرار می دهد.