ثروتمندان ارزهای دیجیتال

سال 2007 زمانی که زمزمه های ایده «پول دیجیتال» بیان شد، کسی تصور نمی کرد که دو دهه بعد این ایده به یک حوزه سرمایه گذاری پرطرفدار و محبوب تبدیل شود. در آن زمان تنها بیت کوین وجود داشت، اما امروزه بیش از هزار ارز دیجیتال مختلف در بازار وجود دارد. در ماه مارس 2020 طی پاندمی کرونا ضربه های محکمی به اقتصاد ایالات متحده و دیگر کشورهای پیشرفته وارد شد؛ بنابراین بسیاری از افراد از ترس نابودی، تمام دارایی های پرریسک خود از جمله ارزهای دیجیتال را فروختند؛ به همین دلیل به یک باره قیمت بیت کوین در یک روز 50 درصد کاهش یافت. این کاهش ناگهانی تأثیر خود را بر دیگر بخش های بازار ارزهای دیجیتال نیز گذاشت. در سال 2021 این بازار رو به افول دوباره نشانه هایی از رشد خود را شاهد بود تا درنهایت بیت کوین به بالاترین قیمت خود یعنی 60 هزار دلار رسید. در این زمان ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال از مرز 1.5 تریلیون دلار نیز عبور کرد. این بازار مملو از پتانسیل، همچنان به رشد خود ادامه داد؛ تا آنجا که در پایان سال 2021 شاهد ثروتمندان ارزهای دیجیتال بودیم که بر این حوزه حکمرانی می کردند. اکوسیستم کریپتو نیز در حال تکامل بود و به زودی این ثروتمندان گوی را از افرادی چون جف بزوس ربودند. در این مقاله همراه ما باشید تا با 10 نفر از ثروتمندان ارزهای دیجیتال در سال 2021 آشنا شویم.

فهرست []
  1. دوقلوهای وینکل واس (Cameron Winklevoss و Tyler Winklevoss)

  دارایی خالص: هرکدام 3 میلیارد دلار

  دوقلوهای وینکل واس به دلیل فعالیت های اقتصادی خود در فهرست ثروتمندان ارزهای دیجیتال قرار گرفته اند. آن ها در سال 2004 ادعا کردند مارک زاکربرگ ایده فیسبوک را از آن ها دزدیده است. این دو از سال 2012 شروع به سرمایه گذاری روی بیت کوین کرده و بعدها در سال 2014 صرافی Gemini را تأسیس کردند. این صرافی اولین مجموعه دارای مجوز ایالات متحده برای اتر و ارز بلاک چین اتریوم بود. سپس در سال 2019 سایت حراج NFT به نام Nifty Gateway را خریداری کردند. سال 2012 هنگامی که برادران وینکل واس اولین بیت کوین های خود را خریدند، قیمت آن بین 0.5 تا 5 دلار بود و امروزه مرز 48 هزار دلار را گذرانده است. سرمایه گذاری این دو نفر در آن سال سبب شد تا امروز در فهرست برترین ثروتمندان ارزهای دیجیتال قرار بگیرند.

  1. مایکل سیلر (Michael Saylor)

  دارایی خالص: 2.3 میلیارد دلار

  مایکل سیلر مدیرعامل شرکت شناخته شده نرم افزاری MicroStrategy بود که در زمینه تلفن همراه و خدمات مبتنی بر فضای ابری فعالیت می کند. او در دسامبر 2020 سیلر اعلام کرد در هر ثانیه 1000 دلار بیت کوین می خرد. زمانی که این خبر منتشر شد واکنش های بسیاری را به همراه داشت؛ زیرا در سال 2013 همین فرد اعلام کرده بود سرمایه گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال مانند یک قمار آنلاین است؛ بنابراین تا سال ها بسیاری تصور می کردند که او یکی از مخالفان سرسخت حوزه ارزهای دیجیتال به شمار می رود. در سال 2020 هنگامی که شرکت نرم افزاری این فرد 245 میلیون دلار بیت کوین خریداری کرد، مشخص شد وسوسه فعالیت در این حوزه حتی کسی مانند مایکل سیلر را نیز رها نمی کند.

  1. متیو روزاک (Matthew Roszak)

  دارایی خالص: 1.5 میلیارد دلار

  متیو روزاک نفر بعدی فهرست ثروتمندان ارزهای دیجیتال یک سرمایه گذار، کارآفرین و رئیس Bloq بود که یک شرکت فناوری بلاک چین است. روزاک به عنوان رئیس اتاق بازرگانی دیجیتال فعالیت می کند؛ بزر گ ترین انجمن تجاری جهان که نماینده صنعت بلاک چین بوده است. سفر سرمایه گذاری او روی بیت کوین در سال 2011 آغاز شد. این زمان تقریباً همان برهه ای بود که نرخ بیت کوین با دلار آمریکا برابری می کرد. کمی بعدتر قیمت هر بیت کوین به 32 دلار آمریکا رسید؛ پس باید گفت روزاک زمان بندی بسیار دقیقی داشته است. سرمایه گذاری های متعدد او در حوزه ارزهای دیجیتال سبب شد تا اکنون ارزش دارایی خالص او به بیش از 1 میلیارد دلار برسد.

  1. تیم درپر (Tim Draper)

  دارایی خالص: 1.5 میلیارد دلار

  یکی دیگر از نفرات فهرست ثروتمندان ارزهای دیجیتال تیم درپر مشهور است. او که یک سرمایه گذار آمریکایی و صاحب شرکت درپر فیشر، دانشگاه درپر و شبکه درپر ونچر و شرکت های بزرگ دیگری بوده، در سال 2014، مبلغ 18.7 میلیون دلار بیت کوین خریداری کرد. این بیت کوین ها همان هایی بودند که مارشال های آمریکایی از بازار سیاه Silk Road مصادره کرده بودند. Silk Road شبکه ای برای خرید و فروش مواد مخدر و غیره در فضای دارک وب بود. سال 2014 سال خوبی برای درپر به شمار می رفت؛ زیرا برای اولین بار قیمت بیت کوین از 325 دلار به 853 دلار رسید و امروز او را به یکی از افراد این فهرست تبدیل کرده است.

  1. سم بنکمن (Sam Bankman-Fried)

  دارایی خالص: 8.7 میلیارد دلار

  سم بنکمن فارغ التحصیل 29 ساله دانشگاه MIT و بنیان گذار شرکت تجاری Alameda Research و صرافی FTX است. او که فرزند دو استاد حقوق دانشگاه استنفورد بود، رشته فیزیک را در دانشگاه MIT خواند، اما بعدتر به سمت «نوع دوستی مؤثر» سوق یافت. مفهومی که به معنای انجام بهترین کار ممکن است. او تا به این لحظه نفر اول فهرست ثروتمندان ارزهای دیجیتال به شمار می رود.

  1. برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong)

  دارایی خالص: 6.5 میلیارد دلار

  برایان آرمسترانگ مدیرعامل و یکی از بنیا ن گذاران کوین بیس (یکی از بزرگ ترین صرافی های ارز دیجیتال) با بیش از 1 میلیارد دلار درآمد نیز در فهرست ثروتمندان ارزهای دیجیتال قرار دارد. او به دلیل تفکر خود مبتنی بر دور نگه داشتن محیط کار از سیاست مورد توجه رسانه ها و افراد بسیاری قرار گرفته است. در ماه مارس سال جاری براساس برخی گزارش ها ارزش صرافی کوین بین به 85 میلیارد دلار رسید و دارایی های خالص شخصی آرمسترانگ از 10 میلیارد دلار گذشت.

  1. فرد ارسام (Fred Ehrsam)

  دارایی خالص: 1.9 میلیارد دلار

  ارسام نفر بعدی فهرست ثروتمندان ارزهای دیجیتال دوست و همکار برایان آرمسترانگ است. او به همراه آرمسترانگ در سال 2012 صرافی کوین بیس را تأسیس کردند. ارسام در سال 2017 به عنوان بنیان گذار شرکت را ترک کرد، اما عضو هیئت مدیره باقی ماند. هم اکنون 6 درصد از سهام کوین بیس هنوز به او تعلق دارد که تقریباً ارزشی برابر با 1.9 میلیارد دلار دارد؛ به همین دلیل شاهد حضور او در این فهرست هستیم. فرد ارسام اکنون مدیریت یک شرکت سرمایه گذاری متمرکز بر ارز به نام پارادایم را بر عهده دارد.

  1. چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao)

  دارایی خالص: 1.9 میلیارد دلار

  چانگ پنگ ژائو مالک و مدیر صرافی بایننس یکی از نفرات برتر فهرست ثروتمندان ارزهای دیجیتال است. اگر بایننس بزرگ ترین صرافی ارزهای دیجیتال نباشد، قطعاً جزء 5 صرافی اول قرار می گیرد. این صرافی ارز مخصوص به خود به نام بایننس کوین را دارد که ارزش بازار آن 53 میلیارد دلار است. تقریباً 30 درصد از سهام بایننس سبب شده تا چانگ پنگ را در زمره میلیاردهای بازار ارزهای دیجیتال ببینیم.

  1. بری سیلبرت (Barry Silbert)

  دارایی خالص: 1.6 میلیارد دلار

  بری سیلبرت مؤسس و مدیرعامل گروه ارز دیجیتال (DCG) و CoinDesk یک سایت خبری مرتبط با ارزهای دیجیتال است. او که با دارایی 1.6 میلیارد دلاری در فهرست ثروتمندان ارزهای دیجیتال قرار می گیرد، یکی از قدرتمندترین مردان حوزه ارزهای دیجیتال به شمار می رود. او با مدیریت DCG، CoinDesk و شرکت مدیریت دارایی Grayscale بیش از 44 میلیارد دلار بیت کوین و سایر دارایی های رمزنگاری شده را تحت کنترل خود دارد.

  1. کریس لارسن (Chris Larsen)

  دارایی خالص: 3.4 میلیارد دلار

  کریس لارسن نفر آخر فهرست ثروتمندان ارزهای دیجیتال در سال 2021 یکی از بنیان گذاران و رئیس ریپل است. ریپل یک ارز دیجیتال محبوب است که به فهرست برترین ارزهای دیجیتال راه یافته است. زمانی که توکن XRP ریپل به اوج خود رسید، لارسن 800 میلیون دلار سود کسب کرد. او بیش از 3 میلیارد XRP و 17 درصد از سهام شرکت ریپل را در اختیار دارد.

  سخن پایانی

  در این مقاله 10 نفر از ثروتمندان ارزهای دیجیتال در سال 2021 معرفی شدند. این افراد با سرمایه گذاری ها و اقدامات صحیح و به موقع توانستند خود را به این فهرست برسانند. مطالعه و بررسی دقیق کارها و تصمیم گیری های آن ها به شما کمک می کند تا بتوانید الگوسازی صحیحی برای مسیر حرفه ای خود ترسیم کنید. آیا تا به حال نام این افراد را شنیده اید؟ با کدام یک از این میلیاردرها از پیش آشنا بودید؟ نظرات خود را در کامنت ها با ما در میان بگذارید.

  سوالات متداول

  سم بنکمن فرد با دارایی نزدیک به 10 میلیارد دلار در رتبه اول فهرست ثروتمندان ارزهای دیجیتال قرار دارد.

  شاید بتوان گفت بزرگ ترین صرافی غیرمتمرکز در بازار ارزهای دیجیتال بایننس است که مدیریت آن را چانگ پنگ ژائو بر عهده دارد.

  تیلر و کمرون وینکل واس ادعا کرده اند که در سال 2004 مارک زاکربرگ ایده فیسبوک را از آن ها دزدیده و اقدام به تأسیس آن کرده است. این دو امروزه در فهرست ثروتمندان ارزهای دیجیتال قرار دارند.