گاهی درونمان سرشار از ماجراهای ضدونقیض می شود؛ به طوری که هم می دانیم چه می خواهیم و هم جرات خواستنش را پیدا نمی کنیم. در این میان، گاهی کسی را می بینیم که بی واسطه حرف های دلمان را با صدای بلند بر زبان می آورد؛ بدون آنکه ترسی به دلش راه بدهد، نگران شود یا خجالت بکشد. در حقیقت، ملاقات با چنین افرادی درست مثل آن است که ما نسخه درونی خودمان را که مدت ها پنهانش کرده بودیم در دنیای واقعی ببینیم. در آن صورت، نیروی خفته درونمان بیدار می شود و با شادی وصف ناپذیری ما را به سمت خواسته هایمان می کشاند. برای بسیاری از مردم جهان، «آنتونی رابینز» همان فرد خفته درونشان است. مهم نیست که چگونه با او ارتباط قرار کنید در سمینارش شرکت کنید، به سخنرانی هایش گوش دهید یا کتاب هایش را بخوانید. چون در هر صورت، او روشی برای تاثیر گذاشتن روی شما پیدا می کند. در این مقاله از خانه سرمایه به سراغ داستان زندگی این مرد انگیزه بخش می رویم تا با او بیشتر آشنا شویم.

فهرست []

  آنتونی رابینز:

  اکثر مردم تنبل نیستند. آنها اهداف مهمی دارند که متاسفانه این اهداف، انگیزه ای برای حرکت در آنها ایجاد نمی کند.

  آنتونی رابینز و کودکی پر دردسرش

  کودکی رابینز با فراز و فرودهای زیادی همراه بود. از بین سه فرزند خانواده، آنتونی بزرگ ترین فرزند بود و یک خواهر و برادر کوچک تر از خودش هم داشت. وقتی رابینز ۷ ساله بود پدر و مادرش از هم جدا شدند. بعد از آن مادرش بارها ازدواج کرد اما هر بار در زندگی مشترک خود شکست می خورد. در نهایت، با یک بازیکن بازنشسته بیسبال به نام «جیم رابینز» (Jim Robbins) ازدواج کرد. آنتونی در سن ۱۲ سالگی تحت سرپرستی جیم قرار گرفت و نام فامیلش از «مهیوریک» به «رابینز» تغییر داده شد. با این وجود، اوضاع خیلی تغییر نکرد. مادرش به علت اعتیاد نمی توانست به خوبی از فرزندانش مراقبت کند. آنتونی مجبور بود بار مسئولیت مادر و بیکاری ناپدری را هم به دوش بکشد. به همین دلیل، روزها بعد از مدرسه، کارگری می کرد. رابینز در مورد زندگی آن روزهای خود می گوید:

  «خانه ما سرشار از هرج و مرج، ناسزاگویی و توهین بود.» بالاخره کاسه صبر آنتونی رابینز لبریز شد و زمانی که تنها ۱۷ سال سن داشت، خانه را با آرزوی ساخت یک زندگی بهتر، ترک کرد.

  گام به گام تا تبدیل شدن به یک مربی جهانی

  رابینز بعد از ترک خانه، قید دانشگاه را زد. چون پولی برای پرداخت شهریه نداشت. او برای تامین مخارج زندگی اش به عنوان یک سرایدار مشغول به کار شد. اما شور و اشتیاقی که برای تغییر زندگی اش داشت به او اجازه نمی داد که به زندگی سرایداری عادت کند. به همین دلیل شروع به مطالعه کرد و با دنیای تجربه های نوشته شده آشنا شد. مدتی بعد دایی اش به او پیشنهاد کرد که در یک سمینار شرکت کند. چون معتقد بود جریانی که در آن سمینار وجود دارد می تواند به خواهرزاده اش کمک کند. آنتونی درباره تجربه این سمینار می گوید:

  «این اولین باری بود که در چنین جمعی شرکت می کردم. سخنان «جیم ران» من را میخکوب کرده بود، چشمانم از تعجب گرد شده بودند و قلبم تند تند می زد. وقتی از آن سمینار بیرون آمدم فهمیدم که می خواهم یک زندگی فوق العاده داشته باشم.» بعد از این ماجرا بود که آنتونی با انگیزه بیشتری شروع به خواندن کتاب های روانشناسی کرد و با سماجتی که داشت توانست در ۱۷ سالگی به عنوان تبلیغ کننده سمینارهای جیم ران با او همکاری کند. ملاقات او با «جان گریندر» (یکی از پایه گذاران NLP) باعث شد که آنتونی با دنیای جدیدی آشنا شود. او بعد از یادگیری اصول و روش های «NLP» در آن به استادی رسید و خودش مشغول تدریس شد. کم کم با انتشار کتاب ها و برگزاری سمینارها توانست در قلب میلیون ها نفر انگیزه ای برای رسیدن به اهدافشان ایجاد کند و در این مسیر، خودش هم به موفقیت و ثروت برسد. آنتونی رابینز در این مورد می گوید:

  «مدت ها پیش متوجه شدم که اگر به دیگران کمک کنم تا به چیزی که می خواهند برسند، به من هم کمک خواهد شد تا به چیزهایی که می خواهم برسم و دیگر هرگز نگران نخواهم بود.»

  آنتونی رابینز:

  من شما را به این چالش دعوت می کنم که زندگی خود را تبدیل به یک شاهکار کنید. من شما را به چالش پیوستن به آن دسته از افرادی دعوت می کنم که بر اساس آنچه یاد می دهد زندگی می کنند و طبق گفته هایشان دست به عمل می زنند.

  افراد تاثیرگذار در زندگی آنتونی رابینز

  گاهی ارتباط بین ما و کسانی که نقش استاد و مربی زندگی مان را برعهده می گیرند از قالب زمان و مکان جدا می شود. مثلا وقتی با شنیدن یک جمله از بودا، به بینشی تازه در زندگی مان دست پیدا می کنیم بدون دیدن یا حتی هم زمان بودن با این شخصیت بزرگ، در محضر او درسی تازه می آموزیم و او بر گردن ما حق استادی پیدا می کند. رابینز هم همین طور بود. او کسی را در اطرافش نداشت تا بتواند چشم درچشم از او بیاموزد. برای همین به دانش پنهان شده در کتاب ها پناه برد.

  در ادامه با مهم ترین افرادی که با آموزه هایشان در زندگی رابینز تاثیر زیادی گذاشتند آشنا می شویم:

  رالف والدو امرسون:

  نویسنده و فیلسوف آمریکایی قرن ۱۹ بود.

  دیل کارنگی:

  نویسنده، سخنران، آموزگار پیشرفت شخصی و فنون سخنرانی بود.

  جیم ران:

  البته آموخته های رابینز از جیم ران بیشتر حضوری بودند. او نویسنده و سخنران انگیزشی بود.

  جان گریندر:

  به لطف او توانست با موضوع «برنامه ریزی عصبی کلامی» آشنا شود و علاوه بر این به عنوان شریک تجاری با او همکاری کرد.

  شرکت ها و بنیادهای آقای رابینز

  فعالیت های آنتونی به نوشتن کتاب و برگزاری سمینارهای زنده محدود نمی شوند. او مدیر بنیادی با نام خودش است و در این مؤسسه خیریه به افراد و سازمان ها کمک می کند که کیفیت زندگی جوانان، افراد بی خانمان، گرسنه ها، زندانی ها، سالمندان و معلول ها را بهبود ببخشند. علاوه بر این، او یک شرکت دارد که در زمینه آموزش و گردشگری فعالیت می کند.

  یک نویسنده پر هیجان

  بزرگ ترین بخش موفقیت آنتونی به نگارش اولین کتابش یعنی «قدرت نامحدود» (Unlimited Power) در سال ۱۹۸۶ برمی گردد. فروش بالای این کتاب، آنتونی را به یک فرد مشهور تبدیل کرد. ۵ سال پس از آن یعنی در سال ۱۹۹۱ با نوشتن کتاب دومش به نام «بیدار کردن غول درون» (Awaken the Giant Within) بار دیگر تحسین مردم را برانگیخت. آنتونی پادکست ها، محصولات صوتی و حدود ۲۰ کتاب دارد. می توانید پادکست های او را از سایتش به آدرس:

  «https://www.tonyrobbins.com» دانلود کنید.

  نکته های جالب در مورد آنتونی رابینز

  هر کدام از ما ویژگی های شخصیتی و نکته هایی خواندنی در کارنامه زندگی مان داریم. به همین دلیل، آشنا شدن با این بخش از زندگی افراد معروف برایمان جالب است و به ما کمک می کند تا آنها را بهتر بشناسیم. در ادامه مقاله به چند مورد شنیدنی از زندگی این مربی جهانی اشاره می کنیم.

  • او به فوتبال علاقه زیادی دارد و روی لیگ برتر آمریکا سرمایه گذاری کرده است.
  • آنتونی در سه فیلم بازی کرده که یکی از آنها «مردان سیاه پوش» است.
  • اتومبیل مورد علاقه او «رولز رویس» است.
  • رابینز عاشق اقیانوس است و می گوید که از آن انرژی می گیرد. به همین دلیل خانه و به خصوص، اتاق خواب او رو به اقیانوس ساخته شده است.

  • او هر بار قبل از سخنرانی هایش دوش آب سرد می گیرد. البته از غوطه ور شدن در وان پر از یخ هم بدش نمی آید.
  • آنتونی رژیم غذایی خاصی را دنبال می کند و در کتاب هایش هم آن را به دیگران آموزش داده است. این رژیم غذایی ترکیبی از پروتئین ها، ویتامین ها و مواد غذایی ارگانیک است.
  • افرادی مانند «پاپ فرانسیس»، «مادر ترزا»، «نسلون ماندلا»، «مارگارت تاچر»، «اوباما»، «جرج بوش» و تعداد قابل توجهی از هنرمندان و موسیقی دان های امروزی از مشتریان او بودند.

  آنتونی رابینز:

  اگر می خواهید موفق شوید، کسی که نتایج مشابه خواسته شما را به دست آورده پیدا کنید و روش او را به کار بگیرید تا همان نتیجه را به دست آورید.

  یک سخنران کاریزماتیک

  شاید یکی از ویژگی های بارز آنتونی رابینز، شور و حال او در حین سمینارهایش باشد. او برای سخنرانی هایش از یک لباس ساده، گشاد و البته جیب دار استفاده می کند چون عادت دارد در طول سخنرانی دست هایش را در جیبش بگذارد. صحبت های او خیلی آرام و همراه با لبخند همیشگی اش شروع می شوند. اما همین طور باقی نمی مانند چون وقتی موتور درونی او روشن شود، هیجان تمام جسمش را در برمی گیرد و با شور و حال وصف ناپذیری سخنرانی می کند. آنتونی در طول سمینارهایش زیاد راه می رود به طوری که خیس عرق می شود و گاهی فریاد هم می کشد. گذشته از تمام این ها، او تنها فردی نیست که در سمینارهایش سخن می گوید.

  آنتونی از شرکت کنندگان می خواهد که همراه با او صحبت کنند، از جایشان بلند شوند و به تکاپو بیفتند. رابینز در طول سخنرانی هایش از دستانش هم زیاد استفاده می کند و آنها را بالاتر از بدنش قرار می دهد. شاید برای کسی که تا به حال پای سخنرانی یا کتاب های رابینز نشسته نباشد این شیوه سخنرانی کمی خشن به نظر برسد. برای تصور بهتر این موضوع در نظر داشته باشید که او مردی چهارشانه با حدود دو متر قد است که صدای بمی هم دارد. او به شیوه ای استادانه، مهارت های ارتباط غیرکلامی را با سخنان خود ترکیب می کند. شاید بتوان عنوان «کاریزماتیک ترین سخنران انگیزشی» را به آنتونی رابینز داد.

  نیم نگاهی به زندگی شخص آنتونی رابینز

  آنتونی دو بار ازدواج کرد و هر دو بار هم در طول سمینارش با همسرانش آشنا شد. تجربه اولین زندگی مشترک آنتونی به خانمی به نام «بکی جنکینس» برمی گردد. زندگی آنها دوام زیادی نیاورد و از هم جدا شدند. این طور گفته می شود که بکی نتوانست با روحیه بسیار فعال رابینز کنار بیاید. مدتی بعد آنتونی با یک بازیگر کانادایی به نام «بانی هامفری» که بعدها نامش را به «سیج» تغییر داد ازدواج کرد. آنتونی چهار فرزند دارد و پسرش هم یک مربی موفقیت است.

  پنج جمله طلایی از آنتونی رابینز

  1. موفقیت یعنی کاری که دوست دارید را وقتی که دوست دارید، در جایی که دوست دارید، با کسی که دوست دارید و به اندازه ای که دوست دارید انجام دهید.
  2. وقتی شکرگزار هستید، ترس ناپدید می گردد و فراوانی پدیدار می شود.
  3. به خاطر تلاش هایی که در تنهایی می کنید، در مقابل جمع پاداش خواهید گرفت.
  4. در زندگی، بسیاری از افراد می دانند که چه باید بکنند. اما تعداد کمی از آنها به راستی آن را انجام می دهند. دانستن کافی نیست باید اقدام کرد.
  5. تنها چیزی که مانع رسیدن به خواسته هایتان می شود قصه ای است که همیشه برای خودتان تعریف می کنید!

  خلاصه ای از آن چه با هم گفتیم:

  • تونی رابینز با نام اصلی آنتونی جی. مهیوریک (متولد ۲۹ فوریه ۱۹۶۰) سخنران انگیزشی، مربی موفقیت شخصی و نویسنده کتاب های خودیاری است.
  • او کودکی سختی را پشت سر گذاشت، مادرش معتاد بود و وضعیت مالی بدی داشتند. در نهایت مجبور شد در سن ۱۷ سالگی خانه را ترک کند.
  • آشنایی آنتونی با جیم ران، زندگی اش را تغییر داد و او به سمت کشف استعدادهای درونش سوق داده شد.
  • او در طول ۷ سال، ۷۰۰ کتاب خواند، «NLP» را یاد گرفت و دوره های روانشناسی را گذراند.
  • اولین کتابش با نام «قدرت نامحدود» موفقیت بزرگی را برای رابینز به همراه آورد.
  • آنتونی به فوتبال علاقه دارد، عاشق اقیانوس است و رژیم غذایی خاصی را دنبال می کند.
  • بنیاد آنتونی رابینز با هدف کمک به مردم راه اندازی شده است. او وسواس زیادی در مدیریت این بنیاد دارد. فعالیت هایی مانند تامین آب سالم برای کشورهایی مثل هند یا به راه اندازی جنبش «Basket Brigade» برای افراد فقیر در آمریکا نمونه ای از فعالیت های این موسسه به شمار می رود.
  • از نظر عده زیادی، رابینز یک سخنران کاریزماتیک است که مخاطب خود را میخکوب می کند.
  • او چهار فرزند دارد و اکنون با همسر خود در فلوریدا زندگی می کند.

  نظر شما چیست؟

  چند کتاب از آنتونی رابینز خوانده اید؟ آیا جمله ای از او بوده که تاثیر عمیقی روی شما گذاشته باشد؟ لطفا تجربه خود از آشنا شدن با این مربی جهانی موفقیت را با ما در میان بگذارید.