بنیان گذاران اتریوم توانستند با اختراع ‍Ethereum نقش مهمی در دنیای رمزارزها ایفا کنند. زیرا این بلاک چین برخلاف بیت کوین محدود نیست و مانند سیستم عاملی عمل می کند که به اپلیکیشن ها و سرویس های مختلف، اجازه می دهد تا بر روی آن فعالیت کنند. همچنین، قابلیت های گسترده و متفاوتی ارائه می دهد. از همین رو، سرمایه گذاران بسیاری تمایل دارند تا اطلاعات جامعی درباره افرادی که بلاکچین اتریوم را بنیان نهادند به دست آورند. در ادامه با ما همراه شوید تا شما را با مؤسسان این پلتفرم بیشتر آشنا نماییم.

فهرست []

  معرفی بنیان گذاران اتریوم

  بنیان گذاران اتریوم به یک نفر محدود نمی شود؛ زیرا این پلتفرم با تلاش ۸ نابغه طراحی و اجرا شد. امروزه تنها یکی از این ۸ بنیان گذار، به صورت فعال بر روی بلاکچین Ethereum کار می کند. البته لازم به ذکر است که هم اکنون، اکثر بنیان گذاران Ethereum به فعالیت در جهان ارزهای رمزنگاری شده می پردازند و تنها از سمت خود در این پروژه کنار کشیده اند.

  کامیلا روسو، خبرنگار حوزه مالی و اقتصادی در رابطه با این که چرا این بنیان گذاران دیگر با یکدیگر کار نمی کنند پاسخ داد: «هرکدام از مؤسسان اتریوم شخصیت های بزرگی بودند و توانایی های آن ها آن قدر گسترده و زیاد بود که نیازی نداشتند برای بهبود وضعیت خود از ایده ها و قابلیت های دیگران بهره بگیرند. زیرا آن ها می توانستند به تنهایی و بی هیچ کمکی، بهترین خود را به جهان نشان دهند.»

  1. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) خالق اتریوم

  یکی از بنیان گذاران اتریوم، نوجوان ۱۹ ساله روسیه ای کانادایی به نام ویتالیک بوترین است که توانست در سال ۲۰۱۳ میلادی این پلتفرم را خلق کند. وی در آن زمان، نویسنده مجله بیت کوین و محقق علوم کامپیوتری بود.

  ویتالیک پس از ۳ سال کاوش در زمینه ارزهای رمزنگاری شده، وایت پیپر یا کاغذ سفید بوترین را در پاسخ به محدودیت های بیت کوین انتشار داد. او همچنین پلتفرمی را معرفی کرد که از هرگونه برنامه غیرمتمرکز پشتیبانی می کرد و بستری را فراهم می آورد تا سرویس های گوناگون بر روی آن فعالیت کنند.

  خبرنگاران حوزه رمزارزها درباره ویتالیک گفته اند: «بوترین علاقه ای به رهبری نداشت؛ اما زمان ثابت کرد که او لیدر خوبی است. جوانی و انگیزه بالا در کنار ایده بی نظیر خلق اتریوم، وی را مجاب کردند تا با قدرت در مسیر خود باقی بماند.» در حال حاضر نیز تنها بوترین از میان دیگر بنیان گذاران، به فعالیت و کار بر روی بلاک چین Ethereum می پردازد.

  البته ویتالیک نیز مدتی است که از این پلتفرم فاصله گرفته تا بتواند بر روی پروژه Ethereum 2.0 (ETH 2.0) که نسخه جدیدی از اتریوم محسوب می شود و در پردازش تراکنش ها هیچ محدودیتی ندارد تمرکز کند.

  2. میهای آلیسی (Mihai Alisie) از بنیان گذاران اتریوم

  میهای آلیسی در رشته اقتصاد سایبرنتیک فارغ التحصیل شد. وی زمانی که در کشور خود یعنی رومانی مشغول مربیگری و بازی پوکر بود، مطالبی را دررابطه با بیت کوین شنید.

  او در سال ۲۰۱۱ با بوترین آشنا شد و آن ها تصمیم گرفتند تا مجله بیت کوین را راه اندازی کنند. این دو نفر در Egora که یک سایت eBay غیرمتمرکز برای بیت کوین بود نیز با هم همکاری کردند.

  Alisie به راه اندازی مرکز اتریوم در کشور سوئیس کمک بسیاری کرد. وی به افتتاح حساب بانکی برای کسب وکاری نوپا در این کشور پرداخت و با وکلا و مقامات سوئیسی برای مشخص کردن چارچوبی قانونی برای کمپین پیش فروش اولیه وارد گفت وگو شد.

  آلیسی تا اواخر سال ۲۰۱۵ نایب رئیس بنیاد اتریوم بود. سپس تصمیم گرفت تا بر روی پروژه مبتنی بر اتریوم خود یعنی Akasha کار کند. به همین دلیل همکاری خود را با بوترین به پایان رساند.

  3. آنتونی دی یوریو (Anthony Di lorio) از ثروتمندترین سرمایه گذاران رمز ارزها

  آنتونی دی یوریو یکی از بنیان گذاران اتریوم است. وی همانند بوترین، در تورنتو زندگی می کرد و ثروت خانوادگی اش موجب شد تا ۱ میلیون پوند در زمینه تولید مته های زمین گرمایی سرمایه گذاری کند.

  آنتونی با ویتالیک ملاقات کرد و در سال 2012، بوترین از او خواست تا یکی از سرمایه گذاران بلاک چین اتریوم باشد. پس از این که سایر بنیان گذاران تصمیم گرفتند تا رویکردی غیرانتفاعی را در پیش بگیرند، دی یوریو از ادامه همکاری با آن ها پشیمان شد.

  پس از کنارگذاشتن بلاک چین اتریوم، آنتونی برای مدت کوتاهی به عنوان مدیر ارشد بورس اوراق بهادار تورنتو مشغول به کار شد و سپس به تأسیس Decentral در ماه مه ۲۰۱۸ پرداخت. دیسنترال شرکتی بود که موفق شد تا ولت ارز دیجیتال Jaxx را گسترش دهد.

  در همین سال، مجلهForbes نام آنتونی را در میان ۲۰ ثروتمند برتر سرمایه گذار بر روی ارزهای رمزنگاری شده با دارایی خالص ۱ میلیارد و ۷۵۰ دلار قرار داد.

  4. امیر چتریت (Amir Chetrit) بنیان گذاری با نقش کم رنگ

  بوترین در سپتامبر ۲۰۱۳ در یک کنفرانس تجاری مربوط به بیت کوین در آمستردام با امیر چتریت که اصالتاً آمریکایی اسرائیلی بود ملاقات کرد. امیر در سال 2008، تحصیل در رشته کامپیوتر را رها کرده بود و در مشاغل مربوط به فروش ملک فعالیت داشت. سپس وارد حوزه بیت کوین شد و در زمان ملاقات با ویتالیک، با استارت آپی اسرائیلی به نام Colored Coins همکاری می کرد.

  بوترین نیز قبل از آشنایی با چتریت، با این استارت آپ در ارتباط بود و بر روی برخی از پروژه های آن که در راستای مدیریت دارایی ها و تبدیل آن ها به توکن بر روی شبکه BTC بودند کار می کرد. در دسامبر 2013، Buterin از امیر خواست تا به جمع بنیان گذاران اتریوم بپیوندد.

  در جلسه ای که در ژوئن سال ۲۰۱۴ میان بنیان گذاران برگزار شد، Chetrit به دلیل عدم مشارکت و سرمایه گذاری بر روی Ethereum شدیداً مورد انتقاد دیگر حاضران قرار گرفت.

  به همین جهت ترجیح داد تا با شرط حفظ موقعیت خود به عنوان یکی از بنیان گذاران شبکه اتریوم، از این پروژه کنار برود. خبرگزاری ها بیان می کنند که امیر همچنان از پروژه های بلاک چین مختلف حمایت می کند؛ اما تمایل ندارد که شناخته شود.

  5. چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) یکی از بنیان گذاران اتریوم

  چارلز هاسکینسون علاقه زیادی به ریاضیات داشت؛ اما از این رشته ناامید شد و بعد از آشنایی با بیت کوین، دریافت که می تواند به خوبی در دنیای ارزهای دیجیتال پیشرفت کند. وی متولد هاوایی بود و در کلرادو بزرگ شد.

  آنتونی دی یوریو، چارلز را با بوترین آشنا کرد. در آن زمان هاسکینسون تجربه سرمایه گذاری و جذب سرمایه برای ایجاد یک صرافی رمزارز غیرمتمرکز را در کارنامه خود داشت.

  در نهایت او به یکی از پنج بنیان گذار اصلی اتریوم تبدیل شد و در دسامبر 2013، او را به عنوان مدیرعامل این بلاکچین انتخاب کردند. وی نقش مهمی در تأسیس مرکز سوئیس و مذاکره بر سر تعیین چارچوب قانونی برای عرضه اولیه ایفا کرد.

  چارلز معتقد بود که باید به اتریوم به عنوان یک بنگاه اقتصادی نگاه کرد؛ اما سایر بنیان گذاران چنین نظری نداشتند. به این ترتیب، اختلافات میان هاسکینسون و دیگر اعضا افزایش یافت و تصمیم بر آن شد تا او را کنار بگذارند.

  زمانی که مؤسسان بلاک چین Ethereum به چارلز گفتند که باید جمع آن ها را ترک کند، او بسیار ناراحت شد.

  Charles تصمیم گرفت تا قاتل اتریوم را با نام کاردانو تولید کند. امروزه نیز این ارز را به وجود آورده و به یکی از رقبای سرسخت پلتفرم اتریوم تبدیل شده است. Cardano رتبه ششم را در بین دیگر ارزهای رمزنگاری شده دارد. همچنین، وی بعد از خروج از جمع بنیان گذاران شبکه Ethereum، از اتریوم کلاسیک که یکی از بلاک چین های رقیب اتریوم محسوب می شد حمایت کرد.

  6. گوین وود (Gavin Wood) برنامه نویسی قدرتمند

  گوین وود یکی از بنیان گذاران اتریوم و از برنامه نویسان قدرتمند رایانه است. وی اصالتاً انگلیسی بوده و به سبب توجه به افرادی همچون امیر تاکی و جانی بیت کوین به سمت آشنایی با BTC و کاغذ سفید ویتالیک روی آورد.

  وی با بوترین در ارتباط بود و پیشنهاد کرد تا برنامه Ethereum به زبان برنامه نویسیC ++ نوشته شود. او ۵ مؤسس اصلی اتریوم را قبل از کنفرانسی حول محور بیت کوین در آمریکای شمالی در سال ۲۰۱۴ که قرار بود رونمایی از Ethereum در آن صورت بگیرد، برای اولین بار ملاقات کرد.

  پس از این که گوین به راه اندازی شبکه اتریوم کمک کرد و نسخه آزمایشی به موفقیت دست یافت، وی از دیگر بنیان گذاران خواست تا او را نیز به عنوان یکی دیگر از اعضا معرفی کنند.

  این درخواست او به راحتی پذیرفته نشد؛ اما سرانجام نام گوین در کنار سایر بنیان گذارهای اتریوم قرار گرفت. در آوریل 2014، وود کاغذ زرد اتریوم را منتشر کرد که در آن به بررسی مشخصات فنی وایت پیپر این رمزارز پرداخته شده بود. وی همچنین پیشنهاد داد تا از زبان برنامه نویسی Solidity برای پلتفرم Ethereum استفاده شود.

  گاوین وود بعدها ادعا کرد که سازنده اصلی اتریوم در واقع خود او است. وی گفت: «شواهد نشان می دهند که من نقش مهم تری از بوترین در ایجاد Ethereum داشتم.»
  پس از پروژه بلاکچین اتریوم، گوین وود از طریق شرکت Parity که آن را به همراه شریک خود یعنی Jutta Steiner تأسیس کرده بودند به کار بر روی کد اتریوم پرداخت. وی هم اکنون فقط روی بنیاد Web3 و پروژه بلاک چین این نهاد، با نام Polkadot متمرکز است.

  7. جفری ویلک (Jeffrey Wilcke) از بنیان گذاران اتریوم

  زمانی که جفری ویلک به عنوان برنامه نویسی هلندی در این کشور مشغول به کار بر روی Mastercoin بود، با اتریوم آشنا شد. او آن قدر به این ارز علاقه مند نشان داد که تصمیم گرفت با به کارگیری زبان Go که اختصاصی گوگل است به پیاده سازی Ethereum بپردازد.

  وی پروژه خود را هم زمان با نسخه ++C آغاز کرد و آن را گو اتریوم نامید. سپس نام آن را به Geth تغییر داد. به این ترتیب بود که او نیز به همراه گوین وود در اوایل سال ۲۰۱۴ به عنوان یکی از بنیان گذاران بلاک چین اتریوم به جهانیان معرفی شد.

  ویلک پس از اتفاقات مختلف، نظارت و توسعه Geth را به پیتر شیلاگی (Peter Szilagyi) واگذار کرد و در اواخر سال گذشته مسائلی را شرح داد که باعث شدند تا او پروژه اتریوم را کنار بگذارد.

  هم اکنون جفری به همراه برادرش شرکت تولید بازی با نام Grid Games تأسیس کرده اند. اخیراً ویلک اتریوم های خود را فروخته تا بتواند به سرمایه گذاری برای ساخت یک بازی بپردازد.

  8. جوزف لوبین (Joseph Lubin) باتجربه ترین سرمایه گذار

  جوزف لوبین در سال ۱۹۸۷ از دانشگاه پرینستون در رشته مهندسی برق و علوم کامپیوتر فارغ التحصیل شد. وی قبل از آشنایی با بیت کوین در زمینه های مختلفی همچون مهندسی نرم افزار، تولید موسیقی، تجارت و امور مالی فعالیت داشت.

  بعدها با بوترین آشنا شد. ویتالیک از او خواست تا به تیم بنیان گذاران اتریوم ملحق شود. ثروت دی یوریو و لوبین پروژه Ethereum را سرپا نگه داشت.

  همچنین، جوزف شرکتی با عنوان ConsenSys راه اندازی کرد. این شرکت نقش مؤثری در رشد استارت آپ های بلاکچین داشت. در ضمن ConsenSys، امروزه با شرکای تأثیرگذار اتریوم همانند JPMorgan، گروه CME، BNY Mellon و… همکاری می کند.

  سخن پایانی

  همان طور که با مطالعه این مطلب دررابطه با بنیان گذاران اتریوم دریافتید، همکاری ۵ ساله و پرفرازونشیب ۸ نابغه توانست Ethereum را به کل دنیا معرفی کند و تأثیر بسیاری بر ارزهای دیجیتال بگذارد.

  اگرچه این بنیان گذاران دیگر با یکدیگر کار نمی کنند؛ اما توانستند با کمک هم انقلابی عظیم در صنعت رمزارزها به وجود آورند. امیدواریم توانسته باشیم با ارائه این مقاله به تمامی سؤالات شما دررابطه با افراد مؤثر در ایجاد بلاک چین اتریوم پاسخ مناسبی دهیم.