ویتالیک بوترین نویسنده و برنامه نویس روسی- کانادایی است که از سال 2011 در جامعه بیت کوین مشارکت داشته و یکی از بنیان گذاران و نویسندگان مقاله برای مجله بیت کوین است. او در درجه اول کسی است که پشت Ethereum قرار دارد؛ بلاک چینی که به عنوان یک کامپیوتر جهانی برای برنامه های غیرمتمرکز یا DApps در نظر گرفته می شود. اگر می خواهید با Vitalik Buterin، مؤسس اتریوم بیشتر آشنا شوید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

فهرست []

  بوترین در سال 2013 به مدت شش ماه به سراسر جهان سفر کرد تا با توسعه دهندگان بیت کوین (BTC) صحبت کند. او متوجه شد که می تواند نسخه ای جدید و احتمالاً برتر را با الهام گرفتن از بلاک چین بیت کوین ایجاد کند. برای توضیح این ایده، او بیت کوین را به یک ماشین حساب و بلاک چین آینده را به یک گوشی هوشمند تشبیه کرد. همچنین اتریوم را ایجاد کرد؛ زنجیره بلوکی که از عملکردهای مختلفی از جمله توسعه برنامه ها با قدرت ارزهای دیجیتال مانند اتر پشتیبانی می کند.

  دوران کودکی ویتالیک بوترین

  ویتالیک در 31 ژانویه 1994 در کولومنای روسیه به دنیا آمد. وی تا شش سالگی در این کشور زندگی کرد و سپس والدینش برای جست وجوی کار بهتر به کانادا مهاجرت کردند. در کلاس سوم ابتدایی با شرکت در دوره های مرتبط با دانش آموزان استعداد درخشان، به سرعت استعدادهای وی برای خود و البته معلمانش مشخص شد. علاقه و استعداد او در ریاضی و برنامه نویسی به وضوح مشخص بود. جالب است بدانید علاقه وی به بازی World of Warcraft موجب شد که او متوجه مشکلات خدمات متمرکز شود؛ زیرا این بازی ناگهان تصمیم گرفت یکی از قسمت های هیجان انگیز خود را حذف کند؛ مسئله ای که بسیاری از طرفداران آن را آزرده خاطر کرد.

  زندگی دانشجویی ویتالیک بوترین

  Vitalik Buterin در سال 2011، یعنی زمانی که به دنبال یک مسیر جدید در زندگی خود بود، تحت تأثیر بیت کوین قرار گرفت. مثل طیف وسیعی از مردم، او نیز به بیت کوین و نحوه عملکرد آن بدون پشتوانه مراکز دولتی بسیار مشکوک بود، اما با گذر زمان تصمیم گرفت توکنی را معرفی کند که از طریق استخراج به دست نمی آمد و تنها کاربرد آن استفاده به عنوان یک روش پرداخت نبود. برای شروع او به بسیاری از انجمن های مرتبط با بیت کوین پیوست و برای نگارش هر مقاله، 5 بیت کوین کسب کرد. در همان زمان، تمام جنبه های مختلف اقتصادی، فنی و سیاسی ارزهای دیجیتال را بررسی کرد. مقالات او Mihai Alisie، یکی از علاقه مندان به بیت کوین ساکن رومانی را به خود جلب کرد و به تأسیس مجله بیت کوین در اواخر سال 2011 منجر شد. او بیش از 30 ساعت در روز مشغول نوشتن، سفر و کار روی ارز بود و از این رو تصمیم گرفت دانشگاه را رها کند.

  او به سراسر جهان سفر کرد و با بررسی پروژه های مختلف رمزنگاری، به این نتیجه رسید که آن ها روی کاربردهای خاص تمرکز دارند و به اندازه کافی گسترده نیستند. پس از بررسی پروتکل هایی که پروژه ها استفاده می کردند، Vitalik متوجه شد که می توان با جایگزین. در علوم کامپیوتر، یک زبان برنامه نویسی کامل تورینگ، کامپیوتر را قادر می سازد تا هر مشکلی را با توجه به الگوریتم مناسب و مقدار زمان و حافظه لازم رفع کند.

  معرفی اتریوم توسط Vitalik Buterin

  در اواخر سال 2013، ویتالیک بوترین ایده خود را در یک وایت پیپر از طریق ارسال به دوستان خود معرفی کرد. در ابتدا ایده اتریوم همچنان درباره ارز دیجیتال بود، اما با گذشت زمان، دیدگاه تغییر کرد و تا پایان ژانویه 2014 تیم متوجه شد که ایجاد فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز فایل نسبتاً آسان است و مفاهیمی مانند ثبت نام را می توان تنها با چند خط کد زنده کرد. این پروژه در ژانویه 2014 به طور عمومی اعلام شد و تیم اصلی شامل ویتالیک بوترین، میهای آلیس، آنتونی دی ایوریو، چارلز هاسکینسون، جو لوبین و گاوین وود بود. بوترین اتریوم را در کنفرانس بیت کوین در میامی روی صحنه ارائه کرد. چند ماه بعد، تیم تصمیم گرفت یک عرضه اولیه سکه (ICO) از اتر، توکن بومی شبکه اتریوم برای تأمین مالی توسعه برگزار کند. این تیم بیش از 31000 بیت کوین از فروش ETH را جمع آوری کرد که در آن زمان حدود 18 میلیون دلار بود. تیم اتریوم بنیاد اتریوم را تأسیس کرد؛ سازمان غیرانتفاعی مستقر در سوئیس که وظیفه نظارت بر توسعه نرم افزار منبع باز اتریوم را بر عهده داشت. با وجود برخی مشکلات، کمپین تأمین مالی جمعی اتریوم موفقیت آمیز بود. به طورکلی، طراحی اتریوم به منظور رعایت چندین اصل از جمله سادگی، جهانی بودن، مدولاربودن، سرعت بالا، عدم تبعیض و عدم سانسور است.

  حمله DAO یکی از چالش های عرضه اتریوم

  غیر از ساخت برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و موارد مختلف دیگر، پلتفرم اتریوم به کاربران کمک می کند تا DAO (سازمان های مستقل غیرمتمرکز) را راه اندازی و اجرا کنند. DAO بیش از 150 میلیون دلار ETH از بیش از 11000 عضو کسب کرد. با این حال، کد آن به دلیل نقص در پایگاه هک شد؛ به همین دلیل، بوترین از سافت فورک شبکه اتریوم که شامل یک قطعه کد بود، حمایت کرد؛ درواقع او مهاجم را در لیست سیاه قرار داد و از انتقال پول نقد دزدیده شده جلوگیری کرد. با وجود این، براساس مقررات قرارداد هوشمند، مهاجم (شخصی که به عنوان هکر معرفی می شود) نامه ای سرگشاده به جامعه اتریوم نوشت و مدعی شد وجوه از طریق قانونی به دست آمده است. همچنین اظهار داشت هرکسی که تلاش کند اتر را تصرف کند، با عواقب قانونی روبه رو خواهد شد؛ درنتیجه، بلاک چین اتریوم برای بازگرداندن وجوه دزدیده شده به سختی شکست خورد و شبکه به دو بلاک چین تقسیم شد: اتریوم یا ETH (بلاک چین جدیدتر) و اتریوم کلاسیک یا ETC (بلاک چین اصلی). این اتفاق بسیار بحث برانگیز بود؛ زیرا بلاک چین ها تغییرناپذیر و مقاوم در برابر سانسور هستند. این سناریو مشکلات فنی ایجاد کرد و اساس فناوری و همچنین انعطاف پذیری رهبری پروژه اتریوم را زیر سؤال برد.

  ETH محبوب تر از ETC بوده و از حمایت Enterprise Ethereum Alliance برخوردار است که بیش از 200 عضو دارد، از جمله غول های مالی مانند JPMorgan و Citigroup. تمایز دیگر این است که زنجیره اتریوم از یک روش اثبات کار (PoW) به یک روش اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می کند تا شبکه اتریوم را سریع تر و کارآمدتر کند. با نگاهی به گذشته، واضح است که Vitalik Buterin، توسعه دهندگان Etheruem و جامعه جهانی تصمیم گرفتند که بقای بلاک چین را در همان روزهای اولیه ارائه آن تضمین کنند. اتریوم از زمان هک DAO به عنوان یک ستون بلاک چین، ارز دیجیتال و امور مالی غیرمتمرکز اهمیت یافته است.

  چرا ارتقای Eth2 مهم است؟

  انتظار می رود اتریوم 2.0 چندین پیشرفت قابل توجه در اکوسیستم موجود از جمله هزینه، سرعت، عملکرد و رفع نگرانی های ماینرها داشته باشد. Vitalik متوجه شد که نسخه فعلی اتریوم قربانی موفقیت خود شده است؛ زیرا تقاضا برای کارمزدهای شبکه به بالاترین حد خود رسیده است و بخش عمده ای از تراکنش ها را برای کاربر معمولی بسیار گران می کند. علاوه بر این، اتریوم بیشتر یک پلتفرم کاربردی مانند اکوسیستم اپلیکیشن اپل است؛ زیرا چیزهای دیگری نیز وجود دارد که مردم از طریق فضای اتریوم ایجاد می کنند.

  با این حال، توانایی بلاک چین برای رسیدگی به همه تراکنش ها، برای تأمین تقاضا با مشکل مواجه است؛ بنابراین بهبود مقیاس پذیری و پروتکل اثبات سهام که تیم اتریوم در بخش فناوری انجام می دهد، بسیار مهم است. در مقایسه با پروتکل اثبات کار قبلی، اثبات سهام امکان انجام تراکنش های سریع تر و کاهش کارمزد را فراهم می کند. رویکرد اثبات سهام به سرمایه گذاران اتریوم اجازه می دهد تا دارایی های خود را در «استخرهای سهام» به اشتراک بگذارند تا در طول زمان پاداش کسب کنند و دارایی های خود را افزایش دهند. بوترین در ماه مه در انجمن فین تک مجازی StartmeupHK Festival 2021 اشاره کرد که ساخت اتریوم بیش از آنچه انتظار داشت، طول کشیده است. او بیان کرد تیم اتریوم زمان توسعه پروتکل اثبات سهام را یک سال تخمین زده است؛ درحالی که انجام این کار شش سال طول کشید. بوترین بر اهمیت داشتن «امیدبخش ترین راه حل» اتریوم برای مقیاس پذیری بلندمدت به عنوان یک ارتقای متمایز از بقیه ارزها به دلیل خطرات بالقوه تأکید کرد؛ شاردینگ چیزی است که او برای رفع این چالش ارائه کرده است. Sharding فرایند پارتیشن بندی افقی یک پایگاه داده برای توزیع بار، کاهش تراکم شبکه و افزایش تراکنش در ثانیه است.

  بوترین در چین

  با وجود موضع پیچیده و اغلب متناقض دولت چین درباره بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، فناوری بلاک چین و پلتفرم اتریوم به طور فعال توسط مشاغل کوچک و بزرگ در سراسر کشور چین استفاده می شوند. شخصیت ویتالیک در این پیشرفت مؤثر است؛ به ویژه با توجه به اینکه او تنها در چند ماه با استفاده از یک اپلیکیشن گوشی توانست زبان چینی را یاد بگیرد. در چین، اتریوم در سطوح سازمانی در حال بررسی، تحقیق و ادغام است؛ برای مثال دانشگاه پکن، دانشگاه رتبه اول در چین، در حال ایجاد آزمایشگاه اتریوم است که بر بهبود پروتکل و موارد استفاده از برنامه در زنجیره تأمین و بازارهای انرژی چین کار می کند. ضرابخانه سلطنتی چین، یکی از واحدهای تابعه چاپ و ضرب اسکناس چین، در حال آزمایش با استاندارد توکن ERC-20 اتریوم و قراردادهای هوشمند برای دیجیتالی کردن یوان چین است.

  همچنین شرکت ها و استارتاپ های متعددی وجود دارند که برخی از آن ها اعضای بنیان گذارEnterprise Ethereum Alliance هستند که منابع خود را برای تحقیق و اجرای جنبه های مختلف پلتفرم اتریوم اختصاص می دهند. در ماه مه 2016، 11 بورس کالا، بورس اوراق بهادار و مبادلات دارایی مالی، اتحاد ChinaLedger ایجاد کردند. هدف ایجاد پروتکل بلاک چین منبع باز است تا توسعه دهندگان بتوانند در آینده با الزامات نظارتی نسبتاً منحصربه فرد چین از آن استفاده کنند. کمیسیون اینترنت انجمن اوراق بهادار چین و اعضای برجسته جامعه بلاک چین، از جمله ویتالیک بوترین، به عنوان مشاور در آن فعالیت می کنند. همچنین Vitalik شریک عمومی در Fenbushi Venture Capital، اولین و برجسته ترین شرکت سرمایه گذاری مستقر در چین است که تنها در شرکت های دارای بلاک چین سرمایه گذاری می کند.

  بوترین در روسیه

  در آگوست 2017، بیش از 5000 نفر در مرکز نوآوری Skolkovo در مسکو برای سخنرانی ویتالیک گرد هم آمدند. وی خاطرنشان کرد روسیه در کنار انگلستان و سنگاپور در میان سه کشور برتر در زمینه تحقیق و آزمایش فناوری های بلاک چین قرار دارد. علاوه بر این، مسکو دارای یکی از خوشه های عظیم گره ها در کل شبکه اتریوم است. بوترین در سفر خود به روسیه با پوتین دیدار کرد و برخی از رسانه ها این دیدار را یکی از شروط ویتالیک برای این سفر عنوان کردند. بوترین در این دیدار فرصت های استفاده از فناوری هایی را که در روسیه توسعه داده است، تشریح کرد و رئیس جمهور نیز حامی این ایده است.

  در اکتبر 2017، بزرگ ترین بانک دولتی روسیه Sberbank اعلام کرد که به Enterprise Ethereum Alliance پیوسته است. پیش از آن، این شرکت روسی تنها در اتحاد QIWI (ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی) عضو بود. قبل از آن نیز Sberbank گزارش داده بود با تنظیم کننده ها، وزیر اقتصاد، سایر بانک های روسیه و اتاق بازرگانی بین المللی روسیه کار کرده و مراحل اعتبار اسنادی «هوشمند» و ضمانت نامه را تکمیل کرده است. بوترین در طول سفر خود به روسیه در آگوست 2017، با ولادیسلاو مارتینوف، مدیرعامل Yota Services، یک شرکت ارتباطات سیار و دستگاه های اتصال مستقر در روسیه، قراردادی را نیز منعقد کرد. این قرارداد مستلزم ایجاد نهادی جدید است که در زمینه آموزش، برگزاری رویدادها و بررسی معماری برای بانک توسعه دولتی روسیه Vneshtorgbank یا بانک VTB فعالیت می کند. هدف مرکز جدید ارائه راهکارهایی برای خدمات دولتی با همکاری نهادهای دولتی و شرکتی بود.

  بوترین از زبان خودش

  یکی از بهترین روش های شناخت هرکس، شنیدن آن چیزی است که فرد درباره خودش می گوید. در ادامه به چند مورد از نقل قول های جالب بوترین درمورد خودش اشاره می کنیم: او در سال 2016 در مصاحبه با Wired.com گفت: وقتی با ارائه اتریوم وارد بازار ارزهای دیجیتال شدم، نگران این بودم که بسیاری از ایرادات فنی پروژه از چشمم مخفی مانده باشد، اما تنها چند هفته بعد از عرضه متوجه شدم که ایده اصلی اتریوم بسیار پخته و درست اجرا شده بود.

  در سال 2017، ویتالیک بوترین در یک توییت اعلام کرد که ارزهای دیجیتال شکلی از دارایی جدید هستند و ممکن است هر زمان ارزش آن ها کاملاً از دست برود. او به افراد توصیه کرد به هیچ عنوان کل دارایی خود را وارد بازار نکنند. همچنین گفت بهترین شکل سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در دارایی های سنتی است. در سال 2021، او در پاسخ به این سؤال که سخت ترین درسی که از طریق اتریوم فرا گرفته بود، چیست، گفت: هماهنگی بین افراد، سخت تر از چیزی است که فکرش را می کردم. زمانی که افراد درگیر یک بازی بزرگ باشند، نمی توانید همه را مجبور کنید که در جای خود بنشینند و کار خود را انجام دهند.

  کریپتو دیگر تنها یک اسباب بازی نیست

  در حال حاضر، اتریوم در جایگاه دوم و بعد از اتریوم قرار گرفته است. برخلاف بیت کوین که «طلای دیجیتال» در نظر گرفته می شود، اتریوم یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین برای توسعه دهندگان به منظور ساخت و اجرای برنامه هاست. درواقع می توان گفت، اتریوم مانند اندروید و iOS در دنیای ارزهای دیجیتال است. در اواخر سال 2017، بوترین طوفانی توییتی ایجاد و این سؤال را مطرح کرد که آیا فضای کریپتو واقعاً ارزش بازار خود را به دست آورده است؛ ارزشی که در آن زمان به تازگی از نیم تریلیون دلار فراتر رفته بود.

  در آن زمان فعالیت های اتریوم به شدت افزایش یافته بود و با حمایتش از توکن های تعویض نشدنی یا NFT توانست توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند. در حال حاضر او معتقد است ارزهای دیجیتال برای ورود به جریان اصلی بازار آماده هستند؛ چیزی که شاید تا 4 سال گذشته وجود نداشت. او معتقد است در حال حاضر ارزهای دیجیتال دیگر یک وسیله بازی نیستند. اگرچه او این موضوع را با اطمینان بیان نکرده، معتقد است که احتمالاً اتریوم بتواند از بیت کوین پیشی بگیرد و سهم عظیمی از بازار را به خود اختصاص دهد.

  بوترین: لطفاً از دادن ارزهای دیجیتال تصادفی به من خودداری کنید

  شیبا اینو یکی از ارزهایی است که با تقلید از دوج کوین ایجاد شد. چندی پیش پس از اینکه بوترین مبلغی را که در آن زمان 1 میلیارد دلار ارزش داشت، به صندوق امداد کووید-19 در هند اهدا کرد، ارزش شیبا به حدود یک سوم کاهش یافت. همچنین بوترین به تازگی اعلام کرد که قصد دارد 90 درصد از دارایی های شیبای خود را که به او هدیه داده شده بود، بسوزاند یا از چرخه خارج کند. او اعلام کرد که نمی خواهد ه به عنوان یک منبع قدرت از این نوع شناخته شود. بوترین تأکید کرد که نمی خواهد «افراد تصادفی» که ارز ایجاد می کنند، برای اهداف «بازاریابی» به او ارز بدهند.

  او گفت: «اول از همه اینکه من واقعاً بسیاری از این پروژه ها را به خوبی نمی شناسم یا درک نمی کنم؛ بنابراین نمی توانم آن ها را تأیید کنم». او گفت: «در کیف پولم حدود چند هزار دلار سرمایه به نام سکه رایگان است که واقعاً علاقه ای به آن ها ندارم!»