پلن بی (Plan B) نام مستعار یکی از تحلیلگران مهم در دنیای رمز ارزهاست که تاکنون اطلاعات بسیار مهمی را درباره تحلیل قیمت بیت کوین ارائه داده است. این شخص که خالق مدل انباشت بیت کوین است، اصرار دارد نام اصلی او برای همیشه مخفی بماند. با پیش بینی های Plan B تاکنون قیمت بیت کوین با اختلاف بسیار جزئی با همین روند حرکت کرده است. در این مقاله از سری مقالات آموزش ارز دیجیتال، به زندگینامه این فرد، تحلیل ها و پیش بینی های او در اکانت توییترش پرداخته ایم؛ پس با ما همراه باشید.

فهرست []

  معرفی پلن بی خالق مدل انباشت بیت کوین

  از پلن بی که نام مستعار خالق مدل انباشت بیت کوین است، اطلاعات زیادی در دست نیست. نام او در همه رسانه های اجتماعی، مصاحبه های ویدئویی و… به صورت مستعار آمده و به بیان دیگر خود را زیر این نام پنهان کرده است. Plan B که متولد هلند است، با سابقه حقوقی و امور مالی خود وارد حوزه بیت کوین شده و بسیاری از سال های عمر خود را به بررسی عملکرد قیمت بیت کوین پرداخته است. از دیگر فعالیت های مهم او که در آن به عنوان مدیر سرمایه گذاری مشغول به فعالیت بوده، مدل انباشت به جریان است. این مدل شهرت فراوانی در سطح جهانی داشته و ترازنامه آن میلیاردها دلار ارزش دارد.

  نخستین مقاله منتشرشده توسط پلن بی

  نخستین مقاله Plan B در 22 مارس سال 2019 با نام «مدل سازی ارزش بیت کوین با کمبود» منتشر شد. در این مدل، بیت کوین های در گردش بر نرخ عرضه سالانه تقسیم می شوند. در زمان انتشار این مقاله، میزان ارزش بیت کوین 70 میلیارد دلار بود؛ درحالی که امروز میزان ارزش بازار آن به بیش از 844 میلیارد دلار می رسد. چندی بعد Plan B این مدل خود را به روز کرد و آن را مدل دارایی متقابل بیت کوین S2FX نامید.

  پیش بینی سال ۲۰۲۰ پلن بی

  پلن بی در سال 2020 بزرگ ترین آزمون خود را پشت سر گذاشت. با سقوط بیت کوین به 3600 دلار انتقادهای فراوانی علیه مدل او صورت گرفت؛ درحالی که او در اکانت توییتر خود به شدت از مدل انباشت به جریان و اهداف قیمتی آن دفاع می کرد. اگرچه افراد بسیاری با استدلال های مختلف برای ثابت کردن این موضوع تلاش کردند که بیت کوین قادر به پیروی از مدل انباشت به جریان نیست، خلاف آن موضوع ثابت شد و در سال 2020 بیت کوین دقیقاً در همان جایی که باید «مدل انباشت به جریان» را به پایان می رساند، این مدل را به پایان رساند. همچنین او نسخه های دیگری را از این مدل در همان سال منتشر کرد که سایر دارایی های دیگر مانند طلا نیز در آن گنجانده شده بود.

  پیش بینی سال 2021 توسط پلن بی

  با باقی ماندن قیمت بیت کوین تا پایان سال 2021 در زیر 100 هزار دلار، مدل انباشت به جریان اعتبار خود را از دست می دهد. این مدل میزان عرضه و تقاضا را بررسی می کند. با توجه به این مدل، با هر بار انجام شدن هاوینگ بیت کوین، کمیابی آن بیشتر می شود و همین امر قیمت آن را افزایش می دهد. با وجود این، نباید فراموش کرد که در این مدل پیش بینی قیمت تقاضا برای بیت کوین ثابت در نظر گرفته شده است. براساس گزارش کوین تلگراف، در دو سال گذشته مدل انباشت به جریان به خوبی توانسته است قیمت بیت کوین و روند آن را در بلندمدت پیش بینی کند، اما عملکرد این ارز دیجیتال در ماه های گذشته، سبب ایجاد اضطراب در خالق این مدل شده است. Plan B در یک نظرسنجی توییتری از دنبال کنندگان خود خواست تا قیمت بیت کوین را تا پایان سال 2021 پیش بینی کنند. همچنین در ادامه نتایج این نظرسنجی را با نظرسنجی ماه مارس 2021 مقایسه کرد. در این نظرسنجی 124 هزار و 595 نفر شرکت کردند که در آن 41 درصد پیش بینی کردند قیمت بیت کوین تا پایان امسال نیز زیر 100 هزار دلار باقی می ماند؛ درحالی که در نظرسنجی ماه مارس تنها 16 درصد چنین نظری داشتند. در حال حاضر، هر واحد بیت کوین در محدوده 48 هزار دلار معامله می شود و سهم بیت کوین از بازار 42 درصد است.

  بیت کوین تا کریسمس به 100 هزار دلار می رسد

  Plan B با انتشار پیامی در توییتر خود پیش بینی کرد که قیمت این ارز دیجیتال تا پایان سال 2021 به 100 هزار دلار برسد. همچنین تأکید کرد که ماه های پیش رو بسیار مهم و حیاتی هستند. او پیش تر از رسیدن بیت کوین به این رقم خبر داده بود و هنگامی که بیت کوین از ناحیه 64 هزار دلار سقوط کرد، او معتقد بود که روند صعودی هنوز به پایان نرسیده است. همچنین Plan B طی یک مصاحبه با آنتونی پامپلیانو (Anthony Pompliano) یوتیوبر مشهور گفته است: «اگر قیمت بیت کوین در پایان سال به زیر 100,000 دلار برسد، بسیار بسیار شگفت زده خواهم شد. این به نوعی دیدگاه من و مدل های من را باطل می کند و قطعاً شگفت زده خواهم شد. من فکر می کنم تا کریسمس قیمتی حداقل 135,000 دلاری خواهیم دید؛ زیرا این چیزی است که مدل پایه ای من می گوید. اساساً من از سه نوع مدل استفاده می کنم که همه یک چیز را می گویند».

  براساس گفته Plan B سه مدل او S2F هستند. یک مدل به طور سنتی در بازارهای کالاها برای استخراج قیمت با توجه به جریان عرضه استفاده می شود. مدل دیگر از سیگنال های زنجیره ای استفاده می کند و درنهایت مدل طبقه ای که هدف آن یافتن کمترین قیمت ممکن بیت کوین است. براساس مدل انباشت به جریان S2FX، قیمت بیت کوین در پایان چرخه 288 هزار دلار تعیین شده است، اما به گفته این تحلیلگر امکان جهش ناگهانی و رسیدن به بالای این سطح غیرممکن نیست. وی همچنین ادامه داد: «حدس می زنم در پایان سال بالای 100.000 دلار یا بالای 135.000 دلار باشیم و شاید به سمت اهداف مدل S2FX، 288،000 دلار یا حتی بالاتر به رشد خود ادامه دهیم. حتی اگر در سه ماهه اول یا دوم سال آینده قیمت های 300.000 دلار، 400.000 دلار، 500.000 دلار را ببینم، تعجب نمی کنم».

  جمع بندی

  در این مقاله به معرفی شخصیت خالق مدل انباشت بیت کوین پرداختیم که با نام مستعار Plan B مشغول فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال و پیش بینی قیمت بیت کوین است. تاکنون پیش بینی های او درباره قیمت بیت کوین در اکانت توییترش بسیار دقیق بوده و تنها چالش او در سال 2021 است که اگر قیمت بیت کوین براساس پیش بینی های او پیش نرود، مدل او اعتبارش را از دست خواهد داد. Plan B در این باره می گوید، اگر قیمت بیت کوین تا پایان سال 2021 براساس پیش بینی های او پیش نرود، خودش نیز به شدت غافلگیر خواهد شد.

  سوالات متداول

  از پلن بی که نام مستعار خالق مدل انباشت بیت کوین است، اطلاعات زیادی در دست نیست. نام او در همه رسانه های اجتماعی، مصاحبه های ویدئویی و… کاملاً به صورت مستعار آورده شده و به بیان دیگر خود را زیر این نام پنهان کرده است.

  پلن بی با 25 سال تجربه در بازارهای مالی می گوید، بیت کوین تا پایان سال 2021 پیش از سقوط احتمالی به 135.000 دلار خواهد رسید. این مرد که برای محافظت از هویت خود، نام مستعار «Plan B» را انتخاب کرده، از مدل پیش بینی سهام به جریان استفاده می کند که در گذشته بسیار دقیق بوده است.

  اولین مقاله Plan B در 22 مارس سال 2019 با نام «مدل سازی ارزش بیت کوین با کمبود» منتشر شد. در این مدل بیت کوین های درگردش بر نرخ عرضه سالانه تقسیم می شوند.